BERT LANCE TREEDT AF Westduits bezoek aan M.-Oosten Kort geding tegen de Duitse overheid Weer troepen van Israël naar Libanon Citizen Quartz LCDTijdmeter EG en Comecon rond de tafel Amerikaanse begrotingsdirecteur niet langer te handhaven Flaneer in flannel of 159.- 1S9.- m°de DONDERDAG 22 SEPTEMBER 1977 Deze Zuidlibanese vrouw zit huilend voor haar kapotgeschoten huis. De schade ontstond door een treffen van door Israël gesteunde christelijke strijdkrachten en Palestijnen en linkse Libanezen. BEIROET, TEL AVIV (AFP/Reuter/UPI) - Gisteren zijn er opnieuw Israëlische manschappen en pantservoer tuigen de grens overgestoken naar Libanon om artilleriesteun te geven aan de christelijke strijdkrachten die de Pales tijnse guerillastrijders uit Zuid-Libanon willen ver drijven. Volgens verslaggevers hebben de Israëli's op zeker drie plaat sen stellingen betrokken. Zij zouden de streek rond Kfar Kela tot militaire zóne hebben verklaard, waar geen Libanezen worden toegelaten. Met vliegtuigen leiden de Israëliërs het artillerievuur, dat als voor naamste doel het dorp Khiam heeft. Van Israëlische zijde is er cen suur ingesteld op berichten over de strijd. Officiële woordvoerders herhalen de verklaring van dinsdag, dat er geen wezenlijke wijziging is ge komen in .'s^CECEde hulpverle ning aan de christelijke strijdk rachten, die bestond uit bevoor rading en artilleriesteun. De Palestijnen hebben gisteren van Libanon uit de Israëlische stad Safed met Raketten be schoten. Twee huizen werden vernield -en twee mensen ge- President Sadat van Egypte heeft zijn minister van buiten landse zaken opdracht gegeven de kwestie bij president Carter van de VS aanhangig te maken. Een woordvoerder van de Ame rikaanse ambassade in Tel Aviv zei dat Amerikaanse diploma ten bij de regeringen van Israël, Libanon en Syrië proberen de toestand te stabiliseren. Cyrus Vance, de Amerikaanse minister van buitenlandse za ken, zei gisteren na een gesprek met zijn Egyptische ambt genoot Fachmi en president Carter over het Midden-Oosten in antwoord op vragen van ver slaggevers, dat Amerika pogin gen in het werk stelt om te voorkomen dat de toestand in Zuid-Libanon uit de hand loopt. Hij noemde het "ver schrikkelijk belangrijk" dat de gevechten zich niet uitbreiden. Op de vraag of hij van onpar tijdige zijde bevestiging had ontvangen van de aanwezig heid van Israëlische strijdk rachten in Zuid-Libanon, wilde Vance geen antwoord geven. Meer dan 40 vestigingen door heel Nederland A Leiden: Haarlemmerstraat 163a -Z (donderdag-koopavond); Leidsenhage: Jasmijnhof 8 (donderdag-koopavond). WASHINGTON (DPA/Reuter/AFP) - Directeur Bert Lance (43) van het Ameri kaanse regeringsbu reau voor de begro ting, een van de groot ste vrienden van de Amerikaanse presi dent, is gisteren afge treden na deze post acht maanden te heb- De Amerikaanse begrotingsdirecteur Bert Lance kust zijn vrouw goedendag voor hij naar zijn werk gaat. Gisteren schreef hij zijn ontslagbrief aan president Carter. Voorwaarden aan Kalkar-demonstratie gesteld ben bekleed. President Carter, die dit bekendmaakte, zei het ontslag van zijn be grotingsdirecteur met een diep gevoel van spijt te hebben aan vaard. Lance trok door af te treden de con sequentie uit een hele serie be schuldigingen dat hij indertijd zijn positie als directeur van een bank in de Amerikaanse staat Georgia onder andere misbruikte om aan persoonlijke leningen te komen. Vorige week nog beet Lancc fel van zich af door tegenover een commis sie van de Amerikaanse Senaat te verklaren dat zijn geweten zuiver was en dat hij het slachtoffer was van een campagne van vijandig ge zinde politici en een op schandalen beluste pers. Sympathie Daarmee sloeg hij bij het Ameri kaanse publiek wel een golf van sympathie los maar in de afgelopen dagen was niet in de laatste plaats als gevolg van nieuwe beschuldi gingen wel duidelijk geworden dat Lance voor president Carter niet langer houdbaar was. Carter maakte het aftreden bekend door aan het begin van een pers conferentie die via de televisie werd uitgezonden een brief van Lance voor te lezen. Vertrouweling. Lance, die als begrotingsdirecteur een van de belangrijkste posten in de regering Carter vervulde, was een vertrouweling van de president in de ware zin van het woord, on derhield voor hem min of meer de contacten met het nogal eens wan trouwige bedrijfsleven en sproot voort uit de groep die Carter jaren lang steunde in zijn eenzame strijd om door te dringen tot de top van de Amerikaanse politiek. Carter zei: "Hij is een goed mens," en voegde er aan toe dat "niets wat ik heb gehoord of gelezen mijn ge loof in Berts bekwaamheden of zijn integriteit heeft geschokt." VIETNAM WIL NORMALE BETREKKINGEN MET AMERIKA NEW YORK (UPI) - Vice-premier Nguyen Duj Trinh van Vietnam heeft gisteravond naar aanleiding van de toelating van zijn land tot de Verenigde Naties gezegd dat Vietnam "een grote historische overwinning" had behaald. In een gebaar van verzoening bracht hij de "vriendelijke groeten" aan het Amerikaanse volk over. Mijn regering, zei Trinh, is bereid de onderhandelingen over het ves tigen van normale betrekkingen met de Verenigde Staten voort te zetten. BRUSSEL (ANP) - De Europese Gemeenschap en de Comecon (de economische organisatie van de Oostbloklanden) gaan onderhan delen. De onderhandelingen zullen in de eerste helft van volgend jaar (ook het woord "lente" is genoemd) beginnen en ze zullen hoogstwaar schijnlijk in Brussel worden ge voerd. Dit is gistermiddag in Brussel be sloten tijdens een gesprek dat de Roemeense vice-premier, Mihai Marinescu, vierde met Wilhelm Ha ferkamp, de man die binnen de Europese commissie ("dagelijks bestuur" van de EG) belast is met de buitenlandse betrekkingen. Ma rinescu is op het ogenblik voorzit ter van het uitvoerend comité van de Comecon. Over het niveau waarop de onder handelingen gevoerd zullen wor den zijn nog geen afspraken ge- ARNHEM (ANP/SP) - De organisatoren van de Kal kar-demonstratie aan staande zaterdag willen een kort geding tegen de plaat selijke Duitse overheid aan spannen om een aantal aan de demonstratie gestelde voorwaarden ongedaan te maken. „Door de houding van de Duitse overheid wordt de strijd tegen de kernenergie regelrecht in verband gebracht met de strijd voor democ ratische rechten. Wij wijzen de op gelegde beperkingen van de hand. Onze advocaten hebben daartoe reeds stappen ondernomen", aldus een door het landelijk energie co mité, de Nederlandse organisator van de demonstratie, uitgegeven verklaring. De voorwaarden zijn afkomstig van de Oberkreisdirek- tor van het district Kleef, waarin Kalkar en de snelle kweekreactor in-aanbouw, waar de hele demon stratie om draait, liggen. Blokken Eén van de merkwaardigstë voor waarden vindt Dolf Janssen van het Nederlandse comité dat de de- maakt. Een woordvoerdei van Ha ferkamp verklaarde dat men dit waarschijnlijk zal laten afhangen van de onderwerpen die tijdens de onderhandelingen aan de orde ko men. Het feit dat de gemeenschap en de Comecon nu tot onderhandelingen besloten hebben, doorbreekt een impasse. De Comecon heeft de Gemeenschap als zodanig nooit willen erkennen en tot dusverre weigerde ze dan ook te spreken met de Europese commissie, het uit voerend orgaan van de EG. Giste ren kwam aan deze Comecon-hou- ding een einde. Marinescu en Ha ferkamp kwamen in Brussel over een dat de Comecon en de Ge meenschap eikaars structuren en bevoegdheden zuLlen respecteren. Kort voordat de onderhandelingen volgend jaar gaan beginnen zullen Haferkamp en Marinescu elkaar nog een keer ontmoeten. monstranten zich in blokken van exact 400 man, in rijen van vier, dienen op te stellen tijdens de de monstratieve tocht. Kleinere groe pen mag niet, grotere evenmin: De demonstranten mogen absoluut niet in het plaatsje Hönnepel, waarin de centrale in feite ligt, ko men en ook mag men onder geen voorwaarde naar het land van boer Maas gaan zoals de demon stratieleiding had gewild. Maas is een verklaard tegenstander van kernenergie, zijn land grenst aan het terrein van de kweekreactor. Geen auto's Tijdens de tocht, waarbij het terrein van de centrale helemaal taboe is, mogen voorts geen auto's mee rijden, ook geen geluids- of eerste hulpwagens van de organisatie. Vanuit Kalkar gaat de stoet dan met een boog langs Hönnepel terug naar Kalkar. Aan de demonstratie zullen naar verwachting tussen de 20.000 en 30.000 demonstranten deelnemen, van wie rond 10.000 uit Nederland. Voorbereidingen In het gebied rond de bouwplaats zijn de voorbereidingen van de po litie op het treffen van aanstaande zaterdag al duidelijk merkbaar. Een helikopter van .de Duitse poli tie cirkelt boven de bouwplaats, waar de eerste bussen met op roerpolitie al zijn gearriveerd. Op de wegen rond Kalkar is een verscherpte politiecontrole en worden tal van auto's doorzocht. De angst bestaat dat de betoging een herhaling wordt van de tafere len bij het Duitse plaatsje Brokdorf en het Franse oord Creys-Malville eerder dit jaar. SPD Het bestuur van de sociaal-democ ratische partij (SPD) heeft zich een voorstander getoond voor een bouwstop van kerncentrales. Een voorstel dienaangaande zal waar schijnlijk met grote meerderheid op het komende partijcongres in Hamburg worden aangenomen. Het voorstel behelst de opschorting van de bouw tot dat de eerste bouwvergunning ten behoeve van een opslagcentrum voor kernafval zal zijn verleend. Als meest geschikte plaats voor de definitieve opslag van de ver bruikte kernstaven, die nog onge veer 2000 jaar radio-actief blijven, geldt op het ogenblik het bos- en heidegebeid bij het Nedersaksi- sche grensplaatsje Gorleben. Maar de christen-democratische minis ter-president van de deelstaat Ne- dersaksen houdt een uitvoerig on derzoek ter plaatse tegen, omdat hij beducht is voor onrust bij het pu bliek, welke hem bij de par lementsverkiezingen volgend jaar duur te staan zou kunnen komen. Vertraging Vandaar dat het voorstel van de SPD, als het tot richtsnoer van de regeringspolitiek zou worden, een vertraging van twee a drie jaar op levert. De regering in Bonn, een coalitie van sociaal-democraten en liberalen, is met dit voorstel van de SPD zeker niet gelukkig. Zelf pleit zij er voor dat de bouw van nieuwe kernreactoren pas mag beginnen, wanneer het "probleem van de veilige opslag van radioactief afval bevredigend is geregeld". Haar verlangens gaan dus aanzienlijk minder ver dan die van het SPD- bestuur. De regering is bereid ge noegen te nemen met de verklarin gen van twee deskundige commis sies, voor de reactorveiligheid en het milieu, die nog dit jaar zijn te verwachten. Ongelegen Zeker ook gezien de ontwikkelin gen op de arbeidsmarkt komt een eventuele bouwstop de regering ui terst ongelegen. Een vertraging van enkele jaren zou niet alleen geen nieuwe arbeidsplaatsen scheppen, maar bovendien er ook toe leiden dat nog enkele duizenden mensen zonder werk komen. BONN (DPA/UPI) - De Westduitse autoriteiten hebben gisteren een bericht doen "uitlekken" dat Hans-Jürgen Wischnewski, minis ter van de kanselarij in Bonn. blik sembezoeken heeft gebracht aan het Midden-Oosten in verband met de ontvoering van Hanns-Martin Schleyer, de voorzitter van de Westduitse werkgevers. Het lijkt erop dat de autoriteiten met het be richt de nieuwsstop rond de ont wikkelingen in de ontvoeringszaak enigszins hebben versoepeld. Het wordt ook niet uitgesloten geacht dat ze met het bericht pogen de on derhandelingen met de ontvoer ders van Schleyer gaande te hou den. De bezoeken die Wischnewski heeft afgelegd staan in verband met de eisen van de ontvoerders dat elf linkse extremisten van de Rote Armee Fraktion worden vrijgelaten en naar een land van hun keuze worden gevlogen. Het Westduitse persbureau DPA meldde "het lek". Volgens DPA was Wischnewski de afgelopen dagen in Irak en Zuid- Jemen. In eenzelfde melding liet DPA vorige week weten dat Wi schnewski naar Algerije en Libië was geweest. Voor de eerste maal in vijf dagen is gisteren in Bonn weer de crisisstaf bijeengeweest onder leiding van bondskanselier Helmut Schmidt. Volgens regeringswoordvoerder Klaus Boelling is daarbij ook ge sproken over de door het West duitse kabinet voorgenomen maat regelen ter bestrijding van het ter rorisme. De regering in Bonn wil dat alle po litieke partijen aan deze maatrege len meewerken, zo zei Boelling. Dit lijkt een uitnodiging aan de chris tendemocratische oppositie (die de regeringscoalitie ervan heeft be schuldigd te "zacht" op te treden) met de regering samen te werken bij het opstellen van de nieuw ver scherpte wetgeving. Nieuwe ideeën inzake behandeling hongerstaking STUTTGART (DPA) - De regering van de Westduitse deelstaat Ba- den-Württemberg wil in de bonds raad waarin de vertegenwoordigers van de diverse deelstaten zitting hebben, streven naar wettelijke maatregelen om tot opheffing te komen van de wettelijke verplich ting tot gedwongen voeding bij een vrijwillige honger- en dorststaking van gevangenen. Premier Hans Filbinger van Ba- den-Württemberg zei gisteren op een persconferentie in Stuttgart erop te rekenen dat de bondsraad zich met grote meerderheid uit spreekt voor een dergelijke wets wijziging. Uit de praktijk is geble ken dat de regeling die in de huidige wet vastligt, niet goed uit voerbaar is. Deze regeling, aldus Filbinger, leidt tot vrijwel onoplos bare problemen over het tijdstip de wijze van toepassing en de omvang van de maatregelen inzake de ge dwongen voeding. Filbinger meent dat het voortaan aan een gevangene die eerst grondig is voorgelicht over de gevaren en gevolgen van een honger- en dorststaking, over gelaten moet worden of hij al dan niet instemt met de aangeboden hulp. Alleen bij bewusteloosheid of een vergelijkbare situatie moet de mogelijke hulp van een medicus gewaarborgd zijn. 2 Kenmerk absolute precisie en geeft u alle tijdinformatie die u zich maar kunt wensen: seconden, minuten, uren, datum, maandBovendien Ij. verlichting voor 's nachts, H automatische kalender- korrektie en ook nog extra H plat, dus elegant om de pols. w Uitgevoerd in staal. f ©CITIZEN ^■":.ir.r'"rTgat Deze „Nieuwe Tijdmeter" wordt geïmporteerd door J HART BV. Postbus 41. Ouderkerk a d. Amstel. Loden mantel met capuchon. In de kleuren grijs, groen

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9