Minister krijgt meer greep op spots van STER 'Ik ben geen oorlog9 Gouden sieraden Uit in de Randstad 'Papp heeft nog meer op zijn geweten' Hand weer aangezet DONDERDAG 22 SEPTEMBER 1977 BINNENLAND PAGINA 7 DEN HAAG (SP) - Pril getrouwde vrouwen wekken doorgaans de nieuwsgierigheid van familie en buurt. Bij "Hoe gaat het met je?" wordt de blik verwachtingsvol op de buik gericht. Eigenlijk vindt iedereen het logisch dat je kinderen neemt. Echtparen die ze doodeenvoudig niet willen worden maar al te vaak rijkelijk van commentaar voorzien. Af zien van kinderen zou "egois- tisch" zijn; "tegen-natuurlijk"; "typerend voor een slecht huwe lijk" of "jammer voor later". Een werkgroep van de NVSH in Rotterdam is uit onderzoek ge bleken dat omtrent vrijwillige kinderloosheid zoveel misver standen bestaan, dat daar nodig eens op moet worden gewezen. Onder het motto "Tevree met z'n twee" voert de NVSH actie om meer begrip te kweken voor die bevooroordeelde minderheid. Naar schatting wil ruim tien pro cent van de jonge echtparen in Nederland geheel vrijwillig geen kinderen. "Niemand is verplicht om een gezin te maken. Maar de macht van de gewoonte is sterk en de aandrang uit de omgeving drukkend", zegt de NVSH in een brochure. "Daardoor gebeurt het vaak dat mensen eigenlijk tegen hun zin kinderen nemen. Ze laten ze ko men en hopen daar dan later meer naar toe te groeien. Helaas pakt dat in veel gevallen slecht uit. Slecht voor die ouders en slecht voor die kinderen." Het geboortecijfer daalt nog steeds. In januari van dit jaar was het zelfs sterk gedaald ten opzichte van dezelfde maand vorig jaar van 14.492 naar 13.681 geboorten. Daaruit zou je kunnen conclude ren, dat mensen zich tegenwoor dig wel drie keer bedenken voor dat ze een kind op de wereld zet ten. Daar wringt de schoen ook niet. In de actie ligt het accent op die mensen die niet echt durven na denken over de vraag of ze in hun hart echt wel kinderen willen. De bedoeling van de NVSH is om de twijfelaars een steuntje in de rug te geven door ze attent te maken op allerlei verborgen geboorted- wang. "Want alleen als ze die doorzien, kunnen ze echt in vrij heid beslissen", aldus de werk groep. Familie, vrienden en kennissen zijn vaak snel geneigd om iemand aan te raden "gewoon te doen" en ook kinderen te nemen. Soms gaat dat samen met grappen over vermeende impotentie en andere loze kreten. Mensen die zwichten voor deze druk kiezen dan niet meer echt maar laten het gebeu ren alsof het de gewoonste zaak van de wereld is. "Wekenlang worden soms avonden besteed aan het al of niet kopen van een huis of een auto. En hoeveel tijd wordt er besteed aan de overwegingen of men een kind zal nemen?", zeggen de onder zoekers. In een recent onderzoek in Amerika werd een grote groep ouders de vraag voorgelegd of ze weer kinderen zouden nemen als ze hun leven over zouden doen. Een op de tien mensen ant woordde ontkennend. In Neder land is zo'n onderzoek nog niet gedaan. Maar volgens de NVSH zal het cijfer hier niet (veel) lager liggen. Tal van mensen worden in het ouderschap gedreven door de nog veel subtielere druk die uit gaat van gangbare voorstellingen over de kwaliteit van het kin derloze bestaan. Mensen zonder kinderen zouden uiteindelijk minder gelukkig zijn en zich op hun oude dag eenzamer voelen. Een toestand die volgens de NVSH ernstiger gevolgen heeft dan men op het eerste gezicht zou denken. "Het blijft niet bij die paar mensen, die door hun eigen schuld ver zeild raken in een situatie die ze niet hadden gewild. Het betreft honderdduizenden mensen. Al lemaal ouders met halfgewenste kinderen". Uit onderzoek is duidelijk gebleken dat al die praatjes over vrijwillige kin derloosheid volstrekt onjuist zijn. Bij kinderloze echtparen is zéker niet meer sprake van vrede en ongeluk in het huwelijk. Hoewel de werkgroep het tere on derwerp zelf heeft aangesneden vraagt ze zich af of je je wel mag bemoeien met andermans keuze voor kinderen; of publiciteit rond vrijwillige kinderloosheid geen inbreuk maakt op de privacy. Een ander bezwaar is misschien dat veel ouders zich opeens gaan realiseren dat ze eigenlijk liever toch geen kinderen hadden ge had. Zou dat de sfeer in die ge zinnen verpesten? "Waarschijnlijk niet", zegt de NVSH. "Mensen die echt plezier aan hun kinderen beleven, zullen er niet anders over gaan denken. En voor degenen die toch al twij felden kan openheid verhel derend werken". DEN HAAG (SP) - Minister Van Doorn van CRM krijgt grotere bevoegdheden om STER-spots voor radio en tele visie te weren. De minister dankt dit aan een voorstel van het CDA-ka- merlid De Boer, dat gisteren door d.e Tweede Kamer is aangenomen. Volgens het regeringsvoorstel zou de minister van CRM eerst over eenstemming met zijn collega's van economische zaken en volks gezondheid moeten bereiken, alvo rens een reclameboodschap voor bepaalde artikelen te kunnen ver bieden. Op voorstel van het CDA maakte de Kamermeerderheid er van dat de minister van CRM zijn collega's er alleen maar over hoeft te raadplegen. Dit geeft hem een grotere armslag. Voor het CDA-voorstel stemden PvdA, SGP, PPR, GPV en PSP - het 'anti-STER-front' in de Tweede Kamer. Twee CD A-kamerleden - Andriessen en Van der Sanden - keerden zich tegen het voorstel van hun partijgenoot. Min mogelijk De bedoeling van De Boer was om zo min mogelijk ministers te be trekken bij een beslissing om een reclameboodschap te weren. "Dan krijgen we wellicht te maken met belangentegenstellingen waardoor het praktisch onmogelijk wordt een verbod uit te vaardigen", meende hij. De bevoegdheid van de minister van CRM om omroeporganisaties die staatsgevaarlijke of "vieze" programma's uitzenden een beris ping te geven wordt geschrapt. Dit wordt voortaan - net als bij kranten en tijdschriften - aan de rechter overgelaten. Versnippering Met de stemmen van de fracties van VVD, SGP, en BP tegen, stemde de Tweede Kamer in met een wijzi ging van de omroepwet. De wijzi gingen hebben ondermeer tot doel de versnippering van de omroep tegen te gaan doordat nu in de om roepwet is opgenomen dat nieuwe omroeporganisaties slechts dan worden toegelaten als zij iets wer kelijk nieuws te bieden hebben. Tegen de zin van minister Van Doorn besliste de Tweede Kamer dat de Hilversumse radiozenders niet 'horizontaal' geprogrammeerd behoeven te zijn. Dat betekent dat Meinsma tegen jy mA verhoging 2 mtk accijns tabak 2 AMSTERDAM (ANP) - Rookbe- Zi strijder dr. L. Meinsma is "verbij- sterd" over het voornemen van de regering de accijns op sigaretten en tabak te verhogen. Op die manier worden rokers gestraft, niet gehol pen, aldus Meinsma in een brief aan minister Duisenberg van Finan ciën. Meinsma stelt voor in de toekomst de hoogte van de tabakaccijns af hankelijk te stellen van het nicoti negehalte. Sigaretten met hogere nicotinegehaltes - vooral shag - zouden hoger belast moeten wor den dan sigaretten met lagere ge haltes. Aldus zou de roker via ac cijnsheffing door de overheid ge holpen worden in plaats van ge straft, meent Meinsma. op dezelfde tijd dezelfde soort ra dioprogramma's op Hilversum I, II, III en IV uitgezonden mogen wor den. Ook keerde de Kamer zich tegen het plan van de minister om Hil versum III te verplichten alleen verstrooiende programma's uit te zenden. Het voorstel van het CDA om de zendtijd voor de NOS terug te brengen van 40 naar 30 procent maakte geen schijn van kans. De Tweede Kamer was bang dat daar door onderwijsuitzendingen (zoals Teleac, de Open School en de NOT) in de knel zouden komen. AMSTERDAM Nieuwe de la Mar: 23 tlm 28 sept. (behalve 26 sept.), 20.15 uur, "Verwarringen", komedie van Alan Ayckbourn. Stadsschouwburg: 23 sept., 20.15 uur. Publiekstheater met "Me dea"; 25 sept., 14.00 uur, Scapino Ballet; 26 sept., 20.15 uur, to neelgroep Theater met "De Spaanse Brabander"; 27 sept., 20.15 uur, Ned. Dans Theater. ROTTERDAM Rotterdamse Schouwburg: 23, 27, 28 en 29 sept., 20.15 uur, Fons Jansen met "Fons Jansen 5"; 24 sept., 20.15 uur, het Nationaal Ballet met "Het Zwanenmeer" van Tsjaikowski; 25 sept., 20 uur, pop concert door Graham Parker en The Rumour. De Doelen: Grote zaal: 23 sept., 20.15 uur, Rott. Philh. Orkest o.l.v. Edo de Waart; 27 sept., 20.15 uur, optreden van Charles Trenet; 27 en 28 sept., 14.00 uur, jubileumconcert van de Rotterdamse Bond van ouden van dagen m.m.v. het operette-duo de Ramando's e.a.; 28 sept., 12.45 uur, koffieconcert. Kleine zaal: 24 sept., 9,10 en 20.15 uur, internationaal festival voor accordeon- en mondharmonica orkes ten: 25 sept., van 9-17 uur, idem. Luxor Theater: 23, 24 en 27 t/m 29 sept., 20.15 uur, Toon Hermans. Hofpleintheater: 23 en 24 sept., 20.15 uur, Funhouse met "After eight"; 28 en 29 sept., 20.15 uur, de Londense groep The Lindsay Kemp Company met "Salome" van Oscar Wilde. Piccolo Theater: 23 en 24 sept., 20.30 uur, Eva Kant in "Waarom huisdieren?" van Armand Gatti. De Lantaren: 23 t/m 25 sept., 20.30 uur, "De toverlantaren", geva rieerd programma. In de Lantaren en de Lantaren (achterom) van 26 t/m 29 sept., feestweek, vanaf 20.30 uur. De Lantaren (achterom): 23 en 24 sept., 21 uur, de Italiaanse groep CFR met "Ostal". DEN HAAG Koninklijke Schouwburg: 23 sept., 20.15 uur, Haagse Comedie met "Hedda Gabler" van Ibsen; 24 en 29 sept., 20.15 uur, Haagse Comedie met "Beschuit met muisjes" van Heijermans; 25 sept., 14.15 uur, optreden van de clowns I Colombaioni; 25 sept., 20.15 uur, Haagse Comedie met "De waaier", blijspel van Carlo Goldoni; 26 en 27 sept., Hoofdstad Operette met "Wiener Blut"; 28 sept., 20.15 uur, To neelgroep Theater met "De Spaanse Brabander". Appeltheater: 23,24 en 29 sept., 20.30 uur, toneelgroep De Appel met "De tuin van het paradijs", maar sprookjes van Andersen; 28 sept., toneelgroep De Appel met "De heiligen met de krakeling". Congresgebouw: 23 en 24 sept., 20.15 uur en 25 sept., 14.30 uur, John Lanting's Theater van de Lach met "In de kast, op de kast"; 28 sept., 20.15 uur, dans, zang- en muziekensemble "Tiare Tahiti". Circustheater: 23 t/m 25 en 27 t/m 29 sept., 20.15 uur, André van Duin's revue "Lach om het leven"; 25 sept. 14.30 uur, promenade- concert. Diligentia: 23 t/m 25 sept., 20.15 uur Seth Gaaikema. Theater Pepijn: 23 en 24 sept., 20.30 uur, folk- en bluesmuziek door Colin Scot. Theater in de Steeg: 23 en 24 sept., 20.30 uur, Caro van Eyck in "De kringloop" 25 sept., 14.30 uur, Haags Sprookjestoneel "Zwaan kleef LEIDEN LAK-Theater: 23 sept., 20.15 uur, cabaretgroep Kwart over elf met "Kwart-over-elf24 sept., 20.15 uur, dansvoorstelling "Kwadraat"; 25 sept., 15.00 uur, theatergroep Augustus met "Dromen", kin dertheater. Leidse Schouwburg: 24 sept., 20.15 uur, Pleuni Touw en Hugo Met sers in "De stoeipoes", blijspel: 25 sept., 20.15 uur, Haagse Comedie met "Beschuit met muisjes" van Heijermans: 29 sept., 20.15 uur, dans-, zang- en muziekensemble "Tiare Tahiti" uit Tahiti. Stadsgehoorzaal: 24 sept-, 20.15 uur, promenade concert Geweste lijk Orkest voor Zuid-Holland, m.m.v. Connie Stuart, Thijs van Leer, trio Louis van Dijk en Jules de Corte. Pieterskerk: 23 sept., 20 uur, uitvoering Rijnlands Chr. Mannenkoor en Chr Oratorium Ver. Cantate Deo. Microtheater Imperium: 23 en 24 sept., 20.30 uur, mimetheater Kruimels met de "Dripshow" o.l.v. Peter Beekman. ADVERTENTIE AMSTERDAM - Met veel vader lands vlagvertoon is gisteravond de nieuwste Nederlandse speelfilm "Soldaat van Oranje" in galap remière gegaan. In het Am sterdamse Tuschinski-theater be traden gisteren vele hoge gasten de feestelijk versierde hal. waar voor deze gelegenheid een erehaag van Onder de aanwezigen waren voorts 50 zeekadetten stond opgesteld. de ministers Stemerdink, Wes- Koningin Juliana,prins Bernhard, terterp, Van Doorn, de Gaay Fort prinses Beatrix, prins Claus, prin- man en Lubbers, alsmede een groot ses Margriet en mr. Pieter van Vol- aantal fractievoorzitters en lenhoven waren naar de hoofdstad buitenlandse ambassadeurs, gekomen om de première bij te wo- Op de foto worden enkele genodig den. den aan de koningin voorgesteld. ringen, armbanden, colliers 'n geweldige kollektie UTRECHT (SP) - "Ik ben officieel nog niet beschuldigd. De brief waarin Wiesenthal mij heeft aan geklaagd heb ik niet onder ogen gehad, ik weet niet wat er in staat. Maandagmiddag moest ik bij mijn chef komen, die me vertelde dat de rijksrecherche een klacht tegen mij had ontvangen en dat het maar beter was als ik eventjes ADVERTENTIE van mijn werk zou wegblijven, hangende het onderzoek. Ik kan dus niet anders doen dan afwach ten". De aristocratische gelaatstrekken van dr. Zoltan Papp (62) drukken droefenis en verontwaardiging uit. Zijn ogen blikken vermoeid door zijn bescheiden Utrechtse zitkamer, tot voor kort een rustig stukje Hongarije, het huis van een vluchteling uit 1956 vol met inderhaast meegenomen herin neringen. In Nederland kwam hij om rust te vinden, na twaalf el lendige jaren in gevangenschap. Zijn Hongaarse identiteit wilden hij en zijn vrouw (ook vluchte ling) daarbij zien te bewaren. Het leek ze te lukken: Papp stu deerde economie in Enschede en criminologie in Utrecht en kreeg een middenkaderbaan bij de NS (afdeling inkoop). Een bij elkaar gespaard buitenhuisje in het Oos tenrijkse dorp Bernstein zou hij volgend jaar definitief gaan be trekken. Een rustige levens avond temidden van zijn Hon gaarse vrienden, vlakbij de grens van zijn vroegere vaderland, lag in het verschiet. Simon Wiesenthal: Angst Zware kwaliteit wollen pullover, origineel Shetland, eksklusief gemaakt voor I Frank Jean. I Met ronde hals of V-hals. Botermarkt 11 Leiden Maar nu heerst er verwarring en onzekerheid en ook angst na de keiharde aanklacht die vanuit Simon Wiesenthals kantoor in Wenen naar de Amsterdamse re cherche-commissaris Peters werd verstuurd: Zoltan Papp zou in 1944 commandant geweest zijn van het joodse getto in de Hon gaarse provinciestad Papa. In die functie zou hij enkele maanden lang verantwoordelijk zijn ge weest voor de deportatie van Hongaarse joden, onder andere naar het beruchte vernietigings kamp Auschwitz. "Ik kan u maar beter chronologisch vertellen hoe mijn levensloop vanaf het begin van de Tweede Wereldoorlog is geweest", begint Zoltan Papp zijn verhaal. "Ik kwam in 1940 gewoon voor mijn nummer op in het Hongaarse le ger. In 1941 werd ik overgeplaatst naar de gendarmerieschool, zo dat ik de eerste oorlogshandelin gen niet heb meegemaakt. De ge ndarme kunt u vergelijken met de rijkspolitie hier in Nederland, plus dat we in Hongarije enkele WENEN/DEN HAAG (SP) - "Behalve de nu bekendgemaakte beschuldi ging aan het adres van Papp zijn er nog andere dingen waaraan hij zich schuldig heeft gemaakt". Aldus ir. Simon Wiesenthal, hoofd van het Joods Documentatiecentrum in Wenen, de man die in een brief aan de Amsterdamse rijksrecherche het oorlogsverleden van de 62-jarige in Nederland woonachtige Hon gaar Zoltan Papp heeft onthuld. Wiesenthal wilde echter nog geen enkele nadere aanduiding geven over verdere beschuldigingen. "Die onderzoeken we nog op dit moment", zei hij. Volgens de Oostenrijkse nazi-speurder kwam hij drie weken geleden in het bezit van een lijst met namen van "fascistische Hongaarse emig ranten" in de bondsrepubliek Duitsland, voormalige gendarmes. "Die hebben zich verenigd in een club met een anti-semitisch karakter", aldus ir. Wiesenthal. Ook de naam van Papp stond op de lijst. Wiesent hal is er zeker van dat het hier om de in Utrecht wonende Zoltan Papp gaat, omdat zijn geboortedatum bleek te kloppen met de gegevens op de lijst. marechaussee-opdrachten had den, zoals het bewaken van de Hongaarse regent Horthy en de grensbewaking." Kapitein „Ik werd kapitein en kreeg eind 1943 het district Papa toegewe zen, wat betekende dat ik met een compagnie van 150 man moest zorgen voor het handhaven van de openbare orde. In juli 1944 werd ik met mijn eenheid naar het front gedirigeerd. Wij, de ge ndarmes, waren als keurkorps nog zo'n beetje het enige onder deel dat niet gedemoraliseerd was geraakt. Na zware gevechten met de Russen werd ik tenslotte in 1945 bij Brno in Tsjecho-Slo- wakije krijgsgevangene gemaakt en naar een kamp bij Saratov, in Rusland, getransporteerd. In 1950 werd ik uit mijn laatste kamp, bij Voronez, naar Hon garije perepatrieerd Daar was Rakosi aan de macht gekomen. Wij, de gendarmes, waren als no toire anti-communisten zijn di- rècte tegenstanders. Schijnpro cessen volgden, ik mocht nog blij zijn dat ik maar acht jaar kreeg en niet de doodstraf. Bevrijd Tijdens de opstand in 1956 werd ik als politiek gevangene uit de cel bevrijd. Ze hadden me vreselijk mishandeld, nog steeds heb ik er last van, een van mijn nekwervels is beschadigd, mijn ribben zijn half afgebroken. Mijn vrouw, die in in 1956 na mijn aankomst in Enschede leerde kennen, kan u vertellen hoe ik er aan toe was". "Een opgejaagd dier", zegt mev rouw Papp, "toen ik hem in zijn slaap wilde aaien beet hij me in mijn hand. Ieder gebaar van te derheid was hij ontwend". Vermoedens Hoe is nu, volgens dr. Papp, deze zware aanklacht van Wiesenthal op tafel gekomen? "Ik heb mijn vermoedens", zegt hij op vermoeide toon, "u moet we ten dat mijn zoon Zoltan en nu ook mijn dochter Gyöngyvè in Kastl bei Amberg, vlakbij Neurenberg in West-Duitsland, op een Hongaarse kostschool gaan. Gewoon omdat wij willen dat zij het contact met de Hon gaarse tradities niet verliezen en de taal blijven spreken. Op die school, die door Hongaarse vluchtelingen wordt gefinan cierd met bescheiden hulp van de Duitse overheid, zat tot voor kort een leraar godsdienst die totaal ongeschikt en bovendien ge vaarlijk was. Hij predikte haat in plaats van liefde tijdens de lessen en hij noemde die school een rechtse instelling. „Als lid van de oudercommissie ben ik toen een actie begonnen om hem van zijn baan ontheven te krijgen en dat is me in mei van dit jaar gelukt. Werkelijk, die man hoorde daar niet, ook al niet omdat hij geregeld naar Hon garije ging en met de communis tische overheid in contact staat. U moet goed begrijpen, wij be schouwen die school in Duits land als het laatste culturele bol werk van ons Hongarije, zoals wij dat kennen. In elk geval, die man heeft mij toen bedreigd. Hij heeft gezegd dat hij wel zou zorgen dat mijn verblijfs vergunning in Nederland zou worden ingetrokken. Want ik ben geen Nederlander, mijn aanvraag dienaangaande werd in 1963 zon der opgaaf van redenen afgewe- Dat mijn naam op een lijst van "Hongaarse fascistische emig ranten" zou staan kan ik alleen maar verklaren met het feit, dat ik toch acht jaar geleden donateur was van de MK Csendör Bajtarsi Közösség, de koninklijke Hon gaarse veteranenvereniging van gendarmes, die in Canada is ge vestigd. Daar betaalde ik vijftien gulden per jaar aan, maar omdat ik moest sparen voor mijn huis in Oostenrijk ben ik daarmee ge stopt". Voor de eerste maal gelukt ROTTERDAM (ANP) - Dankzij de miero-chirurgie, die sinds kort zijn intrede in Nederland heeft gedaan, is het de chirurgen van het Rotterdams Dijk- zigtziekenhuis voor het eerst gelukt een hand te replanteren. Het is volgens dokter J.CJi. van der Meulen van het ziekenhuis tevens de eerste keer in Neder land, dat zo iets dergelijks is ge slaagd. Er zijn tot nu toe ver schillende replantaties verricht die evenwel zijn mislukt. Bij een bedrijfsongeval raakte de 19-jarige Rudolf den Otter (foto) uit Slikkerveer zijn lin kerhand kwijt. Hij werd direct overgebracht naar het Dijzigt- ziekenhuis, waar tijdens een dertien uur durende operatie zijn hand dezelfde dag nog werd aangezet. De chirurgen slaagden er onder een microscoop in de bloedvaten met een voor het blote oog vrijwel ontzichtbare hech tingsdraad aan elkaar te naaien. De hand doet het vol gens dr. Van der Meulen goed. Het ziet ernaar uit, dat de jon geman zijn hand over enige tijd weer normaal kan gebruiken.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7