De Van (S) Zwietens's zoeken elkaar op in Z'woudse bierfabriek Kwekerij gebied verpaupert als de ontwikkeling niet doorgaat Noordwijk maakt haast met ontwikkelingshulp Petitie voorVan Leeuwennaam DONDERDAG 22 SEPTEMBER 1977 Particulieren richten stichting op voor belangen kwekers ROELOF- L1SSE-In ds.J. van Dijken hebben de christelijke gereformeerden van Lissegisteren een nieuwe predikant gekregen. In één dienst werd hij be vestigd door ds. D. H. Biesmaeme ritus-predikant te Lisse,en deed hij intrede. Lisse is de tweede gemeente van ds. Van Dijken, die 34 jaar is. Hij heeft negen jaar in Dedems- vaart gewerkt. Op de foto rechts ds. Biesma. NOORDWIJK - Vanuit de vereni ging voor Natuur- en Vogelbe scherming Noordwijk zal een werkgroep worden gevormd be staande uit mensen die de gid- sencursus van het Instituut voor Natuurbeschermingseducatie hebben gevolgd. De werkgroep zal het voorlichtingswerk voor de schooljeugd voor haar rekening gaan nemen, zo deelde voorzitter Baalbergen tijdens de propa- ganda-natuuravond in De Rank mee. Ze zullen dan ook inhaken op een project dat het ministerie van CRM heeft ontwikkeld en dat "landschappenkaart" heet. Een zestienjarige bromfietser kwam in het ziekenhuis terecht toen hij op de Koningin Astrid Boulevard tegen een auto opreed, die linksaf sloeg naar een parkeer terrein. Zijn brommer liep zware schade oo. Leidenaar (30) rijdt te hard: auto slaat om NOORDWIJK - Op de Duinweg in Noordwijk had gisteren een aanrij ding plaats tussen een motorrijder (21) uit Lisse en de bestuurder van een personenauto, een 30-jarige Leidenaar. Waarschijnlijk door te hoge snel heid raakte de motor op de lin kerweghelft. waarbij de naderende personenauto in de flank werd aan gereden. De wagen sloeg over de kop en werd totaal vernield. Ook de motor liep zware schade op. Er vielen drie gewonden, een drie maanden oude baby die zich in de Leidse wagen bevond, de be stuurder van een motor en een 19- jarig meisje uit Lisse dat als pas sagier op de duo zat. Op de Van Berkelweg had een aanrijding plaats tussen een motor, bestuurd door een 28-jarige inwo ner van Roelofarendsveen, en een personenauto uit Maarssen. De duo-passagiere (26) moest met di verse verwondingen naar het Aca demisch Ziekenhuis worden over gebracht. Plaat ten bate gehandicapte sportmensen LEIDEN ALPHEN AAN DEN RIJN - De Junior Kamers in Ne derland - voor deze regio die van Alphen aan den Rijn en de Bol lenstreek - gaan zich inzetten voor de gehandicapte sportmensen. Op zestig plaatsen in het land zullen ze een standje in het warenhuis van V en D bemannen om de gram mofoonplaat 7 7: Dubbel geluk voor gehandicapte sportmensen te verkopen 15,-). Het eerste examplaar zal op 23 september tij dens een gala-avond in het Am- sterdamese Hilton Hotel aan zkh prins Bernhard worden aangebo den. Ook deze avond, waarvan de op brengst bestemd is voor de gehan dicapte sportmensen, kunt u voor een bedrag van 165,- bijwonen (kaarten Hilton Amsterdam Els Olij 020-780780). Naast het lanceren van de plaat worden er hoofddeksels geveild om. de schaatspet van Ard Schenk, de vliegerspet van prins Bernhard en het hoedje van Wim Kan, dat al lemaal voor het opleiden van trainers en coaches voor de gehan dicapte sportmensen ARENDSVEEN - Par ticulieren hebben het initiatief genomen om een stichting op te rich ten die de belangen gaat behartigen van de kwekers. Hierin wer ken samen de LTB, CBTB, Hollandsche Maatschappij van Landbouw, de bloemenveilingen in Roelofarendsveen en Aalsmeer en een aantal plaatselijke ban kinstellingen. Deze te vormen nieuwe stichting gaat bij het ministerie van Land bouw aankloppen om financiën waarmee het kwekerijgebied kan worden geherstructureerd. "Deze hulp is hard nodig", zegt directeur Mijma van de bloemenveiling EMM in Roelofarendsveen. "De kwekers kunnen een dergelijk karwei niet in hun eentje opknap pen. Zij kunnen praktisch geen grond meer kopen", aldus de veilmgdirecteur. Nog niet zo lang geleden namen elf gemeenten en de beide veilingen het besluit een dergelijke stichting in het leven te roepen. Men stond garant voor één miljoen gulden. Gedeputeerde Staten gooiden ech ter roet-in het eten en zeiden ,,nee" tegen de initiatiefnemers. Veilingdirecteur Mijma wijst aan waar de kwekers uit de weg kunn ziet dat ook wel zitten evenals Van 't Hoen, die voor de belangen v .an de Achterweg i kwekers opkomt i Nieuwe Wetering. Veilingvoorzitter Verdel (midden Andere boeg Daarom wil men het nu over een particuliere boeg gooien. De pro vincie is gevraagd deel te nemen in de stichting. De gemeenten met kwekerijbelangen krijgen ook „in spraak" Financiële hredewerking hoeven ze niet te verlenen, wel mo gen ze straks meepraten als de stichting een feit is. Model voor de stichting stond Sti- vas in de provincie Noord-Holland, een stichting die eveneens de kwe ker de helpende had biedt waar dat nodig is. Van 't Hoen. voorzitter van de werkgroep bloemisten „Weetje wat nu zo vreemd is? In Noord- Holland zijn er totaal geen proble men die ze in Zuid-Holland wél te genkomen. Alles is in het noorden mogelijk. Je rnoet natuurlijk niet een kwekerij pal tegen de bebou wing aan willen beginnen. Maar op een andere plek word je zo aan grond geholpen". De nieuwe stichting verwacht van het ministerie niet alleen financiële bijstand, maar ook het inzetten van de kennis die daar aanwezig is. En het beschikbaar stellen van grond aan de kwekers. "We maken het ge regeld mee dat twee bedrijven, die direct naast elkaar liggen, eigenlijk zouden moeten worden samen gevoegd vanwege de schaalvergro ting die nodig is om het bedrijf ren dabel te houden. De kweker die weg wil moet dan toch aan grond worden geholpen waar hij opnieuw kan gaan beginnen? Vooral mede werking op planologisch gebied is nodig. Als men halsstarrig vast houdt aan een bestemmingsplan vlat er niet te bereiken. Dat is de flessenhals", vertelt veilingvoor zitter Verdel. Derde tuinbouwgebied Als voorbeeld noemt Verdel het derde tuinbouwgebied in Nieuwe Wetering aan de Achterweg. "De provincie heeft dit plan tegenge houden. Het gemeentebestuur en twee gedeputeerden, die er zijn we zen kijken, staan er achter. Maar alleen omdat er een paar mensen een bezwaarschrift tegen dat tuinbouwgebied hebben inge diend, is het afgeketst. En die zijn nog niet eens vertegenwoordigd in de gemeenteraad (progressief Al kemade red.). Nu wil de gemeente in de Googerpolder huizen gaan bouwen. Moetje voorstellen. Dat is de beste tuinbouwgrond die er in de hele omgeving te vinden is. Kijk, als we nu èn die Googerpolder èn de grond aan de Achterweg in Nieuwe Wetering eens voor de kwekers mogen benutten, zijn we weer voor een hele tijd uit de zor gen". zo meent Verdel. Kritisch laat hij zich uit over de bungalowbouw op de goede tuinbouwgrond. "Als ze op zo'n stuk woningwetwoningen bouwen, spaart dat weer een flink lap tuinbouwgrond uit". De nieuwe stichting wil op zeer korte termijn aan de slag gaan "Dat is ook wel nodig", zegt veilingdirec teur Mijma, "Want zeker vijfen dertig procent van de bevolking van het gebied verdient haar boter ham in de kwekerij. Als de ontwik keling wordt tegengehouden, krijg je verpaupering. Dat willen we te allen tijde voorkomen". Angstig Overigens vindt voorzitter Verdel het angstig om met de provincie in zee te gaan. "Ik ben bang dat we met papieren lawines zullen wor den overdonderd. Soms vraag je je wel eens af of dat niet haar taktiek is. Kijk, wij kunnen zelf wel her- constructureren. De mensen bij de provincie proberen alles van achter hun bureau te regelen. Zij maken te weinig gebruik van de instanties die deskundig zijn op dit terrein", besluit Verdel. door Herman van Amsterdam Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 38. U mag ook schrijven. In de Heineken bierfabriek in Zoeterwoude is vandaag een massale reünie gehouden van de familie Van (S)Zwieten, één van de oudste geslachten van Zuid- Holland. Zo'n 150 man in totaal. De bijeenkomst werd juist daar gehouden, omdat zich op het terrein van de bierfabriek nog de fundamenten bevinden van het voormalige Huis te Zwieten, dat in het begin van de 14e eeuw daar al stond Vorig jaar kwamen op die plek ook al wat Van (S)Zwieten's bijeen, maar toen was het min der georganiseerd. In het afge lopen jaar is er een Van (S)Zwfetens-stichting opge richt, die alles wat met het ge slacht te maken heeft wil ver zamelen. De stichting, die nu bijna 200 leden telt, onder wie ook Van (S)Zwieten's uit Australië, Ca nada, Italië en Californië, heeft in een jaar tijd het door stich tingsvoorzitter Pieter van Swie- ten (uit Heemskerk) opgezette familiearchief, met heel wat his torische stukken kunnen uit breiden. Zo heeft men een in 1740 ge drukt boek over Amsterdam en Leiden kunnen aankopen, waarin veel informatie voor komt over het geslacht Van Zwieten. Achterhaald zijn ook een stuk of wat lakstempels, die hebben toebehoord aan oud- Atjehstrijder generaal Van Swieten, evenals diens bril. Voorts is men op zoek gegaan naar familiewapens. Men heeft er 28 teruggevonden, allemaal variaties op het orginele fami- liwapen. Van een stuk of wat zijn kopieën vervaardigd, een paar in glas-en-lood, éen op een houten paneel en éen op schilderdoek. Galjoen Alphenaar Van Zwieten met een tekening van het Van Zwieten galjoen. Kleuterleidster Greet van Swie ten uit Bodegraven kwam bij toeval in het bezit van een re- clamecliche van de niet meer bestaande Van Swieten limo- nadefabriek uit Rotterdam. Een kleuter kwam er op school mee aanzetten, gevonden in een weiland. Het speurwerk heeft ook aan het licht gebracht dat een gal joen van de Verenigde Oostin- dische Compagnie de fami lienaam draagt. Men heeft een tekening van het schip gevon den met daarop een afbeelding van het voormalige Zoeter- woudse Huis te Swieten. Pieter van Swieten (hij verza melde al 7000 verschillende naamgenoten1 werkt al negen jaar verbeten aan een stam boom, die hoe langer hoe dikker en hoger wordt. De Van (S)Zwietenboom gaat al terug tot 1221 en nog lang zij n niet alle wortels bloot gelegd, is de over tuiging van de Heemskerker. Al het verzamelde materiaal is vandaag te zien geweest tijdens de familiereünie, die werd ge houden in de. hoe kan het ook anders, Van Swietenkamer, een ontvangstruimte in het Heine- kencomplex. Op het programma stond ook een voordracht over de lijfarts van keizerin Maria Theresia van Oostenrijk, Gerard van (inder- eiland gevonden reclame- De stichting wil in het komende jaar het bestuur uitbreiden om dat het familieonderzoek voor veel meer werk zorgt dan was voorzien. Het plan is om van alle officiële aktes die er van de Van (S)Zwietens bestaan (ongeveer 30.000) copieèn te vervaardigen en in het eigen familiearchief op te slaan. Toezegging Directeur Heineken heeft de Van (S)Zwietens een toezeg ging gedaan. De naar de familie vernoemde ontvangstruimte zal twee keer zo groot worden gemaakt (er wordt een stuk aangebouwd). Daarin mogen ze een soort permanente familie- expositie inrichten. B en W van Noordwijk zullen, als de raad daarmee akkoord gaat, zo snel mogelijk een bedrag van 10.000 gulden laten overmaken ten gunste van een ontwikkelingsproject in Boven Volta. Een beginnetje, want het is werkt in bedoeling dat vanuit Noordwijk voorlopig jaarlijks een bedrag van 50.000 gulden richting deze erg arme Afrikaanse staat gaat. Noordwijk is daarmee één van de weinige Nederlandse gemeenten d ie "profiteert" van een motie die in '76 in de Tweede Kamer werd aan genomen en die gemeenten de ge legenheid geeft uit eigen kas aan ontwikkelingshulp te doen. Het Noordwijkse hulpproject kwam ruim een jaar geleden goed op gang nadat in een advertentie de bevolking was opgeroepn sugges ties aan te dragen voor zo'n even tuele besteding van gemeentegel den. Verpleegster Eén van de voorstellen kwam toen van Noordwijker v.d. Zalm, wiens dochter Annemiek als verpleegster heeft in Boven Volta. Die dochter maakte uiteindelijk de gemeente warm voor hulp aan het dorp Kera, waar zijn vlakbij haar werk heeft. Van die aanvrage is door de ge meente eerst een studie gemaakt. Aanvankelijk werd besloten slechts geld te bestemmen voor de bouw daar van een school en on derwijzerswoningen. Daar is men van afgestapt omdat aan het licht is gekomen dat de noden in het dorp heel wat verder gaan dan die twee voorzieningen. Vanuit Boven Volta heeft de ge meente Noordwijk een verstrek kend ontwikkelingsplan van Kera toegezonden gekregen en dat zal een leidraad zijn bij toekomstige bestedingen. Eén en ander zal in overleg worden gedaan met de af deling ontwikkelingssamen werking van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Geldzendingen naar Boven Volta zijn gebonden aan de goedkeuring van G.S., die onder meer als voor waarde stelt dat de inwoners van een gemeente die aan ontwik kelingshulp doet, met acties in het dorp eerst zelf ook wat geld op tafel brengen. In Noordwijk moeten dergelijke acties nog van start gaan. Deson danks willen B &W alvast 10.000 gulden overmaken. Met als reden dat men in Boven Volta zit te sprin gen om dat geld. Eind september is namelijk de re gentijd voorbij. Dan wil men zo snel mogelijk de al gedeeltelijk van start gegane schoolbouw (er is al wat geld binnengedruppeld van andere hulporganisaties) hervatten, maar er is geen geld meer. Op korte termijn wordt een werk groep van Noordwijkse ingezete nen geformeerd die zich zal gaan bezighouden met organiseren van acties ten bate van Kera. OOCOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOQO Een groep Noordwijkers heeft via plein, laan, park of school de naa Leeuwen. De kans is groot dat Het probleem doet zich echter vo( kapela De PTT z ?en petitie het gemeentebestuur in overweging gegeven een straat, i te geven van de nog niet zo lang geleden overleden wethouder Jv. in dat verzoek zal worden voldaan. dat in Noordwijk al een Van Leeuwenstraat is, vernoemd naar de van de oprichters is geweest van de woningbouwvereniging St. r geen genoegen r lalse i Noordwijk een tweede straat met die r Daarom ligt het voor de hand dat de naa: gebouw. B W moeten zich daar nog c ran de overleden wethouder zal komen te prijken op r uitspreken.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 4