Plan Oostdwarsgracht- Emmastraat vertraagd mm Ben Cramer en Ciska Peters even in Leiden Strubbelingen binnen ambte lijk apparaat Lezers schrijven DONDERDAG 22 SEPTEMBER 197' LEIDEN Op basis van het rehabilitatieplan heeft de Leiderdorpse bouwfirma Noorlander woningbouw laten ontwerpen voor de hoek Lan- gegracht/Oostdwarsgracht. In het aan de gemeente aangeboden plan is sprake van 55 premiekoopwoningen met daarachter gedeeltelijk in de grond verzonken parkeerdek met 62 plaatsen voor de bewoners. Op het parkeerdek kunnen dan weer groenvoorzieningen komen. Het plan, ontworpen door het Warmondse architectenbureau Grades Kamsteeg, moet beschouwd worden als een visitekaartje van Noorlan der. Het kan door de gemeente naar wens veranderd worden, zo wordt gesteld; het gaat Noorlander er allereerst om in aanmerking te komen voor de bouw. Het plan kan dienen als discussiestuk. Als uitgangspunt heeft men die variant genomen uit het rehabilita tieplan waarbij een gedeelte van de Oostdwarsgracht aan de zijde van de Langegracht met bebouwing wordt afgesloten. Er kan gebouwd wor den in maxima vier lagen boven de begane grond. Op de hoek is ruimte vrijgehouden voor een winkeltje, bankfiliaal of dergelijke voorziening. De grootte van de woningen kan uiteenlopen van twee tot vijf kamers. Een globale berekening laat zien dat uitvoerig in de woningwet-sfeer voor een vierkamerwoning een huur van 450 gulden oplevert. Bij wo- ningwetbouw is het parkeerdek overigens onmogelijk. Bij uitvoering in de premiesfeer kunnen de maandelijkse lasten voor de koper (Gedacht als echtpaar met twee kinderen; 35.000 Gulden inkomen) minder dan 470 gulden bedragen. LEIDEN - Slechts schoorvoetend wil wethouder Waal (stadsont wikkeling) toegeven dat strubbe lingen binnen het ambtelijk ap paraat het werk aan de Oost- dwarsgracht/Emmastraat ver-> traagd hebben. De problemen met dit, in verhouding tot andere verbeteringplannen, kleine en makkelijke plan blijken samen te hangen met veel meer omvat tende moeilijkheden; de beperkte mate waarin de wethouder greep heeft op zijn ambtenaren, de ver tragingstactieken van ambtena ren de schermutselingen over procedures. Waal voelt er weinig voor de vuile was bui ten te hangen. Ongetwijfeld voor een flink deel eigenbelang: hijzelf blijft er uiteinde lijk de verantwoordelijke man voor, en ten tweede: hij heeft zijn ambtenaren nodig en kan ze dus niet al te snel in het harnas jagen. De vraag naar de gang van zaken rond hel rehabihtatieplan brengt het gesprek met Waal al onmiddellijk bij de wirwar van ambtelijke procedures. Ook voor een insi der nauwelijks te volgen zo blijkt: "Ik ben bezig die procedure^ te stroomlijnen om er zelf ook grip op te krijgen. Maar je moet niet denken dat dat zo makkelijk gaat, want dan zijn er natuurlijk weer anderen, die willen die grip juist weer voorkómen." Wie zijn die anderen? "Het is duidelijk dat dat hoge ambtenaren zijn". Speelde dat ook rond de Oostdwars gracht? "Bij de Mors heeft dat ook ge speeld". De Oude Morsch? "Dan maak je afspraken met de wijk en blokkeren amb tenaren die". Welke ambtenaren? "Ambtenaren die meer verdienen dan ik". "Dan laten ze za ken in hun la liggen, of ze geven instructies aan hun ambtenaren die anders zijn". Niet typisch Leids Als een wethouder iets wil laten uitvoeren kan hij het college van B en W daarover een besluit laten nemen Een heleboel goedlo pende zaken komen nooit in B en W. Dat is iets wat Waal herhaaldelijk benadrukt: dat er vaak goed gewerkt wordt. En dat een heleboel ambtelijke problemen niet ty pisch Leids zijn, maar overal voorkomen. Aan een collegebesluit zit een omvang rijke procedure vast. De gemeentesecreta ris moet eerst een voorstel laten schrijven door een ambtenaar wiens vakgebied het betreft. Naar aanleiding van dat voorstel kunnen B en W een besluit nemen. Naar aanleiding van dat besluit gaan dan ge meentelijke diensten de wensen van B en W uitwerken. Als B en W akkoord gaan met die uitwerking komen tenslotte soms nog de raadscommissies en gemeenteraad in actie. B en W kunnen rechtstreeks con tact hebben met "lagere" ambtenaren "om inlichtingen in te winnen". De verhoudin gen waren vroeger dan nog zo moeilijk dat die ambtenaren wel verplicht waren om onmiddellijk aan hun chef het besprokene te melden. Vergenoegd constateert Waal dat die chefê daar tegenwoordig toch nauwelijks meer de tijd voor zouden heb ben. Fikse strijd Terug naar het rehabilitatieplan. Toen het plan in de ijskast verdween werd gewezen op een personeelstekort. Het lijkt een wat flauwe smoes wanneer tegelijkertijd blijkt dat in het desbetreffende geval veel te laat advertenties verschenen om de al ontstane vacatures op te vullen. Waal: "Je hebt geen idee hoeveel moeite me dat kost. om afde lingen te bewegen vacatures op te vullen!" Bij het genoemde plan bleek het vooral een probleem hoe de organisatorische gang van zaken moest zijn: wie moet wat doen. Een kwestie ook van planning om mensen niet te zwaar te belasten. Het laatste half jaar, verduidelijkt Waal, was een probleem de samenhang met andere plannen. De Oostdwarsgracht/Emma- straat is nu studiegebied voor een groep die voor huisvesting van Kooibewoners moet zorgen. Mar er is ook nog de samen hang met het algehele binnenstadsplan waar hard aan gewerkt wordt. De vraag is dan: wie doet wat met het rehabilitatiege- bied, maar vooral: wie heeft er de zeggen schap over. Er heeft zich een fikse amb telijke strijd afgespeeld rond de braaklig gende hoek Pelikaanstraat/Langegracht. Waal stipt naar aanleiding daarvan aan dat er eigenlijk per gebied een projektleider moet zijn met een aparte werkgroep. Maar hoe Overigens vindt het comité dat het veel te weinig betrokken wordt bij de activiteiten van de Leidse stuurgroep Huisvesting en Tweepersoons huishoudens en het eist dan ook dat er drie verte genwoordigers van de "belan genbehartigers" in deze stuurgroep zitting krijgen. Door op het Schuttersveld symbo lisch een eerste paal te slaan, wil het comité er tevens de aandacht op vestigen dat er in dat gebied woningen voor één- en tweeper soons huishoudens zouden kun nen worden gebouwd. Volgende maand zal er een handtekenin genactie worden georganiseerd om de eisen kracht bij te zetten. In het comité zijn o.a. verschillende jongerenorganisaties (KWJ, NVV-jongeren e.d.) vertegen woordigd alsmede het juridisch adviesbureau, Troef, advies bureau Nederlandse Bond We duwen en Weduwnaars en de Stichting Bijstand Buitenlandse Werknemers. ADVERTENTIE BRILJANTEN Ringen - hangers - oorbellen - armbanden - groeibriljant - briljant voor belegging Juwelier v. d. Water Haarlemmerstraat 181 Comité wijst op woningnood door slaan eerste paal LEIDEN - Het comité "Iedereen wil wonen", waarin twintig Leidse organisaties en instellin gen zich hebben verenigd, gaat a.s. zaterdag om twee uur sym bolisch een eerste paal slaan op het. Schuttersveld om de aan dacht te vestigen op de woning nood van een en tweepersoons huishoudens. Het comité wil er op deze manier bij de gemeente op aandringen om voor deze categorie meer wonin gen te bouwen zonder dat dit ten koste gaat van andere catego rieën. Bovendien wil het comité dat de normen voor de zg. A-ur- gentie worden verruimd, opdat 18- tot 23-jarigen voor zelf standige woonruimte in aanmer king kunnen komen. Het comité pleit verder voor betere huursubsidieregelingen en een opvangcentrum voor daklozen in Leiden. De bewoners van hel buurtje Oostd warsg racht lEmmastraat werden anderhalf jaar geleden door de gemeente verrast met een rehabilitatieplannetje. Nti begint het erop te lijken dat zij zijn blij gemaakt met een dooie mus. Het plan verdween al snel inde ijskast. De woningen tussen Oude Singel, Pelikaaiistraat en Langegracht werden niet verbeterd. De machine fabriek die op de hoek Pelikaan straat/Langegracht stond is intus sen afgebrand en bij de gemeente wordt nu gebroed op ideeën om op het braakliggende terrein wonin gen te bouwenAls er woningen ko men zal dat echter alleen te danken zijn aan het feit dat ze zodig zijn voor bewoners van De Kooi wier huizen bij renovatie verloren gaan. Nieuwbouw voor de Kooibewoners; voor de rest blijft het rehabilita- tiepiannetje in de ijskast. De dicht getimmerde woningen blijven on benut. Een plan is voor de bewoners geen garantie dat er inderdaad iets gaat gebeuren .Wie op zoek gaat naar het waarom, krijgt bij stukjes en beet jes een somber beeld van het logge, soms vleugellamme gemeentelijke apparaat. Hondenbelasting (3) Om andere redenen dan mr. Van Amersfoort (zie lezers schrijven van vrijdag j.l.) kan ik het wel eens zijn met de hondenbelasting. Mits het goed besteed wordt. Ik doel hiermee op de Dieren bescherming en het "Leids Diere- nasyl." Instanties die op de been gehouden moeten worden door le den en donateurs. Het is al vanouds bekend, dat deze instanties altijd noodlijdend zijn. Er znn maar weinig mensen die zich mei hart en ziel in willen en kunnen zetten (meestal vanwege hun normale dagtaak) voor de misdeelde dieren. Het wordt tijd. dat de regering er een rijksinstelling van maakt, maar zover is het helaas nog niet. Mijn suggestie is, dat de gemeente het te innen belastinggeld geheel geeft voor uitbreiding van het dierena siel (meer opvangmogelijkheden) en de dierenbescherming. En het niet in een bodemloze put laat ver dwijnen. Dan betaal ik en waar schijnlijk velen met mij graag de hondenbelasting. Mevr. A de Kloet, Buys Ballotstraat 67, Leiden l i pasta.; 1 boot.carava Chemische Fabr. 'Schiedam' 010-26.47.5 LEIDEN - Als een voorproefje voor het "Beestenspul", dat zich het komende weekeinde gaat afspelen in de Leidse Groenoordhallen waren gis termiddag znageres Ciska Pe ters en zanger Ben Cramer eventjes op bezoek in Leiden. Ten behoeve van de fotografen poseerden ze beiden met een aantal langharige katten en een fraaie Saarloos-wolfshond. Hoewel organisator Rob Lauwers meedeelde dat de ge dachte die achter de dieren- show zit is, om dierenliefheb bers met elkaar in contact te la ten komen, verliep het contact tussen de dieren in elk geval niet erg verzoenend. Timber de wolfshond bleek niet erg ge charmeerd van het kattengezel- schap en liet dat duidelijk blijken. Een jongere uitvoering Baika Bijou, bleek wat minder zelf verzekerd en posteerde zich in een hoekje van de directieka mer van de Groenoordhal, om daar ondanks moedige pogin gen van zanger Ben Cramer niet meer uit te komen. Toenaderin gspogingen van organisator Rob Lauwers resulteerden er slechts in dat het dier een forse plas deed en ijlings door de eigenaresse werd afgevoerd. Overigens belooft het dit week einde een flink spektakel te worden. Gistermiddag was men in de hal druk bezig om de springbak voor het concours hippique in gereedheid te bren gen. Daarvoor werd zo'n 120 kubieke meter grond aange voerd. De deelname aan het concours is zo groot (160 paar den) dat er zowel op zaterdag als op zondag al één uur voor de officiële openstelling van Bees tenspul begonnen zal worden. Zanger Ronny Tober, een van de gasten in het programma, zou vanmiddag in de „bak" wat proefsprongen maken met een paard. Elders in de hal werd al les in gereedheid gebracht voor de Floraka, een duizend vierkante meter grote expositie van bloemen, planten en andere tuinartikelen. Wat de flora be treft: het podium, waar de ar tiesten optreden wordt versierd met ongeveer tienduizend dah lia's. Ben Cramer ontpopte zich gis termiddag als de grote propa gandist tegen het couperen van oren en staarten bij honden. Zondagmiddag wanneer hij op treedt in de hal zal hij ook aan de bezoekers vertellen waarom het couperen een zinloze en boven dien verboden daad is. Voor die show zullen ongecoupeerde honden als zwarte Duitse dog, bouvier en doberman pinscher worden bijeengebracht. Op de expositie is door organi sator Lauwers ook een plekje ingeruimd voor het dierenasiel uit Nootdorp. "Dat asiel heeft op het ogenblik een overschot van vijftig katten. Men wil ze echter niet laten afmaken en probeert via Beestenspul een goed tehuis voor de beesten te vinden". Om verkeersstagnaties te voor komen zal speciaal ten behoeve van Beestenspul het opgebro ken kruispunt Willem de Zwij- gerlaan-Gooimeerlaan gedu rende het weekeinde van een provisorische bestrating wor den voorzien. Overigens zijn er gedurende de openingsuren van 10 tot 18 uur op zaterdag en zondag ook extra politieagen ten op de been om de te ver wachten drukte in goede banen te leiden. op de Breestraat, t.o. het stadhuis maandag 3 Oktober aanvang: 10.00 uur inschrijving van de ploegen; (tytstajinde uit 6 deelnemers elk) f om het ^kantoor Leidsch Dagblad kampioenschap Wj„e singc| Leiden tvfln LelHenr^ tel. (071) 14.49.41, tst.154 pêaker: theo koomen ./ORGANISATIE: LEIDSCH DAGBLAD, 'n aktieve krant IN SAMENWERKING MET DE 3 OCTOBERVEREENIGING.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3