„Werk houden op universiteit door offers welgestelden OOK LEIDSE UNIVERSITEIT MOET BEZUINIGEN geeh Drs. Koornstra: „Niet mis wat boven tafel komt als bijbaantjes wetenschappers worden aangepakt" DONDERDAG 22 SEPTEMBER 1977 Zeker 80 arbeidsplaatsen komen volgend jaar op de tocht te staan De Leidse universiteit krijgt het straks zwaar te verduren. De broekriem zal stevig moeten wor den aangesjord. Als gevolg van te verwachten bezuinigingen zullen volgend jaar tenminste 80 ar beidsplaatsen moeten worden "ingeleverd"Wat somberder pro feten spreken zelfs al van 120. Het is lang geleden dat Neerlands oudste universiteit zo hardnekkig door het bezuinigingsspook werd. nagezeten. Tot nu toe wist men aardig aan de krapte-dans van de rijksoverheid te ontkomen. Er konden zelfs tijdelijk 300 extra arbeidsplaatsen worden ge creëerd door het aantrekken van goedkope tijdelijke) arbeids krachten. Goedkope arbeidskrachten brengen evenwel hoge sociale lasten met zich mee. En juist op dat punt is de Leidse universiteit nu flink voor het blok gezet. Sinds kort heeft het rijk de sociale lasten namelijk gekoppeld aan het gemiddelde salaris waar de universiteit recht op heeft (afge meten aan de hand van het aan tal studenten). Anders gezegd: de universiteit krijgt nu minder sociale lasten vergoed, dus is er geen geld ge noeg om alle arbeidskrachten uit te-betalen. Voor dat probleem zijn diverse op lossingen denkbaar. Maar waar schijnlijk zal er gekozen worden voor een makkelijke weg terug: een x-aantal tijdelijke arbeids plaatsen (voor goedkope krach ten) laten verdwijnen en zonodig de instelling van enkele vacatu restops. Tegen deze dreigende afbrokkeling van de werkgelegenheid is binnen de universitaire gemeenschap al heftig geprotesteerd. Eerder dit jaar gingen studenten en per soneel met spandoeken en luidsprekers de straat op. Hoor zittingen werden op poten gezet. En in de subfaculteitsraad van psychologie werd een motie vol ernstige verontrusting aangeno- Ook tijdens de laatste vergadering van de universiteitsraad staken studenten een spandoek omhoog onder het even duidelijke als sim pele motto: meer geld uit Den Haag en de universiteit is uit de zorgen. Het universiteitsraadslid drs. Matthijs Koornstra, lid van de Progressieve Partij in die raad en wetenschappelijk medewerker bij de Leidse universiteit, kwam met een heel ander geluid. Er is geen sprake van een noodsi tuatie, zei hij. Hij wees daarbij o.m. op de absentie van weten schappers op tijden dat ze eigen lijk aanwezig moeten zijn. Hij deed het college van bestuur de suggestie aan de hand om nieuw wetenschappelijk personeel la ger in te schalen", met andere woorden: op een lager salaris aan te nemen dan tot dusver ge bruikelijk is. Zo lever je een bij drage aan de inkomensnivelle ring en aan de werkgelegenheid, redeneerde Koornstra. Hieronder een gesprek over „de bescherming van de wel- gestelden door de welgestelden" en de noodzaak van een lokale in komenspolitiek. LEIDEN- Offers brengen binnen de universiteit is beter dan tornen aan de werkgelegenheid, vindt drs. Koornstra. Wat dat betreft bevindt hij zich in goed gezelschap van dr. K. van Nes, voorzitter van het college van bestuur van de Amsterdamse universiteit, die een paar weken geleden nog suggereerde om de salarissen van de hoogstbetaalden te verlagen. Dat zou de enige oplossing zijn om aan meer mankracht te komen en bovendien zou het een positieve bijdrage betekenen voor de werk gelegenheid. "Een verlaging van gemiddeld één procent", zei dr. Van Nes, "betekent weer een be sparing, waaruit 35 nieuwe per soneelsleden kunnen worden be taald". Door Wim Wirtz Maar Koornstra vindt dat niet vol doende. Hij denkt ook aan een harde aanpak van wetenschappers die bijbaantjes vervullen in de baas. z'n tijd, maatregelen tegen on eigenlijke verlofdagen van weten schappelijk personeel en zo moge lijk ook een vrijwillig financieel of fer, allemaal ten behoeve van werkgelegenheid en inkomens nivellering ("Ik vind het onzin dat, 'omdat je anders geboren bent, je ook meer moet verdienen". Wat hij in elk geval niet wil is arbeidsplaatsen afstoten, want dat zou uiteindelijk betekenen dat de 300 extra arbeidsplaatsen die de universiteit in de loop der jaren heeft gecreëerd, weer verloren gaan. Salaris Koornstra meent dat er bij de facul teiten een beleid moet worden ge voerd dat aan stringente "rand voorwaarden" gebonden is. Dat geldt in zijn ogen bijvoorbeeld voor het "heraanstellingsbeleid", waar over hij zegt! "Als de letterenfacul teit een man nodig heeft - een we tenschapper - dan kan je een vent. krijgen die al jaren in het onderwijs zit, die een proefschrift heeft ge schreven en capaciteiten heeft. Maar die man moet je dan toch ze ker het salaris geven van een we tenschappelijk hoofdmedewerker en dat kostje dan ruim 6000 gulden.' Maar je kunt ook iemand krijgen, die pas is afgestudeerd. Die kan je als medewerker aanstellen op een salarisniveau van ongeveer de helft van die oudere man. Hij zal minder onderwijservaring hebben, zal mis schien minder goed onderzoek doen. Maar over een jaar of vijf, denk ik, hebben we meer aan die jonge jongen dan aan die oudere man". Ik vind dan datje als faculteit moet zeggen: het effect is nu dat we voor die oudere man veel geld uitgeven en dat we op den duur niet meer kwaliteit in huis krijgen. En als we een beetje goed selecteren onder jonge mensen - en geloof me, er zijn er genoeg - dan kunnen we er twee aanstellen". "Je kunt in dat licht twee dingen doen. Het ene is wat minister Van Kemenade nu doet: de salaris schalen voor aankomende acade mici anders definiëren dan vroeger. Maar je kunt ook zeggen: bij het aannemen van wetenschappelijk personeel denk je als universiteit aan die doctoraal-student letteren in plaats van aan een gekwalifi ceerd iemand. Dat noem ik een stukje eigen beleidsvoering, waar mee je een bijdrage kunt leveren, aan de bestrijding van de werk loosheid onder jonge academici". Loopt de universiteit dan geen deuk op? Ik zie de advertentie al! voor me: hooggekwalificeerde fünctie, laag salaris. K.: "Vroeger werden er allemaal jonge broekies aangenomen. Toen kon het dus allemaal wel. En nu moet opeens de kwaliteit van al lerlei dingen zonodig beschermd worden". geen litieke gezindheid van de facultei ten, en dan zie je dat de faculteiten die het hardst roepen om kwaliteit van onderwijs en onderzoek en die het verst gaan met numerus fixus beslissingen (Qm studentenstops in te stellen red.), de meest rechts- gezinde faculteiten zijn. Bijvoor beeld geneeskunde. Met andere woorden: de bereidheid om op een gegeven ogenblik geen studenten meer op te nemen of aan zelfonder zoek te doen in de zin van: wat kun nen we zelf doen om de bezuinigin gen tot een oplossing te brengen, is ook een politieke bereidheid". De nevenfuncties. K.: "Het is de verantwoordelijkheid van wetenschappelijk medewer kers, vind ik, dat als er een noodsi tuatie ontstaat, en de universiteiten krap komen te zitten, studenten geweigerd moeten worden of de werkloosheid getolereerd moet worden, die nevenfunctiemensen StrOflt te vragen hun nevenfuncties waar voor ze dan nog extra inkomsten krijgen, niet uit te oefenen in rijkstijd". gaat aanpakken: mijne dames en heren, wilt u invullen bij welke an dere werkgevers u tevens in loon dienst bent, al of niet part-time? Vervolgens ga je bij die werkgevers informeren welke werkuren-af spraken er zijn. En dan denk ik dat je voor vreemde conclusies kan komen te staan voor wat betreft het beleid dat tot nog toe aan de Leidse universiteit gevoerd is". "Staatssecretaris Klein heeft bij voorbeeld een brief aan het college van bestuur gestuurd en gezegd: mijne heren, wilt u uw bevoegdhe den ten aanzien van nevenfuncties serieus nemen?" "En wat doet het college van be stuur? Copieert die brief en stuurt! die naar de faculteiten door en zegt: mijne heren, wij hebben deze brief ontvangen. Maar ze doen verder niks". K.: "Vaak wel, ja. 't Is misschien wel een beetje tendentieus hoor, wat ik nu ga zeggen, maar er is ooit eens onderzoek gedaan naar de po- Vreemd „Je hebt overigens 3 categoriën: mensen met een wettelijke toe stemming voor een nevenfunctie, een aangevraagde toestemming en zonder toestemming. En het hoeft maar een heel simpel verhaal te zijn hoor, waarmee je dat verschijnsel "Ik denk dat er heel wat zijn die in rijksdienst elders onder wijs geven in uren dat ze eigenlijk ander werk moeten doen voor de universiteit. Soms is daar aange vraagde toestemming voor ver leend. Maar er zijn ook mensen die dat niet hebben. Als iemand in de tijd van zijn vakgroep van de uni versiteit elders onderwijs geeft, dan hoort er een privé-inkomen van die man aan verbonden te zijn. Maar tevens minder werktijd voor de universiteit, want dat kan een hele boel arbeidsplaatsen opleveren". Het college van bestuur heeft z'n taak dus niet serieus genomen. K.:."Het is historisch zo gegroeid. Vroeger waren de hoogleraardirec- teuren' de baas. En dat waren zelf mensen die dit soort praktijken hadden. Die nevenfuncties, dat was toen een zaak die alom aanvaard werd, maar waar je maar niet over moest praten". .K.: "Er is een stukje moed voor no dig. En dat betekent in dit geval dat je het algemeen belang dient en het individueel belang schaadt". Maar die moed kunnen ze blijk baar niet opbrengen. K.: "Nee, ik denk dat ze dan grote stront verwachten. Want wat er dan boven tafel komt, is natuurlijk niet mis. Ik durf de stelling aan - maar ik kan hem niet bewijzen - dat het we tenschappelijk personeel buiten de medische faculteit zo'n twee tot drie uur per veertigurige werkweek aan nevenfuncties heeft. Dat is dus vijf a zes procent per man gemid deld. Nou, dat kan dus een uitbrei ding betekenen van het weten schappelijk personeel, want die vijf a zes procent is voor de universiteit kennelijk onbenut". "Het wordt natuurlijk ergerlijker als je beseft dat het al een goed be taalde groep is. Als iemand van het technisch of administratief per soneel die lager betaald wordt, zou zeggen: mag ik ergens anders een functie erbij hebben, ik kan daar brieven tikken en ik krijg er een tientje voor, nou, dan zouden we wat horen. Dan wordt-ie gelijk op z'n vingers getikt. Het is gewoon de bescherming van de welgestelden door de welgestelden". Periodieken "Mijn beleid zou zijn datje, binnen de ambtelijke regelingen, lager gaat inschalen bij het wetenschappelijk personeel. En dat je vervolgens je best gaat doen om vrijwillig te laten afzien van een vorm van pe riodiekverhoging. Boven de schaal van zo'n 3000 gulden per maand zijn die periodieken een hele sprong. Je zou dan kunnen voor stellen dat in die gevallen een pe riodiek niet één keer per jaar wordt uitgekeerd, maar één keer in de twee jaar. Dan zouden we daarmee op den duur een bijdrage kunnen leveren tot pakweg 500 man meer werk, geen studentenstops, en •meer onderwijs en meer onder zoek. Als hun de kwaliteit van on derwijs en oi iderzoek ter harte gaat, dan zouden de welgestelden - men sen die vier- tot vijfduizend en meer gulden verdienen - dat toch kun nen doen?". Dus ook in dat opzicht erger je je aan argumenten als: de kwaliteit gaat verloren? K.: "We moeten ons daar natuurlijk wel zorgen over maken. Maar hét is nu blablabla zonder werkelijk de problemen van geld en arbeids plaatsen tegemoet te komen". Vakantie "En om aan te geven hoeveel effect dat intern bezuinigen kan hebben: ik neem aan dat in de zomermaan den, als er geen onderwijs is, een heleboel mensen van het weten schappelijk personeel langer va kantie nemen dan waar ze feitelijk recht op hebben. Er is namelijk geen controle op". Alsjenouaan die medewerkers zou vragen: willen jullie vrijwillig met onbetaald verlof in die periode? Het feit dat ze niet aanwezig zijn, geeft er immers aanleiding toe om jdat te vragen. En als nou de weten schappelijk medewerkers boven pakweg 3000 gulden één dag onbe taald verlof opnemen - en dat zal ze op hun inkomen echt niks kunnen schelen - dan kan er één procent meer personeel bij. En dat is 35 werknemers".

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 21