Toestand van Geurtsen nog kritiek Kuiper krijgt geen loon naar (hard) werken 'Koude douche' voor Tsjechische ploeg Finale Europa Cup I in W embleystadion Peeters wint Parijs-Brussel m. Van de Velde leider af in Toekomstronde Cruijff krijgt van de club zes lijfwachten DONDERDAG 22 SEPTEMBER 1977 ALPHEN AAN DEN RIJN - De gezondheidstoestand van de coach van het Alphense water- polozevental AZC, George Geurtsen, is stabiel, maar nog steeds kritiek. Geurtsen (40) ligt sinds gistermorgen op de afde ling hartbewaking van het ziekenhuis Rijnoord, nadat hij door een zware hartinfarct ge troffen werd. De AZC-coach was gisteren tij dens de Alphense jaarmarkt met zijn voltallige ploeg aanwe zig om loten te verkopen ten bate van de Europa-cupwed strijden, die AZC als kampioen van Nederland dit jaar (28 tot en met 30 oktober) voor het eerst gaat spelen: Kort nadat hij in het drukke centrum van Alphen gearri veerd was, is Geurtsen onwel geworden. Onmiddellijk daarop werd hij met een am bulance naar het ziekenhuis vervoerd. Daar constateerde de behandelend arts een "zware" hartinfarct. De komende dagen zal de situatie kritiek blijven. Gisteravond heeft de Alphense coach al wel bezoek gehad. Daar was hij "erg blij mee", zoals AZC-voorzitter Meindert Kooistra liet weten die tevens meldde dat Geurtsen "natuur lijk zeer vermoeid was". George Geurtsen, in het dage lijkse leven bedrijfsleider van de sportfondsenbaden in Arn hem en Apeldoorn, is woonach tig in Doorwerth maar had de naoht in Alphen bij een vriend doorgebracht. De avond ervoor had hij de wekelijkse selectie training in De Dillen verzorgd. De hartinfarct van Geurtsen is bij de spelers en het bestuur van AZC hard aangekomen. Meindert Kooistra: "Het is voor de jongens natuurlijk een hele klap, die vinden het verschrik kelijk. Sommige spelers trek ken zich dat erg aan. Een Ton Buunk, die als aanvoerder nauwe contacten met hem heeft, is er goed kapot van. En de andere jongens natuurlijk ook. Iedereen verwerkt het op zijn manier. Het enige wat je kunt doen is afwachten, wantje kan hier niets doen." George Geurtsen zal voorlopig uitgeschakeld zijn in zijn func tie van trainer/coach. Op het moment dat AZC aan een be langrijk jaar met Europa Cup begint moet de ploeg zijn be kwame coach missen. "Wat dat betreft komt dit natuurlijk op een hoogst ongelukkig tijdstip. Het heeft consequenties, waar we het antwoord nog op moeten vinden. Daar hebben we ons vandaag nog niet mee bezig gehouden. We moeten het eerst verwerken. Voor de begelei ding is altijd wel een oplossing te vinden. Voor George is het belangrijk dat hij er weer bo venop komt", aldus Kooistra. George Geurtsen WARSCHAU - De finale van het toernooi om de Europa Cup 1 zal op 10 mei van het volgend jaar plaatsvinden in hèt Londense Wembleystadion. Een week eer der, op 3 mei dus, is het Pare des Princes in Parijs de plaats van handeling voor de eindstrijd om de Europese beker voor beker winnaars. De UEFA-beker zal, zoals gebruikelijk, worden be slist in een uit- en een thuiswed strijd tussen de finalisten. BRUSSEL - Aan het drama wilde Hennie Kuiper niet toe geven. Ook al was zijn kans verkeken om samen met neo- prof Rudv Pevenage naar de eindstreep te gaan in de na- jaarsklassieker Parijs-Brussel. Zelfs de jachtgroep met Freddy Maertens en Roger de Vlaeminck was op de Alsem berg al voorbij, toen Kuiper op het smalle kasseienpad een andere fiets kreeg. brussel - De kans is niet uitgesloten dat Jan Raas na één seizoen weer terugkeert bij TI-Raleigh. De Zeeuwse be-, roepsrenner, die door het stoppen van zijn huidige for matie Frisol naar een andere sponsor moet uitkijken, spreekt binnenkort met ploegleider Peter Post. Raas bekijkt een overgang naar zijn oude équipe echter met gemengde gevoelens. "Ik zie het eigenlijk niet zo zitten. Ik zou precies weer dezelfde moeilijkheden tegenkomen, die ik ook in 1976 had. Kuiper en Knetemann eisen nog steeds een hoofdrol. Dat is hun goed recht, maar ook het mijne. Voordat ik toehap moet ik vol ledig worden ingelicht en we ten waar ik aan toe ben. Hoe de rollen worden verdeeld en of er voor mij een koppositie is in de klassiekers. Druk maak ik me er niet over, omdat ik nog te vens contact heb met twee Franse ploegen". Dat TI-Raleigh voor 1978 na het wegvallen van Thurau en Bert Pronk ("ik ben niet meer tegen te houden en heb mijn woord aan Didi en mijn nieuwe werkgever gegeven") versterkt moet worden staat vast. Peter Post heeft uitge breid met zijn belangrijkste kopstukken Hennie Kuiper en Gerrie Knetemann van ge dachten gewisseld over moge lijke versterking. Daarbij is ook de naam van Joop Zoetemelk gevallen, die eveneens zoekt naar een an dere werkgever. Hennie Kuiper: "Wij zouden niet afke rig staan tegenover de komst van Zoetemelk. We moeten immers mensen hebben, die berg-op kunnen rijden. Je kunt zeggen, Raleigh heeft al zoveel vedetten en nu komt er weer één bij, maar Zoetemelk is pro fessional genoeg, die weet wat er te koop is. Alleen weet ik niet wat hij voor ambities heeft en of hij voor Raleigh zou willen rijden". Door de formele houding van Peter Post ten aanzien van het vertrek van Thurau en Pronk zal de Amstelvener op 1 ok tober met de transferbespre- kieennen beginnen. Het dagelijks bestuur van de UEFA heeft zich voorts beziggehouden met de reorganisatie van het toernooi om de UEFA-beker. Volgens het voorstel dat volgend jaar februari ter tafel wordt ge bracht, zullen de 64 beschikbare deelnemers-plaatsen in het ver volg worden verdeeld volgens een systeem, dat op een presta tie-tabel berust. Daarbij wordt uitgegaan van het puntenaantal dat elk land gedurende de laatste vijf jaar heeft behaald op grond van de prestaties van de clubs in alle drie de bekertoernooien (landskampioenen. beker winnaars en UEFA-cup). Nog altijd is in Engeland het ru moer niet verstomd over de "banvloek" die de UEFA over Manchester United heeft uitge sproken. De Engelse minister van sport, Denis Howel, heeft het nu op zijn beurt opgenomen voor Manchester United. In een brief die hij adresseerde aan de sec retaris van de UEFA, de Zwitser Hans Bangerter, schrijft Howel: "Uit een onderzoek is gebleken dat er ruim 41.000 toeschouwers in Saint Etienne op de tribunes zaten. Dat is 3.000 meer dan de officiële capaciteit toestaat. Ik vind dat u gefaald hebt. Daarnaast sta ik er voor in dat Man chester United alle mogelijke voorzorgsmaatregelen heeft ge nomen. De mensen die de pro blemen hebben veroorzaakt hebben niets met United uit staande gehad. Maandag 26 sep tember doet de UEFA uitspraak over het berpep van United. De wil om de finale alsnog te regis seren dwong de Nederlander tot een nieuwe krachtsinspanning in de laatste omloop onder Brussel Met eer. tomeloze inzet passeerde hij de telkens naar elkaar loerende Belgische vedetten, om vlak voor de laatste klim alsnog aan te sluiten bij een nieuw geformeerd kop- groepje, met Pevenage, diens ploegmakker Ludo Peeters, André Dierickx en de meester-waakhond van Freddy Maertens, Mare De- Maar juist op de plaats waar het door de regen gladde asfalt plaats maakte voor de puntige kasseikop pen, maakte Kuiper de fout aan het laatste wiel te blijven hangen en zich niet direct in eerste positie te manoeuvreren. Dat deed op dat moment Ludo Peeters wel. Door de onachtzaamheid van een motor rijder, die Kuiper uit de bocht reed, was het toen met de Raleigh-kop- man gedaan. Peeters, op de achter grond gesteund door Pevenage, kon zeven seconden weglopen, voldoende om als 24-jarige de klas sieker op zijn naam te schrijven. Korte plek Evenals de twee voorgaande jaren weer een korte plek voor Kuiper, die zich, omdat De Vlaeminck en Bernard Hinault nog bij de kop lopers kwamen, naar een zesde plaats sprintte. "Ik heb misschien wel de fout gemaakt om niet ineens door te rijden", oordeelde Kuiper achteraf. "Maar zo gemakkelijk om er weer bij te komen, was het niet. Ik heb op het laatst nog wat gepro beerd, maar alle medewerking ont brak". De ontknoping van een boeiend sluitstuk, dat eveneens door Hen nie Kuiper met nog vijftig kilome ter te rijden was ingezet. Uit het peloton was Eddy Merckx toen al verdwenen, omdat de Belg onder uit gleed door een olievlek op de weg en zijn enorme zelfvertrouwen door een verbeterde conditie on mogelijk nog verder kon testen. De veelgelauwerde Merckx moest zelfs naar een ziekenhuis in Bergen worden gebracht, om zijn verwon dingen aan elleboog, dij en knie te laten verbinden. Dat de Fransman Jean-Pierre Dan- guillaume Parijs-Brussel daar voor enige kleur had gegeven, door ne gen minuten weg te lopen, was iedereen alweer vergeten. Dan- guillaume ging ook onderuit en op dezelfde plaats ontstond later een massale valpartij toen het peloton eveneens onvoorzichtig passeerde. Niettemin was de spits al tot dertig coureurs geminiseerd, toen Kuiper de eerste plaagstoten uitdeelde. Maertens' secondant Sean Kelly en de wereldkampioen achtervolging Gregor Braun reageerden meteen. Bewust Kuiper: "Ik heb bewust toen niet teveel gedaan, omdat het voor mij nog moest beginnen". Toen het drietal weer werd ingelopen was het de beurt aan Jan Raas, die ruim honderd meter nam. De Zeeuw zat echter kokhalzend op zijn fiets, omdat men hem in het kille, herfst achtige weer een bidon koude champagne had meegegeven in plaats van de verlangde warme thee. "Normaal heb ik graag cham pagne, maar onder deze omstan digheden had ik daar niet op gere kend. Mijn maag was gelijk van streek. Ik zat te kotsen op mijn fiets". De tweede tegenslag voor Jan Raas kwam op de Alsemberg, toen Kuiper de demarrage van Peven age had beantwoord en lek reed. Raas ontwaarde de achtergeraakte Kuiper niet direct en buitelde over hem heen, terwijl volgauto's op twintig centimeter afstand het hoofd van de Nederlander passeer den. "Ik schrok enorm. Wat die auto's allemaal voor stunten uitha len, ik begrijp het niet. Voor het zelfde geld had men mij doodgere den". Frontlinie In de frontlinie maakten de con currenten zich niet druk over de positie van Raas. Werd er volop slag geleverd om bij de nog overgeble ven Pevenage te komen. Demeyer, Dierickx en Peeters lukte dat. En in de laatste plaatselijke lus ook" Kuiper. Zijn formidabele inzet werd echter niet beloond. Daar werd het spel door de IJsboerkes te goed voor gespeeld. Winnaar Ludo Peeters: "Pevenage heeft in de voorlaatste omloop het tempo voor mij hoog gehouden. Ik had met hem afgesproken, dat ik alles of niets zou spelen en het lukte. Een beloning voor mijn goede seizoen, waarin overwinningen van kleine rittenkoersen net aan mijn neus voorbq gingen. Ik heb mijn beurt afgewacht. Die kwam vandaag". De nieuwe held ten gunste van Hennie Kuiper. De verslagen ex- Ali neer... PENNSYLVANIA - Mohammed Ali, wereldkampioen in het boksz- waargewicht is in een oefenpartij tegen Jimmy Ellis neergegaan. Ali die zich voorbereidt op zijn titel gevecht met Earnie Shavers kon zich na zijn knock-down niets herinneren. Nadat trainer Angelo Dundee hem had verteld wat er ge beurd was, schudde Ali het hoofd en zei: "Ik kan me er niets van her inneren. Haal maar een dokter want ik heb pijn in mijn nek". Na het on derzoek bleek dat Ali geen nadelige gevolgen van de knock-down had overgehouden. Ali was in de vierde ronde neergegaan. Eerst dacht men nog aan een grap, maar toen hij bleef liggen zagen de 150 kijkers de ernst van de toestand in. uxaii Ludo Peetersde gelukkige winnaar van Parijs-Brussel. wereldkampioen: "Ik had me van deze wedstrijd veel voorgesteld. Maar om iets te bereiken moest ik alléén aankomen. Daar waren het parcours en het weer goed voor. Toen ik echter op mijn reserve-fiets moest overstappen, was het eigen lijk al verkeken. Daar had ik geen "twaalf' op staan en zonder een uit zonderlijk grote versnelling had ik geen kans. Ook al heb ik er nog alles aan gedaan. Ik moet het zondag in Tours-Versailles maar overdoen". HANS COOLEGEM De officiële uitslag van de klassie ker Parijs-Brussel is: 1. Ludo Peeters (Bel) 286 km in 7 uur en 7 min., 2. Mare Demeyer (Bel) op 7 sec.; 3. Bernard Hinault (Fra) z.t., 4. Roger de Vlaeminck (Bel) z.t., 5. André Dierickx (Bel) z.t., 6. Hennie Kuiper (Ned) z.t., 7. Rudy Pevenage (Bel) z.t., 8. Freddy Maertens (Bel) op 20 sec., 9. Jean- Luc van den Broucke (Bel) z.t., 10. Jos Jacobs (Bel) z.t. DEN HAAG - Polen heeft zich via een ruime zege op Denemarken (4-1) prak tisch geplaatst voor de eindronden van het wereld kampioenschap voetbal, volgend jaar in Argentinië. Ook voor Schotland begint de kandidatuur voor deelname aan die strijd vaste vormen aan te nemen. De Schotse ploeg boekte gisteravond een knappe zege van 3-1 op Tsje choslo wakije. Noord Ierland tenslotte nam in Belfast re vanche voor de nederlaag in de uitwedstrijd tegen IJsland. De Noordieren wonnen met 2-0. BARCELONA - Na de mislukte aanslag op de familie Cruijff, maandag avond in Barcelona, wordt Johan Cruijff en zijn familie door een zes mans sterke lijfwacht bewaakt. Met dit escorte verscheen Cruijff giste ren op een persconferentie in het stadion van Barcelona, waar hij de wereldpers te woord stond over wat zich in zijn flat had afgespeeld. Cruijff verklaarde nogmaals dat hij geen idee had waarom de 45-jarige Spanjaard Carlos Gonzalez bij hem was binnengedrongen." Ik ben al vaker bedreigd", zo zei Cruijff. „Ik heb via de telefoon bommeldingen gehad en ook ben ik eens bedreigd dat ze mijn kinderen zouden ontvoe ren. Ik heb daar nooit enige waarde aan gehecht, maar nu is het me duidelijk dat ik voorzichtig moet zijn". Volgens Cruijff was het niet zijn wens om streng bewaakt te worden. Dat verzoek deed Barcelona, om zijn sterspeler in de toekomst te behoeden voor dit soort "grappen". De geweldige overwinning, die een gemotiveerde Schotse ploeg in het Hampden Park in Glasgow op Tsjechoslowakije behaalde bete kent praktisch een finaleplaats voor Schotland. Slechts een over winning in Wales heeft Schotland nog nodig om de vliegtickets te be stellen. Vrijwel de gehele wedstrijd heeft Schotland een groot overwicht ge had. Reeds na achttien minuten kopte Joe Jordan de bal langs doelman Pavel Michalik. Nog voor de rust, na 35 minuten spelen, nam Schotland een beslissende voor sprong. Asa Hartford doelpuntte uit een pass van Johnstone 2-0. Voor de 85.000 toeschouwers die in het Hampden Park aanwezig waren kwam het mooiste moment negen minuten na rust. Kenny Dalglish, die vorige maand voor meer dan een miljoen gulden door Liverpool van Celtic werd gekocht maakte goed gebruik van een foutje van doelman Michalik. De Tsjechische doelman verwerkte de bal niet goed waarop Dalglish 3-0 kon scoren. Enige minuten voor het einde ver keek de Schotse defensie zich op een snelle Tsjechische uitval. Gaj- dusek verraste doelman Alan Rough met een afstandschot, 3-1. Voor de Tsjechen was de nederlaag niet de enige averij die in Groot Brittannië werd opgelopen. De ploeg werd geconfronteerd met een staking van de verkeersleiders in Londen (waardoor de Tsjechen ge dwongen waren een nachttrein, zonder slaapwagon, te nemen) en van het Schotse hotelpersoneel. Naast de koude maaltijden was er ook een koude douche voor re serve-doelman Machek, die in een warenhuis betrapt werd op het stelen van een stropdas, een over hemd, een spel kaarten en een das. Hij werd gearresteerd en kreeg een boete van negentig gulden. Schot land leidt in groep 7 met vier pun ten uit drie duels. Wales heeft 2 uit 2; Tsjechoslowakije 2 uit 3. Alleen Portugal heeft in groep 1 nog een kleine theoretische kans om Polen uit Argentinië te houden. Voor 75.000 toeschouwers die in Chorzow aanwezig waren heeft Polen geen enkele moeite gehad met Denemarken dat versterkt was met een aantal in het buitenland spelende profs. In de eerste helft waren het Masztaler en de topsco rer van het wereldkampioenschap voetbal in West Duitsland Lato die scoorden. Deyna en Szarmach ver hoogden in de tweede helft de score tot 4-0. Nygaard scoorde tegen uit een strafschop. Polen leidt met 10 punten uit 5 duels voor Portugal (3 uit 3), Denemarken (3 uit 5) en Cyp rus (0 uit 5). Noord Ierland kon het grote over wicht tegen IJsland slechts in twee treffers uitdrukken. Het duurde tot de 62ste minuut voor McGrath kon scoren, waarna Mcllroy één minuut voor tijd voor 2-0 zorgde. Het bete kende de eerste overwinning in twee jaar voor de Noordierse ploeg, met een matig spelende George Best. Stand in groep 4. Nederland 4-7, België 4-6, Noord Ierland 4-3, IJs land 6-2. In de voorronden van de strijd om het Europese kampioenschap voetbal voor nationale ama teurteams heeft West Duitsland in Bielefeld met 2-0 gewonnen van Frankrijk. De titelhouder voert in groep vier de ranglijst aan met drie .overwinningen en kan de kwalifi catie voor de eindronden nauw elijks nog ontgaan. SELESTAT - Johan van de Velde heeft zijn leiderspositie in de Ronde van de Toekomst door pure pech verloren. Een gebroken ket ting wierp hem gisteren terug uit de kopgroep. Pogingen om opnieuw aansluiting te vinden mislukten, waardoor hij met een achterstand van 1.51 op de winnaar bin nenkwam. Guido van Calster be haalde gisteren zijn derde etappe zege. In de achtste etappe van Schiltigheim naar Selestat overeen afstand van 125 kilometer won hij de eindsprint vóór de Italiaan Be- rnardi en de Zwitser Mutter. Johan van de Velde moest het leiderstricot afstaan aan de Belg Schepers, die voor de aanvang van de achtste etappe slechts een ge ringe achterstand (vijf seconden) op de Nederlander in het algemeen klassement had. De uitslag van de achtste etappe is: 1Van Calster (Bel) 125 kilometer in 2.21.31 2. Bernardi (Ita) z.t. 3. Mutter (Zwi) z.t. Algemeen klassement: 1. Schepers (Bel) 27.21.09 2. Van de Velde op 1.46 3. Visentini (Ita) op 2.29 ACHTER UIT" die bal CASANOVA NAAR Tlk.-TAK-TWT<0 T/K 'M TERUÖ Ti K-TAK-THEo P£SL 00£P.'.' NOU JU £L PRIMA,' I NOU NAAR ONZE LAATSTE MAN, SJAXrS NEE.' 7 SdAK/e (PÊEFT Y DE BAL AAN PIETJE 3£ELEÊ allemaal IN NET KADER \/AN M'N DIEP- (S doordachte x 7BCA£V 7Picr/sa-/e T/P NUMMER lOOl, teel 52-s

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 15