VROEGER NAAR DE STEMBUS Israel wil bezette gebieden opgeven Gijzelingszaak Sehleyer wordt macabere routine Polanski wacht nader psychiatrisch onderzoek over EG pessimistisch de economische situatie Fonseca PLO moet danYN-resolutie aanvaarden Oproer in Portugese gevangenis - winkelcentrum in de hoftuin OPEN HUIS DINS DINSDAG 20 SEPTEMBER 197' BUITENLAND BONN (SP) - Terwijl in de West- duitse hoofdstad het vol strekte embargo op berichten over de gijzelaffaire-Schleyer voortduurt, werden gisteren in Stuttgart nadere bijzon derheden bekend over het ver loop van deze aanslag in Keu len. Twee van de drie poli tiemensen, die als lijfwacht de Westduitse werkgeverspresi dent begeleidden, hebben, voordat zij zelf door de ma chinegeweren van de terroris ten werden gedood, kans ge zien enige schoten te lossen. Tot nu toe heette het dat de veiligheidsambtenaren geen verweer hadden kunnen bie den, omdat hun wapens zich in de kofferruimte van de volg auto hadden bevonden - een gang van zaken die op scherpe kritiek was gestoten. Nu ech ter maakt het ministerie van binnenlandse zaken van de deelstaat Baden-Würtemberg (die de politieambtenaren ter beschikking had gesteld) be kend, dat de 24-jarige wacht meester Helmuth Ulmer nog acht schoten uit zijn machine geweer, zijn 20-jarige collega Roland Pieler, nog drie scho ten uit zijn pistool heeft afge vuurd. Overigens was niet vast te stellen of een of meer terroristen door deze kogels zijn geraakt. Nieuws over de voortgang van de onderhandelingen tussen regering en terroristen over de vrijlating van elf gedeti neerde terroristen (onder wie Andreas Baader) tegen het le ven van de nu vijftien dagen gegijzelde Schleyer werd in Bonn ook gisteren niet be kend. Het verloop van deze ontvoer ingszaak heeft zelfs iets van macabere routine gekregen. De journalisten hebben zich er duidelijk bij neergelegd dat in het belang van opsporing en onderhandelingen de autori teiten een volkomen stilz wijgen in acht nemen. De gebruikelijke persconferen tie met de woordvoerder van de regering, Klaus Boiling, nam gisteren slechts enkele seconden in beslag - voor de Westduitse hoofdstad een hoogst ongebruikelijk gebeu ren. Wel kondigt zich, ondanks een soort van officieuze godsv rede, in de Bondsrepubliek een luide strijd van politieke partijen aan over de vraag wie wel de verantwoordelijkheid ervoor draagt dat het ter rorisme zich in dit land zo krachtig kan ontwikkelen. Woordvoerders van de rege ringspartijen, sociaal-democ raten en liberalen, hebben al gewaarschuwd tegen de geest van het McCarthy-isme, die zij reeds in het kamp van de christelijk-democratische op positie zien rondwaren. Bondskanselier Helmut Schmidt heeft dit weekeinde in een rede in Hamburg al ge waarschuwd tegen een paniek en een hysterie, "die tot een dwangstaat zouden kunnen leiden". Een geheel ander geluid liet de onverzoenlijkste tegenstan der van de regering in Bonn, de Beierse CSU-voorzitter Fransz-Josef Strauss horen. Hij beschouwt, kort en goed, "nieuw links" (en dat wil zeg gen een niet onaanzienlijk deel van de sociaal-democ ratische partij) als het SPD-voorzitter Willy Brandt houdt dit voor "schandalige verdachtmakingen", zijn ri vaal, CDU-voorzitter Helmut Kohl, ongerust over de felle reacties tegen de uitlatingen van Strauss en anderen, waar schuwt ertegen "snel en licht vaardig al diegenen van anti democratische gezindheid te verdenken die uit zorg om de staat vastbesloten zijn alle terbeschikking staande mid delen van rechtsstaat en grondwet tegen het ter rorisme ten volle te gebrui ken". ATHENE (UPI/AFP) 8 Premier Karamanlis heeft gisteren meegedeeld dat er in Griekenland op 20 november (een jaar vervroegde) algemene verkiezingen zullen worden gehou den. Hij zei dat zeer belangrijke problemen waarvoor het land zich gesteld ziet, dit noodzakelijk maken. Tot deze problemen behoren de kwestie-Cyprus, het geschil met Turkije en de Griekse toelating tot de EG die volgend jaar een beslissend stadium zal bereiken. i afloop van de besprekingen met vertegenwoordi- Chilenen in Peru bezetten kantoor Y.N. LIMA (Reuter/AP) - Zeven Chi leense vluchtelingen hebben giste ren in de Peruaanse hoofdstad Lima het kantoor bezet van de hoge commissie van de Verenigde Na ties voor de vluchtelingen, zo is in welingelichte kringen gezegd. Zij houden de hoge commsisaris Gilles Sicotte in gijzeling. De bezetters eisen uit naam van de ongeveer 80 Chileense vluchtelin gen in Lima dat er een onmiddellijk einde komt van de "plagerijen van de politie" waarvan zij het slach toffer zijn. Zij eisen voorts de in vrijheidstelling van de gevangen zittende Chilenen en erkenning van de status van vluchteling. Zij zeg gen meteen in hogerstaking te zijn gegaan. De bezetters zeggen voorts dat zij al vier jaar in Lima op "doortocht" zijn maar dat het hoge commissa riaat tot nog toe niets voor hen heeft gedaan. De VN-vestiging in Lima werd in 1973 opgericht met het doel om po litieke vluchtelingen uit Chili van dienst te zijn. Onder de huidige wetgeving in Peru kunnen de vluchtelingen geen werk aanvaar den. De vluchtelingen zeggen dat ze zich vanwege die maatregel geen gezondheidszorg kunnen veroor loven en dat hun kinderen een zijdig gevoed worden. De politie in Peru zou hen schaduwen en zou verschillende Chilenen hebben uitgeleverd aan het militaire be wind in Chili. ADVERTENTIE Rosé van naam, U proeft de Portugese zon Een waar genoegen bij elk I gerecht en iedere gelegenheid. I Voor een zonnig prijsje te koop bij 600 "DELCAVE" slijters I wijnhandelaren, herkenbaar aan het vignet op de deur De datum werd bekendgemaakt nadat de premier afzonderlijke be sprekingen had gevoerd met oppo sitieleiders, te weten George Mav- ros van de Unie van het Democra tisch Centrum en Andreas Papand- reou van de Socialistische Partij. Onder de huidige omstandighe den eisen de nationale belangen dat deze problemen liever onder ogen worden gezien door een regering met een recent volksmandaat dan dat zij gesleept worden in de draai kolk van een gerekte verkiezings periode zoals in 1978 het geval zou zijn". „Met dit voor ogen en in overeens temming met de grondwet is de re gering van plan de president aan te bevelen het parlement in oktober te ontbinden opdat de partijen vol doende tijd zullen hebben zich op de verkiezingen voor te bereiden". Mavros sprak echter van een „ver- kiezings-coup". Tot twee maanden geleden zei de premier dat het huidige parlement zijn gehele mandaat van vier jaar zou gebrui ken". Mavros zei dat de regering haar be sluit motiveert met het bestaan van ernstige nationale problemen, zon der het volk ermee vertrouwd te maken wat deze kwesties zijn en wat de oplossing daarvoor zou zijn. Ook beschuldigde hij de premier ervan de politieke partijen met zijn besluit te overvallen stitutionele voorrechten i de republiek te tre- WASHINGTON (AP) - De minster van Buitenlandse Zaken van Israël Mosje Da- jan, heeft zijn collega Cyrus Vance van de Verenigde Staten gisteren een Israë lisch voorstel voorgelegd betreffende een regeling van het conflict in het Mid den-Oosten. Israël is bereid om enkele gedeeltes van de Arabische gebieden die in de oorlog van 1976 bezet werden, op te geven in ruil voor aanvaarding door de PLO van enkele resoluties van de V.N. waarin het be staansrecht van Israël im pliciet wordt erkend. De linkeroever van de Jordaan de wil Israël echter niet opge ven. Premier Karamanlis heeft de leider van Verenigd Democratisch links (EDA), Elias Iliou, die voor een me dische behandeling in Roemenie is. telefonisch op de hoogte gesteld De Amerikaanse regering, heeft gisteren op de dagelijkse bijeen komst voor de pers meegedeeld dat de V.S. "bereid is om met de PLO te spreken, mits de PLO resoluties 242 en 338 aanvaardt." In deze uit 1967 en 1973 daterende resoluties wordt het bestaansrecht van Israël Afgevaardigden erkend en tevens aangedrongen op vreedzame oplossing de beslissing, it regering-Karamanlis beschikt de Kamer de 300 stemr Sedert eind augustus deden er al Arabisch-lVraëlisch conflict geruchten inzake vervroegde ver- Amerikaanse regering had dit kiezingen de ronde. standpunt al eerder naar voren ge- bracht, maar v verwoording een kleine stap van de Amerikaanse regering in de rich ting van de PLO: voor het eerst wordt de naam PLO direct gebruikt in deze context. Moeite waard Minister Dajan heeft in Washington geweigerd om te onthullen met wie hij dit weekende in Parijs heeft ge sproken voordat hij zondag naar Is raël is teruggekeerd om met pre mier Menachem Begin overleg te plegen alvorens definitief naar Washington te vliegen. "Ik was van mening dat het de moeite waard was om Begin in te lichten over de ontmoeting die ik op weg naar Washington heb ge had", aldus Dajan. "Dat heb ik dus gedaan". Morgen komt de minister van Buitenlandse Zaken van Egypte, Ismail Fachmi in Washington aan voor besprekingen met Carter en Vance. Volgende week woensdag komt zijn Syrische collega Abdel Halim Khaddam aan de beurt. Afluisterschip Met de aankomst van Dajan aan de V.S. is de vraag of Israël tijdens de oorlog van 1967 misschien opzette lijk het Amerikaanse afluisterschip de "Liberty" heeft gebombardeerd, opnieuw aan de orde gesteld. Sympathisanten van de Palestijnen in de V.S. hebben drie documenten openbaar gemaakt die van de CIA afkomstig zijn, waaruit zou blijken dat Dajan zelf opdracht heeft gege ven tot het bombardement op het afluisterschip van de marine, waarbij 34 Amerikaanse militairen het leven lieten. Dajan zei in Washington in ant woord op een vraag daarover dat "wij op dat tijdstip niet wisten dat het een Amerikaans schip betrof. Het lag onder onze kust. Wij heb ben ons gewoon vergist." "We hebben het gebombardeerd en het zonk. Wij hebben daarvoor niet alleen onze excuses aangeboden, maar ook onderhandeld over schadevergoeding. Het is ëen van die dingen die in een oorlog kunnen voorkomen". Oud verhaal Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van Buiten landse Zaken, Thomas Reston, noemde het geval "een oud ver haal" en verwees naar de bevindin gen van het Amerikaanse ge rechtshof van de marine dat de zaak onderzocht heeft. Volgens deze woordvoerder be staan er enerzijds aanwijzingen dat Israël ruim de tijd heeft gehad om uit te zoeken ender welke vlag het schip voer, maar anderzijds "zijn er aanwijzingen dat er bij de identifi catie van het schip mogelijk fouten zijn gemaakt." Israël heeft het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken gevraagd om een internationaal onderzoek naar de terreurdaden van de PLO. Woordvoerders van het ministerie deelden mee dat het verzoek "in overweging wordt ge nomen om te bekijken of het geho noreerd kan worden". CUSTOIAS (AP) - Bij een ge- vangenisoproer in het Por tugese Custoias, een dorpje 20 kilometer ten noorden van Oporto, hebben met machine pistolen gewapende gedeti neerden gisteren een gevang- enenbewaarder doodgescho ten, verscheidene anderen ver wondingen toegebracht en on geveer een twaalftal cipiers in gijzeling genomen, zo is van of ficiële zijde meegedeeld. De gevangenis is door 300 man politie en veiligheidstroepen met onder meer pantserwagens omsingeld. In het drie verdie pingen tellende gebouw zouden enige politiemannen vuurge vechten leveren met de ge vangenen. Tot de gegijzelden zou ook de directeur Joao Rod- rigo Pinheiro, behoren. De overigen zouden bewakers zijn. Aangenomen wordt dat tussen de 10 en de 100 van de in totaal 1000 gedetineerden aan het op roer deelnemen. De leiders zijn vermoedelijk drie rechts-ex- tremisten, die banden hebben met het nationale front voor de bevrijding van Angola (FNLA), een guerrilla-beweging die in de voormalige Portugese kolonie tegenstander is van de rege rende marxistische MPLA. Het drietal, "Favas", "com mandant Pinto" en Jardim", is dit jaar in verband met een po ging tot het beroven van een bank in Oporto gearresteerd. Gevangenisfunctionarissen wilden niet zeggen of de leiders van de opstand eisen hebben ingediend of hun beweegrede nen hebben bekend gemaakt. In de hoofdstad Lissabon kwamen minister van justitie Antonio Almeida Santos en van binnenlandse zaken luitenant kolonel Manuel Costa Bras voor een spoedberaad bijeen. De politie heeft de toegangswe gen tot de gevangenis versperd en houdt verslaggevers op een afstand van vijf kilometer. Vol gens onbevestigde berichten zou het schieten begonnen zijn nadat vanuit twee wagens die langs de gevangenis reden ko gels waren afgevuurd. „In Ethiopië zijn Cubanen' CHARTOEM (Reuter) - Een leider van de Eritrese opstandelingen in Ethiopië heeft gisteren verklaard dat Cubaanse militaire leiders in Ethiopië zijn aangekomen om de regeringstroepen te helpen. Osman Salih Sabbe, woordvoerder van het Eritrese bevrijdingsfront (ELF) dat vecht voor de onafhankelijkheid van de noordelijke provincie Eri trea, zei dat de Cubanen de rege ringstroepen weer op de been ten helpen na een aantal nederla gen aan het front. Ethiopische mili taire leiders hebben steeds ontkend dat zij steun krijgen van Cubanen. ADVERTENTIE foNSEC/] n<<* OELCAVE BV Delft. BRUSSEL (ANP) - De ernst van de huidige economische crisis is on voldoende onderkend. Dit jaar en komend jaar zal de groei van het bruto binnenlands produkt van de Europese Gemeenschap slechts 3 tot 3,5 procent bedragen, tegenover de 4,5 procent die vorig jaar nog be reikt werd. 5 procent van de Euro pese werknemers heeft geen baan. Als er in de komende jaren- geen betere economische expansie be reikt wordt dan zullen er tegen 1980 nog heel wat meer Europeanen werkloos zijn. Dat is de visie van de Europese commissie, het "dagelijk bestuur" van de EG in Brussel. Een rapport, waarin deze opvattingen zijn opgenomen, zijn gistermiddag in Brussel, door de ministers van financiën en van economische zti- 'ken van de negen EG-landen be sproken. De grote moeilijkheid van vandaag de dag is volgens de EG dat de in vesteringen nauwelijks op gang komen. Het document zegt daarom isteringen, zowel ten nu hard aan aanmoediging toe is. Omdat het ongewenst geacht wordt het verbruik te stimuleren via de weg van loonsverhogingen moet de stijging van de inkom stenbelasting wellicht wat terugge schroefd worden. Vooral mensen met lageie inkomens zouden daar- moeten profiteren. De OPGELET RIJNSBURG EN OMGEVING: privë-sector als door de overheid, sument moet voorts duidelijk ge- aangemoedigd moeten worden. De maakt worden dat sparen niet het loonkosten in de negen EG-landen juiste middel is om de economie weer injecties te geven. Volgens deskundigen in Brussel komt het beleid dat men in Neder land wenst te voeren wel ongeveer overeen met de visie van de des kundigen van de Europese com- moeten zoveel mogelijk in de hand gehouden worden en bestudeerd moet worden of er belastingaan passingen mogelijk zijn op de winst van geïnvesteerd kapitaal. In Brussel is men van mening dat het gezinsverbruik in de EG-lidsta- WOENSDAGAVOND 21 SEPTEMBER VAN 19.00 TOT 21.00 UUR U BENT VAN HARTE WELKOM SANTA MONICA, CALIFORNIA (UPI/Reuter) - De filmer Roman Polanski (44), die van Poolse af komst is, zal krachtens een rech terlijke uitspraak van gisteren drie maanden moeten doorbren gen in een speciale inrichting in Chinon in de Amerikaanse staat Californië. Dit, naar rechter Rittenband in Santa Monica zei, voor een diepgaand psychiatrisch onder zoek om vast te stellen of de echt genoot van de vermoorde actrice Sharon Tate geen zwaardere straf moet krijgen voor de onwettige sexuele omgang met een 13-jarig meisje waaraan hij zich schuldig heeft gemaakt. In december Daarna zal een definitieve veroor deling worden uitgesproken, maar volgens Rittenband zal Po lanski pas in december de inrich ting in Chinon in hoeven te gaan om de maker van "films als „Ro semary's Baby" en „Chinatown" in de gelegenheid te stellen de voorbereidingen voor een nieuwe film die hij wil maken te voltooien. Dit is een nieuwe opname van Do rothy Lamours avonturenfilm „Hurricane" die op Tahiti zal worden gemaakt. Voor zijn uitspraak zei rechter Rit tenband dat twee door het hof benoemde psychiaters beiden tot de slotsom waren gekomen dat Polanski niet als een „geestelijk gestoorde sexuele misdadiger" kan worden beschouwd. Zou Polanski geestelijk oneven wichtig zijn bevonden dan zou de rechter hem voor onbepaalde tijd in een staats- of particuliere in- richtring voor geesteszieken hebben kunnên doen opnemen. Bedrukt Polanski keek duidelijk bedrukt toen hij de uitspraak hoorde. Zijn advocaat, Dalton, had voorwaar delijke invrijheidstelling ge vraagd wegens „de tragische om standigheden" die Polanski in zijn leven had moeten meema ken. De filmregisseur die Frans staatsburger is groeide op in Po len waar zijn ouders door de Nazi's naar het concentra tiekamp Auschwitz werden ge zonden. De rechter zei dat hij dit „ongeluk kige, zo niet tragische leven" in zijn overwegingen voor de uit spraak had betrokken evenals het grote succes dat Polanski in de filmwereld, had weten te be reiken. Hij wees er ook op dat het betrokken minderjarige meisje, dat het hof samen met haar fami lie had verzocht Polanski niet in de gevangenis te doen belanden, „vóórhaar leeftijd bijzonder goed ontwikkeld was en voordien ruime sexuele ervaring moest hebben opgedaan". Dit gaf echter naar zijn mening „een man van de wereld" als Po lanski nog niet het recht haar tot sexuele activiteiten te bewegen door haar champagne en drugs te geven. Hij zei voorts dat „onwet tige sexuele omgang" op grond van de wettelijke bepalingen tot dusverre als „verkrachting" gold. Schuldig Aan het eerste had Polanski zich op 8 augustus schuldig verklaard. Daardoor vervielen vijf andere punten van de aanklacht. Hier had de familie van het meisje mee ingestemd om haar de narigheid te besparen om voor de recht bank te moeten verschijnen. Polanski werd oorspronkelijk na melijk ook beschuldigd van ver krachting door gebruikmaking van verdovende middelen, so domie, sexuele perversie en on tucht en wellustige gedragingen met een minderjarige. Polanski werd op 11 maart aange houden ten huize van de acteur Jack Nicholson in Beverley Hills waar de sexuele daden zich had den voorgedaan. De moeder van het meisje was daarachter geko men toen zij haar een vriendje via de telefoon over haar ervaringen met Polanski hoorde vertellen.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9