Het failliet van kabinet de uit blijkt cijfers'9 Alleen afschaffen kernwapens niet voldoende' Boskoper door geweld om het leven gekomen Invalide handelaar in zegels en munten na beroving geruineerd „Lieverdoor glazendeur dan toegeven aan eisen van de PvdA" Binnenkort besluit over zigeuners Bereden politie oefende op strand MILJOENEN- Staatssecretaris Kooijmans in Qegstgeest: DINSDAG 20 SEPTEMBER 197 Van Agt: DEN HAAG (SP) - CDA- leider Van Agt houdt keihard vast aan de opvat ting, dat in het nieuwe ka binet zijn partij en de PvdA evenveel ministers moeten hebben. Hij kondigde gisteren aan, dat hij het vertikt "om met een formule 8-7-1 (acht ministers voor de PvdA, zeven voor het CDA en één voor D'66) naar zijn fractie te gaan. "Ik loop nog liever door een glazen deur", zei Van Agt. De PvdA staat op een numeriek overwicht in het kabinet. D'66 wil liever twee dan maar één minister leveren. De zetelverdeling komt eind van deze week of begin vol gende week aan de orde. De fracties van de drie partijen in de Tweede Kamer zullen^zich donderdag buigen over de laatste voorstellen van de informateurs Den Uyl en Veringa. De grootste problemen worden verwacht over de hoogte van de defen sieuitgaven. DEN HAAG (ANP) - De bewinds lieden De Gaay Fortman (Bin nenlandse Zaken en Justitie) en Van Doorn (CRM) hebben gister avond toegezegd op korte termijn een kabinetsbeslissing te zullen uitlokken over het lot van de il legaal in ons lang verblijvende zi geuners. Dit is het resultaat van een overleg gisteravond op het ministerie van Binnenlandse Zaken tussen de be windslieden en een delegatie van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG). Zigeunerkoning Petaio toonde zich gisteravond duidelijk geergerd dat hij niet welkom was bij de be windslieden. „Hoe kunnen ze nu beslissen over de mensen zonder de mensen", aldus de koning. Hij zei bang te zijn voor escalatie. „Ik hoop niet dat het ooit zover komt, maar op een gegeven ogen blik heb ik hen ook niet meer in de hand", zo zei Petaio. Eerder op de avond had Petaio een gesprek met de loco-secretaris ge neraal Fontein van het ministerie van Justitie. Volgens Petaio heeft deze gezegd dat als de zigeuners eenmaal een standplaats hebben gekregen, legalisatie van hen nauwelijks nog problemen gaat opleveren. Volgens hem gaat het om 500 zi geuners, maar een vierde gedeelte heeft plannen om later weer te ver trekken. Om dat te kunnen moeten ze over papieren beschikken. Velen hebben namelijk het plan om naar Amerika te vertrekken. COMMENTAAR WIEGEL OP MILJOENENNOTA: SCHEVENINGEN - Om de paarden, die vandaag werden ingezet bij Prinsjesdagte laten wennen c drukte en mogelijke incidenten werd er gisteren door de bereden politie uitgebreid geoefend op het strand bij Scheveningen Recherche verhoort verdachte lost als overheid en sociale partners naar elkaar verwijzen en ieder zijn bijdrage afhankelijk stelt van die van de ander. -leider Terlouw onderstreepte lonen en inkomens. Hij houdt vast aan de afspraak dat verder op over heidsuitgaven wordt bezuinigd als de lonen toch uit de band springen. DEN HAAG (SP/ANP) - „Het failliet van het beleid van het kabinet-Den Uyl blijkt spijkerhard uit de cij fers en de feiten zoals die in ?e noodzaak van de nulgroei de Miljoenennota zijn uitge sproken". Dat is het duidelijke com mentaar van de WD-frac- tievoorzitter Hans Wiegel op de beleidsplannen van het Geldoverdracht kabinet-Den Uyl. Hij vond dat PvdA, CDA en D'66 maar meteen hun sociaal- economische akkoord, ge sloten bij de kabinetsforma tie, moeten intrekken. 'Sn! -„De 4i"ja7^e Ma"heus Colla Uit Boskoop is dat men al gauw wist dat Colla een zondagnacht door doodslag om het leven gekomen. Sur- avondje uit was geweest en daarbij veillerende agenten vonden de man om drie uur voor het enkeIe bars en cafés in de bin- bordes van het stadhuis in Gouda. DrJ.Zeldenrust, die de ?™s!,a=l aad zScha sectie heeft verricht, constateerde een schedelbasis- met e ca <- ou 1rs-c le 0 a fractuur als doodsoorzaak. De reden van de geweldpleging is nog niet bekend. Het slachtoffer had over zijn gehele lichaam talloze ernstige verwondingen. jaar in zijn zaak heeft gehad hadden soms een woordenwisse ling, maar het liep niet op ruzie uit. sluitingstijd, zijn Wiegel beschuldigde de drie par tijen ervan, dat zij niet tot meer in grijpende bezuinigingen bij de overheid hebben besloten, terwijl zij wel op de hoogte waren van de slechtere economische vooruit zichten. De WD-leider vindt dat de verzwaring van de energielasten Frontaal via een verlaging van de loon- en ongeveer dertig inkomstenbelasting moet worden teruggegeven. De CPN constateert „een reusach tige geldoverdracht aan de grote ondernemers en wapenleveran ciers". De PPR is bang, dat de zwaksten in de samenleving een veer moeten laten. De Tweede Kamer houdt dit jaar geen apart debat over deze rege ringsvraagstukken. De Kamer wacht tot er een nieuw kabinet is. De verwachting is, dat in de rege ringsverklaring van dit kabinet nieuwe maatregelen worden aan gekondigd. Om i Inmiddels heeft de Goudse cherche gisteren aan het begin van de avond een man aangehouden, die nu na genoeg onafgebroken wordt ver hoord. De politie spreekt niet tegen dat hij de Gouwenaar Max P. is, die door verscheidene personen uit het horecaleven in Gouda is genoemd als de man die Colla zondagavond grondige speuractie vergezelde op zijn tocht langs di verse cafes. Meteen nadat agenten het bebloede lichaam van de Boskoper om tien minuten voor drie zondagnacht voor het stadhuis hadden gevon den, werd hij per ambulance naar ziekenhuis gebracht. Om half acht overleed hij aan zijn verwondin gen: een schedelbasisfractuur, ge broken ribben en kaken, twee snij- wonden van drie en een halvecen- timeter diep, schaafwonden, schrammen en een bloeduitstor ting. heel rustig weggegaan. „Waai de PvdA twee mannen zijn geweest tussen dat tijdstip en het moment waarop 0°k de PvdA-fractie de politie het zwaargewonde li chaam aantrof, is niet bekend. Volgens diverse bareigenaren de Tweede Kamer vindt belastingverlaging noodzakelijk. Deze fractie stelt zich standpunt Colla een bekende figuur in het koopkracht gehandhaafd dient te voorstel van de regering om de grenzen voor het teruggeven van betaalde loonbelasting en premie op te trekken tot 150 gulden. „Her ziening is misschien nodig, maar een zo grote verhoging van de grens voor belasting- en premiebetaling voor iedereen betekent wellicht dat velen met een laag inkomen ernstig getroffen zouden kunnen worden". Het CNV is er van overtuigd dat met name de middeninkomens (30.000 tot 50.000 gulden) er nog meer op achteruit zullen gaan dan de hoogstbetaalden. Afglijden De werkgevers hebben grote kri tiek op het voorgestelde kabinets beleid. Zij zijn bang dat het verder afglijden van onze econom e niet meer te stuiten is. Dat blijkt ook, volgens hen, uit de jongste economische cijfers die de Miljoe nennota heeft verstrekt. De chris telijke werkgevers lieten er in hun commentaar geen twijfel over be staan dat verdere bezuinigingen op de overheidsuitgaven onvermij delijk zijn. „Het bedrijfsleven heeft als gevolg van een jarenlang te hoog kostenpeil veel terrein verloren, zowel opdebuitenlandse als op de binnenlandse markt. Onze con currentiepositie vraagt dringend om versterking. Extra-maatregelen ten behoeve van de export zijn broodnodig, maar niet voldoende", aldus de werkgeversorganisatie VNO. Onder betonplaat STIENS (SP) - Twee bouwvakkers (34 en 21 jaar) zijn gisteren bij een bejaardentehuis in aanbouw in het Friese plaatsje Stiens om het leven gekomen toen een giek van een bouwkraan afbrak. De dertig meter lange giek sleurde de twee mannen met een betonplaat mee naar bene den. De slachtoffers kwamen onder de plaat te liggen en waren op slag dood. Agent gewond bij schietpartij DEN HAAG (ANP) - De 21-jarige Haagse agent S. Siersema heeft gis teravond bij een schietpartij in Den Haag twee schotwonden opgelo pen. Eén in zijn arm en één in de lies. De agent is overgebracht naar het Westeinde-ziekenhuis in Den Haag. de schoten werden in de Tromplaan, hoek Piet Heinstraat gelost toen de agent een man en een vrouw op de hielen zat. Er zouden moeilijkheden zijn geweest tussen Kort Goudse uitgaanswereldje. Hij echter vaak voor moeilijkheden zorgen. „Een echte rieschopper", aldus één v Een familielid van Mattheus Colla in Boskoop: „Thijs was een dood goeie jongen, die keihard werkte in een fouragehandel. Daarnaast had hij een reputatie opgebouwd als duivenfokker. Hij dronk ook nooit de ontedekking trad hef alcohol, behalve die keren dat hij politieapparaat in werking. Al het beschikbare personeel werd inge zet bij het natrekken van de gangen bloemetjes de r dat kw£ Ik kan i buiten zette n praktisch nooit dan ook niet voor de Boskoper, met als resultaat stellen dat hij vijanden had" blijven. Fractieleider Van Thijn verdedigde het formatieakkoord, her- H'j drong aan op een snelle totstand hen. koming van een nieuw kabinet. „Het had er al moeten zijn", oor deelt de PvdA-fractieleider. CDA-leider Van Agt wees op de „veiligheidsklep" in het for matieakkoord over verdere be zuinigingen op de overheidsuitga ven dan de vier miljard die al zijn afgesproken. Ook Van Agt vindt, dat er spoedig een nieuw kabinet moet komen. Hij zei, dat de pro blemen niet kunnen worden opge- De Federatie Nederlandse Vak beweging (NW en NKV) heeft zich frontaal gekeerd tegen de plannen van het kabinet om het aardgas in 1978 behoorlijk duurder te maken. Dat strookt niet met de plannen van de regering om de koopkracht van de meeste werknemers veilig te stellen, meent de FNV. Volgens het FNV is het verhogen van de aardgasprijzen - door ze on der het hoge 18-procentstarief van de btw ie brengen - volstrekt niet in overeenstemming te brengen met het door dit kabinet gehuldigde principe dat de sterkste schouders de zwaarste lasten moeten dragen. De FNV is voorts bijzonder argwa fr R 4 I I I fV Mf( T end ten opzichte van de mogelijk- heid dat de kosten van de sociale verzekeringen de komende jaren Jl/T JO1 T T/~ TP T^ï TP T? nog sterker kunnen stijgen. IVJ. JOjJ-J J\.IT I^jJLs V Grenzen woordelijke reden Kooijmans, gelegen doende. Je bestrijdt dan wel het sommige staten en groeperingen teem symptoom maar niet de kwaal. We zich bedreigd voelen. Landen als Zuid-Afrika en Israël zullen zo moeten dieper zoeken, den die voor de aanwezigheid kernwapens verantwoordelijk s volgens angst voor de militaire macht van het feit dat de tegenstander maar voor het sys- de ander. De Russen zijn >r de pluriformiteit van maatschappij. Daarbij komt meent hij, blijven proberen zich te dat het Oosten het Westen verant- ROTTERD AM (SP) - De douanere cherches van alle EG-landen zijn De christelijke vakcentrale CNV binnen enkele maanden twee mil- heeft ernstige bezwaren tegen het joenenfraudes op het spoor geko- men. Terwijl zij al enige tijd bezig Izijn met een groot onderzoek naar de smokkel van vlees is er onlangs ook een zwendel in melkpoeder bijgekomen. In deze laatste zaak zijn eind vorige week in ver schillende gemeenten enkele ar restaties verricht. De EG-landen zijn bij de fraude met het melkpoeder voor vele miljoe nen guldens benadeeld. Op papier werden grote hoeveelheden melk poeder uitgevoerd, hetgeen met valse papieren, stempels en hand tekeningen werd "bewezen". De oplichters konden daarna speciale subsidie innen. Als er eens wel echt zouden gaan aan die onderdruk king achter het IJzeren Gordijn". De ARP-er, die na het slagen van de formatie hoogleraar wordt in Lei den, zei er weinig voor te voelen taatssecretaris var autoverhuurder en het tweetal buitenlande zaken, Kooijman: een vals kentekenbewijs. Vol- (CDA) gisteravond beveiligen door de nieuwste snuf jes op bewapeningsgebied in hun arsenaal op te nemen. Streve het gens een woordvoerder Haagse politie zijn de man en de vrouw ontsnapt. De schoten zijn volgens hem door de man afge vuurd. Oegstgeester Gemeentecentrum,, waar hij sprak over ontwapening en wapenbeheersing, in het kader van de vredesweek. De voor de aanwe zigheid van kernwapens verant woordelijk stelt voor het optreden van groepen als Amnesty Inter- national (een internationale organi- ontwapening moet dus gepaard satie die de schending van de men- gaan met een groeiende sfeer van senrechten vertrouwen. Maar juist dat ont- kaak stelt) e breekt bij de besprekingen tussen zjjn weerslag op de besprekingen Amerika en de Sowjet-Unie, zo ge- 0ver ontwapening. Aan de andere looft de staatssecretaris, want de kant zou onze geloofwaardigheid „bewapening geschiedt niet uit op het spel staan als wij voorbij de Nederlandse regering melkpoeder werd getransporteerd werd twee- of driemaal i die opgehaald. i subsi feit of zo'n eenzijdige maatregel de Bij de vleesfraude werd, ook al met zich dan niet meer in de rug gedekt dens aan invoerrechten ontdoken, weten, wat tot het gevolg zou kun- In verband met het grootscheepse nen hebben dat Bonn besluit zelf onderzoek wil het ministerie van kernwapens te produceren, zo Financiën verder geen com- vreest de staatssecretaris. mentaar leveren. BEEK (SP) - De trap na kwam dubbel zo hard aan bij Machiel Vreeland. Berooid was hij al, sinds die 12de mei dit jaar, toen twee notoire Limburgse kra kers zijn hele munten- en post- zegelhandel ter waarde van zo'n anderhalf miljoen gulden uit zijn huis in Beek sleepten. Door Gerard van Zuuren Maar toen hij twee weken gele den hoorde dat de raadsman van de twee beroepscrimine len, mr. H. van Oppen uit Heerlen, hem ter zitting van de Maastrichtse rechtbank nog even door het slijk sleurde, knapte er iets bij de 46-jarige invalide Machiel. „Ik vermoord "m". was zijn eerste reactie. Toen zijn blinde woede enigszins bekoeld was, drukte hij zich voorzichtiger uit: „Ik dien een aanklacht tegen hem in wegens smaad en laster. Die advocaat stelde gewoon maar even dat ik medeplichtig aan een kraak die me geruïneerd heeft. Mag een advocaat dat nou zomaar zeggen? Nee toch, hij moet zijn woorden terug nemen, in het openbaar. Als hij dat niet doet, gaat hij er alsnog aan. Dat is een bedreiging, dat weet ik, daar kan hij mij weer op aanklagen. Maar deed hij dat maar, dan kwam alles ten minste eens naar buiten". Samen met zijn vrouw had Ma chiel Vreeland in Beek een bloeiende postzegel- en mun- tenhandel opgebouwd, later uitgebreid met een groothan del in bij-artikelen als albums en muntbladen. Na het onaan gekondigde bezoek op 12 mei van de heren Maarten de J. (46) uit Heerlen en Jean-Paul L. (33) uit Hoensbroek, beiden vol gens justitie levend van de misdaad, restte het echtpaar Vreeland zegge en schrijve vijf gulden. Oh ja, een schuld van een half miljoen, aan de bank en de belasting. De bank had aan Machiel juist 3,5 ton geleend om mee te hande len, met als onderpand mun ten, juwelen, postzegels en het vier verdiepingen tellende koophuis in Beek. Machiel Vreeland: „Alles hebben, ze meegenomen. De munten, de postzegels, al mijn papieren en wat ik verschrikkelijk vind, een foto van mijn vader, die in de oorlog is vergast. Dat fo tootje had ik net met veel moeite van oorlogsdocumenta tie losgekregen. Van de inbraak zelf hebben mijn vrouw en ik, en onze twee zoons, niets ge merkt. Toen we de volgende morgen beneden kwamen, (ons kantoor was in de kelder van het huis) zagen we meteen dat alle drie de brandkasten leeg waren. Geopend met valse sleutels. Nee, we hadden ze niet op het letterslot gedaan. Stom natuurlijk, maar dat deden we nooit als we thuis waren. Bo vendien, de politie zei het zelf, deze jongens waren voor de munten en de postzegels ge komen, en ze zouden er ook mee weg gaan. Als ze de brand kasten niet open hadden ge kregen waren ze ons heus wel komen wekken en hadden we ze onder bedreiging toch moe ten openen". Machiel Vreeland was ook niet verzekerd. Elke elementaire manier van beveiliging van het huis ontbrak. Hijzelf daarover: „Ik weet het. Oerstom. Maar ik ben honderd procent invalide en daardoor kan ik zelden van huis. Er is altijd iemand in huis. En de verzekering? Zo duur. Tienduizend gulden per jaar". Het resultaat van alles is dat Ma chiel Vreeland zijn huis in Beek moet verkopen. „Normaal ge sproken krijg ik er drie ton voor, maar omdat het in het noodgebied ligt van de DSM mag ik blij zijn als het meer dan de helft oplevert", zegt hij zuur. Machiel is met vrouw en kinde ren uit Beek weggetrokken. Hij woont nu in een keurig huurhuis, ergens in Limburg. Machiel: „maar hier ben ik weer bang dat ze mijn inboedel ko men weghalen in verband met mijn dreigend faillissement. We leven nu alleen nog van een oorlogspensioen van de Stich ting 40-45, welgeteld 2000 gul den per maand. Al twintig jaar ben ik onder behandeling van een psychiater en een hart specialist. Mijn zenuwgestel is aangetast. Vooral na die in braak is het weer erger gewor den. Nachten erna heb ik liggen gillen van de pijn". Een maand na de inbraak bij Ma chiel Vreeland arresteerde de districtsrecherche van de rijkspolitie in Maastricht Maar ten de J. en Jean-Paul L. Twee weken geleden stonden ze voor de rechtbank, en hoorden ze of ficier van justitie mr. C. Picq een gevangenisstraf tegen hen eisen van twee jaar wegens he ling. Het primair tenlastege- legde - het plegen van de in braak - moest hij laten vallen. Bij hun arrestatie waren de ver dachten weliswaar in het bezit van een deel van de buit, maar de tijd die tussen de inbraak en de arrestatie lag, was te lang om Machiel Vreeland in zijn huurhuis "Ik heb nachten liggen gillen voor de wet het bewijs te leve ren dat ze ook inderdaad de in brekers waren. De politie was er al die tijd zeker van dat de twee ook zelf de kraak hadden gezet. Dat was onder meer ge bleken uit allerlei informaties van tipgevers en uit het af luisteren van telefoongesprek ken. De Maastrichtse recht bank veroordeelde het tweetal gisteren tot ieder anderhalf jaar. Machiel Vreeland looft een belo ning uit van 50.000 gulden voor wie zijn handel terugbrengt. „Eerst mijn munten en mijn postzegeltjes en daarna stap ik naar de bank en twee uur later betaal ik de beloning uit", zegt Machiel, die toch enige hoop koestert dat zijn vooralsnog spoorloze handelsvoorraad te rugkomt.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7