Niets veranderlijker dan zwakzinnigenzorg Zestig kilometer over dijken DIRECTEUR HUIZE URSULA NIEUWVEEN Schoten in bij Estec-bezoek Beatrix RIJNSBURGSE REGTHUYS WORDT UIT HOOP PUIN WEER OPGEBOUWD Afschaffing presentiegeld PAGINA 4 STREEK DINSDAG 20 SEPTEMBER 1977 1 c Zo is het nu: één puinhoop. Van het voormalige Rijnsburgse „regt huys" aan de Vliet, ooit ook herberg en ge meentehuis, rest mo menteel nog slechts één grote puinhoop Maar met datzelfde puin zal over enige tijd het „regthuys" ook weer worden opgebouwd. Althans, dat is het voornemen van de Rijnsburgse aannemer Nic. van Egmond, die destijds de bouwval van de gemeente kocht en nu als hobby het pand in 17e eeuwse stijl wil optrekken. Bij het originele „regthuys", al meer dan 400 jaar oud, hoort eigenlijk ook de naastgelegen woning. De eigenaar daarvan voelt op dit moment nog niets voor zo n rigoureuze bouwin- greep, al zal hij de voorgevel van zijn woning wel gedeel telijk aanpassen aan die van Van Egmond zodat het toch op één geheel zal lijken. Gewelf Nic. van Egmond heeft er een jaar de tijd voor genomen om het pand af te breken. „Het had natuurlijk ook in een dag gekund", zegt hij, maar ik wilde het pand van onder tot boven nauwkeurig onder zoeken om een indruk te krijgen hoe het destijds is ge bouwd en wat er door de eeuwen heen mee is gebeurd. Die gegevens ga ik gebruiken bij het opnieuw neerzetten van het "regthuys". Hij is bijvoorbeeld al ruim een maand bezig geweest met het bestuderen van een onder het huis liggende keldergewelf, door de jaren heen fungerend als voorraad- en wijnkelder. Maar wegens instorting al zo'n honderd jaar niet meer in gebruik. Nic. van Egmond heeft het huis steen voor steen afgebroken, daarbij op een paar verrassin gen stuitend. Zo vond hij in de spouw onder een kozijn een handje kleingeld, hoofd zakelijk centen. Eén daarvan, met een afbeelding van Na poleon de Derde, was gesla gen in 1856. De rest van het geld beslaat een periode van 1860 tot 1939. In de kelder haalde hij stukken grafzerk omhoog en een flink brok granieten pilaar. Waar schijnlijk als puin afkomstig van de voormalige Rijns burgse abdij en in het „regt huys" gebruikt als onder- grondje voor de keldervloer. Aan de tergend langzame sloop heeft Van Egmond een aan zienlijke berg kleine hand- gevormde stenen (rijn- formaat) overgehouden. Die zullen stuk voor stuk worden schoongebikt om later weer te kunnen worden gebruikt. Niet voldoende voor de totale wederopbouw van het „regt huys", maar wat hij tekort komt laat hij bijbakken. Hij maakt ook gebruik van de Oudhollandse dakpannen (rood) die er af zijn gekomen en van de zware klooster moppen die in de kelder wer den aangetroffen. Met een schone lei wordt het karwei aangevangen, zelfs de fundering is uit de grond ge haald. Het (halve) „regthuys" krijgt een voorgevel met grenen ko zijnen in de oud-Hollandse kleuren groen en gebroken wit. In het metselwerk wor den wat toogjes verwerkt en op straathoogte komen twee halfronde kelderramen, die zijn afgewerkt met dikke zwarte (gevangenis) spijlen. De naar binnen draaiende raampjes kunnen worden ge blindeerd met aan de buitenmuur bevestigde hou ten luiken. De voormalige opkamer wordt nu de woon kamer met onder meer een eiken Diafond. Zodra het nieuwe „regthuys" een ontwerp van de Kat- wijkse architect v. d. Mey, ge reed is heeft Nic. v. Egmond nog wat andere pijlen op zijn boog. Hij kocht ook de twee oude pandjes die iets verder op staan. Ook die gaat hij res taureren, zij het minder in grijpend. door Herman van Amsterdam Bezoeken in den lande van leden van het koninklijk huis plegen over het alge meen gesproken erg gladjes te verlopen, mede dankzij een geolied en onder het toeziend oog van de BVD strak gehanteerd draaiboek. Alleen een onverwachte gebeurtenis zou het chronometerwerk kunnen verstoren. Eind vorige week brachten prinses Beatrix en prins Claus een bezoek aan het Europees ruimtevaarton derzoekcentrum ESTEC in Noordwijk. En daar, hoewel daar geen enkele mededeling van naar buiten is gedaan, haperde de machine even. Dat was op het moment dat tij dens de rondleiding over het terrein van Beatrix en Claus, dichtbij vanuit de duinen schoten werden gehoord. Ge volg: lichte consternatie on der de gezellig keuvelend rondstappende genodigden. Wat kon dat ziin? ESTEC-veiligheidsofficier Schepel ging tot actie over. Gaf veiligheidspersoneel op- dracht de duinen in te gaan en maatregelen te treffen. Het schieten hield even later op. Wat was er aan de hand ge weest? Vlak naast de ESTEC heeft de Wassenaarse oud politieman Lugthart zijn jachtgebied. Vrijdagmorgen was hij daar met een vriend, beiden jagend op konijnen. De schoten die op de ESTEC zo luid en duidelijk werden gehoord kwamen uit hun jachtgeweren. Het gezelschap kon gerust zijn. De eigen veiligheidsdienst van de ESTEC had de zaak geklaard en, zo vertelde Schepel, het van de jager ge daan gekregen dat hij gedu rende het bezoek van prinses Beatrix en Claus niet meer zouden schieten. "Omdat anders bij leden van het hoge gezelschap de in druk zou kunnen worden ge wekt dat er iets ernstigs aan de hand was". Zo werd een onverwachte gebeurtenis dus het hoofd geboden. Eén schoonheidsfoutje kleeft er aan de "duin-actie" van de ESTEC-veiligheidsdienst, al thans als ik de woorden van de alom gerespecteerde oud-politieman Lugthart moet geloven. Volgens hem heeft niemand hem of zijn vriend in de duinen aange sproken en las hij pas een dag j later in de krant over het be zoek van Beatrix en Claus. "Op een bepaald moment zijn we inderdaad met schieten gestopt", zegt hij, "maar dat was omdat we voldoende ko nijnen hadden geschoten De Lissese dameskapper Ben Hagen treft voorbereidingen voor een sportief gebeuren dat zondag 9 oktober as. ten doop zal worden gehouden en'dat moet gaan uitgroeien tot een jaarlijks terugkerend nationaal even ement. Waar het om gaat is de Ronde van de Haarlemmermeer, een 60 km lang traject over hoofdzakelijk dijken, dat voor de verandering nu eens niet per fiets maar hardlopend zal moeten worden afgelegd. Deze eerste ronde is bescheiden van opzet. Er doen maar twaalf lopers aan mee. Hage/i, Spartgan-atleet en specialist op de super-lange afstand, had er meer aan de start willen hebben, maar heeft daar vanaf moeten zien omdat bijvoorbeeld de politie er weinig voor voelde speciale veilig heidsmaatregelen te treffen. Het evenement, zo vindt de KNAU, zou eerst moeten bewijzen be staansrecht te hebben. En volgend jaar zou dat kunnen blijken uit een groot aantal inschrijvingen. Met die afstand van 60 km wil Hagen („voor mij is het een kippe-eindje") en brug slaan tussen het marathonlopen (ruim veertig kilometer) en de ■super-lange afstand (100 km). Ben Hagen (voor) >£r tussen is niets", zegt hij, „maar ik weet uit ervaring dat er wel grote ...kippe-eindje... behoefte aan is". NIEUWVEEN - Het zit er wel in dat de provincie garant zal staan voor een bedrag van 28 miljoen voor een deel der nieuwbouw van zwakzinnige ninrichting Huize Ursula in Nieuwveen. Dit be drag wil de Angelastichting, waar Huize Ursula onder valt, onder meer gaan lenen. Al eerder zijn verzoeken tot provinciale staten gericht (in 1974 Huize Ursula is een erkende AWBZ-inrichting (Algemene wet bijzondere ziektekosten). Dat houdt in dat de kosten van de in richting door de overheid worden betaald. Door Ingrid Cramer En dan gaan er wat lichtjes bran den. De overheid: dat zijn wij. AWBZ-gelden zijn gemeenschaps gelden. Over de besteding van ge meenschapsgelden is de laatste tijd veel te doen geweest, met name ook in de zwakzinnigenzorg. Het rom melt er. Nog heel kort geleden werd de opvatting gehuldigd dat de zwakzinnigen zo veel mogelijk in inrichtingen bij elkaar gezet moe ten worden. De mening daarover is inmiddels veranderd: er moet meer aandacht worden geschonken aan extra-murale zorg (opvang van zwakzinnigen buiten de inrich ting). Nieuwe inrichtingen moeten niet meer zo grootschalig worden opgezet. Als ze al opgezet mógen worden. Bestaande inrichtingen moeten niet langer mikken op on beperkte uitbreiding, maar op in krimping van het bewonersaantal. Behalve dat er op deze wijze aan zienlijk op het budget voor de zwakzinnigeninrichtingen wordt ingekrompen, staat ook de wijze waarop de inrichtingen het ge meenschapsgeld besteden de laatste tijd ter discussie. Men denke aan Nollen en zijn Samivoztehui- In dit licht bezien zou je bij de commissie die provinciale staten moet adviseren over garantstellin gen bij dit soort leningen wat kriti sche geluiden verwachten. Maar die kwamen niet. Dan zelf maar eens gaan kijken bij Huize Ursula. Wat gaat er gebeuren voor die 75 miljoen. Wat is de reden dat deze niet onaanzienlijke besteding zo zonder enig commentaar kan pas- Dorp Een eerste indruk van Huize Ur sula. Een klein oud gebouw met een monumentale deur. Binnen: Mooi, indrukwekkend, maar on praktisch. Er is geen geluid te ho ren. Ik vraag me dan ook af waar de bewoners zitten, ontdek niets. De receptioniste moet glimlachen om mijn kennelijk niet ongebruike lijke reactie. Het eigenlijke terrein ligt achter dit gebouw". Even later kan ik dat met mijn ei gen ogen constateren als ik het pad afwandel naar het directie-gebouw tje: een houten keet. Aan de ach ter-ingang van het hoofdgebouw (het voormalige huize Sassenoord) krijg je opeens de onverwachte in druk in een soort dorp te zijn be land. Links gebouwen, rechts veel groen en bomen. Twee pauwen kijken me niewsgierig na: ze blijken ontsnapt te zijn uit de kin derboerderij. In de kamer van directeur Mous- sault. Aan de wand een plattegrond van het terrein zoals het er uit moet zien als de verbouwing eenmaal achter de rug is. Door het raam kijk je uit op het terrein van de voorma lige Johannesstichting. Deze stich ting, die eveneens zwakzinnigen huisvestte, heeft in 1975 het ver ouderde gebouw verlaten. 10 pu pillen zijn door Huize Ursula opge nomen. Het gebouw en terrein is opgekocht (dat is een van de posten op de begroting van 75 miljoen) en vervolgens gesloopt (te oud). Het terrein wordt bij de vernieuwings plannen van Huize Ursula betrok ken. Waarom die vernieuwingsplan nen? „Het plan dateert al uit de zestiger jaren. Er was veel vraag naar op name van zwakzinnigen. Wij kon den er zo'n 230 huisvesten. Maar de wijze waarop voldoet eigenlijk niet erg meer aan veranderde inzichten over de verzorging en behandeling van zwakzinnigen. Niets is veran derlijker dan de mens, maar de zwakzinnigenzorg is nog veran derlijker. Toen we rond '70 met onze plannen kwamen mikten we op een uitbreiding van rond de 300 pupillen. Uitbreiding van zwak zinnigeninrichtingen werd toen niet erg voorgestaan. Maar even la ter werd toch weer een voorkeur uitgesproken voor grote inrichtin gen. We baseerden ons plan toen op 600 bedden. Toen we met de eerste 10 Plattegrond van Huize Ursula zoals het gaat worden. Kosten: 7a miljoenDe cirkelvormige figuren onderaan en links in de bovenhoek zijn de paviljoens. sula doen hun werk met plezier, ze voelen zich hierdoor gelijk geschakeld met de buitenwereld, met de ouders, broertjes en zusjes. Het doel dat de leiding van het te huis met deze arbeidsafdeling na streeft is dan ook, dat het gevoel van eigenwaarde en verantwoor delijkheid hierdoor wordt ver sterkt. Een doel waarin zij lijkt te slagen. Pupillen die niet in staat zijn naar werk of school te gaan brengen de dag door in het aktiverings- centrum, dat voor die 75 miljoen eveneens wordt vernieuwd. Door middel van beweging en muziek en met behulp van materialen als zand, water en verf leren zij de om geving beter te hanteren. Alleen de bedpatiënten gaan niet naar een dagvoorziening. De dagtaken worden zo nu en dan onderbroken voor therapie, bij scholing en sport. Sociotherapie: je leren bewegen in de maatschappij, houdt voor de pupillen van Huize Ursula bijvoorbeeld in dat ze met geld leren omgaan, zich leren be wegen in het verkeer, iets van de natuur te weten komen. Al is de Ursula een dorp op zichzelf, een beschermd dorp, het is beslist niet de bedoeling dat de bewoners ervan zijn afgesloten van de maat schappij daarbuiten. Er wordt zo veel mogelijk naar buiten gegaan. Pupillen die al wat verder zijn doen boodschappen in Nieuwveen. Op het terrein is met opzet geen zwem bad aangelegd: er wordt gezwom men in het Nieuwveense buitenbad en in het binnenbad in Mijdrecht. Het voetbalveld op het terrein is ook voor de inwoners van Nieuwveen toegankelijk. Er wordt naar gestreefd pupillen, die op den duur min of meer nor maal in de maatschappij zouden kunnen functioneren, niet levens lang in een inrichting te houden. Daartoe heeft Huize Ursula in Nieuwveen een huis opgekocht, waar pupillen wonen die daar zachtjesaan worden voorbereid op de overgang naar een gezins vervangend tehuis. Zij zorgen zelf voor hun eten en werken op de so ciale werkplaats. De sociale werk plaats is meer op productie gericht dan de afdeling arbeid op het Ur- sula-terrein. De inrichting wordt in Huize Ur sula beslist niet als alleen zalig makend gezien. Maar dit betekent ook weer niet dan men volmondig in kan stemmen met de opvatting van het echtpaar Divendal dat zwakzinnige kinderen zonder meer een menswaardiger, gelukkiger be staan hebben in een gezin dan in een inrichting. Jos en Henny Di vendal werden in het Utrechts Nieuwsblad geïnterviewd, omdat zij een Mongools meisje van 2 jaar hadden geadopteerd. De uitlatingen van het echtpaar veroozaakten een schokreactie bij verschillende ouders van de in Huize Ursula wonende pupillen. Het is natuurlijk een erg emotio neel liggende zaak dat je je kind in een inrichting stopt. Toch is het een keus waar je soms niet omheen kunt. Om dit eveneens meer be kendheid naar buiten toe te geven reageerde één van de ouders, even eens in het Utrechts Nieuwsblad, de Utrechtse mevrouw Verzuu, die een 18-jarige zoon in Huize Ursula heeft. "Ik kan niemand aanraden een Mongools kind te adopteren. Wij hadden onze Ron ook het liefst thuis gehouden, maar daar komt zo'n kind veel te kort". Directeur Moussault beaamt dit. Het kind mist contact met soortge- nootjes waaraan het zich kan op trekken. Het kind mist contacten waarin het als volwaardig wordt beschouwd. En niet alleen het kind dat thuis wordt gehouden komt veel te kort, ook het gezin. Een Mongools kind vraagt veel aandacht. Dit betekent met name voor de moeder als zij het kind thuis houdt, dat zij er niets meer naast kan doen, zij moet haar leven volledig richten op dit kind. Andere kinderen komen daardoor vaak te kort. Oudercomité Niet alle inrichtingen zijn even goed, maar slecht hoeven ze niet a priori te zijn. Van Huize Ursula heb ik de indruk gekregen dat de ouders die hun kinderen hier heen hebben gestuurd niet slecht af zijn. De ouders hebben ook een grote mate van inspraak. Ze worden be trokken bij het beleid. Het ouder comité krijgt volgende maand de status van "erkende vereniging". Ik kan niet beoordelen of voor de vernieuwing inderdaad een bedrag van 75 miljoen gulden noodzakelijk Maar wel is duidelijk dat wat er in middels met dat geld is veranderd een verandering ten goede is. Ge lukkig is Nollen niet de enige die 120 gulden voor een zwakzinnige per dag uit de pot gemeenschaps gelden mag trekken. LEIDEN - De Leidse gemeenteraad zal binnenkort het initiatief nemen om te komen tot afschaffing van de presentiegelden, die raadsleden, wet houders en burgemeesters ontvangen, wanneer ze een gemeente verte genwoordigen in gemeenschappelijke regelingen (bijvoorbeeld voor vuilverwerking of energievoorziening). In een van de eerstkomende vergaderingen zal een motie worden inge diend om de presentiegelden te vervangen door een reële onkosten- en reisvergoeding. De vraag of een dergelijke wijziging ook werkelijk zal worden doorgevoerd hangt af van de houding van de andere gemeente lijke vertegenwoordigers in deze samenwerkingsorganen. Wijzigingen kunnen alleen worden doorgevoerd wanneer vier-vijfde van het aantal stemgerechtigden daarmee akkoord gaat. en '75) om voor een lening garant te staan. Het ging hierbij om een totaal bedrag vam 221/a mil joen. Samen met die. 28 miljoen is dat dan een dikke 50 miljoen. Hiermee is het nog niet afgelo pen: de investeringskosten zullen naar verwach ting bij voltooiing zijn opgelopen tot 75 miljoen gulden. Geen geringe bedragen. wr,jm<,HsA ...om iets van dit oude "regthuys" straks weer op te bouwen. bouw begonnen waren inmiddels ook de opvattingen weer veran derd: op dringend verzoek van de overheid is de capaciteit weer be perkt,, nu tot 475 bedden". Huize Ursula huisvest inmiddels, nadat de eerste fase van de ver bouwing is voltooid, 380 pupillen. Volgend jaar, als de bouw verder is gevorderd, zullen er in totaal 450 worden geherbergd. Paviljoens Een tochtje met de auto over het terrein volgt: 40 hectare loopje niet zo snel even af. Het blijkt dat de grootste concentratie van gebou wen zich nog achter het directie- verblijf bevindt. Opvallend is de ruime opzet van het geheel. Veel groen, voornamelijk jonge aan plant. Het verschil tussen wat er al stond en de nieuwe gebouwde ge deelten is opmerkelijk. Een oud gebouw: recht, blauw-wit. Zowel het blauw als het wit vertoont meer kenmerken van grijs dan van de oorspronkelijke kleur. In schrille tegenstelling daarmee staan de drie eerst gebouwde paviljoens. „Een gehucht" wordt zo'n combinatie van een aantal paviljoens genoemd. En inderdaad vertonen ze meer overeenkomst met een kleine woonkern dan met de strakke za kelijke bouw zoals je je die bij het horen van het woord paviljoen voorstelt. Elk paviljoen bestaat uit 6 huizen, in een soort van halve kring, met gekke, uitspringende hoekjes te gen elkaar aangebouwd. Voor de ramen kleurige gordijnen: elk huis een andere kleur, maar allemaal even warm. "Vriendelijk" is de in druk die de paviljoens maken. De bewoners van de paviljoens komen net thuis. Een paar duiken eerst de slaapkamertjes in: kamers voor één of twee personen, die vol trots worden getoond. Eenheids kamertjes, wel gezellig gemaakt met een bonte sprei op de bedden. In de gezamenlijke huiskamer loopt het langzamerhand vol. Oranje gordijnen, stevige houten stoelen, gekleurde kussens er in. Aan de wand ansichtkaarten en werkstukken van de bewoners, die zo hun huis tot iets eigens maken. Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 38. U mag ook schrijven. Er hangt een ontspannen sfeer. Men wacht tot de maaltijd binnen is: de 12 huisgenoten eten geza menlijk. Daarna gaan ze weer naar school of werk. Drie van dergelijke paviljoens zijn nu klaar, samen 18 huisjes. Een groot deel van de verlangde 28 miljoen is bestemd voor de bouw van nog eens drie paviljoens. Een dikke 11 miljoen kost dat. Ongeveer een zelfde bedrag gaat naar de bouw en inrichting van het hoofdgebouw, waarin het bestuur lijk centrum wordt gevestigd, de polikliniek en het zogenaamde mo torisch centrum, waartoe o.m. een oefenbadje behoort voor pupillen die niet buiten het Ursulaterrein kunnen zwemmen. School en werk De school blijft gehuisvest in het oude gebouw. Kinderen van 6 tot 20 (ook externe leerlingen) kunnen hier terecht. De kinderen doen hier, met oneindig veel geduld, wat ba siskennis op die hun leeftijd genootjes zich eveneens op de la gere school moeten eigen maken: schrijven, rekenen, lezen. Het is verbazingwekkend wat zo allemaal nog kan worden geleerd. Meer tijd dan in een "gewone" school wordt besteed aan handenarbeid en sport. Alles is er op gericht de kinderen een zo groot mogelijke zelfstandig heid aan te kweken. Als de kinderen de school verlaten, tussen 17 en 20 jaar, kunnen ze op het terrein werken. Eenvoudig hand-werk, indien nodig met aan de werkenden aangepaste appara tuur (de Ursula heeft ook een aantal dubbel-gehandicapten in huis). Pleisters worden in doosjes ge daan, lampen ingedraaid, cos metica verpakt. "De Bever", de af deling arbeid, lag stil toen ik er om half 1 ging kijken. Ook hier weer is het eerste wat opvalt de kleurrijk heid van de omgeving. In de werk ruimte veel grote planten. Platen langs de muur. Grote ramen. Ook deze afdeling is nieuw. Het is het geld wel waard geweest. Het is het eerste bedrijf waar ik in kom dat rust uitstraalt, geen ge jaagdheid. Een leefbaar werkkli maat. De bewoners van Huize Ur-

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 4