De dans om het gouden kalf is begonnen kantonrechter Stichting: zorg over verlies parkeer plaatsen Teleurgesteld over gevoel voor humor Peetvader Cor Coster en de commerciële belangen van de zesling LEIDEN - Om de wijken Groenoord en Noord te vrijwaren van doorgaand verkeer tussen de Merenwijk en de bin nenstad wil de gemeente de Valkbrug openstellen voor verkeer in twee richtingen. De Warmonderbrug (over de Maresingel tussen Haarlemmerweg en Korte Mare) zou dan voor autoverkeer gesloten kunnen worden Genoemd door gaand verkeer wordt gevreesd bij de opens'-eiling van de Gooimeerlaan, de nieuwe weg langs de Groenoordhal van Merenwijk naar Willem de Zwijgerlaan. De gemeente is al eens met het plan voor de Valkbrug en aangrenzende Molenwerf gekomen naar aanlei ding van de reconstructie van de Breestraat. Openstelling van de Valkbrug voor verkeer stad-in heeft het toen in de gemeenteraad niet gehaald. De aanleg van de Gooimeerlaan wordt door de amb tenaren van Verkeerszaken en Ste- debouw een nieuwe aanleiding ge noemd voor verwezenlijking van het toen opgestelde plan. Daar naast speelt mee dat de War monderbrug vernieuwd zou moe ten worden als deze nog langer toe gankelijk blijft voor autoverkeer. Het plan voor Valkbrug en Molen- werf vormt een onderdeel van een notitie over de verkeerssituatie tus sen Merenwijk en binnenstad. In de notitie worden ook nog enkele maatregelen voor fietsers aange- kaard. Over de voorstellen is con tact geweest met de opstellers van het verkeersplan voor heel Leiden dat over enige tijd gepresenteerd zal worden. Als de Gooimeerlaap gereed komt zou er sluipverkeer kunnen rijden via de Haarlemmerweg, Koning straat en Marnixstraat. Dit kan voorkomen worden als er een goede vervangende route is, wordt door de opstellers van de notitie ge steld. Een goede verbinding tussen de Willem de Zwygerlaan, Oegstgeesterweg, het Schutters veld en de binnenstad ontbreekt nu; de bewoners van de 2e Bin nenvestgracht en de Nieuwe Mare ondervinden veel hinder van het verkeer naar de Parkeerroute (city- ring), staat vermeld in de notitie. Voor gesteld wordt om twee voetgangers/fietsersbruggen te leggen langs de huidige Valkbrug die dan toegankelijk kan worden voor verkeér uit twee richtingen. Verder wordt dan de verbinding met de Langegracht verlegd naar de andere zijde van molen De Valk, dicht langs de Maresingel en de huidige bebouwing van de voor malige broodfabriek en Ico-Athibu. Daarmee zouden de moeilijkheden bij het onoverzichtelijke kruispunt Beestenmarkt/Lammermarkt van de baan zijn. Tevens hoeven de ge bruikers van de parkeerplaatsen bij de molen niet meer de drukke Par keerroute (cityring) over te steken op weg naar het winkelgebied. De Molenwerf waar nu het verkeer naar de Valkbrug over rijdt, zou omgespit kunnen worden tot een parkje. Voor de huizen aan de Lammermarkt kan een breder en beter trottoir worden aangelegd. De situatie rond Kooilaan en Ha ven, waarlangs zich eveneens veel verkeer tussen Merenwijk en bin nenstad beweegt, zal nader beke ken worden in het genoemde ver keersplan dat door een ingehuurd verkeersbureau momenteel wordt opgesteld. Gedacht wordt aan de aanleg van een tunneltje voor voetgangers en fietsers bij het kruispunt Kooi- laan/Willem de Zwijgerlaan. Na dere ideeën voor zo'n tunneltje bij de Marnixstraat moeten volgens de notitie ook verder uitgewerkt wor den. In de fietsverbinding tussen Merenwijk en binnenstad vormt de Huigbrug over de Herensingel een wat ongelukkige schakel omdat de ■fietsers er moeten afstappen. De huidige noodbrug moet, volgens de notitie, binnen niet al te lange tijd vervangen worden. Wethouder Waal, die deze notitie gisteren presenteerde, hoopt dat de gemeenteraad in oktober met deze voorstellen akkoord zal gaan, zodat het werk begin volgend jaar aange vat kan worden. Voor de plannen in de raad komen zullen de raadscommissie voor ruimtelijke ordening en de verkeerscommissie zich erover uit moeten spreken. Dan zullen tevens inspraakproce dures plaatsvinden. LEIDEN - De Stichting Leidse Binnenstad vindt dat de werk zaamheden aan de marktenroute, het Rapenburg en de Nonnen- en Turfmarktbrug niet gelijktijdig moeten gebeuren maar in fasen. Zou dat wel gebeuren dan vreest de stichting voor een afstervingspro ces op economisch en cultureel ter rein dat zich nog jaren zal laten voelen. Volgens de stichting moet de ver nieuwing van de walmuren en riolering in de Botermarkt, Aal- en Vismarkt en Boommarkt pas ge beuren wanneer de nieuwe Turf marktbrug weer voor het verkeer te gebruiken is. Verder zullen er maatregelen genomen moeten worden om het verkeer dat niet in het hart van de stad moet zijn af te leiden via de parkeerroute (city- ring). "In dit kader", aldus de brief van de stichting aan B en W, "past een verbetering van de beweg wijzering en een verbetering van deze ontsluiting ter hoogte van molen De Valk". Bezorgd is de stichting over het verlies aan parkeergelegenheid ge durende de werkzaamheden. Komt de gemeente bij een inventarisatie tot een verlies van 237 plaatsen, die stichting becijfert dat op 343 plaat sen. Op B en W wordt een dringend beroep gedaan om vervangende parkeergelegenheid te creëren en het langparkeren in de binnenstad drastisch te beperken. Dat zou vol gens de stichting bereikt kunnen worden door op de Langebrug en het Rapenburg parkeermeters te plaatsen. Wat betreft de noodzaak om gedu rende enige tijd de Breestraat voor verkeer in twee richtingen open te stellen zegt de stichting, dat in dat geval de verwijdering van de schutting bij de nieuwbouw van het hoogheemraadschap van Rijn land noodzakelijk is. LEIDEN - Niet de heer J. Bij heeft zaterdagavond een openings rede gehouden op het jubi leumfeest van de 75-jarige har moniekapel Werkmans Wilskracht, maar de heer Chr. Rietkerken. De heer Bij, ere-voorzitter van Werk mans Wilskracht en voorzitter van het jubileumcomité, was wegens ziekte van zijn vrouw verhinderd. Zijn taak werd overgenomen door de heer Chr. Rietkerken, oud-sec retaris van Werkmans Wilskracht en thans secretaris van het jubi leumcomité. ADVERTENTIE LEIDEN - "Ik ben bijzonder teleurgesteld in het gevoel voor humor hier", zei de Leidenaar V. gisteren tegen kantonrechter mr. Teekens. En wel omdat hij betalen moet voor zijn grappen. Hij had vorig jaar september, als reactie op de bekendmaking van de middenstand in de Leidse binnenstad die bin nenstad te zullen verkopen als de plannen van B en W voor gedeeltelijke afsluiting door zouden gaan, op een veertig tal winkelruiten "Verkocht" geschilderd. "Ik was het niet eens met de me ning van de middenstand. Ze kunnen de binnenstad niet verkopen, want die is van de hele gemeente. En omdat ik in die binnenstad woon, gaat dat mij ook aan. Ik wilde op een leuke manier reageren en ik zou het jammer vinden als ik voor die joke zou moeten be talen", aldus V. De officier van Justitie noch de rechter gaven blijk van waardering voor de aardige wijze waarop V. zijn mening had kenbaar gemaakt. Ze ga ven hem een boete van vij fentwintig gulden, waar de rechter aan toevoegde: "In de hoop dat u ook dit ludiek op zult vatten". Leuk voor het publiek, een op vallend rustige schoolklas, was ook het volgende. Ver dachte Van K. die al voor de derde keer was gesnapt op een motor terwijl hij geen rij bewijs of oefenvergunning heeft, maakte gebruik van zijn recht op een laatste woord door te vragen: "En hoe zit het met dat andere proces-ver baal?". Hij haalde voor de zeer ver baasde heren en dame achter de tafel een tweede dagvaar ding voor de dag. Na veel ge rommel met papieren werd duidelijk dat het ging om het volgende feit. Verdachte had een minderjarig vriendinnetje op de motor la ten rijden, terwijl hij zelf ach terop zat. Bij de aanhouding hebben beiden een valse naam opgegeven. Het meisje de naam van haar vriend, zodat haar ouders er niets van aaii de weet zouden komen. De jongen heeft toen de naam van de zwager van het meisje maar genoemd. Alles bij el kaar werd het een dure dag voor Van K. Nadat de rechter nog wat van de eis had afge daan, bleef er in totaal nog een boete van f 300- over. "Die man had toch ook kunnen denken: hé dat is een vrouw tje, die rijdt nog niet zo goed, laat ik haar een beetje helpen Hij had. haar wel dood kun nen rijden!", verdedigde de heer Van L. zijn dochter die terecht stond. De dochter had geen voorrang verleend aan een op een voorrangsweg rij dende automobilist "Ik moet zeggen dat ik het geen sterk argument vind mijn heer", antwoordde de rechter. "Ik vind het een héél sterk ar gument", riep de man ver ontwaardigd. Het meisje zelf zei niets, ze had na de aanrijding een zware hersenschudding en een shock gehad. Daarover stond overi gens niets in het proces-ver baal.'Ze kreeg een boete van f 75,-. De heer Van L. had geen voor rang verleend aan een van rechts komende taai, die sneller naderde dan hij dacht, waardoor een aanrijding volgde. "U weet hoe die jon gens rijden mijnheer de rech ter, ze zijn niet zuinig met snelheid", verdedigde Van L. zich. Deze generalisatie viel bij de of ficier van justitie niet in goede aarde. Ook niet dat verdachte als verdediging aanvoerde dat het betreffende kruispunt nogal onoverzich telijk is. "Dat is juist een re den om vaart te minderen en niet met een constante snel heid van veertig a vijftig ki lometer door te rijden", stelde hij, zijn eis was f175,-. De rechter deed er nog wat af en kwam in zijn uitspraak op f100,-. De heer W. die volgens de politie door rood licht was gereden, kon dat maar moeilijk gelo ven. "Waren er dan aanlei dingen toe, ik rijd toch niet zómaar door rood?"vroeg hij zijn verbalisant die als ge tuige aanwezig was. Rechter Van Dijke maakte W. duidelijk: "U moet weten dat er in beginsel mensen door rood licht rijden. Daarom staat de politie er ook". Hoewel W. bekend staat als een rustig automobilist werd het toch "wettelijk en overtui gendbewezen geacht dat hij schuldig was, en hem een boete van f75,- opgelegd. fHet oude tarief, het nieuwe is f 100,-). Voor rechter Van Dijke stond een man die tegen een cor sowagen had "gewaterd" ("Ik heb inderdaad tegen die wa gen gepiest"). Een politieman die het zag vroeg of hij vijf gulden wilde betalen. Dat wilde hij, maar de agent kon zijn briefje van vijfentwintig niet wisselen. De agent bood toen aan een ac ceptgirokaartje te sturen, wat dan echter wel het tienvoudige zou gaan kosten. De man vond dat een beetje vreemd, en wilde daarvoor wel voorkomen. Met succes, de rechter hield het bij die vijf gulden. MARGA WUIS ADVERTENTIE mmm op de Breestraat, t.o. het stadhuis maandag 3 Oktober aanvang: 10.00 uur Gouden en Zilveren Ringen, Armbanden, Colliers en Sieraden, Briljant Een uitgelezen collectie. Altijd voordelig. Juwelier v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 Eigen ateliers voor het repare ren en ontwerpen van Uw sie- Inschrijving van de ploegen; (t^estaj|nde uit 6 deelnemers elk) /f om h«t^ kantoor Leidsch Dagblad ??mpl«n.ch.| Wjtte sjnge| Lejden hel. (071) 14.49.41, tst.154 Weaker: theo koomen .ORGANISATIE: LEiDSCH DAGBLAD, 'n aktieve krant IN SAMENWERKING MET DE 3 OCTOBERVEREENIGING. ouders van de zesling, sloten de communicatiekanalen zich herme tisch af. „Ik moet morgen met de familie en op mijn bureau eerst al les op een rijtje gaan zetten", bromde Coster zondagavond door de telefoon, „en 's middags is er een persconferentie, dus dan hoort u wel het een en ander". Maar helaas, de persconferentie bood geen uitkomst. Wie verwacht had dat daar achter de tafel ook de vader van de zesling zou zitten, kwam bedrogen uit en wie gehoopt had op nadere mededelingen over de wijze waarop verder publiciteit zal worden gegeven, werd even eens teleurgesteld. „Belt u mij vanmiddag maar om vijf uur op, dan heb ik alles besprokenen dan weet ik hoe en wat", zei Coster. Maar om vijf uur, zes uur en de daarop volgende uren bleek Coster onbereikbaar. Inmiddels worden door velen le vensgrote vraagtekens gezet bij de commerciële aanpak van de sluwe zakenman Coster. Hoe ver gaat de man van Interfootball in zijn zake lijke bedrevenheid? Zwicht hij voor de formule dat ais het er lekker ingaat bij het publiek, je dat te allen tijde moet uitbuiten? Zoals het er nu uitziet, is er al een begin gemaakt met de blinkende presentatie van de pasgeboren zes eenheid. Het is bekend dat daar problemen van komen bij de kin deren zelf. Daarom zou het van de ouders en van de integere bege leiders van het academisch zieken huis verstandig zijn, de commercie, de Libelles, de Viva's en de Story's zoveel mogelijk buiten de deur te houden. vraag en aanbod zich uitsluitend nog laten vertalen in termen van tienduizenden guldens. De gebrekkige informatie over de zesling leidde gisteren tijdens de persconferentie soms tot lichte ir ritatie. Waarom had het NOS- journaal exclusieve beelden van kort na de bevalling en waarom kreeg de schrijvende pers geen en kele foto, zo vroegen enkele pers vertegenwoordigers zich af. Want foto's waren er wel. De medisch fo tograaf van het academisch ziekenhuis, C. Berger, had er een aantal gemaakt, maar moet zondag op een gegeven ogenblik hebben uitgeroepen dat hij niet wist wat hij met die foto's moest doen. Het lijkt waarschijnlijk dat de foto's inmid dels bij het bureau van Cor Coster zijn aangekomen. Voorlichter Eelco Groenevelt van het AZL schermde gisteren met het argument dat het NOS-joumaal het „u wel bekende" recht van primeur had en dat dat recht toen ook on middellijk was gehonoreerd. Een verslaggever van de Telegraaaf vroeg zich toen af waarom zijn krant een jaar tevoren stevig moe ten betalen voor informatie en beelden van de vijfling die in Rot terdam was geboren, terwijl aan het NOS-joumaal de beelden van de zesling gratis ter beschikking wa ren gesteld. Soms is informatie ge lukkig ook kosteloos. Kosteloos Toen Cor Coster zondagavond eenmaal ja had gezegd op het voor stel van het AZL om als zakelijk manager op te treden voor de Door Wim Wirtz LEIDEN - De dans om het gouden kalf is begonnen. Cor Coster, grootste aan deelhouder in het curieuze bureau Interfootball, is de commerciële peetvader ge worden van de in Leiden geboren zesling. Geheel en al gratis en uitsluitend met het doel om de ouders van de Heemskerkse zesling te- helpen, zo luidt de officiële lezing. Maar je weet het maar nooit met witharige transferbemiddelaars te genwoordig. Gistermiddag en -avond hulde de schoonvader van Cruijff zich in elk geval in diep stilzwijgen. Het enige wat hij kwijt wilde was dat de ouders van de zesling „belast" zou den worden door mensen die foto reportages willen maken, en dat die mensen daarvan zouden moeten worden afgehouden. "En dat mag u dan best weten", lispelde CQster tijdens een persconferentie in het academisch ziekenhuis, „het gaat om de beste bieder". Anders ge zegd: wie het meeste geld op tafel legt krijgt de meeste en beste in formatie, met als mogelijke variant een exclusieve fotoreportage, om rankt door aandoenlijk proza. Want informatie is nog steeds te koop. Cor Coster (rechts naast prof. Spierdijk, aiiaesthesist) tijdens de persconferentie: de beste bieder. Wie het oor te luisteren legt bij de commercie, komt wat dat betreft tot verrassende resultaten. Dan kan je bijvoorbeeld beluisteren dat Cor Coster het Algemeen Dagblad een nog onbekend aanbod heeft gedaan in ruil voor de lieve som van hon derdduizend gulden. Het AD heeft dat met een lager bedrag beant woord, maar Coster wilde daar vooralsnog niet aan. Dat de peetvader gisteren en van ochtend niet bereikbaar was, hangt uiteraard samen met de onderhan delingen die hij voert om voor de ouders van de zesling (en zichzelf?) een zo groot mogelijke slag te slaan uit de hevige begeerte van som mige media en fabrikanten van ba- byzalf, kinderwagens, zonnereizen en geconserveerde spinazie. Pogingen om aan informatie te komen worden bij het bureau In terfootball consequent afgewim peld met de mededeling dat Coster „om onbegrijpelijke redenen" nog steeds niet aanwezig is. En ook de dienst voorlichting van het acade misch ziekenhuis die na 'n sugges tie uit de medische staf („Als u kin deren hebt, zult u weten dat hun opvoeding een kostbare zaak is") Coster afgelopen zondag onmid dellijk aanzocht om als bemidde laar op te treden zwijgt. Men ver wijst daar eveneens naar voor noemde Coster, die inmiddels on getwijfeld het spel speelt waarbij

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3