Groene tunnel' over Engelendaal Werkgroep lanceert eerste „werkstuk" Matser begint met Winkelhof wiihkmm tLeöfeelj agenda Indicatiecommissie in Oegstgeest ingesteld Botsing op rijksweg In oktober enquête over plan Koudenhoorn Warmond WARMOND - Begin oktober zal de Warmondse bevolking de gelegen heid krijgen zich uit te spreken over de inrichting van het eiland Door Jan Bonjer Koudenhoorn. Een ontwerp voor een enquête is na enige vertraging nu gereed. De fractie van Progres sief Warmond wil echter nog wel enkele wijzigingen aanbrengen. De enquête is een eerste "werk stuk" van de werkgroep Kouden hoorn waarvan onder andere het college van B en W, een aantal commissieleden, stedebouwkun digen en adviseurs van de Heide maatschappij deel uitmaken. De werkgroep heeft de opdracht om een nota samen te stellen waarin aandacht wordt geschonken aan de wijze van ontsluiting van het eiland en de aan te brengen oevervoorzie ningen. De werkgroep zal wel rekening moeten houden met de uitgangs punten die door college en raad zijn geformuleerd alsmede de finan ciële mogelijkheden. Zo is door de raad al besloten dat de Grote Sloot en een deel van de Leede verbreed zullen worden en dat het stilte- en recreatiegebied respektievelijk 28 en 12 hectare zullen beslaan. Ook auto's .- Het eiland Koudenhoorn. of dat ook auto's het eiland moeten kunnen bereiken deed destijds nogal wat stof op waaien. De progressieven waren van mening dat het collegeprog ramma niets aan duidelijkheid te wensen overliet en uitsluitend een voor voetgangers toegankelijke brug mogelijk maakte. Het CDA daarentegen las het prog ramma naar de geest en niet naar de letter en vond evenals burgemees ter De Vreeze dat ook auto's, zij het dan voor onderhoud en noodge vallen, op het eiland moeten kun nen komen. Nadat de progressieve wethouder C. van der Zalm ge dreigd had te zullen opstappen, haalde het CDA bakzeil en werd het collegeprogramma bijgesteld in die zin dat de brug alleen maar voor voetgangers bestemd kan zijn. De werkgroep wil naast de door de raad geformuleerde uitgangspun ten ook de wensen van de bevol king inventariseren en heeft daarom de vragenlijst ontworpen. Inmiddels is daar alweer een derde herziening van verschenen. Werk groep- en raadsleden krijgen deze week de mogelijkheid hierop nog maals te reageren. Geen reactie Fractievoorzitter Tulp (CDA) deelde mee dat geen reactie van de fractie als zodanig valt te verwach ten. De leden kunnen individueel reageren en Tulp vond het niet noodzakelijk daarvoor nog een vergadering te beleggen. Van de kant van de WD zal zeker geen reactie komen. Fractieleider Pauli stelde zich op het standpunt dat na de gebleken meningsver schillen de zaak nu maar eens aan de bevolking voorgelegd moet worden. Hij noemde dat "normaal en democratisch". Pauli denkt echter wel dat er een "tweede Moerdijkbrug" moet ko men als alle voorzieningen die in de enquête vermeld staan (heemtuin, trimbaan, natuurbad, bootjesha ven, speeltuin, kinderboerderij, sa nitaire voorzieningen, theehuis en zovoorts) ook door de bevolking gewenst worden. De progressieven willen dat in de enquête duidelijk vermeld wordt dat Koudenhoorn volgens het col legeprogramma het karakter van een stiltegebied moet krijgen. Vol gens de progressieven mogen de recreatieve voorzieningen die stilte dan ook niet verstoren. Beter toewijzingsbeleid bejaardentehuizen OEGSTGEEST - De kortelings ingestelde commissie welzijns zorg voor bejaarden benoemde in de gisteravond gehouden vergadering een indicatiecom missie. Deze commissie komt voort uit de wet op de bejaar denvoorziening en is tot stand gekomen op adviezen van de commissie welzijnszorg. De eerste en belangrijkste taak van de indicatiecommissie zal zijn de regeling van het opna- mebeleid. Wethouder Gmeling Meijling, die de nieuwe commissie in stalleerde, zei dat het hier gaat om een "zeer gewichtige com missie, die in de gemeente een centrale plaats gaat innemen". Tevens nam Gmeling Meijling afscheid van de leden van OBO (Overlegorgaan Bejaarden huisvesting Oegstgeest), dat te beschouwen is als de voorgan ger van de commissie welzijns zorg en de indicatiecommissie als zodanig „in Oegstgeest bijzonder belangrijk en nuttig werk heeft gedaan", aldus Gmeling Meijling. Stemming Daarop ging de vergadering over tot stemming over de nieuw te benoemen leden van de Indicatiecommissie, te we ten drie leden en twee plaatsvervangende leden. Be noemd werden drs. G.J. van Bergen, voorzitter; H. van Rees, arts; juffrouw C. Augustinus, maatschappelijk werkster; de heer vap Ginkel, plaatsvervan gend lid en de heer Verduyn Lunel, plaatsvervangend arts. Gebleken is dat er onder de be jaarden weinig animo bestaat om toe te treden tot de commis sie welzijnszorg. Er is nog steeds plaats voor een bejaarde, wonende in één van de bejaar denoorden te Oegstgeest. LEIDEN - Drie personen, onder wie twee Amerikanen, moesten gis termiddag als gevolg van een ver keersongeval op rijksweg 44 naar het Academisch Ziekenhuis wor den overgebracht. Het ongeval deed zich voor nabij de Rijnbrug, die op het moment van de botsing voor het scheepvaart verkeer was geopend. Voor het rode licht van de geopende brug stond een wagen, bestuurd door een 48-jarige inwoonster van Rij swijk. Ze werd van achteren aange reden door een bestelwagen met achter het stuur een 26-jarige Ame rikaan. Deze bestuurder zou de stil staande auto niet tijdig hebben op gemerkt omdat hij naar een boot keek die voor de brug lag. De bot sing was zo hevig dat de Amerikaan aan beide benen gewond raakte evenals een 24-jarige vrouwelijke mede-inzittende. De Rijswijkse klaagde over hevige rugpijn. De EHD heeft het gewonde drietal naar het ziekenhuis vervoerd. Door tot nog toe onbekende oor zaak zijn gistermiddag een auto en een bromfiets op de Hooigracht met elkaar in botsing gekomen. De bestuurster van de bromfiets, de 19-jarige Leidse mevrouw P.G.K.H., kreeg een hersen schudding en een gekneusde rech ter enkel. Ze werd naar het Acade- misch Ziekenhuis overgebracht. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor: Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-20.00 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 40,45 Kwartaalabonnement per post 58,30 Jaarabonnement150,30 Jaarabonnement per post 221,70 Losse nummers 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten. Eerste paal op 6 oktober Leiderdorp wil betere tarieven bouwleges LEIDERDORP - De gemeente Leiderdorp wil een nieuw systeem voor de gemeentelijke bouwleges (een gemeentelijke heffing die op elk nieuwbouwproject rust). Nu be taalt men naar verhouding minder belasting wanneer men een groter stuk grond bebouwd. Leiderdorp wil dit omdraaien en zorgen dat voor grote complexen meer en voor kleinere bouwprojec ten minder wordt betaald. PvdA- raadslid A. Willems deed dat voor stel gisteravond in de vergadering van de commissie bestuurszaken, die zich boog over een nieuwe opzet van de bouwleges. Er konden gisteravond nog geen bedragen genoemd worden. Bur gemeester M. A. van der Have waar schuwde er echter wel voor dat de opbrengsten niet meer mogen stijgen. Het ministerie van Binnenlandse Zaken laat slechts een stijging van 5% ten opzichte van vorig jaar toe. WASSENAAR - De gemeente raad van Wassenaar heeft een commissie gevormd die de net ge reedgekomen gemeenterekenin gen en bedrijfsrekeningen over 1975 gaat onderzoeken. De gemeenterekening over dat jaar vertoont een overschot van 2.105.317 gulden. Daarnaast heb ben de electriciteits-, gas- en water bedrijven batige saldi van res pectievelijk 553.000, 300.000, en 30.000 gulden. LEIDERDORP - Bur gemeester M.A. van der Have zal op 6 oktober om vier uur de eerste paal slaan voor het eerste complex premie-koopwoningen in het uitbreidingsplan Win kelhof, dat gerealiseerd wordt door de Hilversumse projectontwikkelingsmaat schappij Johan Matser BV. In het plan Winkelhof komen ver der een groot winkelcentrum, het gemeentehuis, een gezondheids centrum en mogelijk een biblio theek. Makelaardij Kompas BV, een doch teronderneming van Matser, is in middels begonnen met het voorbe reiden van de verkoop van de wo ningen. Daarbij wordt geen reke ning gehouden met de bestaande woningproblemen in de regio en zal ook worden afgeweken van de Zelf-help In het Leidse Vrouwencafé aan de Nieuwe Rijn 20 a wordt van avond een thema-avond over zelf-help gehouden. Zelf-help wil zoveel zeggen als: kijken naar je eigen lichaam met be hulp van een speculum, za klamp en spiegel. Vrouwen pra ten samen in kleinere groepen over hun lichaam en sexualiteit. De thema-avond begint om acht Indiaas De werkgroep Indiase Muziek principes, die bij de woningtoewij zing in de nieuwbouwwijk Voorhof zijn gehanteerd. In een brief aan geïnteresseerden wordt vooral gepraat over de vraag of men al een eigen woning bezit en op welke manier men van plan is de nieuwe woning te financieren. Een woordvoerder van de gemeente Leiderdorp veronderstelde van morgen dat die twee zaken wel eens de voornaamste voorwaarden zou den kunnen worden op grond waarvan woningen in het plan Winkelhof zullen worden toegewe zen. "Het is jammer dat wij destijds geen greep op de toewijzing van premie-koopwoningen hebben kunnen krijgen", aldus de zegs- De woningen worden gebouwd door de bouwmaatschappij Inter nationaal Gewapend Beton (IGB), waarmee Matser in zee ging nadat onderhandelingen met de Leider- dorpse aannemer Noorlander BV vastliepen. zoekt met spoed mensen die willen meewerken aan het or ganiseren van een Indiaas con cert. Half oktober zijn enkele prominente Indiase musici in ons land, die de werkgroep ook naar Leiden wil proberen te halen. Geïnteresseerden, hoe ven niet persé deskundigen te zijn, kunnen zich melden tus sen 18.00 en 19.00 uur via tele foon 130143 bij Gerd Spen- kelink. 220 Volt Cabaret 220 volt treedt zater dagavond op in sociëteit de "Fuik" in Oegstgeest. Dit is de eerste van een reeks prog ramma-avonden in de "Fuik" van de Stichting Jeugd- en Jon gerenwerk. Wie lid wil worden van de stichting, en dus goedkoop van het komende programma v/il genieten, kan dat zaterdagavond bij de ingang van gebouw Taberna, Juliana- laan 1 in Oegstgeest, even rege len. DINSDAG 20 SEPTEMBER 1977 D Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt van 16 tot 23 sept. waargenomen door. Zuider Apotheek, Lammenschansweg 7, tel. 123553; Apotheek v. Breest Smal- lenburg, Loevestein 6, Leiderdorp, tel. 890000, Dinsdag Gerard Brandstraat 6, informatie-avond Baha'i gem., 20 uur. Nieuwe Rijn 20a, vrouwencafé, 21-0.01 't Breehuys, Repelsteeltje, 14-17 uur; kleiclub, 16.17.30 uur; volksdansgroep, 19-20.30 uur. Vrijetijdscentrum, yoga; zelf kleren ma ken; jazzballet; foto/filmclub; tekenen en schilderen, alle groepen van 20-22.30 Rapenburg 100, informatie-avond over Amnesty International, 20 uur. Stadhuis, commissie economische aan gelegenheden, 20 uur. Gemeentehuis Leiderdorp, commissie verkeer en vervoer, 20 uur; commissie maatschappelijke aangelegenheden, 20 Woensdag Kennedylaan 11, Oegstgeest, informa tie-avond Baha'i gem., 20 uur. Volkshuis, informatie en inschrijving kinderclubs, 14-15.30 uur. Vijfhovenhuis, Hoflaan 169, spreekuur Alg. Ned. Invalidenbond, do. van 9-11 Witte Poort kazerne, Noordeinde 2, tel. 120833, adviescentrum voor werklozen, do. van 10.30-12.30 uur. Hoge Rijndijk 28, spreekuur rechts kundige dienst leden van het CNV Lei den, 19.30-20.30 uur. Romanuszaal (achter Hartebrugkerk), Mare, bijeenkomst belangengroep al leenstaanden, 20 uur. 't Breehuys, gitaarclub, 15.30-17 uur; ve- getaries eethuis, 18-19.30 uur; gespreks groep Praxi, 20.30-22 uur; Kreatieve werkavond, 20-22 uur; koffiebar, 20-23 Vrijetijdscentrum, volksdansen; zeefdrukken; jazzballet; gitaarcursus; goochelen; pottenbakken; tekenen en schilderen, alle groepen van 20-22.30 Leidse Schouwburg, Brasil Tropical, show, 20.15 uur. Clubhuis De Mirt, voorlichtingsavond voor bewoners Voorstraat, 20 uur. Gemeentehuis Leiderdorp, commissie beroep en bezwaar, 20 uur. Donderdag Pieterskerkstraat 1voorlichtingsavond werkgroep dienstweigeren, 20-21.30 Pieterskerkhof 19, architectenburo, gra tis advies, 20-21 uur, tel. 142771. Nieuwe Rijn 20a, werkgroep homofilie open-café avond, 21-24 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis, Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreekuur Alg. NED. Ned. 19-20 uur. LAK-Theater, de Vlaamse acteur Dirk Celis met van van de rebellenclub" 20.15 uur. Stadsgehoorzaal, inschrijving haring en wittebrood 3 oktober, 17 uur. Vrijetijdscentrum, sportcafé; etsen; to neelworkshop; gitaarcursus; Go, alle groepen van 20-22.30 uur. 't Breehuys, keramiekkursus, 19.30-22 uur; tapdansgroep, 20-21 uur; koffiebar, 20-23 uur. Dienstencentrum, van Hoogendorp- straat, voorlichtingsavond over Mar- nixviaduct, 20 uur. Stadhuis, commissie onderwijs, recrea tie, samenlevingsopbouw en sport, 20 uur; commissie ruimtelijke ordening, 20 Dierenbescherming Asiel melding zwerfdieren, mevr. A. von Dewall, Kloksteeg 6, telefoon 140917. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071-125202. Voor allen die in moeilijk heden verkeren. Dag en nacht bereik baar, vertrouwelijk. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Aanvragen hulp voor bejaarden en lang durig zieken en gezinsverzorging, Mare 45, tel. 149441 (maandag t/m vrijdag 9.00-10.00 uur). Moederhulp Bureau Moederhulp (niet gehuwde moederzorg), Terweepark 2, tel. 151068. Mej. J. Schrama, maatschappelijk werk- Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Bin nenstad. Gerecht 10, woe. 17.06-18.00 uur, Noord, vanHogendorpstraat 36, ma. 10.30-11.30 uur, Kooi, Driftstraat 49a, di. 10.30-11.30 uur, Morskwartier. Buurt huis Morskwartier, Topaaslaan, tel. 761198, woensdag 10.00-13.00 uur, Tuin- stadwijk, Herenstraat 45, vrijdag 10.30-11.30 uur. Leiderdorpse inwoner komt met alternatief voor plan Drenth LEIDERDORP-De heer N ho°g> met daarop een parkeer- verdere ontwikkelingen van LEIDERDORP - De heer N. van Jaarsveld uit Leider dorp is met een alternatief voor het „tunnelplan" van wethouder Drenth geko men. De Leiderdorpse wet houder wilde over het eerste deel van de Engelendaal een tunnel bouwen, met daarop 750 woningen. Dit om de geluidsoverlast die de flats langs de Engelendaal en de toekomstige wijk Buitenhof ondervinden tegen te gaan. Daartegen rees nogal wat verzet omdat vooral bewoners van de flat en ook raadsleden niet zo gelukkig waren met een tien meter hoge con structie op slechts enkele meters van de flatcomplexen. Men stelde voor om in de flats dubbele begla zing aan te brengen. Van Jaarsveld wil een „groene" tunnel: een tunnel van vijf meter hoog, met daarop een parkeer garage eb daarbovenop groenvoor zieningen en recreatiemogelijk heden. Dat zou de tunnel aanzien lijk goedkoper maken omdat deze niet hoeft te dienen als fundering voor 750 woningen (waardoor de constructie minder zwaar kan wor den uitgevoerd) en er ook geen ge- luidsabsorberende maatregelen noodzakelijk zijn voor woningen die bovenop de tunnel gebouwd zouden moeten worden. Stedebouwkundig gezien vloeien de wijken Buitenhof en „Schansen en Dreven" (de flats) beter in elkaar over, meent de heer Jaarsveld, die verder vindt dat door de realisatie van een parkeergarage grond, die in Buitenhof gereserveerd is voor parkeren, voor andere doelen ge bruikt kan worden. De kosten, waarover Van Jaarsveld overigens geen berekeningen heeft, zouden moeten drukken op de exploitatie van de wijk Buiten hof, die er naar de mening van Van tferic^pp' m Het oude tunnelplcn van wethouder Drenth. Jaarsveld het meeste voordeel van met alle betrokkenen besproken heeft. moet worden: „en niet, zoals al is Van Jaarsveld stelt zich op het gebeurd met het plan Drenth, on- standpunt dat beide plannen, het middellijk van tafel moeten wor- zijne en dat van wethouder Drenth, den geveegd De studie, die niets kost meent Van Jaarsveld, moet onmiddellijk worden aangevangen omdat de resultaten ervan van groot belang kunnen zijn voor de plan Buitenhof. Van Jaarsveld bestrijdt het plan om dubbele beglazing in de flats aan te brengen: „Als je een raampje open zet aldus hele effect teniet gedaan. „Voor dat deel van de Engelendaal waar geen tunnel komt - vanaf de Vronkenlaan tot aan het park De Houtkamp - zou volgens Van Jaarsveld een ander voorziening moeten worden getroffen. Zo zou den de galerijen van de flats bij voorbeeld dicht gemaakt kunnen worden. „Daarbij moet," alsus Van Jaarsveld", wel gelet worden op de mogelijkheden voor voldoende ventilatie". Van Jaarsveld wil verder een ver bod voor vrachtverkeer in de nacht en vroege ochtenduren zoals men dat bijvoorbeeld ook in Schiedam kent. Wethouder Drenth ziet weinig nieuws in het plan. Hij twijfelt aan het nut van gesprekken met bewo ners omdat plannen als dit altijd op bezwaren zullen stuiten Belangstelling voor terrein naast EZ groot LEIDERDORP - Veel bedrijven en instellingen hebben belangstelling voor de grond naast het Elisabeth Ziekenhuis in Leiderdorp. Dat deelde directeur J.J. van Vliet van gemeentewerken gisteravond mee in de vergadering van de commis sie voor ruimtelijke ordening en openbare werken van Leiderdorp. Tot de geïnteresseerden behoort de rijkspolitie. Men heeft plannen om op een stuk grond van 1,3 hectare een nieuw districtsbureau voor de rijkspolitie te bouwen. Dat dis trictsbureau is nu in verschillende gebouwen in Den Haag gevestigd. Welke bedrijven verder in de grond zijn geïnteresseerd wilde de heer Van Vliet niet meedelen. Wanneer de rijkspolitie in Leiderdorp gaat bouwen, blijft er nog een stuk grond van bijna drie hectare over. Rondom dat stuk grond wil Leiderdorp nu een ontsluitingsweg gaan aanlehhen. „Want je kunt geen zaken doen als die grond niet te bereiken is", aldus wethouder drs. E. Drenth. Aan de Heinsiuslaan is men begonnen met het uitzetten van het bouwterrein.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 2