Leiden wil in principe Alpha-hulp Ondanks verzet Raad voor Gezinsverzorging ALLE GELDZAKEN Centrum civiele verdediging nat LEIDSE SPAARBANK KEUZE NAAR WOONPLAATS Erezilver voor PenC- jubilaris Doelenkazerne eerst ontruimd Uw aardappelen houden van gebakken makreel in roomsaus. DINSDAG 20 SEPTEMBER 1977 bijna 1 miljoen aan prijzen Voor 1,50 kunt u reeds meedoen met deze nationale puzzelactie t.b.v. de stichting Buitenlandse Vakanties voor Gehandicapten en een van de prachtige prijzen winnen, waaronder de Singer type 161. 'n Lichtgewicht machine met vrije arm en vele extra's. Winkelwaarde 599.-. En bent u geen prijswinnaar dan heeft u nog geen pech want er is at een etectrische Singer zig-zag machine voor 399.-. t.b.v. Buitenlandse vakanties voor gehandicapten 'k, al uw geldzaken in één hand. Sparen, lenen, beleggen en verzekeren. Voor alles kunt u terecht bij de Spaarbank op maar liefst 80 kantoren,waar men u met goede raad en snelle service steeds van dienst is. PAGINA 21 LEIDEN - De Stichting Gezinsverzorging Leiden is in principe voorstander van het invoeren van de zg. "Alpha- hulp". Dit in tegenstelling tot de Centrale Raad voor de Drs. A.B.Roda,directeurvande Gezinsverzorging die de instellingen voor gezinszorg heeft Centrale Raad voor de Gezins- geadviseerd deze vorm van hulp (door ongeschoolde en dus verzorging: andere reele oplossin- goedkope krachten) niet in te voeren. Het bestuur van de Leidse Stich ting heeft directeur Van der Meij evenwel "groen licht" gegeven om te onderzoeken hoe de invoering van "Alpha-hulp" in de praktijk het beste kan worden uitgewerkt. Zodra dat onderzoekje gedaan is, wordt de definitieve beslissing ge- Drs. Van der Meij ziet evenwel nu al mogelijkheden. "We hebben in Leiden een achterstand. De vraag is groter dan het aanbod van gezins hulp. Een Alpha-helpster is veertig procent goedkoper en dat betekent dat je voor het zelfde geld dus meer hulp kunt bieden. Zo'n oplossing is een reële benadering zeker waard", aldus Van der Meij desgevraagd. Een woordvoerder van de Centrale Raad voor de Gezinsverzorging acht het inmiddels zo goed als zeker dat tachtig tot negentig procent van de instellingen voor gezinszorg in het land niet tot de invoering van Alpha-hulp zal overgaan. Experiment De invoering van de Alpha-hulp is het resultaat van een aantal ex perimenten die de afgelopen jaren in de gezinszorg door het ministerie van CRM zijn opgezet en waarmee werd beoogd te onderzoeken welke andere dan de traditionele moge lijkheden haalbaar zijn voor het verlenen van gezins- en bejaarden hulp. Een door het ministerie inge stelde werkgroep kwam met een advies om de mogelijkheden voor zg. "bemiddelingshulp" te be kijken. Uitgangspunt bij deze vorm van hulpverlening was dat onderscheid werd gemaakt tussen hulp die door gezinsverzorgsters met een oplei ding moet worden gegeven en de hulp die voor rekening kan komen van ongeschoolde krachten. Voor deze "Alpha-helpsters", die ingezet kunnen worden op plaatsen waar louter eenvoudige, veelal huis houdelijke hulp geboden moet worden, zou gelden dat ze niet meer dan twaalf uur per week mogen Informatie avond tunnel Marnixstraat LEIDEN - Met de meest direct be trokkenen van het fietsers- en voetgangerstunneltje dat de ge meente op het kruispunt Marnix straat, Willem de Zwijgerlaan voor stelt, zal donderdagavond opnieuw over dit voorstel worden gepraat. De omwonenden spraken zich over de eerste plannen, ongeveer een halfjaar geleden, fel uit. Ze waren tegen, omdat het tunnetltje het uit zicht zou belemmeren van bewo ners van de Willem de Zijgerlaan. Een tweede bezwaar was het zare busverkeer langs de ventwegen. De gemeente heeft nu een nieuw plan gemaakt. Voor de busroute is een andere oplossing gezocht, terwijl voor net tunneltje de Willem de Zwijgerlaan in plaats van 3,5 meter nog maar twee meter omhoog zou hoeven. De vergadering is donderdagavond in het dienstencentrum aan de van Hogendorpstraat om acht uur. LEIDEN - De stemmen die de ge meente Leiden mag uitbrengen bij de op 28 september te houden ver kiezingen van het hoogheemraad schap van Rijnland zullen worden uitgebracht op kandidaten die in Leiden of in de directe omgeving wonen. Loco-burgemeester Van Aken deelde gisteravond in de commissie voor algemene en be stuurlijke aangelegenheden mee, dat de gemeente voor dit criterium heeft gekozen omdat er geen an dere gegevens over de kandidaten beschikbaar zijn. Driessen (CDA) vond het een wat vreemde voordracht, wat door Van Aken werd erkend. Hij vond dat er bij Rijnland op aangedrongen zou moeten wordën om meer informa tie te verstrekken over de kandida ten en hun denkbeelden. werken en dat ze direct in dienst komen van de hulpvrager. De stichtingen voor gezinszorg zouden daar een bemiddelende rol in kunnen spelen en ervoor moeten zorgen dat de hulpvrager met de Door Ton van Brussel Alpha-helpster in contact wordt gebracht. Staatssecretaris Meijer werkte het plan verder uit en hield vast aan de limiet van twaalf uur. Naar zijn op vatting zou het dan mogelijk zijn om de heffing voor sociale premies te onlopen, waardoor de Alpha- hulp extra goedkoop kon worden. De Centrale Raad voor de Gezins verzorging toonde zich aanvanke lijk ingenomen met de plannen voor de invoering van Alpha-Hulp. De raad maakte wel bezwaar tegen het verplccht stellen van deze hulpverlening. Enthousiast Ook bij veel instellingen op het ge bied van de gezinszorg werd het idee enthousiast ontvangen. Met name door de vacaturestop die staatssecretaris Meijer voor de ge zinszorg vorig jaar afkondigde, kwamen veel instellingen in grote moeilijkheden. In Leiden, waar de Stichting voor Gezinsverzorging al veel problemen ondervond door een hulpvraag die groter was dan het hulpaanbod, noemde directeur Van der Meij de maatregelen van CRM "funest". Ook al doordat het ministerie een geringer aantal hulpverleningsuren aan de Leidse stichting had toegekend dan ver wacht werd. Een aanvankelijk dreigend ontslag voor tweehon derd Leidse gezinsverzorgsters kon echter nog worden voorkomen. Bij de verdere uitwerking voor de plannen voor Alpha-hulp onder vond de staatssecretaris evenwel moeilijkheden van de kant van mi nister Boersma (sociale zaken). Deze wees de plannen voor Alpha- cipieel punt van dat de Alpha-help sters normaal sociaal verzekerd zouden worden en dus ook doorbe taald kregen in geval van ziekte. Meijer ging daarop voor Boersma door de knieën en stelde zijn plan bij. LEIDEN-Een maxi-wasbakvol gratis loten. Dat was het resultaat van een twee weken durende actie voor de klanten van de zaterdagse weekmarkt in de binnenstad. Duizenden inzendingen die gisteren werden bijeenge bracht in het gebouw van de dienst reiniging-, havens en warenmarkten. Daar werd de trekking verricht door de directeur van de dienst, de heer Van OvermeireHij werd daarbij geassisteerd door marktmeester Bekooy en de organisator van de markt-publiciteit de heer Verplancke. De prijs uitreiking vindt zaterdag op een feestelijke markt plaats. Actie girobeslag LEIDEN - Het Milieu Aktiecen- trum Nederland (MAN) en de So cialistische Partij (SP) zijn in Lei den in actie gekomen tegen de po gingen van het hoogheemraad schap van Rijnland om via girobe slag weigeraars van de milieubelas ting tot betaling te dwingen. Giro- beslag houdt in dat de rekening wordt geblokkeerd, totdat de ver eiste bedragen zijn betaald. Het MAN heeft de afgelopen dagen pamfletten uit gereikt - onder meer voor het hoofdpostkantoor aan de Geregracht. Resoluut De Centrale Raad voor de Gezins verzorging, zoals gezegd aanvan kelijk voorstander van het plan, wees het nieuwe voorstel van Meijer evenwel resoluut van de hand. In brieven aan de instellin gen voor gezinszorg, de staatssec retaris en in een serie persberich ten, zei directeur drs. A.B. Roda van de nieuwe Alpha-hulp niets te wil len weten. Hij had een serie bezwa ren. Was in het eerste plan het grote voordeel dat voor de prijs van één gezinsverzorgster bijna twee Al pha-helpsters konden worden aan gesteld, in de nieuwe opzet zou een Alpha-helpster nog maar veertig procent goedkoper zijn dan een ge zinsverzorgster. Ook zou de sociale verzekering veel extra werk voor de instellingen met zich mee brengen, terwijl de opzet juist was dat deze niet meer zouden doen dan bemid delen tussen hulpvrager en help ster. De personeelsuitbreiding en daardoor oplossing van de proble men in de gezinszorg, zou door de nieuwe vorm van Alpha-hulp aan zienlijk geringer uitvallen dan aan vankelijk werd voorgesteld. De Centrale Raad eiste dan ook van de inmiddels afgetreden staatssec retaris dat hij met andere en meer reële oplossingen kwam voor de problemen. Inkrimping Ook van de kant van de gezins verzorgsters zelf zijn inmiddels be zwaren gemaakt. Gevreesd wordt dat het inzetten van ongeschoolde krachten op den duur de markt voor geschoolde gezinsverzorg sters zal aantasten en een inkrim ping van de werkgelegenheid voor deze groep tot gevolg zal hebben. In vrijwel alle grote steden, als Rot terdam, Amsterdam en Den Haag is afgezien van de Alpha-Hulp Alleen een Katholieke Stichting (een van de zes instellingen in de hoofdstad) in Amsterdam wil het gaan probe ren. Een belangrijk probleem daarbij wordt ongetwijfeld dat bij de invoering van Alpha-hulp het to tale aantal werksters sterk kan stijgen, maar dat het ministerie geen geld beschikbaar zal stellen om een uitbreiding van de staf- en apparaatskosten te financieren. Omdat bij de definitieve plannen voor Alpha-hulp meer dan alleen bemiddelingswerk door de stich tingen moet worden gedaan, zal een dergelijke uitbreiding voor een goede uitvoering van de hulp zeker nodig zijn. w sr/ wmMM TEZAMEN 120 JAAR... LEIDEN - Loco-burgemeester Van Aken bracht gisteren een bezoek aan twee Leidse echtparen die hun zestigjarig huwelijksfeest vieren, 's Och tends was Van Aken te gast bij het echtpaar Baart, wonend aan de Genes- tetstraat 69. Het paar toont op de foto boven vol trots het telegram dat men van de koningin heeft ontvangen. Het echtpaar Homburg, wonend aan de Zijldonk 56, Kreeg zelfs tweemaal bezoek van het echtpaar Van Aken. De eerste maal was vergeten om de fotograaf te waarschuwen zodat het gistermiddag - op de trouwdag van het echtpaar - nog eens werd overgedaan. (Onder). LEIDEN- Tijdens een feestelijke bijeenkomst bij Peek en Clop- penburg werd gistermiddag de eremedaille in zilver verbonden aan de Orde van Oranje Nassau uitgereikt aan de heer C. Pen- nenburg. Hij kreeg die koninklijke onderscheiding uit handen van loco-burgemeester Van Aken in verband met zijn veertigjarig dienstjubileum bij dit Leidse P&C- filiaal. Van Aken prees de grote arbeidslust en de vakbekwaamheid van de ju bilaris die ook jarenlang een be stuursfunctie bekleedde bij de vak bond. Bedrijfsleider de heer Brum- mer memoreerde dat de heer Pen- nenburg in 1937 op 21-jarige leef tijd als leerling kwam werken op het atelier. De heer Pennenburg hanteerde vele jaren de acht tot tien kilo zware persijzers, die in de be ginjaren nog op gas werden ver warmd en in de oorlogsjaren zelfs met behulp van bruinkoolbriketten. Het Leidse P&C-filiaal beschikte in die jaren over een groot maat-ate- lier. De prijs van een maatkostuum, waarin zo'n vijftig arbeidsuren gingen zitten bedroeg in die dagen 40 tot 60 guldenNu ligt de prijs van een maatpak tussen de 1250 en 1500 gulden. Vele jaren werkte de jubilaris ook als etalage-perser, een verantwoor delijke taak die erop gericht was dat de kleding van de etalage-pop pen er onberispelijk uitzag. In 1968 werd er in het atelier een ingrij pende reorganisatie doorgevoerd. „U nam geen blad voor de mond en trad ook vaak in het krijt voor an deren", aldusbedrijfsleider Brum- Namens de raad van bestuur over handigde hij de jubilaris de papie ren voor een reis. Verder werd er nog gesproken door collega's en oud-collega's van de heer pen nenburg. V/oorden die vergezeld gingen van een groot aantal ge schenken. PV „Columba" hield een wed vlucht vanaf St. Ghislain. De uit slag was: 1, 5 W. v. d. Nieuwendijk en Zn., 2, 6, 7, 10, C. v. d. Nieuwen dijk, 3. W. Siera jr., 4. R. P. De Graaf, 8, 9, L. Klein. PV „LPC" hield een wedvlucht vanaf Soignies met 200 duiven. De uitslag was: 1. W. Onstenk, 2. P. Groenendijk, 3. W. Schouten, 4, 9. Gebr. v. d. Blom, 5, 6, 8, 10, J. v. Alphen, 7. J. Staffeleu. PV „De Sleutelstad" hield een wedvlucht vanaf St. Ghislain. De uitslag was: 1, 5, 7, A. v. d. Dop en Zn., 2. N. Nievaart, 3. F. X. Kiel, 4,6, 8, Comb. Kooy-Leemans, 9, 10, A. Pracht en Zn. PV „Het Oosten" hield een vlucht met 167 duiven vanaf St. Ghislain. De uitslag was: 1. D. Koet, 2, 4, 5, 9, W. Fokker, 3. G. Gijsman, 6,8,10, J. Gijsman, 7. K. Dokkum en zn. LPV „De Vriendenclub" hield een wedvlucht vanaf St. Ghislain met 256 duiven. De uitslag was: 1, 6, 7, 10, W. Vijlbrief, 2. Gebr. v. d. Voorn, 3. T. Gijsman, 4. Jac. Turk, 5. F. La- dan, 8. P. de Jong, 9. Jac Siera. LEIDEN - De Doelenkazerne zal als eerste van de twee kazernes in de Leidse binnenstad worden ont ruimd. De minister van Onderwijs heeft laten weten, dat al in 1978 moet kunnen worden beschilt over het terrein van deze kazerne voor nieuwbouw ten behoeve van de Leidse universiteit. In verband hiermee zal de kok- school in 1978 vanuit Leiden voor lopig naar de Ripperda-kazerne in Haarlem worden overgeplaatst. De benodigde ruimte in Haarlem komt vrij door verplaatsing van de daar gevestigde technische specialisten van de krijgsmacht. ADVERTENTIE Of het nu een schaal aardappelen is of een schaal rijst. Macaroni of aardappelpuree... Zo gauw ze kennis hebben gemaakt met vis is er geen houden meer aan. Toscaanse makree of makreel in 't groen, schelvisfilet met gember of wijtin] Doe meer met vis, omdat Produktschap voor Vis en Visprodukten, Ja op z'n Italiaans. Kabeljauwfilets a la douce France of makreel Hawaii. Gekookte schelvisrolletjes met peterseliesaus of gegrilde schol... Tja, als ze eenmaal verkikkerd zijn op vis, dan is er geen houden meer aan. En geef ze eens ongelijk. 't zo lekker is. c 2b, Den Haag. LEIDEN - Een aantal raadsleden in de commissie voor algemene en be stuurlijke aangelegenheden heeft zich gisteravond nogal laatdun kend uitgelaten over de conditie waarin het gemeentelijk centrum voor civiele verdediging, onderge bracht in de kelder van het stad huis, verkeert. Aanleiding vormde de nota waaruit blijkt dat de raam- constructies zo slecht zijn dat de regen naar binnen komt en wanden en vloerbedekking aantast. CDA-raadslid Driessen vroeg zich af hoe het met de conditie van deze in oorlogstijd te gebruiken ruimte gesteld is, als de regen er zo gemak kelijk toegang heeft. Van amb telijke zijde werd meegedeeld dat de ruimte wel degelijk be scherming biedt tegen fall-out, maar dat in noodgevallen het buizenwerk boven de ruimte moet worden afgesloten. PvdA-raadslid mevrouw Koning: "Als er water doorkan, kunnen er natuurlijk ook andere dingen door". Tenslotte besloot de com missie toch een bedrag van een kleine 4000 gulden beschikbaar te stellen om het euvel aan de ramen te verhelpen. LEIDEN - De Ruisvoom viste de vijfde wedstrijd van het seizoen in de Vliet. De vangst was matig. Twintig vissers brachten 330 vissen aan de schaal. De uitslag: 1. Th. v. Daalen 2600 (39), 2. J. de Hoed 2370 (26), 3. G. Voskuil 2240 (23), 4. H. Dubbeldeman 2090 (12), 5. J. Nieuwenburg jr. 1900 (28), 6. A. J. v. Donzel 1890 (31), 7. Hageman 1500 (16), 8. J. Nieuwenburg sr. 1470 (22), 9. A. C. v. d. Meer 1290 (9), 10. W. Weenink 1070 (16). Visclub LWS viste een wedstrijd in de Ringvaart. De uitslag was: 1. J. Labrujere 3430, 2. D. W. J. H. Keugering jr. 3115, 3. W. de Vogel 2570, 4. J. Heymans 2450, 5. C. Lab rujere jr. 1970,6. B. Aniba 1870,7. K. v. Leeuwen 1820,8. J. Sierat 1000,9. R. v. Loon jr. 880, 10. C. Zandvliet 820. Visvereniging "Sportvrienden" viste de derde wedstrijd in Oude Wetering. De vangst was matig. De uitslag: 1. K. Schouten 86 (4600), 2. C. Schouten jr. 30 (1910), 3. E. Mooybroek 30 (1780), 4. C. Schou ten sr. 24 (1660), 5. D. Schouten 29 (1640), 6. T. Kneyber 29 (1620), 7. H. Schouten 24 (1460), 8. A. Doesburg 17 (1250), 9. J. v. d. Lucht 13 (1130), 10. B. v. Went 16 (930).

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 21