LEIDSCH DAGBLAD „NEDERLAND IN DE PUT" 'Verkeerde' mensen in premiehuis „Regio-Leiden kan met minder buslijnen toe" Toestand zesting is zeer bevredigend PLO wil steun in Libanon vandaag FISCUS PAKT PART TIMERS Velen zullen minder te verteren krijgen Cruijff in Spanje bedreigd Sportex ^.MELDHOVEN T? MSHIONS MAGER DINSDAG 20 SEPTEMBER 1977 OPGERICHT 1 MAART 1860 35350 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DEN HAAG (SP) - Mensen die minder dan 150 gulden teveel heb ben betaald aan inkomstenbelas ting of premies voor volksverzeke ringen krijgen dat met ingang van 1978 niet terug van de fiscus. Ten minste als de volksvertegenwóor- diging instemt met een voorstel daartoe van de regering. DEN HAAG (ANP, SP) - Sigaretten, aardgas, olie en kolen worden met ingang van volgend jaar duurder. Een pakje sigaretten gaat 2,75 kosten, een prijsverhoging met twee kwartjes. Aardgas, olie en kolen worden van het lage (4%) naar het hoge btw-tarief (18%) van de omzetbelas ting overgebracht. Als gevolg van deze maatregelen stijgt de belasting-opbrengst met 780 miljoen gulden. Een verdere lastenverzwaring wil de regering de burgers niet opleggen vanwege de verslechterde economische vooruitzichten. Ons land zit economisch gezien in de put. Veel mensen moeten rekening houden met een lager besteedbaar inkomen volgend jaar. Deze sombere tijdingen zijn ver pakt in de troonrede die koningin Juliana vanmiddag namens de re gering heeft voorgelezen en de miljoenennota die minister Duisenberg van financiën aan de Tweede Kamer heeft aangeboden. De koopkracht van de modale werknemer (gehuwd, twee kinde ren, ongeveer 28.000 gulden bruto inkomen per jaar) staat in 1978 op De regering wil beide drempels tot de tocht. Ook het niet verhogen Groepen voor wie dit in het bij zonder een strop is zijn scholieren die vakantiewerk doen, werkstu denten en werkende vrouwen met een part-time baan. De terug- gaafdrempel is nu 10,- voor de in komstenbelasting en 25,- voor de premies volksverzekeringen. len treffen om toch de koopkracht de meeste mensen volgend jaar 150,- verhogen om af te zijn veel administratieve rompslomp. Bovendien levert het de fiscus per jaar een voordeel op van vijftien miljoen gulden. Het aantal zoge naamde T-biljetten zou door deze maatregel met bijna eenderde ver minderen van 600.000 tot 400.000. Verkeer en Waterstaat: te handhaven. Dat kan door verlaging van de loon- en inkom stenbelasting en door een terug dringen van de stijging van de pre mies voor sociale verzekeringen. In de troonrede worden beide maat regelen aangekondigd. Het uitgavenniveau van de rijks overheid stijgt volgend jaar tot bo ven de 96 miljard, de loon- en inkomstenbelasting Voor volgend jaar wordt een aantal kan het netto besteedbaar inkomen werklozen van 255.000 verwacht, niet op peil houden. De regering De regering raakt verder weg van vindt het noodzakelijk dat de cao- de doelstelling om dit aantal terug lonen de komende twee jaar niet te brengen tot 150.000. "Na een omhoog mogen. duidelijke opleving in 1976 ver- Het nieuwe kabinet moet in overleg toont de wereld-economie opnieuw met de sociale partners maatrege- tekenen van stagnatie", zei de ko- ningin. En Nederland als exportge- voelig land ondervindt daarvan de weerslag. In de troonrede onderstreept de re gering de noodzaak van een eco nomisch stimuleringsprogramma op zeer korte termijn. Als er niet snel een nieuw kabinet is zal het zittende kabinet nog maatregelen moeten nemen. Er wordt in rege ringskringen gedacht aan een pak ket van twee a tweeëneenhalf mil jard gulden. In een toelichting op de troonrede zei premier Den Uyl: "De niet voorziene economische te rugval in 1977 maakt het terugdrin gen van de werkloosheid tot een gi gantische opgaaf'. DEN HAAG LEIDEN/DEN HAAG - De regio Leiden kan best toe met minder buslijnen, zon der dat daardoor het voor zieningen niveau wordt aangetast. Die conclusie is te vinden in de vandaag ge publiceerde toelichting op de begroting van Verkeer en Waterstaat. Een studie van een speciale groep, die zich bezighoudt met de integra tie van het openbare vervoer is tot de conclusie gekomen, dat in de Leidse regio een aantal lijnen van verschillende busmaatschappijen samengevoegd zou kunnen wor den. Een dergelijke maatregel zou aanzienlijke besparingen kunnen opleveren. BARCELONA (ANP) - Johan Cruyff heeft gisteravond in Spanje een man aan zijn deur gehad, die met een pistool dreigde. Mevrouw Cruyff, die open deed, riep om hulp en haar toegesnelde echt genoot en de buren wisten de on bekende te overmeesteren en aan de politie over te leveren. Omtrent zijn beweegredenen tast men in het duister. Weinig verandering Droog weer met wolkenvelden, maar ook hier en daar zon. Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen. Mini mumtemperaturen van 10 tot 6 graden. Maxima omstreeks 16 graden. (opgemaakt om 11.15 uur) 21 september Zon op: 7.24 uur; onder: 19.41 uur. Maan op: 16.18 uur; onder: 1.00 uur. Hoogwater te Katwijk om 10.01 en 22.39 uur, Laagwater om 5.28 en 17.58 uur. Van de commissie vervoervergun- ningen, de Nederlandse Spoorwe gen, het managementteam Exploi- VCIIVCCi uai/ tatieve Samenwerking Openbaar gen zjjn weg moet zoeken. De Vervoer, de Koninklijke Ned. Ver. v. Transportondernemingen en vertegenwoordigers van het minis terie van Verkeer en Waterstaat. Wethouder Waal (Stadsontwikke ling en Verkeer) toonde zich van middag verbaasd over de con clusies van de studiegroep. "We voeren in de Leidse regio een beleid dat gericht is op de bevordering van het openbaar vervoer. Wanneer men nu aan de andere kant de ser vice-verlening vermindert is dat wel een slechte honorering voor zo'n beleid." Volgens de wethouder is er juist in Leiden het laatste jaar sprake van een stijgend gebruik van het openbaar vervoer. Dit in tegenstel ling tot ontwikkelingen elders in ons land. Rigoreuze maatregelen zouden aan die ontwikkelingen een halt kunnen toeroepen. Overigens is de gemeente Leiden op geen en kele wijze betrokken geweest bij het onderzoek, zo verklaarde wet houder Waal. CRM doet niets aan salarissen van orkestleden DEN HAAG - De minister van CRM zal de salarisverhogingen, die Den Haag en Rotterdam hebben gegeven aan het Residentie-Orkest en het Rotterdams Philharmonisch Orkest, niet voor zijn rekening ne men door het subsidie te verhogen. Die salaris-verhogingen zijn overi gens om formele redenen niet on gedaan te maken. De regering zal ook verder niet meewerken aan een voortgaande wijzinging in de sala rissen van orkestleden. De aankomst van de koninklijke familie op het Binnenhof. Ook deze derde dinsdag in sep tember betekent voor Den Haag dat de stad een beetje op zijn kop staat. Verkeer dat langs alternatieve we- wezigheid van militairen verse krijgsmachtonderdelen, honderden politie-agenten om alles goed te laten verlopen. En niet te vergeten het publiek. Rond elf uur was het overigens nog niet bijster druk langs de route van de stoet. Gezeten op meegebrachte stoeltjes, sinaasappelkistjes of op een van de speciaal voor deze dag gemaakte tribunes zaten de mensen te wach ten. Achter dranghekken, berekend op duizend mensen, bedoeld om het plechtige gebeuren dat verankerd ligt in de artikelen 110 en 113 van onze grondwet in goede banen te leiden, letterlijk en figuurlijk. Dranghekken langs een zindelijk wegdek, met daarachter vele oude getrouwen. Zoals mevrouw Gijzen uit Bergen op Zoom, om half acht vertrokken met de trein, die er meer dan 25 jaar geleden ook al bij was samen met haar ouders. En mevrouw Van Frederikson uit Be rgambacht, die ook niet voor de eerste keer de enorme oranje rozen draagt, naar een ontwerp van haar buurvrouw "Hoe vindt u het op schrift: "t blijft Oranje boven." Vervelend Voor sommige autobezitters zal prinsjesdag een wat vervelend tin tje hebben: wanneer zij, ondanks de borden, hun auto op een verbo den stukje hebben neergezet heb ben zij een grote kans dat de politie hem heeft weggehaald. Vanmorgen was de politie in ieder geval bezig verkeerd staande auto's weg te sle pen. Nog steeds staan koning Pe taio en zijn onderdanen te wachten op "antwoord" van de overheid. Prinsjesdag of geen prinsjesdag. ^LEIDEN - De algemene toe stand van de zesling in het Leidse academisch zieken huis is zeer bevredigend. De risico's van de ademhalingp- roblematiek worden op dit moment gering geacht. De extra zuurstoftoediening is dan ook gestaakt. De zesling wordt per maagsonde 12 tot 24 keer per dag gevoed. Het zijn nu nog zeer geringe hoeveelheden, maar voor zichtig wordt de voeding nu uitgebreid. Gedeeltelijk krijgen de kinderen nog bij voeding via een infuus. Een en ander is door de medische staf van de afdeling neonato logie (specialisme dat zich bezighoudt met vroeggebo- renen) van het AZL vanoch tend bekendgemaakt. UTRECHT (ANP) - Jaarlijks be trekken ongeveer 15.000 woning zoekenden met een inkomen dat ligt tussen de 35.000 en 50.000 gul den een premiewoning. Omdat mensen met dit inkomen zich een koophuis in de ongesubsidieerde sector kunnen permitteren bete kent dit dus tot op zekere hoogte ïen oneigenlijk gebruik van subsi die. Dit zei ir. F.E.M. Kool, voorzit ter van de Nederlandse project Ontwikkelings Maatschappijen, vandaag tijdens een persbijeen komst ter gelegenheid van de mani festatie, "Koophuis '77" die van 23 tot en met 27 september in de Jaar beurs in Utrecht wordt gehouden. Volgens ir. Kool is er ook een over duidelijk verschil tussen vraag en Ruim vier jaar geleden over leed de schilder Pablo Pi casso. Hij liet een miljoene nerfenis na. Daar is een ste vig robbertje over "gevoch ten" maar nu is de zaak toch verdeeld PAGINA 5 Van Agt gaat nog liever door een glazen deur PAGINA 7 Grieken gaan vervroegd naar de stembus PAGINA 9 Manchester United: "Waarom wij wel en zij niet?" PAGINA 13 Lutherse kerk trekt Ame rikaan aan als dominee PAGINA 15 En zelfs Trijfel heeft het ■er de "Leidse" zesling PAGINA 25 De befaamde Sportex-kos- tuums zijn met meesterhand gesneden uit het originele, scheerwollen doek van Dor- meuil. Op de traditionele manier, on navolgbaar geweven door Schotse vaklieden Top-klasse kostuums voor ja ren en jaren komfortabel dra gen. Winkelcentrum "Lange Voort" Inslaan 53, telefoon 071-151658 Oegstgeest aanbod op de woningmarkt. "Eind 1977 zijn er 75.000 woningzoeken-' den met een inkomen beneden de 25.000 gulden die een huis willen kopen. Voor deze inkomensgroep zijn "slechts" 25.000 koopwonin gen, waarvan 5000 nieuwbouw, voorhanden", zo zei hij. Om het aanbod van woningen in deze in komenscategorie op te voeren moet volgens hem de doorstroming wor den gestimuleerd door middel van verbetering van bestaande wonin gen. "Subsidies gericht op het ver beteren van het oude woningbe stand (ongeveer 4 miljoen huizen) zullen de woningzoekenden met de lagere inkomens in de gelegenheid moeten stellen toch een woon ruimte te vinden. Individuele woonlastensubsidie zal de door stroming dienen te stimuleren waardoor weer optimaal gebruik zal kunnen worden gemaakt van het oude en nieuwe woningbe stand", aldus ir. Kool. Het zou naïef zijn om van deze Troonrede en deze Miljoenennota veel nieuws te verwachten. De demissionaire "premier sprak in een toelichting van een Troonrede in „afgeslankte stijl" en meer mag men niet eisen. Een demis sionair kabinet kan een nieuwe ploeg niet voor de voeten lopen, zelfs als het in de lijn der ver wachting ligt dat die nieuwe club het politieke kleurengamma van zijn voorganger zal vertonen. Zo is het stuk dat het staatshoofd vanmiddag heeft voorgelezen in de allereerste plaats een sombere verhandeling gebleken over de moeizame sociaal-economische situatie in dit land. De diagnose is niet nieuw maar voor de aanzet van een therapie moeten we wachten tot de regeringsverkla ring van een nieuw kabinet. Of misschien toch niet helemaal? Tussen de zwaarmoedige regels van de Troonrede door, mag men - maar dan voor eigen verant woording natuurlijk - best de af spraken lezen van Memo 2, dat so ciaal-economisch getijdenboek waarop de formatie-Den Uyl in een eerdere fase bijna strandde. De navolgende zinsnede over ver lichting van lasten en andere tij delijke maatregelen ter vergro ting van de bestedingen, zonder daarbij de grenzen van een ver antwoord financieringstekort te overschrijden" mag daarbij programmatisch als de kern van een beleid gelden, niet alleen zoals de demissionaire minister-presi dent Den Uyl dat ziet, maar ook zijn getipte opvolger, die zoals bekend ook Den Uyl heet. In die zin mag men deze Troonrede best zien als een ceremoniële tus senstop in een formatie. De Troonrede begint zelfs in een enigszins kregelige toonzetting over de lange duur van de kabi netsformatie. De schuldvraag blijft vanzelfsprekend onuitge sproken: de heren moeten voorlo pig immers met elkaar tenminste vier jaar langer mee. Maar als er - en terecht - zoveel vaart moet komen achter slag vaardige stimuleringsprog ramma 's van de economie, al was het alleen maar om dat streefge tal van 150 duizend werklozen te bereiken, dan mag men met deze Troonrede best de heren in de formatieslag om de oren slaan Den Uyl heeft berekend dat zo'n programma vier weken vergt om op te stellenAls men daarbij dan ook nog bedenkt dat werkgevers en werknemers enigszins coöp eratief moeten worden gemaakt, dan had er allang een kabinet moeten zijn. Enkele maatregelen heeft de demis sionaire regering dan toch geno men en wel in de belastingsfeer Een forse prijsverhoging van het pakje sigaretten is aan vaardbaar zolang men maarniet hypocriete argumenten henteert dat men er de volksgezondheid mee dient. Dat kan ook al niet, omdat men als de rookgewoonten bescheidener zouden worden het verkeerde fiscale middel zou heb ben gekozen. Gelukkig komt men zo'n gezondheidsargument in de Troonrede dan ook niet tegen. Iets dergelijks is wél het geval bij de motivering van de hogere btw-ta- rieven voor gas, olie enzovoorts Daarbij wordt aangevoerd dat zulks mede een zuiniger energie- verbmik zal bewerkstelligenOp zichzelf is dat al de vraag maar dan nog is het wel een zeer plomp middel om daar wat aan te doen Veeleer zou men een selectief in strumentarium willen bij het be teugelen van het energieverbruik en dat zou waarschijnlijk ook so cialer uitpakken. Troonrede en Miljoenennota 1977. nasmaak en voorproef om het eens te zeggen met de titel van een boek door de huidige voorzitter van de Tweede Kamer. Dezelfde Kamer die over beide stukken niet zal beraadslagen maar zal wachten tot de regeringsverkla ring van de nieuwe club. Soms lijken stukken al rijp voor het ar chief voordat de drukinkt droog 4 weken lang het ^LEIDSCH /ife DAGBLAD ter kennismaking voor de HALVE PRIJS i eidsch Dagblad e DAMASCUS (Reuter/AFP/UPI) - De centrale raad van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO heeft vandaag aangedrongen op hulp voor de Palestijnen in Zuid-Liba- non. Dezen moesten daar het hoofd bieden aan „nietsontziende Israëli sche aanvallen". De PLO-raad be schuldigt Israël van agressie, onder de dekmantel van de rechtse Liba nese krachten. De Palestijnen heb ben dringend Arabische steun no dig tegen de „Israëlische oorlogs machine", aldus de verklaring. De PLO-raad nam ook kennis van de „nieuwe Amerikaanse stap", die inhoudt dat Washington erkent dat de Palestijnen een fundamenteel onderdeel moeten vormen van een oplossing van het conflict. De ver klaring wijst er wel op dat de Ver enigde Staten geen melding maken van de „nationale rechten van het Palestijnse volk, met name niet van het recht op zelfbeschikking en op vestiging van een onafhankelijke staat onder leiding van de PLO, zijn enige wettelijke vertegenwoordi ger". Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken verklaarde op 12 september dat de Palestijnen „Moeten deelnemen aan het vre desproces". Ik beslis rr aboqnee n de krant gi Naam Adres Woonplaats Gironr. Hok|e aankruise

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 1