MOLUOHN^NMOTA Sneller in loopgraven MEER AANDACHT MOLUKKERS 'Spoedige vorming van nieuw kabinet geboden' Nederland wil 'waakhond' mensenrechten Onverminderde steun voor Derde Wereld GUNSTIGE ONTWIKKELING STERKTE POLITIEKORPSEN Troonrede DINSDAG 20 SEPTEMBER 1977 PAGINA 19 DEN HAAG (SP) - Nederland wil dat de Vernigde Naties een Hoge Commissaris voor de Rechten van Mens aanstellen om er op toe te zien dat de mensenrechten overal ter wereld zo veel mogelijk gehand haafd worden. Dit blijkt uit de plannen van minis ter Van der Stoel (buitenlandse za ken) voor volgend jaar. Nederland werpt zich in de wereld op als de grote beschermer van de mensenrechten. "Maar", zo meent de minister mistroostig, "de mid delen die de Nederlandse regering ten dienste staan om de ergste mis standen ten goede te doen keren zijn beklemmend gering". Veel landen willen niets van zo'n in menging in hun binnenlandse aan gelegenheden weten. Daarom pro beert Nederland de internationale controle op de naleving van de mensenrechten ter verscherpen. Ook op eigen houtje zet de regering door. Bij zowel de Chileense junta als de Sowjet-machthebbers wordt geprotesteerd. Al blijkt dat naar buiten vaak niet. "Maar er mag geen twijfel over bestaan dat het regeringsbeleid op het punt van de mensenrechten niet selectief is", benadrukt minister Van der Stoel. "Maar in de praktijk zal toch een keuze moeten worden gedaan: men kan niet overal te zelfder tijd op de Het Nederlands ijveren voor de mensenrechten komt niet altijd naar buiten. Dat zou wel eens schade kunnen berokkenen aan hen wier lot de regering juist wil verbeteren. Een vertrouwelijk ge sprek achter de schermen resul teert volgens de minister vaak meer effect dan een openlijke berisping. Bij die ontwikkelingslanden waar de mensenrechten vertrapt worden probeert Nederland via de kanalen van hulpverlening z'n invloed aan te wenden. Pas "in het uiterste ge val" zal de regering de ontwik kelingshulp stopzetten. "In sommige gevallen zal het aan gaan of handhaven van een sa menwerking gerechtvaardigd kunnen zijn, indien gevreesd moet worden dat een geïsoleerde positie van dat land het risico met zich meebrengt van een afglijden naar ernstiger vormen van onderdruk king. Ook indien er geen zicht be staat op een verbetering, kan de so lidariteit met de achtergestelde be volkingsgroepen soms gebieden dat de hulpverlening zo goed mo gelijk wordt voortgezet, mits ze kerheid bestaat dat juist die groe pen en personen ervan profiteren", schrijven minister Van der Stoel en minister Pronk (ontwikkelingssa menwerking). Wanneer de kans dat de hulp aan de armste groepen ten goede komt erg klein is, verdient het volgens de Nederlandse regering de voorkeur de hulpverlening - buiten het re gime om - via particuliere organisa ties (zending, missie, vakbeweging) te laten lopen. Dat gebeurt i teel in Chili. DEN HAAG (SP) - Minister Stemerdink is het in beginsel eens met zijn Amerikaanse collega Brown, dat de reactiesnelheid van de NAVO-strijdkrachten moet worden verhoogd. Hij bevestigt in zijn defensiebegroting dat in internationaal verband mogelijkheden tot verhoging van de paraatheid van het Nederlandse eerste legerkorps wor den besproken. Minister Stemerdink DEN HAAG (ANP) - De feitelijke sterkte van de gemeentelijke politiekorp sen ontwikkelt zich gunstig. In de toelichting op de begroting deelt minister De Gaay Fortman (Binnenlandse Zaken) mee dat het aantal vacatures is teruggelopen tot 1035 per 1 januari '77. In Rotterdam en Utrecht heeft de feitelijke sterkte de organieke bereikt. In Amsterdam en in Den Haag wordt het aantal vacatures ingelopen. Volgens de minister maken de omstandigheden, waaronder wij leven, het noodzakelijk dat de politie grote aandacht besteedt aan de bestrijding van ernstige misdrijven en ordeverstoringen. Het betreft hier zaken, zo zegt de bewindsman, die een ernstige terugslag hebben op de samenlevingVoort durend moet worden gezocht naar middelen om de politie voor haar taak in dit opzicht berekend te houden. Om dit te bevorderen wil de minister in de toekomst een opleidingssysteem voorde politie bevorderen waarbij jonge agenten, wanneer zij eenmaal in de praktijk werkzaam,zijn, een verdere algemene en praktische vorming ontvangen die aaxxsluit op de in de praktijk opgedane ervaringen. Ten aanzien van de verkeersschool voor de gemeentepolitie merkt de bewinds man op dat dit instituut voorlopig een doeltreffend onderdak heeft gevon den in de Leeuwenhorst in Noordwijkerhout. DEN HAAG (SP) - Nederland zal in 1978 ruim 300 miljoen gulden meer aan ontwikkelingssamenwerking uitgeven. Dit blijkt uit de plannen van minis ter Pronk (ontwikkelingssamen werking) voor volgend jaar. Daarmee is het bedrag dat de rege ring beschikbaar stelt voor hulp aan de arme landen opgelopen tot 3,4 miljard gulden. Dat is - voor het derde achtereenvolgende jaar - an derhalf procent van ons nationale inkomen. Met Zweden staat Ne derland aan de top van de hulp- gevende landen. Als de economische ontwikkeling niet tegenvalt, zal het bedrag dat bestemd is voor ontwikkelingssa menwerking oplopen tot 4,2 mil jard gulden in 1980 en tot 5 miljard gulden in 1982. Niet het hele bedrag van 3,4 miljard is „zuivere" ontwikkelingshulp. Bijna 550 miljoen wordt uitgegeven aan zaken die slechts zijdelings met ontwikkelingssamenwerking te maken hebben (zoals de opvang van Surinamers en buitenlandse werknemers, de Nederlandse am bassades in de arme landen, de overplaatsing van Nederlandse (textielbedrijven naar ontwik kelingslanden). De stijging van 300 miljoen gulden in 1978 gaat voor een flink deel aan die „onzuivere" pulp op. Ongeveer de helft van de 3,4 miljard 'gulden is voor rechtstreekse hulp aan de Derde Wereld-landen waar Nederland zich in het bijzonder op richt („concentratielanden"). De regering zet de humanitaire hulp aan de bevolking in de door blanke minderheidsregimes be stuurde landen in Zuidelijk Afrika voort. Dat gebeurt zowel via de be vrijdingsbewegingen van Namibië en Rhodesie als via de Verenigde Naties en particuliere organisaties (zoals de Wereldraad van Kerken). Met de „medefinancieringsorgani saties" - particuliere organisaties (o.a. zending en missie) die zelf projecten in ontwikkelingslanden opzetten - heeft minister Pronk af spraken gemaakt over een geleide lijke verhoging van de overheids steun van 4,8 procent nu, tot 6 pro cent in 1980. Voor 1978 heeft de minister onge veer 40miljoen gulden uitgetrok ken voor maatregelen om de schul den van een aantal arme landen te verlichten. Vooral de landen die zwaar getroffen zijn door de olieprijsverhogingen komen voor deze steun in aanmerking. 0NTWIKKELINGSHULP1964-78 JAARLUKSE R'JKSUITGAVEN VOOR ONTWIKKELINGSHULP 4000- - Daarbij wordt gedacht aan midde len om de Nederlandse eenheden sneller in hun oorlogsopstelling te brengen, aan een versnelde uitvoe ring van het program voor de op slag van voorraden in vooruitge schoven posities of aan de legering van meer troepen in de Bonds republiek. Uit enkele zinnen in zijn toelichting op de begroting blijkt dat Stemer dink zwaar tilt aan de ontwikkeling in de militaire krachtsverhouding tussen NAVO en Warschaupact. „In algemene zin", schrijft hij, „kan worden gesproken van een ver schuivingten nadele van de NAVO. De militaire macht van de Sowjet- Unie neemt gestaag toe en gaat de defensieve behoeften van dat land ver te boven". De begroting biedt overigens niet zoveel concreet nieuws. Voorals nog blijft de defensienota '74 rich tinggevend. Het begrotingsjaar 1978 is het laatste jaar van de eerste planningsperiode uit deze nota. Hoewel de defensie het land alles bijelkaar geteld in dat jaar ruim 9,5 miljard gulden gaat kosten (ƒ3,- miljard meer dan in de defensie nota '74 werd geraamd), komt de financiering van de „lopende za ken" bij het leger in 't gedrang. Voor de begrotingsbehandeling wil Stemerdink het parlement over dit probleem nog nader informeren. De begroting '78 draagt in elk geval een voorlopig karakter. Afspraken bij de kabinetsformatie kunnen daar later nog veranderin- g in brengen. Beslissingen over grote projecten, zoals de vervanging van de Nep- tunus van de marineluchtvaart dienst, de bouw van onderzeeboten en de aankoop van nieuwe tanks, worden in deze begroting nog niet genomen. Het komende kabinet zal zich daarover moeten buigen. EN HAAG (SP) - Minister H. van Doorn (CRM) is van mening dat zo snel mogelijk moet worden gepro beerd „het geschokte vertrouwen tussen Molukkers en Neder landers" te herstellen door geza menlijk naar een betere verstand houding te streven. Hij vindt dat de Molukkers lijk waardige positie in de Neder- ge land se samenleving moeten krijgen, waarbij vooral geregeld contact tussen gemeentebesturen en Molukse ingezetenen wenselijk is. Aan de plaatselijke Molukse welzijnsstichtingen in ons land (momenteel 35) denkt hij hierbij „een scharnierfunctie" toe als ont moetingspunt tussen overheid, Nederlandse samenleving en Mo lukkers. De bewindsman van CRM schrijft dat in de toelichting op de begro ting-1978, waarin hij uitvoerig stil staat bij de gebeurtenissen in Assen en Bovensmilde. Het CRM-begrotingsbedrag voor komend jaar is ten opzichte van dit jaar met ruim 13 procent gestegen naar ruim 9,2 miljard. De bijstand suitkeringen zullen in 1978 naar een nieuw record van bijna 5 miijard groeien. Komend jaar wordt nadrukkelijk ondezocht hoe het museumbezoek kan worden gestimuleerd, en heo de museum-collecties beter kun nen worden beveiligd. In het kader van monumentenzorg wordt over wogen particuliere kasteeleige naars onderhoudssubsidies te ge ven. Met de bouw van nieuwe rijks- archuven gaat het goed: in de loop van 1979 kan het Algemeen Rijks archief in Den Haag in gebruik worden genomen. CRM werkt sa men met Sociale Zaken en Bin nenlandse Zaken aan de oprichting van een „archiefvernietigings- dienst" waarmee werklozen aan een baan kunnen worden gehol pen. DEN HAAG - Koningin Juliana heeft dinsdagmiddag de nieuwe zitting van de Sta- ten-Generaal geopend met het uitspreken van de Troonrede. Dit geschiedde in een ver enigde vergadering van de Eerste Kamer en de Tweede Kamer, in de Ridderzaal in Den Haag. De letterlijke tekst van de Troonrede luidt: De lange duur van de kabi netsformatie, na een ver kiezingsuitslag die toch door velen als duidelijk is ervaren, wekt onder de huidige om standigheden begrijpelijke bezorgdheid. In afwachting van de totstandkoming van een nieuw kabinet is het niet mogelijk U nieuwe plannen voor te leggen betreffende het in de komende jaren te voeren beleid. Wel past een uiteenzet ting van hetgeen het demis sionaire kabinet in het belang van het Koninkrijk thans noodzakelijk acht. De rege ring beseft dat daarmede on zekerheden blijven bestaan omtrent tal van vragen - over werk, inkomen en welzijn - die bij de mensen leven. Na een duidelijke opleving in 1976 vertoont de werel deconomie opnieuw tekenen van stagnatie. In verscheidene landen neemt de werkloos heid weer toe en wordt de eer der verwachte economische groei, ondanks de afnemende inflatie, niet verwezenlijkt. Onmiskenbaar ondervindt onze uitvoer daarvan de weer slag, hetgeen nog wordt ver sterkt door de opgetreden waardestijging van onze munt. Ook in ons land ont wikkelt de werkloosheid zich sedert enkele maanden weer ongunstig. Deze nieuwe te rugval is des te ernstiger om dat na de diepe inzinking in 1974 en 1975 het economisch herstel nog lang niet was vol tooid. Het eerder ontwikkelde beleid gericht op het overwin nen van structurele oneven wichtigheden in onze econo mie, zal moeten worden voortgezet en versterkt. Maar zelfs dan blijven in de eerstkomende jaren de voor uitzichten somber voor velen die willen werken, maar daar toe niet de kans krijgen. De bestrijding van de werkloos heid zal ons aller inspanning en vindingrijkheid ver gen. Op korte termijn rust voor het verdere verloop van de wereldhandel een bijzondere verantwoordelijkheid op de landen met een sterke beta lingsbalans. Ook ons land zal belangrijke maatregelen moe ten nemen om de afzet te be vorderen. Anders zal het niet mogelijk zijn de beschikbare produktiecapaciteit weer volledig te benutten, de inves teringen aan te wakkeren en de stijgende werkloosheid een halt toe te roepen. Onmisbaar daarvoor is het beperkt hou den van kostenstijgingen. Dit moet in de huidige situatie ondersteund worden- door verlichting van lasten en an dere tijdelijke maatregelen ter vergroting van de bestedin gen, zonder daarbij de grenzen van een verantwoord finan cieringstekort te over schrijden. In de begroting van uitga ven en middelen voor 1978 is tegen deze achtergrond de structureel noodzakelijk te achten verhoging van belas tingen tot minder dan de helft teruggebracht. Gezien zijn demissionaire karakter heeft het kabinet zich ervan ont houden nieuwe plannen te ontwikkelen voor het in de komende jaren te voeren uit gavenbeleid en zijn de be leidslijnen gevolgd die in de afgelopen jaren zijn getrok ken. Aansluiting is gezocht bij de vorig jaar gemaakte af spraken. Zo voorziet de begro ting weer in het besteden van 1 1-2 procent van ons nationaal inkomen aan ontwikkelings hulp. De toelichtingen op, de U heden aan te bieden begroting voor 1978 beperken zich goeddeels tot een beschrijving van het tot op heden gevoerde beleid. belastingmaatregelen, waar van de voorbereiding om re denen van technische aard moeilijk langer kan worden- uitgesteld. Tot die voorstellen behoort het overbrengen van gas, olie en kolen, mede met het oog op een zuiniger ener gieverbruik, van het lage naar het algemene BTW-tarief, evenals enige verhoging van de belasting op sigaretten. De inflatiecorrectie op de tarie ven van de loon- en inkom stenbelasting wordt op 80 procent bepaald. Enkele eer der genomen tijdelijke maat regelen in de sfeer van de be lastingen, die ten doel hebben lasten evenwichtig te verdelen en de economische activiteit te bevorderen, zullen naar het oordeel van de regering ook volgend jaar van kracht kun nen blijven. Ondanks de vooronder stelde terughoudendheid bij' verhoging van inkomens lijkt handhaving van de koopkracht van de modale werknemer niet onmogelijk met behulp van nog te nemen belastingmaatregelen en door de stijging van sociale premies tot het uiterste te beperken. De vandaag beschikbaar ko mende cijfers over de ontwik keling van de economie ver sterken de verwachting dat de werkloosheid zal toenemen. Dit vergt op korte termijn een nieuw pakket van stimule ringsmaatregelen. Over de samenstelling daarvan en over zijn uitwerking op de inko mensverdeling zal intensief overleg met de vakbeweging en de werkgeversorganisaties dienen plaats te vinden. In dit overleg zal met name ook de vraag aan de orde moeten ko men, hoe een kader en een ver trouwenssfeer kunnen wor den geschapen waarin afspra ken over arbeidsplaatsen kunnen worden gemaakt. Het is niet in de laatste plaats met het oog hierop dat spoedige totstandkoming van een nieuw kabinet geboden is. De regering heeft de afgelo pen maanden haar standpun ten moeten en willen bepalen in het internationale overleg. In het kader van de wereld handelsconferentie te Genéve is zij opgekomen voor het be Koningin Juliana houd van de vrijheid in de we reldhandel, juist nu vele lan den met economische pro blemen hebben te kampen. Verder acht zij het van het grootste belang dat spoedig een begin wordt gemaakt met het door de Amerikaanse pre sident voorgestelde overleg om de gevaren verbonden aan het gebruik van kernenergie in alle fasen tegen te gaan. Het uitblijven van oplossingen in het zuiden van Afrika leidt tot steeds grotere tegenstellin gen. De onafhankelijkheid van Namibië, de totstandko ming van een meerderheids regering in Rhodesië en de toenemende spanningen in Zuid-Afrika vragen snelle be slissingen om een einde te maken aan onaanvaardbare discriminatie en om een uit breiding van het geweld te voorkomen. Daarom acht de regering besluitvorming van de Veiligheidsraad die ook economische dwangmaa tregelen omvat, gerechtvaar digd. Te zamen met onder meer de partners in de Euro pese politieke samenwerking zal Nederland zich inspannen voor een vruchtbare Oost- West-dialoog tijdens het overleg in Belgrado inzake de toepassing van de Slotakte van Helsinki. Daarbij zal het uitgangspunt moeten zijn dat alle bepalingen van deze Akte moeten worden geres pecteerd. De regering hoopt dat het mogelijk zal zijn op deze grondslag te komen tot een ontspanning in de ver houdingen tussen Oost en West, die kan bijdragen tot de zo bitter noodzakelijke af remming van de bewape ningswedloop. Het karakter van de econo mische moeilijkheden in de westerse wereld doet vermoe den, dat op langer zicht aan passingen van onze maat schappelijke structuur, natio naal en internationaal, nodig zullen blijken. Terugkeer naar de snelle economische groei van de achterliggende decen nia ligt niet in de lijn der ver wachtingen. Voor grote aan tallen van onze medeburgers lijkt deelneming in het ar beidsproces op de vertrouwde wijze niet te verwerkelijken. Gedachten over de verdeling van beschikbaar werk zullen gestalte moeten krijgen. Voor een heroriëntering van onze economische ontwikkeling op een zuinig omgaan met grond stoffen en energie en op be houd en verbetering van het milieu zijn de afgelopen jaren belangrijke aanzetten gege ven. Onverschillig of het nieuwe kabinet getrokken beleids lijnen doortrekt, zullen op een breed terrein van onderwijs en welzijn, van volksgezondheid en milieubeheer, van bestuur en rechtsbedeling ingrijpende beslissingen genomen moeten worden. In de achter ons lig gende periode zijn immers op al deze terreinen veranderin gen op gang gekomen, die om uitwerking en voltooiing vra gen. De regering is bezorgd over bepaalde ontwikkelingen binnen de Zuidmolukse be volkingsgroep en rondom de positie van deze groep in de samenleving. Alleen met er kenning van de verantwoor delijkheid van.de overheid en van alle medeburgers, die zich hierbij betrokken weten, is het mogelijk te komen tot verdie ping en verbreding van het zo noodzakelijke contact. Laat er wederzijdse verdraagzaam heid zijn en respect voor de beginselen van de rechtsstaat. Een nota waarin lijnen voor het beleid op langere termijn worden geschetst, zal U spoedig worden aangebo den. Op tal van gebieden zijn voorstellen bij U aanhangig. Over de afhandeling daarvan zal in gemeen overleg moeten worden beslist. Vaststaat, dat veel inspanning van U zal worden gevraagd. U zult onge twijfeld een belangrijk wet gevend program te behande len krijgen, waarbij al Uw aandacht zal zijn vereist voor het nemen van ernstige beslis singen om onze economische en maatschappelijke moei lijkheden het hoofd te bieden. Gesteld tegenover zo grote en verantwoordelijke taken die ons wachten, spreek ik de hoop uit dat wij allen tot de vervulling daarvan de kracht zullen ontvangen. Hiermee verklaar ik de zitting der Sta- ten-Generaal geopend. 20 september 1977

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 19