Onderwijs in keurslijf MDLJOJNisNKOÜA Komend jaar 106.000 huizen erbij Vernieuwing psychiatrie slaat aan Nieuwbouw academisch ziekenhuis Student metaalkunde de duurste MEER GELD ONDERHOUD VOOR WEGEN Klemmende situaties bij sociale diensten DINSDAG 20 SEPTEMBER 1977 PAGINA 17 DEN HAAG - Naar verwachting zal in de tweede helft van 1978 daadwerkelijk een begin worden gemaakt met de nieuwbouw van het Academisch ziekenhuis in Leiden. Minister van Kemenade (onderwijs) deelt mee dat met de voorbereiding van een bouwplan inmiddels een begin is gemaakt. De nieuwbouw zal worden gerealiseerd op het bestaande terrein. De minister meldt voorts dat dit jaar een begin is gemaakt met het opnieuw activeren van ontwik kelingsplannen voor de academische ziekenhuizen. Deze plannen zullen worden opgezet in samen werking met de ontwikkelingsplannen van universiteiten en hogescholen. Bij de opstelling van de begroting '78 is getracht meer rekening te houden met de prijsontwikkeling van de materiële lasten die zich volgens gegevens van het Centraal Orgaan Ziekenhuistarieven zullen voordoen in niet-academische ziekenhuizen. Met het nauwkeuriger volgen van die prijsont wikkeling wil men voorkomen dat academische ziekenhuizen in een nadeliger positie t.o.v. niet-aca demische ziekenhuizen zullen geraken. mogelijkheid van c Per 1 augustus van dit jaar bestaat de i tweede studiejaar. De belangstelling voor deze onderwijsvorm blijft groot. Minister Van Kemenade DEN HAAG (ANP) - De student metaalkunde kost de overheid het meest. Uit de begroting voor 1978 blijkt dat voor hem in dat jaar gemiddeld ruim 150.000 moet worden betaald. De goedkoopste student is die in de rechten. Hij kost "slechts" 8600 gulden per jaar. In het algemeen zijn studenten aan technische hogescholen aanzienlijk duurder voor de overheid dan die aan universiteiten. Een TH-student eist volgend jaar gemiddeld ruim 60.000 aan overheidsgelden op, terwijl bij een universitair student dat gemiddelde ligt op zo'n 26.000. Bij de andere onderwijsvormen kost een kunststudent het meest 14.740,-). Het minst hoeft de over heid bij te passen voor degenen die middenstandscursussen volgen. Zij vergen komend jaar niet meer dan 820,-per cursist. Het aantal studenten bij het wetenschappelijk onderwijs zal tot 1980-85 nog stijgen met ongeveer 13 procent. In het studiejaar 1976-77 bedroeg het aantal ingeschreven studenten 124.000. Bij het hoger beroepsonderwijs waren er in dit jaar 118.000 studenten in dagopleidingen en 60.000 in avondopleidin gen. Deze aantallen zullen naar verwachting tot rond 1980 nog toenemen met ongeveer 17 procent. De toelichting op de begroting onderstreept verder nog eens de noodzaak van een sluitende regeling voor het verrichten van nevenwerkzaamheden door universitair personeel. Bedrijfsleven zakt af bij speurwerk DEN HAAG (SP) - Het aandeel van het bedrijfsleven in het weten schappelijk onderzoek loopt terug. Drie jaar geleden bekostigden on dernemingen nog 55 procent van de totale wetenschappelijke inspan ning. Volgend jaar zal dit nog maar 53 procent zijn, altijd nog 3,1 mil jard gulden. Het door het rijk gefinancierde on derzoek kost in 1978 bijna 2,8 mil jard, waarvan 1,2 miljard gulden via de universiteiten en hogescholen loopt. Bij elkaar geven overheid en bedrijfsleven bijna 6 miljard gul den uit voor wetenschappelijk on derzoek. Dit staat in het wetenschapsbud get, dat vandaag aan de TVeede Kamer is aangeboden. Volgens minister Trip geeft in West-Europa alleen de Duitse Bondsrepubliek meer uit voor dit doel dan Nederland. Veel aandacht zal in de komende jaren krijgen het bevorderen van vernieuwing ("innovatie") vooral in het midden- en kleinbedrijf. Er wordt gewerkt aan beleidslijnen voor de Nederlandse inspanning op het gebied van ruimte-onderzoek en ruimte-technologie. Daarbij be raadt men zich over de toekomst plannen van de Europese ruimte vaartorganisatie. Voor onderzoek op het gebied van de ouder wordende mens wordt een planninggroep ingesteld en voor emancipatie-onderzoek een "voorlopige begeleidingsgroep". Er komen verkenningscommissies voor Chemisch onderzoek en biochemisch onderzoek. Verder zal het woningbehoeften- onderzoek 1975 eind dit jaar of be gin 1978 worden herhaald. Het on derzoek moet inzicht geven in de wijze waarop de bevolking is ge huisvest en over de behoefte die er bestaat naar de verandering van lÜjSyestingssituaties. DEN HAAG (SP/ANP) - Bijna éénderde van de nationale begroting '78 gaat naar onderwas: 19,951 miljard, 1,7 mil jard méér dan voor 1977 was uitgetrokken. Toch zal het onderwijsveld op nóg minder moeten rekenen. Van de forse stijging gaat één miljard op aan algemene salarismaatregelen, de prijsstijgingen zijn geraamd op 230 miljoen en het overblijvende deel, een half miljard, is nodig om de veranderingen in e leerlingenaantallen en per soneelsbezettingen op te vangen. Staatssecretaris Hendriks Supersnelle treinen van de baan DEN HAAG (SP) - Leefgemeen schappen buiten het ziekenhuis, waar zwakzinnigen en anderen door elkaar wonen, krijgen ko mend begrotingsjaar meer aan dacht. Staatssecretaris Hendriks (volksgezondheid) zal de resultaten van het experiment De Hafakkers, opgezet vanuit het psychiatrisch ziekenhuis Sint Bavo in Noordwij- kerhout, nauwlettend bezien. Bovendien krijgen de zwakzinni geninrichtingen meer geld voor een „opknapbeurt" (105 miljoen gul den) dan de psychiatrische zieken huizen (40 miljoen), terwijl de staatssecretaris de nood op psy chiatrisch terrein al jaren onder kent. Ver- en nieuwbouw zijn ook daar hard nodig, omdat de woon omstandigheden juist voor langdu rig opgenomen psychiatrische pa- tienten van essentieel belang zijn. Onder druk van de forse kritiek op de onderwijsbezuinigingen is de demissionaire ploeg van Van Ke menade niet verder gegaan dan 60 miljoen aan beleidsombuigende (lees: beperkende) maatregelen. Voor dit jaar was dat nog een be drag van 453 miljoen. Die 60 miljoen zijn gevonden in de studiefinanciering (7 miljoen), be perking personeelskosten weten schappelijk onderwijs (12 miljoen), verhoging groepsgemiddelde hts (4 miljoen), rechtspositionele maat- •regelen (2 miljoen), beperkingen in de verzorgingssfeer (13 miljoen) en het restant (22 miljoen) in allerlei kleine bezuinigingen. Het is duidelijk dat een nieuw ka binet op grond van bovenstaande cijfers weinig speelruimte is gebo den. Grote vernieuwingsinitiatie ven zijn dan ook niette verwachten tenzij onderwijs - opnieuw - de hoogste prioriteit krijgt. De nadruk in de komende jaren zal dan ook ongetwijfeld komen te lig gen op het concretiseren van ont wikkelingen die in de afgelopen kabinetsperiode in gang zijn gezet- wetgeving. Zo zal zo spoedig mogelijk een wij ziging van de lager-onderwijswet 1920 worden ingediend waarna per 1 augustus '78 schoolassistenten voor niet-onderwijskundig werk kunnen worden aangesteld. Toelichting Voorts zullen leerlingen aan avond-mavo's, -havo's, -athenea en -gymnasia de mogelijkheid krijgen om per vak te studeren en examens af te leggen, zo kondigt minister Van Kemenade in de toelichting op zijn begroting aan. zo'n regeling be staat al voor het avond-meao. De nieuwe regeling moet per 1 augus tus 1978 ingaan. Bij het lager beroeps- en middel baar huishoud- en nijverheidson derwijs krijgen leerlingen, net als bij het algemeen voortgezet on derwijs, herkansing bij een slecht afgelegd examen. Extra gelden gaan, zoals ook in het verleden, Tr naar scholen met veel kinderen van Minister Voorink merkt op dat nog buitenlandse werknemers. Bij het altijd veel onderzoek nodig is om na onderwijs aan Nederlandse scho ld len krijgen eigen taal en cultuur toch grote nadruk. Ook is een beleidsplan ontwikkeld om maatregelen te kunnen nemen ter bescherming van de niet-roker. Uit de begroting valt verder af te leiden dat de ontwikkeling van de kosten in de gezondheidszorg bui ten het ziekenhuis bij lange na nog niet duidelijk is. Het stimuleren van de „eerste-lijns gezondheids zorg" is gewoon duurder dan men aanvankelijk dacht; van ruim drie miljoen in 1976 naar 5,8 miljoe- n in 1981. DEN HAAG (SP) - Plannen voor treinen, die harder kunnen rij den dan driehonderd kilometer per uur, zijn niet te realiseren. De aanleg van een daarvoor geschikt spoornet zou Evenals tot „buitensporige" verliezen leiden. Deze conclusie trekt minister Westerterp (verkeer en waterstaat) in een toelichting op de begroting van zijn departement voor het komende jaar. Tot voor kort werd met de gedachte gespeeld, dat tussen de grote steden Nadruk ook op de noodzaak 1 milieu bewgen of hoe ze met andere stoffen reageren. Een voorval van dreigend karakter op dit gebied de „asbest-kwestie in Leiderdorp) haalt de bewindsvrouw aan om haar bewering te staven. In de toekomst mogen we in de school niet meer spreken van de biele of imbeciele kinderen. Dat worden respectievelijk "moeilijk lerenden" en "zeer moeilijk le rende" kinderen. De toelatingsleef tijd bij het speciaal onderwijs (aan geestelijk en/of lichamelijk gehan dicapte kinderen) naar voortge zette opleidingen vanaf de lagere school wordt verlaagd tot 12 jaar. De leeftijd waarop de kinderen de school moeten verlaten wordt te vens verhoogd. Een nieuwe vorm van onderwijs is ook die aan wat genoemd worden gedemotiveerde leerlingen, kinde ren van vooral 13 en 14 jaar uit veelal zwak-sociale gezinnen. Schoolbegeleidingsdiensten en vormingswerk hebben hier een grote taak. Geboortedaling Op verschillende plaatsen in de be groting wordt aandacht besteed aan de gevolgen van de geboorte daling voor het onderwijs. Drie werkgroepen zijn in het leven ge roepen: de werkgroep werkloos heidsbestrijding onderwijzend personeel; de werkgroep leegstand ter bestrijding of voorkoming van leegstand van lokalen en scholen) en een werkgroep voor bestudering van het vraagstuk van het voortbe staan van de kleine school. Met betrekking tot de werkgele genheid in het kleuter- en lager on derwijs wordt verwacht dat in de jaren tot en met 1981 van de afge studeerden van de pedagogische academies 44 procent geen emplooi zal vinden. De verwachting voor afgestudeerden van de opleidings scholen voor kleuterleidsters over diezelfde periode is nog som berder: 46 procent van hen zal waarschijnlijk geen werk kunnen vinden waarvoor zij zijn opgeleid. Na 1983 zal de geboortedaling sterk gaan doorwerken in het voortgezet onderwijs. Voor het wetenschappelijk onder zoek is bijna geen nieuwbouw voorzien. Het wetenschappelijk onderwijs mag volgend jaar hier en daar wel gaan bouwen. Volgend voorjaar komt er een wetsontwerp om het vaststellen van studentenstops definitief te re gelen. Het "afslanken" van het per soneelsbestand aan universiteiten en hogescholen, dat vorig jaar al was aangekondigd, blijft doorgaan. Het zal volgend jaar bijna niet meer mogelijk zijn een lector aan te stel len voor een nieuw vak, als niet er gens anders een lectorsplaats leeg blijft. Telefoon voor vier van de vijf gezinnen DEN HAAG - De PTT verwacht dat eind 1978 tachtig procent van de Nederlandse gezinnen een tele foonaansluiting zal bezitten. De PTT overweegt rond 1980 het "binnen de stad bellen" duurder te maken. Dan gaan dezelfde regels gelden als voor een interlokaal ge sprek. Er kan dan niet meer onbe perkt gebeld worden voor een vast bedrag. Het nadelig resultaat bij de Post zal toenemen met 145,1 miljoen tot TOT 200,8 miljoen gulden. Deze stijging wordt voor 88 procent ver oorzaakt door hogere per soneelslasten Het aantal girorekeningen zal vol gens ramingen van de PTT het ko mend jaar met 90.000 toenemen tot een totaal van 3.840.000. Maatregelen ontwikkeling onderwijs volwassenen DEN HAAG - Minister Van Keme nade (Onderwijs) deelt de Tweede Kamer in zijn begroting mee dat hij zint op speciale maatregelen om een goede ontwikkeling van het onderwijs voor volwassenen mo gelijk te maken. Deze vorm van on derwijs heeft het afgelopen jaar een belangrijke vlucht genomen, de ontwikkeling werd ingeluid door de zogenaamde moeder-mavo's. Verwacht wordt dat op 1 augustus volgend jaar 20.000 volwassenen de "moeder-mavo" zullen bezoeken. Inmiddels zijn ook op vijf plaatsen een havo-opleiding voor volwasse nen gestart. In het afgelopen jaar is gebleken dat het onderwijs aan volwassenen in hoofdzaak wordt gevolgd door vrouwen (95 procent) van wie de overgrote meerderheid gehuwd is (80 procent) of gehuwd is geweest (11 procent). De deelnemers zijn meestal rond de 36 jaar oud. De' vooropleiding van de cursisten loopt sterk uiteen. Bij de vak kenkeuze gaat de voorkeur sterk uit naar de talen en naar aardrijks kunde en geschiedenis. Ministerssalaris DEN HAAG (ANP) - Uit 'de vandaag gepubliceerde rijks begroting blijkt, dat volgend jaar de ministerssalarissen stijgen tot 158.900. Dit jaar was het jaarsalaris 144.500. Het jaarsalaris van een staatssec retaris stijgt van 123.500 in '77 tot 139.200 in '78. Subsidie voor "oude kernen" gaat omhoog DEN HAAG - In de begroting van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening is voor 1978 meer geld op genomen voor gemeenten die val len onder de "interim saldo rege ling van de wet op de stadsver nieuwing". Leiden is één van de zes gemeenten die hiertoe behoort. De regeling houdt in, dat het een aan zienlijk deel van de kosten van de stadsvernieuwing op zich neemt. Er wordt overwogen aan deze zes steden nog een aantal steden toe te voegen. Een andere mogelijkheid is dat de reeds aangewezen gemeen- -ten meerdere vernieuwingsgebie- den kunnen aanwijzen. In de begroting van het ministerie van CRM is bovendien geld vrijge maakt om voor deze gebieden een welzijnsplan te maken. DEN HAAG (SP) - Tussen nu en Ondanks alle terughoudendheid augustus 1978 zal negentig kilome ter autosnelweg in gebruik worden genomen, waaronder het wegdeel tussen Hendrik Ido Ambacht en Dordrecht met de Drechttunnel (rijksweg 16). In dezelfde periode evenals dit jaar, 35 miljoen gulden tot augustus 1976 werd 43 kilome- uitgetrokken. bij aanleg van nieuwe wegen is voor 1978 voor aanleg en uitbreiding van rijkswegen toch bijna een half mil jard gulden beschikbaar. Voor fietspaden wordt volgend jaar. ter autosnelweg geopend. de patiëntenrechten, Hendriks het toenemend belang inziet. Hij verleent dan ook een waarderingssubsidie aan de Cliëntenbond, aie de belangen be hartigt van patiënten en ex-patien- ten in de geestelijke gezondheids zorg. i Europa een spoorwegnet z moeten komen voor treinen die harder kunnen rijden dan driehonderd kilometer per uur. Daarom werden in het buitenland proeven genomen met treinen die „rijden" op een magnetisch kussen £ênt en met treinen op luchtkussens. uitbreiding van de openbare ge zondheidsdiensten (hygiene, be smettelijke ziekten). Het depar tement streeft naar een sluitend netwerk van GGD's en districts gezondheidsdiensten, aangezien die momenteel slechts zestig pro- de bevolking bereiken. Een studie van de organisatie voor Het gaat om preventieve gezond- Europese samenwerking (OESO) heidszorg en voorlichting. Wat be naar het personenvervoer over lange treft dit laatste zal het televi- afstand in de jaren 1985 en 2000 sieprogramma „Roken, zo kom je heeft uitgewezen dat plannen voor d'r af' met financiële steun van het dergelijke treinen er niet in zitten. departement worden voortgezet. DEN HAAG (ANP) - Op korte ter mijn zal de overbelasting van de gemeentelijke sociale diensten moeten worden teruggedrongen. sterdam 45.000 cliënten, die bij stand genieten en 10.000 cliënten, die profiteren van wettelijke werkloosheidsvoorzieningen. Ook moet worden bezien, of uit- Rotterdam zijn deze aantallen dunning van het cliëntenbestand van de sociale diensten mogelijk is. Dit deelt minister Van Doorn van CRM mee in de toelichting bij de CRM-begroting. Vooral i 43.000 en 8.000. In overleg tussen de departemen ten van CRM en Sociale Zaken, en de Vereniging van Nederlandse Gemeenten is besloten in een overlegkader aandacht te gaan be de grote steden zijn bij de steden aan het ingewikkelde sociale diensten klemmende situa- vraagstuk van de taak en functie de gemeentelijke sociale dien- DEN HAAG (SP) - Het woningbe stand in Nederland zal volgend jaar worden uitgebreid met 106.000 nieuwe huizen en 8.000 zogeheten wooneenheden (huizen voor al leenstaanden of tweepersoons huishoudens). Daarnaast zullen 32.000 bestaande huizen ingrijpend worden opgeknapt en ongeveer 850 woonhuismonumenten gerestau reerd. Dit is althans het voornemen dat is vastgelegd in het woningbouwp rogramma, onderdeel van de be groting van het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening voor 1978. De totale uit gaven worden voor volgend jaar ge raamd op 8,3 miljard gulden. Ook bij volkshuisvesting en ruimtelijke ordening geldt een voortzetting van het in de afgelo- bouw van pen jaren gevoerde beleid. Dat wif voor bejaarden tot zeggen voorrang voor de stadsver nieuwing en het bevorderen van ei gen woningbezit op huisves- tingsgebied en wat het ruimtelijk beleid betreft, het indammen van de verhuisstroom uit de Randstad naar Brabant en Gelderland. Van de 106.000 nieuw te bouwen huizen zullen er 31.000 in de wo ningwet-, 47.000 in de premie- en 28.000 in de ongesubsidieerde sec tor terecht komen. Van de 8.000 wooneenheden moeten er 4.200 in de woningwetsector worden opge nomen. In het woningbouwp rogramma is tevens opgenomen de bouw van verzorgingstehuizen zal besteed worden aan het op- voor bejaarden tot een aantal van knappen van oude huizen. Van dit ten hoogste 5.000 bedden 4.400 geld hoeft niet de bouw van nieuwe premie- en 600 woningwetsector), huizen in stadsvernieuwingsge- Hoeveel eigen huizen volgend jaar bieden te worden betaald, zullen worden gebouwd, laat zich Het aantal ingrijpend te verbeteren het nadelig saldo tussen kosten en opbrengsten van vernieuwings projecten in zijn geheel over van gemeenten. Zes steden, waaronder Den Haag en Rotterdam, profiteren reeds van deze regeling. Omdat er voor volgend jaar meer geld voor deze regeling beschikbaar is, zullen mogelijk meer gemeenten hiervan gebruik kunnen maken of mogen de huidige gemeenten meer gebie den volgens deze regeling te lijf gaan. Huur Als dit jaar de nieuwe huurwet van staatssecretaris Van Dam niet wordt aangenomen, zal volgend jaar de huurverhoging weer op de nu gebruikelijke, omslachtige wijze worden berekend. Staatssec retaris Van Dam stelt voor de trendmatige huurverhoging op 1 april door te voeren en met zeven procent. Een Van het beschikbare geld voor meuwe rijkswegen gaat 58 miljoen gulden naar werken rond Rot terdam, 23 miljoen naar Den Haag, 51 miljoen naar Amsterdam en 138 miljoen naar Utrecht. De rest wordt over het land verdeeld. Zoals al uit eerder berichten bleek, zullen de komende vijf jaar geen plannen meer voor nieuwe wegen worden gemaakt. Werkzaamheden die nu worden aangepakt zijn vooral gericht op het wegwerken, van knelpunten. Ook het onder houd van het in de afgelopen jaren sterk gegroeide wegennet krijgt veel meer aandacht. Voor onderhoud van wegen is veel meer geld nodig dan in 1976 was voorzien. Dat komt gedeeltelijk door de ongewoon hoge tempera turen in de zomer van 1976, die ver sneld tot spoorvorming hebben geleid. Dagelijks 2000 klanten nodig DEN HAAG - De haltes Nieuw Vennep en Hoofddorp aan de minister kan Schiphollijn zullen vijf ja niet exact uit de begroting lezen. Wel wordt meegedeeld dat mend jaar 5.000 woningen i huizen loopt volgend jaar wel terug in vergelijking met dit jaar, van 36.000 naar 32.000. Volgend jaar daar echter anders over denken. ning dagelijks samen 2000 klanten Het huisvesten van alleenstaande moeten opleveren. De stations en tweepersoonshuishoudens vlot moeten goed bereikbaar worden beschutte sector" moeten worden zullen 8.000 krotten worden afge- gebouwd (dit zijn goedkope koop- broken. Staatssecretaris Schaefer woningen voor bevolkingsgroepen hoopt, dat nog dit komende par- met lagere inkomens). „Saldo-regeling" Voor de stadsvernieuwing is voor 1978 een bedrag uitgetrokken van bijna 1,2 miljard gulden. Dit bedrag niet zo best, zo bleek in de loop dit jaar al. Voorgesteld wordt r voetgangers, fietsers en auto mobilisten. Voor de laatste groep niet langer bestaande gebouwen zullen voldoende parkeerplaatsen om te bouwen, maar zich meer te aanwezig moeten zijn. Deze 1 lementaire jaar de wet op de stads vernieuwing zal worden vast gesteld. De op de wet vooruitlo pende 'interim-saldo regeling' blijft in ieder geval van toepassing. Vol gens deze regeling neemt het rijk richten op nieuwbouw In de begroting in opnieuw drag van drie miljoen gulden opge- waarden hebben de spoorwegen be_ gesteld. De regering blijft op het standpunt staan dat de Schiphol- nomen om rijksgebouwen beter Ujn zijn eindpunt zal moeten toegankelijk te maken voor gehan- krijgen op het Museumplein in

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 17