Amerikaan wordt dominee Lutherse kerk van Nederland Gszszinzs Re vie nu geschorst; George Best terug Dammers RDC laten kans op remise glippen Het Motor huis Vatikaan moet veranderen Nieuwe groep van verontrusten99 Rudi Koopmans: stap op weg naar titelstrijd BEDFORD CF*E Geen kandidaten voor opvolging Uiterdijk DINSDAG 20 SEPTEMBER 1977 PRIOR VAN TAIZE: Driehonderd-duizend belangstellenden waren bij de mis die paus Paulus het afgelopen weekeinde opdroeg op het grootste plein van de Italiaanse, aan de Adriatische Zee gelegen stad Pescara, waar een nationaal "eucha ristisch congres" werd gehouden. De paus vloog met een DC9 naar Pescara en van dit vliegveld met een helicopter naar het centrum van de stad. In een toespraak op het congres, dat veel aandacht besteedde aan noodge- bieden in Italië zelf, zei de paus, dat ontwikkelingshulp begint met be wustmaking van de mens van zijn hoge menselijke waardigheid en dat dit de beste motivatie is om ook de aardse noden van de mens te lenigen. Tot de gasten in Pescara behoorde Roger Schutz, de bekende prior van de oecumenische kloostergemeenschap van Taizé (Frankrijk). Hij pleitte voor een ingrijpende "gedaanteverandering" van het Vatikaan. Met een voudige middelen zou "dit kleine, vrije stuk grond" een gastvrije ont vangstruimte kunnen worden, zo wijd als de wereld. "De bisschop van Rome", aldus Schutz, "is nog beladen met de enorme ballast van de geschiedenis, maar als wij zijn ambt uit de weg gaan, hoe kunnen wij hem dan nog in staat stellen het van binnenuit te veranderen en tot een oecumenische pastoraat te laten worden?" De prior constateerde, dat vele niet-katholieke beseffen dat zy de paus niet links mogen laten liggen, maar samen met hem op zoek moeten gaan, met het doel dat alle bewoners van het Vatikaan zich vopr veranderingen inzetten en samen een modelgemeenschap gaan vormen. Volgens prior Schutz is de gedaanteverandering al na het tweede Vatikaans concilie begonnen. Tekort aan predikanten Paus Paulus bij zijn aankomst in Pescara. Voordrachten over wegen om God te vinden In hel Academiegebouw aan het Rapenburg te Leiden wordt deze en volgende maand een voordrachtenserie (studium generale) gehouden onder de titel "Vindplaatsen van God". De voorbereidingscommissie gaat ervan uit, dat er in onze tijd vier duidelijke wegen zijn waarop men God zoekt en vindt. De inleiders zullen elk zo'n weg behandelen. Op 27 september begint prof. dr. HJ. Heering de reeks met een voordracht over de Gods-ont dekking vanuit de filosofie. Op 4 oktober gaat prof. dr. GUM. Posthumus Meyjes in op de christelijke traditie en op 11 oktober prof. dr. H. Berkhof op de maatschappe lijke uitdagingen. Dr. CAJ. van Ouwerkerk besluit de cy clus op 18 oktober met de vraag naar God vanuit de moderne religiositeit der in nerlijkheid. De lezingen zijn steeds op een dinsdag, van 8 tot 10 uur 's avonds. Het Studium~Generale verzorgt programma's die van meer algemene aard zijn en door gaans aan een bredere inte resse tegemoet willen komen. De programma's zijn gratis toegankelijk voor alle leden van de universitaire gemeen schap en voor belangstellen den uit stad en regio. O Vandaag moeten wij deze rub riek beginnen met een rechtzetting. Vrijdag gaven wij het bericht door dat in het Drentse Schoonebeek kerkelijk meelevenden die gaan trouwen en die tot verschillende kerken behoren in het vervolg het advies krijgen, één kerk te kiezen. Doordat in dit bericht enkele regels waren weggevallen, werd de in druk gewekt dat het hier alleen om de plaatselijke hervormde ge meente en gereformeerden kerk zou gaan. Maar dat is niet zo. Ook de rooms-katholieke parochie van Schoonebeek-Nieuw Schoone- beek-Weiteveen is bij deze af spraak betrokken. Dat was nu juist het opvallende in dit bericht. Van daar alsnog" deze aanvulling. Naar Egypte Een Nederlandse zendingsdele gatie is gisteren voor een bezoek van tien dagen naar Egypte ver trokken. Het voornemen bestaat, de Vereni ging tot uitbreiding van het Evan gelie in Egypte (in de wandeling "Egypte-zending" genoemd) op te nemen in de Raad voor de Zending van de Hervormde Kerk. De delegatie bestaat uit de heer H. Bootsma, algemeen secretaris van deze raad, mevrouw A. Bos- shardt-Pennings, bestuurslid van de Egypte-zending, en ds. A. de Haan, voorzitter van deze zending en secretaris binnenland van "Oegstgeest". Zij zullen met de sy node van de Evangelische Kopti- sche Kerk overleggen, hoe de Her vormde Kerk in het werk van deze kerk zal kunnen deelnemen. De ledenvergadering van de Egypte-zending heeft zich al in 1975 in principe uitgesproken voor in tegratie in het hervormde en zo mogelijk ook in het gereformeerde zendingswerk. Wat de organisato rische fusie betreft, gaan de ge dachten uit naar een admini stratieve vorming van een, zo mo- (Van onze redactie geestelijk leven) De Evangelisch Lutherse Kerk in ons land krijgt een Ame rikaanse dominee. Het is de 30-jarige John Melin, die de gecombineerde gemeente Zaandam-Enkhuizen als zoda nig gaat dienen. De reden van zijn komst ligt in het feit dat de Nederlandse lutheranen met een predikantentekort zit ten en dat de opheffing daarvan voorlopig een vrome wens blijft. het ogenblik onbezet. Het aantal theologiestudenten is maar klein. Vorig jaar studeerden er twee af, van wie et één nog naar het buitenland ging. Daar komt nog bij, dat het aantal oudere predi kanten naar verhouding vrij groot is. In 1976 gingen er drie met emeritaat. In totaal heeft de Lutherse Kerk hier 71 predikantsplaatsen. Daarvan is ongeveer de helft op gelijk interkerkelijk samengesteld, comité voor Egypte. De vereniging tot uitbreiding van het Evangelie in Egypte dateert van 1886. Sinds 20 jaar zijn er geen Ne derlandse zendingsarbeiders meer in dienst van de vereniging en wordt al het werk door Egyptena- ren zelf gedaan. Nieuwe groep Zelfs onder "verontrusten" in de kerk blijkt het onmogelijk te zijn, de eenheid te bewaren. Er heeft zich nu een groep gereformeerden aangediend die zich onderscheidt met de haam "Vereniging tot be vordering van het gereformeerd kerkelijke leven". Ze wordt geleid door onder anderen dr. E. Mas- selink te Rotterdam, mr. P. Coumou te Nunspeet en ds. J.M.Ó Sijtsma te Dieren. De groep is een afscheiding van de vereniging "Schrift en getuigenis", die is ontstaan toen bleek dat de leiding van de Gereformeerde Ker ken onvoldoende optrad tegen theologen die nieuwe inzichten in bijbel en belijdenis voorstaat en uitdragen. De nieuwste groep verontrusten vindt het onjuist, dat "Schrift en ge tuigenis" herhaaldelijk aanspoorde tot het stichten van "noodgemeen- ten" binnen de Geref. Kerken en dat men niet langer wilde overleg gen met de synode. Masselink en de zijnen zien dat als een tekort aan kerkelijke trouw. Zij zeggen in een brief aan alle gere formeerde predikanten, dat het christelijke geloof in deze tijd door ongekende seculariserende mach ten wordt aangevochten. De ver eniging, die al contact heeft gelegd met het Confessioneel Gerefor meerd Beraad, een gematigd ver ontruste stroming binnen deze kerken, wil ook een blad gaan uit geven. Beroepingswerk: Hervormde Kerk - beroepen te Zwijndrecht G. van Hoogstraten Pijnacker, te De Bilt J.A. Rietberg Ommen, te Kin derdijk, H. Smit IJsselmuiden; aangenomen naar Harkema- Opeinde (Fr.), K. Kawarman Twisk-Abbekerk (N.H.), naar Bo- ven-Hardinxveld I. Boot Nijker- kerveen; bedankt voor Daarle H. Nap Hoogblokland. Geref. Kerken: aangenomen naar Geldrop G. H. Harms Eindhoven, naar Enkhuizen J.M. van de Brink Nijmegen, naar Gorinchem J.A. Bos Berkel-Ro- denrijs. Dood Biko In ongewoon scherpe bewoor dingen heeft de Zuidafrikaanse Raad van Kerken gereageerd op de dood van de jonge Afrikaanse vrij heidsstrijder Steve Biko in de ge vangenis van Johannesburg. Ds. Sam Buti zegt in een verkla ring: "Elk staatssysteem dat een mens weerloos en rechteloos over levert aan de autoriteiten, is uit den boze. Hiervoor bestaat geen enkele verontschuldiging". De raad die niet direct met een reac tie wilde komen omdat men een re geringsverklaring over de dood van Biko verwachtte, is bijzonder ver ontwaardigd over de manier waarop de Zuidafrikaanse minister van justitie, Kruger, zich over zijn dood heeft uitgelaten. Hij zei, dat doodgaan "een sche rechten" van de neger De Raad van Kerken: Onze rege ring zegt dat zij van christelijke be ginselen uitgaat. Veel burgers we ten echter, dat deze bewering zelfs niet bij benadering waarheid be vat". De verklaring besluit met een op roep aan de bevolking zich krachtig te verzetten tegen een regering die aan velen de mensenrechten ont neemt, en te strijden voor verande ring. Het hoofdbestuur van het Hu manistisch Verbond vindt dat Ne derland nadrukkelijk stelling moet nemen tegen de neutronenbom. In een voor regering en parlement be stemde verklaring vraagt het Ver bond al het mogelijke te doen om te voorkomen dat ons land erbij be trokken raakt door produktie, tranport of opslag en direct of indi rect gebruik. Zusterkerken Een van de middelen om aan deze situatie het hoofd te bieden is de vorming van "leken". Die is nu binnen de Evangelisch Lutherse Kerk met vernieuwde kracht ter hand genomen. De belangstel ling voor deze opleiding is hoop gevend. Maar dat is niet het enige. Toen bleek dat een onmiddellijke ver lichting van het probleem binnen de landsgrenzen moeilijk te vin-, den was, wendde men zich tot enkele zusterkerken in het buitenland. Een gesprek met een paar mede werkers van de Lutherse aarts bisschop in Zweden leverde geen concreet resultaat op. In wes telijke richting lukte het beter, de democrati- Poen de Lutherse hoogleraar Lin- dijer onlangs een reis van enkele maanden door de Verenigde Sta ten maakte, ontmoette hij daar ook synodeleden van de Amer- kikaanse lutherse kerk, en aan hen legde hij de vraag van de Ne derlandse zusterkerk voor. Dat resulteerde na een paar maanden in het bericht, dat een jonge pre dikant bereid was de kerk in ons land enige jaren te dienen. Keuze In december was ds. Melin, die ge trouwd is, voor het eerst hier. Hij had toen gesprekken met de sy nodale commissie (dagelijks be stuur) en de raad van advies voor het beroepingswerk. Het gevolg was dat hij beroepbaar werd ver klaard en aan de predikantloze gemeenten werd voorgesteld. Verscheidene gemeenten waren in hem geïllustreerd. In februari bracht hij een tweede bezoek om met ze kennis te maken. Nij megen, Zaandam en Wil- dervank-Winschoten deelden de synodale commissie na het ge sprek met ds. Melin mee, een be roep op hem serieus in overwe ging te willen nemen. De keuze is uiteindelijk gevallen op de gecombineerde gemeente Zaandam-Enkhuizen. De lut herse gemeente van Zaandam telt, volgens het nieuwe ker kelijke handboek van Van Alp hen, 288 zielen en die van Enk huizen 193. Van beide gemeenten is prof. dr. Lindijer (Amsterdam) pastoraal waarnemer (consulent). Uitwisseling Het is niet voor het eerst dat ds. Melin zich voor een buitenlandse kerk beschikbaar stelt. Hij heeft een zwak voor internatiónale contacten. Ia 1972 en 1973 was hij in Brazilië medewerker in een grote lutherse gemeente. ïn Noord-Amerika terug, ging hij werken op het bureau van de Lutherse Wereldfederatie in New York, waar hij zich voornamelijk met internationale uitwisselin gen en training bezig hield. Daar maakte hij ook kennis met prof. Lindijer. LONDEN - Don Revie, de man die het Engelse nationale elftal in de steek liet om voor enige slordige miljoenen in de hete sheikdommen langs de Perzische Golf voetballefe- sen te geven, is voor het voetbal in Engeland afgeschreven. De En gelse voetbalbond heeft hem een permanente schorsing opgelegd, tenzij Don Revie verschijnt voor een speciale commissie van de Football Association, die hem ho ren wil naar aanleiding van zijn overhaaste vertrek als nationale teamcoach Via zijn advocaat heeft Don Revie echter laten weten dat hjj - daarover nietdenkt en dus wordt algemeen aangenomen dat voor hem nu de weg terug naar het Engelse voetbal is afgesneden. Drie maanden geleden nam Don Revie plotseling ontslag. Terwijl alom werd gesproken over verraad van de eerste orde, verdedigde Revie zich met de opmerking dat van wege de voortdurende teleurstel lingen met het Engelse elftal de druk op zijn familie te groot was geworden. Nadat gebleken was dat hij als Engelands manager al ge ruime tijd onderhandelingen had gevoerd met de Verenigde Arabi sche Emiraten, verschenen er op de sportpagina's van de Daily Mirror een hele reeks van beschuldigingen aan het adres van Revie. Destijds als manager van Leeds United, waarmee hij een indrukwekkende staat van dienst heeft bereikt, in Engeland zowel als in Europa, zou Revie betrokken zijn geweest bij verschillende omkoopschandalen en andere knoeierijen. Ook daar naar wordt een onderzoek inge steld. De secretaris van de Engelse voetbalbond Ted Croker deelde echter mee dat deze beschuldigin gen volledig los staan van de ver banning die Don Revie nu is opge legd. Te zijner tijd zal een speciale commissie zich daarover uitspre ken. Don Revie verbannen, George Best terug als de verloren zoon. Morgen speelt hij in het elftal van Noord- Ierland tegen IJsland en zaterdag, zo heeft hij opgelucht aangekon digd, doet hy mee met Fulham te gen Cardiff. Volgens Best zijn zijn problemen met de Londense tweede divisie-club opgelost en heeft hij het geld, zo'n 40.000 gul den die hij nog van de club te goed had, nu gekregen. Best keerde Ful ham enkele weken geleden de rug toe en keerde haastig terug naar zijn Amerikaanse club de Los An geles Aztecs, waarvoor hij gedu rende de zomermaanden uitkomt. Geruchten gingen als zou Feyenoord nadrukkelijk in de markt zijn om hem nog voor dit seizoen te contracteren. Best staat echter bij Fulham onder contract voor dit lopende seizoen en kenne lijk hebben beiden nu besloten om dat eerst maar eens af te maken. GEWICHTHEFFEN - De Russi sche gewichtheffer Nikolai Koles- nlkow heeft gisteren in Stuttgart bij de Wereld- en Europese kampioen schappen gewichtheffen zes titels behaald. Eerst won hij de titel in het vedergewicht en pakte hij ook de eerste plaatsen bij de twee Olympi sche oefeningen. Dezelfde drie ti tels behaalde hij ook bij de Euro pese kampioenschappen Best: problemen met Fulham opgelost. SCHEVENINGEN - Rudie Koop- Plaatste met links-rechtse com- onderstreepte het. in het binaries diverse treffers op het ADVERTENTIE Een BEDFORD CF die uw vervoerproblemen oplost komt op een INVESTERING VAN 10.579,- (exc, Mw, Wij hebben voor u maar liefst 20 TYPEN beschikbaar, van luxe bus tot bestelwagen. Keuze uit 4 MOTOREN waaronder de uiterst zuinige GM-dieselmotor U kunt met ons dus alle kanten uit! Kom daarom eens langs of bel ons voor een afspraak. Gegarandeerd dat wij er met u uitkomen! uw BEDFORD-CF-dealer Vondellaan 80, Leiden. Telefoon 071-769313. Scheveningse circustheater nog eens nadrukkelijk. De explosief boksende Fries heeft maar één doel voor ogen: een Europees titel gevecht in het middengewicht. Koopmans overwon gisteravond opnieuw een obstakel op de lange weg, die uiteindelijk naar die be geerde titelstrijd moet leiden. Koopmans had opvallend weinig moeite met zijn tegenstander Gre gory Downes. Hij nam - rustig zijn pêrtij opbouwend - onmiddellijk het midden van de ring en bepaalde zich aanvankelijk tot het afstoppen van Downes. De man van de Be rmuda-eilanden demonstreerde, dat hij voor een gevecht op dit ni veau duidelijk te onervaren w^s. Koopmans was bovendien een hoofd groter dan zijn tegenstander en beschikte over een langere „reach", dus was het wachten slechts op de beslissende eindstoot. Koopmans ontwikkelde in de vierde ronde dan ook een aanzien lijk hoger tempo dan ervoor. hoofd en lichaam van Downes, het einde spoedig volgde i. knock-out. GORINCHEM - Na - de tweede ronde in de Zuidhollandse hoofd klasse dammen hebben de favorie ten zich al duidelijk gedistantieerd. Tot de grootste kanshebbers be hoort GDV (Gorinchem), dat met 12-8 van RDC uit Rijnsburg won. GDV gaat ongeslagen met vier pun ten aan de kop, maar moet die plaats delen met DC Rijsoord, DC Schiedam en RDG III uit Den Haag. RDC staat op een vijfde plaats met twee punten achter stand. De wedstrijd tegen GDV had voor de Rijnsburgers een uiterst onge lukkige afloop. In de slotfase waren er voldoende kansen op een gelijk spel, daar de laatste partijen geen reden tot verontrusting gaven. De beslissing viel echter in de partij die Kromhout jr. speelde: een voorde lig tot gewonnen eindspel werd niet goed behandeld en verlies was het gevolg. In de eerste ronde van de Leidse Hoofdklasse dammen heeft het Zegveldse "Kijk Uit" voor een da- LEIDEN - De voetbalvereniging Roodenburg zit momenteel zonder voor zitter, na het aftreden van Henk Uiterdyk gisteravond tijdens de jaarver gadering. Er bleken zich geen kandidaten gemeld te hebben die de functie van Uiterdijk wilden overnemen. Gedacht wordt nu om de suggestie van de scheidende praeses uit te werken. Die suggestie was om een drieman schap de voorzitterstaken te laten waarnemen. De komende weken zal men zich bij Roodenburg gaan beraden hoe zo'n bestuurscommissie zou moeten gaan werken en hoe het takenpakket het beste verdeeld kan wor den. Met Henk Uiterdijk stapte ook bestuurslid De Groot op. Voor hem in de plaats en voor nog een open vacature werden Van Poelgeest, Vogelen zang en Van Weezei gekozen. Tijdens de vergadering werden ook nog drie leden gehuldigd, die zich vijfentwintig jaar voor Roodenburg hebben ingezet. Dat waren Van Weerlee, Holswilder en Van Weerden. verende verrassing gezorgd door KDC uit Katwijk op een gelijkspel te houden. De kampioen van het vorig seizoen, die zich echter niet door de promo tiewedstrijden kon heenworstelen naar de Zuidhollandse Hoofd klasse, het Alphense DC "Van Gils" won op zeer overtuigende wijze van hun tweede selectie met de spre kende cijfers van 4-16. Het Hazer- swoudse Samen Sterk, dat ook met twee tientallen uitkomt in de Hoofdklasse had, in tegenstelling tpt DC "Van Gils" I geen walk-over op hun tweede tiental. Met veel pijn en moeite kon het SS I op SS II zegevieren met 8-12. Het Katwijkse KDC, dat na deg radatie uit de hoofdklasse het vorig seizoen als de grote favoriet aan de wedstrijd tegen "Kijk Uit" begon had al voor de aanvang van het duel met moeilijkheden te kampen. Door verhindering van eerste tientalspelers Frans de Jonge en Martin Dijkstra moesten twee in vallers meedoen. Hetgeen een ge duchte verzwakking betekende. Ondanks die handicap hadden de Katwijkers de wedstrijd toch nog in eigen hand en uitzichten op de- overwinning, ware het niet dat in de tijdnoodfase enige spelers in pa niek raakten en daardoor punten weggooiden: 10-10. SCHAKEN - Schaker Han Janssen is op de vierentwintigste plaats van het toernooi om het wereld kampioenschap schaken voor de jeugd geëindigd. Eerste werd de Rus Joesooow. GEWICHTHEFFEN - De Japanse gewichtheffer Jiro Hosotani is in Stuttgart wereldkampioen in het bantamgewicht geworden. Op de twee onderdelen, het stoten en het trekken, bracht hij in totaal 252,5 kilo omhoog.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 15