z I Si Manchester United en Sip af door de zijdeur WAAROM WIJ WEL EN ZIJ NIET? mam DINSDAG 20 SEPTEMBER 1977 SPORT PAGINA 13 De strcifcom missie van de Euro pese Voetbalbond heeft Man chester United uit het Europa Cup II toernooi gekacheld om dat het gedrag van zijn sup porters voor, tijdens en na ae strijd in St. Etienne de spuiga ten uitliep. Ik vind het een harde en onrecht vaardige straf. De spelers van Manchester United hebben fair gestredendat erkent zelfs Do minique Rocheteau, een van de aanvallers van St. Etienne. Ze worden dus het slachtoffer van iets waar zij part noch deel aan hebben. Ornaat onder hun aan hang gajes en tuig zit,dienen de Britse spelers het veld te rui men .Nogmaals: het is onbillijk. Aan de andere kant dient men zich de positie van de Europese Voetbalbond in te denken. Hij is en blijft mede-verantwoorde lijk voor een goed en ordelijk verloop van de Europese toer nooien. Als "mode" gaat wor den, wat daar in Frankrijk ge beurde (en zulke rauspartijen worden helaas nogal snel po pulair) dan is het leed in de meest letterlijke zin niet meer te door Ruud Paauw Wat heeft de Europese Voetbal bond voor machtsmiddelen om die ontwikkeling tegen te gaan? Niet veel. Hij kan een boete op leggen aan de club. maar dat zal die supporters een zorg zijn. En verder uilsluiting, zoals nu is gebeurd. Een paardemiddel. Wat de Europese Voetbalbond beoogt is duidelijk: men hoopt een dusdanige afschrik wekkende maatregel te hebben getoond dat supporters zich in de toekomst kalmer gaan ge dragen uit angst hun eigen ploeg schade te doen. Duister Op basis van die overweging be grijp ik het besluit van de Europese Voetbalbond wel. maar ik blijf er toch afwijzend tegenover staam Al op school haatte ik de stelregel dat de goeden (de spelers) onder de kwaden (een deel van de sup porters) moeten lijden Bovendien ben ik bang dat er in de toekomst allerlei duistere praktijken en ontwikkelingen zullen komen door die uit sluitingsmaatregel. Een theoretisch geval: volgend jaar spelen St. Etienne en Man chester United weer tegen el kaar. Uitslag in Frankrijk: 1-1 Geen incidenten. De return in Engeland wint St. Etienne ver rassend met 1-2. Maar een paar louche Britse supporters hebben hun voorzorgsmaatregelen ge- Die hebben een paar duivelse Fransen uit de onderwereld voor enkele honderden (voor oorlogse) ponden omgekocht om troep te maken. Dat wordt ui terst geraffineerd gedaan. Ge volg: de Europese Voetbalbond sluit St. Etienne uit. Ik weet het: het klinkt absurd, idioot. Ak koord. Maar dit is het hem juist. Die supporters die zo tekeer gaan zijn toch immers oók ge schift? Wilde beesten Eigenlijk is het nu al zo dat de schuldvraag over hel gebeurde in Frankrijk omstreden is. De Fransen zeggen ronduit dat vele jeugdige United-fans zich als wildebeesten hebben gedra- gen tijdens de wedstrijd en in de stad. United van zijn kaïit beweert ech ter dat dit een ernstige ver draaiing van de feiten is. En dat het juist de Franse sup porters waren die de volgelin gen van United tot het uiterste hebben geprovoceerd. Verder vindt de Britse club dat St. Etienne schandelijk in gebreke is gebleven door de twee sup- porterslegioenen niet (zoals in Engeland al lang gebruikelijk is) te scheiden. Bovendien zou het bestuur van St. Etienne aanzienlijk meer supporters hebben toegelaten dan de 38.000 waarop het stadion berekend Onze Engelse correspondent Haye Thomas schrijft dat Uni ted blijft volhouden dat het net als in het vorige seizoen voor de bekerwedstrijd tegen Ajax in Amsterdam tevoren uitvoerig contact heeft opgenomen met de verantwoordelijke autoriteiten in St. Etienne en dat het van eigen kant alles heeft gedaan om zoveel mogelijk risico's te vermijden. Maar wat in Am sterdam gelukte, mislukte in St. Etienne volkomen Haye Thomas meldt verder dat Britse voetbalclubs die op het continent deelnemen aan Europese bekerwedstrijden, straks zullen worden vergezeld van een diplomaat van de buitenlandse dienst. Deze zal als contactman optreden voor ambassades en de plaatselijke politie en zo mogelijk ook het bestuur van de Europese tegen standers van advies dienen over wat zij te verwachten heb ben. De betrokken diplomaat zal telkens rechtstreeks verslag uitbrengen aan de Britse mi nister voor sportzaken. Zo'n speciale afgezant is al bij St. Etienne-Manchester U. actief geweest. Geholpen heeft het dus niet erg. LFC - Sip 1-0 De relatie tussen Cor Sip en de voetbalclub LFC is abrupt ver broken, zo konden we in de krant van gisteren lezen. De voornaamste reden daarvan schijnt te zijn dat Sip het niet langer meer kon vinden met trainer Raboen, een man die door hem wordt omschreven als „technisch erg goed, maar tac tisch zeer zwak". Op zeker mo ment eiste Sip: ,Raboeneruitof ik" en het bestuur van LFC be sloot toen achter de trainer te blijven staan. Afmars door de zijdeur voor Sip i St. Etienne afgevoerd dus, die bij LFC nogal wat functies had: Manager, bege leider van het eerste en tweede elftal, voorzitter van de kan tine-commissie en sponsor dan wel geldschieter van LFC (dit laatste is niet geheel duidelijk). Ik kan en wil geen oordeel vellen over de wijze waarop de heer Sip zijn taken bij LFC heeft vervuld. Misschien deed-ie dat wel erg goed. Maar buiten kijf is dat LFC er hoogst onverstan dig aan heeft gedaan één man (wie dan ook) met zoveel taken en macht te bekleden. Als zo'n man opstapt, laat hij niet één lege plek achter, maar vele. Klam De mentaliteit van de nu ex- LFC-manager is opvallend. Ik ben geen blinde, excentrieke amateurfilosoof, maar ik ben toch wel wat geschrokken van Sips opmerkingen. Jk wil in spraak en medezeggenschap hebben omdat het mijn elftal is. Ik heb veel geld in LFC gestoken en dan verwacht ik dat ik ook wat mag zeggen", zo roept hij uit. Die woorden willen mij wat moeilijk door de strot. Over „mijn"elftal spreken (een ama- teurploeg nog wel, nietwaar?), alleen omdat je er geld in hebt gestokenDie opmerking alleen al. Het wordt me een beetje klam tussen de schouder bladen. Hoeveel geld is „veel geld" eigen lijk? En naar wie en wat zijn die duiten gegaan? Interes sante vragen, die wel nimmer van een antwoord zullen wor den voorzien. Wat de toekomst betreftdenkt Sip er o.a. over „een zaalvoetbal team op te kopen". Daar gaan we dus weer. ,J£n als ik naar een andere club ga, interesseert het me niet wat de mensen nu weer te zeggen hebben, als blijkt dat ik een aantal spelers mee neem van LFC". Zo, dat weten we dus meteen ook al weer. In één constatering ben ik het ge heel met Sip eens. Dat is waar hij zegt: Jk geloof dat ik het fout gedaan heb". Maar wat heeft hij verkeerd gedaan? Ik vrees dat hij en ik daarover grondig van mening zullen ver schillen. Dat op zichzelf is al ge noeg om heel sip te kijken. Zesling Waarom zou dat echtpaar Nijssen-Joosse in het Acade misch Ziekenhuis nou eigenlijk besloten hebben Cnr Coster in de arm te nemenHet is toch maar een zesling en geen elftal? Atletiek Deze rubriek wordt met een op beurend geluidje beëindigd. Vorige week heb ik uitvoerig mijn verbazing uitgegoten over het feit dat de Leidse At- letiekcommissie (Holland, Ba taven,Leiden) driejaar bezig is geweest om tot een clubhuis bij de sintelbaan in de Leidse Hout te komen zonder in die periode een centimeter verder te gera ken. De huidige accommodatie is knudde, dat weet iedereen. En het was allemaal des te schrij nender omdat die goeie, brave wethouder Tesselaar bereid en wellicht ook in staat is de sin tel baan te verbeteren en uit te breiden tot de begeerde stan- daardmaat van 400 meter. Welnu,de Leidse Atletiekcommis- sie heeft gisteravond tamelijk vruchtbaar vergaderd met de Sportstichting. Zodra de nieuwe 400 meter baan is uit gelijnd, gaan de atletiekclubs een noodclubgebouw neerzet ten De huidige kantine zal tij delijk) als wasruimte gaan functioneren, dus deel uitma ken van de kleedaccommoda tie. Zodra de gemeente ook geld beschikbaar heeft om defini tieve kleedgelegenheid neer te zetten, gaan de atletiekclubs meteen hun vaste clublokaal bouwen. Vrienden, we gaan het nog bele- Overigens staat wel vast dat de aanleg van de nieuwe at letiekbaan betekent dat de Leidse atleten een seizoen niet in de Leidse Hout terecht kun- Fiorentina: 0-3 ZURICH - De strafcommissie van de UEFA heeft besloten de Ita liaanse club Fiorentina een reg lementaire nederlaag van 0-3 te ge ven in de eerste wedstrijd voor de eerste ronde van het UEFA-cup- toernooi tegen Schalke '04. De wer kelijke uitslag was 0-0. Fiorentina had CASARSA opgesteld in de ploeg, een speler die in het seizoen 1975/1976 tweemaal een gele kaart had gekregen en niet speelgerech tigd was. CASARSA moet nu op 28 september in Gelsenkirchen zijn wedstrijd schorsing uitzitten. Drie wedstrijden geschorst weden de uit het i^eld gestuurde spelers Johnstone (Glasgow Rangersen Maldovan (Dinamo Boekarest). f tK' i i.l gi 1 UgjËS i' vJ fev -f' f United tekent beroep aan LONDEN - Woede en diepe verslagenheid overheersen in het kamp van Manchester United, na het besluit van de Europese voetbalorganisatie UEFA om de club van ver dere deelname aan het Europese toernooi voor beker winnaars uit te sluiten. populaire nieuwe trainer Dave Sexton, de Europa Cup voor be kerwinnaars in de wacht te sle pen. HAYE THOMAS "Waarom wij wel en zij niet. Wij hebben toch alles gedaan wat in ons vermogen lag om de rellen te voorkomen", is de overheersende opvatting in Manchester en tege lijk de basis voor het beroep aat United onmiddellijk tegen de harde straf van de UEFA heeft aangetekend. Koortsachtig wordt daarvoor nu het noodzakelijke bewijsmate riaal verzameld en misschien wel tegen beter weten in hopen velen dat het alsnog zal komen tot de thuiswedstrijd tegen St. Etienne, die Manchester United gezien het bereikte eindresultaat van 1-1 zulke goede perspectieven biedt op het bereiken van de ongetwij feld uiterst lucratieve tweede ronde. De club krijgt in zijn verweer alle steun van de Engelse minister voor Sportzaken Dennis Howell, die de UEFA verwijt veel te haas tig te hebben geoordeeld en geen kennis te hebben genomen van een rapport, dat hij op diplomatiek niveau over de ongeregeldheden in en rondom het stadion van St. Etienne heeft laten samenstellen. En in dat rapport staat onomwon den dat zowel United als de lei ding van zijn supportersclub al het mogelijke hebben gedaan om de ernstige incidenten te voorko men. Ook de secretaris van de En gelse voetbalbond Ted Croker heeft nu een duit in het zakje ge daan met zijn vraag aan de UEFA welke straf dan aan St. Etienne als de thuisspelende en daardoor in de eerste plaats verantwoor delijke club, is opgelegd. Niettemin heersen er in Engeland ook andere opvattingen. Oh zeker, men is alom begaan met het lot van 's lands beroemde club, die nota bene reeds alle kaarten voor de return tegen St. Etienne heeft verkocht en nu geconfronteerd wordt met massale terugbetaling. Maar er zijn er hier ook genoeg die van mening zijn dat harde maat regelen allang in de lucht hingen, gezien het niet aflatende wange drag van een deel van United's machtige supporterslegioen, dat hier de bijnaam "het rode leger" heeft. Ook de afgelopen zaterdag na de verloren thuiswedstrijd te gen Chelsea heeft dat weer ge ducht van zich doen spreken en is het buiten het stadion van Old Trafford tot felle vechtpartijen gekomen. Trouwens, ook in Enge land zelf groeit het aantal clubs dat met de zogenaamde "beesten bende" in de aanhang van United niets meer te maken wil hebben. Clubs als Derby County en Coven try City bijvoorbeeld geven vooraf geen kaarten meer aan Manchester United en doen verder alle moeite om de voornamelijk jeugdige fans van United die toch naar binnen willen te weren. Ook zijn er hier genoeg die het ten- hemelschreiend vinden dat voetbalwedstrijden tegen Man chester United onderhand com plete militaire operaties zijn ge worden en in deze kring kan men het zich best voorstellen dat men bij St. Etienne zo zijn eigen ge dachten had, toen er tevoren ge sproken werd over wat er alle maal beslist gebeuren moest om een bekerwedstrijd tegen Man chester United, hoe enerverend ook op papier, normaal te laten verlopen. Niettemin, voor Manchester Uni ted zelf is de slag dubbelhard aan gekomen. De bittere ironie wil ook dat de spelers zelf een van 's lands meest sportieve elftallen vormen, dat in de afgelopen seizoenen tot tweemaal toe een prijs kreeg voor de ploeg met de minste overtre dingen. De frustraties in het team zijn dan ook bijzonder groot. Vooral nu men er zijn zinnen op had gezet om onder leiding van de Engelse profs willen staken LONDEN - De spelersvakbond van de Engelse be roepsvoetballers heeft de clubs gedreigd met een staking als er niet snel overeenstemming wordt bereikt over de nieuwe arbeidsvoorwaarden die de vakbond de voetbalbond heeft gedaan. De secretaris van de spelers vakbond Cliff Lloyd ver klaarde, "twee jaar lang zijn we al bezig het huidige transfer systeem te veranderen. We wil len meer vrijheden voor onze spelers. Als ze contract vrij zijn mogen ze zelf bepalen naar welke club ze willen. Tot nu toe hebben we van de FA (de En gelse voetbalbond) niets ver nomen. Dat duurt ons te lang. Van verschillende kanten, met name van de spelers wordt erop gehamerd dan maar te gaan staken. Die kans is erg groot, dat dit zeer binnenkort gaat ge beuren." OOSTENDE - Terwijl de Belgen woedend het veld verlie ten, het publiek de scheidsrechters uitfloot en de Spanjaar den ondanks hun eerste overwinning (94-93) met diepge bogen hoofden de kleedkamer opzochten, vertrokken de Nederlandse basketballers rustig naar hun hotel om een late maaltijd te nuttigen. Want ondanks de nederlaag, eer der op de avond, tegen de favoriete Joegoslaven eindigt Nederland in deze poule zeker op de vierde plaats. Of het een derde wordt hebben de Oranje-spelers vanavond in eigen hand; dan moet van de Belgen worden gewonnen. En die moge lijkheid is er zeker nu de thuisploeg in de wedstrijd tegen de Spanjaar den tot net uiterste is gegaan en Nederland in een gezapig duel van Joegoslavië verloor (111-75). De Belgische coach René Mol, de man die in de jaren 70-73 de Neder landers coachte, wist voordat hij aan het duel met ae Spanjaarden begon dat hij nog twee kansen had om bij de eerste acht te komen. Omdat hij het niet tegenover het publiek kon verkopen om er tegen de Spanjaarden met voor te spelen, werd België-Spanje een reusachtig spannend duel. Een wedstrijd die pas in de laatste minuut werd be slist door de scheidsrechters. En ook daar had Rene Mol al rekening mee gehouden: "De scheids rechters worden hier niet zoals in Spanje en in Italië in de watten ge legd en omdat ze ook nog optreden voor het oog van de hoge heren van de FIBA zullen ze zeker het thuis land niet bevoorrechten. Niet dat ik daarom vraag, want je moet het tenslotte zelf op het veld maken, maar het zijn wel extra moeilijk heden waar je als organiserend land mee te maken hebt. En het publiek, dat rekent er op dat wij bij de eerste acht komen. Wat doen we anders nog in Luik?" De problemen zijn er voor René Mol na het verlies tegen de Span jaarden dan ook niet gemakkelijker op geworden. Hij moet vanavond van Nederland winnen, anders is het spel uit voor de Belgen en zal Mol ook wel eens zijn langste tijd als bondscoach gehad kunnen hebben. Toch hebben de Belgen in vergelijking met Nederland een ideale voorbereiding gehad. Sinds eind april zijn alle spelers helemaal vrijgemaakt voor het nationale team, geen problemen met clubs zoals hier in Nederland. Ze hebben gespeeld in de intercontinentale beker voor landenteams, vijf wed strijden in Europa, vijf in Amerika en Zuid-Amerika. Mol: "Een ge weldige belevenis, waar we erg veel van hebben geleerd. Maar ja, ik denk toch dat er in Nederland meer talent is. En er wordt veel meer met dat talent gedaan. In Nederland kijkt men naar morgen, in België alleen maar naar vandaag". Nederland heeft dan ook alle kans om vanavond te winnen. Dan zal er echter wel met meer inzet moeten worden gespeeld dan tegen Joegoslavië. Een nederlaag tegen de Europese kampioen is geen schande, maar de spelers geloofden er vanaf het begin helemaal niet in. Dat de Joegoslaven wel degelijk bevreesd waren voor Nederland, bleek uit het feit dat coach Nikolic zijn beste vijf spelers direct het veld instuurde en dat tot tien minuten voor tijd ook zo hield. Zo lang was echter niet nodig geweest, want het Oranje-team gaf het al erg snel op. Begon het misschien al met het feit dat Kees Akerboom zijn schoenen vergat in het hotel? Gelukkig wa ren er ook nog wat lichtpuntjes in Jan Dekker: tien punten. deze wedstrijd. Al Faber, van wie het pas een dag voor het begin van deze Europese kampioenschappen zeker was dat hij kon spelen in ver band met een schouderblessure was nu helemaal pijnvrij en hij scoorde erg gemakkelijk. Tweede lichtpunt was de 19-jarige center Bert Kragtwijk, die tegen de Joegoslavische reuzen aardig uit de voeten kwam. Dat tegen Joegos lavië spelen nog even iets anders is, moest de jonge guard Emiel Ha- gens nog lang na de wedstrijd ver bijsterd erkennen. "Ik maakte te gen die Slawnic een schijnbewe ging, maar hij bleef gewoon staan. Hij keek alleen maar naar mijn voe ten, wat een speler!" Ria Schuurhuizen

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 13