LEIDSCH DAGBLAD Zesling maakt het vrij goed Mest zigeuners tegen beleid van gemeenten Unieke bevalling in Leids academisch ziekenhuis Wereldbankaccent meer op platteland Rie Cramer overleden B@D vandaag MAANDAG 19 SEPTEMBER 1977 OPGERICHT 1 MAART 1860 35349 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN (Van één onzer verslaggevers) LEIDEN - De zesling die gisteren in het Leidse academisch ziekenhuis het levenslicht aanschouwde, maakt het nog steeds redelijk goed. De kans dat de vier meisjes en twee jongetjes in leven blijven, werd vanochtend nog op 75 procent geschat. Pas over twee weken kan definitief worden gezegd of de baby's het zullen halen. De moeder, de 28-jarige Corrie Nijssen-Joosse uit Heemskerk (vlakboven Beverwijk), verkeert eveneens in redelijk goede condi tie, aldus een woordvoerder van het academisch ziekenhuis. Verwacht wordt dat zij de vrouwenkliniek van het AZL over twee weken zal kunnen verlaten. De spectaculaire bevalling werd gisterochtend omstreeks kwart over tien verricht door een team van minstens twintig man: vijftien artsen (vrouwenartsen, internisten, anesthesisten en neonatologen, dat zijn kinderartsen die gespeciali seerd zijn in vroeggeborenen) en enkele verpleegkundigen. Voor de bevalling was een gedetailleerd draaib'oek gemaakt, dat o.m. de tijdsduur van de verschillende handelingen vermeldde. Zes minuten nadat de vrouw onder volledige narcose was gebracht, werden de kinderen "gehaald". De hele bevalling nam de "wereld recordtijd" van één minuut en tien seconden in beslag. "Nog sneller dan we verwacht hadden", aldus prof. dr. J. Bennebroek Graven- horst, hoogleraar gynaecologie en een van de coördinerende medisch specialisten. Keizersnede De zes baby's, van wie de jongetjes als tweede en zesde kwamen, wer den gehaald door middel van de keizersnede. Op dat moment waren ze slechts 32 weken oud, zodat ze direct na de geboorte in de couveuse moesten worden gelegd. Hun gewicht varieerde van 1000 tot 1500 gram. Volgens prof. Benne broek Gravenhorst hebben baby's bij een gewicht van minimaal 800 gram nog een overlevingskans. Mevrouw Nijssen, die wegens on vruchtbaarheid met hormoonp reparaten was behandeld, werd in juni in het academisch ziekenhuis opgenomen. Eerder was ze in ver wachting geraakt van een vierling, maar die was dood geboren. Sinds zijn vrouw in het AZL werd opgenomen heeft de vader van de zesling, Siem Nijssen (27) buiten gewoon verlof gekregen van zijn werkgever Hoogovens. Hij werkt daar als eerste kwaliteitslasser. Het echtpaar had aanvankelijk van het AZL te horen gekregen dat het moest rekenen op een vijfling. Dat was vastgesteld door middel van zg. echografisch onderzoek (weer kaatsende geluidsgolven die zicht baar worden gemaakt). Kort gele den wees een röntgenfoto echter uit dat het een zesling zou worden. Het is overigens de eerste keer dat er in Europa een zesling met over levingskansen werd geboren. In 1974 werd in Kaapstad eveneens een zesling geboren, waarvan de kinderen nog allemaal in leven zijn. Op 17 januari vorig jaar schonk een eveneens met hormonen behan delde vrouw uit 's-Gravenzande in Rotterdam het leven aan een vij fling, die nog steeds in leven is. De geboorte van vijf- en zeslingen komt spontaan niet of nauwelijks De commerciële belangen van de ouders van de zesling zullen wor den behartigd door het bureau In- tertootball van Cor Coster, de schoonvader van Johan Cruijff. Coster, die door het AZL en de ouders gezamelijk is aangezocht, is ingeschakeld vanwege zijn erva- shands gratis is en da.t hij er wel ringen op het gebied van o.m. pu- voor voelt om de ouders te helpen, bliciteitsrechten. Hij zei gister- ook al heeft zijn bureau voorname- avond dat zijn bemiddeling voor- lijk met voetballers te maken. Vader Nijssen zou vandaag overi gens aangifte gaan doen in het Leidse stadhuis. Zie verder pagina Leiden Coster Het echtpaar Nijssen zal voorlopig door maatschappelijk werkers van het AZL worden begeleid. Onder meer zal worden geprobeerd het gezin, dat nu in een vierkamerflat woont, aan een groter huis te hel pen. Te verwachten valt verder dat er allerlei acties zullen worden ont ketend om het echtpaar aan de no dige financiën te helpen. De eerste beelden kort na de bevalling. Van de gebeurtenis is een medi sche film gemaakt, die binnenkort nauwkeurig zal worden geanalyseerd. Verhoging van AWBZ-premie? UTRECHT - De ziekenfondsraad zal wellicht voorstellen om het premiepercentage van de algemene wet bijzondere ziektekosten (AWBZ) voor 1978 op 2.87 (2.8655)te brengen. Het gemiddeld per centage over dit jaar is 2.65 (2.6537). Dit staat in een ontwerp-advies dat de ziekenfondsraad donderdag in zijn vergadering zal behandelen. Daarna gaat het advies - al dan niet gewijzigd - als advies naar staats secretaris Hendriks (Volksgezond heid) en minister Boersma (Sociale Zaken). BERN (ANP) - De straf- commissie van de Europese voetbalbond (UEFA) heeft be sloten Manchester United uit te sluiten van verdere deelname in het lopende toernooi om de Europese beker voor beker winnaars. Dit naar aanleiding van het wangedrag van sup porters van de Engelse club tij dens de eerste wedstrijd voor de eerste ronde tegen Saint Etienne, die woensdag in Frankrijk werd gespeeld en in 1-1 eindigde. De commissie kwam tot dit be sluit in het belang van het Europese voetbal en om de Manchester United na rellen uit Europa-cup veiligheid van de supporters te waarborgen. Volgens de com missie, die onder voorzitter schap stond van dr. Alberto Barbe en een buitengewone zitting hield, heeft het geweld dadige optreden van de aan hangers van Manchester United de veiligheid en het lichamelijk welzijn van de bezoekers ern stig in gevaar gebracht. Saint Etienne heeft zich nu au tomatisch voor de tweede ronde geplaatst. Drie kwartier voor de wedstrijd woensdag in Saint Etienne be gon, moest de politie al tus senbeide komen om een einde te maken aan gevechten en het gooien van flessen. In totaal 33 personen moesten in een ziekenhuis voor verwondingen worden behandeld. Een delegatië van de zigeuners ..harde afspraken over staanplaat- heeft aangekondigd met niet min- sen" voor ongeveer 450 illegaal in der genoegen te nemen dan met ons land verblijvende zigeuners. DEN HAAG (ANP) - Onder leiding van hun koning Petaio demonstre ren sinds vanmorgen zes uur in Den Haag enkele tientallen zigeuners tegen het beleid van de Neder landse gemeenten inzake stand plaatsen voor ziegeuners. Zij zijn met ruim 20 woonwagens voor het gebouw van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten (VNG) aan de Haagse Nassaulaan gaan staan. Volgens Petaio zullen hij en zijn mensen niet eerder weggaan dan nadat zij een duidelijk standpunt hebben gekregen van de VNG wat betreft het aanwijzen van stand plaatsen voor zigeuners. Het is een Weinig verandering Droog weer met zonnige perioden, maar in de nacht en ochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. Plaatselijk nachtvorst en minimumtemperaturen van 7 tot 2 graden. Maxima morgen rond 16 graden. (Opgemaakt om 11.15 uur).» 20 SEPTEMBER Zon op: 7.22 uur, onder: 19.43 uur. Maan op: 15.28 uur, onder: 0.20 pur. Hoogwater te Katwijk te 8.52 en 21.21 uur, laagwater te 4.33 en 16.51 uur. actie als enkele weken geleden is gevoerd voor het ministerie van Justitie in Den Haag. Die actie werd beëindigd toen amb tenaren van Justitie een tijdelijke standplaats hadden weten te vin den in Almere voor drie betrokken families. Ook is toen gezegd dat er snel een permanente oplossing zou worden gezocht. Volgens Petaio is echter gebleken dat de Neder landse gemeenten er nu de oorzaak van zijn dat zijn mensen nog geen definitieve, redelijk uitgeruste standplaats hebben. Hij zei vanmorgen dat hij wil weten waar hij aan toe is. Met zijn actie wil hij de VNG dwingen druk uit te oefenen op gemeenten om hem de zeven standplaatsen te geven die hij nodig heeft voor drie families. Vanavond praten bestuursleden van de VNG met een delegatie van de zigeuners. Volgens de politie mogen de zi geuners hun auto's en caravans voorlopig laten staan op de par keerplaatsen aan de Sophialaan, die op de Nassaulaan uitkomt, recht tegenover het VNG-gebouw. Rond acht uur arriveerde het hoofd van de interne dienst van de VNG bij het kantoorgebouw. Hij kreeg een petitie in de handen gedrukt WASHINGTON - De Wereldbank heeft in het boekjaar tot en met 30 juni 1977 het record bedrag van 2.31 miljard dollar uitgeleend voor de ontwikkeling van het platteland, inclusief landbouw, in de arme lan den van de wereld. Naar schatting zullen ongeveer vijf miljoen gezin nen, of dertig miljoen mensen, pro fiteren van de projecten die met deze miljarden worden gefinan cierd. De wereldb~~*k en. haar zusterin stellingen heooen gedurende het verslagjaar 7.27 miljard dollar toe gezegd, ruim 396 miljoen dollar meer dan het voorgaande jaar. De bank alleen verstrekte 161 leningen aan 54 ontwikkelingslanden, waar een bedrag mee was gemoeid van 5.76 miljard dollar, 782 miljoen meer dan het jaar ervoor. In de af gelopen jaren heeft de bank een deel van haar economische begin selen aan de kant gezet. Zij was tot de ontdekking gekomen dat eco nomische groei niet vanzelf ten goede komt aan het gros van de arme bevolking. In het verleden zijn enorme bedragen gespendeerd aan projecten waar slechts een klein deel van de bevolking baat bij had. De bank richt zich nu steeds meer op de brede lagen van de be volking, in het bijzonder die op het platteland. Het grote belang dat de Wereld bank nu hecht aan de ontwikkeling van het platteland blijkt uit het aan tal projecten op dit gebied dat het afgelopen jaar in aanmerking kwam voor een lening, nl. 84 stuks, overeenkomende met 37 procent van alle activiteiten van de bank. BLARICUM (ANP) - De illustratrice Rie Cramer is vrijdag op 89-jarige leef tijd in haar woonplaats Blaricum overleden. De uitgeversmaat schappij Van Goor heeft dit van daag meegedeeld. Over begrafenis of crematie worden geen medede lingen gedaan. Marie Cramer werd 10 oktober 1887 in Soekaboemi (Indonesië) gebo ren. Ze werd tekenares en schrijf ster, was enige tijd gehuwd met Eduard Verkade, ontwierp toneel- decors, kostuums en aardewerk, schreef onder pseudoniem Marie Holman toneelstukken en onder eigen naam kinderboeken. De laatste illustreerde zij zelf. Be kendheid kreeg zij vooral daardoor. Zij illustreerde ook sprookjes van Grimm en Andersen. Ten hoogste zes dagen op politiebureau DEN HAAG (SP) - Een arrestant mag doorgaans na zijn aanhouding niet langer dan drie dagen op het politiebureau worden vastgehou den. Alleen in geval van "dwin gende noodzaak" mag die termijn eenmaal met drie dagen worden verlengd. Deze periode moet voor de politie voldoende zijn om haar onderzoek te verrichten. Dit is vastgesteld in een wetsont werp, dat minister van Justitie aan de Tweede Kamer heeft aangebo den. Het voorstel is voorbereid door de commissie partiële herzie ning strafvordering. Tot nu toe is de wet niet duidelijk over de vraag, waar een verdachte na zijn aanhou ding moet worden ondergebracht. Nu moet de arrestant na ten hoogste zes dagen cel op het poli tiebureau naar een van tevoren ge noemd huis van bewaring worden overgebracht. 20 PAGINA'S Het Nederlandse voetbal scheidsrechterskorps is in opspraak, nu twee verte genwoordigers daarvan in het afgelopen weekeinde op uiterst negatieve wijze in het nieuws kwamen. Scheidsrechter Mulder eiste een hoofdrol voor zich op in de tragi-komedie die Vi- tesse-Feyenoord (2-2) werd, arbiter Draaisma voerde een eenmansklucht op bij Ajax-Go Ahead Eagles: 2-0. "Met het peil van het voetbal, is ook het peil van de arbitrage gedaald", meent Wim Rijsbergen in zijn wekelijkse kolom. "Een kwalijke ontwikkeling". Zondag-hoofdklasser UVS werkte een povere partij af tegen De Spartaan. Voor de Leidenaars was de eerste aanval direct de beste. UVS won met 1-0 dankzij een tref fer in de eerste minuut. LFC won de tweede-klasse derby tegen Lugdunum (1-0) "on danks" het vertrek van elf talbegeleider en „manager" Cor Sip. "Ik heb kennelijk iets verkeerd gedaan", zegt hij zelf. Vrij Spel ook voor tennis. Leidenaar Louk Sanders en Oegstgeestenaar Wouter Fok wonnen voor Nederland de Daviscupwedstrijd tegen Griekenland. Succes ook voor het Nederlands bas ketbalteam dat van Finland won en zich daarmee plaatste bij de laatste acht van het Europees kampioen schap. De schakers van Philidor tenslotte hadden beter een "baaidag" kunnen opnemen. De Leidenaars verloren kansloos. PAGINA 9-15 Mosje Dajan, de Israëli sche minister van buiten landse zaken, lijkt dezelfde pendeldiplomatie te voeren als zijn ex-collega van Ame rika Henry Kissinger. Hij vloog in drie dagen tijd tweemaal naar Washington en onderbrak zijn reis in Is raël en Europa. Op de foto gaat Dajan, omringd door veiligheidsagenten'zijn ho tel in New York binnen. PAGINA 7 "Indonesische geheime dienst actief onder Zuid-Mo- lukkers". PAGINA 5 4 weken lang het ;!.jlEIDSCH M DAGBLAD ter kennismaking voor de HALVE PRIJS Leidsch Dagblad eerst 4 weken voor hall geld e Ik Beslis meteerveh u 'kunt mij mi v heden als abonnee noteren en ik krijg dan de eerste 2 we de krant gratis. Naam Adres Woonplaats Gironr. Hokje aankruisen en bon ingevuld in een open envei zonder postzegel opsturen naar - Leidsch Dagblad Antwoordnummer 214 Leiden

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 1