staf: nel nieuwbouw mm* Inspraak binnenstad op Leidato: nu of nooit... LEIDEN - Per gratis bus naar de Leidato. Er wordt veel gebruik van gemaakt. De stemming is op vallend beter dan doorgaans in een bus waarvoor je betalen moet. De chauffeur is het zo langzaam aan zat élk kwartier hetzelfde weggetje heen en terug te moeten rijden, op zijn vrije dag. De Leidato .zelfTussen "Mag ik u dit aanbieden "Leest u wel eens een boek mijnheer" en "Maakt u wel eens uw eigen kleding mevrouw"-standjes vinden we een stand van de gemeente Leiden met voorlichting over de binnens tadsplannen. Het loopt er geen storm, maar geregeld is er toch klandizie. Doordat het niet zo druk is, kan er aan iedere belang stellende ruimschoots tijd gege ven worden. Het blijkt dat er mensen komen die al erg veel van de plannen weten, maar er komen er ook die niet eens van het bestaan van de pro jectgroep binnenstad weten. Het blijkt dat mensen vaak het idee hebben dat hun stem toch niet meetelt als er beslissingen geno men worden. "Ten onrechte", zegt de heer Jasper, leidato luiislioudshou lid van de projectgroep. "Alle opmerkingen die gedurende de inspraakprocedure gemaakt zijn, of ze nu van een grote groep is of van een enkeling, worden meegenomen in ons advies aan de raad. Alle opmerkingen of vra gen die hier, op de Leidato, ge maakt worden schrijven we op in een logboek. De inspraaktijd loopt nog maar tot 1 oktober dus het is nu of nooit hé? Want wat nu beslist gaat worden zal de stad voor weer minstens een eeuw bepalen, als je nu besluit iets af te breken, dan krijg je het nooit meer terug". In de stand zijn op de kadastrale kaart van 1850 enkele dingen neergezet die er zouden kunnen komen als een van de vijf schetsen wordt uitge voerd. Veel mensen schrikken van de hoge pilaren die als parkeergarages staan aangegeven. "Als je par keergarages maakt, stop ze dan onder de grond", zeggen ze "en laat de pleinen op de Garen- markt, Beestenmarkt en Ir. Driessenstraat zoals ze zijn". De meeste mensen schrikken ook van het Hoog-Catharijneachtig zakencentrum op het Schutters veld, en verwerpen dan ook de eerste twee van de vijf varianten Aan die vijf is op de stand een zesde toegevoegdde nulvariant ofwel: "Wat gebeurt er als er niets gebeurt?". Ga daar maar even over zitten denken. Ondertussen gaan wij verder met de uitslagen van de zaterdag ge houden Leidatoloop, georgani seerd door de gezamenlijke Leidse Atletiekverenigingen. Er deden 180 mensen mee, waarvan de jongste Bartje Sanders heet, de oudste man L. Bon, en de oudste vrouw mevr. Zonneveld-van Riel. De drie eerste heren, in volgorde van aankomst: S. Kijne, C. Fi- lippo en H. C. van Leeuwen. De eerste drie dames: M. van Schie, C.v.d. Meer en mevr. Zonneveld van Riel. MARGA WUIS F 1600 bijeen gevist voor gehandicapten LEIDEN - Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de Leidse Politie Sportvereniging werd afgelopen zaterdag in sa menwerking met de Henge- laarsbond van Leiden en om streken een viswedstrijd ge houden in de Nieuwe Vaart. In totaal waren er 236 deelnemers en na twee uur vissen werd de volgende eindstand bereikt: 1. R. Loeffen (Weurt) 35 st., 2. A. v. d. Teen (Dordrecht) 31 st., 3. R. v. d. Berg (Cuyck) 29 st., 4. W. v. Berkel (Leiden), 26. 5. J. Panne- koek (Berkel) 26, 6. S. Zonne veld (Hillegom) 24, 7. D. Lodder (Utrecht) 22. 8 A. Dietz (Arkel) 20. 9. G Leonard (Delft) 20, 10. C. de Koning (Oosterhout) 18, 11. G. Dedel (Hillegom) 18, 12. W. Houtman (Overschie) 18. Voor de winnaars waren vele fraaie prijzen beschikbaar. Verder werd er een verloting gehouden, waarvan de trekking werd verricht door politie commissaris Van Voorden. Bij het opmaken van de financiële balans bleek dat er 1600 gulden beschikbaar was voor de ge handicapte sportlieden. In dit bedrag zaten behalve een aantal prive-giften ook een gift van 500 gulden van de hengelaarsbond. Commissaris Van Voorden sprak aan het slot van de visdag een kort dankwoord aan me dewerkers en sportvissers. De 146 woningen aan de Ringkade en omgeving worden niet meer gerenoveerd. De kosten van een renovatie zouden per woning zo hoog worden, dat nieuwbouw rendabeler wordt geacht. Het zal overigens nog wel anderhalf a twee jaar duren voordat dit plan tot uitvoering wordt gebracht. Uiteraard zal de toekomstige be bouwing minder dicht worden dan de huidige, hetgeen betekent dat er 25 a 35 woningen minder komen dan de huidige 146. Het verlies aan woonruimte wordt el ders in de wijk gecompenseerd en zo nodig ook daarbuiten. Zoals gezegd zal dat gebeuren op de plaatsen, die de BTS in de Kooi heeft achtergelaten. Onzeker is nog wat er met de aangrenzende woningen in de Medusastraat en Javastraat zal gebeuren. Nieuw bouw op deze plek lijkt het meest waarschijnlijk, zeker wanneer de gemeente het badhuis verwerft. De zestien woningen in het Kooi- park zijn weliswaar fraai gelegen, maar schijnen slecht van con structie te zijn. Op dezelfde plek en zoveel mogelijk in dezelfde stijl worden nieuwe woningen gebouwd. Als er ten behoeve van de Kooi ook buiten de wijk nieuwbouw moet worden ge pleegd, dan zijn daarvoor twee mogelijkheden. De eerste is de Ververbuurt, op de plaats van de vroegere fabriek van Clos en Leembrugge. Overigens zijn er ook plannen om de aangrenzende veertien rug-aan-rug- woningen in de Ververstraat te renoveren. Van het voornemen om deze wo ningen te verhelen (samen te voegen) zijn gemeente en wo ningbouwvereniging Werk manswegen in verband met de hoge kosten afgestapt. De tweede "Huisvesting in deel Endegeest slecht Vis e&o Arm'o Privje Rekenjncf Kun je® aoeprdiro van óz honde/i- bel ashng' betalen. vr. (Met Bello naar de Amro, dus. -kiozjEIDEN/OEGSTGEEST - De huisvesting van andflngdurig opgenomen patiënten in het psychia trisch ziekenhuis Endegeest lijkt ontleend aan 2;en model voor rechteloze bewoners van het ar- "henhuis. Er zijn overvolle, te grote, te hoge en ®',grlfaak nog aaneengesloten leef- en slaapzalen, bojaar de bewoner zijn zelfstandigheid en privé- iurUfeer opgeeft in ruil voor sfeerloosheid en het !sav'lechte humeur van medebewoners. telefen en ander staat in een beleidsvi- noeiie van de medische staf van Ende- bereest. Het stuk heeft betrekking op ?n schetsplan van Endegeest voor ?rvangende nieuwbouw ten be- Deve van langdurig opgenomen atiënten. Dat plan, waarvan de lacht via een /Amro Ppvé Rekening Kun je. de, eenfe, 3eoP aan bfetali ru? op je, i0 uu Verbouwing doen 1 naar de Amro, dus.) eerste fase 6 miljoen gulden zal gaan kosten, komt a.s. donderdag ter sprake tijdens een openbare vergadering van de raadscommis sie gezondheidszorg. Eind vorige maand werd het schetsplan besproken tijdens een besloten vergadering van die commissie, die werd bijgewoond door vertegenwoordigers van de medische staf van Endegeest. Uit een brief van de medische staf aan wethouder Oosterman blijkt, dat de raadsleden van de commissie zich toen positief over het schetsplan hebben uitgelaten. Wethouder Oos- terman heeft de medische staf toe gezegd dat de commissie zich a.s. donderdag formeel over het voor lopige schetsplan zal uitspreken. Medio november, zo blijkt uit de brief van de medische staf, zal dan het definitieve schetsplan voor de eerste fase van de nieuwbouw wor den ingediend. In de beleidsvisie van de medische staf wordt ervoor gepleit om zo snel mogelijk tot de nieuwbouw over te gaan. Het oude huisvestingssys teem met beddenhuizen uit het eind van de vorige eeuw biedt vol gens de medische staf geen enkel reëel aangrijpingspunt om de be handelingsmogelijkheden verder uit te werken. Een van de vervreemdingssymp tomen bij de patiënten, aldus de be leidsvisie, is ongetwijfeld het feit dat er onder dergelijke omstandig heden nooit een opstand is uitge broken. Slechte staat Als problemen worden in de be leidsvisie o.a. genoemd de zeer slechte staat van de gebouwen waarin de langdurig opgenomen patiënten gehuisvest zijn, de mas sale woon- en leefomstandigheden (het accent valt teveel op observatie en bestrijding van onrust, aan posi tiever gerichte behandelingspro gramma's komt men haast niet toe), onvoldoende mogelijkheden om patiënten van verschillende cate gorieën (gedragsstoornissen en zel fredzaamheid) zonodig apart te zet ten en onvoldoende mogelijkheden voor begeleiding van groepsinte- racties en bevordering van de communicatie tussen de indivi duele bewoners. Als kernpunt van haar beleidsvisie ziet de medische staf de wens om onnodig sociaal slecht functione ren van patiënten te vermijden, "om de chronische bewoners van dit instituut in staat te stellen een leefpatroon te ontwikkelen dat zo veel mogelijk aansluit bij datgene wat in de maatschappij gebruike lijk is". Wooneenheden Om dat te kunnen bereiken meent de medische staf dat er kleinere wooneenheden moeten komen (laagbouw) waarin ruimte is voor groepsbegeleiding, zelfredzaam heid en bevordering van sociale vaardigheden bij de patiënt. Een eigen toegang, eigen sanitair, een keuken en zonodig wat overruimte, bijvoorbeeld voor het behandel team, de groeps- en arbeidstherapie en ontspanning. Verder zouden er volgens de me dische staf aparte eenheden moe ten komen voor lichamelijk zieken en voor de bestrijding van onrust. "De voorgestelde, vervangende nieuwbouw", aldus besluit de me dische staf, "dient gezien te worden als een absolute voorwaarde voor betere opvang- en behandelings methoden". Verdwijnend beeld in de Kooi (2): de woningen in het Kooipark Verdwijnend beeld in de Kooi 1): 146 woningen op de Ringkade e.o mogelijkheid tot nieuwbouw is op de hoek van de Emmastraat, Langegracht en Pelikaanstraat, waar de Leidsche Machinefa briek heeft gestaan. Ten stad- huize is vastgesteld dat woning bouw op deze plek tot de moge lijkheden behoort. Maar er wordt in de Kooi niet alleen gesloopt en nieuw gebouwd. Het ziet er naar uit dat voor de veertig woningen in de Bilitonstraat, Bankastraat en Kooilaan weer een renovatieplan zal worden op gesteld. Een aantal jaren geleden raakten de -ra*®» bewoners in conflict met archi tect Schutte van Werkmanswo ningen, die renovatieplannen had gemaakt, waar ze het niet mee eens waren. De bewoners schakelden het uit studenten be staande Bouwkundig Adviesbu reau (BAB) van de technische hogeschool in Eindhoven in om zelf plannen te maken. Het minis terie van Volkshuisvesting beoordeelde de veel soberder op zet van de B AB negatief, zodat er geen subsidie voor gegeven zou worden. De woningbouwvereniging gaat nu IDEN - De Kooi is bezig een angzame. maar zekere metamor- uuiQSe te ondergaan. Naast de reno- an jjatie van een fors aantal wonin- 'en worden ook steeds meer de- sn van deze vooroologse stads- /ijk in Leiden-Noord met de rond gelijk gemaakt. Om ver- uw- olgens plaats te maken voor ge- nieuwe huizen. De Kooi 49^ordt steeds minder "vooroor- r. Bt?Ês - aarii gedaantewisseling wordt al met jur, ie dag zichbaarder in het blok vrïormosastraat - Lombokstraat - avastraat - Drifstraat. Op de plaats van daar afgebroken wo ningen (58 in getal) is nieuwbouw gaande van 48 huizen. Inmiddels zijn afbraakplannen bekend ge worden van nog een aantal in de Kooi. In het gebied Ringkade - Park straat - Atjehstraat - Kooilaan worden 146 woningen gesloopt. De zestien woningen in het Kooi park gaan eveneens tegen de vlakte. Verschillende gebouwen waar vroeger de Bedrijfstechnische School in huisde zullen ver dwijnen. Het complex in de Java straat is inmiddels al gesloopt; hetzelfde gaat gebeuren met de noodlokalen in de Madoerastraat en het houten gebouw op de hoek van de Sumatrastraat en Surina- mestraat, waar nu tijdelijk de kleuterschool de Wigwam is on dergebracht. Ook het badhuis op de hoek van de Medusastraat en de Sieboldstraat staat op de nominatie om afge broken te worden. De gemeente heeft inmiddels een eerste on derhoud gehad met de eigena resse van het badhuis, woning bouwvereniging De Eendracht. De verschillende plannen in de Kooi - en daarbuiten - worden begeleid door één speciale pro jectgroep, onder leiding van ambtenaar Akse. Verschillende gemeentelijke diensten zijn daarin vertegenwoordigd. De projectgroep overkoepelt ver schillende voorbereidingsteams, waarin ook de bewoners verte genwoordigd zijn, aldus Akse. zelf weer renovatieplannen ma ken, al is ook overwogen om ook op deze plek maar nieuwbouw te plegen.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3