TMIFII1L Leids expositieseizoen niet imponerend gestart T MAANDAG 12 SEPTEMBER 1977 VARIA Jeu de boides Het hotel in la Canourgue, waar we een week met zijn vieren een kort-verband-vakantie door brachten, had in de tuin een "boules-baan"die door hagen van de rest van de tuin was afge scheiden. Evenals vorig jaar was "de acteur" er weer, met zijn aar dige zoontje. Wij kenden zijn na am Louis Arbessier of iets derge lijks, niet. maar andere Franse gasten vertelden niet zonder eer bied dat ze hem wel eens op de televisie zagenen een sticker van de Comedie Franqaise op zijn auto was voldoende bewijs dat h ij inderdaad deel uitmaakte van dit befaamde Parijse gezelschap. Dat hij een acteur was, leed trou wens geen twijfel: zijn entree in de eetkamer ging nooit onopge merkt voorbij, de volzinnen die sonoor van zijn lippen rolden, verrieden een geoefende dictie. Hij verspreidde steeds iets feeste lijks om zich heenvertelde anek dotes en ging bovendien heel aar dig met zijn plus minus 12-jarig zoontje om, dus van mij zult u geen klacht over hem horen. Zijn enige zwak was dat hij niet tegen zijn verlies kon, een situatie die onder de omstandigheden alleen kon optreden als hij "jeu de bou les" ofte wel "patanque" speelde, het spel met de metalen ballen dat gisteren op het Amsterdamse Mu seum het eerste Nederlandse kampioenschap beleefde. Met zijn zoontje ging hij meestal vissen, maar in de tijd die na thuiskomst en het begin van het middag- of avondmaal restte, placht hij zich over te geven aan dit door de Fransen zo terecht geliefde en hooggeschatte spel. Meestal tra den de Arbessiers dan samen aan tegen eeii andere vader en zoon- combinatie, waarvan de vader (kalend, in bretelsongetwijfeld een bescheiden beroep uitoefende, en de zoon, een jaar of zestien, de hele entourage van het hotel met een milde glimlach bekeek. Gelukkig wonnen de acteur en zijn zoontje altijd, soms op het nippertje weliswaar, een keertje ook door te beweren dat tevoren was afgesproken dal er niet tot dertien, maar tot vijftien punten gespeeld zou worden, maar win nen deden ze. Dat hadden ze overigens vooreen groot deel aan het zoontje te danken, die de bal meestal voorzichtig vlak bij de "cochonet', het houten "varken tje", legde, want papa, die zich aan zijn status van acteur van de Comedie Franqaise verplicht voelde als "tireur" op te treden, dat wil zegggen dat hij de ballen van de tegenpartij met een spec taculaire directe worp door de lucht bij de cochonetvandaan trachtte te pikken, gooide bij die gelegenheden nogal eens mis. "Olala", riep hij dan, gevolgd door "bien joué, mon cher", als zijn zoon de schade weer wat be perkte. Actieve rol De acteur speelde ook daarbij overigens nog een actieve rol, door zich steeds achter het houten balletje op te stellenmet de voeten in een hoek van 90 graden, zoge naamd om aan te geven waar de ba l van zijn partner terecht moest komenmaar in werkelijkheid om zichzelf de kans te geven steeds weer die meter of tien naar de streep terug te lopen voor zijn worp, waardoor hij de aandacht van omstanders en tegenstanders iets langer kon vasthouden dan strikt noodzakelijk was Zoals gezegd: hij en zijn zoontje wonnen altijd, en hij betrad dan ook steeds goedgehumeurd de eet zaal, waar hij dan, tussen de ta feltjes door lopend, nadeed hoe zijn kalende tegenstander de door hem geworpen bal op een suk keldrafje achterna holde. Hilari teit. Op zekere dag waren wij, Aart en ik, aan het "boulen", toen Arbessier en zijn zoontje op daagden. We maakten er een Frankrijk-Nederland-match van. Echt geoefende spelers zijn wij natuurlijk niet, maar aan de andere kant is balgevoel ons niet geheel vreemd, zodat we al snel met 6-1 voor stonden. De "olala's" schalden door de tuin. In ons nadeel was natuurlijk, dat wij de dodelijke ernst missen die de Fransen bij het spelen van pe- tanque aan de dag leggen. Wij moeten nog altijd onbedaarlijk lachen als een iets te hard gerolde bal het varkentje meesleept in zijn kielzog en daardoor toch de dichtstbijzijnde bal wordt - waarbij het er uiteraard niet toe doet of die bal door ons of door de tegenstander geworpen werd. Het toneelgezelschap wist de achters tand weer in te halen, maar ik tireerde een keer meedogenloos, Aart sleept de cochonet mee, en uiteindelijk wonnen we met 13-11. Waterloo was voor Napoleon geen grotere deceptie. Wij zaten al een kwartier aan tafel voordat de ac teur (en zijn zoontje) binnentra den, zonder ophef. De kalende vader met de bretels knipoogde naar ons. En het duurde zeker tot de tweede gang, voordat de Co medie Franqaise, in de persoon van Louis Arbessier, zich verhief om na te doen wat voor gezicht Aart trok alshij de bal gooide. "Je moet een beetje geluk hebben", had Aart na onze overwinning re lativerend gezegd"Dat noemt hij een beetje", hoorde ik Arbessier toen geërgerd mompelen NICO SCHEEPMAKER LEIDEN - Het expositieseizoen is min of meer weer begonnen, en al de galeries die Leiden rijk is doen er alles aan om het kunstminnende publiek ook dit keer niet teleur te stellen. Een uiterst moeilijke taak, om stees maar weer voor zoveel verschillende smaken ieaardigs te brengen wat dan acceptabele kunst moet zijn ook. De ene AVRO. De blijkt een voltreffer de andere keer gat het wat minder. Niet zo ver wonderlijk misschien omdat er vandaag de dag maar weinig kunst gemaakt wordt die door iedereen kan worden bewonderd. Wat er nu te zien is bij galerie van der Vlist en galerie de Oude Rijn kan men aar dig en enigszins acceptabel noe men, maar de koude rillingen of warme vibraties zal men er niet van krijgen. Peter Siccema toont bij Van der Vlist schilderijen, twee hele grote lelijke doeken en ver scheidene kleine doekjes die het aanzien meer waard zijn, maar hij heeft de pech dat er een schilderij van Karei Wiggers bij hangt die hem pijnlijk op zijn falen wijst. De gewilde verholen mystiek en sym boliek in de kleine doekjes steken hulpeloos af tegen de eenvoud en kracht van het doek van Wiggers. Hopelijk krijgt Siccema de volge nde keer een gelijkwaardiger con current. Martijn Vergouw, de an dere exposant, die pentekeningen maakt, bcengt ér nog minder van terecht. De als los zand in elkaar zittende pentekeningen, waarin alle arceringstechnieken terug te vinden zijn zonder dat zijkbijdra- gen tot een bevredigfnd resultaat van de tekening, missen elke origi naliteit. Het zijn slechts variaties op thema's die door aanderen volledig zijn uitgewerkt. Het portret a la Dü- rer en het groepje bisschoppen a la Manzu laten dit eens te meer zien. Iets meer De exposanten van galerie Oude Rijn bieden ietsjes meer, al kan de keramiek van Marijke van der Harst en de collages van Ab Steen- voorden (de etsjes zijn er ook weer) nauwelijks boeien. Er zin drie ets jes van J an Hamerling te vinden die hy gemaakt heeft voor de ein- dkamp "Prix de Rome". Wie Ha merling nog kan herinneren van de Frits Kaatee is de eerste aan wie de Wouter van Gool- prys is toegekend. De onderschei ding is de klarinettist-saxofonist en bandleider uitgereikt tijdens het jubileumconcert in de nacht van za terdag op zondag van de Haagse jazzclub in het gebouw Amicitia. De prijs stelde de Haagse jazzclub in nu zijn dertig jaar bestaat. Het bestuur vn de dr. E. Boek manstichting, studiecentrum voor kunst en cultuur, heeft zijn voorzit ter drs. ir. LM. Henny aan de kant gezet. Aanleiding ertoe vormde een verschil van mening over de taken van de stichting in verband waar mee ook het ontslag van vijf pers oneelsleden in het geding is. Op 64-jarige leeftijd is in een zie kenhuis in zijn woonplauts Soest overleden de heer J.C. Bongenaar, financieel-economisch directeur van de AVRODe heer Bongenaar, die op 1 oktober met pensioen zou zijn gegkan, trad in 1955 in dienst van de AVRO, na een aantal jaar in het bedrijfsleven werkzaam te zijn geweest. In 1964 werd hij benoemd tot financieel economisch directeur van de AVRO. allereerste expositie bij de toen pas begonnen galerie, weet dat heij ge varieerd en expressief werk maakt. Zo ook deze drie kleine etsjes die het de jury van de Priz behoorlijk lastig gemaakt zullen hebben. De laatste exposant, Fie de Ferrante, exposeert unica prenten een ge drukte prent waarvan er maar eén- tje is, die aantonen dat zij goed weg weet met de invloeden die ons via andere culturen bereiken of bereikt hebben. De "primitief' aandoende figuurtjes die verwerkt zijn in een aantal van de unica's dragen op een positieve manier bij tot het char mante resultaat van verscheidene prenten. Al zijn sommige unica prenten nogal saai en qua vormgeving niet erg interessant (bv. "Hand I en II en de prenten in het boekje 'Duet ten"), over het geheel genomen is haar werk het aardigste van wat Oude Rijn nu te bieden heeft. De expositie kan men nog tot 21 sep tember bezichtigen. Van der Vlist is tot 30 september te bezoeken. i Kranendonk GYMNASTIEK - De Nederlandse meisjesploeg heeft zaterdag een turninterland tegen Zweden ge wonnen. Het team eindigde op een totaal van 177,15 punten tegen Zweden 172,30. In het persoonlijk klassement werd de Zweedse Anna Jansson eerste met 36,30 punten. BOKSEN - De 27-jarige Westduitse bokskampioen in het middenge wicht Frank Reiche heeft zaterdag zijn titel in München behouden. In de zesde ronde stopte ringarts Le gal het gevecht omdat uitdager Steinherr een bloedende wond aan het rechteroog had. Rijksmuseum van Oudheden (Rapen burg 28). Werkd. 10 uur voorm.-5.uur nam. zondag 1-5 uur nam. Galerie De Oude Rijn, Oude Rijn 40. Zomertentoonstelling. Geopend van 25 aug. tot 21 sept., woe. t/m zat. van 12-17 uur. do. van 19-21 uur. De Lakenhal, Oude Singel 28-32 Ten toonstelling Herman Gordijn - schilderi jen. Geopend van 9 sept. t/m 23 okt.. dag. iches, Andries Fre- deriks - zwart-wil illustraties. Jan Bern- hard Meinen - diverse technieken en Kees de Kruvff - kleinplastieken in brons. Geopend van 8 tot 25 sept., do. t/m zo. van 10-17 uur. woe. van 20-22 uur. Hortus Botanicus. Tei "Dier en Kleur". Geopend van 10-16.30 uur. zo. van 12.30-15.30 uur tot 18 sept. Galerie Denise Stephan. Bakkersteeg 13, tel. 132319 Tentoonstelling Wil Tweehuvsen - aquarellen en gouaches. Geopend za. en zo. van 14-18 uur. over ige dagen na tel. afspraak, tot 15 sept. Museum voor Volkenkunde, Steens traat 1 Tentoonstelling „Taal en teken binnen Chinese muren". Geopend, ma t/m za van 10-17 uur, zon- en feestdagen van 13-17 uur. tot 15 februari 1978. Zoir Galerie-Bibliotheek, Luifelbaan 1, Was senaar. Tentoonstelling J. G. M. Delf- gaauw - Rietpentekeningen. Geopend n 3 tot 29 sept., openingstijden van de telling bibliotheek. Galerie Kerkdam, Lange Kerkdam 113, Wassenaar. TentoonstellingThijs Mauve olieverfschilderijen. Geopend van 3 tot 25 Sept., woe. t,m za. van 10-16 uur, di. van 14-20 uur. Galerie Van der Vlist, Botermarkt 3., Tentoonstelling Peter Siccema - schil derijen en Martijn Vergouw - tekenin gen. Van 3 tot 30 september. Geopend di. t/m za van 10-17 uur, do. tot 21 uur Voorschotense Kunstkring, Molenlaan 3. Voorschoten: "Het landschap vrij, zat, zo, 10-17 uur, tot 19 september. (P<U(/ j)I/U'-ILIOÓ 12 SEPTEMBER 1977 Honderd jaar geleden stmid in de krant: -De politie van Pa rijs heeft eene goede vangst gedaan. Sedert eenigen tijd werden talrijke diefstallen gepleegd, die het vermoeden wettigdendat het hier om een bende ging. Door aanhouding van een jongeman, die de vleeschmarkt van de Hal les wilde binnenklimmen, kwam de politie te weten dat bedoelde bende in twee kampen verdeeld was, één in de Halles, het ander bijeenkomsten hou dend onder de Pont St-Philip pe. Groote groepen agenten om singelden op zekeren nacht ge noemde vergaderplaatsen en kwamen met in totaal zeventig dieven terug, de bende uitma kende der Zwarte Kielen. De oudste is 25 jaar oud en staat bekend als "Fauche tout" (die alles meeneemt). Zijn naaste medewerkers zijn "Sans'chemi se" (zonder hemd) en Blouse Noire (Zwarte kiel), beiden 18 jaren oud. Vijftig jaar geleden: - De vrouw van den monteur Church heeft Vrijdag te Londen het leven geschonken aan Sia- meesche tweelingen,meisjes,die dadelijk naar een ziekenhuis zijn gebracht. Een van de twee is zoo zwak, dat men er aan twij felt of zij in leven kan blijven. Als dit kindje sterft zal er een operatie verricht worden om zoo mogelijk het andere kindje te redden. "Siameesche tweelin gen" hebben zelden lang geleefd. De naam is afkomstig van een paar, genaamd Tsjang en Eng, die aan elkaar geboren en in 1811 door een Amerikaan aan den oever van de Siam-rivier gevonden werden. Hij nam ze mee naar New-York, vertoonde hen daar, waarna ze in 1865 naar Engeland gebracht wer den. Na daar enkele jaren te kijk gesteld te zijn, keerden zij naar Amerika terug, vestigden zich op een boerderij en trouw den twee zusters. Op 17 Januari 1874 stierven zij daar, enkele uren na elkaar. Zij werden dus toch nog 63 jaar. Ook het vrou welijke neger-tweelingpaar Millie en Christine, dat in 1851 in Noord-Carolina geboren werd en beneden aan de rug ge- graat aan elkaar vastgegroeid wasleefde verscheidene tienta l- len jaren. Zij waren bedreven in dansen en zingen. PANDA EN DE SPORTMEESTER 58- 138-Jantje Flapen Kareltje Knakker stelden zich naast Pam op bij de startstreep van de Voorronde. "We moeten hem in de gaten houden"siste de worstelaar,een slinkse blik op Panda's neef werpend. "Die jongen heeft helemaal geen sport-figuurDie kan nooit op een eerlijke manier winnen". "Nee", gaf de ander toe. "En toch heeft Goedbloed op hem gewed. Daar zit vuiligheid achter". Op dat moment richtte Joris een start-pistool in de lucht. "Victoria qualitatumriep hij plechtig. "Ofwel, om met de Klassie ken te spreken: moge de beste winnen!" Met die woorden vuurde hij het wapen af - en de deelnemers draafden weg. "En die beste is Pam, vanzelfsprekend vervolgde Joris binnens monds, van de verhoging afklimmend. "Daar zal het bionisch gordel- tje van professor Putter voor zorgen 250 g bleekselderij, 750 g gare aardappelen. 200 g Leidse kaas, 200 g ham, bieslook, peters elie, 2 bekertjes sour paprikapoeder, tijm, tomaat, augurkjes. Maak de bleekselderij schoon en snijd de sten gels in fijne reepjes. Meng de in blokjes ge sneden gare aardappe len, de in kleine dobbel steentjes gesneden kaas, de fijngesneden ham en de gebakte groene kruiden hier- Roer de sour cream met het citroensap, zout en de overige kruiderij dooreen en meng hem luchtig door het aar dappelmengsel. Laat de saus goed intrekken. Maak de salade zo nodig op s troensap en garneei hem met partjes tomaal en waaieraugurkjes P.S. Neem voor deze sa lade vooral verse bleek selderij daar bleeksel derij uit blik de salade te papperig maakt. AfS/UOLÜ OKT HU UT PE CjErtlS/MEAj VAA) PE Al ATUUfk.' WOE l/MJDEAJ öd-IFA/VrEAJ fctefCAj Lm t cvr setzeen oufaasteu- KEptHO F.' ME-T esaJ X P LATTEN PAAI pe. v.vaf. I/AAJ HOhBAZA ry—r»CVt_ 6/» 7/)ru\T. y \(t FRED BASSET De avonturen van Jommeke PARADIJSEILAIVD" J-/e/a, bruta/e v/ege/.' Gaat gij zó om met k/e/ne meisjes A/og één keer en ge z/i'egttiet zerbeteringsgest/'cht //?/- LUXOR: "Zulu", dag. 2.30,7 en 9.15 uur zo. 2.15. 4.30 7 en 9.15 uur. 12 jaar. CAMERA In memoriam Elvis Presle; Ongevallendienst ziekenhuizen Lei.den Ongevallendienst elke.dag Academisch Ziekenhuis behalve van dinsdag 13 00 uur tot woensdag 13.00 yur (Diacones- senhuis) en van vrijdag 13.00 uur tot za terdag 13.00 uur (Elisabeth-ziekenhuis). "Elvis on tour", ma t/m woe.: ma. en di. 7 en 9.15 uur, woe. ook 2.30 uur. AL. Nachtvoorstelling: "A bigger splash", vr. en za. 11.30 uur. 16 jaar. LIDO I: "Madame Claude", dag. 2.30, 7 en 9.15 uur, zo. ook 4.45 uur 16 jaar. LIDO II: "New York, New York", dag. 2.30, 7 en 9.15 uur. zo. ook 4.45 uur. AL LIDO III: "Turks Fruit", dag. 7 en 9.15 uur 16 jaar Kinderniatinee: "Tom en Jerry festival", 2.30 uur, zo. 2.30 en 4 45 uur. AL STUDIO: "The Marx Brothers: "A day at the races", dag 2.30,7 en 9.15 uur, zo. ook 4.45 uur TRIANON: "Speedtrap", dag. 2,7 en 9.15 uur, zo. ook 4.30 uur. 16 jaar REX: "Een brug te ver", dag. 2 en 8 uur (za. en woe. alleen 8 uur). 16 jaar. Kindermatinee: "Piraten van het scha- teiland", za en woe. 2.30 uur AL. Nachtvoorstelling: "Ernstige Bezoekuren ziekenhuizen Diaconessenhuis: Middagbezoekuur 13 45-14 30 uur. Avond bezoekuur: 18.30-19.30 uur Kirf- derafdeling dagelijks van 14 00 19 OOuur alleen voor ouders zondag 14 0015 00 uur voor overige familieleden Kinderen beneden 14 jaar hebben geen toegang op Jp kinderafdeling de liefde", v 11.30i Sint Elizabeth-ziekenhuis: 3e KLASSE: Volwassenen dagelijks van 14.00-14 45 uur en van 1830-19 30 uur Kraamafdellng: dag van 11 15-12 OOuur (alleen voor echtgenoot) van 15.00-16 00 uuren van 18 30-19 30 uur Laatste kwar tier van middag- en avondbezoek bü» byshow Kinderafdeling: dag U KLASSE: Volwassenen dagelyks v 11.15-12 60 uur en van 14 00-14.45 uur ven 18 30-19.30 uur. Kraamafdellng: dag. van 11.15-12.00 uur (alleen voor echtgenoot) van 15 00-16 00 uur en van 18 30-19,30 uur. Babyshow laatste kwartier van middag- en avond bezoek. Kinderafdeling: dag van 15.00-18.30 Academisch-Ziekenhuis Voor alle paventen (behalve kinderen) zijn de bezoekuren als volgt: Elke dag 14 15-15 00 uur. 18.30-19 30 uur. Voor de prematurenafdeling gelden di volgende bezoekuren (alleen voor ou ders): Maandag l xjdag: 18.30-18.-f5 Zaterdag en zondag 14 45-15 00 uur. Bezoek aan ernstige patiënten: Wanneer voor ernstige patiënten dooi- lopend bezoek wordt toegestaan kan de hoofdverpleegkundige hiervoor spe ciale kaarten verstrekken. Bezoektijden Kpidèrkhniek: Dagelijks 15 00-15 45 uur. 18.30-19 00 uur Bezoektijden kinderafdeling: Elke dag: Alpnen aan den Rijn Rijnoord: le en 2e klas 11-11 30, 13 30 14 15 en 18 30-19 30 uur; 3e klas 13 30- 14 15 en 18.30-19 50'uur; Kraamafdeling 13.30-14 15 uur alleen voor echtgenotep 3el.uidshinder Schiphol Klachten over geluidshinder van vlieg verkeer van en naar Schiphol kunnen dag én nacht worden gemeld bij het in formatiecentrum Geluidshinder Schip hol (020,175000) !k z.ou o een v/aaï kun nen gei/en. tist uim oren I er t/antu/ten.'

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 19