Kruistocht tegen de technologische verloskunde Yoghurt-ijs, omdat het lekker is Franse "prediker" van intieme geboorte naar Nederland KOKEN MET WIJN Poederdrank met alcohol PAGINA 16 EXTRA MAANDAG 12 SEPTEMBER 1977 Drie jaar geleden veroorzaakte het boek „Geboorte zonder pijn" Van de Franse gynaecoloog Frederick Leboyer nogal wat opschudding in de medische wereld. Daar waar de meeste verloskundi gen steeds meer werkten in tech nisch perfect uitgeruste verlos kamers, predikte hij de intimiteit bij de geboorte van een nieuw mens. Half donkere kamer; ge fluister; de pasgeborene op de buik van de moeder leggen nog voor de navelstreng is doorge sneden. Daarna pas het gebruike lijke handwarme badje en de an dere noodzakelijke handelingen. Hetgeen dan volgens Leboyer een rustiger kind „oplevert", dat veel vertrouwen heeft in zijn me demens, dat vaak sneller kan pra ten en straks als het groot is ook beter blijkt te formuleren dan andere mensen. Terwijl de discussie over de Leboyer-geboorte voortduurde, kwam er een tweede boekje van de hand van de Franse gynaeco loog die twintig jaar was verbon den aan de verloskundige kliniek van de Parijse universiteit. „Loving Hands" (liefhebbende handen) sluit aan op het eerste boek. In dit werkje namelijk be toogt Leboyer dat kinderen di- rekt na de geboorte terwijl ze op de buik van de moeder liggen op een speciale manier moeten wor den gestreeld. Leboyer leerde deze manier van strelen van een Indiase vroedvrouw, Shantala, die centraal staat in dit rijk geïl lustreerde boekje. Volgens Leboyer is dat strelen van essentieel belang voor het pasge boren kind. Het enthousiasme van ouders van kinderen die op deze manier werden behandeld na de geboorte steunt hem in die theorie, maar dat kinderen die op de gangbare manier zijn geboren en behandeld minder gelukkig zouden worden in hun verdere leven, dat zal Leboyer wetens chappelijk nooit kunnen be wijzen. De Amsterdamse hoogleraar prof. dr. G.J. Kloosterman, die Le boyer kent van diverse lezingen en die hem twee jaar geleden in Nederland ontving: „Nee, be wijzen kun je dat soort zaken ei genlijk nooit, maar het sympat hieke van Frederick is, dat hij niet het bevallen, maar het gebo ren worden centraal stelt. Bo vendien vind ik het van grote be tekenis dat hij een kruistocht voert tegen de steeds toene mende technologie in de verlos kunde, althans daar waar het niet nodig is. Dat bewonder ik in hem. Verder heeft zijn hele denken iets mystieks, het vloeit voort uit een innerlijke overtuiging en dat is ook het geval bij de vaders en de moeders van de kinderen die op deze manier worden behandeld kort nadat ze ter wereld zijn ge komen." „Ik heb ook de film gezien die hij erover heeft gemaakt. Daar zie je hem zo'n baby strelen en inder daad zie je dan na een poosje dat het gezichtje ontspant, iets tevre dens krijgt en zelfs iets produ ceert wat op een lachje lijkt". Deze maand komt dr. Leboyer naar Nijmegen waar hij een lezing zal houden en z'n film zal vertonen. Het is jammer dat de door Le boyer gepropageerde streelpro- cedure volgens hem zo moeilijk overdraagbaar is. Het zou mooier zijn als het strelen door de moe der zelf zou kunnen gebeuren. Dat geeft hij ook toe, maar ver ontschuldigend voegt hij eraan toe, dat het hem ook twee jaar heeft gekost om zich de metho de eigen te maken. Maar ach, wat is ideaal bij de ge boorte van zo'n nieuwe wereld burger. Veel dingen zijn eigenlijk normaal en logisch. Prof. Kloosterman: „Het is soms verbazingwekkend om te mer- Door Ria Schuurhuizen ken hoever we van de natuur zijn afgedwaald. Een bevalling is na melijk geen operatie. Als er geen dwingende medische redenen zijn is het niet nodig in een zie kenhuis te bevallen. Maar er zijn in de maatschappij op het ogenb lik diverse zaken die meespelen en die steeds meer vrouwen er toe brengen in het ziekenhuis te be vallen. Ik persoonlijk vind dat de vrouw moet kunnen kiezen, ze moet niet gedwongen worden om zonder begrijpelijk te maken medische redenen naar het zie kenhuis te gaan". Nederland neemt een uitzonder lijke positie in op het gebied van de verloskunde. Nergens ter we reld worden nog zoveel kinderen thuis geboren als juist in Neder land. In veel landen kan het zelfs helemaal niet meer thuis gebeu ren, moet men naar het zieken huis. Toch daalt ook in Nederland het aantal thuisgeboorten met zo'n 2V2 procent per jaar. Daarentegen worden in Californië op het oge nblik weer 15 procent van de kin deren thuis geboren en dat is op merkelijk omdat het daar eerst helemaal niet kon. De geboorte in het ziekenhuis wordt soms zo geheel en al om ringd door de medische appara tuur, dat de intieme sfeer ver dwijnt. In diverse landen in West-Europa worden monitoren geplaatst in de kraamklinieken, die alles van iedere moeder en- kind registreren en controleren. Prof. Kloosterman: „Zover hoeft het van mij niet te gaan. hoezeer het ook als een aanwinst mag worden gezien in bepaalde situa ties. Als het een gezonde vrouw betreft die tijdens de zwanger schap regelmatig is gecontro leerd, het er naar uitziet dat er zich tijdens de bevalling geen moeilijkheden zullen voordoen, dan is het niet nodig dat kinderen ter wereld komen te midden van apparaten, slangen en tv- schermen. Zeker niet in Neder land, waar we die unieke organi satie hebben van vroedvrouwen en kraamverzorgsters. Maar nogmaals, als een vrouw zonder medische indicatie naar het zie kenhuis wil, dan moet dat ook kunnen. Die vrije keuze vind ik het belangrijkste". In de algehele discussie rond de verloskundige organisatie is het idee van de Eindhovense gyna ecoloog dr. J.H.J.M. Meuwissen zeker het overwegen waard; hij propageert in Medisch Contact van deze maand het kraamhotel. Zo'n kraamhotel zou volgens hem een „huis" moeten zijn met vrije toegang voor bezoekers, een ge zellige conversatiezaal met tv c lectuur en voor iedere vrouw ee__ eigen kamer. Echtgenoten en an- I dere kjnderen moeten kunnen blijven logeren. Het zou in de buurt van een ziekenhuis moeten worden gevestigd, zodat in geval van nood een beroep kan worden gedaan op de specialisten van het I ziekenhuis. De dagelijkse leiding van een kraamhotel kan in handen zijn van een kruisvereniging. De huisarts of verloskundige zorgt voor de medische begeleiding van het kraambed. Een kinder arts kan tijdens een wekelijks be- zoek alle pasgeborenen onder- zoeken. „Het is duidelijk", aldus dr. Meu wissen, „dat een kraamhotelsys- teem slechts kan functioneren als voldoende bezetting van zo'n ho- j tel kan worden gegarandeerd. Dit zal slechts mogelijk zijn als zie- I kenhuizen uitsluitend kraambedfaciliteiten verlenen op medische indicatie en als het kraambed thuis ten gunste van het kraamhotel wordt afge schaft." Koken met wijn is niet meer een voorrecht voor de enkeling. Ie der die het wil kan een fles wijn op de keukenplank zetten. Wijn brengt aan tafel een zonnetje in het glas en eigenlijk is dat ook zo in de keuken. Al lang voordat de boekenmarkt overspoeld werd met allerlei kook- en re ceptenboeken schreef Wina Born een klein boekje over het koken met wijn. Het werd in het begin van de zestiger jaren uit gegeven door Elsevier en bij een recent bezoek aan een boekhandel constateerde ik dat het weer herdrukt is en op nieuw in de handel is gebracht. Ik kan het u aanbevelen! Wie de wijnfles met zorg han teert in de keuken, met liefde wil koken, die weet dat wijn borg staat voor tal van verfijnde creaties zonder dat die gerech ten er extra duur door worden. Wijn doet veel in de keuken, zijn aanwezigheid brengt niet alleen smaak, geur en kleur met zich mee. Koken met wijn houdt in dat de smaak veel harmoni scher wordt. Wijn bindt als het ware de smaken van vis, vlees en kruiden. En door die binding ontstaan er telkens weer nieuwe smaken, nieuwe geu ren, ja, nieuwe gerechten. Wijn mag men nooit te lang mee laten koken en te kort is eigen lijk ook niet goed. In het eerste geval verliest de wijn de meeste van de harmoniërende eige nschappen en in het tweede ge val krijgt het niet de kans die eigenschappen te ontplooien. In het algemeen kan men stel len dat wijn nooit langer dan Door Hans Belterman een kwartier of drie mag mee stoven, pruttelen of koken. En wanneer een wijn minder dan een kwartier wordt meege- kookt dan profiteert men niet van alle harmoniërende eige nschappen. Alexandre Dumaine, een groot man uit Franse keuken, houdt het in zijn boeken meestal op een minuut of twintig. Er zijn echter tal van uitzonderingen die deze regel bevestigen. Ik zal u er niet mee vermoeien. Slechts een voorbeeldje wil ik u geven. Wanneer u in weinig bo ter een biefstukje bakt en na het bakken aan de braadjus een half glas rode wijn en een zelfde hoeveelheid sterk ingekookte bouillon toevoegt dan dient u dat slechts enkele minuten te laten inkoken. Zo'n snel sausje behoeft nauwelijks gebonden te worden. Als u dat wel wilt doen dan kunt u dat het beste met een beetje aangelengde maizena doen. Koks die graag experimenteren in de richting van de Nouvelle Cuisine binden zo'n sausje bij voorkeur met een puree van verse groente. In dit geval kunt u er dan een volle eetlepel van nauwelijks ge kookte en daarna gepureerde champignons door mengen. Hieronder een tweetal voor beelden van populaire gerech ten waarin wijn een belangrij- k aandeel heeft. Matelote de Veau 600 g kalfslappen - 2 sjalotten - 75 g boter - 1 volle eetlepel bloem 1 dl bouillon - 2 dl rode wijn - 100 g champignons of andere verse paddestoelen - peper - zout - 2 eetlepels verse gehakte peterselie - 1 theelepel tijm -1/2 laurierblad Snijd de kalfslappen in grove dobbelstenen en bak ze met de gesnipperde sjalotten snel in de boter bruin. Zeef er dan de bloem over en roer het geheel door. Laat onderwijl de bloem bruin kleuren. Voeg er nu de bouillon, tijm en laurierblad en rode wijn aan toe en laat het ge recht met het deksel op de pan een half uur zachtjes sudderen. Verwijder laurierblad. Voeg er dan de in pakjes gesneden schoongemaakte champignons bij en laat alles nog 10 minuten op een laag vuur staan. Maak de saus op smaak met peper en zout. Strooi er gehakte peters elie ovei Gekookte rijst en een groene sa lade passen hier uitstekend bij. Maar ook aardappelpuree en verse prinsesseboontjes (sper ziebonen) kunnen er goed- mee worden gecombineerd. Entrecote Merchand de vin 4 mooie lendebiefstukken van elk 150 g - 175 gram boter - 2 sjalotjes - 1/2 teentje knoflook 11/2 dl rode wijn -"3 eetlepels ongeklopte slagroom - zwarte peper uit de molen - zout - en kele takjes krulpeterselie. Bak de met zout en peper inge wreven entrecotes in de boter op de manier waarop u dat altijd doet. (De een bakt ze namelijk langer dan de ander). Haal het vlees uit de pan en bak in de overgebleven bakboter de ge snipperde sjalotjes en het halve teentje knoflook even aan. Giet dan zoveel mogelijk bakboter uit de pan, maar laat de snippers erin zitten. Doe de iets voor verwarmde wijn en de room in de pan en laat dit 3 minuten in koken. Zeef de saus en giet die over de entrecotes. Bij dit ge recht serveert men in Frankrijk bij voorkeur pommes frites. Een gemengde salade met- veel tomaat past er goed bij. Tot slot nog een opmerking. Wie meent dat men slechts de allergoedkoopste wijntjes in de keuken dient te gebruiken heeft het bij het verkeerde eind. Wanneer u aan tafel een wijn van goede kwaliteit schenkt zal men ook in de keuken een wijn van een behoorlijke kwaliteit op de plank moeten hebben. Een goede stelregel is dat men aan tafel een wijn van hetzelfde type schenkt. Iedereen eet graag ijs en daar is niks op tegen. Als je er teveel van eet, word je er dik van (en dat is niet gezond). Maar waar uw grens wat dat betreft ligt, is uw zaak. Nu zijn er tegenwoordig steeds meer mensen die willen (of zelfs moeten) vermageren. „Calorie-arm" is daarom een be langrijke kreet geworden, ook op etenswaren die kant-en- klaar in de winkel te koop zijn. Dus wat gebeurt er? Er verschijnt calorie-arm ijs. Yoghurt ijs Lekker ijs, dat moet gezegd.-Dat vonden wij, toen we het proefden. Dat vond de diëtiste van het Voorlichtingsbu reau voor de Voeding, toen ze het als nieuwtje voorgescho teld kreeg. Dat vonden anderen, met wie we erover spra ken. Het smaakt nog duidelijk naar yoghurt, maar niet al te nadrukkelijk. Het is lekker fris. Het is romig, maar anders dan soft ice. Je krijgt er geen dorst van, waar sommige mensen last van hebben als ze gewoon ijs eten. Henriëtte van der Hoeven Dit najaar wacht, aldus het recla mevakblad Adformatie, de wereld een nieuwe verrassing: alcohol houdende dranken in poedervorm. Alleen water toevoegen en bier, wijn of de cocktail is klaar. Het procédé is in 1974 ontdekt door de Japanner Jin Ichi Sato uit Na- hoya. Sato heeft al in 13 landen pa tent op de vinding. Waarschijnlijk krijgt Amerika de primeur. Global Marketing wil het spul uit Japan importeren in de VS verpakken in porties in aluminium folie. In Frankrijk zijn al dranken als ge concentreerde vloeistof te koop, zo schreef Rob Sijmons in zijn boek Dranken in Nederland. Kortom, een goed ijsje Onzin Het is alleen niet duidelijk waarom er zoveel onzin omheen wordt ver teld. V en D schreef ons, toen dit waren huis het yoghurt-ijs introduceerde: „Het is gezond, want het bestaat uit puur natuurlijke ingrediënten. Het is calorie-arm (bevat slechts 1,8 procent vet). Het heeft een grote voedingswaarde". Het Nederlands Zuivelbureau praat niet over gezond, maar meldt wel dat yoghurt-ijs vet-, suiker-, en calorie-arm is en dat het geschikt is om in een vermageringsdieet te worden gebruikt. Het woord dieet roept ook wel gedachten op aan ge- zondheidsvoedsel. Waarom Maar het is ons een raadsel, waarom yoghurt-ijs zo nodig „gezond" moet Calorieën Yoghurt-ijs is calorie-arm, wordt er gezegd. Dat is natuurlijk leuk om te horen, maar dan wil je ook wel we ten hoeveel calorieën het levert, en hoeveel dat minder is in vergelij king met gewoon ijs. We hebben dat nagevraagd, voor een ijsje van 100 cc. Dat is wat er in een klein bekertje zit. Doordat er lucht in ijs wordt ingebracht, weegt zo'n portie ongeveer vijftig gram. Overigens moet u deze calorie-hoeveelheden wel met een plus-minusteken er voor lezen. Er zijn zoveel manieren om ijs te maken, datje nooit kunt zeggen: „In een ijsje zitten precies zo- en zoveel calorieën". Dit is dus wat u ongeveer binnen krijgt: gewoon ijs:: 75-85 calorieën; roomijs: 100-120 calorieën; yoghurt iis: 55-60 calorieën. Zelf maken Van het Nederlands Zuivelbureau kregen we een recept om zelf yoghurt-ijs te maken. Of je dan een lekker ijsje krijgt weten we niet, want we hebben het niet zelf ge probeerd. Maar misschien bent u nieuwsgierig genoeg om u eraan te wagen. Dit is wat u nodig hebt: 2 1/2 dl magere yoghurt 4 eetlepels aardbeienjam 1/8 liter slagroom 50 gram basterdsuiker 1 eiwit Dit moet ermee gebeuren: Ver meng de yoghurt met de jam. Klop de slagroom met de suiker niet he lemaal stijf. Sla het eiwit stijf. Roer heel voorzichtig de yoghurt door de slagroom en daarna het eiwit door dit mengsel. Doe de ijsvla in een ijsla en laat hem bevriezen onder- af en toe doorscheppen. worden genoemd. Het is natuur lijk leuk als een fabrikant (zoals V en D zegt) de moeite neemt om ijs zonder „chemische stoffen" te ma ken, maar daardoor wordt iets nog niet onmiddellijk gezond. Je kunt thuis fantastische puur-natuur-jam maken, of puurnatuur- appeltaarten, en noem maar op. Maar er is natuurlijk niemand die het in zijn hoofd haalt om deze zoe tigheid gezond te noemen. Het is lekker, maar niet speciaal gezond. Net als ijs Amerika De roep van „calorie-arm" komt ei genlijk uit Amerika (waar ook het recept vandaan komt). Voor de VS is dat wel te begrijpen, want daar eten ze zoveel ijs, dat elke calorie telt. Yoghurt-ijs is daar daarom erg populair op het ogenblik. Een nieuwe vinding is het overi gens niet. In Oosteuropese landen, vertelde ons een leraar banketbak ken, was „kefirijs" al rond 1900 be kend. Kefir is wat wij hier het „yog- hurtplantie" noemen. krijgt is zo klein, dat het nauwelijks telt. Maar, zult u zeggen, dan blijft nog altijd het feit dat yoghurt-ijs minder calorieën levert. Dat is waar, maar verkijkt u zich er niet op, want de verschillen zijn niet altijd even groot. Met yoghurt-ijs krijgt u soms maar vijftien 'calorieën mindëf/ binnen dan met gewoon consumptie-ijs. Dat is een verschil, maar niet een verschrikkelijk groot verschil. Misschien wel te verwaar lozen als u een of twee keer per, week een ijsje eet. Alleen het ver schil met roomijs is groter en dus belangrijker. Soms wel wat minder calorieën dus, maar niet zoveel dat het altijd even belangrijk is. Eigenlijk kunt u ook yoghurt-ijs maar het beste blijven zien als alle andere ijs: een lekkernij die je zo af en toe eet, met nu eens een ander smaakje. Bij de 6800 stewardessen van British Airways is groot ongenoe gen ontstaan over het hier getoonde nieuwe uniform. Over de pakjes, ontworpen door het Engelse huis Bacarat zeggen de meisjes: ouder wets en te lang. Voedingswaarde Volgend punt, de zogenaamde grote voedingswaarde van yoghurt-ijs. Daar begrijpen we ook niets van. Het enige in ijs, dat als voeding eventueel interessant is, is het eiwit. Maar dat zit ook in ijs dat met melk, melkpoeder of room is gemaakt. En voor het overige: er is natuurlijk niemand die bij het eten ■k Een kleine smulpaap.... van een ijsje aan eiwitten denkt. Dat is maar goed ook, want de hoe veelheid die je met een ijsje binnen

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 16