Haat tegen Nederland gegroeid Nederland wil bemiddelen PLO vraagt om erkenning door Nederland TUSSEN CURACAO EN ARUBA Na gewelddadige beëindiging van treinkaping: Alpha-hulp gaat door 11 11 LEIDSCH DAGBLAD Zakkenroller doodgeschoten VRIJDAG 9 SEPTEMBER 1977 BINNENLAND PAGINA 7 DEN HAAG (SP) - Neder land gaat zich inspannen om Curasao en Aruba te ver zoenen. Er bestaan in Nederlandse rege ringskringen plannen een soort „Koninkrijkscommissie" aan het werk te zetten om een oplossing te zoeken voor de strubbelingen tus sen Aruna en Curasao, de twee be langrijkste eilanden van de Neder landse Antillen. Door middel van zo'n „driehoeks overleg" tussen Nederland, Aruba en de overige vijf Antillen-eilanden hoopt de regering in Den Haag nog te voorkomen dat de Antillen uit een vallen. Tot ergernis van de Arubaanse de legatie die momenteel in ons land verblijft houdt de Nederlandse re gering voorlopig vast aan het standpunt dat Aruba op één of an dere manier deel moet blijven uit maken van de Antillen. Versplinte ring van de Antillen is volgens premier Den Uyl en minister De Gaay Fortman heilloos. Los van el kaar kunnen de eilanden zich na uwelijks bedruipen. De Arubaanse delegatie is er voor stander van dat er een Koninkrijks commissie komt. Maar alleen om de weg te banen voor Aruba's onaf hankelijkheid. In verzoeningspo gingen zien de Arubanen niets. Volgens de woordvoerder van de Arubaanse afscheidingsbeweging MEP, Betico Croes, moeten er door die commissie van Nederlandse en Antilliaanse deskundigen voorbe reidingen voor de onafhankelijk heid van Aruba getroffen worden. In 1979 zou de nieuwe Koninkrijks commissie daar mee klaar moeten zijn, zodat in de periode tot 1981 de onafhankelijkheid gestalte kan krijgen. Binnen de Arubaanse delegatie die in Nederland is om te pleiten voor een onafhankelijk Aruba bestaan enkele meningsverschillen. De MEP-aanhangers maken zich sterk voor een snelle afscheiding van Cu rasao en de andere eilanden. Maar de kleinere Arubaanse partijen Ruba, AVP en MLA vinden - net als het Arubaanse zakenleven - dat rustiger te werk moet worden ge gaan. Maar alle Arubanen zijn het er over eens dat Aruba op de duur los van Curasao moet. Zo ver gaat de Ne derlandse regering nog niet. Den Haag vindt dat - in het belang van de hele Nederlandse Antillen - alles moet worden gedaan om Aruba en Curasao bij elkaar te houden. In regeringskringen verwacht men nogal veel van de plannen om de Antilliaanse eenheidsstaat om te zetten in een federatie van zes ei landen die elk een grote mate van zelfstandigheid hebben. Op die manier hoopt Den Haag de klach ten van vooral Aruba dat Curasao de Antillen overheerst te verhel pen. Een koninkrijkscommissie zou daar een handje bij kunnen helpen. Het is vrijwel uitgesloten dat het (demissionaire) kabinet-Den Uyl op de valreep nog besluit een Ko ninkrijkscommissie in te stellen. Daarmee zou het nieuwe kabinet te veel de handen binden. In feite is de Nederlandse koers te genover Aruba zich langzamer hand aan het wijzigen. De langdu rige en veelvuldige gesprekken in Den Haag tussen de regering en de Arubaanse delegatie duiden daar al op. Tot voor kort bestond het Aru baanse probleem voor Nederland gewoonweg niet. Een jaar geleden werden de Arubanen door minister De Gaay Fortman nog met een klui tje in het riet gestuurd. Maar de on lusten en rellen op Aruba van een maand geleden hebben Den Haag duidelijk gemaakt dat het de af scheidingsbeweging ernst is. De voltooiing van de Nederlandse ommezwaai - het instellen van een Koninkrijkscommissie-zal aan het nieuwe kabinet worden overgela ten. Weinig meer dan dat een delegatie van het nieuwe kabinet naar Cura sao zal komen kunnen Den Uyl en De Gaay Fortman nu niet beloven. Er komt overigens nog een extra gesprek tussen de Koninkrijksre gering en de Arubaanse delegatie, die momenteel in Nederland is om te pleiten voor Aruba's onafhanke lijkheid. Deze nieuwe bespreking vindt morgen plaats en is de vierde in de reeks. ADVERTENTIE Bramen zijn nu gratis Nu vindt u bramen in de vrije natuur. Maak er zelf gezonde en overheerlijke jam van. Met van Gilse geleisuiker. Lukt iedereen altijd. AMSTERDAM (ANP) - Bij een vuurgevecht met twee re chercheurs op het Rokin in Amsterdam is gistermiddag een van zakkenrollerij ver dachte Joegoslaaf doodge schoten. De verdachte werd door vier of vijf politiekogels getroffen en overleed ter plaatse. De politie maakte van de wapens gebruik nadat de Joegoslaaf enkele gerichte schoten had gelost. Een an dere man - eveneens verdacht van zakkenrollerij - werd ge arresteerd. De voorgeschiedenis speelde zich af op een tram waarin zich drie rechercheurs - on der wie een vrouwelijke - van het detachement ter bestrij ding van zakkenrollerij be vonden. Een van hen zag op een gegeven moment een hem bekende zakkenroller. De andere rechercheur ont dekte tegelijkertijd, dat de tas van een vrouwelijke passa gier open stond. Nader onderzoek brachtaan het licht, dat de vrouw haar por temonnee miste, waarop de politiemannen de zakkenrol ler vastgrepen om hem nader aan de tand te voelen. Vol gens een politiewoordvoer der viel daarbij een porte monnee op de grond, die de gerolde mevrouw als de hare herkende. Inmiddels was de tram op het Rokin gestopt bij de halte Spui, toen bleek, aldus de po litie, dat zich vier of vijf zak kenrollers op de tram bevon den, die allen de benen na men. Ook de aangehouden verdachte rukte zich los en vluchtte, maar kon op straat weer door de politie worden gegrepen. Rechercheurs pak ten één van de andere vluch telingen, die zou hebben ge schoten. De rechercheur liet de ver dachte los, trok zijn pistool en zette opnieuw de achtervol ging in. De man was inmid dels de Watersteeg ingerend. Op de hoek van de steeg draaide hij zich om en schoot, aldus de versie van de politie, tweemaal gericht op de re chercheur en diens collega die de gearresteerde man daarop moest overdragen aan zijn vrouwelijke collega. De politie beantwoordde daarop het vuur met het fatale ge volg. Op de foto wordt het slachtoffer weggedragen. DEN HAAG (ANP) - Nog net in functie als staatssecretaris heeft Wim Meijer van CRM het mogelijk gemaakt, dat er gezinshulp kan komen, waarbij de klant werkgever is als het huishoudelijk werk be treft, de zogenaamde Alpha-hulp. Uit sociaal oogpunt is belangrijk, dat nu voor het eerst een vloer is gelegd in arbeidsvoorwaarden voor dienstbetrekkingen met een be perkte duur in particuliere huis houdens. Staatssecretaris Meijer heeft dit in een uitvoerige brief neergelegd die hij na veel overleg en onderhande len - onder meer met de centrale raad voor gezinsverzorging - heeft verstuurd aan de besturen van in stellingen voor gezinsverzorging en gezinshulp. Deze instellingen gaan bemiddelen tussen de helpsters en de gezinnen. De centrale raad heeft de instellingen bericht niet ak koord meer te kunnen gaan met de Alpha-hulpverlening. Voor het bemiddelen moeten de instellingen een vergunning hebben van het ministerie va Sociale Zaken. In de brief geeft de bewindsman richt lijnen voor de invoering van de nieuwe hulpvorm, voor de betaling ervan uit de bijdragen van de ge zinnen en de subsidie. De Alpha-hulp voert de overheid niet in vanwege de mindere kosten ervan maar in de eerste plaats om dat deze hulp in bepaalde gevallen het meest geschikt is, alsdus de staatssecretaris. ASSEN (SP) - Geen enkele Nederlander is in staat contact te krijgen met een Zuidmolukker op een manier die past in het cultuurpatroon van die Zuidmolukkers. Als bij een actie van Zuidmolukkers, zoals in mei en juni in De Punt en Bovensmilde, door de regering een beleidscentrum wordt ingericht, zou daarin ook iemand uit de Zuidmo- lukse gemeenschap moeten worden opgenomen. Dat is de mening van dr. Hassan Tan, de Zuidmolukse huisarts, die op 3 en 9 juni in de gekaapte trein in De Punt gesprekken heeft gevoerd met de negen jonge Zuidmolukkers die daar 55 treinpassagiers gegijzeld hielden. De verdedigers van de acht Zuid molukkers, die deze week in Assen voor hun aandeel in de acties in Bo vensmilde en De Punt terecht staan hadden dr. Tan als getuige aange voerd in een poging aan te tonen hoe moeilijk de communicatie tus sen kapers en beleidscentrum ver lopen is. Dr. Tans eerste bezoek aan de trein was op de vrijdag van de tweede kapingsweek. "Dr. Mulder, die in het beleidscentrum de gesprekken met de jongens voerde, had gezegd dat ze aan bewustzijnsvernauwing leden", vertelde de getuige aan de rechtbank. "Toen ik dan ook bij hen kwam heb ik me gedragen als een huisarts, die zijn oud-patiënten ontmoet; ik ben maar liefst zes uur bij hen gebleven om ze te observe ren en ik constateerde een redelijk goede lichamelijke toestand en ze maakten een evenwichtige indruk, er was geen sprake van bewust zijnsvernauwing". gen blijf ik horen. Er is bij de Zuid molukkers grote teleurstelling. En haat tegen de Nederlanders. Dat is bewezen op de begrafenis van onze jongens. Ik zie de komende tijd zeer pessimistisch tegemoet. Als men de oorzaak van de acties niet weg neemt, gaan vele Zuidmolukse jongeren zich identificeren met dr. Soumokil en met Max P. en de an dere doden van de trein". Ds. Papilaja, een neef van Max, die de leider in de trein was, zei dat deze een jongeman was geweest met "respect voor anderen, hu maan, een jongen die de gezinscul tuur respecteert, een spil in het ge zin". "Iets heeft hem bewogen dat hij dat gezin, dat alles heeft achter gelaten. Het verwondert me dat juist deze Max voorpaginanieuws is geworden. Max was anders, heel anders", zei de predikant. En: "De Westerse wetenschap staat nog in de kinderschoenen bij het doorgronden van de Zuidmolukse ziel". Nota over Molukkers in loop van oktober DEN HAAG (ANP) - Het de missionaire kabinet-De Uyl hoopt in de loop van oktober de beloofde Zuid-Molukkennota aan de Tweede Kamer te kun nen aanbieden. Dit heeft Ka mervoorzitter dr. Vondeling gisteren meegedeeld naar aan leiding van een verzoek van het PSP-Kamerlid Van der Lek om een regeringsverklaring. Het kabinet had Vondeling om begrip gevraagd voor de om standigheid dat tijdens het lo- f>ende proces tegen de Zuidmo- ukse terroristen in Assen geen mededelingen kunnen worden gedaan over het gevoerde be leid sinds juni van dit jaar. Wel is de regering bereid in de loop van volgende week inlich tingen te verstrekken aan de meest betrokken commissie van de Tweede Kamer. Verstreken De treinkapers onder leiding van Max P. beklaagden zich er bij dr. Tan over dat de Nederlandse rege ring zich niet aan haar woord ge houden had: een vrije aftocht na de vrijlating van de schoolkinderen in Bovensmilde. "Ik heb dat aan minister Van Agt overgebracht en die zei dat men twee weken op het i bestemming voor 00 vliegtuig had gewacht en dat de termijn nu verstreken was", aldus dr. Tan. Met die boodschap ging hij don derdag 9 juni, twee dagen voor de gewelddadige afloop van de" gijze lingen, terug naar. de trein. "Mijn taak was om iedereen levend uit de trein te krijgen. Nu het vliegtuig voorbij was, had ik een ander plan en dat gaf ik de jongens. Ze wilden zich daar echter over beraden. Ik heb toen gezegd dat als ze een ant woord wilden geven, ze bij het be leidscentrum moesten vragen of ik aan de telefoon kon komen. De vrijdag na mijn bezoek is echter geen enkel bericht meer uit de trein gekomen". "Is er in uw gesprek met de jongens ook gesproken over geweld dat ze eventueel zouden gebruiken?'' vroeg raadsman mr. W. G. A. Kou semaker. "De jongens hebben nooit het plan gehad de gijzelaars te doden", ant woordde dr. Tan. Schijnproces De 36-jarige Zuidmolukse predi kant P. F. Papilaja uitTiel, die door de verdedigers was gevraagd als deskundige op te treden, zei dat-zijn jongeren de rechtszaak in Assen als een "schijnproces" ervaren: "Ik kan dat begrijpen, want de politiek zou hier centraal moeten staan". "Na de beëindiging van de treinka ping vragen de Zuidmolukkers zich af: is dit dan de dank voor alles wat zij voor Nederland hebben ge daan. Dat gedreun van die vliegtui- "Niet hier" Officier van justitie mr. C. J. van Oldenbeek was het over het "schijnproces" niet met ds. Papi laja eens: "Het zou een schijnpro ces zijn als hier in de rechtszaal de zaken politiek zouden worden op gelost. Politiek hoort niet hier, maar in de Staten-Generaal. Met de manier waarop de president in deze dagen de zittingen leidt, kan men niet spreken van een schijnproces - anders zat u hier niet". Ook de 47-jarige opbouwwerker Rudi Metakohy uit Lunteren uitte kritiek op de manier waarop de ac ties in juni waren beëindigd. "Het gewelddadige einde is af te keuren. Als de daarvoor verantwoordelijke personen zich beter hadden kun nen inleven in de personen van de actievoerders dan was er een an dere oplossing gevonden. Nu kijken ae Zuidmolukkers verbit terd en met blikken van haat, om dat bij het beëindigen van de actie acht jonge mensen de dood von den, waarvan zes Zuidmolukkers". Gevraagd naar de reacties in de Zuidmolukse woongemeenschap pen op de twee acties in De Punt en Bovensmilde, zei de heer Metako hy: "De oudere generatie had moeite met de vorm van de actie. Maar ze zijn ten diepste geroerd dat hun kinderen zich zo inzetten voor hun strijd. Een moeder van een jongen, die door een van de acties gevangen zit, zei me: ik ben trots en ik dank God dat het mijn zoon is, die dit voor mij heeft gedaan". Want: "Het is de eerste plicht van iedere Zuidmolukker in Nederland om er voor te strijden dat de onder drukten in de Molukken hun vrijheid krijgen". Opruimen Prof. dr. H. Baudet, historicus uit Groningen en een kenner van de De voorzitter van de vaste Kamercommissie voor Buitenlandse Zaken, Dankert vertegenwoordigers Khader (links) en Kalak (midden). gesprek met de PLO- Zuidmolukse samenleving, zei dat Nederland niet langer tegen de Zuidmolukkers mag zeggen dat ze moeten ophouden met hun dromen en "dat het allemaal maar onzin is". "We moeten stoppen met voortdu rend maar psychiaters op deze mensen af te sturen. Er moet een stuk oud zeer worden opgeruimd: laat Nederland maar een keer er kennen wat een schuld het aan de Zuidmolukkers heeft". Prof. Bau det, door de verdediging als des kundige aangevoerd, heeft in no vember 1976 in een college al voor speld dat er nieuwe acties aan kwamen. "Het was duidelijk dat bij de Zuidmolukkers het water tot aan de lippen stond; de mensen die in hun emotionele leven geen ander middel dan actie ter beschikking hebben. Ik heb me toen bij het voorspellen van die acties wel uit gesproken tegen iedere vorm van geweld". Nederland moet erkennen dat het Zuidmolukse probleem niet buiten de politiek staat, betoogde prof. Baudet voor de rechtbank. Er moet een herstel van het contact komen; de commissie die de regering daar voor heeft ingesteld staat mijlenver van de Zuidmolukse bevolking af, zei hij. "Het probleem van de Moeite Zuidmolukkers in Nederland ver toont gelijkenis met dat van de Koerden, de Palestijnen en de Bas- ken en dat geeft er een grotere wiekslag aan dan bij zomaar een lo kaal probleem. Nederland moet er voortdurend aandacht aan geven". DEN HAAG (SP) - Twee afgezan ten van de Palestijnse Bevrijdings organisatie PLO, Ezzedine Kalak uit Parijs en Nairn Khadr uit Brus sel, hebben in een gesprek met le den van de Tweede Kamercommis sie voor Buitenlandse Zaken giste ren verzocht om erkenning van het Palestijnse volk. Zij lieten er geen twijfel over, dat dit inhoudt erken ning van een Palestijnse staat op grondgebied, dat nu in handen is van Israël. Minister Van der Stoel heeft gewei gerd de Palestijnse vertegenwoor digers te ontvangen. Onder protest van vier Joodse organisaties heb ben Kalak en Khadr wel een uur en drie kwartier met Kamerleden van alle grote politieke partijen gespro ken. Deze Kamerleden zagen deze ont moeting niet als een anti- Israëlische daad. Naar de mening van het CDA-Kamerlid mr. J. N. Scholten ligt het gesprek in het ver lengde van de opvatting van de re gering dat zowel de contacten met Israël als met de Arabische staten verstevigd moeten worden. "De twee-handen-politiek van de rege ring jegens het Midden-Oosten is ons dierbaar", aldus de christen democraat. Nederland erkent zo wel het bestaansrecht van de staat Israël als het recht van de Pales tijnen op een eigen grondgebied. De Tweede Kamerleden hebben er geen twijfel over laten bestaan, dat Nederland niet in volkenrechte lijke zin de PLO wil erkennen. Daarop hebben Kalak en Khadr la ten weten, dat vestiging van een kantoor in Den Haag van de PLO voor hen geen hoofdzaak is. De PLO wil alleen zo'n kantoor wan neer het een diplomatieke status kan krijgen. Na afloop van hun gesprek met de Kamerleden zeiden Kalak en Khadr, dat de bedoeling van hun tweedaagse missie naar Nederland was om de positie van de PLO in het conflict in het Midden-Oosten uit te leggen. Zij wezen op de on verzoenlijke houding van de Israë lische regering, die weigert te pra ten met de PLO en het "een organi satie van een moordenaar" noemt. Naar hun mening is een absolute voorwaarde voor vrede in het Mjdden-Oosten dat het Palestijnse volk een eigen grondgebied krijgt en dat de Palestijnse vluchtelingen mogen terugkeren naar hun thuis land. Israëlisch protest bij Van Eisen op De Kaag DE KAAG (ANP) - Vijftien le den van de werkgroep Israël hebben gisteravond in vijf boo tjes gedemonstreerd bij het schip van generaal Van Eisen op de Kaag. De generaal, voor malig lid van de Tweede Kamer voor de KVP ontving op zijn schip de twee vertegenwoordi gers van de PLO die op het oge nblik een bezoek aan ons land brengen. Van Eisen maakte met andere Nederlandse parlemen tariërs deel uit van een groep Europese volksvertegenwoor digers die een -Euro-Arabische dialoog wensen te bevorderen. De leden van de werkgroep Is raël enterden het schip waar de generaal, de twee vertegen woordigers van de PLO en een vijfentwintig andere gasten verbleven. Ze verlichtten de meegebrachte spandoeken met fakkels en protesteerden per megafoon tegen de bijeen komst. Verder werd de generaal gewaarschuwd tegen het vol gens de werkgroep extremisti sche karakter van de PLO. ADVERTENTIE Leraren: matig salarissen BADHOEVEDORP (ANP) - De eerstegraadsleraar in het onderwijs zit in een bevoorrechte positie. Een extra matiging van zijn salaris is op zijn plaats. D^ze opvatting blijkt te leven onder veel eerstegraads leraren, naar de leraar Nederlands van het Ignatiuscollege in Amsterdam, H.J. van Rooijen, heeft ervaren. Hij deelde gisteren mee, dat tegen de avond al collega's van meer dan twintig scholen en scholengemeenschappen bijval hadden betuigd, nadat de matigingsideeën woensdag via een televisie-uitzending waren geop perd. De heer Van Rooijen heeft met medestanders het Alternatieve Ambtena ren Actiecomité (AAA) opgericht. De oprichting van de AAA vond haar aanleiding in de reacties van het Nederlands Genootschap van Leraren (NGL) en de Algemene Bond van Onderwijzend Personeel (ABOP) op uitlatingen en "maatregelen van minister Van Kemenade van Onderwijs en Wetenschappen. Leidatostand nummer 159-160 PROMINENTENSTAND morgenavond als speciale gast aanwezig: HANS Mei medewerking van de radio- en televisiedienst van het Academisch Ziekenhuis Leiden.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7