Arbeidsbureau moet de mensen beter opvangen" Bewondering voor schetsen "Waagbrug Driessen (CDA): "Meerderheids colleges door wet voorkomen" Akkoord bij L.A.F. over reorganisatie Ir. Lem (79) overleden VRIJDAG 9 SEPTEMBER 1977 LEIDEN Kritische geluiden uit onderwijswinkel na gesprekken met ongeschoolde jongeren Frans Boomker (links) en Maarten Witkam: goed. mis met opvang LEIDEN - Het arbeidsbureau moet dichter bij de mensen gaan staan. Het moet meer de boer op. En het moet veel actiever bemiddelen ten gunste van de werkzoekende. Dat concluderen Maarten Witkam en Frans Boomker van de Leidse onderwijswinkel aan de hand van een aantal ge sprekken die ze hebben gehad met jonge ongeschoolde werkzoekenden. De ervaringen van die jongeren zijn neer gelegd in een dezer dagen verschenen boekwerkje, getiteld "Vuil werk", een uitgave van de onderwijswinkel. Door Wim Wirtz In het boekje komen acht jongeren aan het woord, in de leeftijd varië rend van 16 tot en met 20 jaar. Ze zijn door de onderwijswinkel opge trommeld omdat men daar al sinds jaar en dag wordt geconfronteerd met vragen van jongeren over stu diekostenvergoeding, beroepskeu zetests. opleiding, uitkeringen en bemiddeling van het arbeidsbu reau en de sociale dienst. De onderwijswinkeliers hebben daaruit de conclusie getrokken dat het goed mis is met de opvang en begeleiding van ongeschoolde werkzoekende jongeren door het arbeidsbureau. "En ik denk", zegt Maarten Witkam, "dat dat vooral samenhangt met de wijze waarop de bemiddelaars van het arbeid- ze op dat moment zelt misschien sbureau aankijken tegen werklo- iets heel anders willen gaan doen. zen en tegen de verhouding Je hoort het ook van de KWJ (Kri- werkgever-werknemer. Dat De medewerkers van de Leidse onderwijswinkel zijn van plan nog meer gegevens te verzame len over de opvang en begelei ding van ongeschoolde, werk zoekende jongeren door het arbeidsbureau. Ze willen ook de jongeren zelf aansporen daarover contact op te nemen met de onderwijswinkel (Sop- hiastraat 36, tel. 126325). In een later stadium willen de on derwijswinkeliers het arbeid sbureau met deze gegevens te confronteren. uit de gesprekken gebleken die hebben gehad met die jongeren; het is soms echt nog de mentaliteit van: er is werk genoeg voor ieder een die wil werken, terwijl ze zich veel te weinig afvragen welke rich ting de werkzoekende op wil". "We krijgen uit die gesprekken de indruk", voegt Frans Boomker eraan toe, "dat de r arbeidsbureau echt ook tiese Werkende Jongeren- Leerlingstelsel richting worden ingeduwd, terwijl Als een groot probleem, zo blijkt uit de gesprekken met de acht jonge ren, wordt het leerlingstelsel erva- ren. Dat stelsel geldt voor 16- en 17- od het jarigen, die gedeeltelijk leerplichtig bepaalde zijn en éen of twee dagen per week i beroepsopleiding of mingscentrum moeten. Voor ver schillende leerlingstelsels, zo was de bittere ervaring van enkele jon geren, moet je evenwel een baan hebben. Met andere woorden: geen baan, dan ook geen opleiding. "Aan de ene kant is het wel lo gisch", meent Maarten Witkam, "dat je naast zo'n opleiding ook praktijk moet doen, zoals bijvoor beeld bij de kappersopleiding. Maar als de mensen geen baan kunnen krijgen, dan vraag ik me toch af of die mensen de toegang tot zo'n opleiding geweigerd moet worden. Ik vind dat het arbeidsbu reau en de consulent van dat leer lingstelsel in elk geval veel actiever moeten worden en samen een baan voor die jongere moeten zoeken". Het merendeel van de jongeren met wie de onderwijswinkeliers ge sprekken hebben gehad, kijkt te rug op slechte ervaringen met het onderwijs. Sommigen zijn door hun ouders voortijdig van school gehaald, anderen zijn in een school- richting gemanoeuvreerd waar voor ze helemaal niet gemotiveerd waren. Zoals het meisje, dat o.m. het volgende vertelde: "Op de la gere school kreeg ik op het eind van de 6e klas een toets. Uit die toets moest blijken voor welke school je geschikt was. Voor mij werd beslo ten dat ik naar de mavo moest. Er werd mij persoonlijk niets ge vraagd, maar ja, uit die toets bleek dat ik er geschikt voor was, dus ik moest wel. Na 2 jaar ben ik van die mavo afgegaan. Dat kwam omdat ik toen niet wist waarom die mavo ik wc eigenlijk nodig was en daarom lijke vond ik het niet nodig om die af te eerst maken". Ontslagen De acht jongeren gingen vervol gens met hun vaak ontoereikende opleiding aan het werk. Of deden daar althans pogingen toe. De één werd na tien weken ontslagen om dat hy te weinig zou hebben ge daan, de ander vloog er na driejaar uit als gevolg van werkverminde- ring. Ze maakten kennis met de WW, de WWV en de RWW. Maar al lemaal probeerden ze weer aan het werk te komen. Ze raakten dan ver strikt in de grote kluwen selectied rempels (vooropleiding, toela tingsnormen e.d.) of bleken niet goed te zijn voorgelicht over een bepaalde opleiding. Een meisje vertelt: "Ik heb me daarna opnieuw als werkzoekende laten inschrijven. Het duurde toen ontzettend lang tot ze wat voor me gevonden hadden. En al die tijd zat ik zonder voldoende geld, totdat ik zelf wat had gevonden voor hele dagen. Daarna besloot ik bij de LOI wat te gaan leren. Ik wilde met de mavo beginnen en ik ging opnieuw naar het arbeidsbureau om te vra gen of ik nu Wél voor een studie beurs in aanmerking kwam. Als antwoord kreeg ik: daar komt u al leen voor in aanmerking als het een vakopleiding was geweest, dit is een algemene ontwikkeling. Ik ver telde direct dat ik een tijdje geleden een vakopleiding had gevolgd, maar daarmee moest ophouden juist omdat ik geen studiebeurs kreeg. Nou, daar was hun niets van bekend Een ander had een soortgelijke er varing: "Toen ik wérkloos was ben begonnen met een schrifte rsus mavo. Ik ging daarvoor aar het arbeidsbureau en vroeg of ik een studiebeurs kon krijgen. Ze zeiden daar dat ik daar voor op het stadhuis moest zijn. Ik ging naar het stadhuis en daar zei den ze dat ik daarvoor op het ar beidsbureau moest zijn. Ik werd van het kastje naar de muur ge stuurd en kreeg geen studiebeurs". Ook de weg naar de omscholing bleek voor enkele jongeren gepla veid met struikelblokken. Een jon gen: "Toen heb ik omscholing aan gevraagd als timmerman. Het ar beidsbureau had me liever in de metaal want daar hadden ze men sen nodig. Ik moest naar Den Haag om de test te doen". "De eerste keer bleek dat er geen goede afspraak gemaakt was en moest ik een andere keer terugko men. De test stelde weinig voor, je moest sommetjes in een snel tempo maken; je begon met 5 5 maar het werd steeds moeilijker. Ze keken er eigenlijk helemaal niet naar of ik aanleg had voor timmeren, ik hoefde alleen een spijker in een plankje te slaan, verder opgaven maken met poppetjes en figuur tjes". Werkgeverskant Het arbeidsbureau komt er slecht af in de verhalen van de acht jonge ren. "Ik vind", zegt één van hen, "dat het arbeidsbureau te weinig voorlichting en informatie geeft en dat het te weinig uitgaat van de problemen, belangen en interessen van de cliënten". Een ander: "Ze kiezen altijd de kant van de werkgevers. Ik werd naar een autospuiterii gestuurd. De baas begeleiding vroeg of ik het leuk werk vond. Ik had het nog nooit gedaan en zei toen: ik heb er weinig idee in. Toen werd ik er gelijk door een van zijn werknemers uitgegooid en die baas belde op naar het arbeidsbureau dat ik niet wilde werken en dus werkschuw was. Het arbeidsbu reau gaf dit door aan de sociale dienst en toen werd mijn uitkering stopgezet". Conclusie van de onderwijswinke liers en de jongeren zelf: het arbeid sbureau functioneert niet zoals het zou moeten functioneren: bemid delend en begeleidend ten gunste van de werkzoekende. "Een arbeidsbureau is in feite een verlengstuk van werkgevers, die hiermee beschikken over een gratis selectie-apparaat, waardoor alleen mensen geselecteerd worden die aan hun wensen voldoen", is een van de oude stellingen in het boekje van de onderwijswinkel. "De mensen die op het arbeidsbu reau komen en die hun problemen moeilijk onder woorden kunnen brengen, moeten veel beter worden opgevangen. Ik vind dat het ar beidsbureau een goede afdeling maatschappelijk werk moet heb ben. Een afdeling die de werkzoe kenden kan begrijpen en die hen kan begeleiden", zegt Frans Boomker. Maarten Witkam: "En die selec tiedrempels bij het arbeidsbureau moeten worden opgeheven. Ze lo pen nu volledig in de pas van die selectiedrempels. Ze zeggen: neem nou maar van ons aan dat die selec tienormen door deskundigen zijn samengesteld. Maar het zou mis schien wel eens interessant kunnen zijn om de waarde daarvan te on derzoeken". LEIDEN - De fractieleider van het CDA in de Leidse gemeenteraad, mr. H. E. A. Driessen, vindt dat o.a. de Gemeentewet zodanig gewijzigd moet worden, dat het vormen van meerderheidscolleges zoals in de huidige Leidse situatie niet meer mogelijk is. Hij dringt hierop aan in een brief die hij gezonden heeft aan de Tweede-Kamerfractie van het CDA. Driessens brief staat integraal ge publiceerd in het landelijk KVP- blad „Politiek Nieuws". Driessen vindt dat het college van B en W op basis van evenredige vertegen woordiging door en uit de gemee nteraad moet worden gekozen. Dit kan volgens Driessen bereikt wor den door alle wethouders tegelij kertijd te kiezen, waarbij ieder lid van de gemeenteraad slechts één stem zal hebben (nu kan hij zes keer stemmen). Ook is het Belgische systeem een mogelijkheid om evenredige vertegenwoordiging te bereiken, aldus Driessen. Op basis van evenredigheid worden in Bel gië aan de verschillende fracties plaatsen in het dagelijks bestuur toegekend. Driessen beperkt zich in zijn brief niet tot de gemeentera den, maar wil ook provinciale sta ten, het openbaar lichaam Rijn mond en de agglomeratie Eindho ven aan soortgelijke regels binden. „Het lijkt ons een gezonde ontwik keling van het CDA als door wette lijke bepalingen een einde aan de verdeel- en heerspolitiek van de PvdA wordt gemaakt", schrijft Driessen aan de kamerfractie. Zoals bekend heeft Leiden een col lege bestaande uit vijf PvdA- en één PPR/D'66 wethouder. Het polarisa- tiestreven van de PvdA heeft in deze gemeente volgens Driessen geleid tot „pogingen om verdeeld heid binnen het CDA te wekken, om CDA tegen WD uit te spelen en tot overbevoordeling van linkse partijen in het college van B en W". Het CDA-raadslid zegt geen steun van geestverwanten in het kabinet tegen de „ongenuanceerde macht suitoefening van de meerderheid" te hebben ontvangen. In tegenstel ling, aldus Driessen, tot de PvdA: „Wij vermoeden dat er bewuste be voordeling door kabinetsleden aan geestverwante meerderheidscolle ges is verleend", zo schrijft hij. advertentie LEIDEN - De leden van de Indus triebonden NVV en NKV bij de Leidsche Apparatenfabriek (LAF) zijn gisteren unaniem akkoord ge gaan met de reorganisatieplannen waarover directie en bonden al eer der overeenstemming bereikten. Volgens de plannen zal het bedrijf worden opgesplitst in een nieuw bedrijf in Zoeterwoude waar voor 42 werknemers plaats is, terwijl een ander deel bij de eigenaar van het bedrijf, Gist Brocades in Delft, kan gaan werken. Voor een klein aantal van de 89 mensen zal geen plaats meer zijn. Er wordt van uitgegaan dat het nieuwe bedrijf in Zoeterwoude, dat Gist Brocades Technical Products gaat heten, een omzet van 5.7 mil joen per jaar zal halen. De vakbon den hopen dat het nieuwe bedrijf in de toekomst .weer wat zal kunnen uitbreiden, door werkzaamheden te gaan verrichten voor andere in Zoeterwoude gevestigde be drijven. Volgens districtsbestuurder Nol de Jong van de Industriebond NW hebben de bonden een „redelijk re sultaat" bereikt. Hij zei dat geble ken was dat Gist Brocades bereid was geld in de LAF te stoppen, door apparaten van de LAF te blijven be trekken hoewel ze elders goedko per te krijgen zijn. „Het is voor ons onverkoopbaar om nee te zeggen. Dit is het enige plan waar we de mogelijkheid tot overleven en ver dere uitbreiding hebben" hield De Jong de vergadering voor. De bonden gaan nu met de directie van Gist Brocades onderhandelen over een sociaal plan waarin on dermeer de pendeldienst tussen Leiden en Delft geregeld zal wor den. Eerste steen LEIDEN - Op woensdag 14 sep tember zal in de Driftstraat de eerste steen worden gelegd voor 48 woningen van de woningbouwver eniging „Eensgezindheid". Die steen zal worden gelegd door de se cretaris van de woningbouwver eniging, de heer H. J. van der Laan. De woningen dienen ter vervan ging van 58 woningen die stonden in het blok Formosastraat - Drift straat - Javastraat - Lombokstraat en die eind februari werden ge sloopt. De nieuwbouw zal in de cember voltooid kunnen zijn. LEIDEN - De damp rond'een "wasemkapgeschil" is ook gis teren tijdens een zitting van de gemeentelijke commissie voor beroepschriften nog niet opge trokken. Waar gaat het om? De Leidenaar Van Vliet kreeg van B en W een brief waarin stond dat hij de mechanische wasem- kap in zijn keuken moest ver wijderen omdat de bovenburen hadden geklaagd over "kook- geurtjes". Tegen dit besluit ging de heer Van Vliet in beroep. De heer en mevrouw Van Vliet lieten gisteren blijken de hou ding van de gemeente niet hele maal te begrijpen. "Die kap is in 1974 geplaatst en pas in fe bruari van dit jaar komen ze met klachten." Een woordvoer der van bouw- en woningtoe- Geschil over wasemkap met geurtjes nog niet opgelost zicht komt verklaren dat hij bij een controle in de bovenwoning Chinees eten had geroken. Hij had echter vergeten om bij de benedenburen na te vragen, of zij dat inderdaad aan het klaarmaken waren. "Als we een enkele keer patat bakken ge bruiken we een reukloze friteu- se, mijn vlees maak ik in de snelkookpan klaar en nasi eten we thuis hooguit tweemaal per jaar", luidde het commentaar van mevrouw Van Vliet. Omdat bouw- en woningtoe zicht niet kon vertellen of het af voerkanaal lek was en men ook verzuimd had om te kijken of misschien een vogelnestje in het kanaal de oorzaak zou kunnen zijn', werd besloten de zaak te schorsen tot daarover meer ze kerheid bestaat. De heer Van Vliet: "Ik begrijp al die toestanden niet. Waarom hebben die mensen van boven ons nooit geraadpleegd en naar boven laten komen? Dan had den we de zaak onderling kun nen regelen. LEIDEN - Tijdens zijn vakantie in Luxemburg is de oud-directeur van ADVERTENTIE DEALER VAN O.A. BOUSSAC GORDIJNEN PLOEG GORDIJNEN BESOUW TAPIJT Interieurverzorging W. J. ZIRKZEE b.v. Zeemanlaan 22 - Lelden Telefoon 071-142627 Gemeentewerken in Leiden ir. D.Y. Lem op 79-jarige leeftijd overleden. Ir. Lem kwam in 1931 in dienst van de gemeente en volgde in 1956 ir. D. Boogerd op als directeur Gemee ntewerken. In augustus 1963 ging hij met pensioen. In 1923 werd de heer Lem buitengewoon opzichter bij Rijkswaterstaat en het jaar daarop slaagde hij met lof voor het examen civiel ingenieur aan de TH in Delft. Hij werkte vervolgens o.m. bij Bouw- en Woningtoezicht in Amsterdam en bij Shell. Hij was ere-lid van de Leidsche Roei- en Zeilvereniging "Dei Leythe*'. Van daag is zijn stoffelijk overschot be graven. De beste voegloze 14 k. rin gen o.a. 1 paar met geslepen zijkant170,- Dit model met briljant 245,- Met 2 briljanten 320,- Gratis graveren. Blijvende service Desgewenst handgraveren. Desiree Anjer A.S. Constant v. d. WATER UW JUWELIER HAARLEMMERSTRAAT 181 LEIDEN - Enkele schetsen voor een bruggetje van het waaghoofd in de Rijn naar de Stille Mare maakten gister avond in de commissie Ruimtelijke Ordening vele tongen los. Van de ene kant bleken veel raadsleden huiverig te zijn voor zo'n ingreep bjj het meest karakteristieke punt van Leiden, van de andere kant dwong de ontwerper ir. Latta bewondering af met zijn zeer oorspronkelijke ideeën. Het idee om een brug te leggen van de Aalmarkt naar de Stille Mare is al eerder ter sprake gekomen. In het denken van de projectgroep voor de binnenstad, waar ir. Latta als extern adviseur deel van uit maakt, is steeds duidelijker naar voren gekomen de noodzaak om meer verbindingen tussen de Breestraat en de Haarlemmerstraat te hebben. Het huidige winkelcen trum bestaat nu eigenlijk uit twee lange winkelstraten (Haarlem merstraat en Breestraat) verbon den door maar één belangrijke rou te: de Hoogstraat. Er zijn opdrach ten verstrekt aan enkele architec ten om schetsen te maken voor bruggen over de Nieuwe Rijn tus sen Koornbrug en Gangetje (tegen over Beschuitsteeg), over de Oude Rijn bij de Dullebakkersteeg, en over de Oude Vest van de Lijsbe- thsteeg naar de Lange Scheistraat. Al deze bruggen, en ook de ge noemde brug van ir. Latta, zijn be doeld om de stad toegankelijker te maken voor de fietsers en voetgan gers. In een schriftelijke toelichting op zijn ideeën geeft Latta een klein stukje geschiedenis. De Waag was ooit het middelpunt van veel han del. Bij het waaghoofd meerden bo ten aan die met behulp van een daar geplaatste kraan gelost konden worden. Verder was er de doorvaart van de Rijn naar de Mare. Nog steeds karakteristiek is tenslotte het beeld van de kelders onder de Hoogstraat, direct aan het water ge legen. Ook deze kelders heeft ir. Latta in zijn ideeën betrokken. Was er ooit een levendig gebruik van water en kaden, nu ligt het waaghoofd er leeg en nutteloos bij. Niets herinnert meer aan het be staan van de Stille Mare. De kraampjes op de Hoogstraat zien eruit als een „provisorische straat- wand", stelt Latta vast. Latta suggereerde in de commis sievergadering dat juist door het toevoegen van een nieuwe brug deze ruimte, in combinatie met en kele ingrepen aan de Hoogstraat de levendigheid van vroeger, en het karakteristieke van deze plaats meer beleefd kunnen worden. Los daarvan benadrukte hij de noodzaak van een nieuwe dwars verbinding tussen de twee belang rijkste winkelstraten van de bin nenstad, iets waar de meeste raads leden wel mee instemden. De fiets- en voetgangersbrug zou heel licht uitgevoerd moeten wor den. Latta zou een klein landhoofd willen bouwen aan de kant van de Stille Mare en de brug in het ver lengde daarvan schuin op het waaghoofd willen leggen. Op het waaghoofd zou een kleine mast, herinnerend aan de vroegere kraan, als draagconstructie kunnen ko- Over de vorm van de brug schrijft Latta dat een al te simpele „lande lijke" brug hier, midden in de stad niet op zijn plaats is. Van de andere kant moet de constructie ook niet te opdringerig en te kleurrijk zijn. Het loopvlak van de brug zou van hout moeten zijn, de mast en dragende constructiedelen van zelfroestend Gewelven De geringe hoogte van de kelders onder Hoogstraat maakt een benut ting ervan momenteel onmogelijk. Een uitgraven van de kelders bij de hoogst noodzakelijke restauratie zou zeer kostbaar zijn. Latta stelt voor om gedeeltelijk het plavond van de kelders, en dus een gedeelte van de bestrating van de Hoog straat, te verhogen. Op de verho ging zou dan een zeer lichte be bouwing van glas en staal kunnen komen, evenals bijvoorbeeld een overdekt terrasje zodat het zicht op het water behouden blijft. Het is denkbaar om opbouw en kelder te benutten voor boetiekjes, ook zou een horecavestiging mogelijk zijn. In een schets laat Latta zien hoe in de niet verhoogde gewelven van de kelder zithoeken kunnen worden gemaakt - een aantal aan het water - terwijl alleen het looppad dan een verhoogd plafond krijgt. Een schetstekening van de brug die het Waaghoofd met de Stille Mare moet verbinden. De schetsen van deze "Waagbrug" zijn bedoeld als discussiestof. In de commissievergadering ontstonden levendige gesprekken, maar alle raadsleden wilden nog eens rustig de tijd nemen om de gloednieuwe tekeningen nader te bekijken.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3