LEIDSCH iÉH DAGBLAD 'OORLOG' IN ASSEN Officier van justitie eist maximum tegen Zuidmolukkers: tien jaar Terroristen stellen opnieuw ultimatum Poging tot brand stichting in Wassenaarse bar KOOIEN MOEIEN Nederlandse buschauffeur voorkomt ramp WFFl vandaag In de afgelopen nacht Dag muur! praktisch zijn en mooi van vorm. aangepast zijn aan de vogels. gezellig aandoen m de woonkamer. niette duur zijn! alles Vlieland korM IfvanURK V-GOC VRIJDAG 9 SEPTEMBER 1977 OPGERICHT 1 MAART 1860 35341 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN KJ 4 weken lang het lEIDSCH M DAGBLAD ter kennismaking voor de HALVE PRIJS O Ik beslis meteene abon.nee noteren de Krant gratis. U kunt mij m.i.v. heden als i ik krijg dan ae eerste 2 wel Naam Adres Woonplaats Gironr. Hokje aankruisen en bon ingevuld zonder postzegel opsti Leidsch Dagblad Antwoordnür De schade in het wijkcentrum Pattimura viel nog r de foto toont wel enige ruiten gesneuveld. (Van een onzer verslaggevers) WASSENAAR - Twee mannen hebben afgelopen dinsdagavond geprobeerd brand te stichten in de bar op de Wassenaarse manége Ri ders Paradise. De twee, de 23-jarige spuiter I.I.V. en de 35-jarige Sche- veningse caféhouder K.D.S., deden dat in opdracht van de Wassenaarse snackbarhouder B. B. had destijds de bar op de manége gebouwd, maar had daar voor naar zijn zeggen „nooit een cent gezien". Die kwestie speelde afgelopen voorjaar een rol in een uitgebreide oplichterszaak waarbij de manége, de snackbar van B. en een drietal café's betrokken waren. De gerechtelijke procedures rondom deze, uiterst ingewikkelde, kwestie lopen nog steeds. Kern van de zaak is dat verschillende mensen en instellingen (waaronder Slaven- burgs Bank en de belastingdienst) elkaar het eigendom van de vijf ob jecten betwisten. Snackbarhouder B. loofde driedui zend gulden uit, want de bar op de manége „moest plat". „Ik geen cen ten, dan jullie geen bar", zo rede neerde hij. Dinsdagavond togen de spuiter en caféhouder naar de manége, waar de laatste werd ontdekt door een bezoeker van de bar. De caféhouder vluchtte en belandde in een sloot waar hij ruim een uur in het water stond. Pas toen meende hij dat de kust veilig was en ging naar zijn au to, waar hij door de politie werd op gewacht. Intussen was de autospui- Koude nacht Heldere en koude nacht met weinig wind en hier en daar mistbanken. Mi nima van tien graden vlak aan zee tot drie graden elders en plaatselijk na chtvorst. Overdag van het westen uit toenemende bewolking gevolgd door regen. Tot krachtig en aan de kust tot hard aanwakkerende wind uit zuid tot zuidwest. Maxima ongeveer zestien graden. (Opgemaakt om 11.15 uur) Tussen een lagedrukgebied bij Noorwe gen en een gebied met hoge barometers tanden ten zuidwesten van Ierland staat een noordwestelijke luchtstroming waarmee tamelijk koele en onstabiele lucht naar onze omgeving gevoerd wordt. In deze lucht ontwikkelen zich buien, sommige gepaard met onweer. Het hoge- drukgebied trekt snel in oostelijke rich ting verder en zal naar verwacht wordt morgen boven Frankrijk liggen. Het weer bij ons zal als gevolg van deze ontwikkeling dan ook slechts tijdelijk bepaald worden door dit druksysteem. Voor vannacht zal het kwik bij weinig bewolking tot slechts enkele graden bo ven nul kunnen dalen. Na het wegtrek ken van het hogedrukgebied zal het weer morgen in de loop van de dag alweer onder invloed komen v ring. De bewolking zal dan ook i leidelijk van het westei ter mogelijk gevolgd door regen. 10 september Zon op: 7.05 uur; onder: 20.07 Maan op: 3.36 uur; onder: 18.24 i Hoogwater te Katwijk te 2.05 ej uur, laagwater te 10.06 en 22.27 ter aangetroffen in een hooiberg. Speurende barbezoekers vonden daar ook een jerry-can benzine en een semi-automatisch Armi-Jager geweer. In de Haagse woning van de spuiter werden bij huiszoeking een auto matisch pistool en 600 patronen van verschillend kaliber gevonden. De Haagse politie zet het onderzoek naar de herkomst van de wapens voort. Van de drie verdachten is alleen de snackbarhouder nog in verzekerde bewaring. LEIDEN - Een Leidse aanne mer keek gisteren vreemd op toen hij bij de Caeciliastraat nog eens het resultaat wilde bekijken van de werkzaamhe den die hij daar een dag tevo ren had uitgevoerd. In opdracht van de gemeente had de aannemer daar een muur gemetseld van twaalf meter lengte en met een hoogte van anderhalve meter. Bij de controle bleek echter dat de muur inmiddels weer was afgebroken. Vermoedelijk door de jeugd. Een schadepost van 2000 tot 3000 gulden. ASSEN (SP/ANP) - Ook vannacht Is het weer onrustig geweest in Assen. Een bliksemactie van 140 man politie en marechaussee op het ontmoetingscentrum Pattimura ging vergezeld van hevige schietpartijen, waarbij huizen en ramen schade opliepen. De wapens die de politie in het centrum vermoedde werden niet gevonden. Een van de omwonenden, de heer J. Matitaputty, moest onder mi- trailleurvuur zijn drie maanden oude baby in veiligheid brengen. Een vrouw werd licht gewond. De actie werd uitgevoerd door twee in afwachting van een politiepers- pantserpelotons (50 man) van de conferentie marechaussee en drie pelotons mobiele eenheid (90 man). Bij de inval waren de Zuidmolukkers, die daar vergaderden, gevlucht, aldus de politie. Tijdens de actie werd vanuit verschillende plaatsen in de Zuidmolukse wijk vuur op de poli tie afgegeven. Het vuur werd ter zelfverdediging beantwoord. Een politieman raakte licht gewond. Er werd een grote hoeveelheid benzi ne, geschikt voor het fabriceren van molotov-cocktails, aangetroffen en in beslag genotaren. Nadat de grootscheepse en verge efse actie ten einde was werden nog dreigementen aan het adres van de politie geuit in het overigens licht beschadigde ontmoetingscentrum. Korte tijd later lag er alweer een omgehakte boom op de weg. De bliksemactie in de Molukse wijk was een opdracht van de hoofdoffi cier van justitie mr. Muntendam in Assen aan de korpschef Spaan derman van de Asser gemeentepo litie. Kurt Waldheim, de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, is bang dat de wereldvrede in gevaar komt. Voor een niet al te verre toekomst ziet hij moge lijke brandhaarden in zuide lijk Afrika, op Cyprus en in het Midden Oosten. PAGINA 11 Baccara stoof snel op naar de top. PAGINA 5 Nederland wil bemiddelen tussen Curasao en Aruba. PAGINA 7 Engels voetbal zit nog steed in het slop. PAGINA 17 Teams van AV Holland voor vuurproef. PAGINA 19 Hongaarse kerk op iets be tere voet met de staat. PAGINA 21 Incident Na afloop van de actie deed zich een incident voor op het politiebureau in Assen. Een Zuidmolukker, Sam Pormes, lid van het bevrijdings front van de RMS, die zich had aan gesloten by de verzamelde vader landse pers, werd uit het politiebu reau gezet. De verslaggevers waren me» 9ra?^ie Piano's Cherny (nieuw) 2*95- 2.415. ICHE RNY(nw) i w 2.495- 2.695. Lindbergh* 3,545- 2.795 Zimmermann* 4265- 2.945. Feurich* 2*95- 5.400. IRich. WEBER(nvi -5.295- 3.995 Petrof* 4.705- 3.595 IBECHNER(nieuw 5295- 3.995 Yamaha (nieuw) 4*95- 3.560 Aug. Förster* JL680T- 3.640 URMBACH'tfvT' -5.9957. 4.495 Steinway&Sons* J2.-300:. 10.750 Vleugels Bösendorfer* Yamaha* ay&Son 19,600.- 14.100.' 27.900.- 1 8.600.' UrWr. 9.350.' 35 400 -20.900. ESTONIA(nieuw) 29.400:. 20.750.- IBIüthner* 29r9007- 18.300.. GrotrianSteinweg26v400^ 15.900.- BECH.NER (nieuw) 42v450T- 10.850. Bechstein* 2L500T- 13.400.. Rotterdam sinds 1898 Westersingel 42, tel.(010)363500 Dagelijks geopend van 9-17.30 uur. Vrijdag koopavond van 19-21 uur. De eindverantwoordelijkheid be rustte bij de minister van Justitie ad interim De Gaay Fortman. Berichten als zou het optreden van de politie in Assen aanleiding zijn tot een conflict tussen politiefunc tionarissen en regering werden door de burgemeester van Assen Marsman ten stelligste ontkend. De oorzaak van de onlusten is de provocerende wijze waarop dé poli tie patrouilleert in de Molukse wijk in Assen, aldus Pormes. "Zeker sinds de politie niet meer met patrouillewagens maar met ir Dit raam in een woning volbemande overvalauto s door de aanval met kogels doorzeefd. wijk rijdt zijn de gemoederen verhit geraakt. De politie rijdt tergend langzaam voor en achteruit en soms met gedoofde lichten. Dat wekt agressie". In Krimpen aan de IJssel is het gis teravond tot een treffen tussen op geschoten Zuidmolukkers en de politie gekomen. Zowel uit de Zuidmolukse groep als door de po litie werden enkele schoten gelost. Een Zuidmolukker werd geraakt in de enkel. Hij werd niet ernstig ge wond. Een taptoe door de marinierskapel georganiseerd ter' gelegenheid van het 700-jarig bestaan van Krimpen, vormde de aanleiding tot de onge regeldheden. Grote groepen Zuid molukkers, van wie er velen ge maskerd met bivakmutsen school den in de buurt samen. Toen de po litie zich op een gegeven ogenblik liet zien, werd zij prompt bekogeld met benzinebommen, stukken hout en stenen. Met de mobiele eenheid werden verscheidene charges uitgevoerd. Rond midder nacht keerde de rust terug toen de Zuidmolukkers zich in de wijk te rugtrokken. i Zuidmoluks gezin werd bij de politie- BONN (AFP) - Vanmiddag om één uur is het nieuwste ultimatum afgelopen, dat het commando Siegfried Hausner vanmorgen aan de Westduitse regering had ge steld. Volgens dit ultimatum moesten de elf gevangenen wier vrijlating is geëist in ruil voor het leven van de ontvoerde werkgeversvoorzitter Hanns-Martin Schleyer uiterlijk om één uur het land hebben ver laten. In een brief die het commando vanochtend deed toekomen aan het bureau in Bonn van het Franse persbureau AFP werd gezegd dat dit de laatste verklaring van de ont voerders was vóór het vertrek van de gevangenen. In de envelop die AFP ontving, za ten behalve de boodschap van de ontvoerders ook een brief van Schleyer en een kleurenfoto van de ontvoerde. De twee brieven waren gefotokopieerd. De originelen wa ren wat de boodschap van de ont voerders betreft getypt en wat de brief van Schleyer aangaat met de hand geschreven. Een woordvoerder van de West duitse regering en het federale re cherchebureau verzochten voorlo pig de inhoud van deze brieven niet te publiceren teneinde "de opera ties niet te hinderen". Het schrijven van Schleyer was gedateerd 7 sep tember. Het zou bepaalde volko men persoonlijke inlichtingen be vatten die zijn naaste familieleden zouden kunnen thuisbrengen. De foto was genomen in een vertrek met witte muren waarop een stuk linnen met de initialen van de Rote Armee Fraktion (RAF). Schleyer droeg een blauw leren vest, met daarover een rode jas. Om zijn hals hing een papier met de woorden "gevangene van de RAF". Behalve een brief van het com mando Hausner bevatte de envelop ook een boodschap van de ont voerde zelf. Nieuwe RUii 50. Telef. (071) -li i 14.34 KOREVAARGARAGE B.V. JanoaH KOREVAARSTRAAT 19 LEIDEN TELEFOON 071-142146 DEN HAAG/MITTERSILL (SP) - "Bij een busongeluk in het Oosten rijkse dorpje Mittersill zijn gister avond zeven Nederlanders slechts licht gewond geraakt, dankzij de tegenwoordigheid van geest van chauffeur W. Erens (46) uit het Limburgse Nieuwenhagen. Vier van de zeven passagiers zou den vandaag al het ziekenhuis ver laten - drie blijven ter behandeling voorlopig achter. De gewonden hebben een hersenschudding, glas- en snijwonden. De bus keerde te rug van een rit naar Joegoslavië. Het ongeluk gebeurde omdat de remmen weigerden, aldus de poli tie. Met grote snelheid - naar schat ting 100 kilometer per uur - raasde de bus een helling af. Chauffeur Erens: „Ik wist dat de weg honderd meter verderop nog sterker ging hellen en ik dacht toen - er is nog één mogelijkheid om de mensen te redden: afremmen langs de berg wand". "Ik heb tegen de mensen ge schreeuwd: 'vasthouden', aldus de heer Erens. "En toen heb ik de bus eerst over een grasveld laten gaan, links van de weg. Dat kon omdat er geen tegenliggers waren. Daarna liet ik de bus tegen het talud op, en langs een betonnen muur gaan. Ik ben me ervan bewust, dat ik gedaan heb, wat ik kon doen - met de dood voor ogen", zo liet chauffeur Erens weten. Aan boord van de bus waren be halve chauffeur Erens in totaal 48 passagiers, leden van de reisver- eniging 'Vlieg uit' uit Brunssum. Chauffeur Erens heeft er eerst voor gezorgd dat de gewonden werden geholpen - daarna heeft hij een bus gecharterd om de rest van het ge zelschap naar een hotel in Ingol- stadt te brengen. ASSEN (SP) - De officier van justi tie bij de rechtbank van Assen heeft vanmorgen gevangenisstraf fen van tien jaar geèist tegen de zeven Zuidmolukse jongeren, die betrokken waren bij de treinka ping in De Punt en de Schoolbezet- ting in Bovensmilde, in mei en- juni van dit jaar. Bovensmilde, in mei en juni van dit jaar. vier schoolbezetters Izaac T. (28), Tonnie P. (18), Gijsbert T. (24), Wil lem S. (26) en de drie treinkapers, die de overval in de vroege och tend van 11 juni overleefden, An dreas L.(18), Marcus L(23) en Junus R. (28) zijn volgens mr. C. J. van Oldenbeek schuldig bevonden aan wederrechtelijke vrijheidsbero ving en verboden vuurwapenbe zit. Anis P. (23), die wel aan de voorbe reidingen van de treinkaping had deelgenomen, maar op het laatste moment verstek liet gaan, wilde de officier van justitie tot vier jaar veroordeeld zien wegens mede plichtigheid door zijn bijdrage aan het wapenarsenaal van de ka pers. De kern van wat de Zuidmoluk kers in De Punt en Bovensmilde hebben gedaan, was volgens de of ficier van justitie niet in de tenlas telegging tot uitdrukking te bren gen: het dwingen van de regering met het pistool op de borst van on- schuldigen. Mr. Van Oldenbeek zei de bezet ting van de school met de kinderen op z'n minst even laaghartig te vinden als de treinkaping. „De straf zal duidelijk voelbaar moeten zijn voor de daders en af schrikwekkend voor anderen", aldus de officier. „De straf moet ook een bliksemafleider zijn voor de vergeldingsdrang van slachtof fers en anderen. De straf moet vol doende genoegdoening verschaf fen aan de gekrenkte rechtsorde." Mr. Van Oldenbeek wenste de da ders van de schoolbezetting en treinkaping niet als een collectief te beschouwen, ze over een kam te scheren. De advocaat mr. Kousemaker be twijfelde in zijn pleidooi of er van deze straffen een preventieve werking uitgaat. Geestverwanten van de verdachten zullen zich vol gens hem nu niet geremd voelen door te gaan. De verdediger bracht ook het be leidscentrum ter sprake. Er zijn daar essentiële beoordelingsfou ten gemaakt, vond hij. "Rond dr. Mulder is een legende van deskundigheid gegroeid. Uit de loop der gebeurtenissen is ge bleken dat hij van de Zuidmo lukse mentaliteit en wat hen dreef weinig heeft begrepen." 32 pagina's

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 1