Teams Holland voor vuurproef Stëve ontmoet in demi-finale Evert ïi.tii Omwonenden houden veel bezwaren tegen tunnel Lezers schrijven Finales atletiekcompetitie Hans de Raad wint schaakstrijd om 'open' Katwijkse titel LEIDATOLOOP: 5 KM Gnarducci zwemt Europees record Reparatie of restauratie m k Mond spoelen (2) VRIJDAG 9 SEPTEMBER 1977 SPORT PAGINA 19 LEIDEN - Van de atletiekclubs uit Leiden en omgeving zuilen alleen de dames- en herenploeg van de AV Holland en de damesploeg van het Lisser De Spartaan zondag deel nemen aan het sluitstuk van de vaderlandse atletiekcompe titie: de finales in de diverse klassen. Daarbij staan niet alleen kampioenschappen maar ook promoties naar hogere klassen op het spel. Promotie-kansen zijn er zeker voor de teams van de AV Holland. De Leidse herenploeg gaat op de kunststofbaan in Nijmegen een po ging doen de vorig jaar verloren ge- gane hoofdklasse-plaats te herove ren. De Holland-heren wonnen dit seizoen in de eerste klasse twee van de drie competitie-wedstrijden en moesten alleen éénmaal de ploeg van Haarlem (met hoogspringer Ruud Wielart in de gelederen) voor laten gaan. Holland en Haarlem, dat het in Nijmegen zonder de gebless eerde Wielart zal moeten stellen, behoren in ieder geval zondag tot de voornaamste kandidaten voor de twee promotie-plaatsen. Flinke concurrentie valt te duchten van Achilles Top uit Kerkrade (met o.a. de discuswerpers Zitzen en Hermans) dat eerder dit seizoen tot een zeer hoog puntentotaal kwam en van het Arnhemse Ciko'66 dat in de breedte weliswaar niet zo sterk is maar met individuele toppers als Gerard Terbroke, Raymond Heer enveen en Henk Brouwer niet mag worden onderschat. Verder ver schijnen nog het Beverwijkse DEM en het Utrechtse Hellas (met o.a. al- Willem Boogman) Breedte De AV Holland-ploeg put zijn kracht vooral uit de breedte: de ploeg kent geen duidelijk zwakke plekken. Promotie-mogelijkheden zijn er ook voor de Holland-dames in de vierde klasse. Zij moeten pro beren op hun eigen vertrouwde ter rein in de Leidse Hout (aanvang 13.00 uur) hun hoge positie in het begin van het seizoen waar te ma ken. Spannend zal het er zeker aan toegaan want de deelnemende ploegen van AV Castricum (met speerwerpster Elly van Beuz- ekom), HAC Helmond, Startbaan Amstelveen, GAC Hilversum, Schelde Sport Vlissingen en Hol land ontlopen elkaar weinig in kracht. De damesploeg van De Spartaan uit Lisse strijdt zondag op de kunststofbaan in Roosendaal mee om het Nederlands kampioens chap. Er mag echter niet verwacht worden dat de Lisser dames zich in dit hoofdklasse-duel echt kunnen mengen in de titelstrijd die vooral zal ontbranden tussen het Haagse Olympia'48 (met o.a. Ellie Henzen, Truus van Amstel, Lilian Mandema en Monique Jansen), het Amster damse ADA (met o.a. Sylvia Barlag) en het Haagse Sparta (met da. Ria Stalman). De Spartaan-dames kunnen met hun finale-plaats ech ter toch terugzien op een geslaagd wedstrijd-seizoen. Datzelfde geldt voor de herenploeg van De Spar taan die voor het tweede achte reenvolgende jaar zijn hoofdklasse-plaats wist te behou den. Minder gunstig verliep de competi tie voor de teams van het Leidse De F.lly van Beuzekom, nationaal recordhoudster speerwerpen, komt zon dag in Leiden voor de AV Castricum uit in de competitie-finale vierde klasse. Bataven. De damesploeg degra deerde vrij onverwacht uit de eerste klasse terwijl de herenploeg zich niet kon plaatsen voor de finale van de tweede klasse. De Bataven-- teams blijken elk jaar weer tekort te schieten op de sprint- en techni sche nummers, wellicht een gevolg van de nadruk die er bij deze ver eniging "öp de midden-afstand wordt gelegd. De damesploeg van de AV Leiden, uitkomend in de tweede klasse, draaide dit jaar niet onverdienste lijk en miste de finale in deze afde ling maar net. De herenploeg van deze club kon in de vierde klasse geen rol van betekenis spelen. LEIDEN - De Leidse atletiek verenigingen AV Holland, De Bataven en AV Leiden organi seren morgenochtend de jaar lijkse Leidato-prestatieloop. Start en finish van dit onge veer 5 kilometer lange evene ment zijn bij de Groenoordhal. Het parcours voert voor het grootste gedeelte door de Me- renwijk. Het startschot valt om 11.00 uur. Inschrijving is mogelijk vanaf 10.00 uur bij de Groenoordhal. Het inschrijf geld bedraagt voor deelnemers tot en met 12 jaar ƒ1,50, voor deelnemers boven de 12 jaar ƒ2,50. Iedereen die de loop tot een goed einde brengt ont vangt een herinneringsme daille en een gratis toegangs bewijs voor de Leidato. De Leidse atletiekvereniging AV Holland organiseert zater dag a.s. atletiekwedstrijden voor de jeugd van 9 tot en met 14 jaar. Op het programma staan een sprintnummer (60 mefer), een langer loopnum mer (600 meter), verspringen en kogelstoten. Voor de num mers worden punten gegeven. Iedere deelnemer die aan drie nummers meedoet ontvangt een prestatiekaart en een vaantje. De deelname is gratis. De wedstrijden beginnen 's middags om 2 uur. Liefhebbers voor deze atletiekinstuif kun nen zich vanaf 1 uur melden op de sintelbaan in de Leidse Hout. NEW YORK - Mocht het Betty Stöve gelukken de vrijwel onaantastbare Chris Evert te verslaan, dan treft zij in de finale van Forest Hills een andere tegenstandster dan op Wimbledon. Virginia Wade, die haar in Londen van de titel afhield, werd gisteren verslagen door de als twaalfde ge plaatste Australische Wendy Turnbull: 6-2, 6-1. In de halve finales ontmoet de 24- jarige Australische de in Amerika wonende Tsjechische Martina Na- yratilova. Deze versloeg de als -tiende geplaatste Mima Jausovec uit Joegoslavië met 6-4, 6-1. Er was niet veel, dat Virginia Wade don derdag goed deed. Na een 2-1 voor sprong in de eerste set werkte haar backhand niet meer. Eenvoudige kostten haar acht games op ADVERTENTIE Zaterdag a.s. DESLEUTELS- D.S.V.P. aanvang 4.15 uur Aangeboden door Electrotechniek A. H. Filemon J. f^. Coenhof 29 een rij. In de tweede set maakte ze nog slechts één game: die voor 1-3. Bij 1-5 redde de Britse nog een matchpoint, merkwaardigerwijs met een flitsende cross-court back hand, de slag die haar steeds in de steek had gelaten. Bij het volgend wedstrijdpunt sloeg ze een fore hand ver uit. "Virginia heeft me een keer of vijf verslagen. Dit was de eerste keer dat ik haar de baas bleef. Ik wist dat het kon", jubelde Wendy Turnbull na afloop." Marty Ries- sen, mijn coach bij Cleveland waar ik teamtennis speel, heeft me meer dan eens gezegd dat ik bij de beste vijf speelsters van de wereld kan behoren als ik enkele onderdelen van mijn spel verbeter". Martina Navratilo va', die zelf weinig moeite had met Mima Jausovec was niet al te verrast door de neder laag van Virginia Wade. "zij heeft het altijd moeilijk tegen beweeg lijke tegenstandsters", aldus de Tsjechische. De afgeslankte Mar tina Navratilo va zelf is eveneens aanzienlijk sneller geworden, zodat de halve finale van zaterdag een dynamische belooft te worden. Betty Stöve en Martina Navratilo- va, als eerste geplaatst in het da mesdubbelspel, hebben in deze discipline de halve eindstrijd be reikt. Zij versloegen in de kwartfi nales de Australische dames Mati- son en Whytcross met 6-4, 4-6, 6-2. In een partij voor de kwartfinales van het heren enkelspel versloeg de Italiaan Corrado Barazzutti de als derde geplaatste Amerikaan Brian Gottfried met 6-2, 6-1, 6-2. De 24-jarige speler uit Udine, is de enige niet-geplaatste tennisser, die het op Forest Jills ver heeft ge bracht. Als typische specialist van de trage banen voelt hij zich op het hard-tru van Forest Hills uitste kend thuis. Hij versloeg er Nastase. Gisteren had Brian Gottfried na uwelijks iets in te brengen. De 25- jarige Amerikaan uit Fort Lauder dale maakte aan het net talrijke fou ten en liet zich bij het oplopen ver rassen door lobs en passeerslagen en deze eerste confrontatie tussen beide spelers. Bij de grote toer nooien van dit jaar is het de eerste keer dat Barazzutti een rol van be tekenis speelt. Wel won hij het WCT-toernooi van Charlotte, maar op Roland Garros en Wimbledon werd hij in de eerste ronde uitge schakeld. Jimmy Connors bereikte ook de halve finale door een 6-2, 6-4 en 6-3 zege op de Spanjaard Manuel Oran- tes. LEIDEN - Een zeer spannend Ra pid schaaktoernooi om het open kampioenschap van Katwijk is ge wonnen door Katwijker Hans de Raad. Met een score van 6 4-iit 9 bleef hij de concurrentie een half piint voor. Aanvankelijk leek de ti tel weggelegd voor Gijs Haasnoot, maar deze stortte halverwege de strijd volledig in. De Raad maakte een slechte start van 1 ^it 3 meer dan goed en nestelde zich bij het ingaan van de laatste ronde tesa- men met Kees Koelewijn aan de kop van het klassement; beiden hadden in de „Zwitserse" compe- tite 6 punten vergaard. Kees Koe lewijn ging in de slotronde echter vlot ten onder tegen Jan-Willem Duyser, waarna De Raad de titel voor het grijpen had. Via een re mise tegen Willem Haasnoot. Ein dstand van het in de Leidse Buite wegschool verspeelde toernooi luidt: 1. H. de Raad 6 4iit 9, 2-6 K. Koelewijn, W. H. Haasnoot, G. Haasnoot, G. v. d. Wiel en J. W Duy ser allen met 6; 7-8 G. Koelewijn en H. Ouwersloot 5. Om het open kampioenschap van Leiderdorp zijn intussen de ronden 4 tot en met 6 gespeeld. In de hoog ste tienkamp van dit Rapid toer nooi hebben de gebroeders Piket hun leiderspositie verstevigd. Zo wel Theo als titelverdiger Joop Pi ket boekten wederom vrij moeite- Toto en lotto Lotto 36: Er vielen 20.095 prijzen. Inleg: f. 3.340.775,-, prijzenbedrag: f. 1.586.868,13. Eerste prijs: 2 win naars, die elk bruto f. 277.701,90 ontvangen. Tweede prijs: 5 winnaars, die elk bruto f. 31.737,30 ontvangen. Derde pijs: 217 winnaars, die elk bruto f. 1.096,90 ontvangen. Vierde prijs: 9.396 winnaars, die elk f. 33,70 ontvangen. Vijfde prijs: 10.475, die elk f. 30,20 ontvangen. Toto 36: Er vielen 7.964 prijzen. Inleg: f. 691.013. Prijzenbedrag: f. 328.231,18. Eerste prijs: 368 winnaars, die elk f. 512,80 ont vangen. Tweede prijs: 7.596 winnaars, die elk f. 18,30 ontvangen. Derde prijs: Geen uitkering loos drie zeges, waarmee zij op 6 uit 6 kwamen De beslissing zal ver moedelijk in de laatste ronde vallen wanneer de beide oud Leidse kam pioenen het tegen elkaar moeten opnemen. Goedhart sr. bezet voorlopig de derde plaats met 4 punten. Piet Sè- lier ligt met 3 ^unt op de loer, 5e staat Jeroen Selier met 3, die in 5 minuten een pak slaag van zijn va der kreeg. In groep 2 is Andius Tey- geler met 6 uit 6 een trotse koplo per. De Jong met 5 Rijnsburger met 5 moeten beiden nog tegen de nr. 1 en zijn stellig nog niet kans loos. Ook in de groepen 3 en 4 is de strijd nog volledig open. De stan den aan de kop: Groep 3: 1. v. d. Aart 5 H g. Wim Olthof 5, 3. v. d. Velde 4 ?-5 Willemsen en Grim. Groep 4: 1. Ronald Zaanen, Marbus en Roelofs allen 5 punten. De beslissingen zullen komende dinsdagavond in het Leiderdorpse Dorpshuis vallen. CHIAVARI - Marcello Guarducci, de nummer drie bij de Europese kampioenschappen in Jönköping, heeft gisteren in Chiavari het Euro pees record op de 100 meter vrije slag verbeterd. Hij legde de twee banen af in 51.25 seconden. De Eu ropese kampioen Peter Nocke (W. Did) was sinds de Olympische spe len van Montreal Europees record houder met 51.31 seconden. Het wereldrecord is met 49.44 seconden in handen van de in Amerika wo nende Zuidafrikaan Jonty Skinner. De Canadese Cindy Nicholas heeft het kanaal tussen Engeland en Frankrijk in een nieuwe recordtijd in beide richtingen overgestoken. Zij legde de totale afstand af in ne gentien uur en vijfenvijftig minu ten. Een verbetering van het be staande record met tien uur. De 20-jarige zwemster startte woensdagmorgen in Groot- Brittannië om 7.45 uur. Acht uur en achtenvijftig minuten later - twee minuten boven het record voor één overtocht - zette zij voet aan Franse wal en keerde onmiddellijk voor de terugtocht. ADVERTENTIE horloges, klokken, sieraden. voor populaire prijzen Hooigracht 45. Leiden en en Bouw kantoor Op hoek Willem de Zwijgerlaan-Marnixstraat onderwijs. De leiding van speelza len en de kinderen die daar rege lmatig komen, alsmede artsen en verpleegkundigen van consulta tiebureaus worden door haar bena derd; dat in het kader van die acties sinds het begin van het schooljaar 1976/1977 werden verspreid: 1350 wandplaten, 5000 informatiebulle tins, 14.000 werkbladen, 3600 kleine cadeautjes voor 1-3-jarigen, waarop voedingstips worden gegeven en 1200 mapjes voor jonge ouders met voedingstips en adviezen; dat tientallen lezingen worden ge houden op ouderavonden en avon den in het kader van club- en buurthuiswerk; dat de begroting van het bureau Gezondheidsvoorlcihting voor 1978 een bedrag aangeeft van ruim 100.000 gulden, waarbij inbegrepen een bedrag van f 43.000 voor voor lichtingsmateriaal; en tenslotte: dat de begeleidings commissie gezondheidsvoorlich ting het mond spoelen met een fluorideoplossing beschouwt als een noodzakelijke aanvulling op deze al reeds bestaande activitei ten, Namens de begeleidingscommissie Gezondheidsvoorlichting, Mevrouw M.C. Zwart-Feenstra voorzitster LEIDEN - In het St. Elisabeth Zie kenhuis zijn geslaagd voor het examen ziekenverpleging A G. J.M. Collignon, C.G.Th. M. Klein," A.W.M. van der Meer, J. de Monyé, E.C. Onderwater, H.J. van Schoten-Eijgenhuijsen, A.P. Snijder-Jonkman, Th. M. Uyttewaal-Van Doornmalen, W. Th. Voorn en G.E.W.M. Wesselse- Spierings. Zakennieuws LEIDEN - Gerard de Lange opende gisteren op de eerste ver dieping van zijn zaak aan de Brees- traat een keukenstudio. Het is de vijfde in Nederland. De opening zal worden gevolg door een grote re clamecampagne. DEN HAAG - Nog deze winter, in februari of maart, begint de provin cie met de aanleg van de eerste be planting in het toekomstig recrea tiegebied Vlietlanden. Dit staat te lezen in de begroting voor 1978, die Gedeputeerde Staten gisteren hebben gepresenteerd. Gedepu teerde Borgman vertelde dat de provincie de aankoop van deze polder tussen Leidschendam en 'Leiden vrijwel heeft afgerond. LEIDEN-Toen de dienst Gemeentewerken in april van dit' jaar met de plannen voor een fietsers- en voetgangerstun- neltje op het kruispunt Willem de Zwijgerlaan- Marnixstraat bij de omwonenden aankwam, gingen die daar heftig tegenin. De ambtenaren werden naar huis ge stuurd om hun huiswerk over te maken. Dat deden ze en kwamen gisteravond in het Dienstencentrum aan de Van Hogendorpstraat met mogelijke nieuwe oplossingen. En weer werden ze niet in dank afgenomen. "Er moet helemaal geen tunneltje komen," werd er gezegd, "daar maak je het alleen maar erger mee, want nu krijg je drukke kruispun ten met de ventwegen." "Er wonen weduwvrouwen, een invalide man, die zit de hele dag in zijn rolstoel voor het raam aan de Willem de Zwijgerlaan, wou je die mensen hun uitzicht wegnemen?" Het zijn dezelfde bezwaren van een halfjaar terug. En nu hadden de ambtena ren toch bedacht dat het tunneltje ruim een meter de grond in kan, een, tussenoplossing waarbij het uit zicht van de bewoners van de Wil lem de Zwijgerlaan minder be lemmerd zou worden, maar waarbij de ingangen van het tunneltje een zeventig meter verder de Marnix straat in komen te liggen. Wat betreft de stadsbus, 1 het bezwaar was dat die dan voor de huizen aan de ventwegen langs zou denderen, zouden de problemen helemaal weggenomen kunnen worden. Of de route Anna v. Sak senstraat, Julianakade, oversteek Willem de Zwijgerlaan, of in plaats van de noordkant van de Marnix straat de zuidkant op en via de Ma- resingel verder. Het maakte niet veel indruk. Toch zijn er ook men sen (met kleine kinderen) die wel graag zien dat er een tunnel komt of in ieder geval iets. "Het. is wel zaak dat we als buurt met een zoveel mogelijk eenslui dende mening uit de bus komen, want dan alleen maken we indruk bij de gemeente", drukten leden van de planbegeleidingsgroep de aanwezigen op het hart. Van veel vertrouwen in de gemeente gaven die aanwezigen echter geen blijk. Op 22 september zal er nog een ver gadering zijn met alle i den van het kruispunt, ook die van Hovenbuurt en Prinsessenstraten, alleen over dit onderwerp: het tun neltje. De resultaten daarvan en van gisteravond worden bij het ad vies van B en W gevoegd en aan de gemeenteraad voorgelegd die uit eindelijk de beslissing moet ne- Oma of cola Gisteravond ging het om meer dan het tunneltje alleen. Ook over sociaal-kulturele accommodatie. Iedereen was het erover eens dat in het programma van eisen dat de buurt aan de raad voor zal leggen moet staan: extra ruimte, naast het Dienstencentrum, vooral voor de jeugd zo tussen de dertien en de achttien jaar. Een oudere bewoonster: "Er zou een kaart- en schaakavond zijn voor jong en oud, nou daar wou ik ook wel naar toe. Maar ik kom hier en dan staan daar een stel van die opgeschoten jongens. En weet je wat ze zeggen? Hé oma, krijgen we een rondje cola van je?" Hilari teit, maar iedereen is het erover eens dat dat niet kan, oude mensen enjongeren tegelijk in het gebouw. Er moet meer ruimte komen en het hoeft geen gebouw van tonnen te zijn, als ze er maar terecht kunnen en een plaatje kunnen draaien. Rondedans In het bestemmingsplan staat dat op basis van bevolkingscijfers - te rugloop bevolking, toename ou derdom - kleuterschool "De Ron dedans" aan de Bernardkade geslo ten zou moeten worden. De buurt is het hiermee totaal oneens. In de eerste plaats, zegt ze, dateren die cijfers uit 1975 toen ongeveer hon derd gezinnen uit de wijk weg wa ren vanwege de renovatie. Daar mee is totaal geen rekening gehou den. De laatste tijd komen er juist weer jonge gezinnen met kinderen in de wijk wonen. In de tweede plaats, vinden vooral leden van de onderwijswinkel maar ook veel an deren, is het toch alleen maar prima voor de kinderen als de klassen iets minder groot zijn. Wat betreft de groenvoorzieningen is de eensgezindheid niet zo groot. Sommigen vinden het onzin om groen aan te leggen in de wijk, om dat hét even-zo-snel weer vernield wordt. Zoals dat gebeurd is met de bomen op het Zwarte Pad. Het bas ketbalveldje heeft maar drie maan den als zodanig dienstgedaan, nu wordt er alleen brand gesticht en worden omwonenden getreiterd. Maar anderen denken dat die bal dadigheid alleen maar voortkomt uit de situatie waarin de buurt nu verkeert, opgebroken straten, bouwketen, renovatie. Tenslotte werd men het er toch over eens dat al het groen weer in ere hersteld moet worden, dat er meteen als de bestrating klaar is een hek moet komen tussen het basketbalveldje en de bewoners aan de Marnix straat, dat het Zwarte Pad groen blijft en opgeknapt wordt en dat er in de buurt speelhoekjes moeten komen voor de kleinste kinderen. Eén zo'n hoekje zou de plaats kun nen zijn die vrijkomt aan de Mo lenstraat als daar zeven woningen van "Ons Belang" gesloopt wor den. Als, want dat is nog lang niet zeker. In de plannen wordt gedacht aan een pleintje voor parkeren, groenvoorziening of speelgelegen- heid. De buurt laat de beslissing over aan de bewoners van de zeven panden. Die zullen met het bestuur van woningbouwvereniging "Ons Belang" om tafel gaan zitten. Maar daarvóór nog gaat de bewoners commissie naar B en W om duide lijkheid te krijgen over renovatie of vernieuwbouw en om te proberen die te bespoedigen. Rijnland eind 78 gereed? LEIDEN - Achter de beschilderde schutting aan de Breestraat wordt gebouwd aan het nieuwe kantoor voor het hooghemraadschap van Rijnland. Als alles volgens plan verloopt zal de eerste fase van het pand eind volgend jaar voltooid zijn. Het betekent dat de technische diensten van Rijnland, die nu over een aantal panden in de stad ver spreid gehuisvest zijn, maar dan in het nieuwe pand geconcentreerd kunnen worden. In de eerste fase is ook opgenomen de wederopbouw van de historische gevel van het' voormalig belastingkantoor. Voorwaarde voor de nieuwbouw was dat deze gevel, prijkend op de monumentenlijst in oude luister hersteld zou moeten wordenAchter deze gevel zal op de begane grond de PTT een postkantoor openen De bouw verloopt op het ogenblik zonder problemen In het stukje "mond spoelen" (Leidsch Dagblad 30 augustus jl.) maakt de heer v.d Toorn een aantal kritische kanttekeningen bij het voornemen om geld beschikbaar te stellen voor het mondspoelen met een fluorideoplossing op basis scholen in Leiden. Naar aanleiding van enkele van die kanttekeningen merken wij het volgende op. De heer v.d. Toorn stelt dat van het effect van mondspelen praktisch niets bekend is. Dat moge waar zijn voor Nederland, maar gegevens uit onder andere Scandinavië waar mondspoelprogramma's al jaren lang worden uitgevoerd waren voor de heer Van Foreest positief genoeg om het programma in Hengelo te starten. Ook de weergave van wat de heer Van Foreest vertelde tijdens de jaarvergadering van het Ivoren Kruis is niet juist. De heer Van Fo reest heeft daar namelijk opge merkt dat behalve het recht streekse effect van het mond spoe len op de toestand van de gebitten een onverwacht maar welkom ne veneffect was opgetreden, dat be stond uit een vermindering van het snoepgebruik op de deelnemende scholen. Tenslotte voert de heer v.d. Toorn een pleidooi voor meer gezondheidsvoorlichting en meer geld daarvoor. Wij kunnen de heer v.d. Toorn meedelen: dat er sinds 1 januari 1975 een bu reau gezondheidsvoorlichting be staat, dat ondergebracht is bij de GG en GD; dat dit bureau beschikt over een full time voorlichtster die speciale acties voorbereidt en uitvoert die gericht zijn op jonge moeders, zui gelingen en kleuters, leerkrachten en leerlingen van kleuterscholen en sinds mei 1977 ook die van het basi sonderwijs en het buitengewoon

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 19