Bonn geeft geen berichten meer over ontvoering Amin zou in coma liggen Z.-Afrika wil niet over Walvisbaai discussieren Waldheim vreest voor de wereldvrede Spanning stijgt door nieuws-stop "ILET moet begrip kweken" Rhodesië vierkant tegen legerplan VRIJDAG 9 SEPTEMBER 1977 NEW YORK (Reuter) - De secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Kurt Waldheim, heeft gewaarschuwd voor nieuwe dreigingen voor de we reldvrede als niet spoedig be langrijke vorderingen worden gemaakt. Hij noemde in dit verband grote en groeiende gevaren in het Midden-Oosten en op Cyprus. In zijn jaarlijks rapport aan de algemene vergadering van de VN, die op 20 september bij eenkomt, gaf Waldheim als zijn mening dat 1977 onder het ge wicht van nieuwe en oude pro blemen onmiskenbaar een jaar van toenemende zorg voor de internationale gemeenschap is geworden. Begonnen als een jaar van grote verwachtingen, dreigde het ge vaar van heftige reacties als deze niet worden vervuld. "Als belangrijke vorderingen uit blijven, lopen wij in een niet verre toekomst een dergelijk ri sico in verscheidene delen van de wereld, aldus de secretaris generaal. Ten aanzien van de vraagstuk ken van Rhodesië, Namibië en de apartheid in Zuid-Afrika merkte hij op, dat de laatste fa sen van de dekolonisering in Afrika de moeilijkste zijn ge bleken. Inzake het Midden- Oosten zei hij te blijven hopen dat de moeilijkheid van een deelneming van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie (PLO) aan een hervat vredesoverleg in Genève tenslotte zal worden opgelost. Van levensbelang noemde hij het dat alle partijen in het betrokken gebied zich onthouden van acties die waar schijnlijk tot vergroting van de spanningen bijdragen. Voorts verklaarde Waldheim zeer bezorgd te zijn over een verharding van de standpunten van de partijen op Cyprus. Vol gens hem zijn er ook gevallen waaruit blijkt dat men zich niet houdt aan verplichtingen die men bij het vredesoverleg op zich heeft genomen. Over ontwapening zei hy dat de voor komend jaar voorziene buitengewone zitting van de Algemene Vergadering inzake ontwapening zeer nauwkeurig moet worden voorbereid wil zij succes hebben. Voorts hoopte hij dat de internationale ge meenschap zich op construc tieve wijze zal gaan bezighou den met „de geduchte dreiging van het terroisme voor de fun damentele rechten van de mens". AMSTERDAM (SP) - De ILET- conferentie over internationale communicatie en de deelname daaraan door de Derde Wereldlan den is gistermiddag in Amsterdam afgesloten. Concrete resultaten heeft dit symposium, dat werd ge subsidieerd door Pronks ministerie van ontwikkelingssamenwerking, niet opgeleverd. Maar dat was ook niet de bedoeling: hoofdzaak voor de organisatoren was, dat er vier dagen lang over de positie van de arme landen tegen over de door het westen gedomi neerde persbureaus zou worden gediscussieerd. Zoals Juan Somavia, de Chileense directeur van ILET (een Latijns- Amerikaans instituut voor transna tionale studies dat in Mexico zetelt) het uitdrukte: "Wij willen hier in Amsterdam voornamelijk begrip kweken voor de machteloze positie van de onderontwikkelde landen waar het de deelname aan het vrije verkeer van informatie betreft. De Derde Wereld is in de huidige situa tie gedoemd om af te wachten wat de grote persbureaus zoals Reuter, AP. UPI en AFP aan ze leveren en over ze schrijven. Hun eigen inzich ten over wat belangrijk is in hun eigen landen en wat niet kunnen ze nooit vertileren. Daar wordt in Londen, New York en Parijs over beslist". Het mag teleurstellend genoemd worden, dat de genoemde vier persbureaus (multi-nationals" in de ogen van sommige deelnemers aan de conferentie) geen uitnodiging hebben ontvangen om in Amster dam mee te doen. Zodat zijn zich ook niet konden mengen in de dis cussies, die vaak hun manier van werken als onderwerp hadden. Een verklaring voor dit gemis, kon So mavia niet geven: "Wij hebben dit symposium nu eenmaal op deze manier opgezet" was zijn nietszeg gende verweer, al voegde hij eraan toe dat de aanwezigheid van de persbureaus "wellicht nuttig" had kunnen zijn. Maar uit gesprekken in de wandelgang viel op te mer ken, dat de Derde Wereld- deelnemers aan de ILET- conferentie een dialoog met de persbureaus eigenlijk al niet meer zien zitten. Veel meer wordt er ge dacht aan een alternatieve vorm van gecoördineerde berichtgeving, die de waarheid over de Derde We reld zou moeten weergeven, een in formatiestroom die door verslag gevers uit de Derde Wereld-landen zou moeten worden verzorgd. In die zin liet Somavia zich aan het slot van het symposium ook uit, waarbij hij liet doorschemeren dat het ILET bereid is om als tussen persoon op te treden tussen groe pen journalisten uit de onderont wikkelde landen en westerse kran ten die genegen zijn wat meer Derde Wereld in hun kolommen op te nemen. Aan een lijst van de wel willende persorganen zal worden gewerkt, zo verklaarde hy. BONN (SP) - De Westduitse regering heeft gisteren een algeheel berichtenembargo in de zaak van de ontvoerde industrieel Hanns-Martin Schleyer afgekondigd. Kennelijk wil zij met deze taktiek voorkomen dat de opsporingswerk- zaamheden van de politie en haar eigen pogingen de zaak tot een zo goed mogelijk einde te brengen door indiscreties in gevaar te worden gebracht. Nog steeds ziet zich de regering voor dit onzegbaar zware dilemma geplaatst: moeten elf uiterst ge welddadige, tot nieuwe misdaden bereide terroristen vrijgelaten worden in ruil voor het leven van de gijzelaar die zich sinds maandag in de macht van een groep polit- gangsters bevindt? Nog in leven Een ding is gisteren met onont koombare zekerheid vast komen te staan: Hanns-Martin Schleyer, de president van twee Westduitse werkgeversorganisaties, is nog in leven. De video-band, die de tech nisch uitstekend uitgeruste terro risten eergisteren de federale re cherche hebben toegezonden, schijnen beelden van Schleyer in de zogeheten „volksgevangenis" te bevatten. De regering heeft overi gens tot nu toe geweigerd te vol doen aan de eis deze naar verluidt sterk propagandistische filmstrook over de tv uit te zenden. Eerst heette het dat de beeldband techni sche gebreken vertoonde, later werd duidelijk dat Bonn zich tegen de massale vertoning vooral om po litieke redenen had verzet. Uitgelekt Aan een andere eis van de publici- teitsbewuste en -beluste ontvoer ders is de federale recherche giste ren wel tegemoet gekomen. Zij heeft de (trouwens toch al uitgelek te) inhoud bekend gemaakt van de eerste brief die de gangsters via een predikant in Wiesbaden hadden verzonden. Daarin wordt, zoals gemeld, de vrijlating van elf gevan gen zittende activisten verlangd in ruil voor Schleyers leven. Beves tigd is ook dat onder meer de be jaarde predikant Martin Niemöller de vrijgelatenen op hun vliegreis naar een land van hun keuze zal moeten begeleiden. Opvallend is dat de lijst van vrij te laten personen niet de naam van Siegfried Haag vermeldt, de in no vember 1976 gearresteerde Baader-Meinhof-advocaat, die al gemeen als,het brein achter de hui dige ontvoering wordt beschouwd. Merkwaardig is eveneens dat slechts drie van de vier terroristen die in april 1975 de ambassade in Stockholm overvielen en daarvoor tot levenslang werden veroordeeld, op de lijst staan: de vierde, Lutz Taufer, wordt niet genoemd. Contacten De federale recherche, kennelyk geruggesteund door de regering, heeft de ontvoerders duidelijk te verstaan gegeven dat zij de contac ten in de komende dagen over een nog aan te wijzen tussenpersoon zonder het gedruis van publiciteit De Westduitse regering herdacht gisteren in het parlement de vier slach toffers van de schietpartijdie aan de ontvoering van Hanns-Martin Schleyer vooraf was gegaan. in de massamedia wil laten verlo pen. Dit is trouwens niet naar de zin van de terroristen, die - evenals in het geval van de ontvoering van de CDA-politicus Lorenz in februari '75 - mikken op een zo uitvoerig mogelijke weergave van de loop van de dingen op de beeldbuis. Uit de tot nu toe bekend geworden gegevens is gebleken dat volgens het oorspronkelijke ultimatum woensdagmiddag om twaalf uur de elf vrij te laten terroristen per vleig- tuig de Bondsrepubliek al hadden vliegtuig verlaten. Tot op dit ogenb lik is het spelen op tijdwinst dus niet geheel zonder succes geweest- maar ondanks, of misschien juist door het totale nieuwsembargo stijgt de spanning in de Bondsre publiek nog steeds. BLOEMFONTEIN (AFP) - Zuid- Afrika zal een eind aan elke onder handeling met de westelijke moge ndheden over de kwestie-Namibië maken als de veiligheidsraad be strijdt dat Walvisbaai aan Zuid- Afrika behoort. Dit heeft premier Vorster gisteravond in Bloemfon tein meegedeeld. Toen Zuid-Afrika de overdracht van het bestuur van Walvisbaai be kendmaakte „en een woordvoerder van de Verenigde Naties vond dat hij kritiek op ons moest leveren protesteerden wij onmiddel lijk in de krachtigste termen bij de secretaris-generaal (Kurt Wald heim). Zuid-Afrika's rechten op Walvis- Van Owen en Yount baai zijn nooit tevoren in het geding geweest, zelfs niet in de heetste de batten die wij in de Verenigde Na ties hadden." Aan het slot van een congres van zijn regerende nationale partij zei Vorster dat Zuid-Afrika zich in de toekomst voor grotere druk dan te voren gesteld zou zien. „Zuid-Afrika zal beproefd worden in de tijd die voor ons ligt zoals het nauwelijks in zijn bestaan beproefd is. Maar Zuid-Afrika is geen ge makkelijk doel. Het is geen muur die je zo maar omver kan werpen". De raad van Namibië van de Ver- nigde Naties had gisteren de veilig heidsraad verzocht in het geweer te komen tegen het besluit van Zuid-Afrika om een afzonderlijke status te geven aan Walvisbaai, bui ten Namibië. IN EEN VERKLARING zei de raad dat de onafhankelijkheid van Na mibië niet volledig kan zijn, als ook Walvisbaai niet onttrokken wordt aan het gezag van Zuid-Afrika. als hij niet met een ploeg van de VN zal werken", aldus de woordvoer der van de binnenlandse vleugel van Swapo, Tlhabanello. Hij zei voorts dat de Zuidafrikaanse troepen uit Namibië zouden moe ten vertrekken alvorens zijn bewe ging kan overwegen aan algemene verkiezingen deel te nemen. Steyn had gisteren in een vraagge sprek verklaard dat hij bereid was een vrijgeleide aan de voorzitter van Swapo, Sam Nujoma, te ver strekken om Namibië binnen te komen en het vraagstuk van de verkiezingen te bespreken of hem desgewenst op neutraal gebied te ontmoeten. Maar dood vonnissen werden wel getekend NAIROBI (Reuter/AFP) - Een Oe- gandese functionaris heeft giste ren meegedeeld dat president Idi Amin na een operatie in coma ligt. Hij kon niet zeggen hoe de toestand van Amin is. Aangezien de Oegandese president gisteren toch kans zag om twaalf doodvonnissen te tekenen, lijken de berichten enigszins overdre- De operatie was woensdag door een Russische medicus verricht. Volgens radio-Oeganda was de president door vier van zijn kin deren en de ambassadeur van de Sovjet-Unie naar een ziekenhuis gebracht. Oegandese functionarissen deel den mee dat president Amin gis teravond naar een "speciaal zie kenhuis" aan het Victoriameer is overgebracht. Eerst was hij in het Moelago-ziekenhuis in de hoofd stad Kampala. Zij zeiden niet te weten hoe ernstig de toestand van de president was. Zij voegden hieraan nog toe dat majoor Bob Astles, een in Groot-Brittannië geboren advi seur van Amin, bij hem is. Op de vraag of de president voor speciale behandeling naar een ander ziekenhuis was overge bracht, werd geantwoord: "Dat zou zo kunnen zijn". Zoals gezegd heeft Amin een gra tieverzoek van 12 mannen die vandaag de kogel krijgen afge wezen. De twaalf zijn ter dood veroordeeld wegens verraad. Bo vendien worden nog drie ande ren vandaag terechtgesteld. Amin heeft bevolen dat de 15 in het openbaar bij een klokketoren die destijds gebouwd was ter ere van koningin Elizabeth van Engeland moeten worden gedood. LIJKJE VAN VERDWENEN BELGISCH MEISJE GEVONDEN VALENCIA (DPA/AFP) - De Spaanse politie heeft gister middag het lijkje gevonden van de vierjarige Veronica, aange nomen dochter van de Belgi sche consul in Valencia, Pierre Jean Carlier, op nog geen vijftig meter van de woning van de consul, verborgen onder stenen en struikgewas. De Spaanse politie zei dat haar speurhonden daardoor niets hadden kunnen vinden in de drie dagen dat naar haar ge zocht is. Veronica was maandag verdwenen uit de tuin terwijl haar ouders een partij tennis aan het spelen waren. De doodsoorzaak van het kind is nog niet vastgesteld. Aan vankelijk werd aan ontvoering om politieke redenen gedacht, maar de Spaanse extremisti sche organisaties zoals de Grapo lieten onmiddellijk we ten dat zij er niets mee te maken hadden. Wel waren kennelijk valse tele foontjes binnengekomen waarin dat wel werd beweerd en waarin een losgeld werd geëist. SWAPO SALISBURY (UPI) - Rho desië heeft gisteren het Brits-Amerikaanse voorstel om de Rhodesische strijd krachten te vervangen door een leger waarin de zwarte nationalistische guerrilleros de overhand hebben, vier kant van de hand gewezen. Dit gebeurde bij monde van de mi nister van Defensie, Mark Partrid ge. Hij verzekerde bij een militaire rarade in Salisbury, dat hij, noch de Rhodesische regering ooit met een dergelijk voorstel zullen instem men. Het afgewezen denkbeeld vormt een van de belangrijkste punten van het Britse- Amerikaanse plan voor een vreed zame overgang naar een zwart meerderheidsbewind in Rhodesië. Acht dagen geleden hebben de Britse minisier van Buitenlandse Zaken, David Owen, en de Ameri kaanse ambassadeur bij de Ver enigde Naties, Andrew Young, dit plan aan premier Ian Smith voorge legd. In hoeverre over het voorstel nog kan worden gepraat, is niet duide lijk. Over het algemene beginsel dat aan het voorstel ten grondslag ligt, heeft Owen gezegd: „Het is een fundamenteel principe en daar zijn de partijen het over het algemeen over eens, dat op onafhankelijk heidsdag de onafhankelijke rege ring van Zimbabwe (Rhodesië) on der haar gezag een verenigd leger moet hebben dat trouw is aan het volk van Zimbabwe en zijn volgens de regels gekozen regering. Over dit beginsel is geen compromis mogelijk". Volgens het Brits-Amerikaanse voorstel moeten de hoofdzakelijk uit zwarte militairen onder blanke officieren bestaande Rhodesische strijdkrachten vervangen worden door het 'Nationale leger van Zim babwe'. Dit leger zal openstaan voor alle burgers, maar het zal ge baseerd zijn op de 'bevrijdings troepen', terwijl ook „aanvaardbare elementen van de Rhodesische de fensiestrijdkrachten er deel van zullen uitmaken", aldus de formu lering in het Brits-Amerikaanse vredesplan. De binnenlandse vleugel van de Namibische bevrijdingsbeweging Swapo is niet bereid met de Zuidaf rikaanse bewindvoerder voor Na mibië, de rechter Marthinus Steyn, te spreken „zonder een aanwezig heid van de Verenigde Naties". „Swapo zal geen enkele bevoegd heid van de heer Steyn erkennen Fraude bij Esso RÓME (AFP) - Het Italiaanse be drijf van de Amerikaanse oliemaat schappij ESSO is er van beschul digd, dat het de fiscus voor 5 mil jard lire (circa ƒ15 min) heeft opge licht, zo heeft de Italiaanse ,Cor- riere della Sera' gisteren gemeld. Volgens dit blad is de onderneming een boete van 45 miljoen gulden opgelegd. In een communiqué noemde ESSO Italiana later het bericht over belas tingfraude .onuist'. Wel had het Iia- liaanse deviezenbureau laten we ten, dat er een .vermoeden' bestond van .onregelmatige deviezentrans acties'. WASHINGTON - Een glimlachje kon er nog wel af bij Gordon Liddy, toen hij gisteren op een persconferentie door een onbekende man een taart naar het gezicht gesmeten kreeg. Zijn vrouw (rechts) kan het kennelijk niet zo waarderenLiddy kwam eergisteren na 4 jaar gevangenschap voor zijn aandeel in het Watergate-schandaal vrij. Tito opgewekt in Belgrado teruggekeerd BELGRADO (AFP) - Maarschalk ,Tito is gisteren in Joegoslavië te ruggekeerd na zijn 24-daagse reis 'die hem naar de Sovjet-Unie, Noord-Korea en de Chinese Volks republiek bracht. Volgens Joegos lavische functionarissen vormde zijn bezoek aan Peking duidelijk de climax van de diplomatieke activi teit die de 85-jarige leider tijdens zijn reis ontwikkelde. Op de lucht haven van Belgrado werd Tito als een held verwelkomd door een grote menigte. De maarschalk zag er opgewekt en goed gezond uit. In een korte verklaring liet de Joe goslavische leider weten zeer te vreden te zijn over de uitputtende en open besprekingen die hij voerde in Moskou, Pjongjang en Peking. Met de Russische partijlei der Brezjnjev was hij van mening dat ontspanning geen alternatief heeft voor het versterken van de veiligheid in de wereld. De twee staatshoofden waren het er tevens over eens dat het eerbiedigen van de principes van niet-inmenging en het recht op autonomie van com munistische partijen de basis vor men voor een succesvolle ontwik keling van de wederzijdse betrek kingen. Over Noord-Korea zei Tito dat hij het eens is met het streven van dit land naar vreedzame Ko reaanse hereniging. Hij prees Noord-Korea als lid van de bewe ging van niet-gebonden landen. Tijdens zijn eerste bezoek aan China had hij bij partijleider Hoea Koeo-feng veel identieke of dicht bij elkaar liggende standpunten geconstateerd over veel internatio nale kwesties. Volgens Tito mogen echter, "meningsverschillen op be paalde gebieden" geen obstakel vormen voor vriendschappelijke samenwerking. Hoea Koeo-feng heeft een uitnodi ging aanvaard Joegoslavië te be zoeken op een nog vast te stellen datum. Arrestaties in verband met Kappler ROME (UPI/AFP) - Twee leden van de Italiaanse para-militaire po litie zijn gisteren gearresteerd in verband met de ontsnapping van de Westduitse oorlogsmisdadiger Herbert Kappler uit een ziekenhuis in Rome. De 37-jarige Norberto Ca- pozzella, kapitein van de carabi nieri die het Celio Militaire hospi taal in Rome moeten bewaken, is gearresteerd omdat "hij de orders van zijn hogere officieren niet heeft opgevolgd De andere arrestant is Giuseppe Giovagnoli, "die zijn post heeft verlaten zonder daarvoor op dracht te hebben gekregen". De 70-jarige nazi-misdadiger Kap pler, die in Italië een levenslange gevangenisstraf uitzat wegens schuld aan de moord op 335 Italia nen in de Tweede Wereldoorlog, werd op 15 augustus door zijn vrouw uit het ziekenhuis gesmok keld en naar West-Duitsland ge bracht. De Italiaanse regering had om zijn uitlevering gevraagd maar de Westduitse grondwet staat dit niet toe. De diplomatieke betrek kingen tussen Bonn en Rome wer den voor korte tijd koeler naar aan leiding van de ontsnapping van Kappler. Samenwerking MOSKOU (AFP) - De chef van de diplomatieke missie van Ethiopië in Moskou, Girma Alemoe, heeft verklaard dat de samenwerking tussen de Sovjet-Unie en Ethiopië steeds hechter wordt. Het Russi sche persbureau Tass meldde dat de "vertegenwoordigers van de publieke opinie in de Sovjet-Unie de regering en het volk van Et hiopië succes wensen bij de op bouw van een nieuw leven".

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 11