Ontvoerders van Sehleyer stellen officieel eisen Een alledaagse werkelijkheid voor de burgerij IkBHÏg BeteruifinTRESLONG-HILLEGOM? Hoe wilt u wegwezen deze winter? TERRORISME IN WEST-DUITSLAND: VOORZITTERS,PENNINGMEESTERS,DIREKTEUREN Nog geen spoor van industrieel Senegal breekt met Sneeuw? vakantiereizen Echtgenote verlaat Wallace Pretoria Onderzoek wijst uit: Zuid-Korea kocht om WOENSDAG 7 SEPTEMBER 1977 BONN (AFP) - De ontvoering van Hanns Martin Sehleyer, voorzit ter van de Westduitse werkgever sorganisatie, is het jongste hoofd stuk in de bloedige annalen van het terrorisme in de bondsrepu bliek. De wortels liggen aan het eind van de jaren '60 als de maatschappij- vernieuwende buitenparlemen taire oppositie ("APO") haar élan verliest en uiteenvalt in al lerlei twistende groepen en groep jes. De radicale studenten, met voormannen als Rudi Dutschke, beginnen hun "lange mars door de instituties"Kleine cellen en enkelingen binnen het losvaste APO-lichaam zien niets in dit "revisionisme". April 1968 breekt er brand uit in een groot waren huis in Frankfurt. De daders - Andreas Baader en Gudrun Ensslin - hebben daar mee de "consumptiemaatschap pij" de oorlog verklaardZij ach ten elk middel geoorloofd om de Amerikaanse bombardementen op Vietnam aan de kaak te stel len De Amerikaanse "vijand' be vindt zich in West-Duitsland als verdediger van wat zij zien als een verworden, afgestompte maatschappij. Baader, die al in de dagen dat de ideologische dienst werd uitge maakt door de sttidentenorgani- satie SDS als een "ukirhoofd" werd beschouwd, is tot de "analy se" gekomen dat de grotendeels geweldloze APO failliet is. Het is tijd voor de revolutie, predikt hij, tijd voor rechtstreekse actie, tijd voor de stadsguerrilla. Te begin nen met april '68 zorgen Baader en zijn geestverwanten ervoor dat de terreur een levende werke lijkheid wordt voor de Westduitse burgerij. De "oorlog" van Baader en zijn kameraden valt grofweg te verde len in drie fasen - de eigenlijke "oorlog", de hergroepering na de eerste tegenslagen en de nog ver dergaande radicalisering van de jongere krachten. De oorlog: deze fase komt tot een hoogtepunt in de meimaand van het jaar 1972. Op de 11e ontplof fen twee bommen in het Ameri kaanse legerhoofdkwartier te Frankfurt - 2 doden en 14 zwaar gewonden. Op de 12e ontploffen springladingen! in Miinchen en Augsburg -16 gewonden. Op de 15e wordt de echtgenote van een rechter van instructie - die ronde is met een onderzoek naar de "Rote Armee Fraktion" - zwaar gewond. Vier speelde later ont ploffen er twee bommen in het hoofdkantoor van het gehate Sprhiger-krantenconcern - 34 gewonden. Op de 24ste is het hoofdkwartier van de Ameri kaanse strijdkrachten in Europa te Heidelberg doelwit van een aanslag - drie Amerikaanse sol daten worden gedood, zes ande ren gewond. In juni worden Baader, Jan Carl Raspe en Hol- ger Meins in Frankfurt gearres teerd. Korte tijd later worden ook Ennslin en de oud-journaliste Ul- rike Meinhof aangehouden. De "Rote Armee Fraktion" lijkt ver slagen. ©De hergroepering: tussen de ar restatie van wat voortaan de "harde kern" heet en november 1974 is het vrij rustig. De terroris ten die nog op vrije voeten zijn, hergroeperen zich echter. Er vin den wat aanslagen plaats, maar geen ervan heeft gevolgen die lijken op de bloedige meimaand van 1972. De in voorarrest zit tende "harde kern" protesteert tegen zijn eenzame opsluiting en gaat najaar '74 in hongerstakmg Óp 9 november sterft Holger Meins aan de gevolgen van de hongerstakingZijn dood luidt de derde en meest bloedige fase van de terreur in. De radicalisering: de nieuwe ge neratie terroristen wreekt Meins reeds een dag na diens dood. Op 10 november wordt in West- Berlijn rechter Günter von Drenkmann doodgeschoten als hij zich tegen een ontvoering ver zet. Steeds sneller volgen de aanslagen elkaar op: op 27 februari 1975 ontvoert het "commando van de 2 e juni" in West-Berlijn de christen-democratische politicus Peter Lorenz. Hij wordt een week later vrijgelaten nadat de autori teiten vijf gevangen zittende ter roristen vrije aftocht naar het buitenland hebben toegestaan. Op 24 april valt een "commando Holger Meins" de Westduitse am bassade in Stockholm aan. De tol van deze actie: vier doden twee man ambassadepersoneel, twee terroristen). Weer is het bijna een jaar betrekke lijk rustig. Dan wordt op 7 april 1977 de federale procureurOp 30 juli wordt in Frankfurt- generaal. Siegfried Buback, op Oberursel de bankier Jürgen klaarlichte dag in Karlsruhe Ponto neergeknald als hij zich te. doodgeschoten. Samen met hem gen zijn ontvoering verzet, sterven zijn lijfwacht en zijn Maandag 5 september ontvoert chauffeur. een terreurcommando in Keulen Tol van Vereniging Westduitse ter werkgeversvoorzitter Sehleyer. rorisme tussen 1972 en wil men - Schleyers chauffeur en drie agen- 20 doden en 88 gewonden. En het ten van het politie-escorte komen eind is waarschijnlijk nog al te in in een kogelregen om. zicht. ADVERTENTIE en alle andere organisatoren van uitstapjes en feesten: Een fijne dag in ÏIISLONG-HIUEGOM BEL VOOR ALLE INFORMATIE: |5> centrum (12 volautomatische banen, 2 b zorgt voor de nodige instruktie en organ „wedstrijdjes", waarbij een ieder, ook de 2e. 's Avonds een feestelijk diner-dan van de zalen van ons restaurant, d met optredende artiesten. KOMPLETE VERZORGING: Indien kunnen wij voor een totale perfekte i zorg dragen! U kunt dit met een geru b manager/spelleider BONN/HAMBURG (DPA/UPI/SP) - De ont voerders van de Westduitse werkgeversvoorzitter, Hanns-Martin Sehleyer, hebben de regering in Bonn schriftelijk in kennis gesteld van hun eisen. Volgens een bekendmaking op de televi sie is een van de eisen de vrijlating van 14 thans ge vangen zittende terroristen. Bondskanselier Helmut Schmidt en leden van zijp kernkabinet kwamen in beraad bijeen. Later op de avond zou Schmidt de vergade- ring uitbreiden tot de "nationale", onverzuilde crisisstaf die na Schleyers ontvoering is gevormd. De brief heeft Bonn later bereikt dan de ontvoerders zich hadden voorgesteld. Volgens ARD- televisie eisten de ontvoerders dat hun brief gisteravond op een be paald tijdstip had moeten worden voorgelezen via de media. Verklaring ARD, dat uitzond via Duitsland i, las namens de centrale recherche de volgende verklaring voor "Uw brief heeft de plaatselijke politie (waarschijnlijk wordt die van Bonn bedoeld) pas in de late namiddag bereikt. De politie overhandigde de brief aan de centrale recherche. Deze heeft de brief zonder uitstel aan de bondsregering doen toeko men. Pas laat in de avond zal het schrijven in handen van de rege ring zijn. Het is derhalve onmoge lijk om vast te houden aan het door u gewenste tijdstip van openbaar making". Naar in Bonn bekend werd, eisen de ontvoerders dat gevangenen uit vier deelstaten op vrije voeten wor den gesteld. In de brief wordt voor het voldoen aan deze eis een ulti matum gesteld dat vanmiddag af loopt. Rebmann verklaarde dat in de Volkswagen geen bloedsporen zijn aangetroffen, zodat men mag aan nemen dat de president van de ver eniging van Duitse werkgever sverbonden en het verbond van de Duitse industrie ongedeerd is. De in Stammheim gevangen zit tende leden van de Baader- Meinhof-groep zijn na de aanslag terstond in hun cellen geïsoleerd. Zij mogen geen contact meer met elkaar en de buitenwereld hebben en het kennis nemen van berichten uit kranten of via radio en televisie is hun verboden. In de Bondsrepubliek achten de verantwoordelijke instanties het niet toevallig dat enige dagen tevo ren alle leden van de Baader- Meinhof-groep in Stammheim en in andere Westduitse gevangenis sen hun langdurige hongerstaking hadden beëindigd. Het vermoeden bestaat dat ook nu het interne informatie-systeem tussen de ge vangen zittende activisten weer Rechercheurs zoeken op de plaa.ts uitstekend heeft gewerkt. de ontvoering plaatsvond r opsporing van de ontvoerders zal kunnen leiden. r eventuele aanknopingspunten, die tot Plan Rhodesië valt toch goed WASHINGTON AFP/Reuter) - De vijf frontstaten, het Patriottisch Front van Zimbabwe en de andere nationalistische Rhodesische lei- ||!P ders hebben het Brits- Amerikaanse plan voor een rege ling van de kwestie Rhodesië in grote lijnen aanvaard, zo heeft de Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken voor Afri kaanse aangelegenheden, Richard Moose, gisteren gezegd. Hij zei dat nu tot de volgende fase van het plan moet worden overgegaan, de be noeming van een VN- vertegenwoordiger die naast de al door Londen benoemde hoge commissaris zal toezien op de overdracht van de macht. 'Moose gaf toe dat Zuid-Afrika en de rege ring Smith tot dusver het Brits- Amerikaanse plan niet hebben aanvaard maar dat Smith mogelijk wel in zekere mate zal toegeven. Zijn "interne oplossing" heeft geen kans van slagen, zei Moose. ADVERTENTIE Geen spoor Ondanks intensief speurwerk van de politie en vele tips van het pu bliek ontbrak ook gisteren nog ie der spoor van de industrieel en van zijn ontvoerders*Wel maakte de procureur-generaal, Kurt Reb mann, gistermiddag in Karlsruhe bekend dat in verband met de aan slag op Sehleyer twee aanhoudin gen waren verricht. Maar de procureur-generaal weigerde de namen te noemen en zelfs maar de plaats waar het tweetal was aange houden. Met de mededeling dat in het geheel niet zeker is of tegen de twee onbekenden een arrestatiebe vel zal worden uitgevaardigd wenste hij kennelijk al te optimisti sche voorstellingen over de voort gang van het onderzoek te onder drukken. Hotel? Huisje?Boot? Auto? Trein? Vliegtuig? U zegt het maar bij de ABN-kantoren met het reizen- vignet. Deskundige adviseurs hebben een selectie voor u klaarliggen uit de programma's van Holland International, BBI, Europa Express, Fred. Olsen Lines en andere goede organisaties. Het is goed boeken bij de ABN, want u regelt er meteen al uw andere vakantie zaken zoals vreemd geld, reischeques en verzekeringen. U zegt het maar bij de ABN. Coupon Wegwezen in de winter? Daar wil ik meer van weten. Ik kruis mijn voorkeur aan: Zon Sneeuw DKort □Lang □Ver □Cruise Ik reis vermoedelijk per Naam: Adres: Plaats: Telefoon: Heelt u een ABN-rekening? ja/neen. Zo ja, bij ABN-kantoor: In ongefrankeerde envelop zenden aan: Algemene Bank Nederland, Afd.O.D.50,Antwoordnr. 1555, 1000 PA Amsterdam. C 15 MONTGOMERY (Reuter) - De echtgenote van de gouverneur van de Amerikaanse staat Ala bama George Wallace heeft be kendgemaakt dat zij haar man heeft verlaten. "Ik kon niet lan ger de vulgariteit, het misbruik en de bedreigingen verdragen", zo verklaarde Cornelia. "Ik heb mijn advocaten opdracht gege ven te doen wat nodig is om mij te beschermen". De 59-jarige conservatief trouwde in 1971 met de gescheiden Cornelia. Zij was in 1972 bij'hem toen een aanslag op hem werd gepleegd tijdens zijn campagne voor het presidentschap JOHANNESBURG (DPA) - Sene gal, een van de laatste landen in zwart Afrika die nog niet-officiële betrekkingen met Zuid-Afrika on derhielden, heeft die banden nu ook verbroken. Terzelfdertijd heeft president Leopold Sedar Senghor de pas maandag gekozen voorzitter van de nieuwe Zuidafrikaanse oppositie partij, progressieve federale partij (PFP), Colin Eglin, uitgenodigd voor een bezoek aan Dakar. Ook dé president van Ivoorkust, Felix Houphouet-Boigny, een van de voorvechters van een dialoog met Zuid Afrika, heeft naar in Pre toria verluidt, verdere contacten met de regering van premier John Vorster afhankelijk gesteld van in grijpende veranderingen in het be leid van de gescheiden ontwikke ling. Hiermee lijkt het. dat Vorsters of fensief van ontspanning in de be trekkingen met de zwarte staten dat hij in 1974 ontketende, is stuk gelopen. WASHINGTON (DPA) - Een Ame rikaanse "grand jury" van onder zoek heeft de Zuidkoreaanse za kenman Tongsun Park bij verstek aangeklaagd wegens het omkopen van Amerikaanse congresleden of het doen van pogingen in die rich ting. Volgens de gisteren gepubliceerdé aanklacht - die 36 punten telt - heeft Tongsun Park Amerikaanse volksvertegenwoordigers steek penningen betaald, of illegale bij dragen geleverd aan hun verkie zingsfondsen. Als niet- aangeklaagde mede samenzweerders worden de vroe gere parlementariër Richard Hanna en twee oud-directeuren van de Zuidkoreaanse inlichtinge ndienst (KCIA) genoemd. De aanklacht is het voorlopige hpogtepunt in een al geruime tijd lopend onderzoek naar Zuidko reaanse pogingen om de Ameri kaanse politiek te beïnvloeden in een voor Seoel gunstige richting. Bij hoorzittingen is herhaaldelijk door insiders gesteld, dat zulke po gingen rechtstreeks op bevel van president Park Tsjoeng-Hee wer den gedaan. Tongsoen Park was jarenlang in Washington werkzaam als 'lob byist' voor Zuid-Korea. Toen de eerste beschuldigingen tegen hem werden ingebracht vertrok hij ij lings uit Washington. Hij bevindt zich thans in Zuid-Korea. Minister van justitie Griffin Bell kon gisteren nog niet zeggen of en zo ja voor hoeveel (oud)leden van het Congres dit Zuidkoreaanse muisje een staart zal krijgen. Bells departement moet het onderzoek nog voltooien. Pas aan de hand daarvan zullen eventuele vervol gingen tegen parlementariërs wor den ingesteld.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9