Molukkers zeker van vrije aftocht DOEL WAS BENIN Ook als je studeert, kun je heel wat doen met een AmroPrivérekening. Protest gemeenten Zo'n Amro Privérekening komt altijd van pas. WOENSDAG 7 SEPTEMBER 1977 binnenland S ASSEN (SP) - De vier Zuidmolukse bezetters van de lagere school in Bovensmilde hebben in de vaste overtuiging verkeerd, dat hun een vrije aftocht naar het buitenland te wachten stond, nadat zij in de nacht van donderdag 26 op vrijdag 27 mei alle kinderen hadden vrijgelaten. Volgens een verklaring van schoolhoofd Evert van der Vliet zou de psychiater dr. Mulder hen na de vrijlating, op vrijdagmorgen door de telefoon hebben gezegd dat een bus de schoolbezetters met de vier gegijzelde leer krachten naar Schiphol zou brengen. door Aad Wagenaar Deze bevestiging van wat de vier Molukkers ook zelf volhielden tij dens de eerste dag van het proces dat in Assen tegen hen en de drie overlevende kapers van de trein bij De Punt wordt gevoerd, werd gis termiddag voorgelezen door recht bankpresident mr. F. C. Fliek. Na de vrijlating van de kinderen waren de vier Molukkers van uit putting in slaap gevallen (de gijze laars hadden toen kunnen ont vluchten) en de rest van de vrijdag hadden zij uitgekeken naar de bus, die hen naar Schiphol zou brengen. Twee van de schoolbezetters had den hun spullen al gepakt. Benin Uit de verhoren op de eerste pro cesdag is verder gebleken dat de zuid molukkers er zeker van waren dat er een land was, dat hen na hun vertrek uit Nederland wilde opne men. Dat land zou Benin zijn ge^ weest, zo liet de jongste verdachte Tommy P. (18) zich tenslotte ont vallen, nadat zijn drie kameraden in hun verhoren daarover het stil zwijgen deden. Tommy P. was als laatste bij de groep gekomen, die de schoolbe- zetting in Bovensmilde voorbe reidde. Hij was in april benaderd om mee te doen; vijf andere ZuicT- molukse jongeren waren toen al vanaf oudejaarsavond 1976 bezig met het smeden van plannen. Twee van de vijf zijn uiteindelijk overge stapt naar de groep, die gelijk met de schoolbezetting de trein kaapte. Negatief Treinkaping kostte NS 3,5 miljoen UTRECHT (ANP) - De nege ntien dagen durende gijzeling van de trein bij De Punt in Drente heeft de NS 3,5 miljoen gulden gekost. Tijdens de gij zeling derfde NS twee miljoen gulden aan reizigersinkoms ten. Het oplappen van de bij de gijzeling zwaar beschadigde trein kostte nog eens circa acht ton. De rest van de drieëneen half miljoen gulden schade ging op aan overige kosten, zoals het huren van bussen etc. Nog niet bekend is of en zo ja, bij wie NS de schade eventueel kan verhalen. neel stond, gaf echter al snel ge stalte aan de werkelijkheid van een gijzeling; toen begonnen enkele kinderen te huilen. Tekeningen Het was Izaak T geweest die het plan bedacht had om de kinderen op de derde dag van de schoolbe zetting voor een open raam de kreet "Van Agt wij willen leven" te laten schreeuwen. De woensdagmiddag moest er wat gebeuren", vond T. Hij had het schoolhoofd Van der Vliet de woorden op het bord laten schrijven en daarna had men en kele keren met leerlingen uit de vijfde en zesde klas gerepeteerd, voordat de kinderen voor het raam moesten. Twee raadslieden van de schoolbe zetters, mr. W. G. A. Kousemaker en mr. H. de Ruijter, hamerden gis teren voortdurend op twee dingen: de afspraak van de vier dat er geen doden of gewonden zouden vallen en de "plezierige opgang" van de bezetters met de kinderen. Als voorbeeld van dat laatste werd en kele keren het bord aangehaald, waarop de Molukkers de tekenin gen prikten, die de kinderen voor hen maakten. Willem S., die om indruk te maken zijn hoofd op een smalle strook haar na had laten kaalscheren, werd door de kinderen "Kuifje" genoemd. Op de vrijdagavond voor de bevrij ding van de vier onderwijzers, zo bleek gisteren uit de verklaringen, hadden de bezetters "cowbovtje" gespoeld; zomaar wat schieten. De vier onderwijzers benutten hun af wezigheid om naar de televisie te kijken. Uit de verklaringen van dr. Tan en minister De Gaay Fortman die avond leidden ze af dat een aan val op de school aanstaande was. Dat gevoel brachten ze later over op de bezetters, bij wie grote onrust ontstond. Die nacht ging iedereen gekleed naar bed. "Waarom niet" "Grap" "De jongens hadden mij gevraagd wat ik van hun leiders vond en hoe ik over de Nederlandse regering dacht, zei Tommy P. gisteren. "Mijn oordeel was bij allebei nega tief. En in een van de schaarse mo menten van heftigheid in dit pro ces: "De Nederlandse regering weet zeker dat ze nooit van plan zijn om ons ideaal te verwezenlijken. Ze willen ons assimileren. Wanneer worden we echt Nederlanders? Dat is op de dag van het eind van de Zuid-Molukken! En onze leiders zijn ook allemaal zoethoudertjes". Kinderen Op de vraag van de president waarom men juist een school met kinderen wilde bezetten, ant woordde Tommy net als de andere verdachten, dat men er van uitging dat de Nederlandse regering in dat geval met alles wat geist werd, zou instemmen. Bij de onderhandelin gen tijdens de bezetting van het In donesische consulaat in Amster dam in 1975, was hei de Zuidmo- lukkers duidelijk geworden dat de regering snelier tot concessies be reid was, als er kinderen bij een gij zeling waren betrokken. "Als uw broertjes en zusjes nu door andere mensen zouden worden opgesloten voor een ander doel van mensen, die denken dat ze onrecht onder gaan, wat zou u daarvan vinden dan?" vroeg mr. Fliek. "Negatief', antwoordde Tommy. "Maar wij hadden geen andere keus". Middel "Natuurlijk is het wel erg", zei een andere verdachte, Izaak T. (28). sprekend over het gijzelen van juist kinderen. "Maar ik zag ze gewoon als een middel om hier sneller weg te komen". De officier van justitie mr. C. J. van Oldenbeek wilde van T. weten waarom ze kort na de bezetting de Zuidmolukse schoolkinderen had den vrijgelaten. Laconiek ant woordde T.: "Wij wisten dat de ou ders van die kinderen onmiddellijk naar de school gekomen zouden zijn. Nederlandse ouders gaan nu eenmaal makkelijker naar de poli tie". T. vertelde ook dat het schoolhoofd na de binnenkomst van hem en zijn "maten" (zoals men elkaar noemde) op maandagmorgen, geloofd had dat de bezetting een grap was. Toen T hem daarna zijn pistool liet zien ging hij terug in de klas om de kin deren te vertellen dat de school ge gijzeld was. De komst van de vier Zuidmolukse veroorzaakte aanvankelijk nauwe lijks paniek op de school. "Ik heb de leraressen en de onderwijzers vriendelijk gevraagd of ze met de kinderen naar het overblijflokaal wilden gaan", zei Gustaaf T. (24) tij dens zijn verhoor. Enkele kinderen dachten dat het ging om een bijzondere filmvoor stelling in dat lokaal. Anderen maakten uit het gedrag van de Zuidmolukkers dat het een wa pendemonstratie betrof. Het beeld van Tommy P., die met een stengun in de hand op het to- De klap, waarmee zaterdagmorgen om vijf uur een pantservoertuig de school binnendrong, ontnam aan de Molukkers de kans om strijdend te sterven. "Ik wachtte gewoon op mijn ein de", zei Gustaaf T., "dat ze me dood zouden schieten". "Had u dat gewild?" vroeg mr. Fliek. "Waarom niet", zei T. Aan het eind van de eerste proces dag deelde mr. Fliek nog mee dat zes van de acht jonge Molukkers, die in Assen terecht staan, een broer in de gevangenis hebben, die betrokken is geweest bij eerdere acties. Wereldrecord paalzitten verbeterd ROTTERDAM (ANP)-Aad van den Berge, een 27-jarige café portier uit Weteringbrug (ZH), heeft gistermiddag in Rotter dam zijn eigen wereldrecord paalzitten met ruim achteneen- half uur verbeterd en gebracht op honderd uur en drie minu ten. Die laatste drie minuten moest hij noodgedwongen er aan vastplakken doordat de boot nogal veel tijd nodig had om bij hem te komen. Van den Berge zat al die tijd op een paal in de Bergse achterpias. Gister avond is hij gehuldigd door de winkeliersvereniging, die het evenement had georganiseerd. Bij die gelegenheid is hem ook zijn prijzengeld, dat in de dui zenden guldens loopt, uitge reikt. De recordpoging begon vorige week vrijdag om 11.18 uur. Met Aad van den Berge namen nog veertien man plaats op plankjes van 50 bij 30 centimeter (geen rugleuning), die bevestigd wa- ren op een soort heipalen. Per etmaal mochten de deelnemers zes keer vijf minuten - en dan nog uitsluitend voor een sani taire stop - hun plankiertje ver laten. Het was verboden enig hulpmiddel mee te nemen om al leunende te kunnen slapen. Gis terochtend waren er va n de vijf tien pan hitters nog slech ts vier over. Drie van hen waren echter toen al zo uitgeput dat zij in het zicht van de haven strandden. Na respectievelijk 86, 87 en 89 uur stapten zij af. Op de foto de trotse wereldrecordhouder vlak voorliet moment dat hij van zijn paal wordt getild. ADVERTENTIE (Van r verslaggevers) DEN HAAG - De gemeentebestu ren van Leidschendam, Rijswijk, Nootdorp en Voorburg hebben in een brief aan de minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening geprotesteerd tegen de plannen om in het gebied tussen Leidschendam en Nootdorp een grote bouwplaats te creëren voor enkele duizenden woningen. Burgemeester Winkel van Noot dorp lichtte gistermiddag in het provinciehuis de bezwaren van de vier gemeenten toe. volgens de ge meenten gaat door de woningbouw op die plaats de buffer tussen Den Haag, de randgemeenten en Zoe- termeer verloren, terwijl de wonin gen bovendien geïsoleerd komen te liggen ten opzichte van de stads- vernieuwingswijken in Den Haag. Verder is een bouwlokatie op die plaats ongunstig gelegen, namelijk tussen twee rijkswegen, begrensd door de vliegbasis Ypenburg en met moeilijke ontsluitingsmoge lijkheden. Op de vraag van het Pvd A-statenlid Andreoli waar de woningen dan gebouwd zouden moeten worden antwoordde burgemeester Winkel dat in Zoetermeer een groot ge deelte van de behoefte kan worden opgevangen. Verder verweet hij het provinciaal bestuur bij de becijfe ring te zijn uitgegaan van verou derde en daardoor te hoge cijfers. Naar zijn oordeel zou er geen be hoefte bestaan aan nieuwe bouw- lokaties in de Haagse regio. Voor de verdere toekomst zou bekeken moeten worden of het plan van twee Haagse raadsleden om een woonwijk te bouwen voor de kust tussen Kijkduin en Scheveningen levensvatbaar is. ADVERTENTIE Via een Amro Privérekening kun je je studietoelage ontvangen. A to (2<? En via een Amro Privérekening kun je bij ruim 800 Amro Banken contant geld opnemen. m En kun je tijdens je vakantie met Eurocheques de skilessen betalen. En kun je automatisch de huur aan je hospita laten overmaken. En via diezelfde rekening kun je de nota van je studieboeken voldoen.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7