Nieuw woonwagenkamp in Alphen over 8 weken klaar NOORDWUKS ASIEL KOMT OP STRAAT Vlooien houden en wespen flink huis PUBLIEK Van Winkel: expositie pietepeuterigeetsen Patiënten krijgen beelden van Leidato via de video Groen vreet aan oude vestingmuur AARLANDERVEENSE KUNSTENAAR BOSKOOP OP NOS-TV r>r> WOENSDAG 7 SEPTEMBER 1977 ALPHEN AAN DEN RIJN - Tot en met 30 september exposeert de Aarlanderveense kunstenaar Jan van Winkel (26) in galerie Barend van Zwieten aan de Hooftstraat., De Aarlandervener heeft daar een veertigtal "pietepeuterige" etsjes hangen: een getrouwe weergave van de planten- en insectenwereld en de polderlandschappen rond Alphen. Jan van Winkel die jarenlang administratief werkzaam was op een bank in zijn woonplaats Aarlanderveen, wijdt zich sinds drie jaar actief aan zijn hobby. In 1974 begon hij - vooral door toedoen van vriend en etser Han van Hagen uit Nieuwkoop - zijn studie aan de Koninklijke Academie voor Beeldende Kunsten, afdeling grafische en typografische vormgeving, in Den Haag. Vooral het afgelopen jaar is Jan van Winkel actief geweest. Een jaar ook waarin hij "groter" ging werken. Zijn eerste werkstukken zijn gemiddeld niet groter dan 9x6 centimeter. Deze zomer maakte hij enkele etsen met een formaat van 12x24 centimeter. Zijn werkwijze valt het best te omschrijven als "pietepeuterig". "Dat pietepeuterige, ik vind het heerlijk om te doen", aldus Jan van Winkel. Galerie Van Zwieten is van dinsdag tot en met zaterdag open van 9 tot 18.00 uur. Op vrijdagavond is de expositie bovendien tot 21.00 uur. te zien. i de molen van Slingerland in Aarlanderveen. ALPHEN AAN DEN RIJN - Eind oktober, begin november zullen de woonwagenbewoners van het Alphense kamp Gouwsluis hun nieuwe standplaats op het terrein aan het Goudse Rijpad betrekken. Dat is dan enkele weken later dan eind vorig jaar werd verwacht, maar met de woorden van wethouder D. van Leeuwen "niet meer dan een lichte vertraging". De wethouder zal daarbij ongetwij feld in het achterhoofd hebben gehad de moeizame besprekin gen met het ministerie van cul tuur, recreatie en maatschappe lijk werk. Blokkade Tot twee keer legde de gemeente plannen op tafel van het ministe rie en tot twee keer toe werden die plannen van de hand gewe zen, terwijl het er irï het zogehe ten vooroverleg allemaal zo goed had uitgezien. Die teleurstellende gang van zaken werd uiteindelijk niet gepikt door de bewoners van het Alp hense kamp. Op maandag 25 oktober legden ze tegen het middaguur het verkeer op de weg Alphen-Bodegraven, de rijksweg 11, stil. Met oude vrachtauto's en tractoren werd een effectieve blokkade opge richt. Een actie die bij de gemeentelijke autoriteiten bepaald niet op on begrip stuitte. Welk géwicht die ordelijk verlopen actie in de schaal heeft gelegd, zal wel nooit duidelijk worden. Maar op 18 november vorig jaar kreeg het derde Alphense plan ter ver vanging van het veel te kleine woonwagenkamp aan de Steek- terweg de zegen mee van de mannen die het bij CRM voor het zeggen hebben. Het nieuwe terrein, dat wordt inge richt door de aannemers Gesman en Langeveld uit Alphen, biedt plaats aan dertig wagens. Momenteel is de behoefte echter niet groter dan twintig stand plaatsen en die naderen elke dag meer hun voltooiing. Standplaat sen die een behoorlijke onder linge afstand tot naburige wa gens garanderen en waarbij vol doende sanitair (toiletten en dou ches) zijn. "Luxe" Voor de woonwagenbewoners van Gouwsluis een langgedroomde luxe. De ruim zestig bewoners beschikken immers nu over maar zes toiletten en even zovele kra- NOORDWIJK - Het Noordwijkse Dierenasiel staat aan het eind van deze maand op straat. Tenminste, als er niet vóór de beslissende datum 31 september een nieuw onderko men wordt gevonden De datum is „vrijwillig" verkozen door het asiel-bestuur. Het terrein aan de Gooweg waar de dieren nu zijn ondergebracht, wordt namelijk verkocht en de nieuwe eigenaar wil zelf de oude boerderij die nu door de medewerker van het opvangcentrum wordt gebruikt, gaan bewonen. BOSKOOP - In de NOS-uitzending „Van gewest tot gewest" wordt vanavond op de tv aandacht be steed aan Boskoop. Aanleiding tot de acht minuten durende docu mentaire is het behoud van het aut hentieke tuinhuisje bij de Gouwe. Verder worden opnamen vertoond van de museumtuin. De uitending begint om 19 uur. Hij is geenszins van plan de djeren zonder pardon op straat te zetten, maar het bestuur ziet er geen heil in om eventueel nog een, twee maan den op de Gooweg te blijven zitten nu al lange tijd vaststaat dat het asiel daar weg moet. Bovendien hoopt men op deze manier meer druk te zetten op het zoeken van de gemeente naar een ander onder komen. Het is, volgens bestuurslid me vrouw Van Leeuwen en secreta resse mevrouw Boot, „een moei lijke zaak" om een geschikt onder komen te vinden. „Want" zo menen ze, „Je moet rekening houden met de omwonenden. Het is hier in Noordwijk allemaal dichtbevolkt, en de omwonenden mogen geen last hebben van eventueel blaf fende honden. Bovendien moet er een buitenterreintje bij zijn - de honden moeten toch ook eens wor den uitgelaten. Maar echt, we zet ten er aan het eind van de maand een punt achter als we voor die tijd nog niks hebben. De dieren? Tja, die moeten naar particulieren of naar asiels in de buurt. Afmaken? Dat in geen geval". Beide bestuursleden zijn er trots op dat de Noordwijkse dierenhulp dienst nog nooit een kat of hond heeft afgemaakt: „We zijn tot nog toe altijd door de dieren heenge raakt. Nooit waren ze zo lang bij ons dat ze moesten worden afgemaakt. Hoewel we geloof ik wel tolerant zijn - soms houden we ze maanden. - Alleen als het echt niet anders kan, als. de dieren een geestelijke tik hebben opgelopen door het te lang opgesloten zitten, ja, dan halen we de dierenarts er bij". Het dierenopvangcentrum, zoals het asiel officieel heet, kwam ruim twee jaar geleden van de grond na dat er door verschillende acties geld bijeen was gezameld. Daarmee konden vijf honden- en acht kat- tenhokken worden gebouwd en het terreintje aan de Gooweg geschikt worden gemaakt voor de huisves ting van dieren. Vrijwillers meld den zich aan voor het draaien van diensten. Elke dag is er een vrijwil liger in het asiel die de dieren eten geeft, eventueel dieren aannèemt of ze weer verkoopt. Om aan de no dige financiën te komen neemt het asiel in de vakntieperiode pension- dieren op. Iets subsidie krijgt men wel van de gemeente. Het asiel is al aan de afbouw bezig. Nieuwe dieren worden niet meer aangemomen mits het „aanloopge- vallen" betreft. Mocht men tot slui ting overgaan dan blijft het bestuur toch aan zodat, als er over enige tijd een nieuw onderkomen is gevon den, men op de oude voet verder kan gaan. De hulpdienst heeft al wel een „keet", afkomstig van de Noordwijkse visvereniging die het gebouwtje aan het bestuur cadeau deed. hard gewerkt Burgemeester Bonnike over het huisvestings-probleem van het asiel: „Ja, daar wordt hard aan ge werkt. Wij zullen ze echt aan een goede locatie helpen maar die is vooralsnog moeilijk te vinden. De plaats is erg belangrijk. De vrijwil ligers moeten niet te ver buiten het dorp hoeven te gaan. We willen het asiel in het centrum van het dorp halen inplaats van het weiland waar men nu zit. Het probleem kan deze maand nog niet in behandeling komen. Dat duurt nog wel een paar maanden". Noordwijkers die alsnog een dier willen afhalen kunnen bij het asiel aan de Gooweg 38 dagelijks tussen negen en tien en vijf en zex uur te recht. 'sZondags is het asiel geslo ten. De patiënten van het Acade- hiisch Ziekenhuis in Leiden zullen dit jaar voor het eerst vanaf de t.v.-monitoren op de ziekenzalen op de voet kunnen volgen wat er zo al gaande is op de Leidato in de Groenoordhal. Wat zij te zien krijgen zijn de video-opnamen die hun ei gen radio- en tv-dienst van 9 tot 18 september op deze huishoudbeurs zal schieten De AZ-videoploeg, die al eerder grote streekevene- menten voor de patiënten vastlegde (3-Octoberfeest, politiesterrit), zal vooral beelden laten zien van wat er te doen is in de "Prominen- tenstand" van deze krant, die voor deze Leidato zal zijn omgetoverd tot een profess ionele studio.Op een stella ge, een aantal meters boven de begane Groenoordhal- vloer zullen de camara's staan opgesteld, iets lager de techniektafel en de 36 m2 grote standvloer zal als po dium dienst doen. Het is de bedoeling dat alle Leidato- avonden een prominente Nederlander in de stand zijn zegje zal komen doen. Zeker is men al van de komst van Hans van Willigenburg, Ab v.d. Linden (,'Ren je rot"), Johnny Kraaykamp, Rita Corita, Peppi en Kokki, Jan Blaaser, Herman Emmink en Peter Knegtjens Mogelijk dat daar nog Joop Doderer of Joost den Draayer aan wordt toegevoegd. In de prominen- tenstand zorgt de Noord wijkse disc-jockey en enter tainer Hans Versnel voor de presentatie. Volgend jaar maakt hij zijn tv-debuut in de kinderserie Peppi en Kokki. Opnamen daarvoor worden morgen in de bin nenstad van Amersfoort ge maakt. Versnel speelt dan ook een rolletje. Gedurende de Leidato zal in de Leids- chDagbladstand het zogena amde brievenspel worden gespeeld, 's avonds onder leiding van bekende Neder landers. Deelnemers aan dit spel moeten in 45 seconden zoveel mogelijk kranten la ten glijden door een stuk of wat brievenbussen, die op een speciaal daarvoor ont worpen decor zijn aange bracht. Aan dit spel zijn prijzen verbonden. De AZ-video-ploeg maakt ook opnamen buiten de promi- nentenstand. door Herman van Amsterdam Voor het eerst sinds jaren heeft de rijksgebouwendienst een veei grotere post aan onderhoudskosten uitgetrokken voor het Sas- senheimse slot Teylingen. Uit een kortgeleden gehouden onder zoek is namelijk gebleken dat de welig tierende muurbegroeiing, vooral boven op de vestingsmuur, stukken metselwerk danig heeft ondermijnd en dat snel en afdoende ingrijpen nu geboden is. Het Sassenheimse aannemingsbedrijf M.J. v. Breda en Zn. heeft opdracht gekregen om, eerder dan was gepland, een tegenactie in te zetten. Die bestaat onder meer uit het rigoreus verwijderen van alle muur begroeiing en het treffen van maatregelen om die groei in de toe komst tegen te gaan. Om dat te bereiken zal boven op de achttien meter hoge vestingmuur een cementlaag worden aangebracht, waarin een preparaat zit verwerkt dat moet voorkomen dat in de toekomst daar toch weer wat struikgewas de kop opsteekt. Het Aannemingsbedrijf heeft nog meer op het programma staan voor Teylingen. Alle buitenmuren (totale oppervlakte ongeveer 1000 m2) moeten worden gecontroleerd op "verrotte" plekken (die kunnen mede ontstaan zijn door inwatering via scheuren). Zono dig moeten ze van nieuwe stenen worden voorzien. Die laat men speciaal bakken in een fabriek in Kerkdriel. Nu men toch rigoureus te werk gaat zal het slot rondom ook opnieuw worden gevoegd. Nog niet besloten is wat er met de deels bepleis terde maar toch ook zwakke plekken vertonende binnenmuur moet gebeuren. Dezer dagen zijn de hoge stellages tegen de slotgevel neergezet. Er wordt rekening mee gehouden dat van de twaalf maanden die voor deze (gedeeltelijke) restauratie zijn uitgetrokken, heel wat maan den zullen komen te vervallen vanwege slechte weersomstandig heden. - Hoewel nog niet alarme rend, houdt in Leiden en omgeving het onge dierte momenteel be hoorlijk huis. Gevolg van een lange droogte periode. Met name de vlooien en wespen zijn dit jaar de boosdoe ners. Om een indruk te geven: de ge meentelijke afdeling onge- diertebestrijding rukte in de maand juli meer dan derig keer uit om ergens in de stad of in één van de omliggende gemeenten de vlooien een halt toe te roepen. „Waarschijnlijk hebben we nog maar het topje van de ijsberg te pakken", zegt chef buiten dienst Ezendam"Vooral ou dere mensen durven er niet of nauwelijks vooruit te komen dat ze vlooien in huis hebben, terwijl het in veel gevallen de normaalste zaak van de we reld is". ,fZéker in situaties waarin kat ten thuis achter worden gela ten en de familie op vakantie is. Bij terugkeer kan men er in negen van tien gevallen dan donder op zeggen dat het in huis dan krioelt van de vlooien". En waarom zou je er dan mee blijven zitten?" Aan wespennesten geen tekort dit jaar. In vergelijking met voorgaande seizoenen zijn het er erg veel. Gemiddeld zo'n vier keer per dag dag wordt er actie tegen ondernomen. De gemeentelijke ongedierte- bestrijders raden particulie ren af zelf het wespennest te lijf te gaan. Ezendam: ,JEr komt echt wel een beetje des kundigheid aan te pas. Het is gevaarlijk om er zomaar, ratsboemeen spuit met vergif op te zetten. Zeker als de wes pen meerdere ingangen naar het nest hebben". >yAls men de zaak niet helemaal vertrouwt kam men beter geen risico nemen en het aan de vakman overlaten"zegt de chef buitendienst, die ruim 25 jaar op de ongedierte- afdeling toezicht heeft gehou den, maar over minder dan een jaar met pensioen gaat. Wat het overige ongedierte be treft zijn er geen pieken. De kakkerlakken, die hoofdzake lijk goed gedijen bij warm weer, laten zich nauwelijks zien en ook wipstaartjeseen wat kleinere en minder sprin gerige uitgave van de vlo, houden zich koest. Wel weer gesignaleerd is de „buitenlandse" faraomier, een werkzaam en zich snel voortplantend beestje dat vo rig jaar nog, tot wanhoop van de bewoners, enkele flats in de Amsterdamse Bijlemermeer veroverde. In zulke grote con centraties zijn ze in Leiden nog niet aangetroffen. Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mii kwijt, tel. 071-144941, toestel 222. U mag ook schrijven. Het slot Teylingen. Het rijk gaat i ondermijnende muurbegroeiing

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 4