Dubbele actie van bewoners Morsweg Nieuwe rioleringen in diverse straten Nieuwe straat verlichting in Pieterswijk Autobedrijf tegen wil en dank in Waldeck Pyrmontstraat ALSNOG VERHUIZING NAAR INDUSTRIEGEBIED DE WAARD? loopt terug in regio "c.3fsv?S> SPORT Belangstelling voor winkelen in Leiden FLEUR ÓP LEIDEN LEIDEN - De bewoners van de Waldeck Pyrmontstraat willen graag dat de autöherstelinrich- ting annex spuitinrichting die sedert juni in hun straat is geves tigd, daar zal verdwijnen. De ei genaar van dit bedrijf had zich zelf ook liever elders (het indus triegebied De Waard) gevestigd, maar heeft daarvoor van B en W geen toestemming gekregen. Dat is in een notedop het probleem van de f'rma Van der Meer, zoals dat gisteravond in de vergadering van de raadscommissie voor volkshuisvesting ter sprake kwam. Resultaat van de discus sie: wethouder Verboom be loofde dat hij zou proberen een dusdanige subsidie bij het rijk los te krijgen dat de gemeente het pand Waldeck Pyrmontstraat la kan kopen om Van eter Meer ver volgens alsnog de mogelijkheid te bieden zich op het industrie terrein De Waard te vestigen. Uit de discussies van gisteravond valt de volgende voorgeschiede nis af te leiden. Van der Meer was in Voorschoten gevestigd, maar wilde graag naar Leiden verhui zen, omdat daar zijn meeste klan ten zitten. Hij klopt bij de gemee nte aan om een stukje grond in De Waard te verwerven en krijgt daarvoor toestemming, zij het van ambtelijke zijde. De kwestie komt vervolgens wet houder Van Aken (economische aangelegenheden) ter ore. Hij verzet zich tegen vestiging van Van der Meer in De Waard, omdat het bedrijf niet uit Leiden afkom stig is. Van der Meer, die er al he lemaal op gerekend had in De Waard te kunnen bouwen, komt in nood. Via relaties krijgt hij te horen dat garage Vlasveld in de Waldeck Pyrmontstraat (Noord erkwartier) zijn pand wil verko pen. Van der Meer stapt andermaal naar de gemeente ën vraagt of hij een hinderwetvergunning zou kun nen krijgen voor een vestiging in het desbetreffende pand la aan de Waldeck Pyrmontstraat. Het antwoord van gemeentewege luidt ja. In tegenstelling tot Vlasveld is Van der Meer echter niet een "ge woon" garagebedrijf. Hij legt zich juist toe op het uitdeuken en spuiten van auto's. Gevolg: over last voor de bewoners. Wijkco- mité Plan Noord en het buurtco- mité dat in de Waldeck Pyrmont straat opereert, klimmen in de pen en protesteren bij de gemee nte. Zij wijzen erop dat de bewo ners juist betrokken zijn bij een inspraakprocedure over het ma ken van een nieuw bestem mingsplan. En voor pand la werd zeker niet aan de bestemming "hindergevend bedrijf' gedacht. Vervolgens belandt de zaak bij wethouder Verboom, belast met de vernieuwing van de vooroor logse wijken in Leiden, zoals Noorderkwartier. Hij roept uit: "Ik buig niet voor straatterreur". Daarmee bedoelt hij zeker niet de acties van het wijkcomité en het buurtcomité. Maar wel weet hij dat er bij Van der Meer vernielin gen worden verricht, ruiten wor den ingegooid. Van der Meer, die op goede voet staat met het buurtcomité, bevestigde dat gis teravond nog eens. Intussen heeft Van der Meer een nieuwe hinderwetvergunning aangevraagd, omdat hij in het pand andere werkzaamheden verricht dan Vlasveld en dus ook een andere vergunning nodig heeft. "U zult aan de voorwaarden van de hinderwet moeten voldoen", zei Verboom gisteravond. "Als meente hebben we er natuurlijk niks mee te maken of U al veel kosten heeft gemaakt of niet. Het was uw risico om u te vestigen in dat pand". Opmerkingen die wat afkeurend gesis bij CDA- en WD- raadsleden verwekten. Op 27 sep tember is er een hoorzitting, waarop de aanvraag van Van der Meer om een hinderwetvergun ning zal worden besproken. Voor die tijd poogt Verboom het alsnog zover te krijgen dat Van der Meer (overigens: een oud- Leidenaar, die wel Leidenaars in dienst heeft) zich in De Waard kan vestigen. Of het ministerie van Volkshuisvesting bereid om de zg. tachtigprocentsrege- ling toe te passen, is de vraag. Deze regeling geldt voor panden, die minstens tien jaar oud moe ten zijn. Waldeck Pyrmontstraat la werd een jaar of tien geleden juist drastisch vernieuwd. De re geling houdt in dat 'de gemeente tachtig procent van de koopsom van het rijk vergoed krijgt. Op de plaats van het bedrijf dienen dan redelijk gpedkope woningen te worden gebouwd. Afgezien van de geringe ouderdom van het pand kan ook de prijs een strui kelblok zijn. "Als die te hoog ligt, geeft het ministerie van Volks huisvesting zeker geen subsidie", aldus Verboom. LEIDEN - Volgens de heer Yap, één van de makers van de plannen om de Leidse binnenstad te ont wikkelen, keren de mensen die in de regio Leiden wonen, de stad de rug toe als winkelcentrum. Hij zei dit gisteren tijdens een vergadering van de raadscommissie voor Eco nomische Aangelegenheden waar de planden van de projectgroep binnenstad besproken werden. Af- lS.sr^schco„so,d^ Chemische Fabr 'Schiedam' 010-26.47.56 LEIDEN - Ter herdenking Allende in Chili ten val bracht, op 11 september 1973, zal in Leiden de Chileense muziekgroep "Karaxu" optreden. Dit gebeurt op een manifesta- tie die vanavond wordt gehouden. Ook de nieuw opgerichte stichting "Oprechile Leiden" zal zich presenteren. Deze stichting zal zich gaan toeleggen op humanitaire akties in verband met Chili. Vooral het verdedi gen van de mensenrechten en het verlenen van steun aan politieke gevan genen en hun gezinnen zullen aktiepunten zijn. De muziekgroep "Karaxu" brengt Latijns-Amerikaanse volksmuziek. Deze muziek heeft in de politieke strijd in Chili altijd een belangrijke rol gespeeld. De manifestatie wordt gehouden in het LAK theater uur. de militaire staatsgreep die de regering i begint om acht gelopen maandag hield de gemee nteraad een „eerste oriënterende" discussie. Tijdens de vergadering van gisteravond werd meer de nad ruk gelegd op de economische as pecten. Als oorzaken van de verminderde belangstelling' voor de Leidse bin nenstad als koopcentrum, noemde de heer Yap het ontstaan van win kelcentra op andere plaatsen en het veranderende woon-werk verkeer. De heer Mentzij (PvdA) consta teerde dat de markt extra mensen aantrekt. Hij vroeg zich af of een permanente markt (dus niet alleen op woensdag en zaterdag) de men sen niet weer naar'de Leidse'bin nenstad zou kunnen lokken. De heer Yap merkte verder nog op dat er vrij groot verloop onder de win kels is. Hij noemde het getal van zeven mutaties per tien dagen. „Je moet als overheid dan toch wel even achter op je hoofd krabben", aldus Yap. Evenals maandagavond kwam gisteren het punt van de parkeerplaatsen aan de orde. Inge nieur Post van de Projektgroep zei dat het verwijderen van auto's uit de woonstraten een concentratie van geparkeerde auto's teweeg brengt. „Dat vreet een enorme ruimte. De auto's moeten op elkaar gestapeld worden en dat betekent een parkeerkolos, Hield Post de raadsleden voor. Verscheidene commissieleden vroegen welke kantoren belang stelling hadden getoond voor de binnenstad. De heer Yap had tij dens de gemeenteraadsvergade ring van maandag opgemerkt dat er nogal wat aanvragen waren. Wet houder Van Aken wilde gisteren echter geen namen noemen, omdat de aanvragen uit concurrentie overwegingen van de bedrijven, vertrouwelijk worden behandeld. Hij zei bereid te zijn, tijdens een be sloten commissievergadering we iamen te LEIDEN - "De Gulden Voorn viste een wedstrijd in de Nieuwe Vaart. De vangst was matig en de uitslag: 1M. Hoogkamer 2440 gr (31 st), 2. H. v. Alphen sr. 1950 (18), 3. F. Smit 1930 (22), 4. G. Harland 1820 (21), 5. H. v. Alphen jr. 1640 (14), 6. B. Velthuijzen 1090 (15), 7. J. Schouten 820 (11), 8. J. v. d Meij 640 (4), 9. W. Lardee 560 (7), 10. H. v. d. Meij 440 (8). Viscollege OASE hield de vierde wedstrijd in het Zijlmeer. De vangst was matig. De uitlsag: 1. J. Solleveld 3275 (19), 2. v. Apeldoorn 2250 (12), 3. Kastanja 2150 (9), 4. Te gelaar 2000 (9), 5. H. Hillebrand 1275 (8), 6. J. Leuering 1040 (7), 7. J. Mey- vogel 600 (2), 8. V. Weber 550 (3), 9. G. Pielaat 525 (3), 10. A. Disseveld 225 (1). Visclub "Albatros" viste de derde wedstrijd in Heimanswetering. De vangst was slecht. De uitslag: l.J.J. v. Went jr. 2130 (20), 2. W. J. Steen bergen 1788 310), 3. H. Valk jr. 1240 321), 4. H. Valk sr. 1100 (17), 5. H. v. d. Mey 970 (12), 6. W. W. v. Steen bergen 700 (10), 7. J. Bouwmeester 610 (8), 8. R. v. Dijk 580 (8), 9. B. Ouwerkerk 500 (7), 10. A. Ouwer- kerk 390 (3). DVS viste een wedstrijd in de Ringvaart. Uitslag: W. v. Loon 3290 (36); 2. J. den Os 2715 (29)? 3. A. Staphorst 26.75 (36); 4. C. Hoppen brouwer 246Ó (31); 5. H. v. Loon 2215 (33); 6. J. Moenen 2000 (22); 7. F. v. Woerd 1985 (29); 8. J. Kriek 1940 (25); 9. J. Helversteyn 1735 (21); 10. G. de Roo 1710 (17). ADVERTENTIE Wielrennen - Gaby Minneboo, wereldkampioen bij de amateur stayers, zal morgen deelnemen aan wedstrijden om de Europacup voor stayers. In deze wedstrijden, die in Frankfort worden gehouden, zul len ook de Fransman Lefort, de Belg Sprangers, de Zwitser Sutter en de Westduitser Burges uitko- Friese staart- en stoeltjes- klokken, Zaanse- en Schippertjesklokken. Div. stijlklokken, moderne schoorsteen- en wandklokken. Interessante collecties antieke klokken. Horloger v. d. Water Haarlemmerstraat 181 Altijd voordelig LEIDEN-De bewoners van A1 en'6e üid han|' fr bo™n de de Morsweg en omgeving Morsweg een spandoek met daarop de tekst "Vrachtverkeer uit de voeren op het Ogenblik een Mors". De gemeente heeft de dubbele actie: tegen het feit keersmaatregelen die dat mogelijk dat er door de Morsweg nog moeten maken, al enige maanden altiid vrachtauto's riiden geleden getroffen. Er is een alterna- aiuja vracntauto s rijaen, tieve route voor de vrachtauto's (via hoewel dat verboden is en o.a. de Damlaan); op de Morsweg is tegen de te verwachten ves- alleen bedienend vrachtverkeer tiging van een betonmortel- toegestaan- "Maar er komen ge- ren'trale on een terrein bii midde,d veertig vrachtauto s per centrale op een terrein dij dag iangS»5 zegt petra Mittelmeyer, Wernink, waardoor de over- üd van het buurtcomité. Zij heeft last voor de buurt nog groter de bedrijven, waarvan de auto's zou worden n°6 altiJd door de Morsweg rijden, opgebeld, maar ook dat had geen resultaat. "Ze blijven gewoon rijden, ze trekken zich niets van ons aan", aldus Petra Mittelmeyer. De bewoners hebben bij de politie aangedrongen op strengere contro le. Die is er al, aldus de politie, maar het buurtcomité zegt er weinig van te merken. "Laat maar eens een hele dag een agent staan schrijven. Dan is het zo afgelopen", aldus het buurtcomité. Tot en met vrijdag blijft het spandoek boven de Morsweg hangen. Betonmortelcentrale De komst van de Leidse Beton Cen trale op een terrein bij Wernink dreigt de overlast op de Morsweg en omgeving nog te doen toene men. In deze krant was al herhaalde malen te lezen over de onrust die er daaromtrent onder de bewoners heerst. Zoals bekend voelen B en W er alles voor om de vestiging van een centrale aan de Morsweg moge lijk te maken. Om een indruk te krijgen'in hoeverre een betoncen- trale nu werkelijk overlast ver spreidt, ging het actiecomité van bewoners, in gezelschap van ge meenteraadsleden, vertegenwoor digers van wijk verenigingen en ambtenaren vorige week kijken bij een betoncentrale in Den Haag. Een excursie, die dé onrust onder de bewoners allerminst heeft weg genomen. Was hun op hoorzittin gen verzekerd dat een betoncen trale "vrijwel geluidloos en zeker stofvrij zou gaan werken"; na het bezoek aan Den Haag zijn ze tot de conclusie gekomen dat het woord "vrijwel" een zeer ruim begrip is. Silo's van 33 meter hoog en een in stallatie met een vloeroppervlakte, van ongeveer één hectare. Daarmee werden de bewoners van de Mors weg bij hun bezoek aan de Haagse centrale geconfronteerd. Volgens het actiecomité "is van stof of sto- foverheersing wel degelijk sprake. Het geluid in en om de installatie is oorverdovend en zeer hinderlijk voor de omliggende woningen". De centrale aan de Morsweg zou een capaciteit van veertig auto's per dag krijgen. Kortom: de onrust onder de bewo ners van Morsweg e.o. is na het be zoek aan de Haagse centrale alleen maar toegenomen. Demonstratie voor behoud van de LAF ■k De voorzitter van- de Raad van Bestuur vayi Gist Brocades de heer Ter Horst heeft gistermiddag het personeel van de Leidsche Appara- tenfabriek ingelicht over de toe komst van het bedrijf. Zoals wij gis teren al meldden, zal het bedrijf worden opgesplitst. Een deel gaat naar een nieuw bedrijfspand in Zoeterwoude, een ander deel naar Gist Brocades in Delft. Voor een aantal mensen zal er geen plaats meer zijn. Op de bijeenkomst van gistermiddag zijn geen aantallen genoemd.De vakbonden hebben voor morgen een bijeenkomst be legd met het georganiseerd person eel. Vanmiddag praat de directie met de ondernemingsraad. Terwijl het personeel binnen werd inge licht, demonstreerden buiten de poort vertegenwoordigers van de werklozenbelangenvereniging en de CPN. Problemen in Rijndijkstraat LEIDEN - Voor diverse straten in de stad bestaan er bij de gemeente concrete plannen voor vernieu wing van de riolering, in sommige gevallen gepaard gaande met ver betering van de verharding en straatindeling. De raadscommissie voor volkshuisvesting ging gister avond akkoord met voorstellen van B en W om geld beschikbaar te stel len voor de volgende straten: De Rijndijkstraat; Drie Oktoberstraat: In het Haagwegkwartier de Potgieterlaan, Nic. Beetsstraat De Genestetstraat Toussain- tkade (alle gedeeltelijk), Da Cos- tastraat, Borgerstraat, Óltmans- straat eri delen van de Ter Haar- kade en Haagweg; de Ververbuurt. Met name voor het Haagwegkwar tier en de Ververbuurt geldt dat ook de verharding en straatindeling worden verbeterd. Werkzaamhe den, die aan moeten sluiten op de renovatie van de woningen daar. Duidelijk werd gisteravond dat de aanleg van een riolering in de Rijn- dij kstraat niet zonder problemen zal gaan. et CDA-raadslid Ham wees op de noodzaak om de parti culiere huiseigenaars in deze straat zover te krijgen dat zij met hun huisriolering aansluiting zoeken op het nieuwe riool en dus niet meer lozen op de sloot achter deze straat. Een kwestie, waarover al jaren een strijd gaande is. Dat de bewoners niet zomaar daartoe bereid zullen zijn, liet althans één van hen gister avond duidelijk weten. In veel ge vallen zullen de vloeren in de hui zen verwijderd moeten worden En de vraag is: wie betaalt de kosten Volgens de gisteravond aanwezige Rijndijkbewoner stinkt de sloot achter de straat in ieder geval niet meer. "Die sloot houden we wel schoon. Ik lig 's nachts op de loer om er voor te zorgen dat mijn buur vrouw er niks ingooit", riep hij uit. De bewoners aan de slootzijde van de Rijndijkstraat willen volgens hem dat de riolering in de sloot wordt gelegd. De gemeente wil de buizen midden in de straat leggen, zodat de huizen aan beide zijden van de straat daarop kunnen aan sluiten. Volgens een ambtenaar verstopt het huidige riool aan de andere zijde van de straat geregeld. De gemeente zal nog met plannen naar de bewoners toe moeten gaan. Wethouder Verboom maakte gis teravond alvast een persoonlijke afspraak met de bewoner, die 's nachts bij de sloot op de loer zegt te liegen. .LEIDEN - De raadscommissie voor volkshuisvesting is gister avond akkoord gegaan met een voorstel van B en W om nog eens 110.000 gulden beschikbaar te stel len voor verbetering of vernieu wing van de openbare straatver lichting in de Pieterswijk. Eerder heeft de gemeenteraad al eens 90.000 gulden voor dit doel gevo teerd. Aangenomen mag worden dat vol gendjaar daad werkelijk zalworden begonnen met de benodigde werk zaamheden, waarvoor in 1973 al plannen waren. Inmiddels heeft de gemeente met het wijkcomité overeenstemming bereikt over wat voor lantaarnpalen er in de Pie terswijk moeten komen, gelet op het historisch karakter van deze buurt. Gekozen is voor voorname lijk gietijzeren Leidse palen en wandarmaturen met bijbehorende lantaarn. Palen dus, zoals ze in de omgeving van de Pieterskerk al te vinden zijn. In de directe omgeving van deze kerk blijven de gietijzeren palen gehandhaafd en worden voorzien van lantaarns van het "Leids" model. Tot de directe om geving worden gerekend de Klok- steeg, Pieterskerkhof, Pieterskerk- straat, Houtstraat, Gerecht, Mus- kadelsteeg, Lokhorststraat, Pie terskerkgracht en Papengracht. De palen rondom de kerk w,orden op dezelfde plaats vervangen door nieuwe. Op de Pieterskerkgracht worden enkele palen extra ge- plaatst. De in dit gebied aanwezige wandarmaturen zullen worden vervangen door gietijzeren armatu ren en voorzien van een "Leidse" lantaarn. Op de Langebrug en het Gerecht o.m. worden er wandarma turen bijgehangen. De overspan ning over de Papengracht wordt verwijderd; ook daar komen lan taarnpalen. In de overige straten en stegen van de Pieterswijk zal de verlichting bestaan uit gietijzeren wandarma turen met een "Leidse" lantaarn. De overspanningen over de Lange brug en aangrenzende stegen wor den verwijderd. In het gedeelte van de Nieuwsteeg tussen de Zonne veldstraat en de Steenschuur zul len drie stalen masten vervangen worden door gietijzeren palen. De lichtmasten in de Zonneveldstraat en het gedeelte van de Langebrug tussen Zonneveldstraat en Steens chuur worden voorzien van een nieuwe armatuur. Zondag 11 september: nat. ziekendag. Doe mee! Uw Fleurop bloemist helpt u, gegarandeerd. Fleurop-lnterliora staat e voor in. Koninginnegracht 135 I Den Haag.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3