"De Dillenburg in dertien jaar sterk verouderd "Fijn dat we hier samen als koster konden werken Nog steeds geen oplossing ruimtenood van RIO weidse agenda Verbreding Oude Rijn aanbesteed VVD werkt plan dorpsraden uit Lezers schrijven VERENIGINGSMARKT VOORSCHO TEN LEIDERDORP - Het Rijnlands Instituut voor Ondernemers onderwijs (RIO), de vroegere Leidse Detailhandelsschool, kampt nog steeds met ruimte problemen. Hoewel er nu de toezegging van de gemeente is dat er voorlopig grond voor uit breiding van de school gereser veerd blijft heeft het ministerie van Onderwijs nog steeds niet schriftelijk bevestigd dat de school die grond mag kopen. -s een rfiondelinge toezeg ging van een ambtenaar, maar die moet nog steeds bevestigd worden. Tot zolang kunnen we nog niets doen, zelfs geen nood- lokaal op die grónd neerzetten", aldus voorzitter Van Haasteren van het schoolbestuur. De zaak kwam eerder dit jaar* aan het rollen toen de gemeente Leiderdorp voorstelde een stuk grond achter de Detailhandels school, aan de Rietschans, te verkopen aan de slagerij Teek- ens, die daar een kantoorpand wilde vestigen. Dat gebeurde kort voordat de optie, die het RIO op die grond had, afliep. Het ministerie had vóór het af lopen van die termijn niets van zich laten horen. Na lange discussies bleef de grond uiteindelijk gereserveerd voor de school, maar het minis terie van Onderwijs heeft nog altijd niet gereageerd op ver zoeken om schriftelijke beves tiging van de toezeggingen. "Pas als dat gebeurt, en ik hoop dat dat deze maand rond komt, kunnen we erover gaan praten om een paar houten noodloka- len, die nu aan de Splinterlaan staan, hier naartoe te halen. We hopen dan in de loop van het volgend jaar nieuwbouw te kunnen plegen", aldus Van Kaasteren. Het RIO is er op gebrand om de noodlokalen ook bij de school te krijgen omdat men graag op één centrale plaats onderwijs wil geven. "Tot nu toe hebben we altijd verspreid gezeten over Leiderdorp. De nieuwbouw van deze school aan de Leidsedreef heeft onze situatie een flink stuk verbeterd, maar zolang die noodlokalen nog aan de Splin terlaan staan is vrij gelaten zaak niet optimaal georganiseerd", aldus de heer Van Haasteren. De school kampt bovendien met parkeerproblemen en ook fietsen en brommers kunnen niet goed gestald worden. Men wil op het stuk grond achter de school niet alleen nieuwbouw realiseren, maar ook problemen oplossen. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van 2 tot 9 sept., door Apotheek Reyst, Steenstraat 35, tel. 120136 en Apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, Voorschoten, tel. 2525. "De Dillenburg": in dertien jaar verouderd. LEIDERDORP - De Lei- derdorpse Protestantse In terkerkelijke Stichting voor Bejaardenverzorging be reidt plannen voor een nieuw te bouwen bejaar dencentrum voor. Dat zou het tehuis "De Dillenburg", dat door de stichting wordt beheerd, te zijner tijd moe ten vervangen. Het tehuis voldoet niet meer aan de ei- "De Dillenburg" is een van die be jaardencentra die nog net zijn ge bouwd voor de overheid stringe ntere eisen aan dergelijke gebou wen ging stellen. De gevolgen zijn daarvan nu duidelijk merkbaar. Er is in het tehuis geen lift. de kamers zijn te klein en hebben niet allemaal een eigen doucheruimte en de re creatieruimte ligt op een van de meest onhandige plaatsen in het gebouw. Provisorisch Bouwkundig gezien is het onmoge lijk een lift in het tehuis aan te brengen en vergroting van de ka mers plus het aanbrengen van dou cheruimtes is óf niet mogelijk óf gaat ten koste van de capaciteit. Verbetering van de recreatieruim te, die nu doorgang is naar een van de vleugels, zou in het goedkoopste geval een ton kosten en dan heeft men alleen nog maar een provisori sche oplossing bereikt. Daarom is men, in kringen van het stichtingsbestuur, gaan denken Door Hans Meijer over de bouw van een nieuw tehuis. Stichtingsvoorzitter mr. C.J. Zwarts: "Het is eigenlijk zinloos om nog aan dit gebouw te gaan sleute- Recordtijd Dat betekent dat "De Dillenburg" in de recordtijd van dertien jaar verouderd is. Dat is, volgens mr. Zwarts, te wijten aan de veranderde inzichten op het gebied van bejaar denzorg: "Vroeger is er vanuit ge gaan dat oudere mensen hier in goede gezondheid hun laatste jaren kwamen slijten. Die mensen, mee nde men toen, konden nog best zelf een trap op lopen en zo. Dat is ech ter tegenwoordig niet meer zo. Mensen die werkelijk nog gezond zijn komen niet meer in een tehuis, en zij die er wel zitten kampen bij ons met ernstige moeilijkheden." Op gemeentelijk en provinciaal ni veau is intussen overleg gaande om tot nieuwbouw te komen. Dat heeft er tot nu toe in geresulteerd dat de gemeente in het uitbreidingsplan Buitenhof (Aan het einde van de Engelendaal bij de provinciale weg 5) een stuk grond beschikbaar heeft gesteld. Op provinciaal niveau is de zaak nog in een vroeg stadium, al hoewel er een ambtelijk advies is dat de toestand in het huidige te huis niet langer meer vol te houden Opnamebeleid "De Dillenburg" heeft een capaci teit van zeventig bewoners. Om re denen van exploitatie-efficiency zou het beter zijn wanneer die ca paciteit verhoogd zou worden tot negentig. Daar zijn provincie en rijk nauwelijks happig op, maar verandering van de statuten van de stichting, wat een wat ruimer op namebeleid mogelijk zou maken. ook voor andere gezindten, zou er toe kunnen leiden dat de provincie en het rijk akkoord gaan met de bouw van een groter tehuis. Het stichtingsbestuur werkt aan de voorbereiding van een wijzigings voorstel. "Feitelijk zijn we al aan de ruime kant met ons opnamebeleid en wat we eigenlijk willen doen is die situatie vastleggen in de statu ten," aldus mr. Zwarts. "Er is dus geen sprake van drastische veran deringen." Hij hoopt nog dit jaar de wijzigign van de statuten rond te hebben en verwacht nog dit jaar een principe besluit van de provincie over de nieuwbouwplannen. Pas daarna worden tekeningen gemaakt en concrete plannen voor de bouw op gezet. Vanuit weeshuis, via drukkerij, naar kerk OEGSTGEEST - Op 1 juli 1977 was het 25 jaar geleden dat de heer Gelderblom, of juister ge zegd, dat het echtpaar Gelderblom, als koster in dienst trad bij de Nederlandse Hervormde Ge meente in Oegstgeest. "Toen ik solliciteerde zei mijn vrouw: "Als je die baan krijgt help ik je van meet af aan mee. Het dankbaarste van dit werk vind ik dan ook dat we dit samen hebben mogen doen. Dat wil ik vooral be nadrukken", zegt de heer Gelder blom. Mevrouw Gelderblom laat weten dat ook zij het werk altijd met ple zier gedaan heeft. Wel merkt ze er bij op dat het wel eens moeilijk was toen de kinderen nog klein waren. "Het kwam wel eens voor dat ik ze alleen moest laten". Haar man betreurt het wel een bee tje dat hij, toen de kinderen nog klein waren 's avonds zo vaak afwe zig was. "Er was iedere avond wel een vergadering. Ik heb de kinde ren bijna nooit naar bed gebracht". De heer Gelderblom is, zoals hij het zelf noemt, uit "nood" koster ge worden. Weeshuis "Ik ben eerst in een drukkerij ge weest. Mijn opleiding daartoe kreeg ik in een weeshuis. In 1943 moesten alle jongemannen naar Duitsland. Eerst werd je gekeurd. Ik had een heel doosje kinine ge slikt en bij het onderzoek zei die arts dat het niet goed met me was. Bij een tweede onderzoek keken ze me alleen maar in de mond. Het was net een paardekeuring. Enfin, ik moest naar Duitsland, maar wist verlof te krijgen om te trouwen. Toen ben ik meteen maar onderge doken". Na de bevrijding ging de jubile rende koster niet meer terug in zijn oude vak. Hij was "aan een zwer versbestaan gewend geraakt". Bo vendien kreeg hij kinderverlam ming waardoor hij de drukpersma chine niet meer kon bedienen. Hij bekent nog wel eens heimwee te hebben naar de drukkerij. Dood materiaal "Vooral het mooie werk interess eerde me. Ik heb indertijd de vier kleurendruk geleerd. Dat was prachtig - die kleurnuances. Daar kun je iets van je ziel inleggen". Het koster zijn is duidelijk een heel an dere bezigheid. "Ik zie het zo: als drukker heb je met dood materiaal te doen waar je toch met veel liefde aan kan wer ken. Als koster heb je met levend materiaal te maken. Je komt ont zettend veel mensen tegen. En je leert op den duur wel dat geen mens gelijk is aan de andere". De herinneringen aan het weeshuis zijn bepalend geweest voor het verder leven van de jubilaris. "Je werd er goed verzorgd. Ik miste er niet zoveel. Pas toen ik zelf een gezin had ging ik beseffen wat ik gemist had, namelijk de gezellig heid. Dat kan een weeshuis je niet geven". De kerkgang vindt het echtpaar Gelderblom de meest opvallende verandering in de tijd dat zij het kosterschap vervuld hebben. "Die is wel erg teruggelopen. Hoe wel de jeugddiensten de laatste tijd wel weer goed bezocht worden. En dan de dominee. Die stond vroeger op een voetstuk. Dat is nu wel voorbij. Nu is er de dialoog. Dat vind ik wel het goede van deze tijd. En volgens mij komt er weer een tijd dat het behoefte-element om naar de kerk te gaan weer aanwezig zal zijn". Het echtpaar Gelderblom krijgt vrijdag van 17.00 uur tot 19.00 uur Woningbouw Ik heb zojuist het artikel in het Leidsch Dagblad van 3 september "Woningbouwverenigingen op rand van de afgrond" gelezen. En ik moest vreselijk lachen. Ik heb vlak na de oorlog de "wederopbouw" meegemaakt en bij het lezen kwa men direct enige herinneringen naar boven. Bij de start had Nederland aan het hoofd van het departement dat daarover ging, een deskundige: mijnheer Ringers, die zijn weetje wist. Maar de overige ministers vonden zijn plannen "te duur" eh men nam voor hem een man die van toeten noch blazen wist. Mijnheer In 't Veldt zou het goedkoper doen. Toen al spoedig bleek dat de bou wers in plaats van hout "rotzooi" in handen kregen (de buitenlandse inkoop werd door de regering ge leid) en ik bij het onderwerp "con serveren" betrokken werd vernam ik het volgende: Men deelde mij als uitgangspunt mee dat vijftig pro cent van al het hout, dat in Neder land geïmporteerd werd "spint- hout" was. Men wilde of kon niet De heer Gelderblom"Als drukker werkje met dood materiaal, als koster hnfiw^in °6ïkmnpsfmfpr met levend materiaal" door de kerkvoogdij een receptie gestegen, maar zoals mevrouw aangeboden in het Gemeentecen- Gelderblom bekent: "Ik vind het trum aan de Lijtweg. De belangstel- toch wel fijn te horen dat je ge ling die de heer en mevrouw waardeerd wordt". Gelderblom momenteel ondervin den is hen allerminst naar het hoofd SON JA HAVERK ATE bouw ging. Ik moest over deze me dedeling zwijgen (spinthout is een van de slechtste houtkwaliteiten, red.). Ook nu wordt deze medede ling door velen als niet meer dan een verdachtmaking beschouwd. Ik ben nu echter AOW-er en het kan me niets meer schelen. Destijds verscheen in het vakblad Cobouw een artikel waarin werd meegedeeld dat de kosten van we deropbouw even hoog waren als de restauratiekosten van aannemers en dergelijke. Onmiddellijk werd dat artikel weerlegt. De opbouw kostte slechts half zoveel. Stalen ramen goed zandstralen of op zijn minst van een zinklaag (tegen roest) voorzien werd als overdreven luxe voor de woningbouw aangemerkt. Overigens zijn de in het Leidsch Dagblad blootgelegde problemen wel op te lossen. Bijvoorbeeld door overtollige mankracht om te scho len (ook overtollige intellectuelen). R. van den Haak Klipperstraat 7 Amsterdam. Woensdag Kennedylaan 11, Oegstgeest, informa tieavond Baha'i gem., 20 uur. Volkshuis, informatie en inschrijving kinderclubs, 14-15.30 uur. Vyfhovenhuis, Hoflaan 169, spreekuur Alg. Ned. Invaliden Bond, do. van 9-11 Witte Poort kazerne, Noordeinde 2, tel. 120833, adviescentrum voor werklozen, do. van 10.30-12.30 uur. Hoge Rijndijk 28, spreekuur rechtskun dige dienst leden van het CNV Leiden, 19.30-20.30 uur. Romanuszaal (achter Hartebrugkerk), Mare, bijeenkomst belangengroep al leenstaanden, 20 uur. LAK-Theater, Levendaal 150, concert Chileense muziekgroep Karaxu, 20 uur. Lakenhal, Oude Singel, opening ten toonstelling bloemsierkunst, 20 uur. 't Breehuys, Breestraat 19, gitaarclub, 15.30 uur; vegetarisch eethuis, 18-19.30 uur; koffiebar, 20 uur; gespreksgroep Praxi, 20.30 uur; Kreatieve werkavond, 20 uur. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, volks dansen; zeefdrukken; jazzballet; gitaar- kursus; goochelen; pottenbakken; teke nen en schilderen, alle groepen van 20- 22.30 uur. De instelling digheden van dien aard zijn, dat de ad- onderlinge saamhorigheid en re- ieder geval dat het gemeentebestuur bijstand" was een kernpunt presentativiteit van de woonker- uit het gemeente-programma van nen in gevaar komt. de Zoeterwoudse WD bij de ver- Daarom wil kiezingen van 1974. Zij bracht hier over in 1975 uit. Deze is nu gevolgd door dere overwegingen en aanbevelin gen", waarin vooral de praktische uitvoerbaarheid aan de orde komt. Daarin heeft de ambtelijke bena ming "tcab" plaats gemaakt voor de wat begrijpelijker naam "dorps raad". experiment met deze vorm van "zelfbestuur" zou kunnen starten. Na verloop van tijd dorpsraden, die kan dan blijken of de bewoners van veranderingen moeten be- de kernen de denkbeelden van de WD delen. de afstand tussen bestuurder en burgers; vergroting van de invloed van de inzichten burgers op dat bestuur; Nu wordt verbetering van het woon- en leefklimaat in de diverse woon kernen Over de gebiedsafbakening zijn de de WD gewijzigd, drietal dorpsraden voorgesteld, te weten voor de Hoge Rijndijk, voor Gelderswoude en de Weipoort én voor de Zuidbuurt een doeltreffender en meer op de het dorp. Dit sluit beter aan op de i belangen van de burgers gericht Zoeterwoude heersende geografi- king kunnen worden geënquê teerd. Gezien de ervaringen in andere gemeenten, waarover de WD veel informatie heeft ingewonnen, is men van mening, dat het aantal raadsleden in een dorpsraad be perkt moet blijven tot één. Wat de benoeming van de overige leden betreft, wordt gedacht aan directe verkiezingen, samenvallend met de gemeenteraadsverkiezingen. Over de bevoegdheden van de dorpsraad zegt de WD-nota, dat duidelijk moet worden vastgelegd, waarover de gemeenteraad of B en W de dorpsraad móeten horen. VOORSCHOTEN - Zaterdag zul le^ 69 Voorschotense verenigingen tijdens de verenigingsmarkt hun kennen en kunnen laten zien op de Voorstraat, het M.O.C.-terrein, in de sporthal en in het instructiebad. Na de opening om tien uur door burgemeester J. van der Haar krijgt ieder de gelegenheid kennis te ma ken met de verenigingen, die alle maal een marktkraam bemannen. De muziektent op het plein voor de dorpskerk zal de gehele dag bezet zijn door JEÏenvenuto New Forma tion, een gitaarensemble, de Lau- rentiusharmonie en de toneelgroep Voorschoten. Demonstraties worden gegeven door de Kon. Ver. EHBO, het Na tionaal Reumafonds, De Stichting Oud Woelwijk, de Baha'i- gemeenschap en de Judo vereniging "Yotosama". De carnavalvereniging "De Forse Caters" zal iedere elfde minuut van een uur elf glazën pils uitreiken. De gymnastiekvereniging "Avan- ti" en de basketbalvereniging Blitz zorgen voor de tweede Vlietloop, die om één uur van start gaat. Donderdag werkgroep dienstweigeren, 20-21.30 uur. Pieterskerkhof 19, architektenburo, gra tis advies, 20-21 uur, tel. 142771. Nieuwe Rijn 20a, werkgroep homofilie, open-café avond, 21-24 uur. Welfare-lokaal, Rode Kruis, Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreek uur Alg. Ned. Invaliden Bond, 19-20 uur. Stadhuis, commissie ruimtelijke orde ning, 20 uur. Gemeentehuis Oegstgeest, gemeente raad, 20 uur. Gemeentehuis Leiderdorp, commissie financiën, 20 uur. 't Breehuys, keramiekkursus, 19.30 uur; tapdansgroep, 20 uur; koffiebar, 20 uur. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, sport- café; etsen; toneelwordshop; gitaarcur sus; Go, alle groepen van 20-22.30 uur. De Waag, bloemschiktentoonstelling, 10-17 uur. SOS-dienst Telefonischë hulpdienst, telefobr. 071-125202. Voor allen diejin moeilijk heden verkeren. Dag en nacht bereik baar, .vertrouwelijk. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Aanvragen hulp voor bejaarden en lang durig zieken en gezinsverzorging, Mai Moederhulp Mej. J. Schrama, maatschappelijk werk- Dienstencentrum Deidse Rechtswinkel Juridische Adviesbureau, Noordeinde 2a (voormalig marinecomplex),, 'tel. 130775. Geopend: ma. en woe. van 11—13 uur, di. Sociale raadsvrouw ÏSpreekurèn sociale raadsvrouw. Bin-, henstad. Gerecht 10, woe. 17.00-18.00; uur, Noord, van Hogendorpstraat 36, ma. ,10.30-11.30 uur, Kooi, Driftstraat 49a, di.; 110.30-11.30 uur, Morskwartier. Buurt huis Morskwartier, Topaaslaan, tel. 761198, woensdag 10.00-13.00 uur, Tuin- stadwijk. Herenstraat .45, vrijdag 10.30-11.30 uur. Huize St. Maarten Opvanghuis voor crisisgevallen van in nood verkerende moeders, eventueel. Ïiet kinderen. St. Jacobsgracht 1, tel. 32187. Dag en nacht bereikbaar. DEN HAAG - In het Provinciehuis in Den Haag is de verbreding aan besteed van het'smalle gedeelte van de Oude Rijn, in Leiderdorp. Het gaat om een lengte van 175 meter ter hoogte van de oude Leider- dorpse brug, waar de Oude Rijn op z'n smalst is en waar vaak gevaar lijke situaties ontstaan, ook al in verband met de vrij drukke ple- ziervaart. Zonder dat daarvoor de bestaande bebouwing aangetast behoeft te worden zal het vaarwater hier van veertien meter verbreed worden tot ongeveer achttien meter. Voor het karwei hadden zestien ge gadigden ingeschreven. De hoog ste van hen was de firma Van Noordenne uit Kockengen, die het werk wil makep voor 297.000. Laagste inschrijfster was de firma Krijgsman uit Leidschendam met een bedrag van 130.600. Vals duizendje LEIDEN - Op het bijkantoor zijn de Rabo-bank in de Leidse Groe- noordhal is een vals bankbiljet van duizend gulden ontdekt. Het bank biljet moet op 29/30 augustus of 5/6 september door een onbekend ge bleven persoon zijn ingeleverd. Verkeerd adres LEIDEN - In het bericht over de weggehaalde kat uit een snackbar is per abuis een verkeerd adres te recht de De kat verbleef niet in een snackbar aan de Hooigracht, maar aan de Geregracht. Bekerwedstrijd ALPHEN AAN DEN RIJN - Het aanvangstijdstip van de vanavond te spelen bekerwedstrijd tussen Alphense Boys en LFC is veran derd van half zeven in acht uur. De ontmoeting wordt op het terrein van Alphense Boys gespeeld. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoon Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-20.00 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 40,45 Kwartaalabonnement per post58,30 Jaarabonnement150,30 J aarabonnement per post221,70 Losse nummers 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- er cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 2