Samenstelling nieuw kabinet taak Den Uyl Gaat de verpaupering al zo ver Scholen in Soweto zijn nagenoeg leeg Mode ontwerpster omgekomen Carter spreekt met vier presidenten Z.-Amerika Koninginnedag op ambassades bedreigd: Informateursduo aan de slag Minister Van Agt treedt af Vijftal betrokken bij moord op Italiaan Lid ETA vrij op voorwaarde WOENSDAG 7 SEPTEMBER 1977 DEN HAAG (SP) - De viering van Koninginnedag op de Neder landse ambassades en consula ten in het buitenland wordt ern stig bedreigd. Dit is een gevolg van het feit dat op de begroting van het ministe rie van buitenlandse zaken geen gelden meer zijn uitgetrokken voor de viering van de verjaardag van onze koningin. Deze maatregel is genomen in het kader van de algemene bezuin igingen op het ministerie. Het zal nu voortaan aan de beslis sing van de ambassadeur ter plaatse worden overgelaten om op eigen kosten al dan niét op onze nationale feestdag de Ne derlandse kolonie en diploma tieke relaties te ontvangen. In ambassadeurskringen is door deze aankondiging grote beroe ring ontstaan. „Gaat de verpaupering van Ne derland dan al zo ver", vertolkte jhr mr J.A. de Ranitz uit Parijs als oudste ambassadeur de alge meen heersende verontwaardi ging over deze maatregel, die voor de ambassadeurs totaal on verwachts kwam. „Is dit de eerste stap op weg naar de republiek", zo vroeg een an dere ambassadeur zich af. „Hoe moeten wij deze maatregel ooit uitleggen in het buitenland. Niemand zal er iets van be grijpen, als wij koninginnedag niet meer zullen vieren. Salarissen Secretaris-generaal mr E.L.C. Schiff verraste de diplomaten met deze aankondiging, toen hij onlangs tijdens de jaarlijkse be sloten ambassadeursconferentie op het Binnenhof zijn aftreden bekend maakte als hoogste uit voerder van het beleid van minis ter Van der Stoel. De ambassadeurs vernamen daarbij tevens dat de salarissen van het hele personeel van de buitenlandse dienst met twee procent „gekort" zullen worden. Dat betekent dat zij bij een stij ging van de kosten van levenson derhoud in het land van vesti ging, die normaal aanleiding zou geven tot een salarisverhoging van vijf procent, ditmaal slechts drie procent zullen ontvangen. De kamerleden Van Eekelen (VVD) en Gualtherie van Weezei (CDA) hebben minister Van der Stoel hier inmiddels vragen o- ver gesteld. Voorzitter P. Dankert (PvdA) van de vaste kamercommissie voor buitenlandse zaken, betreurt de maatregel om geen gelden meer beschikbaar te stellen voor de viering van koninginnedag in het buitenland. „Het leidt geen twij fel dat deze viering in het buiten land hogelijk gewaardeerd wordt. Men moet zich echter wel afvragen welke post er anders ge sneuveld zou zijn in het kader van de bezuinigingen". Over de salariskorting toonde Dankert zich minder bezorgd. „Vergeleken met de inkomsten van buitenlandse diplomaten in Den Hahg bijvoorbeeld, zijn de Nederlandse salarissen in de bui tenlandse dienst toch al vorste lijk". In ambassadeurskringen maakt men zich intussen steeds grotere zorgen over de groeiende kloof tussen het departement in Den Haag en de diplomatieke am te- naren op de buitenlandse posten. Volgens het reglement van de buitenlandse dienst zijn de di plomaten gehouden aan een zwijgplicht, waardoor het hun moeilijk wordt naar buiten te tre den. Bovendien ontbreekt het hun aan een rechtspositie, zoals andere ambtenaren die wel heb ben. DEN HAAG (ANP) - Minister Van Agt van Justitie heeft zo wel voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer. Na vandaag is hij geen bewindsman meer van het (demissionaire) kabinet-Den Uyl. CBA- staatssecretaris Hazekamp (Economische Zaken) koos voor het Kamerlidmaatschap. De CDA-ministers Van der Stee (Landbouw en Visserij), Westerterp (Verkeer en Wa terstaat), Lubbers (Economi sche Zaken) en Boersma (So ciale Zaken) en de CDA- staatssecretaris Hendriks (Volksgezondheid) besloten bewindsman te blijven. Zij bedankten voor het lidmaat schap van de Tweede Kamer. Tijdens de Tweede- Kamerverkiezingen op 25 mei werd een aantal bewindslie den, zowel ministers als staatssecretarissen, tot lid van de Tweede Kamer gekozen. De grondwet staat toe, dat aan sluitend aan Kamerverkiezin gen slechts gedurende drie maanden iemand zowl minis ter of staatssecretaris als lid van de Tweede Kamer is. Deze termijn van drie maanden is voor de demissionaire be windslieden, die thans ook Kamerlid zijn, morgen ver streken. Bij de PvdA kozen de ministers voor het ministerschap en de staatssecretarissen voor het Kamerlidmaatschap. De D'66- en staatssecretarissen Zeeval- king en Brinkhorst hebben la ten weten dat zij voor het staatssecretariaat bedanken. PPR-staatssecretaris Van Hui ten, die oorspronkelijk veel voor het Kamerlidmaatschap voelde, maakte bekend dat hij bewindsman blijft. In het demissionaire kabinet-Den Uyl blijven nu zit ten: premier Den Uyl, de mi nisters Duisenberg, Van Ke- menade, Pronk, Stemerdink, Van der Stoel en mevrouw Vorrink (allen PvdA), de mi nisters Van der Stee, Wester terp, Lubbers, Boersma en De Gaay Fortman (allen CDA), de ministers Trip en Van Doorn (beiden PPR) en minister Gruijters (D'66), en de staats secretarissen Van Huiten (PPR) en Hendriks (CDA). DEN HAAG (SP) - Informateur Veringa zal géén aandeel hebben in de samenstelling van het nieuwe kabinet. Het zoeken naar ministers en staatssecretarissen laat hij helemaal over aan Den Uyl, die dan waarschijnlijk weer kabinets formateur zal worden. Het informateursduo Den Uyl- Veringa heeft gisteravond laten we ten dat het zich de komende dagen in de eerste plaats zal bezig houden met het regelen van de overgeble ven geschilpunten tussen PvdA, CDA en D'66 (vooral defensie en kernenergie). Ook de verdeling van de ministerszetels is een karwei dat Den Uyl en Veringa samen zullen proberen op te knappen. Zodra er een oplossing gevonden is AMSTERDAM (SP) - De Amster damse recherche heeft drie vrou wen en twee mannen aangehou den, die ervan worden verdacht be trokken te zijn geweest bij de moord op de 38-jarige Italiaan Luigi Radici. Diens stoffelijk overschot werd gisteren vastgebonden aan een betonnen paal in het Amsterdam-Rijnkanaal bij Muiden gevonden. De politie beschouwt een 17-jarige Amsterdammer als hoofddader. Deze had een relatie met de vrouw van het slachtoffer. Medeplichtig aan de moord zouden verder zijn een 29-jarige illegaal in ons land verblijvende Turk, een 19-jarig meisje uit Amsterdam en een 17- jarig meisje uit Noord-Oostpolder. Dit viertal zou bij de misdrijf aan wezig zijn geweest en hebben ge holpen met het transport van het lijk. voor de verdeling van de minis tersportefeuilles tussen de drie re geringspartijen, is de taak van het informateursduo af. De algemene verwachting is dat Den Uyl dan weer formateur zal worden om de personele samenstelling van het kabinet te regelen. Verdeelsleutel Vooral de verdeelsleutel van de ministersportefeuilles tussen PvdA, CDA en D'66 zal veel voeten in de aarde hebben. De PvdA wil een overwicht binnen het tweede kabinet-Den Uyl'. Maar het CDA eist net zo veel ministersposten op als de PvdA. Beide partijen vinden dat de deelname van D'66 aan het nieuwe kabinet niet ten koste van henzelf mag gaan. Politieke kringen in Den Haag houden het er voorlopig op dat het tweede kabinet-Den Uyl zal be staan uit zeven PvdA-ministers, een D'66-er en zeven CDA- ministers. Gisteren hebben Den Uyl en Ver inga op het Catshuis in Den Haag hun eerste gesprek gehad om hun informatiewerkzaamheden voor te bereiden. Het overleg duurde on geveer vijf uur. DRUNEN - Na een verblijf van enkele maanden in het automuseum "Autotron", waar de gouden koets ter gelegenheid van de Spijkertentoonstelling ter bezichtiging stond opgesteld, moest het pronkstuk van de show weer op transport gezet worden om te worden gebruikt bij Prinsjesdag Afspraken In het regeerakkoord tussen PvdA, CDA en D'66 moeten nog afspraken komen over: het buitenlands beleid (o.m. ontwikkelingssamenwer king), de kernenergie, de defensie, en de politie, de democratisering, het onderwijs, volkshuisvesting en ruimtelijke ordening (waaronder de spreiding van rijksdiensten), de emancipatie van de vrouw en het stakingsrecht. Vanmiddag hebben Den Uyl en Veringa hun eerste overleg met de drie fractievoorzitters - Van Thijn (PvdA), Van Agt (CDA) en Terlouw (D'66) - gevoerd. Den Uyl heeft - als minister president - dr. JKremers als voor zitter van de .Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid uit geluid Kremers is commissaris van de koningin in Limburg geworden. Het informatie-overleg zal morgen worden voortgezet. JOHANNESBURG (UPI) - Er zijn bijna geen leerlingen komen opdagen voor de 40 middelbare scholen in So weto die gisteren voor de eerste maal onder regerings- toezicht zijn opengesteld, zo heeft ondercommissaris van politie, generaal David Kriel gisteren meegedeeld. AIX-EN-PROVENCE, Frankrijk (UPI) - Een rechtbank in Aix-en- Provence heeft gisteren de mili tante Baskische nationalist Miguel Angel Apalategui voorwaardelijk in vrijheid gesteld. Wel behaalde het hof dat Apalate gui zijn intrek moet nemen in een religieus instituut in Marseille en dat hij zich tweemaal per week in de buurt moet melden bij de politie. Tot aan zijn berechting op 14 okto ber mag Apalategui, lid van de Eta, de militante Baskische organisatie, het departement Bouches du Rhóne niet verlaten. Hij zei dat de politie in de negerstad Soweto ten zuidwesten van Johan nesburg gisteren 200 leerlingen heeft verspreid die demonstreer den in de Jabulani wijk van Soweto. In een ander gebied werd een meu- belzaak in brand gestoken en elders werd voor 8000 rand schade aange richt. Arrestaties zijn niet gemeld en Kriel gaf geen bijzonderheden over de demonstratie. Naar de lagere scholen in Soweto ging wel 60 procent van de leerlin gen. Nog geen honderd van de naar schatting 27.000 leerlingen van de middelbare scholen hadden zich aan het eind van het weekeinde la ten inschrijven en er waren gisteren slechts zeer weinigen in dé klassen. De negerscholen waren drie weken geleden in regeringshanden over gegaan. De militante studenten raad van Soweto had aangedron gen op het boycotten van de -lessen uit protest tegen de "inferieure" onderwijsmethoden voor de negers in Zuid-Afrika. Jaap Strydom, directeur voor het onderwijs in Soweto, zei dat onge veer 2.000 leerlingen zich hadden laten inschrijven maar gaf toe dat slechts een klein percentage van de leerlingen die voorheen naar school gingen nu kwamen opdagen. Onverwacht hebben gisteren ook alle 700 leerkrachten van, de 40 middelbare scholen ontslag geno men. In een verklaring die na een bijeenkomst werd uitgegeven zei den zij dat zij hun ontslag zouden nemen en niet weer aan het werk zouden gaan "voordat de arena van het onderwijs gezuiverd is". De leerkrachten veroordeelden het overnemen van de scholen door de regering en zeiden dat hun rol in het onderwijsstelsel "vernederend en ongelukkig is". Zij besloten een speciale commis sie van zes leden te vormen die de wettelijke implicaties moet bestu deren van contracten die sommi gen van hen met de staat hadden getekend. BOLZANO (DPA/UPI) - De sinds vrijdag in Zuid-Tirol vermiste journa liste en mode-ontwerpster Luisa Apagnoli (48) is gistermiddag in het Jen- derdal bij de berg Pana dood aangetroffen. Over de doodsoorzaak is officieel nog geen mededeling gedaan. Lijk schouwing moet dat uitwijzen. Hartstilstand wordt niet uitgesloten ge acht. Het vermoeden dat zij zou zijn ontvoerd is dus niet bevestigd. Er waren anonieme telefoongesprekken geweest waarin beweerd werd dat stadsguerillastrijders van de Rode Brigade haar hadden ontvoerd en dat zij pas zou worden vrijgelaten wanneer de Italiaanse minister van defensie, VJito Lattanzio, zou aftreden. De politie heeft echter steeds het sterke vermoeden gehad dat zij op een bergwandeling is verdwaald en verongelukt. stichting", het steunfonds van mgr. Simonis, bisschop van Rot terdam, voor de rk priesteroplei ding, naar het bisdom worden overgeheveld en opgenomen in de jaarstukken. Uit dit geheime fonds had de bisschop in 1975 en 1976 twee ton ter beschikking gesteld van het groot-seminarie van mgr. Gijsen, bisschop van Roermond, te Rolduc, waar vijftien priester kandidaten uit het Rotterdamse bisdom studeren. De bisshop blijft echter persoonlijk beslissen over de gelden die hij of het bisdom heeft ontvangen of alsnog ontvangt voor de priesteropleiding te Rol duc, en over de sommen die zijn gegeven ter persoonlijke beschik king van mgr. Simonis. "Aangezien normalisatie beoogd wordt", aldus een toelichting in het financiële overzicht van het bis dom, "spreekt het vanzelf, dat zodra het brede overleg over de ambtsopleiding is afgesloten, na der beraad over deze zaak nodig zal zijn". Mgr. Simonis had het geld onder gebracht in een geheime stichting, omdat, zo verklaarde hij begin dit jaar, de situatie in het bisdom zo was, dat het bestaan van deze be- stemmingsgelden nog niet open baar gemaakt kon worden. Het is geen geheim, dat mgr. Simonis meer voelt voor de opleiding in Rolduc dan voor de katholieke theologische school in Amsterdam, het officiële opleidingsinstituut van de bisdommen Haarlem en Rotterdam. De theologische hogeschool van de Chr. Geref. Kerken in Apel doorn, waar nu 62 studenten wor den opgeleid, krijgt een doctorale opleiding. Daartoe heeft de synode van deze kerken, die in Hoogeveen bijeen is, gisteren besloten. Ook machtigde de synode het curato rium van de hogeschool, het pro-, motierecht voor de school te ver krijgen. Het gebouwencomplex in Apeldoorn zal voor driekwart mil joen gulden worden uitgebreid. De chr. geref. synode besloot ver der tot vestiging van een predi kantsplaats in de stad-in-wording Almere. Deze predikant, die mid den volgend jaar zijn werk zou moeten beginnen, zal vooral de evangelisatie ter hand nemen. Beroepingswerk: Hervormde Kerk - beroepen te Coevorden M.J. Kalvenhaar Nieuwleusen, te Nun- speet B. van 't Veld Well, te Daarle N. Nap Hoogblokland; aangeno men naar Hei- en Boeicop kandi daat H.J. Kievit IJsselstein, naar Schildwolde kandidaat H.J. Oor- tgiesen aldaar, naar Emmen K. Ve- nema Ridderkerk; bedankt voor Heteren J. Kievit Windesheim. Ge ref. Kerken: bedankt voor Schoon hoven R.E. van der Wal Dedems- vaart. Chr. Geref. Kerken: bedankt voor Zierikzee J. van Amstel Ens chede. Tippelaarster gewurgd in Amsterdam AMSTERDAM (SP) - De Amster damse moordbrigade heeft nog weinig houvast in de moord op de gewurgde tippelaarster. Door mid del van een onderzoek binnen de kennissen- en klantenkring hoop men wat verder te komen. Sectie heeft gisteravond uitgewezen dat de achttienjarige Ingrid Deen door wurging om het leven is gekomen. Waarmee zij is gewurgd is niet be kend. Het meisje was in de nacht van maandag op dinsdag omstreeks drie uur door haar vriend afgezet in de Utrechtsestraat, nabij het Am-- stelveld. Daar pikte ze gewoonlijk haar klanten op. Ongeveer vier uur later werd ze op één van de par keerplaatsen bij de Nieuwpoort- kade in het westelijk stadsdeel ge vonden door een man die naar zijn werk ging. Ze was gedeeltelijk ont kleed. Haar tasje met geld bleek te zijn verdwenen, de politie houdt er rekening mee dat roof het motief van deze moord is. De recherche wist vrij snel wie het slachtoffer was. In het archief van de kinderpolitie zat een foto van haar omdat zij geregistreerd stond als "wegloopster". Ingrid Deen tip pelde om in haar behoefte aan her oïne te Verzet wijk tegen komst prostitutie ROTTERDAM (ANP) - In de wyk Feijenoord-Noordereiland is op grote schaal verzet gerezen tegen de plannen van het Rotterdamse gemeentebestuur de prostitutie te gaan concentreren in en rond het poortgebouw aan de Koningsha ven. Bijna 40 organisaties en instel lingen op kerkelijk,cultureel, sociaal-maatschappelijk en onder- wysgebied hebben de gemeente raadsleden gistermiddag een brief gestuurd waarin zij een scherp pro test aantekenen tegen de plannen voor een sex- en vermaakcentrum in hun wijk. WASHINGTON (DPA) - De Ame rikaanse president Jimmy Carter heeft aan de vooravond van de on dertekening van het Panama- akkoord in het Witte Huis een on derhoud gehad met vier Latijns- Amerikaanse presidenten. Afzon derlijk sprak hij met Alfredo Stroessner van Paraguay, Franci sco Morales Bermudez van Peru, Alfonso Lopez Michielsen van Co lombia en Augusto Pinochet van Chili. Ook had hij een ontmoeting met vice-president Adalberto Pe- reira dos Santos van Brazilië. Eer der op de dag had Carter al van ge dachten gewisseld met de Pana- mese president Omar Torrijos. De Amerikaanse president Carter en zijn Panamese collega Omar Torrijos verlaten het Witte Huis, waar beide staatslieden spraken over het verdrag inzake het Panamakanaal. Het verdrag werd gisteren door beide partijen Amerikaanse president sprak geparafeerd, vandaag ondertekenden beide presidenten het. r> met zijn gasten over het Panama akkoord, de wapenverkoop, de be perking van kernenergie en de mensenrechten. Carter had bij voorbaat al laten weten "geen blad voor de mond te zullen nemen". De laatste tijd was er kritiek op hem geleverd dat hij zich niet moest in laten met de Zuidamerikaanse dic tators. De woordvoerde van de pre sident, Jody Powell, verklaarde dat het de politiek van Carter is om ook met dergelijke staatshoofden van gedachten te wisselen ook al is de Amerikaanse regering het niet eens met de politiek van deze Zuidame rikaanse leiders. De weduwe van de in de Verenigde Staten vermoorde Chileense ex- minister Orlando Letelier protes teerde gisteren in Washington te gen het gesprek tussen Carter en Pinochet. Isabel Letelier zei dat zij genoeg bewijzen had dat de moord op haar man, vorig jaar, het werk was "van de Chileense dictatuur". De ondertekening van het akkoord over het Panama-kanaal vond van daag plaats in het gebouw van de Organisatie van Amerikaanse Sta ten (OAS). Bij de ontvangst heeft Carter "vergeten" Pinochet de hand te drukken. Het is gebruike lijk dat men elkaar voor de lenzen van de fotografen uitvoerig de hand geeft maar Carter verzuimde dit te doen. De Amerikaanse president verklaarde na afloop van het gesp rek met de Chileense junta-leider dat zij een zeer open gesprek had den gevoerd over de kwestie van de mensenrechten.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 17