LEIDSCH DAGBLAD LEIDER VAN ACTIES ZAT IN SCHOOL Brief met eisen in auto aangetroffen Leiderdorpse school in milieuproject van EG Nieuwe naam en nieuw pand LAF vandaag Uyl- Overleg Den Yeringa -NJELDHOVEN MSHIONS Kamerlid Lab an (PvdA) DINSDAG 6 SEPTEMBER 1977 OPGERICHT 1 MAART 1860 35338 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN (Van een onzer verslaggevers) wordt' echter getr LEIDEN - De Leidsche Apparaten- personeelsleden bi fabriek (LAF) zal binnen afzienbare Brocades-concern Aankomst van één van de ve dachten bij het gerechtsgebouw i Assen. Proces tegen Zuidmolukse terroristen begonnen ASSEN (SP/ANP) - Niet Max P. maar de 26-jarige Willem S. uit Bovens- milde was de leider van de twee Zuidmolukse acties in Drente afgelo pen voorjaar. Dat bleek vanmorgen na de eerste ochtendzitting van het proces tegen de Zuidmolukse terroristen in het zeer streng bewaakte gerechtsgebouw in Assen. S. was één van de bezetters in de openbare lagere school in Bovensmilde. Max P. werd bij de overmeestering van de trein in De Punt doodgeschoten. tijd verhuizen drijfspand in Zoeterwoude op korte afstand van de Heineken- vestiging in de Grote Polder. Tege- plaats te geven. Daarbij wordt met name gedacht aan die bedrijven van Gist-Brocades, die in Delft zijn gevestigd. lijkertijd met de verhuizing zal de Over de plannen vonden vanmid- LAF een naamsverandering on- dag afrondende besprekingen dergaan. Het bedrijf zal Gist Bro- plaats met de staf van de Leidse cades Technical Products gaan he- Apparatenfabriek. Verderzullen de ten. komende dagen de plannen het nieuwe bedrijf den besproken met de centrale on dernemingsraad van Gist- Brocades, terwijl voor donderdag avond een vergadering is belegd door de vakbonden. Het personeel De bouw maakt onderdeel uit van een struc tuurvoorstel waarover onlangs principe overeenstemming is l reikt tussen de directie moederbedrijf Gist-Brocades en de zal zich op die bijeenkomst vakbonden. In het nieuwe bedrijf principe-bijeenkomst kunnen uit- zal de apparatenbouw zoals die in spreken. het Leidse bedrijf worden voortge- zet. Daarbij zal gebruik worden gemaakt van de kennis die er be staat bij Gist-Brocades in Delft. Een deel van het Leidse personeel zal naar het nieuwe bedrijf in Zoe terwoude verhuizen, terwijl een ander deel (onder andere de ver koopleiding) in de toekomst vanuit Delft zal gaan opereren. Het is de bedoeling dat ook vanuit Delft een aantal werknemers naar Zoeter woude worden overgeplaatst. Inmiddels zijn de eerste bespre kingen gevoerd met het personeel over de overplaatsing. Hoewel het exacte aantal arbeidsplaatsen nog niet precies bekend is, zal er waar schijnlijk voor een aantal Leidse werknemers geen plaats zijn in de nieuwe Zoeterwoudse fabriek. Er „Ik ben begin januari van dit jaar op het idee gekomen om een actie te voeren", aldus de leider van de gij zelingsacties. „Na de gijzelingen in Wijster en Amsterdam had de hele wereld nog niet begrepen wat wij Zuidmolukkers willen. Het werd doodgezwegen." Oorspronkelijk bestond de groep die de actie in de school zou uitvoe ren uit zes man, maar Izaac T. en Ronnie L. haakten later af. Zij ko zen uiteindelijk voor de trein. Op de zaterdag voor de gijzelings daden kwamen beide groepen nog samen. Anis P. zou oorspronkelijk ook meedoen. Hij bleef uiteindelijk achter en zal nu terecht staan we gens medeplichtigheid. „We wilden met gevangen makkers naar het land, dat ons verder zou helpen. Daarna wilden we naar In donesië om acties te voeren", aldus Gustaaf T. Ook deze verdachte, die in de school „Maat" werd genoemd, wei gerde net als Willem S. tegenover president Fliek de naam van het land te noemen, dat hem had moe ten ontvangen. Ik geloof niet dat ik die naam moet noemen, zei hij. Spandoeken Ongeladen n de schoolbezet- Ontvoering Duitse voorzitter werkgevers morgens om negen uur liep de groep van vier naar de lagere school. De wapens waren ongela den. De eisen stonden op papier, een aantal brieven met de eisen gingen op weg naar de school op de post. Willem liep met een Browning pistool in zijn hand direct naar de vijfde klas van de school en richtte het pistool op het voorhoofd van meester Van Beetz: „Sluit de gor dijnen en blijf kalm". Elders in het gebouw vièlen schoten. „We hadden afgesproken dat de gegijzelden in leven moesten blijven", aldus de zachtjes pratende Willem S. De president van de rechtbank her innerde eraan dat de acties in De Punt en Bovensmilde door ge welddadig overheidsingrijpen wa ren beëindigd. „De rechtbank acht zich niet geroepen om over die af loop een oordeel te geven. Er is geen strafrechtelijk verband", al dus de president. In de loop van de ochtend melden ziel bouw een aantal Zuidmolukse jongeren met spandoeken. Op een van die doeken stond te lezen: "Onze wraak zal komen op het moment dat u slaapt". DEN HAAG (ANP) - De beide in formateurs dr. Veringa en drs. Den Uyl hebben vanmorgen op het Catshuis in Den Haag gepraat over de wijze waarop zij de ver dere informatiewerkzaamheden gaan aanpakken. Verwacht wordt dat de informateurs morgen ge sprekken zullen voeren met de fractievoorzitters Van Thijn (PvdA), Van Agt (CDA) en Terlouw (D'66). Regen Aanvankelijk zwaar bewolkt met re gen, later van het noordwesten uit op klaringen. Matige tot krachtige aan de kust enige tijd harde wind ruimend van zuidwest naar west tot noordwest. Minima ongeveer 14 graden, maxima omstreeks 18 graden. (Opgemaakt om 11.15 uur). Boven het noordelijk deel van de Atlanti sche Oceaan tot in Noord west-Rusland handhaaft zich een brede westelijke stroming. Hierin komen regelmatig sto ringen voor. die in dit gebied veel wind en slecht weer veroorzaken met max. temperaturen van rond 15 graden. Vanmorgen bevond zich een dergelijke storing met een uitgebreid regengebied tussen Ierland en Schotland. Verwacht wordt dat deze storing in een stiel tempo de Noordzee overtrekt in de richting Na het voorbijtrekken zullen naast buien ook opklaringen voorkomen. Van de Azoren.via Frankrijken Polen tot ver in Rusland strekt zich een gordel van hoge- luchtdruk uit. In al deze gebiedenmaar ook ten zuiden rond 25 graden. Zon op: 7.01 uur; onder: 20.14 uu Maan op: 1.00 uur; onder: 16.38 u Hoogwater te Katwijk te 10.54 ei uur, laagwater te 6.13 en 18.44 ui KEULEN (DPA/AFP/SP) - In de auto waarmee gisteren de voorzitter van het West- duitse werkgeversverbond Hanns-Martin Schleyer is ontvoerd, is een brief ge vonden waarin eisen wor den gesteld, zo heeft de Westduitse minister van jus titie vanmorgen via de radio meegedeeld. Hij weigerde op details in te gaan. De auto werd na de overval op Schleyer, waarbij vier begeleiders werden gedood, gevonden in een onder grondse garage aan de rand van Keulen. Ook de woordvoerder van de rege ring in Bonn, Klaus Boiling, heeft bevestigd dat de verlangens van de terroristen bekend zijn zonder daarop nader in te gaan. Wel zei hij te verwachten dat het verdere ver loop van de gebeurtenissen over eenkomst kan vertonen met de ontvoering van de Berlijnse CDU- politicus Peter Lorenz in februari 1975. Destijds zijn in ruil voor Lo renz' leven vijf veroordeelde terro risten vrijgelaten en per vleigtuig naar Zuid-Jemen overgebracht. Vergeten en allen die in Stammheim (de ge vangenis van Stuttgart) gevangen Hoofdonderwijzer Van Vliet on- zitten. Zo niet dan wordt Schleyer derhield op aanwijzing van de gijze- om kwart over zes geëxecuteerd", laars contact met psychiater dr. DPA in Hamburg kreeg vanmor- Mulder en de anderen. „Toen het gen een nieuw telefoontje van een eerste ultimatum was verstreken onbekende, die eveneens de vrijla- hebben we vergeten een nieuw ting van een aantal leden van de tijdstip te noemen." Baader-Meinhofbeweging eiste. Willem S. hield vol dat was over- Op het bureau van het Franse pers- eengekomen dat na vrijlating van bureau AFP in Bonn werd van- de kinderen een vrije aftocht moge morgen een brief ontvangen die Ujk was. Met meeneming van een was gedateerd op 3 september en aantal vrijwillige gijzelaars. de inhoud verband leek te leggen tussen de beëindiging van de hongerstaking van de gedeti neerden in de Stammheim- gevangenis en de ontvoering van Schleyer. Hanns Martin Schleyer. Aanvankelijk was besloten om de actie op woensdag 18 mei uit te voeren. De groep voor de treinka ping was toen evenwel nog niet klaar. Men besloot toen op maan dag 23 mei tot actie over te gaan. Mislukte stunt van Feyenoord (Van een onzer verslaggevers) LONDEN - De publiciteits stuntvan Feyenoord is mislukt; George Best (30) zal niet voor de Rotterdamse eredivisieclub gaan voetballen. Manager Guus Brox, die het plannetje had be dacht het "enfant terrible" van het Engelse voetbal voor één seizoen in te huren, kan dat idee wél vergeten. Brox was gewoon te laat; Best is door zijn oude club Fulham uit de Engelse tweede divisie al gehuurd van de Amerikaanse club Los Ange les Aztecs en Fulham wil "Sweet Georgie" voor geen prijs afstaan. "Het heeft ons verschrikkelijk veel moeite ge kost om hem weer naar Londen te halen en geloof me, hij speelt deze winter nergens anders dan bij ons. Zijn heroptreden zater dag tegen Blackburn Rovers was bovendien niet onverdiens telijk", zo vertelde een be stuurslid van Fulham vanmor gen. Het federale parket in Wiesbaden heeft gisteren aan Interpol ge- Driifv66r vraagd deel te nemen aan de jacht J op de ontvoerders. De tweede verdachte uit de groep len de leden van de harde kern van Een paar uur na de aanslag in Keu- schoolbezetters Gustaaf J. T. (24) Het lijkt ook niet toevallig dat kele dagen voor de aanslag in Keu- LAMAN de harde kern Baader-Meinhofbeweging durende honger- en dorststaking gevangenis van Stuttgart- heeft beëindigd. Het is zeer wel Stammheim weer eenzaam opge- Burberrys Door kenners mef eerbied uitgesproken Waarom? Omdat alles van BURBERRYS echte Engelse high-qiality is. Kleding, met net dat vleugje sportieve chic, dat de hedentijdse man aanspreekt. Wij laten u graag de nieuwe BURBERRYS-modellen zien in kostuums, regenjassen, blazers en pantalons. Winkelcentrum "Lange Voort" Irislaan 53, telefoon 071-151658 Oegstgeest mogelijk dat de betrokkenen kenden op hun bevrijding in het kader van deze actie en daarom er naar hebben gestreefd in korte tijd zoveel mogelijk op krachten te ko- Bölling maakte vanmorgen ook bekend dat aanwijzingen omtrent de ontvoering van Schleyer zijn ge vonden in papieren ten huize van ex-advocaat Siegfried Haag, op het ogenblik gedetineerd onder ver denking van lidmaatschap van een „misdadige vereniging". Bij verscheidene nieuwsmedia kwamen in de loop van de nacht en dag anonieme telefoontjes binnen. Zo ontving het persbureau DPA in Karlsruhe gisteravond een tele foontje, waarin een onbekende zei te spreken als woordvoerder van de Rote Armee Fraktion (RAF), de meest gebruikelijke benaming voor de Baader-Meinhof-groep. De onbekende zei: „Wij nemen de ver antwoordelijkheid van de aanslag op Schleyer op ons. De volgende zal iemand van de energievoorziening zijn". De politie heeft gezegd het te lefoontje serieus te nemen. Het boulevardblad Bild-Zeitung maakte korte tijd later bekend dat het in München ook een anoniem telefoontje had binnengekregen. „Wij eisen de vrijlating van Baader (Zie verder pagina uit Assen noemde het gebrek daden van de Nederlandse regering na Wijster als de voornaamste drijf veer voor de actie. „Er was een commissie van tien, maar wat deed die groep eigenlijk?" AEG SLAGBOORMACHINES bij test SVWO als beste uit de bus, zie consumentengids. Uit voorraad leverbaar. 20 PAGINA'S De heer Zwart vertelt zijn familie in Maastricht, dat hij goed en wel in het St. Antho ny's Hospital is aangeko men. Hij was één van de elf patiënten, met wie gisteren de derde „hartluchtbrug" werd geopend. Ditmaal naar de Britse hoofdstad. Men hoopt tweeduizend patiën ten per jaar te kunnen over vliegen. PAGINA 7 „Roots" vanavond voor de eerste maal op tv: veel goed koop sentiment. PAGINA 5 Ian Smith werkt aan een „in terne regeling" PAGINA 9 Vijfendertig gewonden bij bomexplosie in Bagdad PAGINA 10 O Hans Croon ziet de inzinking al aankomen PAGINA 13 DEN HAAG (ANP) - Het PvdA Tweede-Kamerlid C. Laban is gis teravond in Sorento (Italië) na een hartaanval overleden. Hij was 52 jaar. Vorige week reisde hij als lid van het Europese parlement naar Sorento voor het bijwonen van studiedagen van de socialistische fractie in het Europese parlement over de werkgelegenheid in de Eu ropese Gemeenschap en de pro blematiek van de Middellandse Zeelanden. Cees Laban was sedert 18 decem ber 1967 lid van de Tweede Kamer. Tevoren was hij werkzaam bij de gemeente Rotterdam bij de afde ling jeugdzaken, onderwijs en vorming. Als Tweede-Kamerlid was hy voorzitter van de vaste Ka mercommissie voor ambtenaren zaken. Ook was hij lid van de on derwijscommissie. In ljet Europese parlement was hij voor de socialis tische fractie woordvoerder bij landbouwaangelegenheden. Laban zou morgen 53 jaar' zijn ge worden. Als opvolger in de Tweede Kamer komt in aanmerking de heer F. Moor (42) uit Hoek van Holland, werkzaam bij de DSM-dochter Synres. (Van onze correspondemte) LEIDERDORP - De Leiderdorpse openbare lagere school is uitge kozen om deel te nemen aan 'n EG- project over milieu-onderwijs. Uit elk van de negen lidstaten van de gemeenschap neemt één school aan dat project deel. Doel van het project is de leerlingen kennis te la ten maken met hun omgeving en een blijvende betrokkenheid bij de samenleving en het milieu aan te kweken. "Wij zijn al langer intensief bezig met het milieu," aldus het hoofd van de school, de heer E. Snell. "Sinds 1974 proberen we de leer lingen bij het milieu, de samenle ving als geheel te betrekken." Dat doet de school onder me< een school-in-bos-project. door maken de kinderen kennis met de natuur en het ontstaan van het landschap. De leerlingen gaan ook regelmatig naar het Wassena- arse natuurgebied Meijendel en de Leiderdorpse lagere school heeft intensief contact met de Haagse school- en kindertuinen. Die laatste instantie helpt ook bij het opzetten van de schooltuin. Het contact met de Haagse schooi en kindertuinen, die mede heeft geadviseerd welke school voor deelneming aan get EG-project in aanmerking moest komen, is vol gens de heer Snell de reden ge weest waarom De Springschans is uitgezocht. Er zijn besprekingen gaande tussen de deelnemende scholen en het Ierse Trinity-college, de universi teit die het project begeleidt. De meeste deelnemers hebben ?rmet voorgesteld om gezamenlijk een Daar- project op te zetten. De Spring schans voelde daar niet veel voor en wil de ouders, leerkrachten en kin deren zelf laten meepraten over de manier waarop het EG-idee moet worden uitgewerkt. De school heeft voorgesteld geza menlijk doelstellingen te formule ren. Volgens De Springschans moet het doel van het project zyn: de kinderen inzicht geven in en verantwoordelijkheid bijbrengen voor de samenleving. In februari komen de deelnemende scholen opnieuw in Dublin bij el kaar om die ideeën verder uit te werken.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 1