Paus Paulus VI wordt tachtig en hij blijft ABN Bank 2% méér rente. Maar toch vrij over uw spaargeld kunnen beschikken. Wij helpen. esanaBB» CDA wil kustwacht Vragen over uitleveri ring Financieele Dagblad toch weer verschenen ZEEYALKING ALLEEN NOG KAMERLID VRIJDAG 2 SEPTEMBER 1977 Bijbelavonden in Leidse Lokhorstkerk beginnen weer LEIDEN - Op vrijdag 16 sep tember worden de om de veer tien dagen te houden bijbela vonden in de Lokhorstkerk aan de Pieterskerkstraat in Leiden hervat. "Deze avonden hebben een evangeliserend en geloofsop- bouwend karakter", zo schreef ons de man, die ons het nieuwe programma toezond. "Gezien de belangstelling zijn deze samenkomsten voor ve len een begrip geworden. Er wordt noch openlijk, noch be dekt propaganda gemaakt voor enige kerk,sekte of groep. De sprekers wijzen alleen heen naar Christus als de Hei land der wereld". Op veler verzoek worden onder het thema "De toekomst van de christenheid" de eerste drie hoofdstukken van het laatste bijbelboek, de Openbaring, behandeld. In de pauze van de samenkomsten kunnen schrif telijke vragen worden gesteld. Vrijdag 16 september spreekt de heer D. Jan Bruijn te Wasse naar over "Zie. Hij komt met de wolken". De heer E. Ouwe- neel uit Beek stelt op 30 sep tember de vraag aan de orde waarom de kerk verdrukking moet verwachten. "Heeft de kerk het voor het zeggen?" is op 14 oktober de titel van de lezing van de heer J.G. Fijn- vandraat uit Leeuwarden. Op 28 oktober spreekt de heer J. van Stormbroek uit Beek bergen over het onderwerp "Voor wie komt Christus als een dief'" De heer J.G. Fijn- vandraat komt op 11 novem ber terug voor een lezing over "de grote verdrukking voorde kerk." en de heer J.Ph. Fijn- vandraat uit Sneek besluit de serie op 25 november over "Het einde van de kerkge schiedenis?". Alle avonden beginnen om 8 heeft e contactadressen groep die deze st voorbereid zijn: N. van Til burg, Lemsteraakwerf 9 Lei den, telefoon 146855, en de heer P. van der Heijden, Rietschans 38 Leiderdorp. Paus Paulus VI wordt deze maand 80 jaar. Voor alle re siderende bisschoppen geldt sinds kort dat zij met 75 jaar aftreden, om precies te zijn: een verzoek daartoe zullen doen aan de paus. Volgens zijn eigen voor schriften zou hij al 5 jaar ge leden zijn ontslag als bis schop van Rome hebben moeten indienen. Voor zichzelf heeft de paus die leeftijdsgrens echter niet gesteld. Hij acht zijn bisschopsambt onver brekelijk met het pausschap ver bonden. En voor het pausschap is geen leeftijdsgrens gesteld. De paus kan overigens wel aftre den. In het Kerkelijk Wetboek, de codex, staat in het hoofdstuk over „de hoogste macht": „De paus kan van zijn ambt afstand doen. Hiertoe is niet vereist dat deze afstand wordt aanvaard door de kardinalen of andere personen. Overigens gaat de pauselijke macht door niets ver loren. Niemand kan ze hem ontne men, ook geen algemeen concilie". Vier pausen hebben in de loop van de kerkgeschiedenis van het recht van aftreden gebruik gemaakt: Be- nedictus in 1045, Gregorius in 1046, Celestino in 1294 en Gregorius XII in 1425. De huidige paus zal hen niet navolgen. Hij acht het een hei lige plicht, dit hoge ambt tot zijn dood te vervullen. „Verbannen" Giovanni Battista Montini werd op 26 september 1897 in Concesio (Lombardije) in Italië geboren. Aanvankelijk wilde hij journalist worden. Als priesterstudent journalist was hij tijdens zijn studie verbonden aan een militant studen tenblad. Na zijn priesterwijding in 1923 studeerde hij aan de pause lijke diplomatenacademie en de Gregoriaanse universiteit. Hij zocht ook toen contact met strijd bare studenten, werd studenten pastor en later adviseur. Tegelijker tijd was hij kantoorklerk op het staatssecretariaat. Na een korte periode verbonden te zijn geweest aan de nuntiatuur in Warschau (Polen), kwam hij in 1929 weer in dienst van het staatssecre tariaat. Hij klom op tot plaatsver vangend staatssecretaris. De tweede man na de paus, omdat Pius XII zelf staatssecretaris wilde blijven. In 1954 werd hij, tot verbazing van velen, „verbannen" naar Milaan. Daar was hij aartsbisschop Hij weigerde de kardinaalshoed en was desondanks in 1958 eigenlijk de uitverkoren opvolger van Pius XII. Paus Johannes XXIII verhief hem in datzelfde jaar nog tot kardinaal. Als bisschop van Milaan verwierf Montini grote populariteit door zijn werk voor de arbeiders. Dat opko men voor de misdeelden maakte hem in veler ogen progressief. Als favoriet trad hij in 1963 na de dood van de over de gehele wereld be minde Johannes het conclaaf bin nen. De reden hiervan lag in het feit, dat hij al na de dood van Pius XIII, ondanks het feit dat hij geen kardinaal was, als kandidaat gold. Op 21 juni werd hij in slechts één dag kiezen, hetgeen een zeldzaam heid is, tot paus gekozen. ,.En op deze steenrots (Petrus) zal Ik Mijn kerk bouwen". Deze woorden van Hem, wiens plaatsvervanger op aarde hij heet te zijn, drukken paus Paulus VI dage lijks op de schouders. Hij is in de loop der jaren een wat zwaarmoe dige, soms aarzelende, dan weer druk pratende, eenzame figuur ge worden, die overigens - en dat wordt vaak vergeten - een bijzon den helder denkende, intellectueel begaafde, intens bewogen, bemin nelijke en hard werkende man is gebleven. Hij is een paus die staat tussen vooruitstrevenden en behouden den, die hij beiden verwijt zich niet Paus Paulus VI wordt deze maand 80 jaar. Een aankondiging tot aftreden hoeft echter niet van hem te worden verwacht. in nederige gehoorzaamheid aan de onfeilbare paus van Rome te on derwerpen. Progressieven wenden zich van hem af, omdat hij in hun ogen te behoudend is; omdat ze weer een Johannes willen, een man, die meer doortastend is en die begrip heeft voor de noodzakelijke vernieuwin gen; in elk geval geen man, die „Humanae Vitae" schrijft en star blijft vasthouden aan het priester celibaat. Behoudzuchtigen, zoals mgr. Lefebvre, keren de progress ieven van hem af, omdat hij in hun ogen te vooruitstrevend is en de- progressieven te veel ruimte laat; omdat hij onwrikbaar staat achter het in hun ogen „schismatieke" Tweede Vaticaans Concilie. Zich zelf Paus Paulus wil zichzelf zijn, d.w.z. vooruitstrevend, dus staan achter de vernieuwingen van het Vati caans Concilie, maar behoudend waar het uitspraken van „Rome", de kerk, van zichzelf betreft. Hij is en blijft de paus naar wie de katho lieken dienen te luisteren. Hij ver wacht vamiedere katholiek dat hij zich deze verantwoordelijkheid bewust is. Van zijn kant schuwt paus Paulus de verantwoordelijkheid niet en men behoeft dan ook geen aftreden te verwachten bij het bereiken van deze tachtigste verjaardag. THEO KROON De Hervormde Kerk zal er rekening mee moeten houden, dat haar aandeel in de totale be volking, dat nu 23,5 procent be draagt, in de komende jaren ge stadig zal teruglopen en spoe dig onder de 20 zal liggen. Dat schrijft dr. C.P. van Andel (61) te Laren (NH) in het Re monstrants Weekblad. Dr. Van Andel is een aantal jaren her vormd predikant geweest en was later secretaris van de her vormde raad voor de zaken van overheid en samenleving. De Sociale Academie te Amster dam had hem als stafdocent. Sinds 1975 is hij directeur van de Anne Frank-stichting in Amsterdam. Dr. Van Andel acht het moge lijk, dat het proces van terug gang voor kleinere kerken zelfs catastrofaal wordt. Hij noemt dan de doopsgezinden, remon stranten en luthersen. Hun ge middelde was in 1971 respec tievelijk 0,19, 0,30 en 0,31 pro cent. Maar voor de leeftijds groep van 0 tot4 jaar liggen deze getallen veel lager, namelijk 0,08, 0,13 en 0,16 procent. Dat betekent een sterke daling van de ledentallen in de komende jaren. Dr. Van Andel noemt dat een "trieste realiteit", niet al leen voor deze kerken zelf, maar ook voor de "grote kerken", omdat de doopsgezinden, re monstranten en lutheranen be langrijke tradities vertegen woordigen. Door de kleine ker ken hebben de andere een le vend contact met deze tradities. De schrijver meent, dat de gro tere kerken de kleine de hel pende hand moeten bieden. Het zou bijvoorbeeld overwogen kunnen worden, dat, overeen komstig de Waalse Reünie, ook de remonstranten, lutheranen en doopsgezinden, met behoud van hun eigen geestelijk karak ter, enige classes zouden vor men binnen de Hervormde Kerk. De op deze wijze in een groter geheel opgenomen ker ken zouden gebruik kunnen maken van allerlei voorzienin gen die een grote kerk zich nog kan veroorloven, bijvoorbeeld pensioenfonds, opleiding van predikanten. vorming van ambtsdragers en andere ge meenteleden, hulpfondsen, or ganen van bijstand enz. Retraite Vanavond om half 9 wordt in de hervormde kerk van Zoe- terwoude een retraite geopend, die tot zondagmiddag 3 uur duurt. De opzet van zo'n retraite is "om een paar dagen gelegen heid te hebben elkaar te ont moeten, op adem te komen en van gedachten te wisselen". Een vast element vormen de "getijdediensten", 's morgens om half 8, 's middags om 12 uur en 's avonds half 8. Het gebed is het thema van deze retraite, waaraan niet alleen Zoeterwouders maar ook be langstellenden uit andere delen van het land deelnemen. Er wordt ingegaan op de bijbelse achtergronden van het midden en ook op de mogelijkheden en onmogelijkheden die men zelf ervaart. Bij het gesprek van morgenochtend (zaterdag) zal zuster Lex van de fraterniteit van de kleine zusters van Jezus de retraitegangers behulpzaam zijn. Zondagmorgen om 10 uur is er een gezinsdient in de kerk, waarmee ook het winterwerk van de hervormde gemeente wordt geopend. Vanavond om 7 uur werkt de Leidse jongerengroep The Lord's Folks in de rk kerk te Woubrugge mee aan een eucha ristieviering onder het thema "Gods wegen zijn geen mens- eriwegen". Morgen, van half 11 tot 7 uur, wordt in "Tivoli" te Utrecht een landelijke Israèl-dag gehou den, uitgaande van het zen dingswerk Middernachtsroep. De dag is aangekondigd als een "demonstratie van bijbelgelo vigen voor Israël". Het doel van dit zendingswerk is: "De wereld met het evangelie van Jezus Christus te bereiken en de gelo vigen dieper in het Woord Gods in te leiden ter voorbereiding op de wederkomst des Heren". De evangelist Wim Malgo uit Zü- rich, die de algehele leiding van de Middernachtsroep neeft, houdt een tijdrede met als titel "De stormtekens in het Midden-Oosten in het licht van de bijbel". ATOOMAFVAL De Raad van Kerken in de provincie Groningen is tegen dumping van atoomafval. In een „notitie" aan alle parochie- en kerkeraden spreekt hij van een „noodlottige ontwikke ling", ook al omdat er nog geen deugdelijk systeem voor de op slag van radio-actief afval is ge vonden. Er moet volgens de raad met veel meer inzet en po litieke wil gestreefd worden naar andere energievoorzienin gen en naar energiebesparing. De ontwikkeling is, aldus de raad temeer noodlottig omdat de vervaardiging op grote schaal van plutonium directe militaire gevolgen heeft (de noodzakelijke bewaking werkt de vermilitarisering in de hand) en de aanwezigheid van deze gevaarlijke stoffen de samenle ving bijzonder kwetsbaar maakt. In het algemeen constateert de Groningse Raad van Kerken, dat de bewapening zeer veel geld kost en kostbare grond stoffen verslindt. Als de wapens niet gebruikt worden, wordt er enorm veel materiaal verspild, en komt het wel tot een gebruik, dan is de ramp helemaal niet te overzien. Onze kinderen en kleinkinderen mogen wij niet opschepen met een levensge vaarlijke erfenis, aldus de raad. Werving Om onder jongeren het ideaal van de missionaris te stimule ren, heeft de Sociëteit van Mis sionarissen van Afrika, de Witte Paters, in Nijmegen een nieuw huis geopend. De gemeenschap bestaat nu uit vijf missionaris sen, van wie er één doceert aan de Nijmeegse universiteit, ter wijl een ander daar studeert. Als gemeenschap zullen zij zich er voor inzetten, het missionaris- ideaal meer bekendheid te ge ven en jongeren op deze weg te begeleiden. De communiteit heeft vöor jaar onderdak gevonden aan de Witsenburgselaan 34 in Nijme gen. DEN HAAG (SP) - Het CDA wil dat de regering overweegt een kust wacht in te stellen. Deze kustwacht zal de smokkel van verdovende middelen en wapens moeten tegengaan. De suggestie van de kustwacht doen de CDA-Kamerleden Van Dam, Cornelissen en Misselink in schriftelijke vragen aan de minis ters van justitie en finaciën. Zij willen van de ministers weten waarom niet eerder een. kustwacht is ingesteld. De Kamerleden vin den dat de zeegrens net zo intensief moet worden bewaakt als de land grens. advertentie DEN HAAG (ANP) - Het Tweede- Kamerlid Van der Lek (PSP) heeft gisteren de ministers Van der Stoel van Buitenlandse Zaken en Van Agt van Justitie om inlichtingen gevraagd over de Nederlander Klaas van H, die op 16 oktober 1975 in West-Duitsland gearresteerd werd. Met name is gevraagd wat er gedaan is om de uitlevering van Van H. te bewerkstelligen en of binnenkort mededelingen gedaan kunnen worden over het vrijkomen van betrokkene. Volgens het Kamerlid is Van H. door de Westduitse justitie over de Nederlands-Duitse grens gelokt met dé bedoeling hem te arreste ren. Hij is vervolgens beschuldigd en veroordeeld wegens bepaalde feiten, die in Nederland zijn ge pleegd, aldus Van der Lek. Het Kamerlid vindt, dat Nederland aan het gebeuren niet voorbij mag gaan. "Het is ontoelaatbaar dat op deze wijze de Nederlandse rechts- souvereiniteit wordt aangetast", aldus Van der Lek. U wilt meer rente van uw spaargeld hebben, maar er toch vrij over kunnen beschikken? Dan is de ABN Spaar-Extra- Rekening of het ABN Spaar-Extra- Boekje voor u de oplossing. Want daarmee krijgt u 2% meer rente dan met een gewone spaarrekening. De ABN berekent wel 1% opnamekosten over het door u opgenomen bedrag. Deze spaarvorm is dus extra aantrekkelijk als u uw spaargeld geruime tijd niet hoeft aan te spreken. Als u belangstelling hebt, informeert u dan eens bij het ABN-kantoor bij u in de buurt. U kunt ook de coupon insturen; dan krijgt u alle informatie in de bus. U kunt mij helpen door informatie te sturen over de voordelen van een Spaar-Extra-Rekening/Boekje. Dhr./Mevr./Mej.: Straat: Plaats: Tel.: Heeft reeds een rekening bij de ABN: ja/neen. Zo ja, bij ABN-kantoor: In ongetrankeerde envelop zenden aan: Algemene Bank Nederland, A fd. O.D.50, Antwoordnr. 1555,1000 PA Amsterdam. AALSMEER - De voorbereidingen voor het Aalsmeerder bloemencorso en voor de bloemententoonstelling zijn in volle gang. De tentoonstelling zal morgen worden geopend door mrTPieter van Vollenhoven Moeilijkheden duren voort AMSTERDAM (ANP) - Hoewel de moeilijkheden over de aanstelling van directeur Ten Brink voortdu ren is het Financieele Dagblad na eén dag afwezigheid weer versche nen. Het tegen de nieuwe directeur gekante personeel heeft bereikt dat hangende verder bestudering van het probleem door een werkgroep Ten Brink zijn directeurschap van de vennootschap niet zal doorzet ten. In een gezamenlijke verklaring van alle partijen staat te lezen, dat direc tie van de Sijthoff-uitgeverij, verte genwoordigers van het personeel van de grafische vakbond en van de Nederlandse Vereniging van Jour nalisten (NVJ) overeen zijn geko men een aantal werkgroepen in het leven te roepen, die een rapport moeten gaan uitbrengen over een vast te stellen investeringsplan, een redactiestatuut en een statuut voor het vertegenwoordigende overleg binnen de vennootschap. Bij het overleg in de werkgroepen, waarin ook de ondernemingsstruc tuur ter sprake zal komen, zullen ook worden betrokken vertegen woordigers van alle genoemde par tijen. De heer Ten Brink zal de be sprekingen in de werkgroepen als gespreksdeelnemer bijwonen, zo staat in de verklaring. DEN HAAG (SP) - Staatssecretaris Zeevalking heeft gisteren besloten Kamerlid te blijven en zijn werk als staatssecretaris er aan te geven. Zeevalking (D'66) is éen van de eerste leden van het demissionaire kabinet Den Uyl die zijn keus be paalt. Alle bewindslieden die op dit mo ment ook in de Tweede Kamer zit ten moeten uiterlijk donderdag 8 september kiezen welke functie zij opgeven.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 19