in handen Z.-Afrika Walvisbaai Haig: tweede Nederlandse brigade naar Duitsland "Niemand wijst plannen zonder meer af" NAAST HET NIEUWS Unesco mag van Israël naar westelijk Jordanië Tito als eerste in mausoleum voor Mao BELGIE WORDT DONKER Frankrijk wil landbouw niet aan Spanje opofferen Nog geen zekerheid rond Kalkar DONDERDAG 1 SEPTEMBER 1977 BUITENLAND PAGINA 9 Witte Huis over missie Yorig en Owen naar Rhodesië SCHUTTERS Een ploeg Rhodesische scherpschutters heeft gisteren in Salisbury het wereldkampioenschap pistoolschieten gewonnen. Zij klopten met een klein verschil de Verenigde Staten die tweede werden, ge volgd door Engeland, West-Duitsland en België. ONGELUKKEN DOOR CAMERA Eén bepaalde rood-lichtcamera in Arnhem veroorzaakt extra ver keersongelukken. Veel automobilisten ontdekken het geflits van de camera en trappen dan plotseling op de rem, waardoor veel ketting botsingen ontstaan. De politie schat dat 40 procent van de ongeluk ken bij de bewuste kruising door de camera worden veroorzaakt. Op andere punten in de stad waar dergelijke camera's staan, heeft men er geen last van. HOOFDLUIS - De Britse gezondheidsdienst heeft gisteren een landelijke campagne aangekondigd tegen hoofdluis. Miljoenen hoofden zullen worden onderzocht, er zullen lezingen worden gehouden en films worden getoond en in één streek is zelfs een zogenoemde „rode (tele foonlijn" ingesteld voor onmiddellijk advies. CARTER ONTVANGT OLTMANS NIET PRETORIA (Reuter) - De Zuidafrikaanse regering heeft gisteren bepaald dat het ruim 1.000 vierkante kilometer metende gëbied van de haven van Walvisbaai dat in Zuidwest-Afrika (Namibië) ligt vanaf vandaag niet meer tot Namibië zal behoren, maar tot Zuid-Afrika. In een proclamatie zegt de regering in Pretoria dat het in de rede ligt en gewenst is dat Walvisbaai als enig gebied met een aan diep water lig gende beschermde haven aan de verder ongenaakbare en gevaar lijke kust van Zuidwest-Afrika wordt bestuurd als deel van Zuid- Afrika's Kaapprovincie. PEKING (Reuter) - President Tito van Joegoslavië is de eerste buiten lander geworden die een bezoek heeft gebracht aan het mausoleum van Mao Tse-toeng, de imposante gedenkhal op het plein van de He melse Vrede in Peking met de bouw waarvan men pas een paar dagen geleden is gereedgekomen. Het bezoek aan het in Romaanse stijl opgetrokken mausoleum on derstreept nog eens het grootse welkom dat de Chinezen de 85- jarige Joegoslavische leider heb ben bereid. De gedenkhal zal pas officieel wor den geopend op 9 september - de eerste verjaardag van Mao's over lijden. Met gebogen hoofd liep Tito de marmeren trappen van de hal op en legde hij een krans bij de kristal len sarcofaag waarin Mao's lichaam wordt bewaard. Later, bij het begin van de eerste gespreksronde tussen Tito en de Chinese leiders, vertelde partijvoorzitter Hoea Koeo-feng dat Mao Tse-toeng maarschalk Tito graag eens had willen ontmoeten. De Joegoslavische president ant woordde dat de dood geen mede dogen kent. Hoea bevestigde ook voor de eerste keer dat het mauso leum op 9 september zal worden geopend. Het grote belang dat de Chinezen aan Tito's bezoek hechten werd eveneens aangetoond door de, voordien nooit waargenomen, hooggeplaatste samenstelling van het onderhandelingsteam bij de besprekingen, gistermorgen, in de grote zaal van het volk. Naast Hoea bestond het team uit de twee vice- voorzitters van de partij Teng fisiao-ping en Li Hsien-nien en drie ministers. Toit de Joegoslavische delegatie behoorden Tito's naaste medewerkers en leden van het Po litburo Stane Dolanc en Aleksan- der Grlickov en minister van bui tenlandse zaken Milos Minic. Van de agenda was geen voorafgaande aankondiging gedaan \maar naar verwachting sprak men over de in ternationale situatie in het alge meen en een nauwere samenwer king tussen China en Joegoslavië, met name op economisch gebied. In juni had premier Vorster van Zuid-Afrika na besprekingen met vertegenwoordigers van westelijke landen over de toekomst van Zuidwest-Afrika al in het parle ment verklaard, dat Walvisbaai en een aantal eilandjes geen deel zou den uitmaken van Zuidwest-Afrika wanneer dit onafhankelijk zou worden, wat in 1979 zou moeten gebeuren. Zuid-Afrika bestuurt Zuidwest- Afrika in weerwil van verklaringen van de Verenigde Naties dat de Zuidafrikaanse aanwezigheid in het land onwettig is. Exclave De stad Walvisbaai, met het omrin gende gebied in totaal ruim 1.000 vierkante kilometer, vormde een in Zuidwest-Afrika liggende zogena amde exclave van de Kaapprovin cie van Zuid-Afrika totdat dit laat ste land in 1922 krachtens een mandaat van de volkerenbond de kolonie Zuidwest-Afrika van Duitsland overnam en de admini stratie en het bestuur over Walvis baai tegelijkertijd aan Windhoek, de hoofdstad van Zuidwest-Afrika, overdroeg. Zuid-Afrika heeft zich tot dusverre steeds op het standpunt gesteld dat Walvisbaai nooit deel heeft uitge maakt van de vroegere Duitse ko lonie Zuidwest-Afrika en dus ook geen deel kan uitmaken van het toekomstige Namibië, maar door de Verenigde Naties en door de be vrijdingsbeweging van Namibië, Swapo, wordt het tot Namibië ge rekend. Wetten Walvisbaai verwerkt vrijwel de ge hele in- en uitvoer van Zuidwest- Afrika. Volgens de proclamatie zullen de Zuidafrikaanse wetten betreffende zwarten in Walvisbaai in de periode tot 1 januari geleidelijk die van het Zuidafrikaanse bestuur gaan ver vangen. Brits soldaat gedood in N.-Ierland BELFAST (UPI)- In de Noordierse hoofdstad is gisteravond een Britse militair die in het noorden van de stad patrouilleerde, door een sluip schutter doodgeschoten. Eerder waren twee kinderen ge wond door een raket, die in Belfast door leden van het verboden Ierse republikeinse leger (IRA) op een Brits legervoertuig was afgescho ten, maar die haar doel miste. In een verklaring zei de IRA het incident te betreuren. Elders in de hoofdstad werd een Britse militair die op wacht stond in het centrum, door een kogel van een sluipschutter in de arm getrof fen. BRUSSEL (SP) - Zoals iedere vakantieganger weet is België 's nachts hel verlicht en Neder land aardedonker. Voor de zeldzame autorijder die 's nachts over de Belgische wegen vliegt staan vele honderden enorme lampen te branden. Vanaf volgende week gaan ze op de belangrijkste autowegen om middernacht uit. Een woordvoerder van de mi nister van verkeer zegt dat de autorijder de indruk kreeg dat energie in België niets kostte. Tellingen hebben aangetoond dat er tussen middernacht en vijf uur slechts zeer weinig ver keer op de weg zit. Binnen an derhalf jaar zal het licht op de autowegen in die uren worden uitgeschakeld. NICOSIA (UPI) - Spyros Kyprianou achter de microfoon) is gisteren de onlangs overleden aartsbisschop Makarios officieel opgevolgd als presi dent van het verdeelde eiland Cyprus. De 44-jarige Kyprianou was sedert Makariosdood op 3 augustus waar nemend president en aangezien hij de enige kandidaat was voor de post van staatshoofd is zijn opvolging gisteren op het middaguur definitief geworden. Volgens politieke kringen hadden alle vier grote Grieks- Cyprische partijen besloten Kyprianou te steunen om de spanningen na Makarios' dood niet te doen toenemen. Makarios' termijn zou toch in februari van het komend jaar zijn verstreken en dan zal, naar verwachtingdoor alle partijen hard worden gestreden om de presidentsverkiezingen te winnen. Kyprianou, een politicus die rechts van het centrum staat, is vaak "een Makarios man" en een "beroeps minister van buitenlandse zaken" ge noemd. Makarios benoemde hem in 1960, bij de onafhankelijkheid, tot minister van buitenlandse zaken en hij behield die portefeuille tot 1962. De Nederlandse journalist Willem Oltmans zal niet door de Ameri kaanse president Jimmy Carter worden ontvangen. Oltmans had om een onderhoud met Carter gevraagd. Hij zegt over bewijzen te be schikken dat de moordaanslag op president John Kennedy het ge volg was van een complot. De bewijzen heeft hij gekregen van een man wiens naam hij aan Carter had willen onthullen. Een woordvoerder van oud-president Gerald Ford van Amerika heeft gisteren de bewering van Oltmans "belachelijk" genoemd, als zou Ford over bewijzen beschikken dat Lee Harvey Oswald slechts een "pion" was in de samenzwering tegen president Kennedy. De woordvoerder voegde eraan toe dat Ford geen behoefte heeft com mentaar in deze zaak te leveren. RECHT VOOR ZIGEUNERS De rechten van de zigeuners in de wereld zijn eindelijk internatio naal erkend, doordat een subcommissie van de Verenigde Naties voor de mensenrechten gisteren een resolutie heeft aangenomen waarin de aanbeveling wordt uitgesproken dat "alle landen die zige uners binnen hun grenzen hebben aan deze alle rechten toekennen waarop zij aanspraak kunnen maken". Het was \Joor het eerst dat de status van de zigeuners in het kader van de Verenigde Naties aan de orde kwam. De subcommissie ging evenwel niet akkoord met een paragraaf in de resolutie waarin wordt gesteld dat zigeuners van Indiase afstamming zijn. Om dit te kunnen stellen zou eerst een wetenschappelijke en culturele studie moeten worden uitgevoerd, maar hierin voorziet het mandaat van de com missie niet. MARIHUANA IN ZANGZAAD De Canadese politie gaat na of uit West-Duitsland afkomstig zang zaad voor vogels marihuana bevat. Leden van de "Nationale organi satie voor de hervorming van de wetten inzake marihuana" zouden tot de verrassende ontdekking zijn gekomen, dat de produkten van de bekendste fabriek vari vogelvoer in Europa - aangeprezen aps "zangbevorderend bij kanaries en andere zangvogels" - onder an dere uit marihuana bestaat. Volgens een Canadese onderzoeker zou het voer 15 pet marihuana bevatten. Een pond zangzaad kost in Canada omgerekend 27,- terwnl men voor een pond marihuana op de zwarte markt 675 to 900 moet neertellen. FRANKFURT - Een Westduitser bekijkt het nieuwste nummer van de Bunte lllustriertewaarin een interview met de vrou w van de ont snapte oorlogsmisdadiger Herbert Kappler staat. Volgens het blad werd hiervoor aan Anneliese Kap pler 200.000 DM betaald. Het Westduitse Rode Kruis heeft gisteren een bericht van het week blad Die Zeit bevestigd, PARIJS (UPI) - De Franse presi dent, Valéry Giscard d'Estaing, wordt beweerd dat deze organisatie heeft de Spaanse premier, Adolfo de reizen van mevrouw Kappler Suarez, gisteren meegedeeld dat aan haar man in Rome mede heeft Spanje's toelating tot de EG niet gefinancierd. het „opofferen" van de Franse Het Westduitse Rode Kruis legt er landbouw mag betekenen. echter de nadruk op, dat er "na- De waarschuwing van Giscard tuurlijk" geen verband bestond tus- werd bekendgemaakt in een rege- sen de hulp aan mevrouw Kappler ringsverklaring die werd uitgege- en de vlucht van haar man. ven na een werklunch van de JERUZALEM (UPI) - Israël zal een onderzoekcommissie van de Une sco (de VN-organisatie van onder wijs, wetenschap en cultuur) toela ten tot de bezette westelijke Jor- daanoever, zo is gisteren van offi ciële zijde in Jeruzalem bekend gemaakt. Tot dusver heeft Israël steeds ge weigerd VN-commissies toe te la ten tot de gebieden die in 1967 op Jordanië, Egypte en Syrië werden veroverd. Israël stelde zich op het standpunt dat dergelijke commissies voorin genomen zouden zijn, aangezien zij hun onderzoeksmandaat ontleen den aan vijandige VN-resoluties. Dit beleid, aldus zegslieden in Je ruzalem, wordt op het ogenblik door de regering nader overwogen, overigens van de hand gewezen, De aanleiding tot een mogelijke be- omdat de artsen individueel en niet leidsombuiging was het bezoek dat als WHO-delegatie optraden, enkele artsen van de wereldge- TI zondheidsorganisatie (WHO) vorig onderzoek van een dergelijke jaar aan de bezette gebieden brach- êroeP z°u zich bezig moeten hou- ten. Deze artsen brachten rappor- den met de door Israel uitgevoerde ten uit die door Israël als positief oudheidkundige opgravingen en worden beschouwd. De Arabische de onderwijssituatie voor de plaat- landen hebben deze rapporten se"J^e bevolking. Franse en Spaanse leiders op het Elysee-paleis die twee uur duurde. Giscard zei dat Suarez alle reden had „Spanje's toelating tot de Eu ropese Gemeenschap te wensen als een buurland en een Latijns, demo cratisch en vriendschappelijk land". Maar Giscard zei, een recente ver klaring herhalend, dat „Frankrijk vastbesloten is niet zijn grote, pro- duktieve mediterrane landbouw op te offeren" door het Spaanse lid maatschap. De verklaring eiste dat de EG be schermende maatregelen op het gebied van de landbouw zou ne men alvorens Spanje toe te laten. Onderhandelingen over Spanje's verzoek om toetreding „moeten met zorgvuldigheid en realisme worden gevoerd opdat er op on misbare niveaus waarborgen en overgangsmaatregelen worden vastgesteld". RAMSTEIN (ANP) - De ge-' allieerde opperbevelhebber in Europa, generaal Haig, heeft gisteren op de Ameri kaanse luchtmachtbasis in Ramstein (West-Duitsland) verklaard dat de VS zullen blijven vasthouden aan een gezamenlijk verdedigings systeem. De Verenigde Sta ten blijven garant staan voor een voorwaartse defensie, die rust op drie pijlers te we ten: strategische en tacti sche nucleaire wapens en "conventionele". De Amerikaanse opperbevelheb ber benadrukte dat de NAVO met alle middelen het militaire even wicht met de Warschaupactlanden dient te handhaven. In dit verband herinnerde hij eraan dat de Ameri kaanse brigade (de 75ste) volgend jaar in de Noordduitse laagvlakte ten zuidwesten van Hamburg zal worden gelegerd. Hij merkte echter op dat deze brigade in dit strategi sche gebied "als reserve" is be doeld en pas in actie zal komen in geval van een crisis. Het is de be doeling dat deze brigade achter de nu in West-Duitsland gelegerde Nederlandse brigade komt te lig gen. De generaal opperde de al eerder dit jaar naar voren gebrachte moge lijkheid een tweede Nederlandse brigade in dit gebied te legeren, doch hij voegde er aan toe dat hier over eind dit jaar uitvoerig zal wor den gesproken door de NAVO- ministerraad. Plaatsvervangend chef landmacht staf, generaal-majoor H. Roos, zei in dit verband dat het kostenaspect voor Nederland enorm zwaar zal meetellen. Niet alleen de legering zelf en de benodigde oefenterrei nen kosten veel geld maar alle ka zernes zullen opnieuw moeten worden verbouwd. Volgens hem zal het ook zeer de vraag zijn of dit door de Amerikanen zeer toege juichte plan voor Nederland fina ncieel wel haalbaar is. De opperbevelhebber was gister ochtend uit de VS teruggekeerd voor overleg met zijn minister van defensie Brown en andere Ameri kaanse defensiefunctionarissen. In zijn antwoord op vragen over het toekomstig gebruik van de neutro nenbom door de NAVO zei Haig, dat pas volgende maand president Carter over toepassing van dit nieuwe tactische atoomwapen een beslissing zal nemen. Dat gebeurt in overleg met de NAVO- bondgenoten. Aanvankelijk zou hierover medio augustus worden beslist, maar alle betrokkenen hadden meer tijd nodig. „De invoering van de neutronen bom is een volledig politieke be slissing", zo zei Haig die geen pers oonlijke mening over dit wapen wilde geven. "Maar als ze me erover vragen, dan heb ik mijn antwoord- klaar", zo voegde hij eraan toe. DUSSELDORP (DPA) - Het is nog maar helemaal de vraag of Kalkar in 1982 werkelijk in bedrijf zal wor den genomep. Deze geruststellende woorden sprak ministër Fahrtmann van ar beid van de Westduitse deelstaat Noordrijnland-Westfalen gisteren kennelijk om onrust te bezweren die het gevolg zou kunnen zijn van de grote protestdemonstratie die op 24 september zal worden ge houden tegen de snelle- kweekreactor die daar, niet ver van de Nederlandse grens in aanbouw Het gaat slechts om een proef-type, zo zei de minister inn Dusseldorp, er daarbij tévens op wijzend dat niemand nog kan zeggen of er in West-Duitsland of Noordrijnland-Westfalen ooit wel reactors van dit type zullen worden ingezet voor de stroomproductie. Gisteren heeft de regering van de deelstaat besloten geen vergunning te geven voor het derde deel van de bouw van Kalkar, totdat de rege ring in Bonn de principiële beslis sing over de ingebruikstelling heeft genomen. WASHINGTON, NAIROBI (Reuter) - De Verenigde Sta ten zijn vastbesloten alles in het werk te stellen om het Rhodesische vraagstuk op te lossen en zij geloven niet dat er op dit ogenblik enige betrokkene is, die tegen dit alles rondweg „nee" heeft gezegd, aldus een zegsman voor het Witte Huis in Was hington. Perschef Jody Powell van het Witte Huis legde deze verklaring af in antwoord op de vraag, wat de Ver enigde Staten zouden doen als het Brits-Amerikaanse vredesplan zou worden verworpen. Hij zei ook tegen journalisten dat de toestand in Rhodesië „geleidelijk ernstiger" wordt en „nog erger dreigt te worden". Hij zinspeelde op de guerrilla-oorlog in het land. „Wij doen erg ons best die verslech tering te voorkomen en te bereiken dat er een einde aan het bloedver gieten en een vreedzame overgang (naar meerderheidsbewind) komt", aldus Powell. Precies te zeggen wat de Verenigde Staten zouden doen als het vredes plan zou kelderen is volgens de perschef op dit ogenblik „niet op portuun". Het overleg over het plan is gaande „en ik geloof dat het juist is om te zeggen dat niemand het tot dusver zonder meer heeft afgewe- „Hoeveel succes we zullen boeken moeten we afwachten", aldus Po well. „Ons doel is steun te geven aan de Britse regering en ik geloof dat, gezien ons eigen nationale be lang en het algemeen menselijk be lang, wij geen andere keus heb ben". De Britsè minister van Buiten landse Zaken David Owen en de Amerikaanse ambassadeur bij de VN, Andrew Young, ontmoeten vandaag in Salisbury premier Ian Smith van Rhodesië, aan wie zij hun Rhodesiëplan voorleggen. Premier Vorster van Zuid-Afrika heeft zich gisteren uitgesproken voor het tot standkomen van een interne regeling in Rhodesië tussen blank en zwart en tevens verklaard dat Zuid-Afrika geen enkele druk zal uitoefenen op premier Ian Smith om een geforceerde oplos sing voor Rhodesië en zijn toe komst tot stand te brengen. „Mijn standpunt is dat de Rhodesische kwestie in de eerste plaats een zaak is die moet worden opgelost door het blanke en zwarte volk (van Rhodesië)", zo "zei hij gisteravond sprekend in een openbare bijeen komst in Durban. Hij had dit ook onomwonden te kennen gegeven tegenover Owen en Young toen zij maandag in Pretoria zijn mening kwamen peilen over dé Brits- Amerikaanse voorstellen voor een overdracht van de macht aan een zwart meerderheidsbewind. „Ik meen dat het mogelijk is dat zelfs in dit late stadium blanken en zwarten kunnen gaan beseffen dat het in hun eigen belang is een op lossing voor hun probleem te vin den", zo zei Vorster.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9