beg Filmpje over kust en Leiden De "grote trek" naar Ridderveld twee" is onnen Schoolrestaurant zoekt nog "proef-konijnen".. "NIEUW" DEYER IN MAART OPEN 11 m DONDERDAG 1 SEPTEMBER 1977 «BK ■- mr- ALPHEN AAN DEN RIJN - In het eerste ge deelte van Ridderveld II in Alphen aan den Rijn is gisteren met de oplevering van een eerste blokje premiekoopwoningen van Wilma aan het Mo- rielje een ware huizenstroom op gang gekomen. Voorlopig zullen per week zo'n zes .tot twaalf woningen gereed komen, maar als straks alle zes bouwers van grote complexen hun woningen De eerste (premie)koopwoningen van Wilma werden gisteren betrokken zullen gaan uitgeven dan worden dat er zo' n veertig tot zestig per week. Een huizenstroom die zal voortduren tot b.egin volgend jaar en geleidelijk zal afnemen totdat in maart/april de overgrote meerder heid van de 923 woningen die de buurt zal tellen bewoond zullen zijn. In lob A, zoals het eerste gedeelte van Ridderveld II in het vaktaaltje van de ruimtelijke ordeningsspe cialisten heet, zullen de bewoners geleidelijk het grote aantal daar nu koortsachtig werkende bouwvak kers gaan overtreffen! Complexen die nu staan aan de vooravond van de oplevering zijn die van Wilma (103 premiekoopwoningen en 52 woningen in de vrije sector) en Elementum (41 premiekoopwo ningen, 90 eengezins woningwet woningen en 94 woningwetwonin gen, flats). De oplevering van de premiekoopwoningen zal over on geveer twee weken beginnen. Eind deze maand komen dan verder ook de eerste van de 112 woningwet woningen van de ABB gereed. Andere projecten die hun vol tooiing naderen zijn die van Maas dijken (68 woningen in de be schutte sfeer); Samenwerkende Alphens Woningbouwers (64 pre miekoopwoningen en één prak tijkwoning in de vrije sector) en Muwi (34 gestapelde woningen en 113 eengezinswoningen in de pre- miekoopsfeer en 27 huizen in de vrije sector). De woningbouwkoek is daarmee voor zover het lob A be treft nog niet helemaal op, want het totaal aantal vrije centrum gebied niet in grote complexen is 49 en het centrumvebied zal Wilma nog 67 gestapelde premiekoopwoningen moeten bouwen. Week achter De oplevering van het eerste blokje koopwoningen liep overigens één week achter op het schema. Bij de dienst openbare werken bestaat de indruk, dat in lob A nog wel enkele projecten van enige vertraging te lijden zullen hebben. Dit omdat de start van de woningbouw wat later plaatsvond dan gepland en omdat de bouwondernemingen in de af bouwperiode moeilijk aan vol doende vakmensen' konden ko men. Die vertragingen zullen ech ter geen invloed hebben op het Alphense streven om voor 1979 be gint zoveel woningen gereed te hebben, dat de 50.000ste inwoner kan worden gehuisvest. Een inwo ner die als die inderdaad vóór dat jaar komt de gemeente een extraa tje van vier miljoen gulden op zal leveren. Wat opleveringstijden betreft luis tert het in het tweede deel van Rid derveld II allemaal veel nauwer en daar zijn dan ook de start- en ople veringsdata allemaal nadrukkelijk vastgelegd- Hoe kritisch dat wo ningaantal ligt blijkt ondermeer ook uit het feit, dat de gemeente er zeer beslist op rekent, dat Wilma in november zal beginnen met de bouw van de "centrumwoningen" in het eerste gedeelte van, Ridder veld II. Die woningen zijn namelijk meegeteld en er wordt op gere kend, dat ze volgend jaar november in gebruik genomen kunnen wor den. Haast, dat speelde toch wel een rol bij de oplevering van het eerste blokje Wilma-woningen. Een aan tal van die bewoners betrokken het afgelopen weekend hun woningen al. Maar de behuizingen moesten overdag nog worden gedeeld met bouwvakkers en installateurs. Al lerlei laatste handen moesten nog worden gelegd; aan bouwkundige voorzieningen, de aansluitingen van de openbare nutsbedrijven en Een overzicht van de houw in Ridderveld II. De "grote verhuizing van de toekomstige bewoners begint nu op gang te komen. In totaal komen er in dit wijkgedeelte 923 woningen. de centrale verwarming. Dat die bewoners haast hadden is niet zo verwonderlijk, want een aantal hadden hun oude woning per 1 sep tember opgezegd. Tussen werkers en bewoners bewogen zich dan ook nog eens stoffeerders en verhui- Een lekkere chaos al met al, waarbij de pioniers voorlopig voor lief zul len moeten nempn, dat hun buurt nog vooral zal worden beheerst door de bouw en de rommel die dat allemaal met zich meebrengt. (Premie)koophuizen van Elementum. Over twee weken worden de eerste opgeleverd. Momenteel worden de (1 meter dikke) muren nog gestucadoord zocht het één en ander in bruikleen af te staan. Men probeert bijvoorbeeld ook de neolitische bijl te pakken te krijgen die jaren geleden in de Dever-vijver is gevonden en die nu in particu liere handen is. De commissie lonkt ook naar een grote ijzeren geldkist, die eeuwen geleden tot de inboedel van het kas teel behoorde. Ook dit voorwerp is particulier bezit. Dever wordt ook gedeeltelijk ge zien als exploitatieobject. Dat is ook de reden dat er over de gerestaureerde ruïne een reclame folder zal verschijnen, waarin naast wat historische gegevens ook de gebruiksmogelijkheden worden aanbevolen, tegen betaling uit eraard. Nog onbekend is wie in maart de opening gaat verrichten. Burge meester Berends in elk geval niet. De commissie heeft al uitgemaakt dat daar „een zwaarder figuur", voor moet worden aangetrokken. Tips voor deze rubriek kunt U elke. morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 222. U mag ook schrijven. De Katholieke Technische School (KTS) in Voorhout, is naarstig op zoek naar "proefkonijnen", die zich tegen een zacht prijsje willen wagen aan de gerechten dip leerlingen van de hogere klassen in lesverband klaar stomen en die ze ook zelf opdienen. Vergadertafel Dat er tussen de oplevering en ope ning nog zoveel maanden ligt heeft te maken met het feit dat de Dever-commissie het onder meer nog niet eens is kunnen worden over de meubilering van de ruïne. Nagegaan zal worden of in den lande nog passende antieke meu belstukken te verkrijgen zijn. Zo wil men bijvoorbeeld een zware ouderwetse vergadertafel aan schaffen. Vindt men niets naar de zin, dan zal er speciaal voor Dever iets nieuws worden gemaakt. Over het gebruik van de ruimten in de ruïne zijn er nu concrete beslui ten genomen. De beide verdiepin gen gaan dienst doen voor kleine huisconcerten, bijeenkomsten (met een beperkt aantal deelne mers), recepties en tijdelijke expo sities Zo zal er ter gelegenheid van de opening een expositie te zien zijn van materiaal dat historische banden heeft met Dever. Daarover is momenteel overleg met het al gemeen rijksarchief en het gemee ntearchief van Leiden, die zijn ver- De eerste openbare verga dering van de commissie die zich bezig houdt met het zoeken naar toekomstige gebruiksmogelijkheden van de in restauratie zijnde Lis- sese ruïne Dever, is geen al te groot succes geworden. Althans, wat de publieke belang stelling betreft. De score was nul,komma,nul. Niemand maakte van de gelegenheid gebruik om met de commissie, die tot nu toe achter gesloten deuren zaken besprak, mee te denken. Desondanks werden er wel spijkers met koppen geslagen. De ope ningsdatum van de „herrezen" ruïne is vastgesteld op halverwege maart van het volgend jaar. Maar over een paar weken is de opleve ring al. Dan zit voor aannemer De Raad uit Ter Aar het restauratie werk er op. Momenteel worden de ruim één meter dikke muren gestucadoord. Inmiddels is ook de eikenhouten bewerkte trap naar de zolderver dieping geplaatst. In de gerestau reerde ruïne is moderne centrale verwarming aangebracht. De ori ginele open haard is wel gehand haafd en kan zonodig ook worden gebruikt. Het proefproject draait dit sei zoen (kortgeleden werd de nieuwe school in gebruik ge nomen) voor het eerst op volle toeren. Elke maandag worden leraren en mede-leerlingen in het schoolrestaurant aan tafel genodigd en overige door deweekse dagen mogen proe vers van buiten aanzitten. Ondanks een advertentiecam pagne in de plaatselijke weekbladen is echter tot nu toe de animo van mensen van buiten niet erg groot gebleken. Althans, van de veertig be schikbare plaatsen zijn er vaak veel onbezet. "Zo dreigt ons plan een beetje de mist in te gaan"zegt leraar v d. Meer. "Wil het lukken, dan moeten we echt veel eters over de vloer krijgenzodat er veel leerlingen kunnen oefenen. Het liefst met wildvreemden. Dat is de beste manier voor ze om alvast wat praktijkerva ring op te doen. Leren ze een beetje met mensen omgaanDat vinden we net zo belangrijk als weten hoe je een salade maakt. Wie hier komt eten dient ons onderwijs, zou je kunnen zeggen." Eergisteren diende ik het KTS- onderwijs. Ik zat er aan, tus sen de middag. Op eigen risi co, dat wel. Ongelukjes aan tafel, zo is één van de spelrege ls, worden niet vergoed. Een leerling-kelner die bij het serveren per ongeluk een scheut vette jus of een prakkie aardappelpuree op je jasje laat vallen, gaat volkomen vrij uit. Daar zijn het leerlin gen voor, is de redenering. Maar met de klunsigheid van leerling-kelners viel het in mijn geval nogal mee. Trou wens, de warme maaltijd was ook best te pruimen. Wat kreeg ik zoal op mijn bord voor zes gulden? Eerst een Ita liaanse salade, een ratjetoe rauwkost, die misschien wat meer op smaak had moeten worden gebracht maar er toch vrij smakelijk in ging. Ver- "Proef-konijnen" aan tafel in het'schoolrestaurant te Voorhout. volgens een heldere tomatens oep .Had iets warmer gekund, maar niet iedereen vindt 90- graden soep tongstrelend. Dan het hoofdgerecht: met ver rukkelijke champignonsaus overgoten kipfilet, doperwtjes en aardappelpuree. En als toetje een frisse coupe Bava rois, een chocoladeachtige kruising tussen een ijsje en vla, afgedekt met een torentje slagroom. Koffie toe, voor wie daar nog een gaatje voor kon vinden. digde hij dit jaar ook "De Sleutelstad Leiden", een 20 minuten durende documen taire waarin hij onder meer een kijkje neemt in de Leidse binnenstad, langs de singels en op de 3-octoberfeesten. De amateur-cineast wil met zijn twee films op toernee gaan door Nederland. Hij hoopt overal vaste voet te zullen krijgen in bejaarden tehuizen. Piet Eyer, zoals hij Leiden en de kuststreek bekeek. Wat mij betreft een dikke vol doende voor dit experimen tele etentje. En dan tel ik niet eens mee het feit dat de diens tdoende leraar-< ceremoniemeester de tafelin deling zo maakt dat je in ne gen van de tien gevallen ook nog verzekerd bent van een tafeldame. Het KTS-initiatief heeft echter ook een keerzijde. Met i\ame wat Voorhoutse middenstan ders kijken met een scheef oog naar het schoolrestaurant- gebeuren. Eén van hen, zijn naam ziet hij liever niet genoemd: "Je snapt niet dat een gemeente daar ze gemakkelijk een vergunning voor verleent. Als wij iets ge daan willen krijgen moeten, we jaren strijd voeren. En op zo'n school doen ze maar raak. Daar valt niet tegen te con curreren." Leraar v. d. Meer daar over: "We zouden pas werkelijk concurrenten zijn als onze prijs vlak onder die van hen lag. Maar dat ligt het in de verste verte niet. We brengen alleen de kosten van de grond stoffen in rekening. Meer niet. We draaien niet om winst te maken." De Zaandamse amateur cineast Piet Eyer heeft dezei week de laatste hand gelegd aan de honderd minuten du rende 8-mm film "Zwervend langs de Hollandse kust". Aan de vervaardiging erVan heeft hij een jaar werk ge had. Hij heeft met zijn ca mera de hele kust afge stroopt van Den Helder tot Brouwershaven. Eyer maakte ook opnamen in de Bollenstreek. In Noordwijk-Binnen filmde hij de Grote Kerk en de Voor straat, in Katwijk stapte hij een dag rond op de markt en in het Andreashofje, naast het Witte Kerkje aan de Bou levard. Naast "Zwervend langs de Hollandse kust" (met ach tergrondmuziek) vervaar-

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 4