Woningwethuizen in Leiden nog niet in verkoop "Veel vrijheid in Huis op de Waard mm Waal: "Aantal »is voldoende" 95 Opvang druggebruikers moet worden verbeterd tuin terrein gemeente VACATUREBANK NU OOK IN STADHUIS Directeursechtpaar Kuiper neemt afscheid WEER SHOW JONGDIEREN 1 '^DONDERDAG 1 SEPTEMBER 1977 LEIDEN LEIDEN - Wethouder Waal lichtte gisteravond in de Leid se raad een tipje op van het verkeerscirculatie plan dat binnen afzienbare tijd zal worden gepubliceerd. Volgens de wethouder blijkt uit een tussen rapport dat het aantal parkeer plaatsen in Leiden niet te klein is, maar dat de plaatsen waar ze liggen niet optimaal zijn en parkeervoor- schriften ook slecht worden nage leefd. "Het heeft geen zin om het aantal parkeerplaatsen te verho- gen, wanneer de wegen het niet kunnen verwerken", aldus Waal, die zei dat gestreefd zal moeten worden naar een grotere concentra tie. CDA-raadslid Ham wees erop dat de gemeente van plan is om delen van de stad autovrij en andere de len autoluw te maken. "Dat zal ver- Waal: voorschriften lies van parkeerruimte veroorza ken. Maar die auto's moeten toch ergens heen. We moeten dat onno dige heen- en-weer-gerij voorko men". Dat laatste gaf wethouder Waal toe. "We zullen dan ook moe ten zorgen voor een duidelijke be wegwijzering". LEIDEN - Om drugverslaafden in de toekomst beter te kunnen opvan gen heeft de Leidse raad gister avond besloten om het Consultatie bureau voor Alcoholisme en Drugs te vragen een begroting te maken van de kosten van een verbeterde huisvesting. ,WD-er Schoute wees erop dat het bureau nu aan het Be vrijding splein wel erg weinig ruimte ter beschikking heeft. Wethouder Oosterman hield gister avond de mogelijkheid open dat het bureau misschien zijn intrek kan nemen op de eerste verdieping van het St. Antoniusclubhuis aan de Lange Mare.Interkruis die daar nu nog zit zal binnenkort naar elders verhuizen. De vraag is alleen of de- huurprijs niet te hoog wordt. Oosterman noemde gisteravond een !bedrag van 50.000 gulden per jaar, al werd niet duidelijk of daarin naast de huur nog andere kosten zijn inbegrepen. Op de begroting voor 1978 die over enkele maanden in de Leidse raad behandeld zal worden staat voor huur een bedrag van 25.000 gulden gereserveerd. De Leidse raad ging gisteravond ook akkoord met een aantal aanbe velingen die zijn gedaan door een speciaal in het leven geroepen pro jectgroep druggebruik. Zo zal Lei den met de randgemeenten overleg plegen 'over een betere opzet in de crisisopvang. Verder zal bekeken worden of het in de Leidse regio mo gelijk is om te komen tot een slui tend. systeem van methadon- verstrekking (ontwenningsmiddel) aan verslaafden Van Oosten (PPR/D'66) pleitte er gisteravond voor dat de projectgroep ook een overzicht maakt van de alcoholpro blemen in Leiden. Mevrouw Pas- schier (PSP) vond dat er meer over leg zou moeten plaatsvinden met de jongerenwerkers in de buurt- en clubhuizen. Verder bepleitte ze een gesplitste hulpverlening aan alco holisten en drugverslaafden. nfè irirf At*nvr/\nil maé de woningbouwvereni- LEIDEN - Dc Leidse gemeenteraad heeft gisteravond met ruime meerderheid beslist dat er voorlopig nog geen ge- pen meentelijke woningwetwoningen zullen worden ver- gingen. Dat is erg pijnlijk, want met kocht aan de huidige bewoners. Een verzoek daartoe was alle kritiek die je op ze kunt heb- onder meer binnen gekomen van de bewoners van een beP- verrollen ze toch een belang- aantal woningen in de Waldeck Pyrmontstraat en de rlJ e Anna van Saksenstraat in Leiden-Noord. Op voorstel ven "A/liccpliilr" het WD-raadslid Langerak werd besloten dat de kwestie uiterlijk in 1981 opnieuw ter sprake zal worden gebracht, ^"^mnün ^waren'er"^?"twee In het licht van de dan hopelijk voortgeschreden stads- 0pmseXeU]kf voo™netje°g Oud* vernieuwing: zal bekeken worden of de mogelijkheid dan wethouder Ham. (CDA) werd wel aanwezig is. Het CDA vond dat „uitstel" veel te op de vrije markt verkocht worden. dat van de "verkoopregeling" tot dus ver alleen gebruik wordt gemaakt in die gebieden van ons land waar geen woningnood meer bestaat. "Ik zeg niet dat we ze nooit zullen ver kopen, maar wel dat het tijdstip nu nog niet is aangebroken. Nu we met de stadsvernieuwing begonnen zijn' is een grip op de woningwetwonin gen een bittere noodzaak. In de par ticuliere sector zijn de meeste wo ningen al zover in prijs gestegen dat wij daar als gemeente geen enkele zeggenschap meer over hebben". Wat de kritiek op de woningbouw verenigingen betreft zei wethouder Verboom: "Er is een steen gewor- lang duren en deed het tègenvoor- "Wethouder Verboom vulde stel om aan de hand van de bepa- lingen, die het rijk op dit punt heeft opgesteld, te bekijken wat er in Leiden mogelijk is. Het voorstel van Driessen kreeg behalve van het CDA alleen de steun van de één- mansfractie van SGP/GPV en werd met 9 tegen 21 stemmen verwor pen. Raadslid Van der Meij (SGP/GPV) verwees naar de rijksregeling, die volgens hem beoogt om groepen die nooit in staat zijn geweest om een woning te kopen, nu een kans te bieden. „Maar deze hoop", aldus Van der Meij, „wordt door het col lege weer de bodem ingeslagen". Ook WD-er Langerak vond de door B en W gehanteerde argumen ten om nu nog niet tot verkoop van de woningwetwoningen over te gaan niet al te sterk. Zo vroeg hij zich af waarom de gemeente geen begin zou kunnen maken met de verkoop van naoorlogse gereno veerde woningen. Gesjoemeld Driessen (CDA) zei de „overdracht" te zien als een belangrijk onderdeel van sociaal huisvestingsbeleid. Hij verwees naar het gemeentelijk ver kiezingsprogramma van het CDA waarin staat dat men in beginsel positief staat tegenover verkoop van woningwetwoningen aan be woners. Hij verweet het college met de voor- en nadelen van verkoop in de toelichting een beetje te hebben gesjoemeld. „De voordelen zijn een beetje ingekort en de nadelen wor den heel zwaar uitgemeten. Een aantal is onder de tafel gewerkt. Zoals het feit dat „eigenaarschap" over het algemeen meer zorg voor de toestand van de woning bete kent. Verder wees hij erop dat de huidige bewoners vaak veel aan de woning hebben opgeknapt en dat er bij verkoop kapitaal beschikbaar zou komen voor de woningbouw verenigingen. In een felle uithaal naar de woning bouwverenigingen in Leiden zei Driessen dat daar de kapitalistische opzet de boventoon voert ten op zichte van het sociale doel. Het feit dat vijf woningbouwverenigingen destijds zonder kennisgeving af wezig waren toen de kwestie van de woningverkoop werd besproken, plaatst deze woningcorporaties wel in een eigenaardig daglicht", aldus Driessen. Het zijn verenigingen waar de de mocratie slecht tot zijn recht komt", zo zei de CDA-fractieleider die de leden opriep om besturen te kiezen die voor de verkoop zijn. Woningnood Van een heel andere opvatting wa ren de vertegenwoordigers van PSP, PPR/D'66 en PvdA. Mevrouw Passchier (PSP) bijvoorbeeld wees op de nog steeds bestaande grote woningnood en de geringere greep op het woningbezit wanneer tot verkoop zou worden overgegaan. Duivesteijn (PvdA) omschreef de opmerkingen van het CDA als "veel geblèr en weinig wol". Hij wees erop dat de minister welis waar de mogelijkheid heeft ge opend, maar dat de woningbouw verenigingen autonoom zijn en zich ertegen hebben verklaard. "Als Leidse raad kunnen we alleen beslissen over de Gemeentelijke Woningstichting (LWS), maar die heeft de woningen hard nodig om dat zij vaak de probleemgevallen moeten helDen oDlossen". Verder hield hij de raad voor dat verkochte woningwetwoningen na tien jaar door Beijen (PPR/D'66) aan herin nerd, dat hij tijdens de behandeling van het stuk in de gemeentelijke commissie voor volkshuisvesting, had gezegd dat hij de verkoop kwestie nog eens in zijn fractie ter sprajce zou brengen. Dit nadat hij zich aanvankelijk voor de verkoop als experiment had uitgesproken, maar later door de argumenten die door ambtenaren op tafel werden gelegd, begon te twijfelen. Ham had voor die opmerkingen maar één woord over misselijk. Tenslotte was er het raadslid Van der Meij, dat het voorstel van het CDA voor de verkoop ondersteun de, maar even later vergat om te stemmen tegen het B en W-voorstel dat juist het tegenovergestelde beoogt. LEIDEN - Wethouder Van Aken (foto midden) heeft gis termiddag de vacaturebank in het informatiecentrum van het Buro Voorlichting van het stadhuis officieel geopend. Werkzoekenden kunnen nu ook hier inzage krijgen in de vrije banen. Een vacaturebank was reeds gevestigd in het Gewestelijk Arbeidsbureau. Bij het GAB zocht men echter een bredere armslag voor de bank. "Deze zou vooral meer naar de mensen toegebracht moeten worden", aldus wethouder Van Aken tij dens de opening. Gedacht is aan een vestiging in een drukke winkelstraat of een warenhuis, maar het GAB con stateerde dat mensen een be paalde vrees hebben om gezien te worden bij een vacaturebank. Zo is men uiteindelijk gekomen tot een onopvallende plek waar toch veel mensen komen: het informatiecentrum in het stad huis, Van Aken: "Daar valt het niet zo op als iemand een baan staat te zoeken, omdat daar wel meer mensen snuffelen". De adjunct-directeur van het GAB, de heer Schipper, deelde mee dat op het GAB op het oge nblik de mogelijkheden van een sollicitatiebank worden bestu deerd. Hier zouden personen die een baan zoeken of ander werk willen hebben zich kun nen laten inschrijven om ver volgens onder de aandacht van werkgevers gebracht te wor den. De vacaturebank, die sinds gisteren voor het publiek op het Bureau Voorlichting toeganke lijk is, bevat momenteel 12 ba- LEIDEN - De dienst Gemeente werken Leiden heeft het plan het open terrein aan de Van Speyk- straat, achtef de Oosterdwarsstraat, gedeeltelijk te verhuren aan de be woners van de Oosterdwarsstraat, zodat zij hun tuinen kunnen uit breiden. De rest van het terrein zou tijdelijk als speeltuintje kunnen dienen. Later moeten hier bergin gen komen. De bewoners van zowel Van Speykstraat als Oosterdwars straat mogen over deze plannen hun stem laten horen tijdens een bijeenkomst met de heer Piret van de dienst Gemeentewerken, woensdagavond 14 september om acht uur in de Kon. Julianaschool. Actie op de Leidse markt LEIDEN - De marktkooplieden op de zaterdagse markt in de Leidse binnenstad starten zaterdag weer met een vier weken durende actie. Elke klant die op zaterdag 3 of 10 september iets koopt in een van de 120 kraampjes, krijgt tegelijk met de gekocht^ artikelen een bon. Die bonnen moeten op zaterdag 17 sep tember worden ingeleverd. Op di verse plaatsen op de warenmarkt zullen daarvoor bussen worden ge plaatst. De afronding van de actie vindt op zaterdag 24 september plaats. Op die zaterdag zullen tij dens de markturen uit de inzenders de prijswinnaars worden getrok ken. In totaal zijn er ruim vierhon derd prijzen beschikbaar. Waren het in voorgaande jaren steeds prijzen in natura dit jaar heeft de Leidse zaterdagmarktreclame- commissie de voorkeur gegeven aan geldprijzen. De hoofdprijs, een bedrag van 1000 gulden, zal 's mid dags om vier uur worden uitgereikt door de directeur van de markt- en havendienst, de heer Overmeire. LEIDEN - "Op een gegeven ogenblik waren we met de plannen voor het nieuwe verzorgingstehuis in het stadium Lioor dat er ook nagedacht moest worden over een andere naam. Ton van Brussel Je gaat dan eens bekijken hoe andere bejaardencentra he- ten. "Avondrood", "Avondgloren", "Avondlicht", "Aa- mandelbloesem", "Rustoord", "Kloosterhof'. In die sfeer ec.htpaarKuSLiwn'Ve'üfudSdesi- kom je dan terecht. Wij vonden dat we die tijd nu wel gehad tuatie aan. "Het pand voldeed op hebben en eens van die akelige namen af moesten. Onaf- het laatst op geen enkele manier hankelijk van elkaar hadden de vrouw van een bestuurslid me®J aan.de eisen die de overheid en ik toen het idee van het "Huis op de Waard". Omdat het s^si^Xhadden mimtevol? tehuis gebouwd is op de gedempte Waardgracht. Die naam veertig mensen, verdeeld over vijf is het ook geworden en we hebben er nog geen spijt van zalen. Het was vaak schipperen met gekregen. Het is wat minder beladen dan al die variaties op de ruimte Dan had je drie mannen- rust of avond". zalen en'wte VOOT™™™ en <jan weer andersom. De GGD regelde toen ook al de plaatsing en vroeg ons dan bijvoorbeeld of we nog ruimte voor twee vrouwen hadden. Het kwam voor dat wij dan moes ten zeggen: sorry, we kunnen nog wel drie mannen hebben. Dat was echt ondoenlijk. De mensen had den geen enkele privacy". In '75 braken betere tijden aan en werd de nieuwbouw geopend. Alle vorige bewoners gingen "Daar hebben we nooit een van gemaakt. Iedereen zou verhuizen, dat hebben we va begin af aan gesteld en dat i gebeurd", zegt Kuiper. Een i huis, maar nog wel een directeur sechtpaar. Kuiper vindt die opzet wat verouderd. "Vroeger werden •wij vader en moeder genoemd. Ik heb daar grote bezwaren tegen. Je brengt bejaarden daardoor weer in de kind-ouder positie en daar is na tuurlijk geen enkele reden voor. Vrijheid is voor ons ontzettend be langrijk geweest. We hebben een bewonerscommissie. Iedereen heeft ook een sleutel van de voor deur. Het zou toch onzin zijn om te zeggen: jullie mogen wel weg, maar voor twaalf uur binnen hoor. Dat kun je niet doen". Contact Mevr. Kuiper vindt de opzet van het directeursechtpaar niet achter haald. "Dat vader en moeder gedoe natuurlijk wel, maar ik geloof dat als je het echt samen doet, je veel meer contact hebt met mensen, de afstand veel minder groot is. Ik heb eerder de indruk dat het echtpaar juist weer terug aan het komen is in tehuizen". Mevr. Kuiper knikt bevestigend, terwijl haar m steekt. Samen het "directeursechtpaar" dat de leiding had over het Oudenlieden- huis en toen dat werd gesloten over het Huis op de Waard. Dat doen ze nog tot oktober, waarna Leiden wordt verruild voor een woning in Waalwijk, in het door hen geliefde Brabantse landschap. Het echtpaar Kuiper heeft er dan 131/* jaar in de bejaardenzorg opzit ten en vond daarin na veel omwe gen de verwezenlijking van een lang gekoesterde wens. "Ik ben heel vroeger in deze sfeer begonnen", vertelt de nu 63-jarige Kuiper, "maar samen met mijn vrouw heb ik destijds besloten om naar Indië te verhuize/i om daar so ciaal werk te gaan doen. We hadden al contacten met wat toen een op voedingsgesticht werd genoemd. Maar zoals bij veel anderen ook, gedaan. Toen ik tijdelijk kerke- Senoritas op lijk administrateur van de Her- i ze sinds '68 vormde Kerk in Voorschoten was, kwam die baan voor een directeur schap van een bejaardentehuis in Hengelo, Gelderland". "In dat tehuis", zo vervolgt de scheidende directeur, "was het knokken geblazen. Het was van de Nederlands Hervormde Diakonie en we hebben daar voortdurend moeten vechten voor de belangen de punt ook Het echtpaar Kuiper tussen de bejaarden van het Huis op de Waard Feodaal Zijn vrouw daarover: "Het was daar nog een erg feodale toestand. Je moest daar echt tegen het bestuur zeggen dat de bewoners ook wel eens een plakje lever op het brood wilden hebben. Het was ook niet zo het daar nooit van gekomen. Er dat wij daar als directeur-echtpaar moest gevochten worden, ik kwam waren aangesteld. Het contract bij de KNIL kreeg een uniform aan sprak van een hulp voor de direc- en soldij, maar in mijn hart heb ik teur en dat was ik dan. Achteraf me nooit militair gevoeld. In '38 hebben we daar vreselijk om gelac- s kans om terug te hen. Maar het contact met de men- keren naar Nederland. Dat hebben erg leuk". ADVERTENTIE jPEPERZAK bêheerst'tvakt Ontmoet onze kollekties rJ/ waardeer onze prijzen 1 (UM/ REPAREREN - MODERNISEREN SF'Jl 149-151 DEN HAAG-CENTRUM TELEFOON 070 - 60 48 95 In het Huis op de Waard echter niet. Daar worden de heer en mevrouw Kuiper vervangen door een direc teur, de heer Van Hage, die nu nog werkzaam is in een tehuis in Rot terdam. Een goede keus. die heel democratisch tot stand is gekomen, zegt de heer Kuiper. Fietsen, wandelen, lezen en even tueel in het Waalwijkse vrijwilli gerswerk, op die manier wil het echtpaar Kuiper z'n leven voortzet ten. "Het zal moeilijk zijn. We woonden ook bij het Huis op de Waard. Je ziet de hele dag mensen. We hebben ontzettend fijn met het bestuur samengewerkt. Zij hebben ons niets in de weg gelegd en ook altijd veel vrijheid gegeven. "We hebben echt het idee dat we een nieuwe fase van ons leven in gaan", zegt de heer Kuiper en zijn vrouw voegt daar aan toe: "Ik denk dat we in Waalwijk best wat in een Dienstencentrum kunnen doen Het is gauw genoeg bekend dat we daar ervaring mee hebben, dus ze zullen ons wel vragen". Midden oktober is er in het Huis op de Waard een receptie ter gelegen heid van het afscheid, gevolgd doof een feest voor de bewoners. Rembrandt in noodgebouw? LEIDEN - B en W gaan de moge lijkheid bekijken om de Rem brandt Scholengemeenschap tijde lijk te huisvesten in zuid-west in afwachting van de nieuwbouw LEIDEN - De Leidse Pluimvee- en konijnensportvereniging heeft het komende weekend weer haar jaar lijkse jongdierenshow. Zaterdag avond om acht uur wordt deze, na dat de dieren gekeurd zijn, geopend in gebouw de "Zevensprong", Bernhardkade 35. Daarna zijn tot tien uur en zondag van tien tot vijf honderdvijftig grote de Coebel, het gebied dat wordt dwerghoenders, sierduiven, omsloten door het Korte Vlietka- vlaamse reuzen, kleine pooltjes', naai, de Haagweg en de Churchill- laan. Gedacht wordt met name aar de noodbehuizing van de chr. scho lengemeenschap "Zuid-West' angora's en andere dieren te voor ieder die er belang in stelt. Tijdens de opening zaterdagavond worden de namen van de drie fok- de Schubertlaan, die gaat verhui- kers bekendgemaakt die met hun r gebouw aan de dieren de meeste lof van de keur meesters behaalden.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3