Charta-comité: aandacht mag Wniet verslappen VECHTPARTIJ IN ZWEMBAD Jacht op inbrekers Burgerlijke stand Weidse agenda Vijfduizend huurwoningen na de oorlog in Leiderdorp Ferry Rondagh strijdt voor mensenrechten in Tsj. Slowakije STAATSSECRETARIS REIKT SLEUTEL UIT DONDERDAG 1 SEPTEMBER 197r LEIDERDORP - Bewoners van de Leiderdorpse nieuwbouwwijk Voorhof hebben gisteravond, ge steund door mensen van de rijkspo litie, jacht gemaakt op een tweetal inbrekers, die op heterdaad waren betrapt bij een kraak in een van de woningen in die omgeving. Na een intensieve jacht, waaraan onder meer een politiehond te pas kwam, kon één van de daders, de 35-jarige De J. uit Amsterdam, worden ingesloten. Verder werd de auto van het tweetal gevonden. De andere man is nog voortvluchtig. LEIDEN - Geboren: Esther, dr. v. IJ van Duijn en N. P. de Krijger; Saskia F. dr. v. L. J. G. Salman en C. van der Niet; Petrus J. m v. T. J. P. Homan en C. J. v. d. Berg: Rolf A. sn v R. J. Ohlenschlager en L. I. Knops; Nahla A. dr. v. El Samahy en M. M. F. Metwally; Berrie sn v. J. B. Bekkers en J. Teske; Suzanne M. M. dr v. F. M. van Nlerop en M. P. J. van Son; Arnout M. en Steven F. sonen van R. D. v Duljvenbode en E. F. Nawljn; Mirjan G. dr v. A. E. Zweerd en C. P. M. v. Kers bergen; Juliette F. dr v. A. C. J. Monta- nus en M. J. Wlllems; Rinse W. vn v. M. Smits en M. E. M. Roest; Martje dr v. H. M. Bolle en H. A. C. van Buiren; Erwin sn v. A. J. Guljt en M. E. J. Bouwman; Patrick Bernardus sn v. B. Stuiven- wold en A. W. de Ruiter; Hecham sn v. B. A. Laamalri en H. Ouahbi; Janneke dr. v. H. Berghout en M. J. Bergwerff; Peter Alexander sn v. A. M. S. van der Mark en N. van Leeuwen; Patricia S. dr. v. F. P. de Nijs en C. M. van Gelder, Cornells J. sn v. C. J. Verton en L. van der Helden; Martljn sn v. H. Vooijs en W. W. Kuijt; Redmer L. M. sn v. T. R. Prins en M. L. C. Snuverink; Enge lmandus J. P. sn v. E. A. Vink en Q. H M. de Ridder; Adel sn v. M. D. Soassi en Z. Sarghlni; Linda dr. v. H. Smit en C. La Lau; Martljn V. sn v. W. M. F. de Vries en M. A. C. kuip; Ilse dr. v. W. J. E. de Goelj DEN HAAG/VOORSCHOTEN - Aan het begin van dit jaar werd door een groep Tsjechen en Slowaken een manifest opgesteld dat tot nu toe zijn nawerkingen in de wereldpers gehad heeft en de publieke opinie in het Westen sterk beïnvloed heeft. Rondagh: "Uitdrukking geven van ideologische tegenstellingen" De ondertekenaars, vrijwel allen bekende inwoners van Tsjechos- lowakije, merkten op dat veel grondrechten in hun land alleen op papier bestaan. De brief spreekt van "systematische schending van de mensenrechten en de democra tische vrijheden". Het gaat hier om de brief van Charta '77. De woordvoerders van Charta '77, waaronder professor Jiri H^jek (po liticus), toneelschrijver Vaclav Ha- vel en de inmiddels overleden filo- LEIDERDORP - "Wij vertrouwen erop dat het woningbouwpro gramma in Leiderdorp normaal en zonder vertraging kan worden afgewerkt", aldus wethouder C. Gordijn van Leiderdorp, gister morgen bij de uitreiking van de sleutel van de vijfduizendste na oorlogse huurwoning. Gordijn doelde met zijn opmerking op het feit dat de wyk Buitenhof niet is opgenomen in de woningbouw- cijfers van de provincie. Staatssecretaris M. van Dam van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening reikte die sleutel gis termorgen uit aan het echtpaar Modderman uit Zoetermeer, die een woning aan de Rozemarijn- tuin in de nieuwbouwwijk Voorhof-Zuid betrekken. Schappelijk Tijdens de daaropvolgende bijeen komst in het kerkgebouw "De Menswording" merkte burge meester M.A. van der Have van Leiderdorp op dat Leiderdorp veel bouwt tegen, wat hij noem de, "schappelijke huren". Daar bij noemde hij prijzen van 375 tot 400 gulden. Dat geldt echter niet voor deze vijfduizendste woning, die inclusief stookkosten 560 gulden kost. Onder het toeziend oog van burgemeester M A. van der Have overhandigt staatssecretaris Marcel van Dam de sleutel van de 5000ste na-oorlogse huurwoning in Leiderdorp. De burgemeester veroorloofde zich ook nog een mop: "Een Belg en een Nederlander besluiten elk een eigen huis te bouwen. Na een half jaar zegt de Belg, die in zijn geboorteland bouwt: ik schiet al lekker op. Mijn huis is al glas- dicht. Zegt de Hollander: ik schiet ook al lekker op. Ik hoef nog maar één formulier in te vul len om te mogen beginnen." Voor de uitreiking van de vijfdui zendste sleutel bestond veel be langstelling. Behalve B en W, veel raadsleden en de commissie ruimtelijke ordening van Leider dorp waren ook Hoofd ingenieur/directeur voor de volkshuisvesting Kiewit, de wo ningbouwvereniging Leiderdorp en de bouwmaatschappij Boele en Van Esteren aanwezig. Voor het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds, de belegger die de woningen laat bouwen, sprak de heer Wiarda. Ook hij zei dat er in Leiderdorp gebouwd wordt voor huurprijzen "die er vandaag de dag wel ingaan". Hij vroeg staatssecretaris Van Dam aandacht voor de positie van de beleggers. "Wat ze op volkshuis vesting ook bedenken, wij zullen ons aanpassen", aldus de heer Wiarda. Hij constateerde wel dat -het voor grote beleggers steeds minder interessant wordt om hun geld in dit soort projecten te ste ken. Wiarda bood de gemeente Leider dorp een beeldje aan, gemaakt door de beeldhouwer Lucas Blaaderen uit Swalmen in Lim burg. Het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds heeft in Leider dorp enkele duizenden woningen laten bouwen, waaronder de horsten langs de Engelendaal, en de vogelwijk. soof Jan Patocka, werden evenals andere ondertekenaars (het totale aantal is inmiddels gegroeid tot 600) na de publicatie van het mani fest gearresteerd, ontslagen en ge ïntimideerd. In navolging van andere landen is ook in Nederland een permanent Charta-comité opgericht. Initia tiefnemer tot de vorming van dit comité, dat ernaar streeft de inmid dels ietwat verslapte aandacht voor de schending van de mensenrech ten in Tsjechoslowakije vast te houden en solidariteit met de Tsje chische slachtoffers te betuigen, is Ferry Rondagh uit Voorschoten. Bekende Nederlanders "Ik ben dit jaar na plaatsen van een advertentie met het Charta-comité Nederland gestart. Er is nu een werkgroep ontstaan van 15 man die het permanente comité vormen. De laatste maanden zijn talrijke be kende Nederlanders toegetreden tot het Charta-comité", zo vertelt de heer Rondagh, medewerker van de Fondation Europeène de la Cultu re, een instellihg die zich bezig houdt met subsidiëring van be paalde groeperingen. Tot de bekende Nederlanders die een soort patronagecomité vormen binnen het Charta-comité Neder land, behoren o.a. mr. Frans And- riessen, Bas de Gaay Fortman, PvdA-voorzitster Ien van de Hëu- vel, FNV-voorzitter Wim Kok, CDA-kamerlid Kruisinga, Jan Ter louw, fractieleider van D'66 en Ed van Thijn, fractieleider van de PvdA. "Met behulp van brochures probe ren wij informatie te verspreiden over de Charta-beweging. Zo zyn er van de april-mei en juni-uitgave in totaal zo'n 8000 exemplaren ver spreid", aldus Rondagh. Het Nederlands-comité heeft in zijn prille bestaan ook al enkele acties ondernomen om de solidariteit te betuigen met de Tsjechische Charta-aanhangers. Een van deze acties was een nachtwake bij de Tsjechische ambassade in juni en bij andere ambassades die de ak koorden van Helsinki, waarin uit spraken zijn gedaan omtrent de ga rantie van de mensenrechten, on dertekend hebben. Filosoof Een ander actie-onderdeel is het opvangen van de Tsjechische filo soof dr. Menert. Deze verblijft inmiddels na moei lijkheden in zijn vaderland, in het Westen. Het Charta-comité Neder land probeert Menert nu in Neder land aan een baan te helpen. Verder houdt het comité zich bezig met tal rijke andere Tsjechen die in het Westen verblijven en niet naar het Oostblok terug kunnen. Een van de redenen waarom Ron dagh met het Charta-comité Neder land startte, is de actualiteit van de problemen geweest. "Verder is de Tsjechische groep er volgens mü het beste in geslaagd iets teweeg te brengen, waardoor meer over hun situatie bekend wordt. Met andere landen is dit vaak niet het geval. Hun actie heeft ertoe geleid dat in de Westerse landen talrijke Charta-comité's ontstonden", al dus Rondagh, die verder aangeeft, dat het Nederlands comité in de nabije toekomst best ook andere mensenrechten-kwesties wil aan pakken. Maxium "Cultuur en ontwikkeling kunnen alleen maar daar goed zijn waar een maximum aan mensenrechten ge garandeerd wordt. Als puntje bij paaltje komt en het hele Charta- initiatief op de duur dreigt te ver zanden, dan moeten we het ach terste van de tong laten zien", zegt Ferry Rondagh Voor Tsjechoslowakije is volgens Rondagh een ideologische toena dering noodzakelijk: "Progressie- ven, «urocommunisten en sociaal democraten kunnen in relatie met het Oostblok op ideologisch gebied iets aan het rollen brengen. Vooral de progressieve partijen moeten de vinger aan de pols houden en druk uitoefenen op de regeringen van het Oostblok". Ferry Rondagh kampt met zijn Charta-comité met twee proble men: allereerst het geldgebrek om blijvend concrete informatie te kunnen verschaffen en op de tweede plaats de afname van de in teresse bij het Nederlandse volk, omdat Charta niet meer zo actueel is. "De mensen zijn wel geïnteress eerd in de dramatische kant. Toen Jan Patocka na te zware verhoren (hij bezocht van tevoren nog minis ter van der Stoel) overleed, was de interesse groot. Nu is ze duidelijk verzwakt". Voor de komende conferentie van Belgrado die als voortzetting geldt van de conferentie voor Veiligheid en Samenwerking in Helsinki, pre senteert het Nederlands Charta- comité opnieuw een brochure. "We moeten absoluut duidelijk maken wat de Charta-beweging nu werke lijk is. We willen dan ook beginnen met een illustratie te geven van de ideologische tegenstellingen tus sen de landen en hun inwoners". Donderdag Stadsgehoorzaal, Europese dans kampioenschappen, 20 uur. Stadhuis, commissie onderwijs, re creatie, samenlevingsopbouw en sport, 20 uur. Gemeentehuis Voorschoten, commissie welzijn en onderwijs, 20 Pieterskerkstraat 1, voorlichtings avond werkgroep dienstweigeren, 20-21.30 uur. Pieterskerkhof 19, Architectenbu- ro, gratis advies, 20-21 uur, tel. 142771. Nieuwe Rijn 20a, werkgroep homo filie, open-café avond, 21-24 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis, Leids- eweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreekuur Alg. Ned. Invalidepbond, 19-20 uur. Zwembadeb De Vliet en De Zijl, zwem vierdaagse, 19 uur. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van 26 aug. tot 2 sept., door Apotheek „Tot Hulp der Mensch- heid", Rosmolen 13, tel. 121060; Apot heek Voorschoten, Leidseweg 66, Voor schoten, tel. 2525. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden Aanvragen hulp voor bejaarden en lang-, durig zieken en gezinsverzorging. Mar? 45, 'tel. 149441' (maandag t/m vrijdaf 9.00-10.00 uur en 13-14 uur Moederhulp FEEST Omwonenden van hotel "De Zon" in Warmond moeten aan staande zaterdag maar even verhuizen, bezoek oma bij voorbeeld eens en blijf er ook maar slapen, teneinde de voorbode van het zestigjarig bestaan van Sint Matthias - de plaatselijke muziekvereniging - ongestoord doorgang te kun nen laten vinden. Tijdens de feestelijkheden ondermeer een loterij met ais hoofdprijs een weekendje naar Parijs of Lon den. Muziek is er ook. Van Papa Rudie and his Dixie Kicks en De Bierkou wers. Aanvang half negen. FIETS Op de fiets, Zoeterwoudse vrienden, en gauw ook, om nog net even te kunnen trainen voor de "Tour de Benthutten", die de Zoeterwoudse katho lieke Plattelandsjongeren vrijdag organiseren. Start vanaf half acht bij het "KPJ- home" en wie na afloop geen zadelpijn heeft kan nog even blijven dansen waarbij Disco Jos voor de noodzakelijke mu ziek zorgt. Vanaf vier septem ber organiseert de KPJ- Zoeterwoude overigens weer de wekelijkse instuifavonden. FOUT En dan is er weer eens iets he lemaal fout gegaan, en niet eens als gevolg van een stom miteit onzerzijds. Er zijn ook nog andere sufferds en wij prijzen ons gelukkig niet de enigen te zijn. Het gaat om de organisatoren van Ouders op Herhaling, die in hun wervingsboekje een verkeerd adres neergezet heb ben. Stom hé? Het gaat om in lichtingen over gratis bijles door de huiswerkklas en de bijlesdiensten voor lager en voortgezet onderwijs. Die kan men krijgen bij mevrouw Koolstra, Stuyvesanthof 43 in Leiden, telefoon 142795. CLINIC Staan wij even stil bij het feit dat de basketbalvereniging Oegstgeest zich in de medische wereld lijkt te begeven. Op tien september houdt men vanaf tien uur een "clinic". Dat heeft niets te maken met' (sport)blessures, maar is ge woon een open dag. Plaats van handeling in de sporthal van het Rijnlands Lyceum, waar de Amerikaanse basketbal specialist Ed Lace Strong tekst en uitleg over het basketbal zal geven. "Belangstellenden", zo heet het in de missive die wij over een en ander ontvingen, "dienen wel sportschoenen mede te nemen". SUFFERDS Hoera, er zijn nog meer suf ferds. Eerstejaars studenten die denken de voorpagina van het Leidsch Dagblad te halen. Zulks in het kader van de ont groening bij Minerva. Ken nismaking heet dat overigens sinds kort. Wat deden de sufferds. Ze be dachten zes dingen die mis schien wel leuk waren. Span doeken tegen fietsers bijvoor beeld en mensen helpen over steken. Flauw. Door de stad lopen met blanco spandoeken. Bah. De burgemeester bloe men aanbieden en beloven goede burgers van Leiden te worden. Alsof die man het niet veel te druk heeft metja, met wat ook alweer. In een artikel op de voorpagina van deze onvolprezen krant in een los regeltje de naam van de vereniging aanprijzen. Ja, ja, alsof wij geen eindredaktie hebben waarin een speciale man tegen flauwe studenten grappen zit. Een fietstocht or ganiseren. En je bij je eerste plan tegen fietsers richten. Het is niet te hopen dat deze heren rechten gaan studeren maar in de politiek zouden zij het goed doen. En dan tenslotte nog een op merking „Geen berichtgoed bericht". Waarbij we ons van harte gaarne willen aanslui ten. In het vervolg dan maar geen bericht. Wandelen Keren we hierna, met excusus, weer terug naar de dagelijkse beslommeringen om aandacht te vragen voor de wandeling die het Instituut voor Natuur beschermingseducatie - mis schien zouden die een actie te gen studenten met flauwe grappen moéten organiseren - organiseert in de bossen rond het Huys te Warmont. Aan vang twee uur aanstaande zondag bij de entree aan de Hereweg. Niet missen Dan hebben wij horen verlui den dat staatssecretaris Van Dam - Marcel voor intimi - gis teren in Leiderdorp heeft mee gedeeld dat je de regering Den Uyl niet kunt missen, geen dag. Nog afgezien van het feit dat die opmerking plagiaat is moet hij dat Van Agt dan maar eens wijs zien te maken. Trou wens, wordt het geen tijd voor een staatssecretaris tegen flauwe studentengrappen. Bureau Moederhulp (niet gehuwde moederzorg). Terweepark 2, tel. 151068. Mej. J. Schrama, maatschappelijk werk- Dienstencentrum Leidse Rechtswinkel hdorpstraat 36: geopend r Sociale raadsvrouw Spreekurèn sociale raadsvrouw. Bin- ïenstad. Gerecht 10, woe. 17.00-18.00 uur, Noord, van Hogendorpstraat36,ma. 10.30-11.30 uur, Kooi, Driftstraat 49a, di. 10.30-11.30 uur, Morskwartier. Buurt huis Morskwartier, Topaaslaan, tel. 761198, woensdag 10.00-13.00 uur, Tuin- stadwijk, Herenstraat 45, vrijdag) 10.30-11.30 uur. Huize St. Maarten Opvanghuis voor crisisgevallen van in nood verkerende moeders, eventueel met kinderen. St. Jacobsgracht 1, tel. 132187. Dag en nacht bereikbaar. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071-125202. Voor allen die in moeilijk heden verkeren. Dag en nacht bereik baar, vertrouwelijk. Onderwijswinkel Burgerraadsman Korenbrugsteeg 7. Telefoon 143171, ."kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uür, do. 18.30-20.00. Maatschappelijk Werk Bureau Maatschappelijk werk. Oude Rijn 44c, spreekuur dagelijks 14.00-15.00 iuur. Maapdag en dinsdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. Advocaten spreekuur Pietersk'erkgracht 11, .iedere donder dagavond van 7-8 uur. RUTGERHUIS Dr. J. Rutgershuis, Papengracht 26,tele foon 126802. Hulpverlening bij sexuali- teitsvragen; advies over geboorterege ling; middelenverkoop. Volkshuis dag. van 14-16.30 uur, di., informatie middag; woe., klaverjassen, woe en vr (van 9.30-12 uur. Moeders voor Moeders LEIDEN - In het zwembad De Zijl is de laatste tijd flink geknokt. Ook gisteravond werd de Leidse politie in verband met een vechtpartij op het zwembadterrein gealarmeerd. Toen de politie arriveerde bleek de knokpartij al te zijn beëindigd. Er werden vier dolkmessen in beslag genomen, die omstanders van de vechtersbazen hadden weten af te pakken. Een 17-jarige Leidenaar moest mee naar het bureau omdat hij zich volgens de politie recalci trant gedroeg. In de politie-auto zag hij nog kans om vernielingen aan te richten. Aangehouden Een 19-jarige Leidenaar heeft bekend zich in de afgelopen maan den schuldig te hebben gemaakt aan ruim twintig inbraken. De jon geman, die door de Leidse politie werd aangehouden, gaf ook toe in februari van dit jaar op de Haar lemmerstraat een vrouw met een mes in de rug te hebben gestoken zonder dat hiertoe enige aanleiding bestond. De vrouw raakte als ge volg van de nachtelijke steekpartij licht gewond. De inbraken, waar mee de Leidenaar zich bezighield, werden gepleegd in woningen, scholen kantines, auto's en boten. öe buit bestond veelal uit geld en gebruiksvoorwerpen. Baldadig De Leidse politie heeft gister avond een baldadige buspassagier aangehouden. De busreiziger, een 24-jarige Leidenaar, die op de Breestraat was ingestapt, viel an dere buspassagiers tijdens de rit lastig. Toen de jongeman op de Lammenschansweg uitstapte sloeg hij met een ijzeren staaf, die hij bij zich had, de deur van de NZH-bus kapot. Hij bleek onder invloed van sterke drank te verkeren. Onder brommer Het 19-jarige Rijnsburgse meisje C. G. kwam gisteren onder een brommer, toen zij op de Haven uit een bus stapte. De bromfietsbe stuurder passeerde de in een file staande bus op het moment dat het meisje uitstapte. Ze kreeg letsel aan de hals en moest naar het Acade misch Ziekenhuis worden overge bracht. Vier auto's raakten gistermiddag zwaar beschadigd bij een ketting botsing op het Lammenschan- splein. De botsing werd veroor zaakt door een 20-jarige automobi list die een file stilstaande auto's niet tijdig opmerkte. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoon Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-20.00 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 40,45 Kwartaalabonnement per post58,30 Jaarabonnement150,30 Jaarabonnement per post221,70 Losse nummers 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 2