"Paniek is er nooit geweest Mark Cox uit Heibel rondom aanbesteding kabel-tv-net Glasgow Rangers eerste EC-tegenstander Twente Lezers schrijven Burgemeester Cadzand over ramp met tanker: Broers Piket: hoofdrol in schaakstrijd VERRASSING OP FOREST HILLS Piet v. Duyvenvoorde weer ronde verder in toernooi OLTC Kabinet wil autogebruik helemaal niet beteugelen" •DONDERDAG 1 SEPTEMBER 1977 PAGINA 23 Leefbaarheid CADZAND/VLISSINGEN (SP) - "Öeloof me, er is geen sprake van geweest dat de bevolking van Cadzand-Bad geëvacueerd zou worden. Paniek is er al helemaal niet ge weest. Zolang als dat schip hier ligt, sinds vorige week donderdag dus, is uit geen enkele meting gebleken dat de concentratie giftige bestanddelen in de rookpluim veront rustend was. Er is geen moment gevaar geweest". Dat plan voorziet in evacuatie van het de bevolking van Cadzand-Bad, aar_ zo'n 400 mensen. Samen met de va- een tik- kantiegangers gaat het om onge veer 1500 mensen. In een mum van tijd kunnen we bussen inschakelen om die mensen hier in Oostburg, tien kilometer Cadzand-Bad naar het opvangcentrum in de sporthal te brengen. Een telefoontje, en er week nu staat de Griekse, worden bedden neergezet en er komt een kantinewagen enz. U ziet het, we zijn dus wel voorbereid op een evacuatie. Maar dat is toch ze ker reëel? Op zo'n situatie moetje nu eenmaal ingespeeld zijn". Aan het woord is de 63-jarige A. Schipper, burgemeester Zeeuwsvlaamse Oostburg, onder Cadzand valt. Hij keltje verontwaardigd over de be richten, die onder meer via de radio zijn verspreid en die een soort rampspoed zouden brengen over Zeeland. Al vrachtboot "Attican Unity" (8186 ton) in brand. De Griek ligt op het strand van Cadzand-Bad. De lading bestaat uit gerst, machines, lorren, containers met stukgoed en, de bron van alle ongerustheid, een grote verscheidenheid aan chemi caliën. Met grote ergernis las ik van nog meer studentenflats in de Kaiserstraat en het geleuter van de raadsleden. Nog een getto erbij, het gaat niet om parkeerruimte, maar om de leefbaarheid, in de eerste plaats voor de studenten zelf en in de tweede plaats voor de rest van de bewoners van deze straat. Zoveel mensen in zo'n kleine ruimte, dat geeft frustraties (een mooi onder werp voor een onderzoek). Maar denkt niemand aan die vuilnis, huisdieren, enz. die ook maar weer ongelimiteerd in hoeveelheid zul len toenemen. Wat zit een arme stad als Leiden toch te zwammen met zijn plannen voor de binnenstad in fasen van 1 naar 5: iedereen weet dat fase 0 voorop staat. Is er nu in die hele gemeenteraad niemand die zijn ge zond verstand laat werken en zegt: jongens de ruif is leeg gevreten, we staan met de rug tegen de muur, maar laten we alles in het werk stel len om de mensen die er nu zijn en wonen het een beetje prettig te ma-, ken en daai^wat geld aan uit te ge- jag van de enkeling en het geouwe hoer van de zogenaamde progress ieve nieuwkomers. Nou, noch de ene groep noch de de krant anciere brengt iets wezenlijks tot stand. Waterverf zou Willem Parel zeggen, de één lacht in zijn vuistje en telt zijn centen, de ander loopt met zijn kop in de lucht alternatief te wezen, maar aan het lijf waar die kop, die eindeloze rapporten be denkt, op staat, zit iets lager een paar handen. Misschien zouden ze daar nu eens de aandacht op kunnen laten vallen en denken: hé, behalve kletsen kan een mens ook nog iets met zijn handen doen, ze namelijk uit de mouwen steken. Zo is het ook met de hofjes, het renoveren is een nieuwe hobby en dat het niet nodig is zal ik niet zeggen, maar waarom niet alle hofjes nagaan en de men sen alvast een wastafel op hun slaapkamer geven en een groot da kraam? Als er nu brand komt, zit ten op vele hofjes de mensen als ratten in de val, omdat het kleinste maatje dakraam hun enige uitweg zou zijn. Rampenplan Burgemeester Schipper beseft zeer goed dat wat niet is, toch nog kan komen. "Natuurlijk, en daarom hebben we vorige week al een ram penplan gemaakt, samen met de BB, het Rode Kruis en de Politie. LEIDEN - De gebroeders Piket spelen net als vorig jaar de hoofdrol in de strijd om het open schaak kampioenschap van Leiderdorp. Na 3 van de negen ronden volgens het Rapid systeem (partijen met een half uur bedenktijd) hebben de beide Philidor cracks met 3 punten de leiding van de hoofdgroep in handen. Titelverdediger Joop Pi ket stuitte alleen tegen Piet Selier op gevaarlijke tegenstand, maar wist ook deze gecompliceerde par tij winnend af te sluiten. Theo Piket kwam tegen V.d. Zwan in grote moeilijkheden, laatstgenoemde liet in de kritieke fase de winst echter liggen en zag zijn opponent alsnog winnend over de eindstreep gaan. Beste Leiderdorpspeler is voorlo pig Gert-Jan Goedhart die op 2^2 punt staat. Goedhart sr. bezet met 2 punten de 4e positie in deze tien kamp. De voorlopige stand aan de kop van de overige groepen luidt als volgt: groep 2-1 AndiusTeygeler 3, 2-3 Spel en Rijnsburger met 2, 4. J. de Jong P/2 uit 2. Groep 3- 1-3 Grim, Wim Olthof en V.d. Aart, al len 3 punten. Groep 4- 1-2 MaTbus en Zaanen 2 uit 2. De volgende 3 partijen staan komende dinsdag in het Dorpshuis op het program. Het Zwitserse Rapid toernooi in Katwijk kent in Gijs Haasnoot de huidige koploper. Haasnoot won driemaal, al liep het tegen de ta lentvolle jeugdspeler Gert Koele- wijn niet van een leien dakje. De grotere routine gaf uiteindelijk de doorslag ten gunste van Haasnoot. Zijn naaste belagers om het open kampioenschap van Katwijk zijn V. Duyvenbode, Blom en W. Haasnoot die allen met 2J/2 punt op de loer liggen in deze 9-rondige competitie. Zielig kwam eT. de Attican ROTTERDAM - De doodgewaande Henriëtte Blokland, die gisteren op vliegveld Zestienhoven arriveerde, Unity maar een z^ehg rookpluimp- werd onder andere verwelkomd door haar zusje rechts) en haar vriendin Jacqueline Broek (midden)Henriëtte êemeente toestemming geeft oo was 0p yakan£je me£ de familie Broek in Zwitserland toen het gezelschap betrokken raakte bij een auto-ongeluk e.en studentenfeest te houden, n waarbij de ouders van Jacqueline om het leven kwamen. Brandweer, dit is een veel groter gevaar dan een meisje te waar schuwen dat buiten op straat haar raampje afbrandt. Het Jacobshof is Dan zou het niet voorkomen dat de prachtig geworden, maar dit is pro- je, dat richting zee trok. Alles erop dat de brand bijna uit was. In de avonduren draaide de wind ech ter. Binnen tien minuten 180 gra den. Maar van de meetwagen, die al dagen óp het duin staat geposteerd, kwamen geen verontrustende mee tresultaten. Op dat moment hadden de Belgi sche bergers, het schip dat ze een drijvende gifbom noemen, al verla ten. Om zes uur gisteravond liep namelijk het contract af en de Bel gen wensten zich er niet langer mee te bemoeien omdat er niets meer te verdienen viel. Vanaf dat ogenblik werd het schip als wrak beschouwd viel het onder de Wrakkenwet. Drs. J. A. van Delden (33) te Amersfoort is benoemd tot direc teur van de maandag 5 september in deze stad te openen Evangeli sche Hogeschool. De heer Van Del den, die tot de Gereformeerde Ker- Dat betekent dat Rijkswaterstaat ken Vrijgemaakt behoort, heeft de de verdere zorg heeft voor de ber- laatste jaren bij de Evangelische ging en het blussen. Het blus- singswerk wordt overigens ver richt door de Vlissingse brandweer, want hoewel het schip nagenoeg op het Cadzandse strand ligt, ligt het Omroep gewerkt, waar hij onder meer populair-wetenschappelijke programma's maakte. In een serie van 6 afleveringen i september en oktober besteedt de toch in de gemeente Vlissingen. Tot Evangelische Omroep aandacht gisteravond laat is er vergaderd wat aan het ontstaan van de aarde. De er met de Griekse tanker moet ge- serie, onder de titel "Adam of beuren. Men is er nog niet helemaal aap?", neemt stelling tegen de evo- uit of het schip moet worden ver- lutieleer, die, volgens de EO, ruim- sleept of dat het volgepompt moet schoots veld heeft gewonnen in het worden met water. onderwijs en in allerlei takken van wetenschap ook in de theologie. De landelijkewerkgroep Men wil in deze serie ook een ant- Nieuwe levensstijl" van de Raad woord geven op de vraag of de evo- van Kerken, ingesteld na de ker- lutietheone gecombineerd kan kenconferentie van-Lunteren in worden met het bijbelse schep- 1974 heeft haar werkzaamheden pmgsverhaal. Zaterdag 1 oktober overgedragen aan een nieuw ge- houdt de EO in Utrecht een studie- vormde „coördinatiegroep", die dag over scheppmg of evolutie. gedeeltelijk is samengesteld uit f europa-commissie van de vertegenwoordigers van regionale protestantse kerken in ons land groepen. De coördinatiegroep gaat heeft alle Nederlandse psychiaters ln haar optreden het accent leggen gevraagd, het misbruik van de psy- op drie dingen; het doorzien van de chiatnein de Sowjet-Ume krachtig maatSchappelijke problemen in te veroordelen. In deze commissie hun onderlinge samenhang, het ha- werken samen de stichting Oecu- jen van het geloof uit de privé-sfeer menische hulp aam kerken en en het nog meer betrekken van vluchtelingen, het algemeen dia- kerkeleden bij dit proces, konaal bureau van de Geref. Ker- q Herv. Kerk: beroepen te Mak ken en de sectie internationale kum D Voortman Lutten, te hulpverlening van de Hervormde Harkema-Opeinde J. Karawan Kerk De psychiaters wordt ver- Twisk te Emmen j. Voordouw zocht, telegrafisch aan het m Hono- Rotterdam-IJsselmonde, te Veen I. oeloe begonnen wereldcongres te Kok Zoetermeer; bedankt voor laten weten, dat zij zich scharen Oud-Avereest J. de Groot Vuren, achter de veroordeling door het voor Puttershoek en Alblasserdam Britse coUege van psychiaters. De j). Lucas Waardenburg. Geref. ™eJlan^Se osyckl^?rs kr^gen Kerken: beroepen te Bussum W. Pouwels Hillegom, te Geldrop G. Harms Eindhoven. dat de rotzooi na veertien dagen nog niet is opgeruimd. De markt- lieden moeten toch ook geld beta len om hun kraam te zetten en 's avonds wordt de zaak schoonge maakt. Dan zou het niet voorkomen, dat fijt voor een paar mensen, als het ii dit tempo verder gaat zijn de klein- 1 al de huidige bewo- de beurt om er profijt van te hebben. Daarom zou ik met klem willen vragen: vergaap u niet langer aan het profijt van de enke ling, dit geldt voor studenten, ge- burgers en hofjesbewoners. naast de Bak, waar dagelijks eten Maar doe iets voor de mensen die er wordt klaargemaakt, een schutting wordt geplaatst weg te rotten, nisbelt. Dan zou de fabriek van Beuth ge sloopt worden en er werden ge woon huizen neergezet. Maar de stad gaat ten onder zijn en wonen. Ruim de troep op 'ai vier jaar staat en 6eef leefbaarheid waar die er complete vuil- nie^ 1S- L. SPRUIT HILHORST, Bethaniëhof 7, Leiden. hetwinstbè" (Van redactiewege bekort) de Europa-commissie uitge breide documentatie bij het ver zoek. FOREST HILLS - De ver rassing op de eerste dag van het tennistoernooi om de open Amerikaanse kam pioenschappen in Forest De topper van de dég had moeten worden de partij tussen de Arge ntijn Guillermo Vilas en de Span jaard Manuel Santana, die al in 1965 titelhouder was. De als vierde ge plaatste Vilas, die zes achtereen- Hills was de uitschakeling volgende toemooioverwinningen van de als dertiende ge plaatste Brit Mark Cox. Hij werd geëlimineerd door de Californische speler Butch Walts met 6-7 6-7. Walts won de eerste tie-break met 7-4 en herhaalde deze score in de tweede tie-break. Twijfel heerste in Forest Hills over de vorm van de als eerste geplaatste Zweed Björn Borg en zijn Ameri kaanse concurrent Jimmy Con nors. Borg heeft last gekregen van een verrekt spiertje in de borst en Connors heeft rugklachten. Beide spelers kregen een extra dag rust toegewezen. Forest Hills nam achtereenvolgende partijen op gra vel ongeslagen is, snelde naar 6-1 3-0 voordat regen verder spelen onmogelijk maakte. Later op de dag maakte Vilas het karwei af: 6-9. Leidse zeges op kunststof- baan in wipt door De J ong/Key, 4-6,5-7. Dat lot was ook het no 2 geplaatste dubbel in het GDD, Lelieveld/A. Lelieveld beschoren tegen Agnes van Paridon/Van der Broek, 6-7, 2-6. Bij de dames in D zorgde Ti-, neke Mulder voor een verrassing door de no 1 geplaatste mevr. Ren- nes met 0-6,6-3, 6-3 terug te wijzen." OEGSTGEEST - Piet van Duyven voorde is weer een ronde verder in het herenenkelspel C van het ten nistoernooi van de OLTC in Oegs- tgeest. Wolters kon maar twee spel len op zijn naam brengen, 6-0, 6-2. Voor Joost Rodenburg, finalist van de HE veteranen op de Leidsche Hout, was het gisteren tegen de taaie Accensi bepaald geen walk over. Net als Rodenburg is Accensi een speler, die het vooral moet hebben van zijn vastheid en zijn goede loopwerk. Wat het van te vo- ATLETIEK - Olympische kam- ren beloofde te worden werd het pioen op de 400 en 800 meter, Juan- dan ook: een slijtage-slag. Roden- torena, heeft grote moeite om aan burg won tenslotte met 6-3, 7-5. passend schoeisel te komen. De Cubaan heeft maat 48 voor zijn Han Temminck legde tegen Henk linker- en maat 49 voor zijn rechter- ten Bosch al zijn routine op tafel, v°et. maar dat was niet voldoende voor HOCKEY-Het Nederlands dames- de winst, 6-3, 7-5 voor laatstge- team is ook gisteren tijdens de noemde. Voor Van Duyvenvoorde toernee door Australië ongeslagen gisteren nog een zege wegge legd. Met partner Pieter Parlevliet bourne gebleven. Tegen een team uit Mel de dames met 5-0. vormde hij een te sterke combina tie voor het Leidsche Hout duo De Boer/Haanraadts, 6-1, 6-0. In het HDD werd de no 2 geplaatste combinatie Van Gerwen/Van der equipe Klugt na twee fel betwiste sets ge- BASKETBAL - Ter voorbereiding van de strijd om de Europese titel heeft het Nederlandse team giste- geoefend tegen Dordrecht. De Janbroers won met 92^45. Den Haag LEIDEN - Een reeks fraaie atle- tiekprestaties kon gisteravond worden genoteerd aan de Haagse Zuidlarenstraat waar op de kunst- stofbaan een goed bezet pro gramma werd afgewerkt. Ook een Leidse vertegenwoordiging van voornamelijk AV Holland en De Bataven) draaide goed mee. Op de 1500 m heren boekte Bataven-loper Wybo Lelieveld vrijwel van kop af een makkelijke zege in 3 min. 50,5 sec. Zijn clubge noot Peter Wezel kwam tot 4.00.1. Ook een duidelijke zege was er voor de 4 x 100 m meisjesploeg van Hol land, bestaande uit José van Sons- beek, Alice Saat, Jelina v. d. Meer, Barry van Haarlem in 51,2 sec. Op de individuele 100 m won Jelina v. d. Meer bij de meisjes B in 12.9 sec.' en werd Alice Saat tweede bij de' meisjes A in 13.0 sec. Een andere estafetteploeg van Holland, op de 4 x 400 m heren, kwam ook tot een goede tijd: 3 min. 26.7 sec. voor het viertal Frank Mingelen, Roel Hend- riksen, Bert Paauw en Frans Kroone (gemiddeld 51,7 sec.). Op de 800 m dames kwamen sterke tijden op de klokken voor drie Bataven-loopsters, Marian van Schie (2.16.6), Corrie v. d. Meer (2.21.6) en B-juniore Tina Buntsma (2.24.8). Ook Marion Komdeur (Hol land) deed het met 2.17.2 bij de da mes prima. Bij het hoogspringen heren flopten van Holland Peter Visser over 1.90 m en Rudie Eveleens over 1.80 m. Voorts kwam A-junior Theo Spruit op de 1500 m tot, een goede tijd van 4.15.9 en forceerde polsstokhoog springer Marc van Vliet zich met 4.00 m niet. Mare Cox: verslagen. LEIDEN - De Leidse raad is gisteravond weer niet toege komen aan het besluit om over te gaan tot aanbesteding van de aanleg van kabel-tv in Leiden. De aanvankelijke rustige dis cussies over de vraag op welke wijze die aanbesteding zou moeten plaatsvinden, ontaard den in een heftige woordenwis seling toen PvdA-fractieleider Meijer kort voor het einde een beslissing wilde forceren en vroeg tot stemming over te gaan. Zowel van CDA- als van WD- kant werd bezwaar gemaakt te gen een dergelijke behandeling. Men wees erop dat het gaat om een aanbesteding van enkele miljoenen, waarschijnlijk de gróótste die de gemeente Lei den de komende jaren zal doen. Driessen verweet Meijer „laak bare methoden" omdat een groot aantal vragen nog niet was beantwoord en de raad pas in eerste ronde over het voorstel had kunnen spreken. Duidelijk bleek gisteravond de behoefte om de onderhandse aanbesteding vap het miljoe nenproject niet alleen in han den van B en W te leggen. CDA-woordvoerder Bleijie vond dat er een gemengde commissie zou moeten komen om daarover een beslissing te nemen. In die commissie zou den volgens Bleijie leden van de juridische commissie en van de gemeentelijke commissie voor de rekening en zitting moeten hebben en twee deskundige adviseurs. Tegen dit voorstel werd zowel vanuit de raad als vanuit het col lege bezwaar gemaakt. WD-' fractieleider Elzenga maakte bezwaar tegen de samenstelling van de commissie en wethou der Van Aken wees erop dat de kans bestaat dat een dergelijk voorstel vernietigd wordt, als het zou worden aanvaard. Van der Meij (SGP/GPV) merkte op dat het CDA-voorstel wel erg vertragend zou kunnen werken. Ook op een ander punt wilde het CDA wijziging van het voorstel. Werd in het B en W-voorstel gesproken over een keuze uit een viertal geselec teerde bedrijven, Bleijie noemde een aantal van zes. WD-er Elzenga deed het voor stel om het aantal geselecteerde bedrijven te laten bepalen in overlejg met de werkgroep ka beltelevisie van de gemeente. CDA-er Bleijie was de discussie over de aanbesteding begonnen met een verwijzing naar het Lockheed-omkoopschandaal. „Om te voorkomen dat we straks geruchten of verdacht makingen krijgen moet er een brede commissie komen. De beslissing moet niet in handen van B en W zijn, ook al in ver band met de eenzijdige poli tieke samenstelling. PvdA- fractieleider Meijer reageerde daar even later op: „Wij hebbea het volste vertrouwen in dit col lege, maar we kunnen ons het verlangen van andere fracties wel voorstellen". Kort voor het sluitingsuur wilde Meijer plotseling de knoop doorhakken. Het felle verzet van diverse kanten bracht hem ertoe dat voorstel weer in te trekken. BERN - Glasgow Rangers is in de waarvoor hij al vijfmaal is geope- eerste ronde van het voetbaltoer- reerd. nooi om de Europese beker voor' Zijn opvolgen is Jan Theunissen, bekerwinnaars de tegenstander die onlangs het A-diploma 'oehaal- van FC Twente. De Schotse ploeg de. De 29-jarige Teunissen, die twee speelde gisteravond in het Wan- jaar trainer was van Heerenveense kdorfstadion te Bern voor 17.000 Boys, is twee maanden geleden bij toeschouwers 2-2 tegen Young Heerenveen gekomen als assistent' Boys in de tweede wedstrijd voor van Zalai. de voorronde. Glasgow Rangers q De uitslagen van de gisteravond had de eerste wedstrijd met 1-0 ge- voor de Bundesliga gespeelde wonnen. De Schot Johnston werd wedstrijden zijn: FC St. Pauli- gisteravond uit het veld gestuurd. Schalke'04 1-1; VFB Stuttgart- FC Twente speelt de eerste weds- Hamburger SV 1-2; Eintracht trijd tegen de Rangers op 14 sep- Frankfurt-Borussia Mönchenglad- tember in Glasgow. bach 4-1; 1860 München-Hertha Laszlo Zalai heeft om gezond- BSC 2-3; Werder Bremen-Bayern heidsredenen besloten zich terug te München 1-1; FC Köln-Eintracht trekken als trainer van de eerste di- Braunschweig 6-0; VFL Bochum- visieclub Heerenveen. De 48-jarige MCV Duisburg 1-2. MM jg UVS -Hongaar (hij is tot Nederlander genaturaliseerd) heeft rugklachten en tobt met een knieblessure, UVS heeft gisteren een vriend schappelijke wedstrijd tegen oe Goudse eersteklasser Olympia met 2-0 gewonnen. Bij rust was de stand nog 0-0. UVS beheerste de strijd volledig, maar zag desondanks geen kans om voor rust al afstand te nemen van het zwakke Olympia. Na de hervatting lukte dat wel. UVS met Ron Bekooy, Hans van Eigen en Rob van Ginkel in de ploeg, won uiteindelijk met 2-0 door treffers van Bert Kort en Frits van der Heiden. ARC In het kader van het nederlaagtoer- nooi heeft ARC gisteravond met 0-0 gelijkspeeld tegen tweedeklasser Ter Leede. Eerder won ARC met 2-0 van Noordwijk en verloor de kersverse Alphense derdeklasser van zowel Quick Boys als Rijns- burgse Boys met 0-1. UTRECHT (SP) - De regering wil het autogebruik helemaal niet be teugelen. Van een nieuw beleid is geen sprake. In het beleid is juist een sterke groei van het autoge bruik geprogrammeerd. Hierdoor worden de niet-automobilisten in een steeds slechtere positie gema noeuvreerd. Dit is het commentaar van de Ne derlandse Spoorwegen en de sa menwerkende streekvervoer- bjdrijven (ESO) op het structuur schema verkeer en vervoer. Daarin wordt aangegeven hoe het verkeer en vervoer zich op de middellange termijn moet ontwikkelen. Terwijl de trein vooral op de lange afstanden een goede concurrentie positie inneemt en soms meer dan de helft van het totale vervoer voor zijn rekening neemt wil de regering het autosnelwegnet verdubbelen. De beide organisaties vinden het onbegrijpelijk dat het langzame verkeer en het openbaar vervoer tot de eeuwwisseling pas op de plaats moeten maken.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 23