Oranje: een goed begin, toch half werk 14-1) Wim van Hanegemnog altijd van wereldklasse' Voor rust wereldvoetbal ^ËJITpM J$èé sas mwst te Wff-- èSÊaÉ Belgisch elftal in oefenduel naar 7-1 DONDERDAG 1 SEPTEMBER 1977 PAGINA 17 NIJMEGEN - Bepaald sfeervol kon het duel tussen Nederland en IJsland gisteravond niet ge noemd worden. Het voor de aanvang van de wedstrijd vals gespeelde Wilhelmus gaf daar toe al een lichte vingerwijzing Slechts weinigen lieten zich ver leiden óm het door een Nijmee gse drumband gespeelde volks lied vocaal te begeleiden. Zelden klonken ook de overige overbe kende vaderlandse voetbalfge- zangen) in de Goffert. Halver wege de tweede helft, toen het spelpeil van Nederland naar een dieptepunt dreigde af te zakken werd even het Rol land" gescandeerd om Oranje te stimuleren. Zonder resultaat. En toen eenmaal de IJslanders de brutaliteit kregen om met ze kere regelmaat het doel van Jan van Beveren te zoeken verloor Nederland zelfs de steun van haar supporters en konden de eilandbewoners op die sympat hie rekenen De speaker van het Goffertstadion deed zijn op perste best daarin verandering te brengen. Ieder Nederlands doelpunt werd ingeleid met een bijkans niet af te stoppen woor denstroom, waarna dan uitein delijk de naam van de maker volgde. Veel van de wedstrijd moet hij overigens gemist heb ben, blijkens het feit dat hij nogal eens de verkeerde doel puntenmaker doorgaf. Reden kan geweest zijn dat de man de absolute uitblinker van gister avond, Willem van Hanegem, te nauwlettend gadesloeg. Van Hanegem's naam staat nog al tijd borg voor beroering op de tribunes. Voor de wedstrijd had hij het volgepakte Goffertsta dion ook al versteld doen staan van zijn parate kennis van de IJslandse taal. Nadere informa tie leerde echter dat de speaker de namen van de IJslandse voetballers in één adem op lasNee, dan had de man van de IJslandse radio meer succes, zij het alleen in zijn directe om geving. Bij iedere aanvallende actie, zowel van Oranje als van IJsland, verloor hij zichzelf, spoot als een geiser van zijn stoel en perste allerlei vreemde keelklanken in zijn micrófoon. Als het aan bondscoach Ernst Happel had gelegen, zou de re porter de gehele wedstrijd geen leven hebben gehad. Hij immers verwachtte dat zijn team de lijn Ruud Krol bleef niet te lang bij de afwezigheid van de drie „buitenlanders" stilstaan. Je moet spelen met de lui die be schikbaar zijn. Verder moeten we niet langer bij de zaak stil staan. Zo kan je ook andere oor zaken aanvoeren., waarom het niet zo best draaide: IJsland speelde nu eens op een grasland, in plaats van op een zandvlak te". Waarop Krol plaats maakte voor een gehaaste Toni Knapp, coach van IJsland. ,fk was in eerste instantie bang, dat we onder de voet zouden worden ge lopen. Dat'is gelukkig niet ge beurd. Als we Johannes Ed- valdsson in de ploeg hadden (Hij mocht van zijn club Celtic niet meedoen) had het er zelfs heel anders uitgezien. Kijk al leen naar de doelpunten. De eerste was klasse. Het tweede en derde doelpunt waren circus goals en het vierde was een aan fluiting voor de voetbalsport. Ik hoop tegen België zaterdag jneer geluk te hebben, al ben ik er bang voor. De jongens hebben nu een zware wedstrijd in de benen"! WALTER OOMEN po, beweging, diepte en felheid in ons spel zat. Die vier punten kwamen na de rust niet meer in het spel terug. Ik vond in ieder geval wel, dat de spelers er stuk voor stuk voor geknokt hebben. Voor mij was dat dan ook reden om niemand te vervangen, be halve de geblesseerde Wim Rijs- bergen". Later nam hij ruim schoots de tijd om zijn persoon lijke vriend Wim van Hanegem te roemen. „Van wereldklasse is die man. Hij hééft zich 90 minu ten lang bewezen en ingezet voor het team. Maar in de tweede helft lukten zijn passes minder goed, doordat te weinig spelers zich aanboden". De Kromme zelf liet de lofuitingen gelaten over zich heen vallen. Jk speelde zoals altijd, meer niet. Jammer alleen, dat die vrije trap tegen de paal beland de. Maar daat staat die ook voor". En dan: ,J1et is nu alle maal wel mooi en aardigmaar als Cruijff, Neeskens en Rensen- brink er weer bij zijn is het voor mij misschien wel weer afgelo pen. Ik ben in elk geval nog niet met mijn studie Spaans begon nen. Het is allemaal zo betrekk- Tijk,joh". l-r.' i". Van Hanegem wijst Oranje de weg: hij loopt in volle vaart door na de door hem gescoordp eerste goal. van de eerste heljt ook in de ken. Dat bleef echter uit. De im- eerste 45 minuten waren gran- tweede rondgang door zou trek- mer onbewogen Happel: ,£)e dioos. Dat kwam, omdat er tem NIJMEGEN - Diep in de tweede helft van het W.K.- kwalificatieduel Nederland-IJsland stond het Goffert stadion ineens bol van kritiek en hoon. Het publiek (circa 20.000 man), dat voor rust de creatieve aanvalsgolven van' de Oranje-elf bijkans lyrisch van bewondering toejuichte, begeleidde Oranje na de pauze met afkeurend gejoel en langzaam handgeklap, toen er half werk werd geleverd. De Happel-brigade mocht kort voor tijd zelfs dankbaar in de richting van de Finse arbiter /gHirviniémi blikken, toen deze een onschuldige botsing tussen René van de Kerkhof en de IJslandse centrumverdediger Torfason met een straf schop honoreerde. Ruud Geels kon de score daardoor naar een geflatteerde 4-1 tillen. Nederland-IJsland, een wedstrijd met twee gezichten. In het eerste half uur moet met name rechtsach ter Olafur Sigurvinsson dol zijn geworden van de overmacht, waar hij regelmatig tegenop moest bok sen. In die periode werd Hugo Ho- venkamp door rechterflankspeler Hördur Hilmarsson bij zijn offens ieve taak geen strobreed in de weg gelegd. De Groningse AZ-speler mocht naar hartelust achter de dieptepaSses van clubgenoot V&n Hanegem aanhollen, waardoor de arme Sigurvinsson voortdurend voor een dilemma stond: óf zijn di recte tegenstander René van de Kerkhof blijven schaduwen, dan wel Hovenkamp's rushes afstop pen. Die taak was voor de IJslandse rechtsachter duidelijk te moeilijk. Hij moest tolereren, dat het duo van de Kerkhof en Hovenkamp (het eerste half uur een soort dubbele linksbuiten) voortdurend langs hem flitste. Het was dan ook niet verwonderlijk, dat de eerste drie doelpunten aan de linkerflank hun basis vonden. Nadat in de tweede minuut Ruud Geels een schitterende voorzet van Hovenkamp in vrije positie had verknoeid, moest de IJslandse de fensie, waarin alleen libero Geirs- son een acceptabel niveau haalde, twaalf minuten later wel capitule ren. René van de Kerkhof had Si gurvinsson weer eens misleid, waarna een sublieme voorzet volg de, die door Willem van Hanegem keihard werd binnengeknald (1-0). Souvereine libero In die fase bewees het team van part-timecoach Happel, dat ook zonder de medewerking van Cruijff, Neeskens en Rensenbrink voetbal van wereldniveau mogelijk is. Ruud Krol bijvoorbeeld mani festeerde zich opnieuw als de sou vereine libero, die zijn defensie op verbluffende wijze kan organise ren. Die ook met lineaalrechte pas ses zijn ploeggenoten in kansrijke positie wist te manoeuvreren, ter wijl op het middenveld Willy van de Kerkhof zowel in defensief als aan vallend opzicht een glansrol ver vulde. Als daarbij wordt gevoegd, dat Wim van Hanegem het tempo weer liep te regelen en te ontrege len, alsof hij niet was weggeweest, dan is de Oranje-suprematie ver klaard. Die laatste twee spelers zouden dan ook het ontwerp leve- De stand in groep vier van de kwalificatieronde voor het we reldkampioenschap is nu: 1Nederl 4 3 1 0 7 9-3 2. België 3 2 0 1 4 3-2 Komende wedstrijden: 3 september 1977: Belgie - IJs land; 21 september 1977: Noord Ierland - IJsland; 12 oktober 1977: Noord Ierland - Neder land; 26 oktober 1977: Neder land-België; 16 november 1977: Noord Ierland - België. Knijpen van onderschatting viel er te be speuren. Integendeel. Als een repe terende breuk werd er paniek ge zaaid in de IJslandse achterhoede, waar Sigurdur Dagsson behalve betrouwbare sluitpost Dat werd na 23 minuten nog onderstreept, toen hij de bal vrije schop wegwerkte, Van Hanegem Rep in staat stelde van dichtbij 3-0 "erd ingepakt door voorstopper te scoren. Pas op dat moment werd Geirsson. De Ajacied: "Ik kreeg de IJslandse coach Tony Knapp geen enkele kans. Hij wakker. Eindelijk had hij ontdekt, waar een groot deel van het Neder landse gevaar school. Hij liet rech- terflankspéler Hilmarsson en linksbuiten Gudgeir Leifsson van plaats wisselen. Leifsson kreeg de opdracht Hovenkamp af te stop- Geels scoort vanuil buitenspelposit; Sigurvinsson appele- Hovenkamp: "Vind je het gek, dat ik minder ging spelen. Die vent deed alles wat verboden was. Hij kneep en trok aan me, schopte me na, het was ongelooflijk". Merkwaardig genoeg stond de te- r rugval van Hovenkamp model voor het tweede doelpunt, dat de teruggang van de spelkwaliteit door Ruud Geels met een omhaal van he* hele team. Weliswaar trof vanuit duidelijke buitenspelpositie Willy van de Kerkhof de lat en be- werd gescoord (2-0). De dadend- landde een vrije schop (patent Van rang van de "Happel-elfwas niet Hanegem) tegen de paal, te dammen. Geen spoortje wapenfeiten konden de achteruit- het spelniveau niet hullen. Integendeel. Na de pauze zette de dalende lijn zich in aan merkelijke mate voort. Toen ook alles- vielen met name Ruud Geels en Johnny Rep angstwekkend door de mand. Geen moment konden *die spelers nog een constructieve,bij- Hovenkamp zwak drage in aanvallend opzicht lève- bal aan wilde draven. nog geen minuut in het veld - was De IJslanders gingen zowaar veroorzaken van een straf- pressie uitoefenen op de veste van schop, toen hij Asgeir Sigurvinsson Van Beveren. die voordien prak- onderuithaalde. Sigurvinsson tisch geen bal te verwerken had ge- schoot van elf meter koelbloedig kregen. "Hij moest1 bijvoorbeeld raak (3-1). Dusbaba: "Het was in- handelend optreden bij een voorzet derdaad een penalty Of ik mij daar- van Leifsson. Desondanks kon hij door rot voel? Nee hoor, ik kon toch met verhinderen, dat de bal bij niet anders". Wat niet bezijden de Sveinsson terechtkwam, die waarheid was, want Hovenkamp prompt tegen de lat schoot. Duide- had zich even hiervoor schuldig lijk werd toen wel, dat de IJslandse gemaakt aan balverlies, waardoor "amateurs" serieus in een tegen- Sigurvinsson vrij naar doel op kon treffer begonnen te geloven. Met rukken. Scheidsrechter Hirviniemi tomeloze inzet werd op iedere ba een f]uitist v£m amateuris- gejaagd. Soms gmg dat weieens al tisch niveau oordeelde later een te enthousiast, wat bijvoorbeeld onschuldige botsing tussen René Wim Rijsbergen aan den lijve van de Kerkhof en Torfason, deze moest ondervinden. De Leidenaar bleek later een gebroken rib te werd op nogal lompe wijze doof hebben, eveneens rijp voor een pe- Hilmarsson onderuit gehaald. De nalty. Tony Knapp, IJslands coach: schoennoppen van die laatste spe- ..Als men zu)k soort gevallen met Ier hadden daarby Rijsbergen s een strafschop honoreert, dan vind aanfluiting dijbeenspieren geraakt, zodat hij zojets dat zeker. Maar zeker ook geflat- Waarmee maar gezegd wil zijn, dat zich moest laten vervangen door voetbalsport". In ieder geval mocht teerd. Zei Ernst Happel: "Voor rust het Oranje-team eigenlijk half werk n nnv us a a p n pr pc - Geels zijn-in dit duel-geschonden hebben wij wereldvoetbal ge- heeft afgeleverd. En dat kan met reputatie als klassespits van elf me- speeld. Na rust was het tempo eruit," het oog op de aanstaande W.K. geen ter wat oppoetsen. Hij accepteerde de voortdurende beweging en goed begin zijn dankbaar (4-1). Een verdiende zege, daarmee het klassevoetbal". GERARD VAN PUTTEN Johnny Dusbaba. De Anderlecht- speler zal zich zijn debuut onge twijfeld wel anders hebben voorge steld, want zij n eerste daad - hij Rep liep dolend rond en Geels de lucht erg sterk. Maardat moeten anderen toch ook zien, dan blijf je iemand toch niet met hoge ballen lanceren als je merkt dat zoiets geen schijn van kans heeft".Wat waar was, vooral Hovenkamp be- r zondigde zich aan die ongecontro- pen. Een taak, die zijn voorganger leerde voorzetten, die steeds een niet had aangekund, maar waarvan prooi werden voor de groeiende Leifsson zich met ontroerende pre- Geirsson. IJsland putte duidelijk cisie van kweet. Wanneer Hoven- moed uit de terugval van het Neder- kamp aanstalten wilde maken om lands team. aan een snelle rush te beginnen, Door een hoog bewegingstempo dan trok Leifsson hem eenvoudig werd "Oranje" tot veelvuldig bal- aan zijn shirt terug. Hovenkamp, verlies gedwongen. Toen ook ging die zelf bepaald geen zachtzinnige Asgeir Sigurvinsson (de Standard jongen is, schrok voor dit geweld Luik-speler) zich ontpoppen als terug. Waar hij in het eerste halfuur een klasserijk spelverdeler. Met één van de grondleggers was van de prachtige dieptepasses injecteerde 3-0 voorsprong, zakte hij daarna tot hij zijn voorhoede, die hoewel niet een onbegrepen figurant terug. van grote klasse, gretig achter elke Hoe het kwam, dat we na rust zo wegzakten? Aan de ene kant was dit wel logisch, aan de andere kant ook weer niet. Je staat natuurlijk met 3-0 voor, dus in principe is de zaak voor elkaar, want het ging per slot van rekening om de twee punten. Dan sluipt binnen, daar kan je lijks wat tegen doen. Het tempo gaat zakken, de spe lers bewegen niet meer, het spel wordt te kort gehouden en van afwisseling is geen sprake meer. Gevolg: hoe zwak IJsland ook is, die jongens kunnen de boel gaan organiseren en de zaak verder gesloten houden. Zo ging het. Maar iedereen heeft het grogtste gelijk van de we reld als hij zegt: zo hoeft het niet. Want we hadden inder daad de boel moeten afrem den, er nog een stuk of vijf bij moeten fabriceren Van de vice-wereldkampioen wordt nu eenmaal verwacht, dat die een tegenstander als IJsland volledig onder de voet loopt. Het publiek eist dat. En terecht. Een gemiste kans dus. Zoals er trouwens gisteren zo veel werd gemist. De blessure van mij valt geloof ik wel mee. Een opgezette spier in mijn dijbeen. Het. is allemaal wat stijf aan het worden. Die jongen deed het overigens niet met opzet. Rea- Ter voorbereiding van de voor ons ontzettend belangrijke wedstrijd tegen Ajax gaan we morgen naar ZeistEn daar is alles aanwezig om mij weer op tijd speelklaar te maken. Nee, geen spuit. Daar begin ik' niet aan. BRUSSEL - Het Belgische elftal, dat zaterdag in de voorronden van de strijd om het wereldkampioens chap tegen IJsland uitkomt, heeft gisteren in het Brusselse Heizel- stadion een oefenwedstrijd ge speeld. Tegenstander was een ge mengde ploeg, bestaande uit UEFA-junioren en de overige spe lers uit de a-selectie die met 7 -1 ver loor. Op het appèl ontbrak Raoul Lambert, die niet fit was vanwege een blessure. De Brugge-speler zal vajimiddag aan een laatste test worden onderworpen. Coach Guy Thijs hield de elf spe lers, die hij binnen de lijnen bracht, gedurende de volle duur van de wedstrijd 2 x 30 minuten) in het veld. Dit laat vermoeden, dat de ploeg voor het duel tegen IJsland er zal uitzien zoals die gisteren speelde (onder voorbehoud van de mogelijke opstelling van Raoul Lambert). De opstelling was als volgt Pfaff- Van Binst, Broos, Meeuws, Martens - Cools, Courant, Vander- Eycken, Van der Eist - Wellens eh Ceulen^ans.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 17