LEIDSCH DAGBLAD Hoogovens: ontslagen zijn niet uitgesloten opening- aanbieding b| Presburg PRESBURG Giftige gassen uit gestrande tanker Grote verliezen in de textiel Doodgraver had balen' Een natte voetreis donkersteeg 13-17- leiden donkersteeg 13-17- leiden Pater Koopman moest stoppen met demonstratie in Oegstgeest Weer goud voor Cees Stam II! vandaag /OENSDAG 31 AUGUSTUS 1977 OPGERICHT 1 MAART 1860 35333 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN LEIDEN - Bij de Leidse politie kwam gisterochtend de melding binnen dat er een "Tare" man op het grasveldje nabij het badhuis aan de Lindestraat lag. De man bleek een 41-jarige Leidse doodgraver te zijn, die verklaarde een baaidag te heb ben opgenomen. Hij trachtte de tijd te verdrijven door hét nut tigen van een aanzienlijke hoe veelheid sterke drank. De 'balende' doodgraver, die in kennelijke staat verkeerde, is ter ontnuchtering meegenomen naar het politiebureau. LEIDEN - De Leidse politie heeft voor één nacht gast vrijheid verleend aan een 18- jarige Fransman. Hem was namelijk gisteravond een groot ongemak overkomen. De jeug dige buitenlander, die een voet tocht naar Amsterdam wilde maken, was de Haagse Schouw al dicht genaderd, toen hij er goed aan meende te doen om in- plaats van op de harde weg over het gras te lopen. De 'grasberm' bleek echter een met kroos over dekte sloot te zijn, waar de spor tieve Fransman prompt door heen zakte. Daar de jongeman geheel kopje onder ging, werd de politie gewaarschuwd. Na een warme douche en wat na chtrust op het bureau zette hij vanochtend zijn reis naar de hoofdstad voort. iCADZAND (SP/ANP) - Uit. jde nu al bijna een week brandende Griekse vracht vaarder Attican Unity zijn gisteren zeer giftige blauw- zuurgassen vrijgekomen. Maar de concentraties zijn ADVERTENTIE KLERKS VERUIT DE GOEDKOOPSTE (öok voor de horeca) o.a. Jonge Claerijn per liter 11.95 Vieux Parade per liter 11.95 Bessengenever per liter 6.95 Citroenbrandewijn per liter 6.95 Franse cognac Napoléon 10.95 Kennedylaan 7 Bevrijdingsplein 19 V Kopermolen 36 J ZO laag dat er geen gevaar woordigd Rijkswaterstaat, de BB, bestaat voor de bevolking de inspectie Volksgezondheid en van Cadzand waar het schip LTën ïM op het strand ligt. singen worden alle rapportages in verband met de situatie verwerkt Even daarvoor was het smeulende Overigens bleek het centrum van- vuur op de Griek plotseling fel op- nacht te zijn verlaten. Er deden zich gelaaid. Het strand werd ontruimd vannacht geen nieuwe ontwikke- en de bergers moesten hun plannen lingen voor. opgeven de luiken boven de bran dende ruimen te verwijderen om het vuur beter te bestrijden. Inmiddels is gebleken dat het bluswater in het schip ernstig is verontreinigd door de giftige stof fen. Volgens dr. Adriaanse, inspec teur van de Volksgezondheid en Milieuhygiëne in Zeeland, zou lo zing in de Westerschelde ernstige schade berokkenen aan het water milieu. Waarschijnlijk zullen de tonnen bluswater in bakken uit het schip worden gehaald. Voordat de brand oplaaide, hebben de bergers nog 17 ton explosieve peroxide van het dek verwijderd. In Vlissingen is gisteravond een coördinatiecentrum ingericht in de brandweerkazerne van de gemee nte Vlissingen, in verband met d^ alarmerende situatie rond het Griekse vrachtschip de 'Attican Unity'. Het centrum staat onder leiding van de Vlissingse burge meester drs. Th: Westerhout. In het coördinatiecentrum zijn vertegen- Henriette Blokland is weer thuis. Het 16-jarige doodgewaande Vlaardingse meisje mocht vanmor gen het ziekenhuis in het Zwitserse Bazel verlaten. Een ziekenhuis waarin zij ten onrechte drie weken lang voor een Zwitsers meisje was aangezien. De verwisseling was ontstaan na een auto-ongeval waarbij het Zwitserse meisje over leed en Henriette Blokland zwaar gewond werd opgenomen in het zie kenhuis. Omdat het Vlaardingse meisje geheel in verband was ver pakt hadden de ouders van het om gekomen Zwitserse meisje, die elke dag op bezoek kwamen in het zie kenhuis,niet in de gaten dat het niet hun dochter was. Pas na de ge slaagde operatie kwam de waar heid aan het licht. Henriette Blok land zal in Nederland waarschijn lijk nog verder verpleegd moeten worden in een ziekenhuis. ADVERTENTIE Later meer zon Vannacht veel bewolking en plaat selijk regen. In de loop van de dag van het westen uit opklarend. Meest matige wind tussen xuid en west. Minimum temperaturen ongeveer dertien, maxima morgen omstreeks twintig graden. (opgemaakt om 11.15 uur) Boven de Britse eilanden bevindt zich al geruime tijd een frontale zone, waarin zich van tijd tot tijd kleine storingen ontwikkelden. Daar bovendien de druk boven ons land vrij hoog bleef .verplaatst dit systeem zich maar nauwelijks oos twaarts. Het ziet er nu echter naar uit, dat het front niet langer opgehouden zal worden en in de loop van de nacht over zal trekken. Dit gaat dan gepaard met veel bewolking en plaatselijk regen. Na het front zal het weer opklarenzodat er voor morgen overdag zonnige perioden verwacht kunnen worden. lseplember Zon op:, 6.51 uur; onder 20.28 uur Maan op:21.43 uur; onder 10.56.uur Hoogwater te Katwijk te 6.13 en lf-36 uur, laagwatecte 2.18 en 14.30 uur. Kappler ging aan touwen naar beneden BONN (SP) - De politiechef van Rome in de Tweede Wereldoorlog, de in Italië tot levenslang veroor deelde ex-SS-kolonel Herbert Kappler, heeft met behulp van een bergbeklimmersuitrusting uit het Romeinse militaire hospitaal Celio kunnen ontsnappen. Zijn vrouw Anneliese heeft hem aan een touw uit de derde verdieping van het zie kenhuis naar beneden laten zakken en hem vervolgens in de koffer ruimte van een huurauto verder vervoerd. Deze onthulling deed mevrouw Kappler in een vraaggesprek dat zij voor veel geld aan het weekblad Bunte Illustrierte heeft gegeven. 'Ook deelde zij mee reeds vorig jaar "met hulp van Italiaanse vrienden" een ontsnappingspoging te hebben beraamd, die toen echter op niets is uitgelopen. een zwarte heren molière met komfortabele pasvorm geheel uit leer vervaardigd (bovenstuk, zool en tussenzool) Voor veel meer openings-aanbiedingen met leestprijzen, zie achterpagina IJMUIDEN (SP) - Hoog ovens zal nog deze maand met de vakbonden en de ondernemingsraad gaan praten over de slechte situa tie waarin het staalbedrijf zit. Het bedrijf heeft het pers oneel laten weten dat het niet realistisch is niet se rieus rekening te houden met ontslagen. "Maar zo ver is het nog niet" aldus een woordvoerder. Als de ordersituatie niet verbetert zal Hoogovens begin november niet aan een nieuwe werktijdver korting kunnen ontkomen. Voor het eerst is onlangs een absolute wervingsstop van kantoorperson eel ingesteld. Bij het produktie- personeel worden alleen vitale functies vervuld en wordt'onder ling uitgewisseld tussen afdelin gen. Sinds begin dit jaar is het pers oneelsbestand in IJmuiden al met een kleine vijfhonderd man terug gelopen. Hoogovens ging begin dit jaar nog uit van een produktie van ruw staal van 5.5. miljoen ton dit jaar. Maar die raming moest een aantal keren naar beneden worden bijgesteld. Nu voorziet de planning 4.7 miljoen ton op jaarbasis. De weektonnages komen in de komende maanden niet boven de 89.000 ton uit en dat is te laag. Slecht Gezien de slechte prijzen op de staalmarkt, de lage bezettingsgraad en de honderden miljoenen verlie zen uit de afgelopen twee jaar - de halfjaarcijfers doken nog wel die per in het rood - is de situatie voor Hoogovens slecht. De directie begrijpt dat die situatie riip is voor allerlei geruchten. Gisteren hebben veertig veront ruste werknemers een pamtiet on der het personeel verspreid met daarin een suggestie dat er massa ontslagen op komst zijn en de op roep vooral achter de vakbonden te gaan staan. Fors ingrijpen Daarop is de directie met de verkla ring gekomen dat de zaak er slecht voorstaat, dat er forse maatregelen genomen zijn maar dat het nog niet zo ver is dat er nu al ontslagen moe ten vallen. Die laatste mogelijkheid valt echter niet uit te sluiten. (Van één onzer verslaggevers). OEGSTGEEST - Pater Koopman en tien andere leden van de Stich ting Recht Zonder Onderscheid - die zich verzet tegen wettelijke re geling van de abortus - hebben hun driedaagse demonstratie bij het huis van het Tweede-Kamerlid me vrouw W. Wessel-Tuinstra van morgen afgebroken. Dat gebeurde nadat loco burgemeester Thorn van Oegs tgeest gisteravond de vergunning voor de demonstratie had inge trokken. Aanleiding daartoe was het feit dat pater Koopman niet was ingegaan op een uitnodiging voor een gesp rek tussen mevrouw Wessel, hem zelf en loco-burgemeester Thorn. Pater Koopman was gisteren met zijn demonstratie begonnen omdat mevrouw Wessel zich kortgeleden voorstander heeft getoond van het toestaan van abortus zonder gren zen. Koopman heeft gisteren ge dreigd demonstraties als deze te houden voor de woning van iedere politicus, die zich voorstander van abortus verklaart. Nederland heeft weer goud veroverd tijdens de wereld kampioenschappen wiel rennen in Venezuela. En weer was het een stayer. Cees Stam bleek bij de profs voor de derde maal onbe reikbaar voor zijn concur renten. Op het ereplatform stonden Wilfried Peffgen (links op de foto) en de Ita liaan Algeri naast hem. Ze kregen respectievelijk zil ver en brons. Overigens vond Stam dat dit kam pioenschap hem de meeste voldoening had geschonken PAGINA 13 Meer ontslagen aangekondigd 24 PAGINA'S Liv Uhllmann gaat door dik en dun met Bergman mee PAGINA 5 Breuk tussen PvdA en CDA lijkt nu definitief PAGINA 7 Smith komt met nieuw plan voor Rhodesië PAGINA 9 Van der Laan zoekt een bak kenist PAGINA 15 VS betaalden onkosten voor Israël PAGINA 17 ARNHEM (ANP) - Voor de gehele textiel-industrie wordt voor dit jaar wederom op een belangrijk verlies gerekend. Het zal waarschijnlijk groter zijn dan het negatieve resul taat over 1976. In dat jaar bedroeg het verlies ongeveer 60 miljoen gulden tegen 100 miljoen gulden in 1975. In de eerste twintig weken van dit jaar daalde de produktie van de spinnerijen met 3 procent en de af zet aan derden van deze spinnerijen was 6 procent lager. De produktie in de weverijen steeg daarentegen in vergelijking met de eerste twin tig weken van lDTf^met 1 procent. De aangekondigde fusie van de spinnerij-activiteiten van zeven textielbedrijven in Twente zal on geveer 1000 van de 3200 arbeid splaatsen kosten. De vereniging Katoen, Rayon, Linnen en Jute in dustrie hééft gezegd dat vooral de overheid financieel zal moeten bij springen, om deze personeelsver mindering geleidelijk te laten ver lopen. De sanering zal ongeveer twee jaar gaan duren. MvyJ 4 weken lang het j!]/LEIDSCH DAGBLAD ter kennismaking voor de HALVE PRIJS Ik ga liever met over 1 nacht ijs en wil het Leidsch Dagblad eerst 4 weken voor half geld en dan kunt U mij aansluitend als abonnee noteren D Ik beslis meteen en U kunt mij m.i.v. heden als abonnee noteren en ik krijg dan de eerste 2 weken de krant gratis. Naam Adres Woonplaats Gironr. Hokje aankruisen en bon ingevuld in een open envelop zonder postzegel opsturen naar -..Leidsch Dagblad Antwoordnummer 214 Leiden -

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 1