-Bouwen in Stevenshof geen verplicht nummer Minder arbeidsplaatsen bij universiteit Bleijie: „Help bedrijven sneller Cursussen van LAK niet alleen voor studenten Biblio- theque Wallone wordt hersteld Actief in vrije tijd Avondstudie sociologie nog open el aan voorwaarden voldoen dsewe 17-330L ond, IsLjX! EIDEN - "De provincie is niet van plan om Leiden te verplichten wonin- aangsgen te bouwen in de Stevenshofjespolder. Maar dan moet binnen de Leidse ierumaggiomeratie wel aangetoond kunnen worden dat aan de woningbehoefte nmissiiop andere plaatsen kan worden voldaan en dat de stadsvernieuwing op neentegang komt" Dat antwoordde gisteren gedeputeerde Buysert op vragen van sta tenleden en tijdens de behandeling van het voorontwerp Streekplan Zuid-Holland West in de provinciale commissie voor ruimtelijke ordening. sdieniPvd A-statenlid Andreoli was van oordeel dat de Stevenshofjespol- io Leder (gebied tussen De Vink en Haagsche Schouw) in het streekplan van l wel als "bouwmogelijkheid" opgenomen zou moeten worden, maar (thee! met de nadruk op mogelijkheid. 20085 Hij wees erop dat elders in Leiden ruimte is vrijgekomen die be- defooj stemd was voor de universiteit, seilijk; Volgens PPR-statenlid Tilanus is 5erei er in Leiden geen noodzaak om te bouwen in de Stevenshof. Ook hij verwees naar het terrein waar een nieuw AZ gebouwd zou worden, spend maar dat nu beschikbaar zou zijn iur. voor woningbouw. Veel aandacht werd in de commis sie besteed aan de stadsvernieu wing dat als een "scharnierpunt" 13171, in het streekplan wordt gezien, li. en "Als de stadsvereniging niet lukt. lukt de rest ook niet", aldus VVD-er Van Bern melen, die vond dat de provincie in dit opzicht een wat wankele hoeksteen heeft ge kozen voor het toekomstig be leid. Volgens PvdA-statenlid Andreoli wordt in het voorontwerp-streekplan de leeg loop van de steden nog onvol doende afgeremd. "Er moet be keken worden of door verdich tingen (meer woningen op het zelfde stukje grond) en door be bouwing van open plekken in de grotere steden die leegloop kan worden omgebogen in een groei. Andreoli vond dat de bouwcapaci teit voor de Bollenstreek in het plan te groot geraamd is. Hij vreesde voor een "overloop" vanuit Noord-Holland. PPR- statenlid Tilanus laakte het ont breken van een duidelijk plan voor de stadsvernieuwing. De vuistregels die nu worden gehan teerd vond hij veel te grof. "Als men ervan uitgaat dat op be paalde plekken slechts 60% van de nu bestaande woningen her bouwd kan worden, betekent dat een totale ontwrichting van zo'n buurt- of wijkgemeenschap". Hij wees op het gevaar dat nieuw bouw en stadsvernieuwing niet op elkaar blijken te zijn afge stemd en vond dat in tenminste tien procent hogere dichtheden gebouwd zou kunnen worden dan waarvan nu wordt uitgegaan in het streekplan. Bakker Voorhout terecht geen taakstelling voor de woningbouw ^6^» heeft gehad in het voor-ontwerp ;1|§& WH streekplan. Verder hield hij een ^^HBHe|| pleidooi om te voorkomen dat de fl Wn W| bufferzone tussen Voorschoten I 1 II'1 volgebouwd. Gedeputeerde B Buysert was optimistisch over de - t>\<' i-^V- ,M:\ kansen van de stadsvernieuwing. 4 s- "Er is op dit punt een duidelijke fl waarneem- voor ^ÊjlÊÉÊfy 1» de mogelijkheid om leegstaande ^SÊSSSmSBg kantoren en fabriekn om te bou- Van belang achtte hij het om na te BBlt jH^^^H^flHHflHHHL gaan of het aantal woningen dat Warmond mag bouwen elders WÊÊ* kan worden ondergebracht. Ge- bij aan Voorhout. Misschien kan ren wanTookde'woningbouw6}!! LEIDEN-De heer PS.Blaauw heeft het collegevan B en W per brief verzocht geld beschikbaar te stellen voor het het Vinkenveld is geen onom- uitbrengenvaneenlangspeelplaatmetmuziekvanhetcarillonvanhetLeidsestadhuis.Blaauw.werkzaamopde streden zaak. Wel zullen in zo'n afdeling monumentenzorg van de dienst gemeentewerken, wijst in een toelichting op zijn schrijven op de moge- geval tussen de gemeenten heel lijkheid oiwol^nuziel^xn^imier^Leids^ezelschappew^^ww^^^^^^^^^^iw^W^^^^^U duidelijke afspraken gemaakt andere steden,zoals Amsterdam,Tielen Hengelo,zijn langspeelplaten uitgebracht met muziek v moeten worden", aldus Buysert. Ion. ihetstadscaril- Ondernemers zien door bomen het bos niet meer LEIDEN - Het CDA-raadslid Bleijie heeft gisteren tijdens de vergadering van de raadscom missie voor Economische Aan-' gelegenheden aangedrongen op een sneller werken van de gemeentelijke diensten wan neer het gaat om aanvragen van bedrijven. Hij vond dat er teveel bleef hangen in het ambtelijk apparaat. „De ondernemers kunnen door de bomen het bos niet meer zien" aldus Bleijie. Hij uitte deze klacht na een ver gadering waarin verscheidene zaken aan de orde waren ge weest die al jarenlang liepen. Wethouder Waal van Ruimte lijke Ordening en Openbare Werken had bijvoorbeeld on danks herhaald aandringen van zijn collega-wethouder van Aken van Economische Zaken nog steeds niet de heer Blonk ontvangen, die zijn auto-bedrijf aan de Nieuwstraat moet ver plaatsen. Ook andere garage bedrijven hadden klachten dat het zo lang duurde voordat ze wat van de gemeente te horen kregen. De heer Bleijie be toogde dat het Ziekenfonds Leiden en Omstreken (ZLO) met ongeveer dezelfdé moei lijkheden te kampen had, met het vinden van een vestigings plaats. Volgens hem was het zienkenfonds zelfs al in onder handeling met de gemeente Oegstgeest, omdat de gemeente daar soepeler zou zijn. Wethouder van Aken bestreed dat de gemeente in het laatste geval traag zou werken. Hij verwachtte zelfs dat het zieken fonds aanstaande vrijdag een beslissing zou nemen over de bouw van een nieuw kantoor naast het gebouw van de Neder landse Middenstands Bank. Het ZLO is in onderhandeling met de bank, omdat het terrein waarop het kantoor zou moeten «komen, eigendom is van de NMB. LEIDEN - "Misschien dat we over een jaar klaar zijn. Maar het is een monument en dan blijven elke dag vondsten mogelijk, dan weetje niet hoe lang het nog duurt". Wanneer de Bibliothèque Wallone aan het Pieterskerkhof weer in de oude glorie hersteld is durft men bij het Leidse aannnemersbedrijf Burgy slechts voorzichtig te schatten. In opdracht van de stichting Stads herstel, de eigenaar, worden zeven appartementen aangelegd in het eeuwenoude bibliotheeksgebouw. Tot nu toe is het werk probleemloos verlopen. De onverwachte vonds ten die in zo'n historisch gebouw, en eronder, te verwachten zijn vie len tot nu toe tegen. Er is vroeger waarschijnlijk al veel gegrasduind, vermoedt de verantwoordelijke ar chitect van het bureau Paarde- kooper. Wel opzienbarend is de middeleeuwse dakconstructie die men aantrof. Het oude gebouw is in fasen ge bouwd. Het achterste deel, met de hoge kap, is het oudst. Daar zijn sporen gevonden uit de dertiende eeuw. Zo trof men in een van de muren een dichtgemetselde kaar sennis uit die tijd. De nis is in ere hersteld en zal dadelijk aan een van de appartementen een eigen charme geven. De verschillende Het LAK (Leids Academisch Kunstcentrum) is de laatste jaren steeds meer uitgegroeid tot een voorziening voor niet alleen stu denten, maar voor belangstellen den uit de hele Leidse gemee nschap. Op de derde etage van „het lelijkste gebouw van Leiden" (Le vendaal 150) zetelt dit centrum, dat zowel actief is op het gebied van creativiteitscursussen als in de or ganisatie van theatervoorstellin gen. Keramiek, grafiek, fotografie, schilderen en tekenen, muziek, dans, theater en literatuur zijn de onderdelen waaraan het LAK-cur- susprogramma aandacht geeft. Modeltekenen, .compositie, vlak verdeling, gebruik van kleuren, dat is globaal hetgeen Rie Oltheten be handelt tijdens haar lessen teke nen/schilderen op de achterzolder van het LAK. De lessen zijn minder bedoeld voor mensen die goed kunnen tekenen, als wel voor de genen die met enthousiasme en in zet de mogelijkheden van verschil lende materialen en technieken willen leren kennen. Museum en galerie bezoek, zo ook een werkweek, kunnen onderdeel uit maken van deze cursus (woens dagavond 20.00-22.00 uur). In samenwerking met de Stichting KIK geeft de Leidse graficus Kees Buurman in het cultureel centrum een cursus grafiek (donderdag middag 16.15-18.15 uur). Een stu dente van de Rietveld Akademie geeft de lessen keramiek (een nog niet vastgestelde avond tussen 20.00 en 22.00 uur). LAK-cinema, de filmsectie, heeft het streven door middel van het vertonen van films een historisch overzicht te geven van de ontwik keling van de film als cultuurvorm en als strijdmiddel, daarmee een tegenwicht biedend aan de reper toirekeus van „normale" biosco pen. Veel films die in Leiden nog nooit te zien zijn geweest, maar ook reprises van films die de moeite van het weerzien waard zijn. Vanaf 19 september is opgave als lid moge lijk. eNVe Drama gaat ook dit jaar door met toneel, ballet en yoga en met de LEIDEN - De zomerrust is voorbij. Buurthuizen, vor mingscentra, volksuniversitei ten en kunstcentra gaan weer open en beginnen aan een nieuw seizoen vol oude en vaak ook nieuwe activiteiten. "Actief in vrije tijd" gaat daar de ko mende weken weer melding van maken. De rubriek staat open voor alle organisatoren van cursusprogramma's die hun informatie kunnen sturen aan de stadsredactie van deze krant. organisatie van voorstellingen voor kinderen, het marktheater en een toneelproductie op basis van een bestaand stuk. De Literaire workshop blijft ook actief in de organisatie van onder meer lezingen en schrijversfesti vals. In de sector muziek biedt het LESKO. (Leids Studenten Kamer Orkest) ruimte voor de beoefening van 20e eeuwse muziek, is er het koor en orkest van Collegium Mu- sicum en werkt het Leids Universi tair Muziekcentrum aan cursussen als stemvorming, muziekleer en solfège. Inlichtingen over alle LAK- activiteiten en aanvraag van het programma boekje: LAK, Leven daal 150, telefoon 124890. bouwfasen wil men in de apparte menten tot uiting laten komen. Het middeleeuwse karakter blijft een beetje behouden doordat men de oude dikke muren (60 tot 65 centi meter) laat staan. Het deel met het trapgeveltje is weer van een pe riode later; het jongste gedeelte, uit 1880, is het kleinste. Als het mogelijk is blijft zoveel mo gelijk van het oude behouden, zoals de kap uit 1300. Maar om alles in de Originele staat terug te brengen zou te kostbaar zijn; men heeft tegen woordig niet meer zo'n strenge op vatting van restaureren. Als de bruikbaarheid dat eist zal men eerst op zoek gaan naar oude sporen; is er bijvoorbeeld een extra raam nodig dan zal men eerst kijken of er een dichtgemetseld te gebruiken is De plannen voor de Bibliothèque Wal- lonne laten overigens het uiterlijk van het gebouw ongewijzigd. LEIDEN - Bij de subfaculteit so ciologie van de Leidse universiteit is het nog mogelijk zich te laten in schrijven voor de avondcursus. Deze avondopleiding wordt spe ciaal gegeven voor studenten, die overdag door werk etc. verhinderd zijn. Zaterdag 10 september begint de avondcursus en de introductie dagen van de subfaculteit voor dag en avondstudenten zijn op zaterdag 10, zondag 11 en maandag 12 sep tember. Het kandidaatsexamen van de avondcursus kan na vier jaar wor den afgelegd. Heeft de avondstu dent een diploma sociale academie, dan kan de studieduur - door aller lei vrijstellingen - korter zijn. Het onderwijs wordt in werkgroepen gegeven en in het derde studiejaar wordt groepsgewijs aan een project gewerkt. De studenten, zo wordt gezegd in een communiqué van de VOLGEND JAAR MOGELIJK ONTSLAG TIJDELIJK PERSONEEL EN VACATURESTOP LEIDEN - Bij de Leidse i teit dreigen volgend jaar 80 zg. bo ventallige arbeidsplaatsen verloren te gaan als gevolg van bezuinigin gen in het wetenschappelijk on derwijs. Een aantal personeelsle den in tijdelijke dienst zou hierdoor na verloop van tijd op straat kun nen komen te staan. Bovendien be staat er een kans dat er een be perkte vacaturestop zal worden af gekondigd. Om hoeveel tijdelijke krachten en vacaturestops het gaat, is op dit moment nog niet bekend. Het col lege van bestuur is pas onlangs om de tafel gaan zitten met de facultei ten en centrale diensten van de universiteit, die zelf mogen uitma ken op welke wijze de bezuinigin gen toegepast gaan worden. Alhoewel nog niet bekend is hoe veel de universiteit volgend jaar van het rijk krijgt, wordt er bij de universiteit wel alvast op gerekend dat het gemiddelde salaris van we tenschappelijk en niet- wetenschappelijk personeel met 3 procent zal stijgen (incidentele looncomponent). Dat betekent dat er 80 arbeidsplaatsen moeten wor den "ingeleverd". Het budget dat de universiteit van het rijk krijgt, is namelijk ontoereikend, zo wordt verwacht, om de effecten van die loonstijging op te vangen. Bij een loonstijging van 4 procent, zo is uit gerekend, zullen er 120 arbeid splaatsen moeten worden ingele verd. Maar het college van bestuur vindt 4 procent onverantwoord, zo liet drs. J.K.M. Gevers (personeels beleid) deze week weten. "Als we helemaal niets zouden doen, dan zouden we waarschijnlijk wel op dat percentage uitkomen. Maar we vinden dat te gek in een situatie waarbij Den Uyl en Duisenberg zich druk moeten maken om driekwart procent", zegt hij. Gevers wijst er overigens op dat de situatie in Leiden nog zo slecht niet is. Andere universiteiten en hoge scholen worden door de bezuini gingen gedwongen vaste arbeid splaatsen in te leveren, waar Leiden nog steeds kan putten uit tijdelijke extra (boventallige) arbeidsplaat sen. Dat komt door het systeem van meerjarenafspraken (tussen col lege van bestuur aan de ene en fa culteiten en diensten aan de andere kant), dat nu al enkele jaren door de Leidse universiteit gehanteerd wordt. Hierdoor wist men elk jaar opnieuw extra plaatsen over te houden, waardoor tijdelijk extra personeel kon worden aangetrok ken. "In feite is het zo", zegt Gevers, "dat we eigenlijk 300 plaatsen min der mogen hebben dan we nu heb ben. Maar tot nu toe heeft Den Haag altijd oogluiken toegestaan dat we door de meerjarenafspraken een zekere rek hielden in de person eelssterkte". Doordat in Den Haag de broekriem steeds steviger wordt aangehaald, is die rek er nu echter uit. Dat wreekte zich begin dit jaar al, toen bleek dat de faculteit sociale we tenschappen en het bureau (admi nistratie e.d.) hun personeelsbud getten flink hadden overschreden. Gevolg hiervan was de instelling Vissen voor gehandicapten LEIDEN - De Leidse Politie Sport Vereniging en de Hengelaarsbond Leiden en Omstreken houden op zaterdag 10 september een vis wedstrijd waarvan de opbrengst ten goede komt aan sport voor ge handicapten. De wedstrijd wordt gehouden in het Rijn- en Schieka- naal en begint om negen uur. Deel nemers kunnen zich tot 7 septem ber opgeven op de volgende adres sen: het politiebureau in de Zonne veldstraat tel. 149961, het kantoor van de hengelaarsbond, Morsweg 234, tel. 211071, Hengelsporthuis Henk Teunissen, Levendaal 28, tel. 122053, autorijschool Han Lacourt, Maresingel 56, tel. 126763. Ook op de dag zelf kan men zich opgeven bij watersportcentrum Roomburg bij het Rijn- en Schiekanaal. Deel nemers moeten zes gulden betalen. Er zijn vele prijzen te winnen, waaronder een hengel ter waarde van 1500 gulden, een televisie, een fiets, elektrische huishoudartike- len, hengelsportartikelen enz. universiteit, hebben ruime in spraak bij de organisatie van de studie. Het doctoraal, dat voor de avond studenten op het ogenblik in op bouw is, vergt drie jaar. Er wordt rekening gehouden met de indivi duele studieomstandigheden. Men kan zich specialiseren in methoden van onderzoek, macrosociologiie, organisatie-sociologie en organisa tiekunde, en onderwijssociologie. van een vacaturestop, wat bij het personeel min of meer in het ver keerde keelgat schoot. In april werd er een protestmanifestatie gehouden en in juni een demon stratieve optocht door de stad. Inmiddels is het college van be stuur het bureau tegemoet geko men. Daar zal niet voor 30 arbeid splaatsen een vacaturestop gelden (zoals aanvankelijk de bedoeling was), maar voor ongeveer de helft. Met name op het bureau waren er nogal wat protesten gerezen, omdat gevreesd werd dat het personeel door de vacaturestop zwaarder zou worden belast. Leiden bekijkt of men jonge werklozen aan werk kan helpen LEIDEN - "Laat werkloze jongeren onkruid plukken, de overal ge plakte affiches weghalen, bruggen en lantaarnpalen verven, gemee ntelijke gebouwen opknappen, een aanlegsteiger of een fietsenstalling bouwen." Hiermee reageerde het CD A-fractielid Van Zijp op een suggestie van de PvdA raadsleden Ranner, Van Baaren en Mentzij om een gemeentelijk produktiebedrijf op te richten, dat werk zou moeten gaan uitvoeren dat gewoonlijk door particuliere bedrijven wordt uitbesteed. Een dergelijk bedrijf zou tevens als scholingsinstituut kunnen dienen. Al deze gedachten werden gister avond geopperd tijdens de verga dering van de commissie voor Eco nomische Aangelegenheden. Besloten werd dat de commissie binnenkort een uitvoerige discussie over deze voorstellen zal houden. Hierbij zouden dan onder meer ver tegenwoordigers van het Geweste lijk Arbeidsbureau, onderwijs be drijfsleven, vakbeweging en de af deling personeelszaken van de ge meente aanwezig moeten zijn. Tevens zou de landelijke overheid geïnteresseerd moeten worden. Vo rige week werd door het CDA voor gesteld om het kabel-tv-net aan te laten leggen door werkloze LTS'ers. Wethouder van Aken deelde giste ren mee dat hem na enig onderzoek gebleken was, dat er onder de LTS'ers helemaal geen werkloos heid heerst, maar dat er juist veel vraag naar is.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3