DE MENS ACHTER DE VOETBALLER Beroep is afgewezen dus spelen we gewoon Geruchten ontzenuwd dooronwillige' Goudse afdelingsclubs VOOR SPEL SPORT SPORT AKC (LEI- (Den teeds ogels i; Het KOD HKC enin- NIX dho- DES drop Coog PSV cht); mos n). LEI- leri- stel- Enkele jaren geleden, aan het eind van het voetbalseizoen, hield een voetballer van een zeer bekende eersteklas vereniging mij staande. Hij was niet zo te spreken over een verslag dat ik had ge maakt. In die bewuste wedstrijd was hij er na de rust door de trainer uitgehaaldomdat hij om in wielertermen te spreken plotseling "stilviel". Dat had ik ook in het verslag vermeld, "maar", zei hij, "je hebt verzuimd mij te vragen ik het eind van mijn Latijn Dat zeg ik je dan bij deze: ik heb een paar nachten zeer hard zitten blokken voor mijn examen. Eii dat had je er bij behoren te zetten". k was het niet met hem eens. "Je speelt en dan moet ik er van uit gaan dat je voldoende fit bent en zo'n wedstrijd aan kunt. Als je conditie niet toe reikend is. speel dan ook niet, althans niet in het eerste". De man wees er vervolgens nog eens op dat hij maar een amateur was, iemand die na ast zijn dagelijkse besognes zo goed en zo hoog mogelijk pro beerde te voetballen. Tja, zei ik, maar waar is het eind als je als journalist voortdurend moet informeren naar de da gelijkse besognes van iemand die een zwakke partij heeft gespeeld. Er is altijd wel wat te vinden. Het ene excuus is net zo goed als het andere. En voor je het weet sta je in een plas van persoonlijke sores. Droom Onlangs droomde ik hevig hoe dat dan zou toegaan. Trainer tot verslaggever: "Nou, je hebt er maandag weer wat moois van gemaakt, hoor. Uit heel dat verslag bleek dat je tekort schiet, dat je geen ge voel hebt voor de mens achter de voetballer. Een heel stuk over Wim, omdat hij dat kansje miste Verslaggever: "Nou, kansje, kansje.... Hij kwam voor een compleet leeg doel en lapte het toen om de bal tegen de cor- nervlag te trappen". Trainer: "Als je weet wat Wim doormaakt met die vrouw van hem, die een gat in haar hand heeft en bovendien de hele dag zuchtend uitroept: "Wim, behalve jij zijn er nog zo ontzettend veel andere aardige mannen in de we reld", dan is het nog een won der dat hij die bal raakte. Maar jullie hebben geen oog voor die diepmenselijke as pecten Dat schrijft maar. Ty pemachineleeuwen zijn jullie, niks anders Verslaggever: "Dat was Wim. Maar nou Arie. Ik heb ge schreven dat die zeer aarze lend en weifelend in het cen trum optrad. "Geestelijke ab sentie" leek het soms. U haalde hem er trouwens zelf Trainer: "Dat aarzelende spel is een weerspiegeling van de problemen waarmee die jon gen in het gewone leven wor stelt. En daar lees ik weer niks Jets,, Kijk, het zit zo: Arie heeft iets met twee meiden tegelijk...." Verslaggever: "Wat bedoelt u met "iets"? Trainer: "Nou, hij heeft omgang met twee zusters en hij kan en wil maar niet kiezen.Ze zitten op de tribune, met hun moeder tussen ze in", want anders wordt het oorlog. Het verwart Arie. En ik houd me hart vast, want in datzelfde gezin zitten nog twee huwbare dochters, waar ik hem op een dromerig toontje ook al over heb horen praten. Op zulke momenten merkje dat je je als trainer bij een amateurclub maar moet behelpen. Watje nodig hebt is een beroepspsycholoogDaar zit een artikel in, maar zulke dingen laten de heren journa listen voorbijgaan". Verslaggever: "Dat ik van Flo- ris heb geschreven dat hij de laatste tijd wel erg agressief speelt, zint u zeker ook niet?". Trainer: "Ja, dat is weer zo vre selijk oppervlakkig opge merkt. Achter dat agressieve spel van Floris gaat een heel familiedrama schuil. Kijk, op een avond heeft hij zich zó vol laten lopen dat hij zijn eigen broer niet meer van een lan taarnpaal kon onderschei den. In die dolle bui is hij toen met zijn bromfiets er op uit ge togen. Bij de woning van zijn schoonmoeder gekomen heeft hij dat mens, dat daar net op de stoep stond, over haar grote teen gereden. Die vrouw roept nu dat hij dat expres heeft ge daan, omdat-ie naar toch al niet kon luchten of zien, ter wijl Floris ontroerd bezweert dat het door dat borreltje kwam. De familie is nu in twee kampen verdeeld: een deel aan de kant van Floris, het andere deel aan de kant van mevrouw de schoonmoe der. Bovendien belt de schoonvader van Floris hem herhaaldelijk op en roept dan dreigend: "Ik zal er persoon lijk voor zorgen dat al de tien je tenen los in je schoenen ko men te zitten". Zo iets wekt natuurlijk agres siviteit op. En het voetbalveld is het enige terrein waarop hij zich kan uitleven. Het is heel begrijpelijk. Ik zie persoonlijk liever dat Floris zijn agress iviteit uitleeft op de achters pelers van de tegenpartij dan bijv. probeert over de andere grote teen van zijn schoon moeder te rijden. Dan vrees ik dat de rest van de familie hem voor het verdere seizoen uit schakelt. Want daar zitten rauwe klanten onder. Maar jullie journalisten hebben het altijd over ruw spel binnen de lijnen en nooit over de geva ren die er voor de spelers bui ten de lijnen op de loer liggen. Geen diepgang, hè." Aanslag Verslaggever: "U deelde zelf vo rige week ook in de malaise. Trainer: "Ik was slecht gecon centreerd. Dat komt, ik had die dag zó'n onbesuisde aan slag van de belastingen gehad dat ik uren later nog sterretjes bij klaarlichte dag zag. Maar wat interesseert het jullie? Jullie schrijven een stukkie en klaar is kees..." Verslaggever: "Wat weet u daar nou van? U praat ook maar uit uw nek, hoor. Het is een wonder dat ik nog in staat ben mijn weg in het alfabet te vin den, laat staan een artikel te schrijven. Al nachten doe ik geen oog dicht, want ik heb net een nieuwe hond wiens liefste bezigheid het is 's nachts heen en weer op de piano te lopen. LEIDEN - Het Leidse afdelingsvoetbal staat op een splitsing van twee wegen. Nu al is bekend, dat na het komend seizoen (1977/'78) een vette punt zal worden gezet achter het samenwerkingsverband met de afdeling Gouda. Een scheiding, waar beide afdelingen beslist niet rouwig om zullen zijn, want het Gouds/Leidse huwelijk boterde na een veelbe lovend begin al geruime tijd niet meer. „Leiden" zocht en vond - met nog één jaar samenleving met Gouda voor de boeg een nieuwe partner. Met ingang van het seizoen 1978/1979 zal de afdeling Leiden in één competitie gaan spelen met de afdeling Den Haag. Achter de koude feiten gaat een wereld van intriges schuil. Intri ges, die tenslotte naar een mislukt Leids/Gouds avontuur hebben ge leid. Twee jaar terug zag het daar in 't geheel niet naar uit, toen be zielde clubbestuurders de eerste contacten legden, die als voorbe reiding moesten dienen voor een duurzame Leids/Goudse samen werking. Afdelingsvoorzitter Ad Dusée: „Dit alles op initiatief van de belange nverenigingen. Met name Alp- hense Boys heeft zich toen samen met o.a. Schoonhoven voor die sa menwerking beijverd". Toen die contacten ook elders in beide afde lingen een welwillend oor kregen werd besloten tot een integrale Leids/Goudse competitie. Op de meest democratische wijze werd een promotie/degradatieregeling ontworpen. Uitgangspunt was daarbij, dat bij een gelijke hoeveel heid punten het doelsaldo zou moe ten beslissen. Bovendien zou - on geacht de positie die clubs aan het eind van het seizoen zouden inne men - de beste Goudse en Leidse club naar de vierde klasse van de KNVB promoveren. Een vrij onlo gische regeling, waarvan met name VTL het afgelopen seizoen het slachtoffer is geworden. De Leide- naars bezaten bij het scheiden van de markt 39 punten uit 26 weds trijden, terwijl Stolwijk op slechts 35 punten kon wyzen. Als beste Goudse club in groep A was Stol wijk gerechtigd om een beslis singswedstrijd (voor promotie) te gen de „Goudse" kampioen van de afdeling B (ESTO) te spelen. En VTL moest ondanks een beter pun tentotaal dan Stolwijk daarbü lijd zaam toezien. Goedgekeurd Terug naar het begin. Hoewel ook enkele Leidse clubs tegen die kronkel in de promotie/degradatie regeling opzagen, werd het plan toch goedgekeurd. Toen de KNVB het ontwerp eveneens goedkeurde, leek er geen vuiltje meer aan de lucht. Alles was dermate goed doorgesproken en gereglemen teerd, dat de Leids/Goudse compe titie niet kapot leek te kunnen. Aan het eind van het eerste seizoen (1975/'76) moest die logica alweer opzij worden geschoven. Met name de huidige vierde klasser Oudewa ter bracht de Leids/Goudse compe titie een gereglementeerde stoot onder de gordel toe. DOSR (afkomstig uit het Leidse district) en Oudewater (Goudse dis trict) waren namelijk meteen gelijk aantal punten geëindigd. Het DOSR leek dus - althans volgens de getroffen regeling - kampioen van de groep B te zijn geworden. Bo vendien had in de andere groep VTL de titel behaald. Zodoende zouden DOSR en VTL normaal ge sproken een belissingswedstrijd moeten spelen om uit te maken, wie „Leids" kampioen zou worden. Een titel, die recht zou geven op promotie naar de vierde klasse van de KNVB. Op dat tijdstip ont waakte echter Oudewater. In het oude waagstadje sloeg men driftig aan het theoretiseren. Wanneer niet DOSR maar Oudewater als eerste in groep B zou zijn geëindigd, zou die titel automatisch recht op pro motie hebben gegeven, Zoals ge zegd was VTL in groep A kampioen geworden, zodat er een ideaal beeld (een Leidse en Goudse titelhouder) zou zijn gecreërd. Vanuit dat denk patroon werd in Oudewater „het ei van Columbus" gevonden. Protest Ad Dusée: „Oudewater kwam met een artikeltje (art. 4 lid 2 van de KNVB-reglementen red,) aandra gen, waarin uitdrukkelijk stond vermeld, dat bij gelijk aantal pun ten voor promotie naar de KNVB te allen tijde promotiewed strijden verspeeld dienen te wor den. Geruchten wilden, dat met name de trainer van Oudewater, die op het Utrechtse Bondsbureau werkzaam was, op dit ideetje was gekomen. In weerwil van gemaakte afspraken werd aan de hand van dat artikeltje protest aangetekend tegen de eerder gemaakte - en ook door Oudewater - goedgekeurde promotie/degradatieregeling. De KNVB stelde Oudewater in het ge lijk en toen moesten er een serie beslissingswedstrijden gespeeld worden". Die wedstrijden werden door DOSR - uiteraard - niet toege juicht. Met frisse tegenzin werd aan het karwei tegen „erfvijand" Ou dewater begonnen. In een duel, waarin de emoties hoog oplaaiden, zegevierde tenslotte de gerechtig heid. DOSR verzekerde zich, via een 2-1 zege, van de titel in groep B. Nog was DOSR niet klaar, want nu moest om de Leidse titel worden aangetreden tegen VTL. Toen ook die pot met 4-1 was gewonnen, kon DOSR zich eindelijk vierdeklasser noemen. Oudewater behaalde het Goudse kampioenschap door Flo- reant te verslaan en de Leids/Goudse afdelingsbestuur ders konden opgelucht adem ha len. Dusée: „We waren allemaal blij, dat het tenslotte zo afliep. De promotie van Oudewater scheelde een hoop gekrakeel". „De zes" Een nieuw seizoen brak aan en de lucht leek opgeklaard. Alles leek „pais en vree". Weliswaar was vooraf overeengekomen dat na twee jaar samenwerking bekeken zou worden of tot verdere conti nuering (na drie jaar) zou worden besloten, maar gezien de rustige gang van zaken leek niets een lang durig Leids/Gouds huwelijk in de weg te staan. Totdat de clubs uit de "Lek en IJsselstreek" zich halver wege het afgelopen seizoen begon- Die clubs - Ammerstol, Bergam bacht, Nieuwerkerk, Stolwijk, Gouderak en Schoonhoven - wens ten de samenwerking na het afge lopen seizoen onder geen voor waarde voort te zetten. Dit ondanks de eertijds getroffen overeen komst, dat „het huwelijk" driejaar zou duren. Dusée: „De „zes" heb ben omtrent deze zaak bemidde ling verzocht bij het amateurbe- stuur van de KNVB. Die hebben de zaak gedelegeerd naar de sectie commissie van alle afdelingen. Na onderzoek is het beroep door die nietig verklaard". Regel matig werden na die beslissing kreten uit de „Lek en IJsselstreek" opgevangen, dat de „zes" ook na de afwijzende beslissing geen bal meer in de Leids/Goudse competi tie zouden trappen. Luister echter naar Ammerstol-bestuurslid Loo- rendeJong: „Hoewel de reiskosten de pan uitvliegen, leggen wij ons bij het KNVB-besluit neer. Wij spelen gewoon". En Nieuwerkerk- secretaris Van Pelt: „Ook hier zijn bepaalde geruchten vanuit Leiden doorgedrongen, dat daar gedacht wordt, dat wij niet meer zouden 'spelen. Belachelijk, we hebben het beroep verloren en dus spelen wij. Wij zijn tenslotte geen kleine kin deren meer." Dreigementen Tegen wil en dank dus nog één jaar een Leids/Goudse competitie. Dit, ondanks de aanvankelijk keiharde opstelling van „de zes". Dit ook, ondanks de dreigementen, die een niet nader te noemen Leidse club bestuurder uit de „Lek en IJssels treek" recentelijk nog heeft beluis terd. Dreigementen in de trant van: „Jullie komen het volgend seizoen voor de laatste keer hier, dat zullen jullie dan wel weten ook". Nieuwerkerk-bestuurslid Van Pelt: „Wat bezielt die mensen daar in Leiden? Vanwaar die angst? Elke Leidse club, die hier komt, zal ont vangen worden zoals het behoort." In ieder geval zal na het laatste jaar met „Gouda" door „Leiden" een tweede huwelijk worden aange gaan. Den Haag wordt dan de nieuwe partner. Dit voor de duur van vijf jaar met één jaar opzegter mijn. Een Leids/Haagse competitie, die vanuit Den Haag zal worden geleid. Ad Dusée „Mijn grootste angst is, datje zo gemakkelijk totale integra tie in de hand werkt. Maar ik heb vertrouwen, dat Den Haag sportief zal zijn". In Den Haag wordt trou wens hier en daar ook nogal met de nodige reserve tegen de Leids/Haagse competitie aangeke ken. Nico den Doelder, voorzitter van de afdeling Den Haag: „Ook ik stond bepaald niet te trappelen. Maar mijn standpunt is, dat wat onder onze leden leeft, ook uitge voerd moet worden. We hebben een enquête gehouden en daarbij bleek 75 procent voor te zijn". Een een voudig rekensommetje leert, dat van de 56 Haagse clubs toch nog 14 verenigingen als tegenstander wensten te worden beschouwd. Nadat over één jaar de weg naar Gouda definitief versperd zal zijn, lijkt ook nu al te veel optimisme te voorbarig. Gezien het aantal tegen stemmers in Den Haag zal ook het „Haagse pad" bepaald niet over ro zen te gaan. Ook Haagse' pad zal voor Leiden niet over rozen gaan... - s*. 't :,y v

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 15