Taktische fout kost Brigitha medaille op 200 meter vrije slag FRISOL IS DE ZAT Waterpoloteam in late uren naar verdiend gelijkspel Knappe derde plaats Annelies Maas Medailles ffl Ton Marijt tekent contract bij Sparta Zoetemelk start toch in Leidse profronde WOENSDAG 17 AUGUSTUS 1977 Een teleurgestelde Enith Brigit- JONKÖPING - Met hard werken heeft het Nederlands .waterpolo- team gisteren de tijdelijke afwezig heid van Jan Evert Veer kunnen compenseren in de wedstrijd tegen Spanje. Het werd een, onder de ge geven omstandigheden, redelijk verdiend gelijk spel: 6-6. De wedstrijd werd omstreeks het middernachtelijk uur onder protest van Nederlandse zijde gespeeld. -a 5J <A 3 i: O O N Oost Duitsl. 3 2 0 West Duitsl. 2 0 0 Sovjet Unie 1 1 3 Gr. Britt. 1 0 0 Italië 0 2 0 Nederland 0 1 1 Denemarken 0 1 0 Zweden 0 0 2 Zwitserland 0 0 i Door het uitvallen van de verlich ting in de stad liep het waterpolop- rogramma een vol uur uit. Een ex tra nadeel voor de elf spelers van de oorspronkelijke selectie die nog over zijn, omdat vanmiddag om één uur alweer de volgende wedstrijd (tegen Italië) gespeeld moest wor den. "Op deze manier dreigt ons slaap- en eetschema volkomen in de war te geraken", aldus ploeglei der Joep Esser. De wedstrijdleider had echter geen oor voor zijn argumenten. Hard werken en de bereidheid eikaars fouten te herstellen was de basis waarop Nederland tot een succes probeerde te komen. Vooral Tonny Buunk en Hans Smits gaven zich volledig. Dat kon niet worden ge zegd van Nico Landeweerd. Neder lands begaafdste veldspeler (hij werd vorig jaar in Montreal in het wereldteam gekozen) voelde zich tussen al die werkaardjes niet op zijn plaats en leverde een opvallend klein aandeel in de totaalprestaties. Bijna had Trumbic zelf de over winning bewerkstelligd. Hij riep "rechts, rechts" bij 6-5 in het voor dgel van Nederland en met nog Nico Landeweer slechts vier minuten te spelen Jane een strafworp mocht nemen. Doelman Alex Boegschoten dook die kant uit en keerde het schot. Nederland zou echter de wedstrijd niet winnend afsluiten. Met nog een halve minuut te spelen tikte Car- mona de bal alsnog in: 6-6. Sjand: 1. Hongarije 3-5,2. Italië 3-4,3. Joe goslavië 3-4, 4. West-Duitsland 3-3, 5. Spanje 3-3, 6. Roemenië 3-2, 7. Nederland 3-2, 8. Rusland 3-0. JÖNKÖPING - Incasseren en uitdelen, dat deed het Oostduitse team op de openingsdag van het zwemprogramma om de Europese kampioens chappen in Jönkoping. De tranen van Carla Lin ke, die een Oostduits debacle op de 200 meter schoolslag impliceerden, waren nauwelijks op gedroogd, toen de DDR de Nederlandse dames formatie een fikse opdoffer bezorgde. Op de 200 meter vrije slag dames, nog wel de afstand waarop zowel Enith Brigitha als Annelies Maas gouden illusies koesterden: eerste worden en in ieder geval de twee minutengrens doorbreken. Noch van het een noch van het ander is iets terechtgekomen. De Oostduit sers speelden een spelletje. Zij maakten er een tactische race van, waarbij de als favoriete gedoodver fde Barbara Krause op de eerste twee banen inhield om daarna de Olympische 400 en 800 meter kam pioene Petra Thümer voorrang te verlenen. Het was zo knap gespeeld dat Enith Brigitha Thümer in het geheel niet had zien komen en zo achter de nieuwe Europese kampioene, Bar bara Krause en Annelies Maas bui ten de prijzen viel. Voor het eerst sinds Wenen 1974, (tweede), Cali 1975 (derde) en Montreal 1976 (der de). Laconiek Op laconieke wijzê incasseerde het Amsterdamse meisje het verlies. Het leek alsof de nederlaag harder aankwam bij de ploegleiding dan bij haar zelf. Nu was er aan die zijde enige reden voor zelfverwijt. Van Brigitha is bekend dat zij tactisch gesproken gemakkelijk in de fout gaat. Het is de vraag of de opdrach ten die bondscoach Sitters zijn pu pillen meegeeft wel voldoende bij haar aanslaan. Sitters vindt dat een zwemster de eerste honderd meter helemaal op zichzelf geconcen treerd moet zijn en als het dan nog kan, moet kijken waar haar tegen standsters liggen. In de praktijk blijkt Brigitha echter van het begin af aan iemand als voorbeeld te ne men. Dat gebeurde in Montreal, waar zij te langzaam afging. Het was ook nu weer het geval. De Oos tduitsers speculeerden erop. Ze hielden Krause engszins terug en schoven daarna Thümer naar vo- Eenvoudig Het succes was even eenvoudig als verbluffend. Annelies Maas slaagde erin zich in de eindsprint aan Krause vast te klampen en zo derde te worden. Enith eindigde als vierde. "Haar terugval op de laatste meters is voor mij een raadsel", al dus haar clubtrainster Wil Storm. Voor Annelies Maas ziet de naaste toekomst er ook al niet bijzonder rooskleurig uit. De Wageningse heeft in Amerika haar vlekkeloze styl leren combineren met een grote vechtlust. "Ze is meer vol wassen geworden", vindt Sitters ervan. "In het water merkje dat, al blijft ze aan de buitenkant verle gen". De 2.01.76 waarmee ze aan tikte was de beste tijd uit haar loopbaan, maar veel zal ze daar waarschijnlijk niet mee opschieten. Psychologisch gezien staat de Oos- RIJNSBURG - Rijnsburgse Boys heeft gisteren in een vriendschap pelijk duel met 2-4 verloren van de zondag hoofdklasser Aalsmeer. Een duel dat ontsierd werd door hard spel van beide kanten. Niet temin vond trainer Atte Bouma dit de nuttigste oefenwedstrijd van Rijnsburgse Boys uit de serie die tot nu toe werd gespeeld. „De com petitiegeest werd in deze wedstrijd het meest benaderd". Grote man bij Aalsmeer was André Blessing, die drie doelpunten scoorde. De vierde Aalsmeer-treffer werd door Roy van Halen uit een strafschop ge maakt. Henk van de Zwan en Anne Ou wersloot (eveneens uit een pena lty) zorgden voor de Rijnsburgse doelpunten. tduitse ploeg na de eerste dag met een straatlengte voor. Op de 200 meter schoolslag diende zich een geheel nieuwe generatie aan. Van de achi (Europese) finalis- tes van Montreal was er slechts één die in Jönkoping de finale bereikte: de Britse Debby Rudd, die als zesde eindigde. Wijda Mazereeuw, die met 2.40.23 als zevende de finale in ging en er met 2.40.07 als achtste uitkwam was met haar 24 jaar maar liefst zeven jaar ouder dan de over ige deelneemsters. Winnares werd Julia Bogdanova, een Russisch meisje van 13 jaar. Met haar 1.65 metei en 54 kilo was zij een licht gewicht onder de schoolslagspecia listen. Op het erepodium werd zij bijna bedolven onder het grote pak de ere-prijs verborgen zat. Betreurd Achteraf zal Enith Brigitha het wel betreurd hebben dat zij om te kun nen schitteren op de 200 meter vrije slag haar kans op de 100 meter vlin derslag heeft opgeofferd. Invalster Ineke Ran kwalificeerde zich na melijk achter de Oostduitse vedet ten Christiane Knacke en Andrea Pollack als derde voor de finale. De hand waarmee de inschrijving is geschied, is blijkbaar nogal ondui delijk geweest, zodat het officiële programma haar vermeldt als Enike Kan. Met haar persoonlijke record van 1.03.47 bespaarde Ineke Ran Bert Sitters heel wat hoofd brekens wie straks op te stellen in de wisselslagestafette. Diane Ede- lijn die op de vlinderslag faalde, kan nu haar vaste plaats innemen op de rugslag, Ran mag de vlinder slag doen en Enith Brigitha kan zich dan concentreren op de vrije slag. Voor de eigen doelstellingen die Sitters zich met deze kam pioenschappen heeft gesteld, was het persoonlijk record van Ran ook al gunstig. De bondscoach vindt dat hij zich tevreden mag achten als de helft van zijn equipe op de indi viduele nummers persoonlijke re cords vestigt. Bij de dames ging het half om half en bij de heren precies zo: Kees Vervoorn werd in de series van de 200 meter vlinderslag uitge schakeld in de beste tijd die hij ooit heeft gerealiseerd, Ronald Hond bleef daarentegen op de 100 meter beneden de verwachtingen. Win naar van de 200 meter vlinderslag werd de Westduitser Michael Kraus. Roger Pyttel, de "eeuwige tweede" uit Oost-Duitsland deed zijn reputatie gestand door op de laatste meters de vlijtigste onder de vlinderslagspecialisten voorrang te verlenen. De overwinning van de 22-jarige biologiestudent uit Darm stadt kwam de Westduitse ploeg leiding goed uit. De herinnering aan de lachwekkende en in moreel opzicht twijfelachtige experimen ten met opgeblazen zwemmers, die aan Montreal vooraf gingen, wer den erdoor naar de achtergrond ge drongen. De "blaaskapel" (een schertsende bijnaam voor de West duitsers) kan het blijkbaar ook zonder "dicke luft". West-Duitsland, dat trainer Niels Bouws met een gebroken enkel in eigen land moest achterlaten, deed meer. Het won in de samenstelling Klaus Steinbach, Andrea Schmidt, Jurgen Könnecker en Peter Vocke de 4 x 100 meter vrije slag voor Ita lië. De Sovjet Unie, die voorbe stemd scheen te zijn de meeste me dailles in te palmen, kwam niet verder dan de derde plaats. Het Ne derlands kwartet bestaande uit René van der Kuil, Fred Eefting, Henk Elzerman en Albert Boonstra stelde het nationaal record twee se conden scherper, maar bleef toch met een negende plaats op een to taal van tien deelnemende landen buiten de finale. Annelies Maas behaalde ROTTERDAM - Sparta en De Graafschap zijn het gisteren eens kunnen worden over de transfer van Noordwijker Ton Marijt naar de Rotterdamse ploeg. Marijt, die zelf al akkoord was met Sparta, tekende een contract voor één jaar. Sparta en De Graafschap konden het aanvankelijk niet eens worden over de hoogte van het transferbedrag, maar de gisteren hervatte besprekingen over de 29-jarige Marijt werden toch succesvol afgesloten. Marijt wordt vandaag gekeurd en kan eventueel vanavond ingezet worden in de tweede competitiewedstrijd van Sparta, in de Kuip tegen Feyenoord. Hij zou dan met Balkestein het duo in het centrum van de verdediging vormen. Dries Visser, die het afgelopen seizoen voorstopper speelde, tekende onlangs een contract voor NEC. LEIDEN - Joop Zoetemelk zal toch deelnemen aan de Profronde van Leiden. Eerder zag organisator Joop Riethoven van Zoetemelk's deelne ming af, omdat hij het onverantwoord vond de renner in een paar dagen in Frankrijk, Leiden en in de Profronde van Nederland te laten rijden. Door een contractwijziging is Zoetemelk's tijd om in Leiden te komen rijden wat ruimer geworden en hij zal dan ook aanstaande vrijdag van de partij zijn op de Herenstraat, Koninginnelaan. Gisteravond won Zoetemelk de Flits door Echt. Hij ontsnapte tijdens de voortdurende regenval in de laatste ronde uit het peloton. Aan de finish had hij twaalf seconden voorsprong op Piet van Katwijk, wiens broers Fons en Jan derde en vierde werden. VALKENSWAARD - Frisol, spon sor van een in België „gevestigde" ploeg beroepswielrenners, heeft besloten aan het einde van dit sei zoen met sponsoring te stoppen. Het besluit werd bekendgemaakt op een persconferentie te Val- kenswaard betreffende de Prof ronde van Nederland, waar Frisol ook in geïnteresseerd is Nico de Vries, directeur van Frisol, wilde op de persbijeenkomst niet emotioneel zijn. Toch welden tra nen op in zijn ogen en brak zijn stem toen hij zei: „Wij zijn het zat om als een stelletje schooljongens behandeld te worden. Acht jaar lang hebben wij ons ingezet voor de wielersport. Al die tijd werden we gekleineerd. Met name door de KNWU" Nico de Vries noemde zichzelf en zijn manager Piet Liebregts „wie- lergekken, die er geen zin meer in hebben", nadat Frisols pr-man John Uylen met stemverheffing een persmededeling had voorgele zen dat Frisol na dit jaar geen wie lerploeg meer zal sponsoren. Een ploeg van 23 renners, bij wie de Nederlanders Raas, Smit, Den Her tog, Priem, Rompelberg en Kam per werd met een flitsende demar rage uit de wielen gereden en kan ergens anders - met beloofde hulp van Frisol - een broodheer gaan boeken. Dat alles na twee besluiten van de Koninklijke Nederlandse Wielren Unie, die een in acht jaar langzaam gevulde emmer deed overlopen: 1. Frisol werd niet be trokken in het. overleg over de sa menstelling van de ploeg voor de wereldkampioenschappen op de weg voor profs; 2. Frisol kreeg de organisatie van de wereldkam pioenschappen in 1979 niet toege wezen. Heineken kreeg de voor keur. De onderneming zal volgende week toch deelnemen aan de Prof- ronde van Nederland. Dat was gis teren het voornaamste nieuws op de gebruikelijke persconferentie in het Noordbrabantse grensplaatsje Dommelen. De puur Nederlandse ploeg uit Gouda zag enkele weken geleden van deelneming af, omdat de organisatoren een inschrijfgeld van 10.000 gulden vroegen. De Frisol-directie onder leiding van Nico de Vries meent echter dat in een Nederlandse ronde alle Neder landse ploegen aan de start beho ren te zijn en ging daarom nog maar eens praten. Beide olie-directies deden wat water bij de wijn. „De onderneming betaalt nu zelf de ho telkosten. Die zijn echter geen 10.000 gulden. Het is een goede schikking", aldus Nico de Vries, „en daarmee is de zaak opgelost."

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9