Draaiboek voor revolutie op Aruba gevonden Arrestatie van oplichter die zich voor graaf uitgaf GEVAAR ZIEKTEN METAALBEWERKERS Negen jaar geëist tegen kunst rover Wellicht ook „baaldagen" hij girodienst N amaak-spijkerbroeken in Amsterdam ontdekt Wat anders WOENSDAG 17 AUGUSTUS 1977 DEN HELDER (SP) - De Rotter damse beroepsoplichter David J. W. is gisteren door de politie in de Maasstad aangehouden. Zijn „hulp", de 51-jarige Rotterdamse C.P.O., werd opgepakt wegens medeplichtigheid aan oplichting. De 55-jarige oplichter heeft de Helderse zakenman Thomas Do- nia Nota (41) voor ongeveer vier ton opgelicht. Als de „Graaf de Bourguigon" presenteerde W. zich bij de heer Donia Nota en spiegelde hem grote zaken in de olie-businness voor. Deze kennismaking speelde zich vorig jaar af en vanaf die tijd raakte de heer Donia Nota ver blind door visioenen van gestaag neerdwarrelende dollarbuien, want de directeur van Trading Company Nota kreeg te laat in de gaten dat de zogenaamde graaf een Rotterdamse beroepsoplich ter was. Behalve de heer Donia Nota, die voor 400.000 gulden het schip inging, verspeelde ook de Nieuwedieper H.B.M.R. 11.000 gulden door de kunsten van de pseudo-graaf. De gemeente Den Helder, die op het industrieterrein Oostoever voor de aangekondigde olierijk dommem wel grond vrij wilde houden, is niet gedupeerd. Men zag de heren Donia Nota en „de Bourguignon" als gegadigden, maar toen verder over plannen niets meer werd vernomen zegde men de zaak schriftelijk af. Volgens de voorspiegelingen van de oplichter zouden op Oostoever in Den Helder grote zaken wor den gedaan. Er zouden onder meer olietanks en opslagloodsen worden gebouwd. De heer Donia Nota trapte er in. Hij (niet de graaf) liet tekeningen maken door het Haagse architectenbu reau Friethof Van Heerden, kosten: ongeveer 200.000 gulden. Den Helder zou immers oliedis tributiecentrum voor noordelijk Nederland worden en er zou dan heel wat geld binnen vloeien. Er werden ook tickets besteld voor familieleden van de heer Donia Nota om over te komen uit Nieuw-Zeeland. De „graaf' zou dat wel even verder rond maken, maar de Helderse zakenman was zelf de besteller en zal daarvoor zo'n 50.000 gulden moeten beta len. Beslag De grote familie verbleef vele we ken in appartementen in hotel At lantic te Kijkduin, alles keurig geregeld, maar de heer Donia No.ta moet betalen: 40.000 tot 50.000 gulden. Alles bij elkaar is de schuld tot ongeveer 400.000 gulden gestegen. Er is beslag ge legd op de bezittingen van de heer Donia Nota en zijn faillisse ment dreigt. Toch kon de politie de „graaf de Bourguignon" hiervoor niet pakken'. In de genoemde gevallen was de heer Donia Nota in feite de bestellende partij. Niettemin heeft de „graaf' oplichting ge pleegd en wel voor ongeveer 20.000 gulden. Deze kant van de zaak is de strafrechterlijke kant. Onder een „samenweefsel van verdichtsels heeft de „graaf* de heer Donia Nota 9000 gulden af handig gemaakt en de andere Nieuwedieper R. 11.000 gulden. Dat is alles wat hem ten laste ge legd kan worden. De Helderse politie zei gisteren al een dag of tien bezig te zijn met het onderzoek. De heer Donia Nota had de commissaris ver zocht de bijzonderheden toch vooral niet aan de pers mee te de len. Het antwoord was dat dit in het belang van het onderzoek nog niet zou gebeuren, maar natuur lijk wel zodra de oplichter zou zijn gearresteerd. Mede tot verbazing en teleurstel ling van de commissaris is na derhand gebleken dat de heer Donia Nota zelf een ochtendblad heeft gebeld en volledig heeft in gelicht. waarna dit blad gisteren alle bijzonderheden publiceerde. Volgens de heer Donia Nota had hij met de betrokken verslagge ver echter afgesproken dat het verhaal pas zou worden geplaatst na aanhouding van de oplichter. Overhaast Hoe het ook zij, de Helderse politie was hierdoor genoodzaakt om overhaast op te treden. Maar men vreesde dat de „graaf" voor zijn aanhouding belangrijk bewijs materiaal zou kunnen verdonke remanen. De gemeente Den Hel der heeft geen schade geleden in deze zaak. Er zijn uitsluitend oriënterende gesprekken ge weest. Door burgemeester en wethouders is gevraagd om het allemaal maar waar te maken en ondertussen hield men de beno digde grond eventueel beschik baar zonder verder garanties te geven. Toen over de plannen niets meer werd gehoord werd langs schrif telijke weg het contact verbro ken. Op de vraag of het college van B en W teleurgesteld is ant woordde burgemeester mr. A. P. J. van Bruggen: „Van het begin af hebben we er zeer aarzelend te genover gestaan. Dat is ook ver meld in de eerste aantekeningen. Ik wil er bij stellen: je weet nooit hoe een koe een haas vangt". Zoiets moet de heer Donia Nota aanvankelijk zelf ook hebben ge dacht ORANJESTAD (ANP) - De Aru baanse vakbondsleider, Hyacintho Geerman, wordt nog vastgehouden omdat bij hem thuis een draaiboek is gevonden voor een samenzwe ringsplan tegen het gevestigde ge- Zag. Op verschillende plaatsen kwam ook zijn handschrift voor. Dit hebben gezaghebber Tromp, de waarnemend commissaris van po litie en de officier van justitie giste ren in Oranjestad bekendgemaakt. Volgens de bekendmaking was het draaiboek gericht tegen het be staande gezag, dat omver geworpen moest worden. Dit zou in drie fasen moeten gebeuren, waarbij opval lend is dat een aantal onderdelen al uitgevoerd zijn. Zo werd er een concept gevonden van het pamflet dat door de vrouwencommissie voor de onafhankelijkheid is uitge geven en vond men de data waarop de onderhandelingen tussen de verschillende instanties afgebro ken dienden te worden. Zelfs trof men in het draaiboek de datum aan van de manifestatie voor het be- stuurskantoor. Volgens de com missaris van politie kwamen er al regelmatig anonieme tips binnen over de voorbereidingen, die klop ten met de inhoud van het draai boek. De officier van justitie was nog zeer voorzichtig in zijn uitlatingen en verklaarde dat vooralsnog Geer man aangehouden is voor het uitde len van een stemming kwekend pamflet. De eerste fase bestaat uit het uitoe fenen van druk op leiders van de partijraad van de PPA (de Aru baanse regeringspartij) en het ont voeren van een of meer van hen. Verder zou er een regering in bal lingschap gevormd moeten wor den, die via radio en televisie kri tiek zou uitoefenen op de huidige regering. Deze regering zou bij voorbeeld in Venezuela gevestigd kunnen worden. Tenslotte moesten volgens de eerste fase groepen mannen en vrouwen in khaki uni form, in de stijl van de Ku Klux Klan, de straat op gaan en daar gaan zitten. Als de politie ze op zou wil len pakken, moesten ze gewoon gaan liggen. In de tweede fase komen activitei- ."AMSTERDAM (ANP) - Niet alleen bankbiljetten, maar ook spijker broeken van een bekend merk blijken te worden nagemaakt en als echt en onvervalst te worden aan geboden. Deze conclusie kan wor gden getrokken uit de ontdekking van 22.000 namaakjeans met het ^merk Levi's. De rijkspolitie op Schiphol vond de imitaties vorige week in een douaneloods in de hoofdstad na een tip van de recher che in Zwitserland. 5 Volgens Levi-Strauss is Nederland - het derde land waar de laatste tijd Nieuw fietsslot AMSTERDAM (ANP) - In oktober van dit jaar zal een nieuw „onver- woestbaar" fietsslot in produktie r worden genomen, aldus een mede deling van de stichting fiets. Het gaat om een cilinder-ringslot waar van de beide helften worden ver bonden door een stalen plaat die r mee naar onderen wordt geschoven wanneer het slot wordt dichtge- daan. Ook zullen extra bevestigingen tussen voor- en achterkant worden gemonteerd, die uitbuiging van het slot zou uitsluiten. partijen vervalsingen zijn onder schept. Eerder werd in Taiwan een fabriek van namaak-Levi's geslo ten en werden in Duitsland en Zwitserland grote partijen na- maakbroeken in beslag genomen. De zaak ging in ons land aan het rollen, nadat in Basel (Zwitserland) een Nederlander was aangehou den, die een partij in Korea ver vaardigde imitatie-jeans trachtte te verkopen. De verdachte bekende in Amsterdam eveneens een partij te hebben opgeslagen en voorts een tweede partij uit Taiwan. Levi- Strauss vermoedt dat, hoewel de fabriek in Taiwan inmiddels is ge sloten, er nog partijen bij de tus senhandel zitten. De achterhaalde jeans uit Taiwan werden alle ver zonden via een Zwitserse vervoer smaatschappij. Een van de direc teuren is inmiddels gearresteerd. De rijkspolitie op Schiphol heeft het vermoeden dat de in Amster dam opgeslagen broeken bestemd waren voor landen achter het ijze ren gordijn. Onderzocht wordt of er meer van dergelijke zendingen via Schiphol zijn getransporteerd en of er ooit imitaties in ons land te koop zijn aangeboden. Op de in Amster dam aangetroffen spijkerbroeken is inmiddels via een civiele proce dure beslag gelegd. ten voor zoals de kaping van een vliegtuig met aan boord een hoge functionarsi van de huidige rege ring. Verder stond op het pro gramma het systematisch afkraken van politie-activiteiten, een alge mene staking en een economische boycot waaronder een van Cura- caose produkten. Tenslotte is er sprake van de reeds bekende mani festatie voor het bestuurskantoor en het onderbreken van stroom- en watervoorzieningen (op sommige plaatsen op Aruba was gisteren geen stroom). De laatste fase is de meest afdoen de. Deze komt er op neer dat tijdens een razzia in een keer de leiders van de partijraad van de PPA afge maakt zouden moeten worden. Men kondigt in het draaiboek in to taal 23 activiteiten aan. Een daar van is nog het vernielen van de Ne derlandse en Antilliaanse vlag, waarvoor momenteel iemand vast zit. Volgens gezaghebber Tromp was de Arubaanse politie voorbereid op de ongeregeldheden van dit mo ment. "Sinds dat de politieke agita tie in 1972 op Aruba ontstond, zijn we bezig met het verzamelen van gegevens", aldus Tromp. Hij had de indruk dat bepaalde mensen waren gaan geloven, dat het kalme optre den van de politie de laatste jaren een teken van zwakte was, hetgeen volgens hem bepaald niet het geval is. De commissaris voegde hieraan toe dat de politie bereid was door te gaan tot iedereen zich zou realise ren dat met haar niet te spotten viel. "Hoe lang dit ook zal duren". VOETBAL - Kaiserslautern heeft gisteravond op eigen terrein in een vooruitgespeelde competitieweds trijd met 0-0 gelijkgespeeld tegen Schalke '04 Beide ploegen bleven door dit resultaat ongeslagen. Schalke had dit voornamelijk te danken aan het goede werk van hun doelman. Vlak voor het einde ging Kaiserslautern's enige kans teniet, toen invaller Wendt een schot op de doellijn van een ploeg genoot blokkeerde. Diamant wordt duur betaald PHILIPPINE (ANP) - Een inwoner van Mechelen (België) is bij een be zoek aan Philippine (Zeeuws- Vlaanderen) het slachtoffer gewor den van de oplichtingspraktijken van een venter die hem een „dia mant" te koop aanbood. De Belg betaalde er honderdtwintigdui zend Belgische franken voor (ruim 8000 gulden). Nadien bleek de dia mant niet meer dan 200 gulden waard te zijn. De venter is niet te ruggevonden. AMSTERDAM - Er wordt druk gewerkt aan de bouw van caissons voor de Amsterdamse Hemspoortunnel. Over ongeveer drie weken zullen twee caissons van elk 268 meter lang klaar zijn. Dit zijn dan de grootste wereld. Er werken totaal 70 mensen aan dit bouwproject. In 1980 moet het project gereed zijn. DEN HAAG (SP) - Kunstrover Bennie van der V. spreekt niet tegen wanneer hij door de offi cier van justitie wordt betiteld als de "top-expert" uit de Haagse onderwereld op het ge bied van kunst en antiek". Wel protesteert hij nadrukkelijk als ter sprake komt dat hij door zijn maats "het opperhoofd" werd genoemd. Van die gevaarlijke eer ziet hij ter terechtzitting lie ver af. Officier van justitie mr. A. J. Dek eist niettemin negen jaar gevangenisstraf tegen hem: de hoogste eis die in Den Haag sinds jaren tegen een inbreker is gesteld. Volgens mr. Dek is Bennie dan ook een royer van zeer uitzonderlijk formaat. In wisselende combinaties met een aantal trouwe trawanten heeft Bennie in de afgelopen vier jaar met ruim- veertig in braken voor meerdere miljoe nen guldens aan antiek en kunstschatten buitgemaakt. De waarde wordt zelfs geschat op zeven miljoen, maar volgens Bennie zijn de opgaven van de benadeelden aan de verzeke ringsmaatschappijen zeer overdreven geweest. Bennie (36) was volgens de offi cier van justitie niet alleen een meesterlijke dief, doch ook een efficiënte organisator, die zowel de inbrekerij als de verkoop van de kostbare buit beroepsmatig en zeer doeltreffend aanpakte. Hij vond zijn vaste afzetgebied op internationale kunstveilin gen in Brussel en München. Onvervangbare kunstwerken zijn aldus voor de eigenaars en voor Nederland verloren ge gaan, zo constateert de officier van justitie in zijn requisitoir, die Bennie verwijt "het versja cheren van een deel van het cul turele erfgoed van Nederland". Minachtend spreekt mr. Dek over Bennie's "erecode". Be nnie steelt nooit van arme men sen, van musea of van anti quairs en hij gebruikt nooit ge weld. "Maar daar geef ik geen cent voor", zegt de officier. Hij beschuldigt Bennie van het ge bruik van "psychisch geweld" door te stelen van oude mensen die deze kunstwerken van kinds af in de familie hadden, of soms ook wel pas na lang spa ren hadden kunnen aanschaf fen. "De kunst hoort a^n het volk", vindt de officier, "maar de kin deren van Bennie hoeven toch niet onder een Jan van Gooyen te spelen en oude meesters ho ren evenmin tussen zijn dub bele plafond verstopt te zitten". Mr. Dek doelt onder meer op het feit dat in Bennie's huiska mer een geroofd paneeltje van Jan van Goyen aan de muur hing ter waarde van 60.000 gul den. Kunstkenner Na maandenlang ontkennen is Bennie tenslotte voor de over stelpende bewijsmiddelen door de knieën gegaan. Ter terecht zitting probeert hij nu alleen nog maar zijn rol zo veel moge lijk als iets onbeduidends voor te stellen. Hij ontkent de initia tiefnemer te zijn geweest. "Omdat ik kunstkenner ben werd ik er telkens door anderen ingehaald. Ik heb me vaak moe ten verstoppen in m'n eigen huis. Er was maar één manier om ze tegen te houden: door hun voeten aan de vloer vast te spijkeren", laat Bennie weten. De kunstrover barst tijdens zijn laatste woord zelfs in huilen uit Hij zegt alleen maar zo lang te hebben ontkend uit angst, niet voor het vonnis van de recht bank, maar voor repressailles van zijn maat Joop T., die hij beschrijft als een duivel, een roofovervaller en mogelijker wijs zelfs een drievoudige moordenaar. "Ik wil niet zijn vierde slachtoffer worden", roept Bennie. Zijn advocaat mr. H. Brandsma hekelt het wat hij noemt "on menselijke beleid van justitie", waardoor Bennie een half jaar lang in isolatie is gehouden. Mr. Brandsma vindt dat van de straf tenminste drieëneenhalf jaar moet worden afgetrokken om dat Bennie voor onbewijsbaar gebleken zaken in het nabije verleden zo lang in voorarrest heeft gezeten. Zeven jaar gevangenisstraf luidt de eis tegen de volgende verdachte in deze zaak: de voormalige buschauffeur Hel mut (32), die als geroutineerd inbreker uit de school van mee- sterkraker Aage M. een der staf-functionarissen was ge worden van Bennie. Helmut klom langs regenpijpen of het niks was, hij perfectio neerde de methode om spanjo letsluitingen te openen via gaa tjes die werden geboord in tuindeuren of die met een luchtdrukgeweer in het glas werden geschoten en hij hakte vlug en handig een mansgroot gat in een vloer boven een ka mer waaruit men kunstschatten wilde roven. Behalve voor twintig kunst- d iefstallen staat deze veelvuldig gestrafte kraker ook terecht voor het open branden van de brandkast van de Nutsspaar- bank aan het Heeswijkplein, op 4 april 1974. Hiervoor was hij ge tipt door Aage M. zelfs, die bij een voorafgaand bezoek aan deze bank afluisterapparatuur had achtergelaten. Hierdoor wist hij dat er 34.000 gulden in de kast zat. Aage kreeg 10 pro cent. Heimuts advocate mej. mr. I. Santbrink bepleit clementie voor huisvader Helmut, die al les over heeft voor zijn gezin. Uitspraak 30 augustus. SIJBE STAMM ROTTERDAM (ANP) - Elk jaar weer lo pen in Nederland duizenden metaalbe- werkers een meer of minder ernstige huid ziekte op, doordat zij tijdens hun werk bij voortduring in aanraking komen met zo genaamde snij- of koelvloeistoffen. Mee stal gaat het om een betrekkelijk onschul- dige uitslag, die er echter wel voor zorgt dat in dat bedrijfstak drie- a vierhonderd duizend mandagen per jaar verloren gaan. Maar ook komen gevallen voor - vermoe delijk enkele tientallen per jaar van huid kanker met als ergste vorm scrotumkan ker, die meestal (50 tot 70 procent) de dood ten gevolge heeft. Deze cijfers noemt ir. M. J. C. Matthijsen van het metaalinstituut TNO in Apel doorn. Hij is tot de conclusie gekomen dat er in de Nederlandse bedrijven nog vrijwel niets gedaan wordt om de metaalbewer kers - in totaal 335.000 - te beschermen tegen de kwalijke invloeden van snij- of koelvloeistoffen. Deze stoffen dienen om te voorkomen dat er tijdens het boren, draaien, freezen e.d. een te grote warmte ontstaat. Ir. Matthijsen vindt de situatie in Nederland des te schrijnender, omdat er in het buitenland, met name Groot- Brittannië, wel strenge veiligheidsmaat regelen genomen worden. Smeerolie Al aan het einde van de vorige eeuw ont dekten Britse geleerden dat de zogena amde spinnersziekte (scrotumkanker) te wijten was aan het feit, dat een spinner voortdurend met het onderlijf tegen zijn machine geleund, stond, waardoor zijn kleding ter plaatse steeds weer besmet werd met smeerolie. Deze ontdekking leidde tot de wetenschap dat bepaalde oliën kankerverwekkend zijn. Tijdens de Tweede Wereldoorlog werd men daar in Groot-Brittannië nogmaals mee gecon fronteerd, doordat veel vrouwelijke me taalbewerkers (oorlogsindustrie), die een teerdere huid hebben dan mannen, huid kanker kregen. Mede daardoor is elk Brits metaalbedrijf nu wettelijk verplicht er voor te zorgen dat zijn arbeiders bescher mende kleding dragen, dat zij hun kleding op tijd verschonen e.d. Op de muren moe ten grote opschriften zijn aangebracht, die de werknemers waarschuwen voor de ge volgen van nalatigheid. Ook in Zweden en de Verenigde Staten bestaan dergelijke voorschriften. In Nederland zijn er volgens ir. Matthijsen nog maar enkele bedrijven, die proberen hun werknemers tegen de gevaren van snij- of koelvloeistoffen te beschermen. Eén daarvan is Philips, dat er toe gekomen is, aldus Matthijsen, na enkele ernstige ziektegevallen. De persdienst van Philips ontkende dit. De voorzorgsmaatregelen zouden een gevolg zijn van een publikatie eind vorig jaar in Amerika, waarin op de gevaren van de vloeistoffen werd gewezen. Hoe het ook zij, Philips is nu bezig om te schakelen op stoffen, die volgens het be drijf niet schadelijk zijn. Ir. Matthijsen bevestigt dat er inderdaad vloeistoffen zijn, die voor zover nu bekend geen schadelijke effecten hebben. Hij waarschuwde echter wel voor een over groot optimisme, omdat soms pas na vele jaren blijkt wat een stof kan aanrichten. Zo is de incubatietijd van scrotumkanker tien tot vijftien jaar. Dat is volgens Matthijsen één van de redenen waarom veel mensen moeite hebben te geloven dat het in con tact komen met een vloeistof zulke gevol gen kan hebben. Kosten Over de fabrikanten van de vloeistoffen - in Nederland zijn er ongeveer dertig - heeft men op het metaalinstituut TNO een tweeledig oordeel. De grote (Shell, BP) zouden veel zorg ^an de samenstelling van hun produkten besteden en ook bereid zijn adviezen van het TNO op te volgen. De kleinere denken, aldus ir. Matthijsen, al leen aan de kosten. Hij legde uit, dat het vervangen van een bepaalde schadelijke component het eindprodukt een paar dubbeltjes per liter duurder kan maken. Het streven naar een zo laag mogelijke prijs leidt volgens Matthijsen tot de "ge kste dingen". Hij vertelde een flesje koel vloeistof in de kast te hebben staan, "dat genoeg gif bevat om het hele instituut hier om zeep te brengen". Ir. Matthijsen was niet erg positief over de houding van de arbeidsinspectie ten aan zien van de snij- of koelvloeistoffen. In de gesprekken, die hij met vertegenwoordi gers van deze dienst had, zou gezegd zijn, dat men weliswaar op de hoogte was van de gevaren, maar dat er niet voldoende personeel was om daaraan iets te doen. Dit mede omdat snij- of koelvloeistoffen maar één van de problemen zouden betreffen en niet eens de belangrijkste. ROTTERDAM (ANP) - De primeur van de Rotterdamse „wasautoma- tenkoning" Gerard de Lange wat betreft het toestaan van „baalda gen" aan zijn personeel krijgt mis schien navolging. Op initiatief van algemeen directeur G. F. J. A. Groen bestudeert men bij de postcheque- en girodienst, waar zesduizend mensen werken, de mogelijkheid een soortgelijke rege ling te treffen. Net als Gerard de Lange meent de heer Groen, dat werknemers enkele dagen per jaar thuis moeten kunnen blijven zon der zich ziek te melden. Op die ma nier zou het oneigenlijke ziektever zuim, dat niet meer verantwoord is, uit de sfeer van de zonde gehaald kunnen worden, aldus Groen. Bij Gerard de Lange (160 werkne mers en 30 filialen) bestaan de „baaldagen", ook wel sociale ver lofdagen genoemd, nu een jaar of drie. In het arbeidscontract van het bedrijf is vastgelegd dat een'werk- nemer weg mag blijven, „indien (hij) op enige dag zich niet geroepen voelt om op de vastgestelde werk tijden bij de werkgever te ver schijnen". Daarbij is echter wel vereist dat de continuiteit van de werkzaamheden niet in het ge drang komt. Het wordt bijvoor beeld niet zo op prijs gesteld, als een verkoper op zaterdag, wanneer het het drukst is in de winkel, zo maar niet op komt dagen. Het aan tal „baaldagen" dat iemand op neemt, wordt niet bijgehouden en de niet gewerkte tijd behoeft ook niet te worden ingehaald. Gerard de Lange, directeur van het gelijknamige bedrijf, zegt zeer goede ervaringen met deze arbeid stijdenregeling te hebben. Ter illus tratie voert hij aan dat het ziekte- verzuim in zijn bedrijf beduidend lager is dan het landelijk gemiddel de: 5.2 tegen 7.8 procent. Hij zegt dat de sociale verlofdagen te heb ben ingevoerd, „omdat ik ervan uitga dat de meerderheid van de mensen, ondanks alle tegenge stelde verhalen, graag wil werken". Uitgaande van die veronderstelling vond De Lange het verstandiger zijn mensen een legitieme moge lijkheid te bieden vrij te nemen, als ze daar behoefte aan hebben. „Kijk, iedereen heeft weieens een kater of moet zijn vrouw naar het zieken huis brengen en ga zo maar door." De Lange wijst erop dat bij andere bedrijven de werknemers in zulke omstandigheden geen andere keuze hebben dan zich ziek te mel den. Naar zijn mening is dat niet alleen vervelend voor de mensen zelf, maar ook voor het bedrijf, om dat men vaak maar een paar uur vrij nodig heeft en toch gedwongen wordt tenminste een paar dagen weg te blijven. „Anders gelooft toch geen mens dat je echt ziek was". Volgens De Lange kan de mogelijkheid „baaldagen" op te nemen het arbeidsklimaat in een bedrijf alleen maar ten goede ko men. Bij zijn eigen firma zegt hij het nog nooit te hebben meegemaakt dat iemand misbruik probeerde te maken van de regeling. In „Giro- kontakt" worden de argumentern van Gerard de Lange met cijfers onderbouwd. Volgens sommige onderzoekers is namelijk maar 25 procent van de mensen, die zich ziek melden, echt ziek; 70 procent is niet ziek, maar voelt zich wel zo. Slechts vijf procent is „frauduleus" ziek. Voor die 75 procent zouden de „baaldagen" een uitkomst kunnen bieden. Voor de eerste categorie, omdat een dagje thuisblijven hun goed zou kunnen doen, en voor de tweede, omdat ze nu niet meer be hoeven te frauderen; aldus Giro- kontakt. ADVERTENTIE Een paar weken werken in een andere omgeving en goed geld toe voor vrouwen en mannen. Leiden. Nieuwe Rijn 35, tel. 071-140341. Alphen, De Aarhof 67. tel 01720-94645. Gouda, De Lage Gouwe 12, tel. 01820-23311

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7