Wijkmarkt komt goed uit startblokken Alternatief voor weg dwars door park „Die Lcvthc SPORT PROFRONDE VAN LEIOEN Is een machtig gezellig markt je Volgend jaar zeven tentoonstellingen in museum Lakenhal WOENSDAG 17 AUGUSTUS 1977 LEIDEN - De gemeente is bereid om af te zien van het aanleggen van een wegverbinding, die door Park Die Leythe zou gaan. Dit lieten wethouder Waal en zijn ambte naren gisteravond weten op een informatie-avond voor bewoners, die gewijd was aan het ontwerp- bestemmingsplan "Hoge Rijndijk". De wegverbinding door Park Die Leythe bleek het meest omstreden onderdeel van dit plan te zijn. Met name bewoners van het Park Die Leythe tekenden grote bezwaren aan. De wegverbinding maakt on derdeel uit van een nieuwe weg, die via de Besjeslaan en de Castellum- weg op de Hoge Rijndijk moet uit monden, als vervanging van het gevaarlijke kruispunt Besjes laan-Hoge Rijndijk. Bewoners van Park Die Leythe vreesden dat de rust en de speelmogelijkheden voor kinderen in het nu betrekke lijk verkeersvrije park door de ver binding ernstig verstoord zouden worden. Temeer daar de tuinder- sbedrijven in de buurt al in de zeer vroege ochtend verkeer aantrek ken. Van gemeentewege werd ge steld dat men om "verkeerstechni sche redenen" voor de verbinding door Park Die Leythe had gekozen, "maar we vinden het geen pro- ADVERTENTIE Leiden, Nieuwe Rijn 35, tel. 071-140341. Alphen. De Aarhof 67. tel 01720-94645 Gouda. De Lage Gouwe 12, tel. 01820-23311 bleem om de huidige situatie daar te handhaven". Dat wil zeggen: het park blijft, maar aan één kant toe gankelijk en er behoeven geen schuren en tuingrond te worden onteigend voor de wegverbinding. Dat wil niet zeggen dat er tussen de Lekstraat en de Castellumweg geen nieuwe aansluiting op de Hoge Rijndijk komt: er wordt nu gedacht aan een plan om het verkeer, zoals nu, achter Park Die Leythe over de Besjeslaan te leiden en een verbin ding tussen de Besjeslaan en de Castellumweg te maken. Het smalle kruispunt van de Besjeslaan met de Hoge Rijndijk kan dan toch worden afgesloten. Tunnel De informatie-avond was druk be zocht, ruim honderd bewoners wa ren naar het clubhuis (te) Klein Ma- tillo aan de Zaanstraat gekomen. Wethouder Waal trok in ieder geval deze conclusie: "Ik ben overtuigd van de noodzaak om dit clubhuis uit te breiden". Binnenkort hoopt hij er een bouwvergunning voor te kunnen afgeven. De bewoners maakten vooral hun zorgen ken baar over de verkeerssituaties op en nabij de Hoge Rijndijk. Proble men, die temeer knellen, omdat de wijk Meerburg geen scholen heeft en dus dagelijks vele kinderen de Hoge Rijndijk moeten oversteken om elders in Leiden of in' Leider dorp naar school te gaan. De bewo ners drongen er bij de vertegen woordigers van de gemeente dan ook op aan om haast te maken met de aanleg van een fiets- en voetgan gerstunnel onder de Hoge Rijndijk in de buurt van de Leiderdorpse Brug. Het ontwerp-bestemmingsplan ge eft de aanleg van een tunnel aan, dat wil nog niet zeggen dat de uit voering van dit werk op korte ter mijn is te verwachten. Ter bestrij ding van de kosten (op twee mil joen geraamd) heeft de gemeente in ieder geval subsidie van het rijk nodig, zo maakte Waal duidelijk. Ter illustratie van hoe lang derge lijke toezeggingen op zich kunnen laten wachten, zei hij: "Toevallig hebben we deze week een brief van minister Westerterp gekregen, dat we subsidie krijgen voor de aanleg van een bepaalde fietsverbinding. Daar heeft hij zeventien maanden over nagedacht". Daarnaast spelen technische problemen een rol, om dat de Hoge Rijndijk een functie heeft als waterkerende kade. Voor de bewoners was dat geen belem mering om niettemin op spoed aan te dringen. "Ik wil wel een paar avonden graven", zei een huismoe der strijdlustig. Garage Op de informatie-bijeenkomst werd door een buurtbewoner ver der bezwaar gemaakt tegen de in het ontwerp voorgesteld uitbrei ding van het garagebedrijf dat op Hoge Rijndijk 352-354 is gevestigd. Volgens ambtenaar Halfwerk van gemeentewerken is die uitbreiding slechts toegestaan als het bedrijf voor voldoende extra parkeer ruimte kan zorgen. Het bedrijf heeft volgens hem een toezegging in die richting niet waargemaakt, waardoor het de vraag is of in het definitieve bestemmingsplan de uitbreiding van de garage nog wel zal worden opgenomen. Ten slotte bleek gisteravond dat de Stichting Philadelphiahuizen heeft afgezien van de mogelijkheid om het kindertehuis Buitenzorg aan de Hoge Rijndijk in de richting van de Bruggestraat uit te breiden. Dit be tekende dat het aantal premie- koopwoningen, dat in de Brugge straat op de plaats van een voorma lige fabriek zal worden gebouwd, definitief op veertien kan worden bepaald. LEIDEN - Als het college van B en W ermee akkoord gaat, organiseert het stedelijk museum De Lakenhal volgend jaar in totaal zeven ten toonstellingen. Hoogtepunt wordt ongetwijfeld de expositie rond 'Het laatste oordeel' van Lucas van Leg den Op deze tentoonstellingwaar voor het college al een ton beschik baar heeft gesteld, is een aantal schilderijen van Lucas te zien, en ook een serie tekeningen die betrek king hebben op deze schilderijen Uitgebreide documentatie wordt gegeven over het vooronderzoek en het restauratieproces van het drie luik 'Het laatste oordeel"dat recen telijk weer in zijn geheel in de La kenhal te zien is. De jaarlijkse uit gave van het kunsthistorisch jaar boek is volgend jaar in zijn geheel gewijd aan Lucas van Legden en bevat bijdragen van drs. Wurfbain, directeur van het museum. Over drukken uit dit boek zullen in het museum verkrijgbaar zijn. Ook de andere exposities zullen niet onopgemerkt voorbij gaan. De ju- LEIDEN - Aan de Leidse universi teit zijn geslaagd voor het apothe kersexamen mevr. M.L.J. Dessing-De Lang (Noordwijk), mej. L. Koesmarsono (Leiden), G.H.P. de Koning (Leiden) en mej. M.I. Lim (Leiden). melage met Krefeld heeft mede tot gevolg dat de Lakenhal in maart begint met een overzicht van een aantal Duitse expressionisten, m bezit van het Krefeldse Kaiser Wil helm museum. In september wordt een foto-expositie geopend, die is opgezet uit materiaal van het Pren tenkabinet. Ook wordt een collectie vaandels getoond, voortgebracht door het Leidse verenigingsleven. Behalve werk van de Leidse beel dhouwer Joop van Kralingen en een expositie van Jan van Tongeren en Rein Draager, is er een belang rijke tentoonstelling te zien in mei,' van de Cobraverzameling van het Schiedamse stedelijk museum. Werk onder meer Van Corneille, Appel en Rooskens. Friese staart- en stoeltjes- klokken, Zaanse- en Schippertjesklokken. Div. stijlklokken, moderne schoorsteen- en wandklokken. Interessante collecties antieke klokken. Horloger v. d. Water Haarlemmerstraat 181 Altijd voordelig De Besjeslaan zou op deze plek met Park Die Legthe verbonden moeten worden, als de nieuwe wegverbinding door dit park uitgevoerd zou wor den. De foto is genomen vanaf het dak van een der schuren, die voor dezelfde verbinding onteigend en afgebroken zouden moeten worden. Moderne kunst voor Lakenhal? LEIDEN - Als de commissie van deskundigen van De Lakenhal en het college van B en W akkoord gaan, kan het museum een tweetal moderne kunstwerken aanschaf fen. Het betreft een beeldconstruc tie van Stefan Buys en één van de drie onderdelen van een interieur van Koos van de Water. De twee andere delen zijn al in het bezit van de gemeente door aankoop via de BKR-regeling. Beide kunstenaars wonen en werken in Leiden. De commissie Lakenhal is inmiddels met de aankoop akkoord gegaan. LEIDEN - De visvereniging Zaal berg viste haar derde wedstrijd in de wateren bij Spaarnedam, met als resultaat: l.J. Gorlee (16 stuks, 5750 gram), 2. P. Fasel (25, 4500), 3. A. Boelijn (9,2700), 4. J.J. van Went (8, 2100), 5. G. Holswilder (8,1850), 6. J. Zandvliet (5,1500), 7. P. Hemerik (6, 1350), 8. W. Boest (3, 975), 9. G. Iterson (4, 880), 10. J. Philippo (4, 825). De Gulden Voorn viste een weds trijd in de Vliet met als uitslag: 1B. Velthuizen (4, 1260), 2. H. van Alp hen (7, 700), 3. F. Smit (7, 700), 4. W. Lardee(l 1,600), 5. M P. Hoogkamer (3, 450), 6. J. Schouten (4, 310), 7. H. Schouten (2, 210), 8. H. v.d. Mei (2, 100). Vrijdag 19 augustus - aanvang 19.30 uur om de Grote Prijs van het Leidsch Dagblad Parcours: Herenstraat-Start/Finish: Koninginnelaan TOEGANG GRATÏS! met o.a. Hennie Kuiper en Gerrie Kneteman Mede mogelijk gemaakt door het Leidsch Dagblad, 'n ak- tieve krant, en de winkeliersvereniging Herenstraat men nu hier. Ze doen er hun in kopen. Soms maken ze alleen een wandelingetje over de markt omdat ze het gezellig vinden. Uit korte gesprekjes met enkele marktbezoekers blijkt, dat het overgrote deel afkomstig is van de wijk Zuid-West. Ook de Tuin- stadswijk en Veilingbuurt zijn vertegenwoordigd. Algemeen' wordt de wijkmarkt als „gezellig" beoordeeld. De meesten vinden dat er best nog een paar kraamp jes bij kunnen. Vooral in de sec tor groente en fruit blijkt er be hoefte te zijn aan wat meer keu zemogelijkheden. Meer publiek En hoe denken de winkeliers op het Vijf Meiplein en het bevrijdings plein over de wijkmarkt? De ei genaar van het modemagazijn De Wit: „Het is hier dinsdagochtend lekker druk. Meer concurrentie erbij door de markt? Ja, dat is waar, maar dat geeft helemaal niet. Onze omzet is er niet door teruggelopen. Integendeel. Ik heb de indruk, dat de markt lang zamerhand meer bekendheid be gint krijgen en dat Zuid-West meer publiek trekt". En d heer J. Visser van „Dieren-, vreugd": „Wat mij betreft mag de wijkmarkt blijven. Vooral de eerste weken was het hier erg druk. Met de vakanties iets min der, maar nu de scholen weer be gonnen zijn, komen er weer meer mensen. Ik merk alleen iets van een lichte teruggang in de omzet op de eerste 'dinsdag van de maand. Dan staat er op de markt een speciale dierenkraam. Maar ja, ik zeg maar zo, die moet ook zijn brood verdienen". Groente- en fruithandelaar T. van Beek merkt die concurrentie iets duidelijker. "Ik ben van de markt geen tegen stander, maar ook geen voor stander. De markt heeft bij mij de koop wel verschoven. Normaal komen de klanten verdeeld over de dag. Nu is het de eerste uren op dinsdag vrij rustig en begint de drukte pas rond half elf Bij de banketbakkerij Dogterom en de hakkenbar "Hakky" vertelt men weinig van de invloed van de markt te kunnen merken. Een verkoopster van Dogterom' "Het is hier eigenlijk altijd druk." Vergadering Juwelier Plessen, die tevens voor zitter is van de winkeliersvereni ging "De Luifelbaan" wil op dit ogenblik nog geen oordeel over de wijkmarkt geven. "Binnen kort hebben we met de winke liers een vergadering en dan zul len de ervaringen wel uitgewis seld worden. Wat voor mij wel duidelijk is, is dat de markt heeft bijgedragen voor een verlevendi ging van de beide pleinen. We hopen dat de aantrekkingskracht daardoor zo groot wordt dat Zuid-West ook aantrekkelijk wordt voor klanten uit de regio. In dat streven past bijvoorbeeld ook de braderie, die we jaarlijks organiseren. Dat gebeurt dit jaar van donderdag 25 tot en met za terdag 27 augustus. Vorig jaar kwamen er zo'n 20.000 tot 25.000 mensen. Dat is toch niet gering." Tot slot nog de opvatting van schoenenhandelaar C.H: Groot- swagers uit Sprang-Kapelle. "De wijkmarkt hier? Och, vandaag verdien je wat, en de volgende week weer niet. Dat wisselt. De mentaliteit is hier wel goed, ge loof ik. Als de mensen de ene week vragen om een paar schoe nen weg te zetten, omdat ze niet genoeg geld bij zich hebben, la ten ze je er niet mee zitten. Dan komen ze geheid terug. Zo'n wijkmarkt is een zaak van de lange termijn. Zoiets moet je vanaf de grond opbouwen. Ik vergelijk de markt altijd met een gezin. Je kunt niet 's avonds een kindje maken en het de volgende ochtend al krijgen. Zoiets moet gewoon de tijd hebben om te groeien..." Afgezien van een kleine inzinking gedurende de zomerperiode is het bezoek aan de markt onver anderlijk groot geweest. Markt meester J. Bekooy, die samen met zijn collega A. H. van Tonge Volgens marktmeester Bekooy zijn er al kooplieden die om uitbrei ding van ruimte hebben ge vraagd. „De verkoper van lappen stof, bijvoorbeeld, wil graag van acht naar twaalf meter." LEIDEN - Vier maanden geleden had Zuid-West de primeur om als eerste wijk van Leiden de be schikking te krijgen over een we kelijkse wijkmarkt. Voorlopig voor een proef gedurende één jaar om te bekijken hoe de erva ringen zijn en of ook in andere delen van de stad een dergelijke markt moet komen. Afgaand op de reacties, van marktbezoekers, kooplieden en winkeliers tijdens een gisteren gehouden steek proef, mag gesteld worden dat de markt een succes is. Van diverse kanten wordt er gewe zen op een aantal schoonheids foutjes, maar algemeen is de op vatting dat de wijkmarkt voor Leiden Zuid-West een aanwinst is. Om een nog gefundeerder oordeel over de wijkmarkt te krijgen zal de wijk vereniging Ak- tief de komende maanden een enquête houden onder de bezoe kers van de markt. Bovendien zullen aan winkeliers en markt kooplieden formulieren worden uitgereikt, waarop men zijn wen sen kan formuleren. Tevreden ren bij toerbeurt de markt voor zijn rekening neemt zegt: „Als ik met de mensen hier praat krijg ik wel de indruk dat men over het algemeen tevreden is. De ene branche loopt wat beter dan de andere. Zilverwerk en bijoute rieën doen het niet zo heel erg best, maar in de textiel en bij de kaas loopt het erg goed. Bij de groente en het fruit is het zelfs erg druk. Dat loopt uitstekend". De meeste standplaatsen op de wijkmarkt worden elke week be zet. Bekooy: „In de vakantie was er wel eens eentje weg, maar dat is nu weer voorbij. Eentje is er inmiddels verdwenen. Zij ver kocht spijkerbroeken, maar ik moet zeggen, dat ze er ook niet zo erg veel aan deed. Niet goed uit stallen en zo". Die opengevallen plaats zal in september snel wor den opgevuld wanneer de kleine marktcommissie weer bijeen komt. Want het aantal gegadig den vooreen plekje in Zuid-West is erg groot. Dat bleek al bij de eerste inschrijving toen niet minder dan 350 marktkooplieden belangstelling toonden. De wijkmarkt op het parkeerter rein langs het Vijf Meiplein een ge zellige drukte, vooral tussen tien en twaalf. En op de markt even lekker grasduinen tussen de kledingrek ken. Door Bram van Leeuwen Toppers De heer J. Verplancke, vertegen woordiger van de ambulante handel en groot pleitbezorger van de wijkmarkt spreekt over een markt die boven het gemiddelde ligt. „Er zijn toppers, die vooral liggen in het directe consumptie goed. De textiel is iets minder. Het zou kunnen betekenen, dat de klant toch de voorkeur geeft aan de zaterdagse markt in de binnenstad, waar een veel groter assortiment aanwezig is. Een kleine steekproef onder de marktkooplieden leverde de vol gende resultaten op. Wasmidde lenverkoper R. Mackaay uit Den Haag: „We zijn hier gekomen toen de markt zo'n drie, vier we ken draaide. We staan ook in Rijswijk, Hazerswoude en Gor- kum, maar Zuid-West is een goede markt". Inmiddels verza melen zich de klanten voor zijn kraam. „Wie van de ladies? U ziet het, het gaat best." J. Jansen uit Kockengen verkoopt onder meer hand- en theedoeken. Het loopt hier aardig. Ik markt ook in Haarlem, Uithoor, Amsterdam en Maarssen. Ten opzichte van die andere markten is het hier re delijk. Lekker druk De Leidse fruithandelaar H. Klein staat woensdags en zaterdags ook op de markt in het centrum van de stad. „Het is een machtig, ge zellig marktje. Net groot genoeg. Het is lekker druk en we verko pen hier best. Concurrentie voor de binnenstad? Dezelfde men sen, die je hier ziet komen woensdags eh zaterdags weer in de stad. Wat mij betreft mogen ze de markttijden wel veranderen. Bijvoorbeeld van tien tot vier uur. Nu loopt de markt na twaalf uur snel af, en na enen komen hier nog maar weinig mensen". P. Roosenhart uit Vijfhuizen ver koopt lappen stof en staat ook op de markt in het centrum". Het is wel duidelijk gebleken dat deze buurt een markt nodig had. Eerst waren we bang dat we er woens dags en zaterdags op achteruit zouden gaan. Maar daarvan is niks gebleken. We hebben hier gewoon een nieuwe klantenkring opgebouwd. Wat ons betreft mag het wel wat korter. Tot een uur of twee". De wijkmarkt in Zuid-West trekt door de bank genomen veel pu bliek. „Wat mij vooral opvalt", zegt marktmeester Bekooy, „is dat er op deze markt veel be jaarde mensen komen. Je hebt hier in de naaste omgeving veel bejaardentehuizen. Voor de meesten is de stad te ver. Die ko

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3