Hartelijke ontvangst voor Tito in Moskou Sovjet-linie blijft Somalië wapens leveren KAPPLER ZAL VRIJ MAN BLIJVEN VN-vredesmacht voorgesteld in 'hoorn'-Afrika Na Sovjet-Unie naar Noord-Korea en China Breznjev verzoenend tegen VS Werk Augustin niet vrij WOENSDAG 17 AUGUSTUS 1977 MOSKOU (DPA/UPI/AFP) - De Joegoslavische president Josib Broz Tito is gistermiddag voor een officieel vriendschapsbezoek in Moskou aangekomen. MOSKOU (DPA/AFP/Reuter) - Na de scherpe kritiek van de Russen op de nieuwe Ameri kaanse regering en speciaal op de politiek van president Jimmy Carter heeft Brezjnjev gisteren een verzoenende toon tegenover Washington aange slagen. Op een banket in het Kremlin ter ere van Tito verklaarde Brezjnjev dat de jongste verkla ringen van Carter positief klin ken. Als men in Washington deze verklaringen in concrete daden wil omzetten, zijn wij be reid naar wederzijds aanvaard bare oplossingen te zoeken, al dus de Russische partijleider. Eerder had Brezjnjev echter felle kritiek geleverd op het be sluit van Washington de pro- duktie van de Cruiseraket op gang te brengen en geld be schikbaar te stellen voor de neutronenbom. De Russische partijleider had het over de problemen die de betrekkingen tussen Sowjet-Unie en V.S. dit jaar verbitterd hebben en legde een verband tussen Carters campagne voor de mensenrech ten en de ontwikkeling van nieuwe wapens in de V.S. POLITIEACTIE - De politie heeft gisteren in Soweto, het zwarte woongebied bij Johannesburg, in vallen gedaan oft minstens vier scholen. Getuigen verklaarden dat daarbij onder de leerlingen gewon den waren gevallen. Een onbekend aantal was gearresteerd. Wat de re den is van het politieoptreden is niet bekend. Deze wilde geen commentaar geven. PIJPLEIDING - Als gevolg van een lek in de pijpleiding is gisteren een pompstation van de trans- Alaska pijpleiding vol met olie ge lopen. De leiding is voorlopig afge sloten. De olie wordt met schuim bespoten om brand te voorkomen. De oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend. Op het vliegveld Vnoekovo werd Tito verwelkomd door de Russi sche president en partijleider Leonid Breznjev, die speciaal zijn jaarlijkse vakantie op de Krim had onderbroken om bij het begin van Tito's achtdaagse officieel bezoek aanwezig te zijn. Het gebaar van Breznjev wordt gezien als een ui ting van respect voor de Joegosla vische maarschalk. Dit jaar, eve nals voorgaande jaren, moesten ander bezoekende Oosteuropese leiders naar de Krim om Breznjev te ontmoeten. Officieel Tito en Breznjev zullen naar ver wachting drie of vier dagen offi ciële besprekingen voeren over in ternationale zaken en over de bila terale betrekkingen. Daarna rust Tito enkele dagen uit aan het Baikal-meer voordat hij verder reist naar Noord-Korea en China. Volgens westerse waarnemers zul len de 85-jarige Tito en de 70-jarige Breznjev onder meer spreken over het Midden-Oosten en over de ont wikkelingen in de hoorn van Afri ka. Een mogelijk gespreksonder werp is naar hun mening ook Tito's streven naar een harde Russische garantie dat Moskou zyn handen van Joegoslavië zal afhouden als Tito zou zijn verdwenen. Diploma ten in Moskou betwijfelen of Brezn jev opnieuw de Russische wens tot marine-faciliteiten in Joegoslavi sche havens aan de orde zal stellen, een verzoek dat tijdens hun laatste i de Krim speciaal onderbroken om zijn Joegos- NAIROBI (DPA/Reuter)- De voorzitter van de Organisatie van Afri kaanse Eenheid, de Gabonese president Omar Bongo, heeft in een vraaggesprek gezegd dat hij zal voorstellen een vredesmacht van de Verenigde Naties naar de „hoorn van Afrika" te sturen, als er geen einde komt aan de gevechten tussen Somalië en Ethiopië. Bongo wilde daartoe een voorstel voorleggen aan de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties. Langs deze weg zouden Somalië en Ethiopië aan de onderhandelingstafel gedwongen moeten worden. Afrikaanse diplomaten betwijfelen of Bongo's voorstel kans van slagen heeft. Afgezien van het feit dat de Veiligheidsraad niet staat te popelen om zich in dit kruitvat te storten, zou de komst van VN- blauwhelmen ook de onenigheid in de Organisatie van Afrikaanse Eenheid verdiepen. De O AE zou daardoor toegeven dat ze zelf niet in staat is een oplossing te vinden voor een zuiver Afrikaans conflict. Bemiddelingspogingen van de OAE tussen Somalië en Ethiopië zijn vorige week in de Gabonese hoofdstad Libreville al mislukt. Ethiopië meldde gisteren dat zijn luchtmacht een driedaagse bom bardementsactie heeft uitgevoerd tegen een concentratie van Soma lische vrachtwagens en tanks in de Rift vallei, ten oosten van Addis Abeba. Talrijke tanks, 90 vrachtwagens en landrovers een bulldozer en een brandstoffenwagen brandstofwagen daarbij zijn vernietigd. Volgens het Ethiopische persbureau is Somalië uit op een „totale oorlog". Ethiopië meldt dat in de afgelopen drie weken 16 Somali sche migs zijn neergeschoten. Somalië ontkent betrokken te zijn bij de strijd in de streek Ogaden, en zegt dat de gevechten worden geleverd guerrillastrijders Guerril lastrijders van het bevrijdingsfront voor West-Somalië. De eerste groepen van de 135.000 man sterke militie, gerecruteerd uit de boerenbevolking, doen al dienst langs de Somalische grens en in Eritrea, aldus het Ethiopische persbureau. De radio berichtte over het uitreiken van wapens aan „verdedigingsgroepen" in de hoofd stad Addis Abeba. De laatste maanden wordt de gemeentepoltie geleidelijk vervangen door de kebele (wijkorganen), die tevens de militie moeten versterken. Het persbureau Nieuw China heeft gisteren partij gekozen voor So malië, terwijl Moskou eerder een zekere voorkeur voor Ethiopië liet doorschemeren. Nieuw China richt zich dan ook vooral tegen Mos kou, „dat het conflict heeft verergerd door via de Cubaanse premier Castro een confederatie van staten rond de Rode Zee voor te stellen. De Sowjet-Unie wil zo de controle krijgen over de scheepvaartroutes van de Indische oceaan langs Het gidden-Oosten naar Europa, aldus Nieuw China. besprekingen in november 1976 in Belgrado door Tito scherp werd af gewezen. Het Russische partij-orgaan Pra- vda noemde Tito gisteren een „eminent leider van de communis ten en van alle arbeiders in Joegos lavië" en een „vooraanstaand pers oon in de internationale commu nistische en arbeidersbeweging". In een artikel op de voorpagina, voorzien van een biografie en een foto. van de Joegoslavische leider, zegt de Pravda dat het verblijf van Tito in Moskou „een nieuwe bij drage vormt aan het versterken van de vriendschap en de samenwer king tussen de Sovjet-Unie en Joe goslavië voor het welzijn van de twee volken en dat het ook de zaak dient van de vrede en het socia lisme in de gehele wereld". Peking Het verblijf in Peking wordt onge twijfeld het hoogtepunt van Tito's reis, zelfs al zullen de Chinezen hem slechts ontvangen als staatshoofd: de ideologische meningsverschil len tussen Belgrado en Peking blijven bestaan. Nog niet zo lang ge leden immers haalde China nog uit naar het „moderne revisionisme" van Joegoslavië. In de Chinese hoofdstad zal men ook negeren dat de bezoeker tevens hoofd is van de liga van communisten in zijn land. Om geld te verdienen en nieuwe ervaringen op te doen te er volop werk voor vrouwen en Leiden, Nieuwe Rijn 35, tel. 071-140341. Alphen, De Aarhof 67, tel. 01720-94645. Gouda, De Lage Gouwe 12, tel. 01820-23311 HANNOVER (DPA/AFP) - De 27- jarige Nederlander Ronald Augus- tin, die in 1975 wegens misdadige samenwerking met de „beweging van 2 juni" tot zes jaar gevangenis straf is veroordeeld, wordt niet voortijdig in vrijheid gesteld. Een rechtbank in Hannover heeft •een desbetreffend verzoek van Au- gustin, die sinds midden 1973 ge vangen zit en daarmee bijna tweed erde van zijn straf heeft uitgezeten, afgewezen. MOGADISHOE (AP) - Ondanks de gespannen houding tussen de Sowjet-Unie en Somalië blijft de Sowjet-Unie, naar in westerse di plomatieke kringen in de Somali sche hoofdstad Mogadishoe wordt vernomen, doorgaan met leveren van wapens aan Somalië. Maar tegelijkertijd voorziet de Sowjet-Unie ook Somalië's buur land Ethiopië van wapens. Ethiopië levert heftige strijd met opstande lingen die etnisch gezien tot het Somalische volk behoren maar die geografisch deel uitmaken van Et hiopië. Somalië steunt deze op standelingen. Als gevolg hiervan staan Ethiopië en Somalië bijna op voet van oorlog met elkaar. Een westerse diplomaat in Moga dishoe heeft gezegd dat de geruch ten dat de Russen zich uit Somalië zouden terugtrekken uit de lucht gegrepen zijn. Wel is het aantal Russen dat in Somalië verblijft te ruggelopen door jaarlijks terugke rende factoren, zoals hét verlof dat vele Russen in Rusland doorbren gen. Men schat dat er drie- tot zes duizend Russen in Somalië ver blijven. Volgens deze westerse diplomaat heeft Somalië, gezien het beperkt aantal landen waar men in de we reld terecht kan voor wapens, be hoefte aan een grote, belangrijke leverancier. "Ik denk dat de Soma- liërs wapens proberen te krijgen van het Westen die de Russen niet willen leveren", aldus deze diplo maat. Ethiopië heeft gisteren gemeld dat zijn luchtmacht aanvallen heeft verricht op concentraties van So malische tanks en vrachtwagens in de vallei ten oosten van Addis Ab eba. Het beweerde dat Somalië de laatste voorbereidingen treft voor een algehele oorlog. Vrijdag, zaterdag en zondag heb ben Ethiopische straaljagers "tallo ze" tanks, een bulldozer, een brandstoftanker en 90 vrachtwa gens en terreinauto's vernield, en kele met gevechtsklare troepen. Die reden bij de spoorweg en auto weg die aan de rand van de vallei lopen van Dire Dawa, de voorna amste stad in Oost-Ethiopië, naar de grens met Djiboeti. Somalië waarschuwde gisteren dat het erbij betrekken van Cubaanse of buitenlandse troepen het con flict in de Ogaden internationaal zou maken en mogelijk een derde wereldoorlog zou doen ontbran den. Somalië zou dan "het recht hebben de Somalische guerrilla strijders te hulp te snellen en te verdedigen", aldus radio Mogadis hoe. Regeling van Afrikaanse geschillen moet aan de OAE en de VN worden overgelaten, andere landen moeten zich daarvan afzijdig houden, aldus de radio. Bemiddelingspogingen van de Sowjet-Unie zouden tot dusver geen succes hebben gehad. Oost-Duitsland, dat de Ethiopische regering steunt, heeft gisteren op beide landen een beroep gedaan hun geschillen te begraven en in plaats daarvan „het imperialisme en de reactie" te bestrijden. In te genstelling tot Tass drie dagen ge leden gaf het van geen voorkeur blijk. Irak steunt volgens het blad Al Saoera de Eritrese revolutie en zegt dat Somalië recht heeft op herove ring van de door Ethiopië bezette gebieden. Eritrea vecht voor natio nale onafhankelijkheid en soever einiteit en sinds de val van Haile Selassie is er niets gebeurd dat een verandering van dit standpunt rechtvaardigt, aldus het blad. BOMAANSLAG IN ISRAEL TEL AVIV (Reuter) - Bij een ontploffing in ,een Israëlische autobus zijn giéteren acht men sen gewond geraakt van wie er 's avonds nog twee in het zie kenhuis lagen. Op het moment van de ontploffing bevonden zich 40 mensen in het voertuig. De bus was vanuit het noorden van Israël op weg naar Tel Aviv toen bij een halte in de buurt van Afoelah, de ontploffing plaatsvond. Kort na het incident arresteerde de politie elf mensen. Een woordvoerder van de Pales tijnse bevrijdingsorganisatie (PLO) zei gisteren in Beiroet dat de ontploffing een Palestijnse aanslag was, bedoeld als ver gelding voor het Israëlische be sluit van afgelopen zondag de bezette gebieden van Jordanië en Egypte dezelfde sociale diensten te gaan verlenen als de rest van Israël. De Nederlander was op 24 juli 1973 in een uit Nederland komende D-trein aan de Duitse grens door de douane overmeesterd en in hech tenis genomen. Bij zijn arrestatie had hij een douane-beambte bedreigd met schietklaar pistool. In 1975 werd hij in een opzienba rend proces veroordeeld. Een van zijn advocaten was de inmiddels naar Frankrijk gevluchte Klaus Croissant. De aanklacht van lid maatschap van de Baader- Meinhofgroep, die Augustin als vervalser van passen zou hebben geholpen, was in de loop van het proces ingetrokken. Albrecht Op het kantoor van het Franse persbureau AFP in Bonn is giste ren een fotokopie ontvangen van een boodschap die was onderte kend door Susanne Albrecht, de vermoedelijke moordenares van de directeur van de „Dresdner bank", Jürgen Ponto. Daarin wordt alleerst de aandacht gevestigd op de hongerstakingen van Baader-Meinhofgevangenen. „Over de wijze waarop het federale parket en de staatsveiligheids dienst de massamoord op gevan genen aanpakt, hoeven wij niet lang te spreken". „Wat Ponto betreft en de slagen die hem gebben geveld, zeggen wij dat ons nooit duidelijk is gebleken dat diegenen die oorlogen in de derde wereld veroorzaken en de volken beroven, door het geweld evenzeer van hun stuk waren als wanneer dat hun eigen huis treft". „Het gaat om de strijd die geen ge vangenissen kent, tegen het heelal van het geld waarin alles gevange nis is". LÜNEBURG (AFP) - De onder spectaculaire omstandigheden ontsnapte Duitse oorlogsmisdadi ger Herbert Kappler blijft in de Bondsrepubliek een vrij man. Het parket in Lüneburg in de deelstaat Neder-Saksen deelde gistermiddag mee, dat het opsporingsbevel is in getrokken. Eerder was bekend ge worden dat de 70-jarige voormalige SS-kolonel zich in Soltau bevond bij zijn vrouw, die hem maandag ochtend vroeg in een grote koffer uit het militair hospitaal in Rome had gesmokkeld. In verband met de ontsnapping van Kappler die destijds commandant van de Gestapo in Rome was, is een voor vrijdag afgesproken ontmoe ting van premier Andreotti met de Westduitse bondskanselier Helmut Schmidt in Verona uitgesteld tot de herfst. De Italiaanse premier liet in een verklaring weten, dat de kwes tie Kappler geen schade had toege bracht aan de goede relaties met de Bondsrepubliek. De ontmoeting met Schmidt was echter verdaagd met het oog op eventuele demon straties. Ambtenaren van het bureau van premier Andreotti verklaarden gis termiddag, dat de regering in Rome alles in het werk zou stellen om de „rechtsschending" die de verdwij ning van Kappler betekende, on gedaan te maken. Zo zou ook de Westduitse autoriteiten om mede werking worden gevraagd. In welke vorm dit zou geschieden, kon men nog niet zeggen. Een door Andreotti aangekondigd uitlever ingsverzoek was toen nog niet in Bonn binnengekomen. Overigens hadden deskundigen in de Bondsrepubliek al als hun me ning gegeven, dat er in de Bondsre publiek niets tegen de gevluchte oud-SS-kolonel zou worden on dernomen. Het hoofd van het „cen trale bureau voor het uitzoeken van nationaal-socialistische gewelds misdrijven in Ludwigsburg, procureur-generaal Adalbert Rüc- kerl, verklaarde dat men in theorie Kappler nog eens voor het gerecht zou kunnen dagen, omdat Italië niet een uit 1955 daterend verdrag heeft ondertekend, waarbij is be paald dat een Duitser die al in een van de ondertekende landen is ver oordeeld, niet nog eens in de Bondsrepubliek voor dezelfde fei ten strafrechtelijk kan worden ver volgd. In het geval-Kappler was een nieuwe veroordeling echter uitge sloten, gezien de lange tijd die de gewezen SS-officier in Italië ge vangen heeft gezeten. Hij werd in 1948 tot levenslang ver oordeeld in verband met het dood schieten van 335 Romeinen in 1944 als represaille voor een aanslag van partizanen waarbij 32 SS-ers de dooct hadden gevonden. Zelfs al zou Kappler in West-Duitsland tot levenslang worden veroordeeld, dan zou hij volgens het daar geldende recht deze straf al hebben geboet in Italië. Een uitlevering van Kappler aan Italië sloot Rückerl volkomen uit, omdat de Westduitse grondwet zulks verbiedt. Intussen proberen de Italiaanse au toriteiten er achter te komen hoe Kappler de wijk heeft kunnen ne men, hoewel hij zou lijden aan in gewandskanker in het laatste sta dium. Aangenomen wordt dat hij de reis naar de Bondsrepubliek per auto heeft gemaakt. Zijn 52-jarige vrouw Anneliese die hem veelvul dig in het hospitaal kwam opzoe ken, placht bij haar bezoeken aan Rome op het vliegveld een auto te huren. Volgens dit verhuurbedrijf was de wagen die zij de laatste keer meenam, geschikt voor de lange rit naar het noorden. Bij het onderzoek worden de poli tiemannen die in het hospitaal op wacht stonden, uitvoerig onder vraagd. Enige hoge politiefunctio narissen in Rome zouden al in ver band met de verdwijning van Kap pler zijn overgeplaatst. De bekende Oostenrijkse nazi jager Simon Wiesenthal gaf als zijn mening, dat neo-nazi's en neo fascisten de hand hebben gehad in de ontsnapping. Hij zei dat hij twij felde aan de juistheid van de me dische rapporten van vorig jaar, volgens welke Kappler toen al op gegeven was. „Als hij zo ziek was, hoe kan hij dan een autotocht van 10 uur van Italië naar Duitsland hebben overleefd?", zo vroeg Wie senthal zich af. Ook had hij kritiek op de wijze waarop de oorlogsmis dadiger in het hospitaal werd be waakt. In Italië hebben velen hun veront waardiging geuit over de verdwij ning van de gewezen SS-kolonel. De communistische burgemeester van Rome, Giulio Carlo Argan, noemde in een telegram aan presi dent Leone „de vlucht van de slach ter van de Ardeatiner groeven een bloedige belediging voor de Ita liaanse wet en het staatsgezag". Leden van de christen democratische fractie in het parle ment hebben hun partijgenoot Andreotti gevraagd om volledige opheldering omtrent de ontsnap ping. Gisteravond hielden anti fascisten een protestdemonstratie by de Ardeatiner grotten in Rome waar op 24 maart 1944 335 gijzelaars door een vuurpeloton onder leiding van Kappler werden doodgescho ten. Na de vlucht van Kappler zitten er in het buitenland nog zes Duitse oorlogsmisdadigers gevangen. Dat zijn de „Drie van Breda" - de 67-ja- rige Ferdinand aus der Fünten, de 76-jarige Franz Fischer en de 68- jarige Joseph Kotalla - die aanvan kelijk ter dood werden veroor deeld, maar wier straf later werd omgezet in levenslang, de lige gouwleider van Oost-Pruissen, de 81-jarige Erich Koch, die in Po len gevangenen zit, en de 62-jarige Oostenrijker Walter Reder die eve-' nals Kappler in Italië tot levenslang is veroordeeld. De prominentste nazi die nog ge vangen zit is echter de nu 83-jarige voormalige plaatsvervanger van Hitler, Rudolf Hess, die in Neuren berg tot lévenslang werd veroor deeld wegens „samenzwering te gen de wereldvrede" en „voorbe reiding van een aanvalsoorlog". Hij zit de mogendhedengevangenis in Span- dau. De westelijke geallieerden - de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk - zouden hem wel willen vrijlaten, maar de Russen verzetten zich daartegen. De communistische burgemee ster van Rome Carlo Giulio Argan (midden, links) staat temidden van joden en nabestaanden bij de graf zerken van de slachtoffers van nazi-kolonel Kappler. De 20 minu ten durende plechtigheid werd ge houden een dag na het ontsnappen van Kappler uit een ziekenhuis in Rome. De plechtigheid werd door ongeveer 500 mensen bijgewoond.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 13