WALKER SLAAGT NIET... PROFRONDE VAN LEIDEN Een kwart eeuw in de weer voor C9 Cursus A-trainer voor kleine en selecte groep Ufo's boven Braassemmermeer? Lasse Viren maakt geslaagde rentree Spasski breekt af TOEGANG GRATIS! BRUSSEL - De Nieuwzeelandse atleet John Walker is er gisteravond in het Heyzelstadion in Brussel, tijdens weds trijden die werden gehouden ter nagedachtenis van de in december verongelukte Belgische atleet Ivo van Damme, voor 40.000 toeschouwers niet in geslaagd het wereldrecord op de 1500 meter te verbeteren. Walker, die aanvankelijk had besloten voor 20 augustus niet meer in weds trijden uit te komen, herzag zijn mening en kwam naar Brussel om het wereldrecord van de Tanzaniaan Filbert Bayi (3.32.2) aan te vallen. Met behulp van de als "haas" fungeerde Amerikaan Scotts, die het tempo in het begin hoog moest houden, kwam Walker tot een tijd van 3.32.72, een halve seconde boven het wereldrecord. Walker verbeterde echter wel de beste seizoenprestatie, die met 3.34.10 op zijn naam stond. De Belg Fons Brijdenbach, was nog gekozen in de Europese ploeg voor de wedstrijden om de wereldbeker in Dusseldorp (van 2 tot 4 september), won de 400 meter in 45.13 seconden, voor de Amerikaanse hordenloper, Olympisch kampioen en wereldrecordhouder (op de 400 meter horden) Edwin Moses. Moses werd tweede in 45.60 voor de Westduitser Hofmeister (45.83) en de Amerikanen Frazier (45.85) en Parks (45.93). Brijdenbach's tijdswas de op één na beste van dit seizoen. Slechts Alberto Juantorena was met 44.79 sneller. Brijdenbach zal in Dusseldorp echter niet op de 400 meter individueel uitkomen, maar in de 4x400 meter estafet te. De Pool Podlas loopt de 400 meter voor de Europese ploeg. Op de 3000 meter dames eindigde Annie van Stiphout (H AC) in 9.21.8 op de tweede plaats, achter de Belgische Mols (9.20.5). Carla Beurskens (AVT) werd derde in 9.24.00 en Tineke Kluft (Thor) eindigde in 9.51.6 op de zesde plaats. Geen der Nederlandse dames verbeterde de eigen beste seizoen prestatie. Mirjan vam Laar bevestigde bij het hoogspringen nog eens haar klasse. Zij eindigde op 1.84, vier centimeter van haar nationale record, en kon de Westduitse Brigitte Holzapfel en de Belgische Annemarie Pira tot op dat moment bijhouden. Zowel de Westduitse als de Belgische waren dit sei zoen al over de 1.90 gekomen. Deze keer bereikten beiden 1.86, maar Holzapfel werd winnares, doordat zij een geringer aantal sprongen ge bruikte. De Francaise Christine Debourse, die dit seizoen reeds 1.91 sprong, eindigde met 1.79, nog achter Mirjam van Laar, op de vierde plaats. Op de tien kilometer werd wereldrecordhouder Samson Kimomhwa ge makkelijk winnaar in de zeer matige tijd van 28.26,1, bijna een minuut boven zijn eigen wereldrecord. De Keniaan had in Brussel echter geen tegenstand van betekenis. De Zwitser Ryffel werd tweede in 28.30,0. Dick Quax, de wereldrecordhouder op de vijf kilometer die vanavond in Nijme gen tegen onder anderen Hermens en Tebroke uitkomt, bereidde zich daarop voor met 28.56,1, waarmee hij vijfde werd. De Amerikaan Dwight Stones zegevierde op het onderdeel hoogspringen met 2 meter en 27 centimeter. De Poolse Olympische kampioen Wszola haalde dezelfde hoogte, maar had meer sprongen nodig. John Walker: geen wereldrecord VILLAMANSTRAND - Lasse Vi ren, de Olympische dubbelkam- pioen (5 en 10 kilometer) van München en Montreal, heeft giste ren in de Finse plaats Villaman-- strand voor het eerst sinds maan den weer aan wedstrijden deelge nomen. Viren, die tijdens de jacht geblesseerd raakte, liep zich op een vijf kilometer in 13.41,2 naar de derde plaats, achter de Italiaan Franco Fava (13.33,4) en Venanzio Ortis (13.33,9). In Villamanstrand werden nog en kele goede prestaties geleverd. De Fin Hannu Polvi bereikte 72 meter 62 met de slingerkogel, ?ijn landge noot Artto Bryggaere liep op de 110 meter horden een nationaal record (13,5), dat echter met de hand geme ten was. Olympisch kampioen Mi- klos Nemeth (Hon) tenslotte wierp de speer 84 meter 88 ver. ZEIST - De vijftig kandidaten die zich hebben aangemeld om de cur sus A-trainer te volgen zullen vol gende week uitvoerig worden ge test. De KNVB heeft een nieuwe selectie-methode ingesteld. Een speciale commissie is daartoe ge vormd. Zitting hebben Joop Brand, Jan Zwartkruis, Bert Wouters, dr. Frits Kessel en een psycholoog. In totaal mogen achttien cursisten aan de A-cursus deelnemen. Omdat er al drie die vorig jaar zijn gezakt zijn aangenomen, blijven er vijftien plaatsen over. Joop Brand: „Maar dat wil niet zeggen dat we er vijftien gaan selecteren. Het kan best zijn dat er maar twaalf aan onze eisen voldoen. Aan de andere kant, zijn het er veel meer, dan wordt er eer lijk geloot. We gaan veel aandacht besteden aan praktijkervaring, aan fysieke gesteldheid ook, want ie mand die twaalf jaar weg is uit het topvoetbal of zelf nooit op hoog ni veau heeft gespeeld, zal niet zo ge makkelijk worden ingepast." Hoofd van de opleidingsinstituten bij de KNVB wordt per 1 septem ber Jan Kasper, die momenteel nog in militaire dienst zit, waar hij zich ook bezig heeft gehouden met het organiseren van sportopleidingen. olgens Joop Brand is het de bedoe ling de A-cursus te gaan aanpassen aan de veranderde eisen aan een oe- fenmeester. Brand: „De trainer Ron Greenwood coach Engelse nationale team? LONDEN - Naast de namen van Bobby Moore en Joe Mercer, die maandag al genoemd werden, cir culeert nu ook die van Ron Green wood als opvolger van de naar Saoedie-Arabië' vertrokken mana ger van het Engelse nationale elftal Don Revie. In Engelse voetbalk ringen gaat het gerucht dat Green wood, de 54-jarige manager van West Ham United, de functie op tij delijke basis is aangeboden. Als de benoeming een succes zou blijken, zou die verbintenis dan in een vaste verbintenis worden omgezet. Ron Greenwood, die in zijn aktieve loopbaan uitkwam voor Chelsea, is al zestien jaar in dienst bij West Ham, bij welke club hij de laatste jaren optreedt als algemeen mana ger. In die periode won West Ham een keer de FA-cup en bereikte éénmaal de finale van het toernooi om de UEFA-beker. gaat meer en meer de kant op van moeten kunnen. Ze leren hoe ze de manager. Hij moet zaken als be- voor de radio en televisie moeten grotingen, transfers, etcetera aan- reageren. Het ligt in de bedoeling kunnen. Ik ben er ook een sterk dat we op de A-cursus veel gastdo- voorstander van dat we de cursis- centen aantrekken. Dat kunnen ten vast gaan leren hoe ze de publi- mensen als Happel zijn. Maar ook citeit rondom hun persoon aan managers van grote bedrijven GENEVE (UPI) - De veertiende partij in de schaaktweekamp tussen Lajos Portisch uit.Hongarije en Boris Spasski uit de Sovjet Unie - in de halve finales van het kandidatentoernooi - is gisteren in Genève na de 4 le zet van Portisch afgebroken. Portisch, die met wit speelde, opende met de Rubin- steinvariant van de nimzo-indische verdediging. Op het moment van af breken had Spasski lichte voordelen. Oud-wereldkampioen Spasski leidt de tweekamp, na zijn overwinning in de dertiende partij, met zeven punten tegen zes. ADVERTENTIE VRIJDAG 19 AUGUSTUS - AANVANG 19.00 U. OM DE GROTE PRIJS VAN HET LEIDSCH DAGBLAD METO.A. JOOP ZOETEMELK *HENNIE KUIPER GERRIE KNETEMANN GERBEN KARSTENS BERT PRONK JAN RAAS FED0R DEN HERTOG e.v.a. Parcours: Herenstraat. Start/finish: Koninginnelaan. Organisatie: Mede mogelijk gemaakt Wielervereniging door: Swift-Leiden Leidsch Dagblad, 'n aktieve krant! WOENSDAG 17 AUGUSTUS 1977 mw.nw Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-14,4941 toestel 222. U mag ook scnrijven. De avond van de auditie liep het storm bij ons repetitielo kaal. Toen had je die lange ge zichten eens moeten zien toen ze hoorden dat het om een operettevereniging ging. Alsof we ze een oneerbaar voorstel hadden gedaan". Wim van Strien behoort tot het elitecorps zwoegersdie, het liefst in de anonimiteit, jaar najaar hun vrije avonduurtjes pro deo spenderen aan het verenigingsleven. De 61- jarige Leidenaar, zo rekende hij mij voor, komt per jaar aan zo'n 400 Crescendo-uren, en dan heeft hij nog niet eens meegerekend de wekelijkse repetitie-avond en de jaar lijkse uitvoeringen. Die 400 uur brengt hij thuis «- door achter zijn bureau en daar stoeit hij met operette muziek. Elk nieuw stuk dat ze gaan instuderen steekt hij in een aangepast Crescendo- jasje. De originele operette spelen is voor de Leidse ama teurs geen haalbare kaart. Daarvoor ontbreekt het aan voldoende geschoolde krach ten bij orkest, koor en solis ten. „Iedereen doet zijn best", zegt Van Strien, „maar we blijven reëel. Je kan ze niet een stuk met vijf mollen aan doen. Dat redden ze niet". Dat betekent dat hij voor elk in strument afzonderlijk de mu ziek herschrijft. Allemaal ei gen arrangementen dus. Zo pakte hij onder meer al bij de kop Der Vogelhandler, Die Lustige Witwe en Land des Lachelns. In samenwerking met regisseur René Bakvis, die de vertaling van de ge sproken teksten steeds voor zijn rekening neemt. Die zijn bij Crescendo in het Neder lands. In het verleden zijn door de leden door de leden wel teksten in het Duits ge sproken maar de uitspraak bleek van een dergelijke kwa liteit te zijn dat daar vanuit het publiek nogal eens nega tieve opmerkingen over wer den gemaakt. Vandaar. Toen hij 25 jaar geleden dirigent werd van Cre scendo zegden heel wat muzikanten in het daarop volgende jaar hun lidmaatschap van de ver eniging op. Ze waren niet gediend van de manier waarop Wim van Strien er muzikaal de wind on der hield. De vereniging dunde in die beginpe riode dan ook behoorlijk uit, maar de nu 61-jarige steenhouwer/dirigent zegt daar nooit een mo ment van wakker te heb ben gelegen. „Ik rekende er op dat er veel op zouden stappen", zegt hij, „en dat was ook wel nodig. Want als je als vereniging op muzi kaal gebied iets wilt bereiken moet je wel over leden be schikken die willen werken". „Mij hebben ze vroeger ook nooit ontzien. Mijn leraar presteerde het eens om mij vijf keer achter elkaar mijn klarinetpartij te laten spelen. Net zo lang tot alles klopte. Als snotneus van een jaar of vijftien baalde je er dan wel eens flink van. Maar je leerde het zo wel". Wim van Strien heeft er bij de Leidse operettevereniging Crescendo inmiddels een ju bileum aantal jaren opzitten. Zijn straffe hand is geaccep teerd. Er zijn allang geen weg lopers meer. En wat de in strumentale bezetting betreft, is ondertussen wel het een en ander in het voordeel van de operettevereniging veran derd. Een kwart eeuw terug nog moest Van Strien zich nog zien te redden met wat accor deons, gitaren, een drumstel en een piano. In de loof) der jaren zijn daar wat fluiten bij gekomen, twee Violen, een electrisch orgel, mandolines, WIM VAN STRIEN straffe hand is geaccepteerd banjo's en mondaccordeons. Een twintig man sterk orkest „Het is natuurlijk nog behel pen", zegt Van Stritn, wat we hebben is nu niet be paald een echte operette bezetting. Het liefst zou ik er nog een bas bij hebben en een hobo en als het kan een paar cello's en wat meer violen. Maar kom er maar 's aan. Een tijdje terug hebben we per advertentie muzikanten, zan gers en zangeressen opgeroe pen. Zonder echter te ver melden dat ze nodig waren voor een operettevereniging. Begin december vorig jaar meende een aantal Leidenaars pertinent een vliegende schotel te hebben waargenomen die "een hel gekleurd licht ver spreidend" in sneltreinvaart het luchtruim boven de Sleutelstad doorkliefde. Een onderzoek van het Nederlands Ufologisch Studie Centrum (NUSC) gaf toen als resultaat dat het 99,9 procent zeker was dat de waar nemingen zgn. vuurpijlen be troffen die als voorbode van de naderende jaarwisseling in de Leidse binnenstad waren afge stoken. De NUSC onderzoekt in de re gio nu nieuwe meldingen, dit keer afkomstig uit Oude Wete ring. Daar zou kortgeleden op de vroege maandagmorgen een "vreemd verschijnsel boven de Braassemermeer" zijn waarge nomen. De waarnemers, inwo ners uit Oude Wetering, om schreven het verschijnsel als volgt: "Een fel wit licht dat lang zaam pulseerde, met even ver- 'derop een zwak groen en rood licht, welke beide constant schenen". Tijdens de half uur durende waarneming "kwamen de lichten enigszins naar elkaar toe, om tenslotte in het niets te verdwijnen." Er was geen enkel geluid hoorbaar "op wat vogels na, die zich zeer onrustig ge droegen". De NUSC is serieus in het Braassemermeerverschijnsel gedoken omdat, volgens onder zoeker Berend Rotteveel, die ochtend meer soortgelijke mel dingen uit de regio zijn binnen gekomen. Wat denkt de NUSC ervan? Rotteveel: "Alvorens we gaan denken aan een UFO (On geïdentificeerd Vliegend Ob ject) zal onze contactman op Schiphol banden afluisteren om na te gaan of op het moment van de waarneming daar een vliegtuig in de buurt is geweest. Er zou ook sprake kunnen zijn van planeten. Deze maand zijn er drie helder te zien. Als het dan vroeg in de morgen een beetje nevelig is kan dat wel eens vreemde effecten geven". Met wat extra handgrepen komt Crescendo er elke keer wel weer uit. Zo maken Van Strien en Bakvis wat moeilijk is, makkelijk en het woord is dan aan het orkest, het koor tje en de solisten. „Ja, er steekt steeds een berg werk in zo'n operette", zegt de steen houwer, Jammer dat er na een jaar repeteren maar zo'n drie uitvoeringen kunnen worden gegeven. Zitten die er op dan is je werk in feite rijp voor de prullebak. Dan wordt er niets meer mee gedaan. Ei genlijk zou het zo moeten zijn dat we er een stuk of tien keer mee het toneel op zouden kunnen gaan. Maar ik zie ons al een opvoering geven in een bejaardentehuis. Wie betaalt dan de hoge huur van cos- tuums en decors?" van Strien heeft na 25 jaar nog volop schik in het arrangeren en dirigeren bij Crescendo. „Meestal komt 'ie foeterend thuis van een repetitie", zegt zijn vrouw, „dan is het niet he lemaal naar zijn zin gegaan. Maar dat is maar uiterlijke schijn. Als er vanwege de va kanties een paar weken niet wordt gerepeteerd, zit hij zich stierlijk te vervelen. Hij vindt het machtig om dan weer aan de slag te kunnen". Bloottopless of alles-uit, is in Noordwijk nog steeds taboe. Maar dat wil niet zeggen dat de Noordwijkse strandpolitie niet regelmatig corrigerend en in sommige gevallen verbalise rend moet ojMreden tegen dames (in alle leeftijdsklassen) die over de schreef gaan. Zo werden er vorige week door een oplettende agent twee aangetroffen die zich topless tegoed deden aan wat verlate zomerse zonnestra len. Het duo werd verstaan gegeven Blootbord voor de strandpolitie dat de kleding stante pede in orde gemaakt moest worden,om hoe weinig textiel dat dan ook mocht gaan. Mokkend voldeden de twee aan dat verzoek. Giste ren bezorgden ze een pakketje bij de strandpost voor het Pala- cehotel. De inhoud: een eigen gemaakt verbodsbord met een afbeelding die aan. duidelijk heid niets te wensen overliet. Het geschenk, dat een plaatsje heeft gekregen aan een van de muren in de strandpost, was bedoeld als een stil protest tegen het ontbreken van verbodsbor den op het Noordwijkse strand. Dat zou er dan ook de oorzaak van zijn dat veel dames, zo zei den de twee, zich van geen kwaad bewust in Noordwijk bloot geven.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 11