Koffiediefstal van 10 miljoen dollar "Te laat voor oplossing zonder geweld Albanië weer tegen China in nn De terreur van een bejaard president Sowjet-Unie exporteert meer technische kennis SWAPO: Z.-Afrikaanse troepen snel land uit Vrije vlucht Enterprise Zwarte scholieren in Pretoria gearresteerd H Geheime politie Chili krijgt nieuwe naam ZATERDAG 13 AUGUSTUS 1977 BUITENLAND PAGINA i) MOSKOU (AP) - De Sowjet-Unie die jaren een van de grote impor teurs is geweest van technologie uit Westerse economische deskundi- de westerse landen, werpt zich thans op de eigen uitvoer daarvan. Zo biedt men zakenlieden uit het westen thans een 1.000 uitvindin gen en procédé's aan om in fabrie ken, het vervoerswezen en de land bouw te gebruiken. gen zijn van mening dat de Sowjet-Unie thans nog ongeveer 12 maal zoveel "kennis", apparatuur enzovoorts invoert als zij uitvoert, maar dat die uitvoer geleidelijk gro ter wordt. eEen hunner zei hier "Die Sowjets Voor het gebruikmaken ervan gel- beschikken over enige goede pa den zekere tarieven, zoals ook de tenten en nuttige procédé's die te Sowjet-Unie moet betalen voor wat koop zijn. In het hele land wordt zij op dat gebied in buitenland werft. Door de Licensintorg te Moskou, veel aan technisch onderzoek ontwikkeling gedaan, juist terwijl men het westen op dit gebied in die alle overeenkomsten inzake vee^ gevallen minder actief transacties over licenties met het worden, soms gedwongen wegens buitenland behandelt, is gisteren de hoge kosten", meegedeeld dat de verkoop stijgt Volgens officiële statistieken zijn er met ongeveer 30 procent per jaar. de Sowjet-Unie NEW YORK (AP) - De door de Ver enigde Naties erkende bevrij dingsbeweging van Zuid-West Af rika (Namibië) wil dat alle Zuidaf- rikaanse troepen binnen drie-en- een-halve maand na het begin van het overgangsproces naar onaf hankelijkheid uit het gebied wor den teruggetrokken. Dit is .door Theo Ben Gurirab, waarnemer bij de V.N. van de Zuid-West Afrikaanse Volksorga nisatie (SWAPO) gezegd nadat de SWAPO en vijf westerse landen vier dagen van besprekingen in New York hadden beëindigd met de mededeling dat „er mogelijkhe den bestaan voor een vreedzame regeling" van het Namibische vraagstuk. „Wij zijn overeengekomen dat het een gefaseerde terugtrekking moet worden", zei hij. „Maar wij willen dat de troepen vertrokken zijn voor het politieke proces begint." Dit be tekent volgens Gurirab dat Zuid- Afrika twee weken de tijd moet krijgen om de terugtrekking voor te bereiden en drie maanden om deze ten uitvoer te brengen. De operatie moet volbracht zijn voor het begin van de verkiezingscampagnes voor onderzoek-centra waar in totaal 1,1 miljoen mensen werken. De ac tiefste kopers van Sowjet-patenten zijn op het ogenblik Italië, West- Duitsland, Frankrijk, Japan en de VS aldus blijkt uit officiële gege vens die te Moskou zijn gepubli ceerd. De licenties worden verkocht op twee voorwaarden: een bedrag in eens en dan is de koper van alles af, of tegen het betalen van royalties aan Licensintorg, zolang er van het patent gebruik wordt gemaakt. Met Licensintorg, zijn westerse handelslieden van oordeel, "is het hard zakendoen, op strikte voor waarden en niets voor niets". Het grootste bezwaar is dat als men in de. Sowjet-Unie een licentie wil nemen het wel een jaar of anderhalf jaar kan duren voordat de zaak rond is. In de westerse landen ge schiedt zoiets veel sneller. Men is van oordeel dat dit het ge volg is van de lang niet vlotte sa menwerking die er bestaat tuisen de Licensintorg, die alleen maar optreedt als handelsonderneming, en de instellingen waar het onder zoek en de ontwikkelingen worden verricht, die ook vaak moeten wor stelen met allerlei bureaucratische In 1970 was door economische des kundigen in Moskou geklaagd dat het land geld verloor door niet meer eigen uitvindingen aan het buiten land te verkopen. LONDEN (UPI) - De ministers van buitenlandse zaken van Engeland en de Verenigde Staten. David Owen en Cyrus Vance, hebben gis teren in Londen ovérlegd over hun gemeenschappelijke poging een aanvaardbare regeling voor Afri kanen en blanken in Rhodesië tot stand te brengen. Voor de lunch kregen ze gezelschap van de Zuid- afrikaanse minister van buiten landse zaken Pik Botha, die ook voor het Rhodesië-overleg in Lon den is. Owen had eerder gesproken met de Rhodesische bisschop Abel Muzorewa, een van de nationalisti sche leiders. Intussen hebben Amerikaanse functionarissen in het gezelschap van Vance bericht ontvangen dat de Afrikaanse staatshoofden me nen dat het te laat is geworden voor een regeling door onderhandelin gen. Een gezaghebbend Afrikaans Terwijl in Londen druk overlegd wordt over een vreedzame oplossing staatshoofd zou het komend week- van de Rhodesische problemenhoudt in West-Rhodesië premier Ian Smith end aankondigen dat, ongeacht de zijn eerste verkiezingsrede. De merendeels blanke boeren die komen luiste- besluiten van Vance en Owen, de ren moeten hun wapens inleveren bij de deur. Afrikaanse staatshoofden gekozen BRUSSEL (AP) - Een internationale bende opererend in Brussel, Londen, WASHINGTON - De Enterprise, het prototype van het Amerikaanse ruimteveer, heeft gisteren zijn eerste vrije vlucht gemaakt. Het toestel maakte zich op zeven kilo meter hoogte los van de Boeing 747, waarmee het in de lucht was ge bracht en daalde vervolgens in een vijf minuten durende glijvlucht naar een landingsgebied in Califor- nië. Aan boord bevonden zich de astronauten Fred Haise en Gordon Fullerton. De gehele manoeuvre is vlekkeloos verlopen. De „Enterprise" zal in de komende weken nog drie tot vijf glijvluchten maken. De eerstvolgende staat 30 augustus op het programma Aan sluitend zal het ruimteveer in het een grondwetgevende vergadering. Gurirab schat de Zuidafrikaanse troepenmacht in Namibië óp 50!000 Gurirab verklaarde dat de SWAPO SWAPO bezwaren heeft tegen de voorgestelde verhouding tussen een Zuidafrikaanse administrator-generaal en een bij zondere vertegenwoordiger van de V.N., die de verkiezingen gezamen lijk moeten voorbereiden. In het huidige plan wordt bepaald dat de V.N.-afgevaardigde in ieder stadium akkoord moet gaan met de handelingen van de Zuidafrikaanse bestuurder. De SWAPO, aldus Gu rirab, wil dat duidelijk wordt ge- maakt dat de maatregelen van de administrator-generaal onderhevig moeten zijn aan de goedkeuring van de bijzondere vertegenwoordi ger. De SWAPO, zo zei hij, kan met de meeste andere zaken van het plan akkoord gaan. Hij zei spoedig een BRUSSEL (AP)-Een internationale bende opererend in Brussel, Londen rese vervoersondernemingen SurTïlx ontmoeting tussen de Zaïre, Kenia en Oeganda heeft ongeveer 1150 ton koffie uit Zaïre afkom: gen niet werken in Oeganda. De SWAPO en de vijf westerse perma- stig gestolen, waarde 10 a 11,5 miljoen dollar. De ongebrande koffie werd kofr'e wordt in Kasese opgeslagen w_iin de loodsen van de onderneming "Transocean" die het eigendom is van de Oegandese staat, om tens lotte per vrachtwagen te worden gebracht naar de Keniase havens tad Mombassa voor verdere ver scheping. De koffie wordt altijd voor deze het land verlaat aan de telers in Zaïre betaald. De dieven zouden met behulp van gestolen documenten de koffie hebben kunnen loskrijgen uit de depots van de Transocean, en dit was zo vlot gegaan dat het enige malen werd herhaald. In totaal zouden op die manier ongeveer 35 vrachtwagens met een lading van 19.000 gestolen zakken koffie de depots tussen 4 april en 4 juni heb ben verlaten zonder dat iemand iets in de gaten had. De leden van de bende koffiedie- ven zouden voornamelijk bestaan uit Pakistaners terwijl ook een rijke Keniaan van Pakistaanse afkomst erbij betrokken is. HITTEGOLF ZUIDPOOL hebben voor een militaire oplos sing. De president van Tanzania. Julius Nyerere. voorzitter van de "frontlinie-staten" tegen Rhpdesië, is ook in Londen. Hij zou een gesp rek hebben met minister Vance, maar volgens Amerikaanse func tionarissen zijn er problemen gere zen. Die uitlating leidde tot specu laties dat Nyerere zich distancieert van de Brits-Amerikaanse bemid delingspogingen. Drie bevrijdingsbewegingen van Zuidelijk Afrika, het ANC (Zuid- Afrika), SWAPO (Namibië) en het Patriottisch Front (Rhodesië) heb ben eerder deze week de bemoeie nis van Vance en Owen afgewezen. "Het is nu voor de hele wereld dui delijk dat er een smerig complot is, waarin de samenwerking van Zuid-Afrika wordt gekocht met een garantie voor het voortbestaan van het apartheidsbewind in Zuid- Afrika", aldus deze drie bewegin gen. AANPAKKEN De handen uit de mouwen, want er is een heleboel werk te doen voor mannen en vrouwen. Kom nu naar uitzendbureau Luba. Leiden - Nieuwe Rijn 35. Alphen - de Aarhof 67. Gouda - de Lage Gouwe 12. Telefoon 071-140341. Telefoon 01720-94645. Telefoon 01820-23311. nente leden van de veiligheidsraad gestolen nadat deze uit Goma (Zaïre), Kasese (Oeganda) en Mombas te verwachten, nadat deze de (Kenia) werd vervoerd en kwam tenslotte terecht op de markt in Europa Zuid-Afrikaanse reactie op de de V.S. voorstellen van de SWAPO hebben m Tot de slachtoffers van de diefstal - behoorde een aantal Belgische, Westduitse, Britse, Zwitserse en Italiaanse ondernemingen. Aldus "La Libre Belgique", dat verder geen bronnen geeft. In de havens van Antwerpen en Rotterdam waren in schepen enige honderden tonnen gestolen koffie ontdekt. Het onderzoek daarnaar was begonnen toen -kopers, door het uitblijven van de lading veront rust geraakt, hun verzekerings maatschappijen hadden gewaar schuwd. Het onderzoek der politie, in Antwerpen en Rotterdam, gaat nog voort aldus het blad. De koffie, afkomstig uit het oosten van Zaïre, wordt opgeslagen te Beni of te Goma en dan over de weg vervoerd naar Kases in Oeganda, dat vlak over de grens ligt. De Zaï- ruimtevluchtcentrum in Huntsville aan trillingsproeven worden on derworpen. Begin volgend jaar zal een tweede „space shuttle" een vlucht orn de aarde maken. Vanaf 1980 zullen de „Enterprise" en vier andere ruim teveren geregeld bevoorradings- vluchten in de ruimte maken. Een van de grote voordelen is dat hier mee een eind is gekomen aan de periode van de „wegwerpraket- ten". De „space shuttles'' kunnen namelijk tot honderd maal worden gebruikt. Zij zullen in de toekomst kunstmanen in hun banen plaatsen en met hun hulp kunnen defecte ruimteschepen gerepareerd of naar de aarde teruggebracht worden. JOHANNESBURG (AP) - Onge veer honderd zwarte studenten werden gisteren in de omgeving van Pretoria gearresteerd nadat ze met stenen hadden gegooid, aldus een bekendmaking van de Zuidaf rikaanse radio. Buiten Kaapstad was de politie op geroepen om klaar te staan om elk incident dat zich tijdens het week end voor zou kunnen doen te on derdrukken. Dit weekend is het de eerste verjaardag van de rassenon- lusten in Zuid-Afrika. In Soweto, de zwarte voorstad van Johannesburg, heeft de overheid een massabijeenkomst die zondag plaats zou vinden verboden. De bij eenkomst was georganiseerd om steun te betuigen aan de zogena amde „commissie van tien". Dit is een groep van tien gerespecteerde zwarte leiders, die zegt op te treden de 1,2 miljoen inwoners de stad. UW EIGEN DAGBLAD 00K IN DE VAKANTIE? Dat "kan, doch uitsluitend met deze bon. Graag 14 dagen voor u vertrekt opzenden naar: Alphens Dagblad, Julianastraat 19, Alphen aan den Rijn. Leidsch Dagblad, Witte Singel 1, Leiden. Plakt u dan wel een postzegel? (55 cent). Hul® edrtn: S.v.p. In bk>kl«ttars Invultonl In ladar vakje a.v.p. een tetter NIET INVULLEN NIET INVULLEN Opzending is gratis in Nederland en België Overige landen 1.90 per dag. i. zorgen ata fwy- overlaat 'TO, ■JnjpS Wij kunnen dus helaas geen verantwoording nemen r 'qfr voor het niet tijdig arriveren van kranten op uw va- WENEN (AP) - Albanië heeft giste ren opnieuw kritiek uitgeoefend op de Volksrepubliek China vanwege het feit dat dit land de Verenigde Staten ondersteunt tegen de Sowjet-Unie. In het Albaanse communistische partijblad de „Stem des Volks" werd een commentaar gepubli ceerd waarin China niet met name werd genoemd, maar waarin wel duidelijk werd aangegeven dat men het over de Volksrepubliek had. Volgens de „Stem des Volks" is de theorie van het machtsevenwicht tussen de twee supermogendheden - Rusland en Amerika - om een nieuwe oorlog te voorkomen in feite bedoeld om de agressieve be doelingen van de twee landen te camoufleren. Deze theorie zou verbonden zijn aan een andere, namelijk dat het Amerikaanse imperialisme deca dent is terwijl het Russische sociaal-imperialisme op weg is de Verenigde Staten in militair op zicht voorbij te streven. i deze theorie De „verdedigers" zouden steun aa Staten prediken streven en bestrijden Sowjet-Unie. Dit wordt gezien als een duidelijke verwijzing n Volksrepubliek China. De „Stem des Volks" heeft verleden verschillende malen de zelfde kritische uitlatingen gepu bliceerd. In de tijd dat partijvoorzit ter Mao Tse Toeng nóg in leven was stond Albanië volledig achter het Chinese beleid. SYDNEY (AP) - Australische ge leerden in het Zuidpoolgebied 1U Vprpnipdp hebben gemeld dat er eerder deze het tegen maand een hittegolf heerste. Voor maand zover bekend was het de eerste maal dat de temperaturen boven "jp het vriespunt stegen. Een medewerker van de Zuidpool-afdeling van het Austra- 1 lische bureau voor de meteorologie deelde gisteren mee dat op 2 augus tus een temperatuur was gemeten van 6,7 graden celsius. Gewoonlijk schommelen deze in het gebied tussen de 25 en 30 graden onder nul. SANTIAGO - President Augusto Pinochet van Chili heeft de ge vreesde geheime dienst, de DINA, ontbonden, en vervangen door een nieuwe inlichtingendienst, die de naam CNI (centraal inlichtinge nbureau) krijgt. De maatregel valt samen met het bezoek van de Ame rikaanse staatssecretaris voor Latijns-Amerika, Terence Todman, die ook de kwestie van de rechten van de mensen ter sprake wil bren gen bij het Chileense bewind. De DINA werd opgericht na de staatsgreep tegen de regering van president Allende, en heeft de jei- ding gehad van de jacht op linkse activisten. De DINA is het doelwit geweest van internationale bewe gingen voor burgerrechten, die de dienst beschuldigden van het uit zenden van agenten naar het bui tenland om ook op te treden tegen Chilenen in ballingschap!/ De DINA is ontbonden omdat „ze zich van haar delicate taak heeft gekweten", aldus de bekendma king. Het nieuwe bureau wordt be last met „het verzamelen van in lichtingen die noodzakelijk zijn voor het waarborgen van de natio nale veiligheid". Nog tweehonderd politieke gevangenen in Malawi Door Victor Ndovi Dr. Hastings Banda, de president voor het leven van de Afrikaanse republiek Malawi, zegt dat zijn land geen politieke gevangen kent. Hij kan dan ook niet toegeven dat hij -er de laatste twee maanden meer dan duizend heeft vrijgelaten. Zelf was ik één van de acht journa listen die zijn vrijgelaten. Wij wer den vier jaar geleden gearresteerd wegens het schrijven van "ver draaide verhalen". De buitenwe reld dacht dat wij allang dood wa- Nog tweehonderd mensen zitten in Malawi om politieke redenen ge vangen. Onder hen zijn twee stam hoofden, Katoembi uit Roemfi in het noorden en Chikoemboe uit Moelanje in het zuiden. Ook de bijna 60 jaar oude Arthur Chipembre, een broer van wijlen minister Henry Chipembere die in 1965 een mislukte opstand aan voerde, zit nog gevangen. Hij is na twaalf jaar gevangenschap nu ver lamd en kan niet meer lopen of spreken. De kleine president regeert sinds 1964 eigenmachtig over Malawi, na een "kabinetscrisis" die de vlucht van zijn regering tot gevolg had. Sinds die mislukte opstand van fe bruari 1965 zijn er honderden slach toffer geworden van Banda's wet ten op de openbare veiligheid, Ma- lawaiërs zowel als buitenlanders. Deze wetten maken het mogelijk personen voor onbepaalde tijd zonder proces vast te houden, on der ontstellende omstandigheden. Malaria Mikopvoe, waar ik gevangen zat, is het voornaamste centrum voor po litieke gedetineerden. Tegen de ad viezen van medici in is het goed verborgen complex gebouwd in een gebied waar het wemelt van de malariamuggen. De eerste 65 gevangenen arriveer den er op 6 juni 1973. In de eerste maand mochten we per dag niet meer dan één uur uit onze cellen. Nooit kregen we iets te lezen, zelfs geen bijbel. De behandeling door de cipiers erg ruw. We moesten onze maal tijden, die nauwelijks te eten wa ren, zo gauw mogelijk naar binnen werken, waarna we weer als vee naar onze cellen werden gedreven. Contact met gevangenen in andere cellen was verboden. De gevangenis heeft vier afdelin gen: A. B. C en D. Sectie A lijkt bestemd te zijn voor mensen die een militaire opleiding hebben ge noten om Banda van zijn "troon" te stoten. In B zitten vreemdelingen, meest Zambianen en Tanzanianen. In C is voor mensen die al eerder gevangen hebben gezeten. D tens lotte is voor de speciale gevallen. Daar zat ik, evenals de andere jour nalisten. Cellen die voor 48 man waren be stemd, zaten volgestouwd met tachtig mensen toen er steeds meer arrestaties werden verricht. Het was er zo ondraaglijk heet, dat er vaak gevangenen flauw vielen. Als gevolg van het slechte eten was een aantal gevangenen ondervoed. Sommige stierven. Medische ver zorging was er nauwelijks en de bewakers schonken vrijwel geen aandacht aan sterfgevallen. Blind Velen hebben blijvende schade aan hun gezondheid opgelopen. Som migen zijn verlamd geraakt, blind geworden of geestelijk gestoord. President Kamoezoe Banda, Zuid-Afrika. i paar jaar terug bij In 1974 en 1975 hebben wij vier keer gestaakt uit protest tegen de slechte voeding en de leefomstan digheden. Elke keer werd het dan even beter. "Maar de leiders van de staking werden zwaar gestraft. Banda's terreurregime wordt ge steund dpor de veiligheidspolitie en door zijn persoonlijke lijfwacht, de Jonge Pioniers van Malawi, die hun werk verrichten met hulp ,van Niemand kan vrijelijk praten over wat dan ook, uit vrees om als een "ondermijnend figuur" te worden gebrandmerkt. De mensen zijn bang om met vreemdelingen te pra ten, een "overtreding" waarop een gevangenschap voor onbepaalde tijd kan staan wegens het "ver strekken van informatie". De enige troost die de Malawiërs hebben, is dat Banda al tegen de negentig is - hij zou omstreeks 1887 zijn geboren en dat hij aan een on bekende ziekte lijdt waarvoor hij zelfs in Engeland wordt behandeld. Voortdurend staan er mensen klaar om in actie te komen als Banda plotseling medische behandeling nodig zou hebben. De enige uitdaging van zijn leider schap komt van de Socialistische Liga van Malawi, een bundeling van jonge Malawische ballingen in Tanzania en Zambia, die in hun land een socialistische republiek hopen te vestigen. OBSERVER-DIENST

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9