Oplaag niveau blijven vissen VAN OER WIEL Kleintjes 71 min. per dag voor de tv Van der Stee aan boord van de Tridens BUITENOM Ik kies'n bril van van der Wiel Weet u waarom? Schaduwcongres van Zuidmolukse radicale jongeren? BINNENDOOR ZATERDAG 13 AUGUSTUS 1977 Formatie Hoorspel (1) De reactie van Poolse ziide od x De reactie van Poolse zijde op mijn stukje over de formatie van afgelopen week kon een voudig niet uitblijven. Het volgende schrijven viel in de brievenbus: "Szanowny Panie Mulder, W artyku/u Pana o formacie (w gazecie szóstej sierpnia 1977 r.) niestety bardzo ma/o Pan pisa/ o role Partii Politycznej Demo- kratów szescdziesiatszesc w tej formacie. Bardzo mi nie to po- doba/o, ale to nie tylko wina Dziennika Leidenskiego, po^ niewaé ogólnie w prasie Holen- derskim ten rolj nie cz^sto wspominana. Jednak Demo- crazi scescdziesiptszesc na- jsprytnejsza i najsympatycz- nejsza partia. Szczercze odda- ny, B.O.J.R. Glaubitz, Prze- wodnicz^cy Partii Politycznej Üemokratów szescdziesiats zesc ok^jïgu Leiden Jan van Goyenkade 27, Leiden." En zo is het maar net. Excuses Vliegen (1) Eén van de berichten die mij deze week het meeste deugd deden was dat over die tot ra zernij gebrachte passagiers van een Brits chartervliegtuig. De luchtreizigers hielden na hun terugkeer op het Londense vliegveld collectief de gevleu gelde vriend bezet en daar was alle reden voor. Eerst was men in het Spaanse lustoord van vertrek negen uur tegen het schema in aan het lijntje ge houden, daarna was er bij een tussenstop in Parijs nog eens zes uur bijgekomen. Negen en zes, dat is vijftien uur samen. De rondzoemende wrevel was zelfs de aan wachten en in de rij staan gewende Engelsen te machtig geworden. Een bezetting dus, waaraan de chartermaatschap pij pas een einde kon maken door de passagiers terugbeta ling van de helft van het reis geld in het vooruitzicht te stel len. Dat is een niet- geringe over winning voor het tot nu toe bij kans volledig onmondige volkje dat in de veiligheidsrie men van de chartervluchten hangt. Het is betalen, vooral heel ruim op tijd zijn en verder bek houden. Ik en mijn mede passagiers zijn verleden jaar augustus eens een halve dag volstrekt voor joker gezet. Om twee uur 's middags zou de in de folder van het reisbureau als ongeveer het negende wereld wonder omschreven Boeing 737 van de chartermaatschappij het luchtruim kiezen, maar het werd half acht 's avonds. De pe riode tussen beide tijdstippen werden we geconsigneerd in een door een mysantropische binnenhuisarchitect ontwor pen wachtruimte, waar slechts zuinig door de maatschappij- verstrekte plasticbekertjes met soft drinks voor enige afleiding zorgden. Vliegen (2) Stewardessen en grondhostes- sen weten uiteraard niets. Daarop worden ze waarschijn lijk geselecteerd. En dat is ook wel verklaarbaar, want om dag in dag uit bestand te zijn tegen een morrende kudde, moet men niet gebukt gaan onder een al te subtiel gevoels- en geestesle ven. Als het meisje monter tax free ongematteerde sigaartjes en reukwaters aan de man kan brengen, is men reeds meer dan tevreden. Die middag van dat lange wach ten kwam er dan ook in het ge heel niets zinnigs uit de kloek geschapen gastvrouwen in hun mantelpakken van verkleurde spinazie Het kon nog wel een kwartiertje duren, of misschien wel een half uur. Blijft u nou maar in de buurt, want we kun nen elk ogenblik vertrekken. De voorzichtig geopperde sug gestie om die uurtjes dan maar even naar Amsterdam te wip pen, werd begroet als een voor stel tot desertie in oorlogstijd. Dus werd maar weer eens op nieuw de ronde gemaakt langs de vitrines met de digitaalhor loges en de delicatessenwinkel- tjes in de vertrekhall met de veel te dure Edammerkaasjes en de veel te dikke aal in plastic. Men kan de zenuwen "krijgen, als men die al niet had. Vliegen (3) Nu komen de chartermaat schappijen en de reisorganisa ties altijd en eeuwig aandreute- len met het excuus dat het zo mers zo druk is met lange wachttijden in de lucht en af handelingsproblemen op de grond. Ik word altijd doodziek van dit soort argumenten. Men ge bruikt ze, als de hele zaak tot gort is gedraaid. Men wordt uit de zwierige reisgidsen nooit iets gewaar van deze andere wereld op zondagmorgen, woensdag nacht of welk moment van de week dat men prikt. De sfeer van die gidsen ademt een sfeer van ontspannen onbekom merdheid. De hostesses zijn overanderd gul met hun char mes en de koude kip. En op die kwistig gesprenkelede kleuren foto's ziet de spinazie van de mantelpakken er zelfs uit als verse veldsla. Het jaar 1938 geldt als één de donkerste jaren uit de we reldgeschiedenis. Nog maar een jaar tevoren had de As Berlijn- Rome-Tokio zijn beslag gekre gen en de potentaten waren al druk bezig met hun roofzuch tige activiteiten in Europa en Azië. De Anschluss van Oosten rijk dateerde van maart van dat jaar en in september 1938 was de vernedering voor wat nog van het democratische Europa resteerde, compleet met de koehandel die als "München" een soortnaam is geworden voor politieke lafheid. Japan drong diep door in de meest vi tale delen van het Chinese vas teland en liet er steeds minder onzekerheid over bestaan dat er een "heilige oorlog" in de Stille Zuidzee zou losbreken, zo gauw dat incidentje in China zou zijn opgelost. En och jee, dan had den we ook nog Mussolini, de zwaarlijvige kaalhoofdige jak hals. In de Verenigde Staten, nog al tijd kreupel van de Grote De pressie van die jaren dertig, legden de gebeurtenissen in* Europa een steeds drukkender dek van naderend onheil over het land. Want de wereld werd steeds kleiner, ofschoon com municatie van lichaam en geest nog geschiedde met media die nu achter of anders liggen: de spoorwegen, die de Verenigde Staten in het laatste kwart van de vorige eeuw hadden openge legd en de radio, de periode met de plompe trapeziummicro foons. Uit de statige radiomeu bels kwamen dagelijks de na saal vervormde stemmen van de leiders in dat ineens zo nabije Europa. De indruk die al die opeens bereikbare technologie maakte kan men moeilijk over schatten. Misschien zijn we sindsdien wel nooit meer zo verbaasd geweest, omdat de bloeddorstige consequenties van die geavanceerde techniek ons in de decennia die zouden volgen, alleen maar zouden verbijsteren. Hoorspel (2) Radio dus en soms de bizarre beelden van vlekkige journaals met de horden, de vervoering, de laarzen. Maar dat bleef be perkt tot de duistere geborgen heid van de bioscoop en er was de zekerheid dat na die beelden van het oude werelddeel weer de vertrouwde gezichten van Rosalind Russell, Janet Gay nor, Deanna Durbin en Douglas Fairbanks zouden volgen. Tele visie was er nog niet, maar radio En ook heersten in die Ver enigde Staten al de toestanden a la "Network", de nimmer afla tende gesel van de luistercijfers. In het najaar van 1938 was er de ziedende concurrentie op de zondagavond. Op de ene zender Charlie McCarthy, sprekende pop, met een enorme aanhang, op de andere zender CBS met het wonderkind Orson Welles. Die 30ste oktober 1938 kwam hij na veel strubbelingen met zijn hoorspelbewerking van het oude verhaal van de Engelsman H.G. Wells "The war of the .worlds" over een invasie van Marswezens. De problemen in die jaren voor de sponsors wa ren niet gering. Men placht te schakelen tussen Charlie McCarthy en Welles dat het een aard had. En omdat McCarthy het eerste begon, misten enige miljoenen Amerikanen de in leidende woorden van de om roeper dat Welles' "War of the •worlds" slechts een hoorspel was. Zij schakelden namelijk te laat. De hysterie die zich van de staat New Jersey en daarna van kust tot kust in het immense land meestermaakte, hebben we af gelopen maandag nog eens na gespeeld op de televisie kunnen zien. Dat weet u nog wel. Over de reacties op wat langer ter mijn is niet zo veel bekend; in elk geval werd er in de nage speelde documentaire weinig over gezegd. Daar hoop ik in de komende weken nog eens op te rug te komen omdat de furie toch wat langer bleek te blijven woeden dan de ontknoping op de t.v.-film deed vermoeden. En waarom is zulks dan weer zo be langrijk? Omdat er kennelijk bij die Amerikanen van toen om de onheilszwangere sfeer van dat jaar 1938, waarvan ik zoéven enige gebeurtenissen aanhaal de als het ware tastbaar te maken en te houden. Hoorspel (3) Welles en CBS kregen schade claims van driekwart miljoen dollar van overal vandaan; de bejaarde schrijver H.G. Wells, die vond dat Orson Welles zijn werk gemaltraiteerd had, stuurde advokaten de Atlanti sche Oceaan over, maar raakte helemaal buiten zinnen toen hem het verwijt werd gemaakt dat het wel om het reclame ma ken voor een eigen nieuw boek te doen zou zijn. Maar het toneelgezelschap van Welles dat het verhaal als hoor spel die avond zo beklemmend gebracht had, werd prompt door de soepfirma van Camp bell's gecontracteerd. Want ook wezens van Mars moeten blijk- baar eten. Han Mulder HILVERSUM - Kleine kinde ren kijken gemiddeld per dag 71 minuten naar de televisie. Dat is gebleken bij een onder zoek door de dienst kijk- en luisteronderzoek van de NOS naar de kijkgewoonten van kinderen van drie tot en met elf jaar. Van die kijktijd viel zevenent wintig minuten voor kwart voor zeven, achtentwintig minuten tussen kwart voor zeven en acht uur, twaalf minuten van acht tot tien, terwijl na tien uur altijd nog gemiddeld vier minuten door de kleintjes naar de televi sie werd gekeken. Bij dit alles werd een duidelijk verband geconstateerd tussen de kijkgewoonten van de ou ders en die van de kinderen. Keken de ouders veel en lang durig naar het scherm, dan gold dit evenzeer voor hun kinderen', en omgekeerd is dat ook. Van invloed bleek het bezit van een kleurentelevisie te zijn: kinde ren van kleurepbezitters keken vaker en langer. Dat kinderen op de vrijdag- en zaterdagavond langer mochten op blijven, kwam tot uiting in de kijkdichtheidcijfers voor de kleuters tussen acht en tien uur namelijk vierentwintig en ne gentien procent. Van kwart voor zeven tot kwart voor elf bleken kinderen van drie tot en met elf jaar gemid deld eenenveertig minuten naar de televisie te kijken. Voor de totale Nederlandse bevolking van twaalf jaar en ouder be draagt dit cijfer in dezelfde uren honderdenéén minuten. Onder de jongsten was dan de meeste belangstelling voor Nederlands (23 procent) en buitenlands (19 procent) amusement en voor natuurfilms en reisreportages (14 procent). Verder werd ook duidelijk, dat overdag meisjes meer dan jon gens naar de televisie keken. In de avonduren was dat omge keerd het geval. De drukst bekeken program ma's waren die van de woens dagmiddag. Toen keek in de leeftijdgroep van drie tot en met vijf jaar 38 procent van de kin deren, in die van zes tot en met acht jaar 33 procent en in de hoogste groep van negen tot en met elf jaar 28 procent. De meest bekeken program ma's waren voor de drie- tot en met vijfjarigen de afleveringen van de „Berenboot", „KRO's wereldcircus" en „Run Joe Run". Bij de zes- tot achtjarigen scoorde „Wickie de Viking" hoog en werd druk gekeken naar de „Flintstones", „Pipo en de piraten", „Run Joe Run", „KRO's wereldcircus", „De roze panter", „Walt Disney" en de „Vrouw van zes miljoen". Die programma's kwamen ook voor op het lijstje van de groep van negen tot en met elf jaar, die voorts grote aandacht bleek te hebben voor „Pa Pinkelman", „AVRO's toppop", „Wie van de drie", „Op losse groeven", „Sandokan", „Cijfers en let ters", „Een van de acht", „Hotel de Botel", „De Willem Ruis- show" en „De Mounties". In al deze gevallen werd een kijkdichtheid van vijftig tot maximaal vijfentachtig procent genoteerd. Opvallend was vol gens de onderzoekers de kijk dichtheid voor zes afleveringen van „De Wrekers" in de groep van negen tot en met elf jaar 25 procent. Van de omroepen haalde de KRO voor de tussen kwart voor zeven en acht uur uitgezonden programma's de hoogste kijk dichtheid met 36 procent. Om z'n persoonlijke behandeling. V.d. Wiel neemt de tijd voor je. Geeft advies. Weet met w.èlk mon tuur je er opvallend beter uitziet. Daarom kies ik v.d. Wiel. Al jaren! willen praten ENSCHEDE - Als staatssecretaris dr. Klein volgende week van va kantie thuis komt, krijgt hij zo spoedig mogelijk bezoek van de Nederlandse studentenvakbon den. Die willen praten over zijn plan deurwaarders in te schakelen tegen studenten die hun collegegeld-schuld bekentenissen nog niet hebben ingelost. Mocht het gesprek geen resultaat opleve ren, dan beginnen de studentenor ganisaties acties. Ze willen dat de bekentenissen pas na afloop van de studie worden ingelost. Dat is besloten tijdens een vergade ring van het Landelijk Overleg Grondraden (LOG), in de techni sche hogeschool Twente in Ens chede. VERDIENEN Vlug wat extra geld erbij. Met een paar weekjes werken. Luba heeft er de banen voor, voor vrouwen en mannen. Kom nu naar uitzendbureau Luba. Leiden - Nieuwe Rijn 35. Telefoon 071-140341. Alphen - de Aarhof 67. Telefoon 01720-94645. Gouda - de Lage Gouwe 12. Telefoon 01820-23311. IJsselstein IJSSELSTEIN - De 'Marktkoop lieden van de wekelijkse markt in IJsselstein hebben hun marktdag gisteren besteed aan een grote demonstratie tegeii het. beleid van de gemeente. In ver band met de renovatie van de binnenstad heeft het gemeente bestuur beslist dat de markt tij delijk verplaatst wordt naar een parkeerterrein aan de rand van het oude centrum. De kooplieden hebben grote be zwaren tegen die winderige en ongezellige staiidplaatsZij stelden enkele andere stand plaatsen voor, maar hun voor stellen werden afgewezen. Vrij dag 29 juli hielden de kooplie den op hun oude plaats, de Utrechtsestraat, een marktsta- kingGisteren organiseerden zij een grote optocht door IJssels- Het aanvankelijke doelde oude binnenstad, was door de politie met dranghekken afgesloten. Daarom trokken de marktkoop lieden naar de Clinckhoeff, maar ook daar werden ze door de politie tegengehouden. De kooplieden stalden hun waren toen uit midden op een druk kruispunt en begonnen daar hun nering. De politie begon daarop met assistentie van col lega's en materieel uit omligge nde gemeenten de wagens weg te slepen naar het industrieter rein in Lopik. Om half vijf's middags besloot .de Centrale vereniging voor ambulante Handel dat de nog niet verwijderde kooplui zelf hun wagen zouden inpakken en vertrekken. IJMUIDEN - "Vissers zijn geen heilige koeien. Uiteindelijk draait het bij de huidige problemen in de visse rij op de Noordzee steeds om dezelfde vraag; hoe kunnen we bereiken dat de vissers op redelijke wijze kun nen blijven vissen?" Op die vraag probeert minister A. van der Stee van landbouw en vis serij nog steeds een antwoord te vinden, ook nadat hij gisteren nog eens uitgebreid gesproken had met biologen van het rijksinstituut voor visserij-onderzoek (RIVO) in IJ- muiden. Aan boord van het onder- zoekvaartuig "Tridens" van het RIVO stelde de minister zich op de Noordzee persoonlijk op de hoogte van de inzichten van de biologen. Dezen hadden zich al eerder uiterst teleurgesteld getoond dat de Euro pese Commissie vorige maand toch een beperkte vangst van haring op de Noordzee en aangrenzende ge bieden in 1977 heeft toegestaan. Met name veel haringbiologen de len de mening van hun collega drs. A. Corten van het RIVO, die zegt dat de toegestane beperkte vangst rampzalig genoemd moet worden voor de haringstand. In visserijk ringen was de vraag gerezen of de minister wel voldoende was inge licht over de inzichten van haring biologen, zoals drs. Corten. Argumentén Minister Van der Stee na afloop van het bezoek in IJmuiden: "Ach, dit s natuurlijk niet de eerste keer dat MINISTER VAN DER STEE vissers staan bekend als sterke individualisten ik mij over het standpunt van de haringbiologen laat voorlichten. Ik heb het-beeld vandaag alleen nog maar wat aangevuld. Ik héb nu op zee gezien hoe het in de praktijk toegaat. En de biologen hebben na tuurlijk de biologische kant van de zaak naar voren gebracht, maar er spelen nog meer factoren een rol bij het zoeken naar een evenwichtige oplossing. Je moet ook economi sche, politieke en sociale argumen ten in overweging nemen". "We kunnen de haringvloot nu wel drie of vier jaar compleet stilleggen en dan zit de Noordzee inderdaad weer barstensvol vis. Maar dan heb je intussen geen haringvloot meer en geen vissers. Ons uitgangspunt is de 42 Nederlandse haringtraw lers die we nu hebben in de vaart te houden en daarmee voorlopig op laag niveau te blijven vissen". De tegenstellingen tussen biologen en vissers zitten intussen nog steeds muurvast. Waarheid Van der Stee: "Er zijn nu eenmaal altijd mensen die de waarheid niet willen horen. Iedereen is voor van gstbeperking maar dan door zijn buurman. De individuele vissers man heeft één doel, en dat is visser. Vissers staan nu eenmaal bekend als sterke individualisten". Minister Van der Stee, ziet de pers pectieven voor de visserij op de Noordzee op langere termijn zeker niet al te somber. Over de situatie dit en komend jaar kon hij zich minder concreet uitlaten. "Wat er in werkelijkheid gaat ge beuren, dat weet ik nu nog niet. Wij zijn ten slotte een van de lidstaten van de EG. Wat er in de nabije toe komst zal gebeuren hangt af van de besluitvorming van de Europese Gemeenschap. Er zijn talloze facto ren die daarbij een rol spelen. Niet alleen het standpunt van de biolo- gen. Maar hoe zit het bijvoorbeeld met de ontduiking, hoe zit het met de ontwikkeling van de bijvangst, de industrievisserij, wat zijn de mogelijkheden van de paaigron den?" Het Nederlandse standpunt zal daarbij blijven: doorgaan met de haringvangst, maar wel op laag ni veau. Een totaal verbod acht de mi nister minder gewenst, ook al blijven de haringbiologen volhou den: het biologisch belang in het economisch belang. DEN BOSCH - Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant hebben de directie van General Electric Plastics in Bergen op Zoom toe stemming gegeven een deel van de produktie te hervatten, mits het bedrijf aan een aantal voorwaarden op korte €n lange termijn voldoet. De voorwaardelijke toestemming geldt de BPA-produktielijn van het bedrijf. Voor het werken in de po- lymeerfabriek achten G.S. nog ver der overleg met de bedrijfsleiding noodzakelijk. BOVENSMILDE - Onder de Zuidmolukse jongeren in Assen en Bovensmilde is grote onenigheid ontstaan over een plan om een schaduwcongres te houden. Dit schaduwcongres zou zaterdag en zondag op steenworp afstand van het met veel spanning tegemoetge- ziene Badan Parsatuan-congres in de Zuidmolukse wijk moeten plaatshebben. Initiatiefnemer tot het schaduw congres is het recent opgerichte Zuidmolukse Links-Marxistische Bevrijdingsfront. Velen zijn van mening, dat een der gelijk congres verdeeldheid zaait onder de jongeren, die juist op het grote BP-congres een jarenlang stilzwijgen moeten doorbreken. Ook de oprichting van het Links- Marxistische Bevrijdingsfront is een streep door de rekening van hen die in de SPP-RMS (Centrale Jongeren Organisatie) de krachten willen bundelen. Binnen de SPP-RMS wordt gevreesd, dat dit bevrijdingsfront strakke banden zal aanknopen met radicale groepe ringen in het buitenland. Nous Soulissa en de zijnen veroor zaakten een week geleden grote opwinding tijdens een wijkraad- vergadering in Assen. Geheel in strijd met de traditie werd dominee Metiary uitgescholden en beledigd. Soulissa was ook de motor achter de verklaring van de groep van 50 in Bovensmilde, waarin werd gezegd, dat alle banden met de Nederlan ders werden verbroken. Deze ver klaring verwekte ook woede bij de meeste Zuidmolukkers in Bo vensmilde. De SPP-RMS van Chris Paais, die snel terrein wint onder de jongeren, wil binnen twee weken uitsluitsel van het linkse bevrijdingsfront of de organisatie nog bereid is mee te werken aan normalisering van de betrekkingen. Studentenbonden Marktstrijd in -

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7